ZONDAG 27 JULY 1856. UENDEN JAEBGANG. - W 517- Vertrekuren uvl de Statie Aelst NAER: Vertrekuren uyt versehilligc Statiën. A ELST, den 26 July 1856. XXV-JARIG INHULDIGINGS- FEEST Redevoering des Konings. Zy staen te kyken. - 8-05 - 'Denderrnonde 5-40 6-55 8-45. Brussel langs Denderl.7-401 -5-15—7-55. Meehelen Antwerpen, 5-40 3-30 6-55. Leuven Thien, Luyk, Verv 5-503-306-55 ■'•Landen, St.Truy en, Hasselt, 5-40 's morg. 3-30 •Gend daags Lede) 8 051-20-6-50. 11-10 3-30 Gend, Brugge, Ostende (langs 1 ede 8-05 6-50 3-30—8-45 le klas langs Denderrnonde Kortrvk, Mouscroeu, Hyssel (langs Lede) 8-05 1-20 - 6-50: Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-30—1-05— 5-15 Nin. Geerardsb. Ath,7-3o1-055r 15-7-55. Bergen, Quievrain.7-30—«1 055-15. i Brussel 7-1512-30 6-00 en van Gend 7 vertrekkende tan Siaen te lede de konvoys vertrekkende 12-10—4-30. Te idegem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 4 7-20 en deze Aelst 7-30 1-05-7-55. Staen te GYSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 8-05 des morgens en 8-45 's avonds en van Denderrnonde ten 8-45 's morgens en 9-25 's avonds. Staeri te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 's niorg. 4 en 7r-20 des avonds. Van. Den derleeuw 7-55 's morg. 1-20 enS-lO'des avonds. CU1QUE SUtiM. TAN LOKEUFN NAER fBendermonde 5-30 -9-30 3-15 6-45. -Aelst, Ninove, Geerardsbergen, Ath 5-30 3-15 '0-45. VAN ATH NAER 'Geeraerdsbergen, Ninove,'Aelst, Denderrnonde, l.okercn 6-309-45-7-20. Geeraerdsbergen, Ninove 6-309-454-t 0-7-20. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 - 4 00 7-20. Gend, Brugge, Ostende 6-30-4 (langs Lede.) 10-00 7-25 (lan g-s Denderrnonde.') VAN GEND NAER Aelst, Ninove en Ath 7-00 —12-10 —4 3:i 6-25 langs Denderrnonde. VAN BRUSSEL NAER A»slst, Gend langs Denderleeuw) 7-15 -12-306 00 7-30 eist alleen.) Ninove, Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw) 7-15 12-30 7-30. VAN D END ER >f ON DE NAER: Brussel langs Aelst) 7-15 12-40. ilangs Meehelen.) 6-05—9-1510 2347-20 Aelst, 7-15 8-45- 12-40 4-15 7-35— 9 25. «fcsöH JPfe3BS5Ï3 Den dag van 2d, byzondersten der feest, is met veel kalmte en rust afgeloopen niettegenstaenden den gèestdrift onder 't volk ten hoogsten was geklommen. De tevredenheyd stond op alle aengezigten te lezen, men zou gezegd hebben dat de voldoening van verlost te zyn van het jok der Nassauwers maer sinds gisteren ge- smaekt wierd. En nogtans welke veranderingen sedert het inerkweerdig tydstip van 1850 Wy zyn héén en weer geslingerd; partyën die gezworene vyanden zyn van 'tgeluk van Belgiën hebben meermaels- gepoogd ons te berooven van 't geen wy door de onsterflyke septemberdagen hadden veroverdeyndelyk de eerloosste inlriguen, de meest onvaderlandsche plannen en samenspanningen zyn door de liberatersfrancmagons gesmeed geweest om twisten twee- dragt onder de natie te doen ontstaen, om dien band van wezenlvke volkssterkte, de eendragt, te verbreken. Maer de Alvoorzienigheyd die eene ware katholyke natie nietverlaet, heeft over ons gewaekt en ons beschermd wel is waer, zy heeft de goede op eene gevoelige wyze beproefd, maer zy heeft ons aenhoudend bewaerd en gewaerschouwd nopens •de moeyelykheden die dreygden onze nationaliteyt en onafhanglykheyd le vernielen en ons te werpen in de klauwen des vremden Dit is 't geen maendag lest door hel volk zeer wel gevoeld is geweest, en dit was ook de beweegrede van den geestdrift en welgemeende huldebewyz.ing welke al de klassen der bevolking aen den koning en de nog overblyvende leden des nationael kongres bewezen hebben. Men zou gezegd hebben dat elkeen van gevoelen was dat dezen dag