VERDERE KERMISFEESTEN f; I PILLEKENS. letters stonden als voor brandende lorneyzen te schitteren en vervoerden de geesten der aenschouwers tot die inge beelde oostersche beschryvingen van de duyzend en eenen nacht. Immers, 't was als of al of al de genie en 'l vernuft eener gansehe bevolking zich hadden uytgeput om van het vuer, het vreeslykste element, het schoonste, het verruk- kendste, het edelste sieraed van hare luystervolle feest viering te maken. Op de uyleynden der straten prykten hooge verlichte pyramiden, die schenen aen de sterren haren glans en luyster te willen betwisten de verhevene schouwen onzer fabrieken glinsterden van vuerbollen en allerhande lichtvormen, die in de hoogte en in de verte eenen overhecrlyken blik opleverden met een woord, wy zouden ons verliezen indien wv al de byzonderheden van deze prachtige verlichting moesten aenhalen. Twee open bare gestichten verdienen nogtans eene byzondcre melding: het raedhuys en 't kollegie. Het raedhuys was eene nabootsing van 't geen wy voorleden jaer aen den voorgevel van de kerk der eerw. paters Jesuiten bewonderd hebben. De massive pilaren van dit schoon gebouw waren rondom van onder tot boven met kleurlainpioenen behangen, de vensters waren inet vurige encadrementen beslagen, het bovengedeelte was bekroond met vuertropheën die naer de wolken schenen te reyken, kortom het raedhuys geleek zyn zeiven niet meer en zou veeleer voor eenen kunstryken tableau dan voor een gebouw gehouden zyn geweest. De palm der verlichting moeten wy echter aen het kollegie der eerw. paters Jesuiten toekennen. Hoe schit terend en kunstryk het raedhuys ook opgeluysterd was, nog moest het voor 't gebouw van 't kollegie verre onder doen nimmer heeft men eene zoo bekoorlyke, eene zoo rvkuytgedachte, eene zoo treilend uytgevoerde versiering gezien. Als men dezelve naderde, was men als verstomd, men gevoelde eene inwendige ontroering, dien ontvouwden glans met deszelfs historieke verbeeldingen spraken 11 aen 'I herte en vervoerden uwen geest naer die aloude tyden van roem en glorie waervan onze stad, als hooldplaets der Graven van Aelsl, eertvds den zetel was. in 't midden des gebonws waren drv kolossale trans paranten geplaelst, verbeeldendeden eersten Dirk Martens, den invoerder der drukkunst, Barlholomeus Coucke, naes- len bloedverwant van Martens en uytvinder des beyaerds, den eerw. P. Van Branteghete, karthuyzer en schrvver, aen- wvzende 'teerste werk 't geen Marlens te Aelst onder titel van Speculum Cononnionis peeeulorum, gedrukt heeft, en in den fond schitterde het eerbiedweerdig wezen van wylen onzer, achtbaren stadsgenoot, M. den advokaet DeSmet, welken voor de verheerlyking van Martens zoo vee! gewerkt en gestudeerd heeft. Op don middentransparant prykten de voluytgeschil- derde beeldlenissen van M. den Koning, van den Hertog van lirahand en des Graven van Vlaenderen. Den derden transparant verbeeldde dry Graven van Aelst nvt de IX en XI eeuwen die de hoofdstad van het aloud graafschap door hunne heldendaden met roem en luyster beladen hebben. Boven deze transparanten, die meesterstukken zvn van kunde en genie, verhief zich eene snort van glansryken trophée dragende voor opschrift Aen de gloriën van -iels/. Die verbeeldingen rustten op vyf majestueuze zegebogens -welke in hot ronde omzoomd waren door tallooze veel kleurige schitterlampen, die als brandende golven van boven naer beneden afdaelden, en elk mei zyn kleur de verschillge nuancen en schaduwen der geschilderde zege bogens als tooverlichten deden nytspringen. liet gewelfsel der zegebogens was vercierd met allegorieke opschriften die door de kundige plaetsing der lampioenen als door eene heldere middagzon bestraeld wierden en schenen als van eene verhevene