Oproer in Spaniën. Berigt. Uyl er hand te koop. ÏE BEKOMEN. By Verandering van Woonst. AEN BESTEDING. Verkooping'. Verkooping by Licilatie Men scbryft ons uyt Nederhasseh het vólgende Ik kom in uw geëerd en atom verspreyd bind van zondag 11. te leren, éene leer beknopte en tevens onnauwkeurige beschryving van de ramp door den bliksem op 10 deler in de omstreken van Ninove veroor/.aekt. Deze weyuige regelen rullen dienen om dit alles te herstellen. T was omtrent 10 1/2 's morgéns dat het onweder, mét een ongehoord geweld losberste over dé gemeente Oriltre, en nauwetyks waren er eenige oogen- blikken vervlogen, of angstige tonnen der alarmklok kondigden de inwoouerS aen dat er eert groot ónheyl voorgevallen was. Den bliksem was in den stal vau de kinderen M. De Smet binnengevlogen, had de twee schoone en sterke peerden doodgeslagen al tevens het veulen er nevens staeude te sparen^ eu bad zvöe vernielende stoffen nedergeschöten op den koeystal, binnen de graenschiirèn en verdeie gebouwen. Op min dan tien minuten was de gehéele hofstede veranderd in eenen gloeyenden oven de menigte ofschoon ras toegesneld o'rn de vlammen te bestryden, gelukte er niet in, dit schrikkelyk element te overmeesteren. Hel eenigste, doch vooi zeker het gewigtigslè was* dat, honderdmael dank zy aien de edelmoe digste Zelfopoffering, aen de onverschrokkendste stoutmoedigheyd en aen den aenhoudendsten arbevd van den cerw. heer Van dc Maele orrderpastor, welken alles bestuerde, b; Praet dienstbode, P. Bruylaud smid, B. Steppe gemeente-secretaris, B. De Clercq dienstbode, J. Yergalle, P. Van dén Bioucke, F\ Van der Niepen, F. Menschaert landbouwers, J. B. Raes ni-tser en F. De Decker timmerman, dat men gelukte de wooning te bevryden van eeue geheele vernieling. Men ral ligtelyk begrypen welke moeyte die persoonen hebben moeten aenweuden om dit te bekomen, als men ral weteo, dat het huys van beyde kanten vastgehecht was aen de brandende stalleny en men ral konnen oordecten aeu welk gevacr die persoonen hun leven hebben blootgesteld, als men overdenkt dat rv om de gebouwen af te breken gedurig hebben «ebleveu lusschen de vlammen want ill: het spyt my dit artikel te moeten e>ndi"en met te zeggen dat er op de gemeente Oultre, nocli brandleederen, nóch brandhaken enr. te vinden ryn. Zou men hier de rorgvulriighevd van dislrikikoiuraissaris Dommer niet mogen inroepen, en hem vragen of benevens rvne beurt- eu kalsevdewegen bekyking, hy ook niet eens rou moeten naspeuren of de dringendste en noödrakelykste instrumenten te vinden ryn in eene parochie om de onbeylen van brand weg te nemen of te verminderen? By gebrek immers aen die voorwerpen, ronde men indien de ramp tvdeus den nacht geschied was, te betreuren gehad hebben het leven van die edelmoedige persoonen, of men luidde moeten verzaken de woonst acn de vlammen te ontrukken, en wie weet of met de woonst den volkryken wvk Baeudries, niet de proov der vlammen zou geworden ryn, Men schryft ons uyt Lokeien, 16 july Onze stad bereid rich om op eene waerdige wyre den 25Q verjaerdag van 's konings inhulding te vieren. De feesten rullen plaets hebben den 3n en 8" dag onzer nabyrynde kermis, rynde den 5" en lün augusty nenstaende. De door deu raed aengestelde kommissie spaert zich geene moeite om die feesten allorluysteirykst te maken. Kr ral éeue buitengewoone