J|« TE BEKOMElYT" LOGE HOLLANDAISE. Yogelscldeling, Groote prysschieting met de Bolle MEN BA EGT. Te Huren. LynwaedLynwaed YEBIiööPIYG Groole Verkooping By uytscheyding van Bedryf. Jlen schfyfl ons liyt Calloo 9 july 1856. MvsiiEEh des Opsteller. Ongelangs eenige dagen las ik in uw geëerd blad den Dendcr- bode dal den heerCammennan, burgemeester der gemeen ie Doel; door den keizer Napoleon als ridder van liel eere-legiieen ging benoemd worden voor vaderlandsche diensten welke bv lydens de omwenteling van 1850 aen hel franscli leger als tevens aen Belgiën bewezen had. Gisteren kwam ik te Doel om eenen vriend te bezoeken en juyst op den middag ontving dien heer de ollicieele stuks met het eerekruys daerhv, welk nieuws dadelvk door het geluvd der klokken, het schieten van het kanon en hel spelen der Harmonie aen de gcheele gemeente wierd bekend gemaekl. Onbedenkelyk was den geestdrift die onder de gemeentenaers te weeg gebrag't wieid t Elk welyverde om te meer om de buvzen en openbare gehouwen met vlaggen te vercieien van alle kanten was het ntaer eene stent Leve onze Burgemeester. Geestelyke en wereldlvke autorileyten verhatstlen zich om tlien verdienslelyken man geluk te wensclten en iedereen was hel eens om te zeggen dat hy het verdiend had. Ziet hier de namen der jnrés van ons arrondissement die door hel lot aengewezen zyn, ont deel te maken van den jury, en uytspraek te doen over de zaken die voor het hof van assisen zullen opgeroepen worden Van Santen-Van de Wiele, koopman te Aelst. Karel-I.odewyk tierlengé, landbouwer, te Ophasselt. Vanderheyden, advokael, te Aelst. Van Londerzeele, landbouwer, te Haellert. Een koninglyk besluvt van 50 juny benoemd onzen stads genoot, M. J.-LI. Carreer, advokael te Korlryk, tol avoué hy de regtbauk van eersten aenleg dier stad, in vervanging van M. Salemhier, die zyn ontslag heeft gegeven. Men weel dal men onder het volk voor een geluk acht, eene vier-klaver, dat is eene klaver met vier bladjcs, te vinden. Nu, eenen goeden ingezetenen van Aelst, heeft zich, sedert eenigeu tyd, bezig gehouden met alle de vierklavers op te zoeken, die hy maèr ergens vinden kon, en heeft met de zelve een deel van zvnen voorgevel versierd. In hel midden van die versiering van vierklavers'las men l.eve Leopold l, koning der Delgen en ge heel zyne familie Elkeen heeft dit buys zondag bewonderd. Indien de vierklavers inderdaed geluk byhrengen, zal er geenen gelukkigeren persoon in Aelst zyn, dan dezen braven burger. VVy lezen in den Munilcur, van beden en gisteren De administratie der yzere wegen heeft de eer den koop handel te hermten, dat den dienst van de grove koopwaren (vervoer met ffloyne snelheyd) gedurende de dagen van 21, 22, 25 en 24 july aenslaende, zal opgeschorst zyn, ten eytide de belemmering der statiën te vennydeu, gedurende de vorjaer- feeslcn. Men leest in hel Vaderland In eene barer bietste zittingen, heeft de korreklionneele regl- bank van Geud veroordeeld 1° Den doctor Sidoine Lechien, woonenende te Celles, tol 8 dagen gevangenis2» den notaris Charles-Alexander. Snoeek, woonende te Honsse, lot 14 dagen gevang, voor zich pligtig gemaekl te hebben aen het verholen houden van een kind. Dit is den fyneu snoeck die M. den procu reur des konings met zyne oflicieele vischlvn gevangen heeft. Men schryfl nyl ilrussel aen het Handelsblad, wal volgt Vooriedene week zyn alhier de leerlingen ven 't kollegie van Assche doorgetrokken, gaende voor eene buytengewoone wande ling naer Alsemberg. Als eene bezonderheyd zag men, dat de blanke leerlingen door tenen zwarten vergezeld waren. Dezen laelsten, geboortig uyl Abyssiuicn, wekte door zyn praglig kleed sel