ZONDAG 20 JULY 1856. TIENDEN JAE1IGANG. - S' 516 "Vertrekuren uyt de Statie Aelst Aidi Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 19 July 1856. WIE SS ER PLIGTIG Wat ivas haer werk Welke is de gevolgtrekking BEN 21 JULY 1856. Dendertuonde 5-40 8-05 11-10 3-30 Gend, Brug}*»?, Ostende^lanps Lede 8-05- 6-50 6-55 8-45. Brussel langs De»derl.7-401 5-157-55. .■Stechelen Antwerpen, 5-40 3-30 6-55. Leuven Thien, Lnyk, Verv 5-103-30-6-55 ■Landen, St.Truyën, Hasselt. 5-10 's morg. 3-30 '€end (langs Lede) 8-051-20'6-50. 3-30—8-45 1® klas 'langs .Dendermonde Kortvvk, Ittouscroen, Ryssel (langs Lede) .-8-05 1 -20 6-50: Doornyk, Ryssel;(langs Ath 7-30'1-05— 5-15 Nin. (ieerardsb. Ath,"7-301-055457-55. -j' Dergen, Quievrain 7-301 055-15. Staen te lede de konvoys vertrekkende van Brussel 7-1512-30 6-00 en van Gend 7 12-10—4-30. Te idecem staen dete vertrekkende van Ath 6-30 4 7-20 en deze vertrekkende van Aelst 7-30 -1-05-7-55. Staen te gysegem slil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 8-05 des morgens en 8-45 's avonds en van Dendermonde tpn 8-45 's morgens en 9-25 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 's morg. 4 en 7-20 des avonds. Van Oen- derleeuw 7-55 's morg. 1-20 en 8-10 des avonds. •flüIQüE SUU*. VAN LOKEREN NAER Dendermonde '5-30 9-30 3-15 6-45. Aelst, Ninove, G-eerardsbergen, Ath 5-50 3-156-45. VAN ATII NAER •Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Imkeren 6-309-457-20. •Geeraerdsbergen. Ninove 6-309-454-(.07-2Ü. ©mssel (langs Denderleeuw) 6-30 - 4-00 7-20. •Gend, ©rug ge» Os lende 6-SO—4 (langs Lede.) 10-00 7-25 (langs Dendermonde.) VAN GENO NAER Aelst, "Ninove en Ath 7-00 -12-10—4-30 6-25 langs Dendermonde. VAN B ness EL NAER Aelst, Gend 'langs Denderleeuw) 7-15 12-306-00 7-30 (\elst alleen.) "Ninove, Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw) 7-15 12-30 7-30. VAN DENDERMONDE NAER: ©russel ('langs Aelst) 7-15 12-40. (langs Mechelen.) 6-059-1510-204—-7-20. Aelst, 7-15 8-45- 12-40 4-15 7-35—©-25. DEN DENDERBODE Sedert eenigen tyd verdobbelen al de liberatersbladen, groote en kleyne, hunne woede tegen de katliolyken van Belgiën en schreeuwen op alle toonen dat de klenkalea de constitutie willen omversmylen, onze nationale instellingen vernietigen, onze vry heden inkorten of geheel doen verdwynen, oui ze te doen plaels maken voor 'tgeen de liberaiery noemt de priesterheerschappy, het despotismus, de dwingelandy, het ryk van den domper en ik weet niet wat alOfschoon deze beschuldigingen zoo be- lagchelyk als ongerymd voorkomen, gaen wy hier echter eenige bemerkingen neérschryven om de bedrogvolle laktiek der libe- ralers te ontmaskeren en deze er tegen te wapenen welke zich somtyds zouden laten misleyden. Het is aen dén gewetenloozen boosdoener eygen een ander te oordeelen volgens de boosheyd van zyn eygen hert, en aen den magteloozen lasteraer een ander aen te tvgeu de schandakten die zyn verkankerd gemoed doorploegd hebben. Den eersten handelt aldus omdat hel kwaed gelyk het goed oaluerlyker wyze gezel schap en onderstand .zoektden tweeden omdat hy denkt daerin eèn middel te vinden om de knagingen van zyn geweten wat te verdooven, maer hyzonderlyk om de aendaclil der samenleving van zyne eygene gruwelen af te trekken en, in 't openbaer, voor treffeiyk mar» door te gaen. Nauwelyks was in 1830 de revolutie tegen het dwingelandig bestuer van koning Willem losgebroken, of zie de liberaters- francmagons van dien tyd veroordeelden dezelve, zy werkten er tegen, zy spanden te samen en gebruyklen alle middelen om hel gevallen gouvernement wederom regt te helpen. De ware vry- lieydsminnaers of in andere woorden de katliolyken hielden zich sterk, zy boden liet hoofd en waren gelukkig genoeg om de revo lutie als eene voltrokkene daedzaek te doen beschouwen. Er was dan kwestie van eene grondwet te maken en aen 'tvry- gevochten Belgiên instellingen en vryheden te verleenen die het, om zyne ware godsdienstige gevoelens, dragen kon. Al wederom trokken de liberalers-francmacons te velde om die grondwet te schoeyëu