brooddeeling aen de armen gedaen worden, een plegtig Te Dkum waertoe al de maetschappyen der stad met vaendels en eereteekens uiigenoodigri, ral in de grooie kerk gec lebreerd worden een concert door onze toonkundige maetschappy ral omuiddelyk daerna op de groote markt aeuvaag nemen volksspelen on feesten op bet water rullen ei niet ontbreken een banket rul 's namiddags in de groote zael der akademie plaets hebben des avonds algenieeue verlichting, groote fakkel- wandeling, prachtig vuerwerk enr. Den zondag 10 augusty ral een groot festival aeo de toonkundige maet- sclinpp en der steden en omliggende plaetsen worden aengeboden. Alles voorspelt dat onze stad bv deze gelegenheid een als by alle andere voor een giool deel iu de vaderlandsche gevoelens ral treden welke gansch bet beb'isch volk gaerne loedracgt aen onze vrye instellingen en aen den welbeminden koning die ze weet le handhaven. By kouiuglyk bcsluyt van deu 17 dezer, is het ontslag van M. J. F. De Smet, nolaris le Ereinhodeyeui, aengeuoinen. By kouiuglyk besluyi van den 12 july zyn benoemd M. J. Ganset, nu notaris te Wondelgltein, in de zelve hoedanig- beyd te Gend, in vervanging van M. ïeirlyuck. M. C. LyssenSj kandidael^nolaris le Teinsche, lol nolaris le Temsche, in vervanging vau M. de Brabander, die zyn omslag heeft gegeveu. Zyn nog by koninglyk besluyt benoemd M. R Verwilgheni. vrederegter van itel kanion Dixmude* in de velve hoedauigheyd le Sint-Nikolaes, in vervanging van M. d llanens, die zyn onlslag heell gegeven. M. J- de Necker, advokaet eu regler-plaelsvervanger by hel Vredegeregt le Passcheudaele, tol vrederegter van dal kanion, in vervanging van M Latnaire, die zyn onlslag lieel'l gegeven, Uyl Mooregltem by Audenaerde scbryft men ons hel vol gende a Woensdag, den 9 dtzer, verwachtte men alhier. Z. doorluch- li»e Hoogw. deu bisschop van Gend, om hel Vormsel uyl te revken aeu de kinderen onzer gemeente, als ook aen die van Oycke. Reeds met hel opslaen der zon, zag men iedereen vverig aen itel werk voor het palleeren der stralen, die Z. Hoogw. moest doortrekken ook moei men bekennen dat de stralen en wegen stnaekvol versierd waren. Wal de versierselen der k i k ben elfen, dank aen den yver van onzen achtbaren herder, deze hadden de algemeene verwachting overlrotfen. Grool was deu geestdrift der bewom.ers onzer parochie by hel aenkomeu van den bisschop, die buvten de gewoouelyke ceremonien van he. 11. Vormsel, ook aen iwee kinderen van den proieslantschen eeredienst hel grool geluk kwam bezorgen van van kalholyk le worden, door hun hel 11. Doopsel te bedienen. Hoe schoon was het die iwee jonge kinderen te zien aeu den voel des auiaers nedergeknield, smeekende om het II. Doopsel te onlvangen, en aniwoordeude op de vrageo die hun door onzen minzameu kerkvoogd loegestuerd wierden. Men moet er oogge- tuygen van geweest zyn, om te begrypen hoe hertlreffende deze plegtigheyd was. Na eene korie, doch aendoenelyke aeuspraek, waer in Mgr. het geluk, hel welk deze iwee nieuwe christenen kwamen te onlvangen, voor oogen stelde, ging men processische wys, al zin gende de litanie van 0. L, V., naer de paslory, waer na Z< H. de gemeente heefi verlatendoch, lang zal dezen dag nog in liet geheugen blyven van al de ingezetenen dezer commune. Uyl de polders verneemt men dat den oogst niet gezegender kan staèn. Talryke rogge-haltnen