eenied'ers aendacht op. Dezen jongeling bevond zich in Egyplen ten tvde der reys van den hertog van Draband, en schrikte niet op het aentaden en onder de bescherming van Z. li II., zyn vaderland te vertalen, en eene reys van over de negen bonde d uren te ondernemen, om in Belgièn zyne opvoeding te komen ontvangen, a Op de laetste ringsteking te Peteghem, is een ongeluk voorgevallen. Toen den kampslryd geëindigd was, hebben twee jongelingen zich vermaekt met om-en weer te ryden. Twee ruy- ters hebben met zooveel geweld legen elkander gereden, dal een peerd dood ter plaets is gebleven, en hel ander zoo sterk gewond, dat het des anderendaegs ook is gestorven. Het waren twee peerden van Imogen prys. De twee ruyters zyn ook ernstig gekwetst geweest - Het gouvernement heeft doen bekend maken dat geen hoornvee nvt de hertogdommen van Holsteyn en Lauenbnrg in Belgiën mag gevoerd worden, ten zy dat elke beest met een eer- lificaet van goede gezondheyd vergezeld zy. Dezen maetregel is uoodig geworden, omdat de longziekte onder het vee, in die hertogdommen is uylgeborsten Men heeft, in een klaverstuk, langs den weg van Vloor- seele naer Ledeghem, hel lyk ontdekt van zekeren Pieter Kaes- Parryn. Dezen persoon, dien men, sedert eenigen tyd, miste, is aen de gevolgen van eene breuk, die Item kwelde, gestorven. Over den oogst, leest men in een dagblad de volgende bezonderheden Dy voordduring ontvangen wy de gunstigste berigten over deu toestand van den oogstwy mogen zeggen dal in vele jaren bet graen en de overige veldvruchten zoo weelderig schoon niet gestaen hebben. Ook alles belooft eenen overvlocdigen oogst; hetgeen onvermydelyk de pryzen der eetwaren zal doen dalen. Tarwe en rogge vooral staen bezouder schoon den stam is sterk, hoog en'de hairen zyn lang en goed gevuld. De bloeying van het koorn geschied op de volledigste manier, en in de beste conditiën. Dit is niet alleen hel geval in eene enkele streek neen in al de provinciën van Belgiën heeft men de schoonste hoop. De vel den van Antwerpen, Vlaenderen, Henegauw, Lintburg, Namen, Luxemburg, overal heeft de Voorzienigheid ons met overvloed gezegend Ook de geerst en herfgeerst, de haver, de boonen, de vitsen, de erwten beloven veel. De boekweyl kan hier en daer wat geleden hebben door de laetste vorstdoch op vele andere plaelseu is dit gewas ongeschonden gebleven wat hier verloren word, zal op andere plastsen vergoed zyn. Wat de acrdappcls betreft, deze zyn in vele jaren zoo gezond niet geweest. Er is geen spoor van ziekte op te merken den knol is groot, melig en aengenaem van smaek. Wel is vvaer, bad de s'pekulalie uytgestrooyd, dal de plant geleden had door de laetste vorstdoch, de vrucht zelve is te ver gekomen, om van de nachtkoude iets te lyden. Dy dit alles, zyn er deesjaer bezon- derlvk veel aerdappels geplant; er zal dus dubbelen oogst zyn. Hel vlas word reeds gelrokken hel koolzaed word goed ryp en is zwaer met zaed geladen. Voedering is er in overvloed hooy en klaver zyn malsch en hoog; den bopylyd is byna voorbv en ab'cmeen denkt men rial de opbrengst aenzienlykcr is dan in de voorgaende jaren Zelfs aenzienlykcr dan 1855, hetwelk echter zoo overvloedig was. Kortom al dc vruchten zyn in den besten toestand ais hel schoon weer eeuigzius de kuorreling van de tarwe en de rogge bevoordeelt, dan kunnen de landbouwers op eene ruyme beloo ning van hunnen arbeyd rekenen. Deo bliksem heeft ill (ie önistrêkèn van Ninove eene hove in brand gesteken en de stellen met beesten ill asSche gelegd. Te Siitle-Maria-Lierde is eeue tweewoonst, met stal en schner, in deti rtagt van den 2 dezer; algebraud. Den krygsraed van Luvk heelt zyn vonnis uytgesproken