op den leest der protesiantsche onverdraegzaemheyd, om de godsdienstige vryheden te beperken, immers om de Belgen nogmaels te muyl banden. De katliolyken zegevierden wederom ten grooteren deele en de grondwet ontlook uyt de hardnekkigste twisten die zy legen de liberaters-francmagons uyt te staen hadden. Later vormde zich eene orangislische samenspanning op tegen hei bestaende order van zaken aen deze samenspanning nam ^eenen eenen katliolyken deel, 't waren al liberaiers-francma^ons die geene middels onbeproefd lieten om onze nationale onafban- gelykheyd met handen en voeten gebonden in d'handen van hare vyanden te leveren. Liberaters-francmagons bladen die nog tot heden liheralers-francma^onsbladen gebleven zyn, wierden door het hollandsch gouvernement betaeld om de 'zoo gezegde wel daden van het gevallen bestuer op alle toonen te zingen, om het gedacht van de restauratie in den geest des volks te doen blyven enz. Die verkochtte sinaedbladen beledigden jaren lang onzen koning, beschimpten onze grondwet, schandvlekten onze vryheden en predikten onophoudelyk om onze instellingen by 'l volk hatelyk te maken, immers voor eenige zakken gouds waren bereyd het vaderland te verraden en te leveren. Tegen al die eerloosheden kwamen de kathoiyken zich verzetten en gelukten er in dezelve te verydelen. Eyndelvk wierd Belgiën als onafhanglyke natie door de mo gendheden erkend en het kon, na ongehoorde opofferingen, vry adem halen. Maer hel voedde in zyn en boezem eene secle die deszelfs ondergang gezworen had eene secte die, uyt haet tegen den katliolyken godsdienst, alles zou aen wenden om de vruchten der revolutie te verbitteren en eyndelyk te doen verdroogen; eene «ecte die in de gemoederen zou twist en tweed ragt zaeyën om door de verdeeldheyd haer rampzalig oogwit te bereyken. Deze secte was de seclc der liberaters-francmayons. Hare werkingen gaen wy in 't kort onderzoeken. Gezien hebbende dat er aen de terugkomst van het hollandsch bestuer niet meer te denken was, dat de verradery magteloos en de omkooping vruchteloos bleven, begonnen de liberaters-franc- ma$ons of orangisten (want men bemerke dat al de gewezene orangisten nu liberaters-francmacons zyn,) met tegen den katho iyken godsdienst en tegen deszelfs dienaers het volk op te maken, zeggende dal de geeslelykhevd alles wilde overweldigen, de tienden herstellen, zich meester maken van lesiamenlen en erf goederen, immers men bedenke geene lasteringen, geene liate- lyke aentvgingen die naer 't hoofd der geestelykheyd 'niet gewor pen wierden. Gevoelende dat dit alles eenigen invloed had gedaen op de jnin verlichtte klassen der samenleving, doch niet genoeg om hun gewenscht doel haestig te bereyken, rigtten de überaters-franc- zna$ons eene uytgebreydde drukpers in die de verfoeyelyke zen- daag had hel volk te verieyden door zedelooze romans, ongods dienstige gazettent verderllyke schimpschriften schandalige theaterstukken enz. enz. Deze drukpers deed veel kwaed omdat de goede te flauw, te veel gematigd, te zeer toegevend was, en hieruyl volgde eene «wsplaetsle vrees onder de katliolyken, Nauwelyks hadden de irouwelooze liberalersdrancmagons dit onlwaerd, ef zy verdobbelden hun gelier, zy vielen uyt van den eenen kantin bedreygingen yan eproer en geweld, en van den anderen kant beloofden zy afslag van contribution, uytroeyiiig der bedelary, verbetering van 'tiet des geringen burgers, met een woerd, zy zegden dat zy den middel in d'hand hadden om 't land te redden van de vreeslyke armoede waerin eenige ramp jaren van duerle en scbaerschbeyd van levensmiddelen 't zelve gedompeld hadden. Eyndelyk, na ongehoorde poogingeu, gelukten zy er in bel be stuer van 't land .in handen te krygen. Geheel onze provincie, op zeer weynige uytzonderingen na, had Liberaters-francmagons naer de kamer gezonden; vele andere kiesdistriklen hadden insgelyks hunne couservateursrepresenlanteu aen den kant ge smeten om ze -door liberalersfrancmaeons te vervangen immers, in geheel de volkskamer, van de 108 afgeveerdigden waren cr nauwelyks 