zyn een vierendeel lang, en alle zyn dik en wel gevuld. Zaterdag heeft den communalen raed van Brussel eene openbare zitting gehouden, en by de opening der zitting, heeft den burgemeester de volgende uytleggingen gegeven Men lieeft sedert eenige dagen, veel in het publiek, over de aenstaende militaire logementen gesproken. Het kollegie van burgemeester eu schepenen begrypt dal hel garnizoen, voor den «ogenblik, niet loereykend is vout den dienstdoch om de bur gers van militaire logementen le bevryden, heeft het iu den Entrepot lokalen doeu bereydeu om er twee balaillons te logeeren. Doch, buy ten deze twee balaillons. moeten er, voor de aenstaende feesten, nog 800 mannen, en 200 ollicieren van hel leger aenko meu. Wy zullen hel logeeren van deze 800 soldaten op zulke wyze schikken, dal onze medeburgers er niet zullen over te klagen hebben. Maer, voor de 200 officieren kunnen wy dal niet doen. Ik verhope dat onze medeburgers zullen begrypen dal het betamelyk en billyk is, dal dezen die de meeste voordeden uyt de feesten trekken, ook eenige sacrificiën voor die feesten doen, en zich zullen belasten met welwillend de officieren le logeeren. Ik zegge welwillend, om dat wy de huyzen zullen zoeken die geene bloedverwanten of vrienden le ontvangen hebben, om er de officiereu te logeeren. Iu elk hotel zal er ook eenen officier worden gelogeerd, en de hosteliers zullen zich hierover niet le beklagen hebben, aengezien zy, ïii Werrwif Vaïf dit enkel loge ment, nog veel winst zullen doen. H %'rag€ ook dat de leden der regentie hel voorbeeld zouden geven, en ik fwyffele niet of eiken raedsheer zal ook eenen officier, tydëns de leesten, willen logee ren. Ik geloove dat dit den besten middel zal zyn, om in de nood wendigheden der buytengewoone omstandigheden le voorzien. Jlëp vind in de dagbladeren van Brussel alle slaelr van aenkondigingen, of annoncen, voor het huCred van plaetsen. vens ters en kamers voor hel zien passeeren van den stoet en van de kavalkade. Eene plaets op de eerste stagie kost 50 francs par persoon op de tweede stagie, 50 fr.op de derde 45 en op de vierde 40 francs. Eene kamer met eene venster, kan men op de Sint-Joseph-plaels, onder de 100 francs, voor het zien der pleg tigheyd van den 21 july, niet bekomen. 'Men weet dat Antwerpen groote loebereydselen maekl om den 25cn verjaerdag der inhuldiging des konings te vieren, en om den koning en de koninglyke familie met buytengevvoonen luys- ter en pragt te onthalen. Nu, is men op hel gedacht gekomen van iets nieuws, en welk de algemeene goedkeuring zal verwerven. Op de Groote merkt zal eene overgroole estrade worden opge- regt, geschikt voor zeven honderd dames. Deze dames in grooie toilet, en tol de bezondersle en achtbaersle der stad behoorende, zullen elk eenen fraeyen bouquet moeten in de hand houden. Men begrvpt dat dit de luysterryksle versiering der plaets zal wezen, als den koning en de koninglyke familie dou» de stedelyke overheyd zullen onthaeld en gelukgewenscht worden. Als de groote ceremonie van omhaling en verwelkoming zal geëyndigd zullen die zeven honderd dames zich in stoel naer de Plaee-Rovale begeven alwaer een gedenkteeken ter eere en ter nagedachtenis der overledene koningin word opgeregt, en zullen haren bouquet, aen den voel van dal gedenkleeken, Ier verheer- lyking der gedachtenis van wylen H. M. Louise-Marie, gaen neerleggen. Een ongeluk is deze week te betreuren geweest aen het Pa leys der Nalie. Eenen werkman J.