in de zaek van den kaporael D'bacst; Men weet dal ticzen dappeten, te Hasselt; op eenen burger schoot, omdat dezen geen Italisch kon, en dat hel slagtoffer gelukkiglyk nog genezen is. Niettemin is den kaporael veroordeeld tol hel verlies van den militairen rang, tot eene uer proukiog op de Groole Merkt van Hasselt, tot eeuwigdureudeu dwangarbeid en de kosten van bet proces. Een feyl, welk de aendagl der landbouwers verdient te vestigen, heeit te Aubel plaets gehad. Eeu groot getal verkeus zyn aldaer by verscheydene pachters, na eeue ziekte van eentge dagen, gestorven. Onmiddelyk ua de dood dezer beesten, bouen ziclt persoenen aen, ont ze kosteloos of voor een drinkgeld te vragen. Eenen pachler welken lol de lykbeschouwiog van een dezer verkeus bad doen overgaen, heelt in de ingewanden I- ol 15 koppen van phospboorkens gevonden. De juslicie doet onder zoek. Op alle manieren en door alle middelen doet men aenkoii- digingen nopens zyn bedryf. Men heeft reeds veel gesproken over den grafzerk op bet kerkhof Père Lachaise. te Parys waerop eene weduwe schryven deed nopens haren eersten man in zyn leven klakkenmaker door zyue ontroostbare weduwe en waerop zy verder aen hel publiek bekend maekle, dat zy denzclfdeo handel, in dezelfde straet, dezelfde N", met baren tweeden man voorzette. Ziehier welk reklaem in Brussel tut is uitgegeven Pb. Vatt de Wiele, vader schoonzoon van Picter Hendrik Everaerd, gezworen schouwvager itt de Drigiltinnen-strael, tweede wyk n° 15 te Brussel, liacst zich tt kennis Ie geven, dat hy gedu rende twee jaren zynen schoonvader gevoed, en 75 IV. schuld vuor huyshuer na zyne dood betaeld heeft, waerdoor hy uw ver trouwen en uwe voortdurende kalaudize hoopt te verdienen. Men verhaelt dat deu 11. Vader deu nieuw benoemden kar- dinael Barnaho op eygenaerdige wyze van zyne verhelling heeft kennis gegeven. Naeeïie audcnlie, die Mgr. Baruabowekelyksvoor zaken der Propaganda by den paus heelt, zeyde den paus hem, dal hy hem een groot pak papieren te onderzoeken zou medegeven Mgr. Barnaho vond werkelyk in zyn rytuyg eeu dik pak, dat liy in zyn kabinet liel brengen, maer daer de avond ver gevorderd was, besloot hy tol den volgenden dag met het openen der stukken te wachten. Den volgenden dag was zyn eerste werk hel pak te openen, maer in plaets van papieren, vond hy een stuk rood laken, groot genoeg om er de verschillende en kostbare kleedingsiukken uyl te laten maken die de benoeming in het purper eyschl. Deo secretaris tier propaganda dacht eerst het offer van eeue begoocheling te zyn en begaf zich hy den kardinael slaels-secrélaris om hem de grap te verhalen, die den H. Vader zich met Item veroorloofd had. Den stadssecretaris antwoordde hem, dal menigen Item om de grap benvden zou. Kort en goed. Mgr. Barnaho was kardinael en het stuk purper laken was te ge- lykei' tyd de aenkondiging daarvan en het pauselyk geschenk aen den nieuwen Purpurato. Wy moeten naenstrooperven melden, welke op talryke pun ten van het grondgebied van Griekenland gepleegd zyn, en die nog meer schrik hebben verwekt, sedert den aenval tegeu de fransche. troepen, die oin zoo te zeggen aen de poorten van Alhenen gebeurd is. Zestig persoonen zvn in den Peloponesus en te Sl-Btassio, tusschen Cavilaine en Tripoli, door de baenstroo- pers aengerand en ttylgeplunderd. Over eenige dagen, heeft er een gevecht lussehen twee detachementen troepen van hel gou vernement en eeue bende baenstroopers plaets gehad. Die laelsten zyn er allen in gelukt de vlugl te nemen en hebben slechts hunne kapotcii in handen der troepen gelaten. Deu 15 juny zyn meer dan 15 persoonen op deo weg van Thebes naer Cbalsis aengerand