spreektrihuen lot de verbaesde toe schouwers den roem van godsdienst en geleerdhevd uyt Ie galmen. Doch, als de saniengevloeyde menigte mi meende dat er niets meer kou bvgevoegd worden om dien edelen luyster te vergrooten, heeft den zeer eerweerden Pater Rector, haer verrassende, een schillerend bengaelsch vuer doen afsteken het welk geheel 't reuzengebouw van 't kollegie als in eenen ontzagwekkenden hondeidkleurigen vuerberg deed veranderen en kreten van verbazing uyt al monden der duyzende toeschouwers ontrukte. Immers deze hoogst kunstryke viering is ons befaemd kollegie vol komen weerdig geweest, en 't heeft zulks moeten koen 0111 den onvermoeyelvken arbeyd en wetenschappelvke navor- schingen te bekroonen van den geleerden studiepi efekt, den eerw. Pater Van Iseghem, welken, sinds zoo vele jaren met zoo veel aenhoudendheyd en verstandig belevd de treffelyke levensdaden en wetenschappelvke werken van onzen grooten Martens uyt het stof der vergetelheyd heeft opgezocht, en zoo krachtdadig heeft medegewerkt om onzen vermaerden drukker-professor eyndelyk op een heer- lyk voetstuk van glorie te hyschenJubel 1111 ook, van Van Iseghem, uwe verlangens zyn voldaen, uwen arbeyd is bekroond gy hebt als geleerden, als kundigen professor, als verdienstryken studieprefekt uwen tol aen de gedach tenis van den geleerden Martens-Professor, uwen ambt genoot, ruymschoots belaeld; ontvang de dankzegging die wy 11 in naem onzer landgenoten grondhertig aenbieden, mi wees overtuygd dat gy, al zoo veel achting aen de ver diensten van onzen Martens toe te dragen, de achting van de geleerde wereld verdient en thans volkomen met u wegdraegt. Wy moeten aen de beschryving dezer feestviering een eyndè stellen, want wv gevoelen dat zy ons tot op het eynde viin ons blad zou heenvoeren. Wy hebben hier eenigzins den zwier aen anze pen toegelaten omdat er hier niet alleen kwestie was van eene plaetselvke feest, maer ook van de verheerlyking van eenen beroemden stadsgenoot, die aen geheel 'i vaderland den weg des vooruytgangs en bescha ving heeft gebaend, 011 dus aenspraek mogt hebben op onze* erkentenis als drukkers-schryvers, zyne navolgers in bet beroep 't welk hem onsterllyk' tot in liet geheugen der jaetsle nageslachten zal maken. Geheel het overige der week is alhier eene aeneenschakeling geweest van vermakelykheden. Hel waren, by afwisseling der dagen, ringstekingen, pryssehietingen, gaeybollingen, concerts, balsv Hiuziekpariyèn en verdere volksvermaken, die de stud kwamen verlustigen. Alles is wel al'geloopen geene ongelukken zyn gebeurd, Aelsl beeft zyn kermisfeest wel gevierd maer bel zal later, als liet op leggen aeukomt, wel ligt agler de ooren krabben. 'T liedeken van Hen boer zal 'l al beluien, zal hier niet te pas komen, T zal zyn Den burger zal l al bokalen. En gaet dit aen velen niet, men zal hun zeggen Gy hebt schoone kermis feesten gehad, en gy weel dat koken moest kosten. Dus pralen uioogl ge maer betalen zultje. ALTYD PARTYGEEST Eene schandalige parlydigheyd die hier geheel de stad veront- weerdigd heeft, is dal vele persoonen, die geen hel minste regl hadden om op hel oflicieel banket tegenwoordig te zyn, daerloe uylgenoodigd zyn geweest, terwyl onze nieuwe provinciale raeds- heeren noch uylgenoodigd noch gevraegd zyn geweest. Wy welen hel, onze libeiaters-kopslukken konnen hun spyt niet verkroppen dat hunne kandidaten zoo- deerlyk afgekookt zyn en vervangen door achtbare kandidaten der conservateurs- party maer wy vragen hel, is zulks eene reden om hun in eene oflicieele omstandigheyd voorhy le gaen en de regels der wel- voeglykheyd zoo deerlyk le kwetsen Wat er van zy, daertegen protesteert alle tieffelyk man en aenziet dezen akt van partygeest als eene bloedige belediging zoowel