uytsluytelyk geschikt was om eene betooning van erkentenis ie doen ter eere van die vergadering welke aen de Belgen ten eeuwigen dage tot roem en luyster zal verstrekken. Ook is er niets gespaerd om aen die feest den meest mogelyken luyster by te zetten ditmael heeft den godsdienst zicii getoond en dit wel in al zynen glansde belgische bisschoppen die aen hun hoofd hadden den hoogstaehtbaren kardinael-artsbis- sehop van Meehelen, hebben een ruym deel aen de feest genomen. Al den Hemel vuriglyk te bedanken over de zienlyke bescherming waermede hy ons schoon land be gunstigt, hebben de achtbare prelaten veel bvgedragen om den geestdrift te vermeerderen van 't volk 'twelk als ver voerd was van vreugd ziende de geestelvkheyd medevieren den grooten politieken jubilé, zoo ryk in gelukkige uytsJa- gen, welken tusschen natie en koning de banden van veree- niging, eerbied en liefde gedurig meer en meer zullen ver sterken en doen zien hoe zeer het stelsel der liberatery in 'l land verstooten word Den koning heeft met de koninglyke familie zvne intrede gedaen langs de Laekenpoortaen "deze poort stond eene ontzettende massa volks samengepakt, en als den vorst naderde is er eeneu regen van bloementuylen aen zyne voeten gevallen 't welk hem hoogst aendoeiilyk was. Aen de Mnntplaets wierd Z. M. gekomplimenteerd door het gemeentebestuer. Aen de koninglyke plaets gekomen, welke door dry reusachtige triomplibogens van eene uyterste schoonlieyd versierd was, stonden de nog overblyvende leden des nationael kongres ten getalle van 65 den koning beneden de trappen der kerk van Caudenberg af le wach ten. Z. M, verhaestte zich te naderen groetende met eene zienlyke geestaendoening de leden van dit wetgevend en constituerend korps, 't welk de grondvesten onzer schoone instellingen gelegd heeftDaverende hourra's en liandklappingen breken los, het volk geeft den vollen teugel aen zyne vreugdegeroepen, honderd duyzend monden ver hellen de stem om de verheerlyking des konings uyt te galmen Hierop volgt eene solemnele stilzwygendheyd tydens welke M. De Gerlache, tweeden president van het kongres, eene redevoering tot den koning uytspreekt welke verschey- dene mael door dreunende bravo's en door de geestdriftigsle vreugdegeroepen van leve den koning, onderbroken en gevolgd wierd, en duvdelyk kwam bewvzen hoe zeer de principen van het vermaerd en hoogst voor'tretfelyk nationael kongres by de natie in achting staen. De aendoening des konings was ten top gestegen, wy weten het van een lid welk zich op twee stappen van Z. M. bevondNa eeuige oogenblikken overweging, heeft den koning de volgende woorden tot de -vergadering gestuurd Mijne lleeren, Ik aal u niet vei-lalen, .zonder u uyt te drukken hoezeer ik altyd de werken van hét Kongres heb wéten te meerderen. Het vertegenwoordigde breedvoerig de nalie, met at hare gevoelen, met al hare belangen. Het was, niet alleenlijk, door zwarigheden, maer door gevaren omringeld. In dien toe- stand, heeft het nooytgehaperd het heeft begrepen wat er ii tol het geluk des vaderlands kon verstrekken, liet heeft zich nooyt door listen noch dreygingen laten afwenden. Gy, Mynheeren, gy hebt het werk gesticht, waervan wy de voltooying voortzetten. Gy hebt, door uwen moed,, het ii land moed gegeven om dlle;perykelen te boven le komen. ii Ik heb datrover altydin het diepste myns herte een gevoelen ii van erkentenis behouden, en ik heb altyd de wysheyd en bekmaemheyd beseft dier vergadering, die, schoon zoo wey- n nig talrijk, Europa een schoon voorbeeld beeft gegeven, ii 't welk, ik durf bet zeggen, vveymg of niet is nagevolgd geweest. Ik bedank u over