-B. Rnbbens genaemd, vader van dry kinderen, is van eene stelling gevallen, en dood ter plaels gebleven. De quesleurs van de kamer der volksvertegenwoordigers hebben eene sornme van 200 francs aen de weduwe doen loeko- men, en den questeur van den senael heeft ook eene dergelyke somme aen de ongelukkige weduwe toegezonden, in afwachting dat er wegens de vrouw en de kinderen van den verongelukten werkman, eene verdere beslissing worde genomen. Kr is in Spanje een nieuw ministerie opgevormd waeruyl Esparleru is gesloten. Generael O'Donnell is aen 't iiooiti. De treurigste berigten zyn hier den 10 verspreyd men hoort langs alle kanten niet dan van wanorders. Te Guardi, provincie Toledo, hebben de baenstroopers-beuden den oogst verbrand. Te Lillo, Vicli, Sin», gelegen iu de provinciën Calalonië, Toledo en Arrangon, zyn soortgeiyke misdaden gepleegd. Verscheydene spinneryen zyn le liada, Bilbao en op verschillige punten van Calalonië afgebrand. Te Igulada heeft den burgemeester zelf de bevolking tot opsland aengeslookt dien ambleuaer is in verzekerde bewaring gesteld met 7 of 8 persoonen, welke gekend zyn als hebbende van de benden-van Cabrera deel gemaekl. Te Albacela, Calalaynd, Alava lativa en Coucillas heelt de openbare magl gebruyk van bare wapenen moeten maken. In de laelste plaels beeft den oproer een onrust wekkend aen- zien gekregen meer dan 1000 ruynwerkers hebben zich by de overheden begeven zy vroegen dat men den broodprys zou ver minderen, en dat men kort spel zou maken met de graenopkoopers. iSa eenige uren aerzeling hebben de overheden gedagt, (Ru het voorzigtig was tnet de werklieden een verdrag te maken want die laelsien mnekten zich gereed om ziclizelven regt le doen. Te Marageua en te Almeria heeft de duerte der meeslbenoo- digde artikelen een gevegl veroorzatkl, ten gevolge van hetwelk een grool getal persoonen gedood en gekwelsl wierden. Er worden steeds onrustwekkende geruchten over aenstaende wanorders in de hoofdstad verspreyd. De gaz-fabriek word door eene indrukwekkende krygsmagt bcwaekt liet regiment van .Madrid is thans alhier aetigekomen andere troepen zyn voor- loopig in de omstreken gekantonueerd en zyu voor alle gebeur tenissen gereed. Er worden nenhoudende kabinets-raeden gehouden men ver spreyd steeds liet gerucht, dal hel. gouvernement slegts op de voor leekenen eencr volksbeweging waekl, voor het uylvoeien van zekere grooie omwerpen. Madrid, den 15 July, in den morgend. Eenen opstand is gisteren avond te Madrid uytgeborslcn. Dezen morgend wierd hel gevegl lusschen iiet volk en hel garnizoen voordgezet. Onder- iusscheu was men overeengekomen om dezen avond de vyand- iykheden op le schorsen. Londen, den 16 july, te middag. De Morning-Post kondigd af dat eeue sein ikkelyke omwenteling le Madrid is uylgeborslen. Maendag avond vocht kot gepeupel, dal gewapend is, met veel geweld, legen de koninglyke troepen. Gisteren, om tien uren van den morgend, wierd hel gevegl voordgezet. Tol op dien oogenblik waren de troepen der koningin nog meester van de stad. De opstandelingen hebben de republiek geproklaineerd. Men weet niet meer waer Esparlero zich bevind. Parts, deu 16 july, le middag.Den lelegrapliieken draed nut Spanje is