en uitgeplunderd. Dc behoeftige persoonen, welke in de handen der baenstroopers vallen, worden door bun weggezonden, en zy houden slechts de ryken, voor ivelke zy lospryzen vragen, die door hunne familiën moeien betaeld worden. ITALIË1V. Roost en, 30 juny. Z. H. den paus komi eene breve af te kondi gen, die aen de artsbisschoppen en bisschoppen van het keyzerryk van Ooslenryk is toégestuerd in deze Breve word er gehandeld over de uvtvoering van hel Coucordaet welk tusschen den H. Stoel en het oostenryks gouvernement is gesloten. De uylvoéring vau verschillige artikels is ae*t de wysheyd der geestelyke ovor- heyd overgelaten, en Z. H. verlangt dal de uylvoéring alom gelyk zy. voor zooveel den toestand van elke streek zulks toelael. Mog- len er eenige moeyelykheden opryzen, dan zouden de bisschoppen wel doen van deze aen den pauzelyken Stoel mede te deelen, opdat die moeyelvkheden tusschen de twee gouvernementen zouden vereffend worden. Deu H. Vader wekt in deze Breve ook den yver der bisschoppen op, om twee erge en gevaerlyke vyanden van den katholyken godsdienst te besti yden, te weten hel rationalismus, en de onver- schilligheyd in zake van godsdienst. Z. H. beveelt ook de provin ciale conciliën. Verder word er aenge-lrongen, opdat de kano- nikken zich door eene ernstige en godvruchtige levenswvze doen opmerken, en dat hel godsgeleerd en wetenschappelyk onderwys 'in dc seminarien, op eenen gelyken en goeden voet worde inge- rigt. Eyndelyk worden de geesteiyke conl'erencien in alle bisdom men aen bevolen. BURGERLYKEN-STAjXD. OYERLEDElNEN. Ros. Vrrmeirsch. wede. van J. De Carpentier, wasscbersse 52 jarer. I.eopstr. l'.orn. Tolleneer, wedr. van l'h. Copprns, en man vnn Maria C. Dierickx, herbergier 52 j., Pontstrnet. Joan. Schots, vrouw von J. F. Schoon, kantw. 32 j., Hovnstr. Mar. Van Varenbergh, 2 j.. Myl'i.— Mar. Jud. Hingoiv, wede- van Pb. Van «ten Bossche en van Paul. Dc Groot z, her. 88 j., Eeopoldst.Flor. Schollaert, wedw; van Joannes Baptiste Verieysen, zonder beroep. 58 j.. St.-Job. Pet. Maes, soldaet, *24 j., Graenni. Ben. Van der Eist. 4 m., Mylbeke. AMegonde Poreau vrouw van Pet. J. Dc Veylder, klcernist. 3*2 j Langeridderslr.Emilius De Rybel, 15 d Mylb. Cath. Iluylebroeck, zonder beropp, 75 jarea Nazaretstr. Florentina Van de Velde, 6 j., St-Job. Een Kapitael van DRY DUYZEND francs aen gematigden intrest mits goede Grondliypoteek. Ziclt te bevragen by den TJenderbode ahvaer de titels van eygendom zullen moeten aengeboden ivorden. SCHIETEN» MET DE BOLLE. Naer dry IVAGENREEPEN ran eersteklas, op Zondag 20 July aenstnende by Livinus De IVael, Zeeldraeyer-llerbergier te Erembodegem, brusse1- schcn «-te'iweg. EERMESSE D ALOST. M; DESCAMPS a i'hönneur d'informer les habitants de cette villo qu'i! vent d'établir sa loge sur Ie Mavché au Houblon oii Pon tronvera a toute beure de la journêe des Gaufrcs, Beignets de Paris et Porames de Terre Frites. Sa loge est richeinenl décorée el digne de recevoir la société. Et 11e peut sous oucun rapport dtre compared aux autrès du inême genre. PRIX DE CES MARCH AN D1SES Gaufres de Ilollande i 10 c. Ganfres de Bruxelles 51) Beignets Américains, apprêtésdans Ie Rhum, par portions 40 Beignets souflels aux fleuis d'oranges. 40 Beignets de Poinmes 25 Pommes de Terro Frites, omnibus 10 On porte également en ville d'apres tommande. Op Donderdag 17 July Bo!