18 a 20 conservateurs, al de overigen waren met hert en ziel aen de 1 iberatery verslaefd. De mannen der secte sloegen dan de hand aen 't werk De eene alpersingswet volgde op de andere: den eenen grondwetschendendeu akt volgde op den anderen; d'eene brutale, willekeurige afstelling verbeydde de andere niet; immers geweldenaryën, vrybeydschendingen, on- regtveerdiglieden, partygeest, verkwistingen met al hunne droe vige gevolgen vielen als dondersteenen op T land neder en verpletterden de bevolking, die zich aen de terugkomst der gouden eeuw verwacht had. Dit echter kon niet duren. De uer van afrekening sloeg beurtelings inde verschillige kiesdistriklen, en zie, al dit libeialers-francmaconsgeweld wierd op zyne beurt verbryzeld en van eene schitterende meerderlieyd versmolt de liberalery op eene ujaglelooze minderlieyd, die gansch op niet zou gekomen zyn, indien zommige kiesdistrikten, door de on- regtveerdige liberalers kieswet, in hunne werking niet verlamd waren geweest. De gevolgtrekking van dees kort overzigt is de antwoord op de vraeg wie is er pliglig En inderdaed, den souverevnen regler van Belgiën, hel Volk, heeft uytspraek gedaen en gezegd 'l zyn de liberalersfrancmaeons die pligtig en allerpligtigsl zyn want 1° Zy hebben den senaet, eene constituliannele instelling, wil len vernietigen, omdat dezen de vermaiedydde bloedzuygers- belasting, die sehandelyke wet van tranen'niet beeft willen stemmen 1 2° Zy hebben openlyk in volle parlement gezegd en geschreven dat de grondwet zal veranderd of de katliolyken zullen revolu- lionnairivk neërgeveld worden 5° Zy hebben van den art. der grondwet die zegt dat alle del gen gelyk zyn voor de weleene biltere beschimping gemaekl, vermits de steden zes en zeven mae! meer kiezers op 100 invvoo- ners hebben dan de buylengemeenten 4° Zy hebben de vryheyd van goed te doen, van den armen te helpen, van teslamcaten te maken, gedwarsboomd, over 't hoofd gezien en verkracht, en aldus den ongelukkigcn armen nog veel ongelukkiger gemaekt 5° Zy hebben grondwetschendende en volksruinerende wetten op 't onderwys gemaekt, die alleen dienen om dejongheydte bederven, de familiêu ongelukkig te maken en 't land naer zyuen ondergang te voeren 6° Zy hebben de vryheyd van drukpers geschonden alleenlvk om de burgers ten prooy te laten aen hatelyke dwingelandy, aèn brulael despotismus; 7° Zy hebben in kiezingen en politieke worstelingen zich vereenigd met de roode republiekanen, socialisten en revolution airen, die onze grondwet willen afschaffen, liet koningdom ver delgen enz. enz. 8° Zy hebbenMaer 't is al genoeg om die gasten te brand merken en aen 't publiek te doen zien dat zy van die soort van lasteraers zyn die denken dal, met aen een andej hunne eygene schandakten te laste te leggen, zy een middel zullen vinden om hun misdadig geweien te stillen en in d'oogèn van 'l publiek als treffelyke meuschcn gehouden te worden.'Maer achteruyt bedriegersAchteruyt! huychelaers't volk weel wie gv zyt, uw masker is afgerukt Gy beklad en bevuyll een ander met uwe eygene eerloosbeden opdat men UI. aen 's volks'ver- ontweerdiging niet zou aenklagen, en opdat gv onderlusschen straf feloos in uwe schandalige intriguen tcgen'godsdieust, grondwet en vaderland zoud konuen voorlgaenMaer deze lyden zyn voorby, 't volk beeft de oogen op UI. gevestigd, het slaet al uwe werken gade, en wee UI. indien gy openlyk den standaerd vau oproer durft ontrollen, want onder 'l gewigt uwer eygene boos heyd zult gy gedrukt neerploffen, en de vraek inloopen die de verleyders reglveerdiglyk verdienen. Gy alleen zyt pligtig, en uwe verkeerde beschuldigingen konnen maer dienen om 'l land, 't welk gy gernineerd, verleyd, gepluymd en gedeellelyk bedorven hebt, tegen UI. meer en meer te verbitteren en uwe verdcrilyke politiek meer en meer te doen vermaledyden. 