onderbroken. Hel is moendag, in den avond, ten gevolge der afkondiging van de namen van een nieuw ministerie, dat een bloedig gevègt in de straten van Madrid is begonnen. Hel gevecht is hardnekkig geweest lot 's anderendaegs den 15, om lü uren van den morgend. Den 15 is liet gevecht herbegonnen. Men zegt dal den luytenaut generael Gurrea den opstand besluerd. Op versoberde punten is de republiek gepioclameeril. MM. Orense en Ribcro zyn in Madrid. Parvs, den 16, om twee uren. Koningin Isabella is, den 15, uyt haer pale'ys gekomen, eu is zich iu liet midden van deslryders komen werpen. Eenige vreugdegeroepen hebben liaer onthaeld, maer, men heeft haren uaem gemengeld met de woelige en geestdriftige geroepen van Leve Esparlero Weg met de Yicalvarislen De worsteling is, lydens eenige uren, onderbroken geweest. De nationale garde van Madrid is byna geheel in den opstand. De beurs te Parys is in groote beweging. BURGEltLYKEiV-STAND. GEBOORTEN 6 13 OVERLEDENEN. Barbara Yan Nieuwenhove, vrouw van Am. Bombceck, ronder beroep, 71 j., Schaerb. Maria Saeys, vrouw van Pel. J. Van Brantej»hem, wink. 61 j., tipndschestr. Joan. Joseph De Rudder, wed. van Joan. Cathna. Van Hen.eelc, en van Maxm. De Meyer, wink. 71 j-, Brabandslr. Joanna Anton'a Somers, vrouw van Sernph. Van Hoorebecck, byzondere, 35 j.» Kerkeslr. (lath. Amandt. vrouw vun Pet. Jos. Meert, kantwerkster, 34 P-jiTStraet Nathalie VEERSF. in de Zonneslrae» te Aelst, beeft de eer het publiek te berigten dat «y ten huyze van haren vader, Joseph Veerse Schrynwerker, eene school rngerigt heeft van bfusselsch naeldewerk aen eenen gema tigden prys voor de leerlingen, en dat er voor goede werksters ten allen iyde werk le bekomen is. Zy beveelt zich in aendacht van het publiek. Bv L. VAN DER HAEGEN le St. Blasius-Bouele, Rogge en Tarwe Strooy. Een Kapitael van DRY DUYZEND francs aen gematigden intrest mits goede Grondhypoteek. Zich le bevragen by den tknderbode alwaer de titels van eygendom zullen moeten aengeboden worden. UYT ER HAND TE HUREN. Eene schoone en welgekalandcerde AFSPANNING van onds gekend den Appelgestaen en gelegen te Eremliode- gem, aen den Britsselsehen Steenweg, met twee schoone Moeshoven, schooiien Meersch en lloplochtingverders dienstig voor alle bedryf.—Voor de inlichtingen adresseere men zich by den eygenaer, CliDe Vuyst te Erembodegem. Den Notaris DE VUYST te Borsbeke, zal ten verzoeke van het Gemeente-Bestuer en Kerk-bestuer van Ressegem, openbaerlyk aenbesteden 1° De herstellingswerken te doen aen de Kerk van oude muren, afbreken en heropbouwen, uytbreken der Venster- Ramen, en hermaken niet yzeren Hamen, bet Schalie-Dak, vernieuwen van Kepers Berd en Schaliën. 2° De gone le verrigten aen het pasloreel Huis, herstelling aen de Daken, maken der Vensters, hangen der Goten, eenen Trap en andere werkingen. Op Donderdag 24 July 1856 ten 2 uren namiddag in het Gemeentehuis te Ressegem. De bestekken berusten in de Pastory tot Ressegem. De Notaris CRICK, verblyvende te Assclte, zal ter tus- scbenkomst van zynen ambtgenoot, M. Sucre te Mercbtem, openbaerlyk verkoopen, met gewin van palmslag en Imogen in de herberg het brouwershuis, binnen Merchtem, 5 heel. 48 aren ZAEILANDEN en WEIDEN, gelegen onder de gemeentens van MerclUem, Baerdegem, Wolverthem en Opwvek. Instel, den 24 July aenstaende en Verblyf den 31sl<!" vol gende, telkens