-Vogelschieting, in den Dobbelen Arend te Aelst-Mylbeke, Binnenstract. by Egidius l)c Craécker naer een zilveren Service en verscbeyde andere prvzen door den baes gegeven. by J. VAN GEIT te Aelst-Mylbeke in den Plaisantcn Hof. Ter gelegenheyd der buytengewoone kermisfeesten te Aelst, zal er op Mnendag 14 July 9*len kermisdag om 3 uren fix namiddag ter plaets ver meld. Eene luysterrvke prysschieting met de Bolle plaets hebben, wnertoe alle liefhebbers die er begeeren deèl in te nemen worden uytgenoodigd. Er word door de stad gegeven 50 francs vooruyt. Den inleg van eiken mededinger zal zyn fr. 1-50 cent. De pryzen zullen bestaen uvt Vyf Zilvere Servicen, Twaeif Zilvere Koffy-Lepels, en de andere in geld naer mate er mededingers zullen zyn. Men kan van heden laten insehryven ter gezegde herberg tot 2 uren namiddag der sohieting wanneer de loling zal aenvang nemen vermits het inleggeld seffens te betalen. Eiken mededinger zal maer een lot mogen Demerit en zyn evgen spel moeten spelen. Voor verdere bepalingen zal er een reglement en commissie bestaen. Eenen MULDERSGAST, bekwamen jongeling van tieffelykc familie. Men zal er een goed accoord mee maken. Zieh te bevzagen by J- Van den Eede,' mulder te Elinghen by Halle, by wien ook te koop is eene oude Windmo lenas, gedienstig voor eenen Watermolenas. Eene schoone HOFSTEDE, met llopdroogery en Zolderingen, alsmede 5 hectaren beste Zaevland, benevens eenen schoonen Iloplocbling bezet met zeven duyzend lloppeplanten bet derde jaer geplant dus in volle opbrengst. Voor alle inlichtingen zich te bevraegen by Jul'vr. Maria De Breemaeker, in de Lange-Zoutstraei te Aelst. De Socieleyt van den II. Vincenlius a Paulo van St.-Gillis, by Dcndernionde, biedt met volle vertrouwen in openbare verkoo- ping lf allerschoonste stukken ruw LYiNWAED van alle fynten, van 40 tol 50 meters lengde. Zy waerborgt de goede hoedanig heden barer Lynwaden, vermits zy van goede stolïe met de hand gesponnen en geweven zyn, onder het loezigt der leden der Societeyl. Deverkooping zal plaets hebben op Maendag 14 July in de herberg den Otter, gemeenle-lmys van St.-Gillis, om 2 uren namiddag. Door het ministerie van don Notaris DEVUYST le Borsbcke zal er worden verkocht op Woensdag 16de en Donderdag 17Jc July 1856. Telkensom acht uren voor middag in de gemeente Aygent ten hove hiernaer gemeld. Al de Huismeubelen en verdere Meubelen ziclt bevin dende ten Hove van d'heer Fredericus D'hondt te Avgeni op den berg. Verders 6 schoone Peerden, 8 Kooyen, 2 Yeerzen, 5 Kalvers, i Stier een jaer oud, zeven Verkens, waervan twee Zogen, dry Wagens waervan twee breed beslag, 1 Karre Haelkarre met stuk en bak, Eegden, Ploegen, alsook veel Vlas, veel gezaegd Hout, llooi, Strooi, en Mest. Immers alle andere voorwerpen afhangende van een ryk en schoon landgebruik. Order der verkooping. Eersten dag, Meubelen, en om 1 uer fixe bet Vee en den Boerenhalam. Tweeden dag, al liet verdere welk niet is verkocht. van allerschoonste VELDVRUGTEN te Appelterre-Eychem. AcntsT LEENAERT, Notaris te Meerbeke by Ninove, zal wegens M. Benedictus Schollaert, Grondevgenaer te Appelterre-Eychem, op Woensdag 16 July 1856, om 8 uren 's morgens precies, openbaeriyk verkoopen 50 hectaren allerschoonste Veldvrugten, wassende le Appelterre-Eychem, verdeeld in 177 koopen, bestaende in Tarwe, Masteluin, Rogge, Haver, Roonen. Breeder be schreven in plakbrieven. Men zal vergaderen te Appclterre-Ayehem, op de vyf' Dagwanden, naby bet buys van Adrianus Liessens. Vei'kooping van 50 hectaren ailerschoonsten Oogst te velde, als Tarwe, Rogge en Geerst, op Maendag 14 July 1856, om 9 uren 's morgens, door het ministerie van den Notaris VANDENHOUTEN te Galmaerdcn, en ten ver zoeke van dame weduwe Tombean, te Galmaarden, staende ai in wasdom rond hare Pachtbove, genaema hel Hof T'as- seniers, ter gezegde gemeente Galmaerdcn en Wacrbeek, slechts dry kwaerts uer van de statie vnn Santbergen,

De Denderbode | 1856 | | pagina 3