de gevoelens welke gy nog komt uyt te drukken, Deze woorden heeft den koning met de meeste gemoeds- aendoening uytgesproken; want alle oogenblikken zag men de tranen langs zyne wangen alloopeu en zyne ontroerde stem verried de bewegingen die er in zyn,hert plaets hadden. Den koning, na de kongresledeu met hoofd en hand zeer vrien- delyk gegroet te hebben, had zyn peerd reeds doen omkee- ren 0111 de plaets te verlaten. Maer zie, eensklaps keert hy lot M. De Gerlache terug en voegt er by lk acht my gelukkig, Mynheeren, u zoo talryk te zien Vooraleer zich regtslreeks naer de plaets St-Joseph le begeven, is den koning voor eenen oogenblik het paleys bin nengetreden al-waer hem den prins Saxe-Cobourg-Gotha, den prins Georgius van Saxen en den graef De Westmore- land, buytengewoonen afgezant der Koningin, van Engeland afwachtten en die zich by den stoet gingen voegen. - Aen den praclitigen en kunstryken zegeboog der Gtiima- restraet is den koning van zyn peerd gestapt en is aldaec ontbaeld geweest door de voorzitters der wetgevende kamers die hem onder duvzende vreugdegeroepen en zege groeten des volks tot aen "den troon gelevrl hebben. Eenige oogenblikken nadien zyn de twee prinsen en de hertogin van Braband aengekomen. Den koning zyne kinderen ziende naderen, is hun te gemoet gegaen, gevende met eene aller grootste beleefdheyd den arm aen de hertogin van Braband, en geleydende geheel zyne familie tot aen den troon, hebbende achter zich geheel Europa, welk door de diplo matie vertegenwoordigd was. Den panslyken nuncius en den ambassadeur van Vrankryk waren juyst achter den zetel des konings. De plaets St-Joseph leverde eenen verrnkkenden blik op Zy was waerlyk schitterend van luyster en glans. Nadat Z. M. de gelukwenschen der korpsen ontvangen had, hebben al de bisschoppen van Belgiën, bygestaen door acht a negen honderd priesters van allen rang en van alle orders, den lofzang Te Dedm Laudamus gezongen en de ontelbare volksmenigte die deze plegtigheyd bywoonde heeft, door eene buytengewoone groote ingêtogenlieyd, haren diepen eerbied voor den godsdienst getoond. Wy vergeten te doen opmerken dat, als de kongresleden in de voor hun afgebakende plaets traden, zy door de levendigste toejuyehingen en warmste begroetingen van alle kanten van 't pleyn zyn ontbaeld geweest. Na den Te Deum en de benedictie van Z E. den kardi- nael-artsbisschop is den défilé begonnen en heeft den stoet zich naer de paleysplaets begeven dezen overtogt heeft den koning zoo wel dan de prinses en de twee prinsen te voet afgelegd, en dit wel onder eene onbeschrvflyke volks vreugde die geen oogenblik opgehouden heeft zich luvd- ruchtig te vertoonen. Bv het voorbytrekken der nog overblyvende kongresleden die Belgiën vry en onafhangiyk gemaekt hebben, voelde elkeen zich doordrongen van eenen heyligen eerbied welken zich meermaels op de schitterendste wyze vertoond beeft... Eenen adem van 1850 heeft voorzeker óver al de aemvezigen geblazen doch T is bvzonderiyk van de groole estrade waerop de geestelyklieyd zich 'bevond, dat den meeslen geestdrift is uytgegaen. Ook hebben de kongresleden zich diep gelrofïen gevoeld als zy wederom eens te meer konden bemerken dat den godsdienst hun werk goedkeurt. Als den koning de estrade van den klergé naderde, heeft hy zich gerigt tot den kardinael-arlsbisschop, welken zynen zetel verlaten Jieeft gelyk al de andere bisschoppen, en den konin» is te gemoet gegaen. De geestelyklieyd heelt deze voortreflelyke voorkoming van den souvereyn ontbaeld door een daverend geroep van Leve den koning. Als den koning genaderd was, heelt hy hem de hand gedrukt en