tegen de mandanten als tegen de mandatarissen des kantons gepleegd, belediging waervan op tyd en stond zal goede rekening gehouden worden. Dal de iaiseurs het welen, onze medeburgers beginnen kl-er te zien en hebben reeds lol walgens toe van hel schandvlekkend despo- tismus dav wem de kerels hier zoo sehaemteloos uvtvoereu. Het Verbond van Aelsl komt in zyn laelsle Nr met eene zoo domme ais zoutlelooze spotprinl voor den beetel, waerin eenen kwant afgeschilderd siaet met eenen keersdomper op 'l hoofd, op zyne knién gezeten, de armen wyd open en eenen langen paternoster in de hand. Hel artikel dat deze spotprint uyllegt, is eene zoo onnoozele knoeyery, een zoo smaekloos gezeever dal wy waerlyk niet weten wat ér op antwoorden, omdat wy zien dat alleen zotte hersens hel zelve konnen uytgebroeyd hebben. Doch een woord uyt eene enkele zinsnede zou ons wel wal stof konnen opleveren om eenige vragen le doen die later zullen voor den dag komen, deze zinsnede is Hel is dus slechts op dc genadevraeg van den advokaet, die Byl verdedigd heefl, en welken deze daerloe, MISSCHIEN op de beide knien en mei den palcr-nosler in de handen gesmeekt had dal sieur Byl, niet eene kwylscholding maer eene enkele vcr- zachling van slraf bekomen heefl. Gelyk men ziel, moét hel Verbond zyne spotprint steunen opeenen MISSCHIEN, op eenen bedrieglyken, foppenden misschien die loch aItyd eenen misschien blyfl. Maer wat er geenen misschien is, is dat de liberatery, ondanks al haer geweld, ondanks al hare smeekingen en gebeden, den Dcnderbodc toch in 't kot niet gekregen heeft, en (fat dezen, hy verklaert het andermael voor geheelde wereld, aen geene levende ziel een enkel woord gevraegd heeft 11 oef» zou hebben willen vragen om ontslagen le zyn van de vyl dagen gevaugzuting hem door den tuchtraed der burgerwacht opgelegd. Dal den heer advokaet die ons verdedigd heeft de koninglyke kwytscheldiiig gevraegd heeft, dit welen wy, en 'tgeen wy nog weten, is dat er zeven a acht andere hoogst achtbare pei- sooneu, vand'eerste mannen des ryks, teenemael buylen onze ken nis de zaek op zich genomen en van de onze persoonlyk de hunne gemaekt hebben. Dit is troostelyk voor ons,Te meer omdat den ollicielen Monileur heeft doen kennen dat deu koning niet eene VERZACHTING van straf heelt gegeven, maer wel eene VERAN DERING in 25-fr. boete, denkende dal hy toch iets moest doen om niet te schynen aen al de regters eenen kaekslag te geven Wat er van zv, wy gevoelen dal hel gouvernement ook liet spreek woord kent: dat men niet ter zeiver lyde len oven en tin meuten kan zynnoch ook in den zelfden oogenblik de processie gaen en de klok luydenIs de liberatery daerom zoo nylermaie boos, nydig en aljonsiig, dal zy haer woedend spyt niet kan verkroppen enden Dcnderbode maigré, al ware hel in hare inbeelding wilt in 't kol steken, dit gaet haer aen wy voor ons deel zeggen dat veel naeyëns den draed kort, of of wel dat op't eynde elk eens zyne beurt zal krygenWy wachten naer de onze Hel scliyni dat den leekenaer der spotprinlen van '1 Verbond of wel eenen lellen dommerik is, of wel zyne eygene vrienden wetens en willens hy den neus leyd. Den kwant die nu in 'l Verbond op zyne kniën geschilderd zit, «elykt iu T geheel niet aen den Dcnderbode; T is veeleer eene walgelyke beesten ironie met wyde neusgaten gelyk een peerd dat Gornard is; met eenen vol urn in en sen opeugesperden smoel, als of hv van zyne kindsgebeente gewend >vas geweest der, houten paplepel er iu te draeyëu met lange verker.sooren gelyk aen deze waeronder hy is opgevoed met kalverskniën en pladvsvoeten waeraen hy door elkeen gekend is met pypsleleti van ennen waermede hv alle kanten in en aen kan; en eyndelyk mei een misvormd Ivf 'l welk hem doel gelvken aen eenen