om 2 uren namiddag. Eencr schoone HOFSTEDE en der Meubels, Landbouw gereedschappen, vier Melkkoeijen, een Hund en op struik staende Vruchten der Boerderij vun de Gebroeders DE COCK, te Aelst-MylbeUe aen de Breedeslaetalsmede van vele Vrouwekleederen. De Notaris D'HUYGELAERE, te Aelst, zal namens de heeren Gebroeders De Cock, zonen tan Lconardus, te Aelst-Mylbeke, met het houden va» twee Zitdajjen, die zullen plaets hebben voor DKN INSTEL DIN USD AG 29 JULY ,ft.P HET VERBLYF DlNGSDAG 5 AUGUSTY Telkens om 4 uren namiddag ter Estaminet lepont DE fer, van d'heer Zylmuns, aeu de kaei der Vaert te Aelst, openbaerlyk met gewiu van palmslag en gelagen verkoopen Eene HOFSThDE met alles wat er van is afhangende en toebehoort, groot 35 aren 8lJ centiaren, gestaen en gelegen te Aelst-Mylbeke aen de Breedestraet, omplaut met levendige Hagen, gekend op het kadaslrael plan. onder de hrs 298. 299 en 3uUa der sectie D, en palende west de strael, noord oost d'tieer Van Heek en oost-zuid d'heer Scheerlinck en andere. Door tie verkoopers bewoond, en om selfents in gebruik te komen. Kn den WOKNSDAG 6 AUGUSTY 1856, te beginnen om 9 uren 's mor gens, zal hy ten zeiven hove, op alsdan voortelezen konditiëu en tyd van betaling mits Lorgslelling, ook openbaerlyk verkoopen Alle de Meubels, Huiska.ln-ilen, en verdere roerende voorwerpen be- staende namely k in Tafels, Moeien, Kassen, Koffers, Koper, Tin en Yzcrwerken, Geleis- en Aei de werken, M«*lkkmppn en Kern, Vleesch- en Waschkuipen, Eemers, Stoof met toebehoorten, Bedsteden, Beddinggoederen en meer andere huishoudelyke voorwerpenPloeg, Legden, Sleep, Spaden, Houweelen, Boonhonwen, Rieken. Mesthaken, P eken, Zeinsens, Wanmolen en Wan, Zeekkuipen, Standen, Drankeemers, Brandhout, veel gezaegd Berd, Eiken Ribben en Balken, Hooi, Zaedstrooi en eene menigte andere voorwerpen, te veel om alhier te bescbryven Vele en schoone Vrouwkleederen, Hemden en Mutsen, ALSMEDE, 4 GOEDE MELKKOEIJEN. WAERVAN 2 VOL KALF LN EEN RUND. Deze zullen verkocht worden om 2 uren namiddag prec:es en daerna de hieronder aengewezene op struik staende Vruchten verdeeld in koop^n t'elks gerieve ]o Op d'llofstede Legumen, Aerdappels, Hoppe, Peslenakels, Savoyen, Tabak, Wortels etc. 2° Aen den Keiberg 43 aren 15 cent. Koorn. 3° Aen het Hooiveld 18 aren 50 cent. Aerdnppclen. Op bet zelve 23 aren 50 cent. Koorn. 4° Aen den Tak 19 aren 40 cent. lasklavers. Acn den zeiven 15 aren 40 cent. Haver. o° Aen den Poilput 20 aren 40 ent. Mest aluin. Aen den zeiven 20 aren 40 cent. 200 kuilen Hoppe. 6° Op de Reukens 15 aren 40 cent. Tarwe. Op de zelve 15 aren 40 cent. Koorn. 7° Nog op de zelve 33 oren 40 cent. Koorn. Op de zelve 20 aren 40 cent. Klavers 2e snede. 8' Aen den Meersman 20 aren 40 cent. Aerdappelen. A- n den Doolhof 15 aren 40 cent. Boekwei. Aen den zehen 5 aren 60 cent. Braekworlelen. 10° Aen deu Koning 30 aren 75 cent. Aeidappelen. Aen den zeiven 30 aren 75 cent. 90 kuilen Hoppe. 11° Aen den Berg, 21 aren 53 centiaren Aerdappelen. 12" Aen het Bunder, 30 aren 75 centiaren Klavers 2C en 3C snede. 13° Aen den Li*rick, 46 aren Mestaluiu. 14° In eenen meersch regt over het Schuitje, 36 aren 50 cent. Toeruspf. Deze Vnichten zullen verkocht worden ter plaets der Gocihnn ti«'t order gelv k 'i' lv- i Loven be •"■fin u v i*u *\ii.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3