met eene gemoedsaendoeniiig die elkeen bemerkte gezegd II !k ben diep getroffen van de grootsche on!haling die ik van t goed belgisch volk ontvang. Ik ben er gelukkig over en de 25 jaren die ik in Belgiën heb doorgebragt, heb ik - li doorgebragt in geluk, maer 't is byzonderlyk aen de geeste- 11 lykheyd en aen u Mr. dm kardinael dat -ik zulks ver- *chuldigd ben en dat er in Belgiën zoo ceel eendragt en overeenkomst heerschen. Ik betuyg er u nogmaels mune 11 dankbaerheyd over en IK HOOI1 HAT GY ZOO .VFFI VOOR MYNEN ZOON ZULT DOEN Na deze plegtigheyd is het groot koninglyk banket be gonnen waerop het groot bal is3evolgd. De twee volgende dagen zyn door eene allerschitterendste -verlichting eene groote revue, de kavalkade, en 't vuerwerk geëendigd. De kavalkade beschryven is iets waervan wy afzien, omdat alles wat wy er zouden van zeggen verre onder de wezenlvkheyd zou blvven. Een ding willen wy zeg«en te weten.: dat wy voortaan geene goeste meer zullen hebben oni nog naer kavalkaden-le gaen zien, want wy konnen ons niet inbeelden dat er ooyt iets schooner, iets ryker, iets prachtiger, iets vernufter en beter uytgewerkt kan gezien worden Nooyt, ja nooyt van 't geheugen der oudste iuwooners van Brussel, is er in de hoofdstad zoo veel volk geweest dan gedurende de dry dagen der feesten welke ter gele- genheyd van den vyf-en-twintigjarigen jubilé van Leopold's inhuldiging als koning der Belgen, hebben plaets gehad De groote vreugde des volks, de algemeene deelneming in dezen politieken jubilé, den onbeschryllyken luyster en ten toongespreydden glans, den schitterenden eerbied aen de geestelyklieyd en kongresleden, de vrywillige maer kostbare versieringen van iiuyzeri en straten, den geestdrift der honderde duyzende toegesnelde toeschouwers, immers den voortreffelyken zwier dezer plegtigheden hebben op de vremde ambassadeurs, prinsen en hooge dignitarissen -van andere landen eenen diepen indruk gedaen, en hun bewezen hoe sterk den nationalen geest by 't belgiscb volk gevestigd is. Is deze gesteltenis der gemoederen troostelyk voor de kgtholyken, voor deze die waerlyk hunnen godsdienst hunnen koning en hun vaderland beminnen, zy is, van den anderen kant, bertprangend voor de liberalers-francmacons die het bitter spyt moeten verkroppen van al hunne 'poo gingen, al hunne intriguen en geheyme samenspanningen verydeld en verfoeyd te zien. Ja zy staen te kykende mannen die meenden dat zy 's volks vertrouwen bezaten en dat er niemand Belgiën kon besturen dan zy, terwyl het duvdelyk is gebleken dat zy niets anders kennen dan 'i land plüymen en bederven. Zy stonden te kyken die nydige wanden van godsdienst en 'geestelyklieyd'dat wederom in deze <»ele- genheyd den godsaienst de eer deed der feest, de blydschap was van volk en koning, en voor al de vremdelingen het meest indrukwekkende tooneel opleverdeZv stonden te kyken die onverzoenlvke vyanden van alle "goed en bewerkers van alle kwaed dat de katholvken krachtdadiglyk hun regt wisten te doen gelden en ie bewyzen dat zy, katholvken, de ware stichters, handhavers en verdedigers zyn der grondwet, nationaliteyt en onafhanglykheyd Van Belgiën..Zy stonden te kyken die revolutiounaire kiiekgasten dat 't land hun trouwloos stelsel, hunne ver- derflyke plannen en hunnen vuygen partygeest verfoeyt en openly k veroordeelt, om toe te juyehen, goed te keuren en te bekrachtigen alles wat de liberatery vervolgt, versmaed en bespot. Wy zullen voor heden niet dieper in politieke bemer kingen treden den tyd ontbreekt ons, maer wy moeten toch bestatigen dat Belgiën zynen toestand begrepen heelt

De Denderbode | 1856 | | pagina 1