afgeleefden koordendanserPouahhy riekt oostersch, oostersch als hv u van verre naderten dit den Handerbode zyn Neen, neen, Verbondgeheel de wereld mag den Dcnderbode zien zoo hoven als onder zyne kleederen doch of alle kwanten alzoo mogen sproken, is iels wal wy niet willen onder zoeken, hel zy ons genoeg le welen dat er in 'i fynsle laken meest bedrog is. Wy zegden in ons vorig artikel dal men nooyt droever spel zag dan als den vcemdelirig Bnmeau zyne vellen papier voor «len erfprins ter eere van Marlens aflas. En inderdaed, 't was als of er eenen tandeloozeu ongewillige»! penitent de zeven psalmen met de litanie van alle heyligen binnen's monds had afgeknoeyd. Den hertogen de hertogin schenen onverduldig dat dit geknoey zoo bitter lang duerde, en zegden hy zich zelve dien zeeveraer meent misschien dat wy eene spnenscbe sti uys- vogelsmaeg hebben om zulke indigeste vervelende vodden le te verteerenWy hy ons zelve dachten dat hel hier nu iu de Vier Winden op hel'tafelken voor een handvol libeiale gapende kalkoenen niet ie doen was, en dat uien de goede peerden kent niet als zv moeten wandelen ryden, maer wel als zy deftig hunne strengen moeten styven 0111 den geladen wagen uyt den put te trekken.... Men zegt dal men het goud kent aen den toetsteen, dc ezels aen hun hair, en de menschen aen hunne gewóonlcns. Dat dit. waer is, is verleden zondag op het groot bal al wederom komen blyken. Polka willende wederom den fles spelen, kwam in aller i liaest naer het buffet ge'oopen en vroeg daer vier glacés (vier glaf.sifs P00MYS; welke men hem op een cabaret ter hand stelde. Den iii s, die zoo ligt is datalies van den grond gaetafs hy zyne voe ten opheft, meenende dat hy eene aerderi schotel met vier keppens- bolermelkpap in zyne twee handen hield, Wilde galant zyn en' ging- ze aen eenige dames dragen. Maer o ongeluk nauwelyks had hy eeuige slappen gedaen ofpoufen de vier glacés storten verbryzeld ten gronde gcdeeltelyk op de balkleedcren der damesOh riep eene, daer rneirSchen pap is, word men altyd beklad.Den fles poetste de plaet en was gedurende geheel den ballyd niet meer Le zienSic transit gloria mundi... dit-is te zeggen Zend eenen ezel naer Parys hy komt lenig al even wys. CORRESPONDENTIE. Geëerdeii vriend uyt A. T. R. ik heb onzen gemeenen Vriend M. L, gesproken over de zaek die gy my verzocht hebt hem aen le bevelen. Hy heeft my gezegd dat by hereyd is te doen gelyk de andere. Dus moogt gy op zyne medewerking rekenen. Het spyt mv grootelyks dat ik afwezig was wanneer gy [en mynent geweest zyt. Het zal voor nen anderen Keer zyn. M. D. W. uyt Gv wilt gy nog een paer weken geduld hebben, ik zal trachten een uerk.en of dry le vinden om my eens goed met uwe zaek bezig te houden. Nu heb ik er geene goeste voor. Vind gy iemand anders gelief het my te laten weten. M. P. uyt B. gelieve aen uwen vriend D. S. te zeggen dat ik mv daer al sedert eenigen tyd niet meer kan mee bezig houden, ik heb te veel werk en niemand kan twee heeren dienen. Lange korrespondenliën vervelen my. Nogtans als hy maigré my wilt spreken, by mag my den eenen of anderen dag der naeste week komen vinden, maer hy moet my vooi'op verwittigen, want. hy zou konnen eene verlorenereys doeu. M. S. uyt S. N. dit spel is uyt. 'T is verloren gevraegd, gy zult aen eenen doovenmans deur kloppen. Ik heb-myne redens. Ontvangen van de erfgenamen B. uyt N. 6 fr. 10 centiemen voor kwyling van hun abonnement. Geachte»» heer V. H. ik bedank u hertelyk aver uwe vrien- delyke invitatie. Ik zal daervan met onzen achtbaren vriend L. eens profiteren. Van dezen zomer, want ik zou uwe streken eens willen bezoeken. Wy vermeenen onze lezers aengenaemte zyn hun eene volledige lysf van den toestand der gezindheden in devoikskamer mede le deelen. CONSERVATEURS. 