'T is morgen dat Belgiën liet feestviert 'twelk lief moet zyn aen alien Belg die regtzianiglyk de onaflianglykheyd des vaderlands bemint, en in rust de vryheden begeert te genieten waennede wy over 26 jaren begiftigd zyn geweest door de grondwet, welke den souvereyn gezworen heeft nooyt te zullen overtreden, en waervan den 25-jarigen Jubilé thans het voorwerp der feestviering is. Maer t is waerlyk bevremdend te zien hoe de liberaters- party zichzelve afschetst en bewyst wat zy is en wat zy wiit. Geheel de patriotieke drukpers der conservateurs is het eens om goed te keuren dat men van alle kanten des rvks vlytig medewerke om zoo veel mogelyk deze nationale leest te verluysteren deze drukpers waerdeert het geluk 't welk Belgiën over zyne verlossing van het onverdraeg- zaem ca despotiek jok der Nassauwers, geniet, gelukkige verlossing die het andermael aen gelieei Europa wilt doen gevoelen Maer mag men wel 't zelve zeggen van de drukpers die onder de voogdy stael der iiberatersparty, van de party die altyd tegen 't welzyn van Belgiën samengespannen heeft, twist en tweedragt gezaeyd en onder haer masker steeds eene verkleefdheyd aen het Hollandsch gouverne ment verborgen heeft, dit hyzonderlyk omdaPBelgiën door dit bestuer in eene vernederende godsdienstige slaverny gehouden wierd Neen, dit mag men zekerlik van die iaetste drukpers niet zeggen, want men ziet dat zy altyd woedend en vol spyt is omdat wy van dit verdrukkend jok verlost zyn en vooral omdat geheel de natie zich daer- om openlyk verheugt. De liberaterspers zou liever hebben dat alle patriotismus in 't land uytgedoofd ware en dat zy op deszelfs puynen het vaendei van 'ongeloof en goddeloos heid mogt zien planten en nogmaels de gruwelen van 1795 vernieuwen. Den Observateur, tolk der franemaQonslogiën, en met hem al de andere bladen dersecte, kleyne en groote, fransche en vlaemscbe vallen in zoo platte als goudelooze beledi gingen uyt tegen liet programma der feest, omdat er in aengeslipt staet dat er eenen Te Deum zal gezongen wor den, ten eynde de Alvoorzienigkeyd te bedanken dat ons land gedurende 25 jaren vrede en rust genoten heeft, zon der dat de maconnieke liberatery de zelve zoo openlyk en geweldig, gelyk in andere landen, hebbe konnen sto'oren. En om al wederom hare dubbelhertige inzigten te bemas- keren of met een kouleur van vryheyd te bedekken, ver telt de liberaterspers dat den koning eene andere religie belydende, men de Goddelyke Yoorzienigheyd niet mogt aenroepen en men zich van allen godsdienstigen akt moest onthouden dat dit den geest is onzer grondwet, de vry heyd en verdraegzaemheyd van eeredienst gelyk zy door onze grondwet verstaen worden Zie daer hoe de liberaters onze grondwet en godsdien stige vryheden verstaen zy zouden willen dat, uyt kracht van die vryheyd, men niet meer zou spreken van God noch van zyn gebod, dat men noch naer kerk noch naer kluyze zou omzien, dat men noch religie noch godsdienstige plegtigheden meer zou beoeffenen, immers dat men God met geheel zynen dienst uyt 't land zou verbannen om plaets te maken voor een verbeestend materialismus, het geen den mensch noodzakelyk moet ongelukkig maken en de samenleving vernietigen Uyt dit alles ziet men klaerlyk dat de secte tegen onze godsdienstige vryheden is verbitterd, en dat, kon zy voor goed aen 't roer geraken, zy grondwet, godsdienstplegin- gen, vryheden, kerken en kapellen zou verdelgen om 't land onder de schandelykste hollandsche dwingelandy neör te drukken. Dit is eene nuttige waeschouwing, voor 't land, om zich altyd van de maconnieke secte te mistrouwen, om haer nooyt iets toe te geven, want zy is den gevaerlyksten vyand zyner nationaliteyt en zyner onaflianglykheyd." SPREKEN WY LIGT/.I.WIG Als wy zeggen dat de liberaterssecte voor plan heeft de constitutie en dc constitulionnele gouvernementen te ver nietigen en omver te smyten, dit zeggen wy niet liglzinnig- lyk, want talryke daedzaken zyn dit gezegde komen slaven. Een nieuw bewys dat men niet gemakkelvk zal konnen loochenen komt al wederom voor den dag en verdient ten hoogsten de aendagt te vestigen van al wie zyn land be mint. Dees bewys beslaet in een document 't geen Mazzini. den grooten liberater-francmacon en oproermaker van

De Denderbode | 1856 | | pagina 1