1 Delehaye. 22 Jules Derasse. 42 De Brouwer. 2 L. Maerlens. 25 Deschamps. 45 Van den Bran- 5 T Kinl-De Naeyer. 24 Brixhe. de-De Reeth. 4 Var» Tiegem-de Li- 25 Wautelet. 44 Coomans. mon 26 Licot. 45 De Merode- 5 J. Van Goethem-de 27 Ansiau. Westerloo. Smet. 28 Faignart. 46 Boulez. 6 H. De Kerckhove. 29 Mattliieu. 47 Dehaerne. 7 E. De Smet. 50 De Secus. 48 Tack. 8 De T Serclaes. 51 De Tlieux. 49 Rodenbach. 9 Van Overloop. 52 DePitleurs-FIiëgaerts. 50 Dumortier. 10 T. Janssens. 55 Vilain XIIII, 51 De Meulenaere, 11 De Decker. 54 De Man-d'Allenrode. 52 Le Bailly de 12 Vermeire. 55 De la Cosle. Ti II eg hem 15 Van Ciomphout. 56 Landeloos. 55 Moiiclieur. 14 Desmaisières 57 De Wouters» 54 Wasseige. 15 Van der Doi»ckl. 58 Mercier. 55 Calmeyn. 16 Magherman. 59 F. De Merode. 56 Malou. 17 liTienpont. 40 Osy. 57 Van Renynghe. 18 De Naeyer. 41 Dellalaille. 58 De Liedekerke. 19 De Ruddere. 59 Thibaut. 20 De Porternont. 60 Lam bin. TWYFFELACHTIGE. 1 Veydt. 5 Tremouroux. 9 De Paul. 2 Jouret. 6 Mascarl. 10 Van Iseghenu 5 Rousselle. 7 Jacques. 11 Lelièvre. 4 Juillot. 8 Lamhry. 12 De Steeuhault. 15 De Renesse. LIBERALEN. 4 D'autrebande. 15 David. 25 De Perceval 2 Lebfau. 14 Grosf» Is -Gerard w 26 Coppieters-'t Wa^- 5 H. De Brouckere. 15 Delexhy. lam 4 Lange: 16 Rogier. 27 Cln Devaux.- 5 Allard. 17 Duhus. 28 Sinaeve. 6Cromhez 18 Orts. 29 De Breyne. 7 Delfosse. 19 Verhaegeni 50 De Moor. 8 Frèrc-Orba-n 20 Thiefry. 51 Van den Peerr-- 9 Lesoinne. 21 Prévinaire. boom. 10 De Liège 22 Goblet. 52 De Baillet-Eatour. 11 De Bionckart. 25 Loos. 55 Tescb. 12 Moreau. 24 Vei voorl. 54 Pierre. I Er is gesproken dat de bewooners der voorgeborgten en der afgelegene wyken der hoofdstad, zich grootelyks beklagen over de militaire logementen met welke zy, lydens de feesten van den 21, 22 en 25 july, bedi'eygd worden. Ziet hier wat wy wegens de- militaire logementen, in de Emancipation lezen De militaire logementen zyn eenen zeer zwaren last in tyden; van oorlog; maer, in tyd van vrede, zou men die niet kunnen verregtveerdigen. Hel is zelfs een ernstig vraegstuk om te weten- of die logementen niet grondig tegen de wetten slrydig zyn. Inderdaed, wy kennen niet eene wet, welke den burger verpligt om, op hevel der civiele of reglerlyke overheden, de soldaten ïe herbergen. Wyze regtsgeleerden denken dal deze corvee niet verpliglend maer enkelyk facultatief is, en dal den oversten van een huysgezin die zyne deur zou sluyleu voor de officieren of de soldaten met een logemenlhiljel, maer enkelyk van zyn regt zou gebruyk maken. Het is zeker eu stellig dal, vóór de eerste fran- sche omwenteling, niemand kon gedwongen worden om troepen in zyne wooning te aenveerden. Byna al de gemeentelyke chartes bevatten dat de burgers van de corvee der militaire logementen vry zyn. Eene wet die deze oude nationale vryheyd zou doen herleven, zou eenen opvegten vooruylgang zyn, over welken liet land zich dank hoer en herkenlenisvol opzigtclyk de kamers en hel gouvernement zou toonen. Verre van de bewooners der hoofdstad en voorgeborgten den onaengenamen last van de militaire logementen op le leggen, men zou de helft der miliciens, tydens de maenden july en augusty, naer buys moeten zenden de soldaten zouden hunne vacancie kunnen hesleden met op hel land eu Ln den oogst te werken. Ziehier wat men leest in de eugelsche dagbladen Men wilt weten, dat de kroon van Griekenland, by 't afster ven van koning Olio, die geene nakomelingen heeft, zou wo-den aengebodeu aen den Graef van Vlaenderen, zoon van den koning der Belgen, en dat de reys van dezen laelsten naer Engeland hiermede in beirek staet. Wy deelen dien artikel als een veel besproken gerucht mede.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2