PILLEKENS. LETTERNIEUWS. som der iraktemenlen, heigeen op de navolgende manier zal verdeeld zyn 1° Afhouding op de Iraklementen der deelhebbers 2 i/a par cetiU 2" Jaerlyksche subsidie der gemeenten 2 1/2 par cent. 3° Jaerlyksche subsidie der provincie 1 par cent. 4° Jaerlyksche subsidie van den slaei 2 par cenl. Buyien die opbrengst, eygent zich de kas de eerste maend toe van iederen secretaris die in fo.nctie treed verder de eerste maend Van iedere vermeerdering van traktementen. Op de voorgaende diensten zullen de deelhebbers verpligt zyn 2 i/a par cent te storten, zonder verder te hunnen lerugyacn dan den 1 January 1851». Die schikking geeft aen de kas een fiielief bestaen van 20 jaren. De totale som der gelden, 'verschuldigd voor vroegere diensten, word albetaeld in 10 jaren, en par tiende ieder jaer» Be libero tersgazetten zyn woed unci, zy spuwen vuer en vlam omdat de drukpers der conservateurs een zoo ruym deel der eervolle en indrukwekkende nationale feesten, die te Brussel hebben plaets gehad, aen de conser vateurs toescliryl't en beeft doen uvtsebynen wat teekens van waren eerbied en opregle genegenlieyd den koning aen onze hoogst achtbare bisschoppen gegeven beéfl, en dit wel in tegenwoordig Imyd van geheel 't land, in tegenwoor- digheyd van al de vremde ambassadeurs en andere be zoekers. Als men den geest der francma^onsche liberatery wel nagact, dan hoeft men over bet geluiyl en gebrul der liberatersgazetten geenzins verwonderd te zyn de libera tery beeft immers liet bert doorkunkerd van haet, nyd en afgunst tegen den godsdienstalszy ziel dat den godsdienst geërbicdigd en geacht word in zyne bedienaers, dan zyn deze betooningen als zout 't welk in dit gewond hert gè- vreven word, als a zyn dien men er ingiet, en waeruyt dan natuerlyk kreten van woedende smerte moeten opryzen. Maer stooren wy ons daer niet aen en denken wy aen 't spreekwoord dat de booze menschen wolve n zyn voor de goede, en duyvels voor zich zelveAls men den stok en de geesseti'oedc altyd gereed beeft, hoeft men van de welven niet benauwd tè zyn. Maer er dient by gezegd, dat wy als goede herders altvd wel moeten waken, omdat zorglooze herders vette wolven maken .Vlen begrypt ligtelyk dat liet Verbond nret ten adde ren blyft om zyn verdoofd gebrul by het getier zyner konfraters te voegen. Doch dit doet ons lagelien oiiidat onzen konfrater bier zoo wel de rolle speelt van den ster venden ezel, die, eer by den laetstèn adem nythlies, nog eens naer zynen vyand poogde te stampen, doch, tot zyn spyt, ontwarende dat zyn achtergetrek teenemae! verlamd en magteloos was, uytriep Nu gevoel ik het, ik ben voor goed den hecht af, als tot myne poolen toe my verlaten, dan moet ik van zelfs du pyp aen Merten geven... Maer den kwant wist niet dat waer 'tal bedorven hooy is, het peerd van geen haver kan vet wordenGy zult dit verstacn konfrater, en de neuswvze zullen er den zin van vatten, want 't is nog al gekend dat, als 'i hoofd later ver- staet wat de vtmten uytgeregt hebben, liet moet lydeu dat er stokvisch op geklopt worde Konfrater Verbond, gy zeevert in uw laetste N' over vaderlandsliefde, regtzinnigheyd, getrouwbeyd aen onze constitutionnele instellingen etc. en gy schynt den Dender- bode dit alles te willen ontkennen. Uwe ontkenning isjovst en welgeplaetst, want den Denderbode bezit noch getrouw- heyd aen onze instellingen, noch vaderlandsliefde, noch regtzinnigheyd als die dry zaken verstaen worden gulyk gy dezelve verstaet, of liever niet verstaet, wvl gy dikwils over zaken schryft en vryft waervangy kennis'liebt gelyk eenen os van bloemekens te borduren.'Doch onthoud liet wel, met al uwe reglzinnigheyd, met al uwe vaderlandsliefde, met af uwe getrouwheyd aen onze grondwettige instellingen zyt gy zoo verre gekomen, dat uw prulbh.d byrta opgeschept 'is en dat gy welliaest zult staen te syken net als of gy neo aftrekker aen den krop van de maeg had...;... 'T volk writ van uwe principen niet, 't zyn bedorvene droguen die gy volgeern zoud aen den man zetten, maer die 't n aen de vingers bet, doch die gy wel zoud veranderen, mogt gy hopen een deel van de taerte te krvgenWant liongerig'e doggen meugen wel worsten al zyn ze beslykt, en eten wel pensen al zyn ze in geenen wyn gekookt. Gelvk men bier voren gezien heeft, is de brttssefsche Nation, dit blad vau schande en booslicyd, gevallen en beeft het moeten ophouden te verschynen omdat liet geene lezers meer vond. Dit francmaconsch-soeialistisch blad, na hier alles wat goed, deftig, godsdienstig en treffelyk was te hebben aengerand, na veel geld verkwist en ongehoorde moeyten te hebben aengewend om den godsdienst te verdelgen en de principen dei' gryppolitiek van 1793 in ons land ïn te voeren, eyndigt met onder de algemeene verachting te be- zwvken en deszelfs uytgever in 't kot te zien koekeloeren. Wy roepen de aendaeht van 't Verbond en van al de bladen van dien kaliber op deze daedzaek in, en errinneren bun dat de boesbeyd een ongelukkig ambacht is, omdat zy altyd ten minsten de volle helft van Tt vergift uytdriukt dat 'zy voor andere geweekt en bereyd heeftHeeft zy een zweerd, zy vind ook een ander die eenen degen beeft schopt zy tegen eens anders schenen, zy word den rugge met eenen eyken handdoek afgedroogd isdustecklaftk haer spys en drank, zy word wederom niet eene scherpe bytlooge gevreven immers zyn leugens hare vraten, die ze zaeyt zal er dë vruchten van vergaren Wy hebben verleden Woensdag bet genoegen gehad de- luistervolle prysdeeling in bet kollegie van Geerardsbergen- by te wonnen en daer andermael getuyge te zyn van de vöortreiïèlyke leerwyze die dees gesticht, sedert vele jaren, dort iiytsclntteren. De groote cantate van Memlelson in tien versthillige nummers, was van eene vertakkende schoonheyd en wierd, ofschoon bet allermoeyelykst muziek z.y, uytgevoerd met eene juyslheyd en trelfenden ensemble die alle verwach ting overtroffen, en de talryke liefhebbers en artisten die aenwezig waren, verstomde». l>an is een ailervermakelykst stukje, un mctlade imagi naire, ten tooneele gebvagt en hcel'l gedurende geheel de nytvoering het uytgelezen gezelschap ten uytersten verlus tigd en voldaen. De verscbillige episoden van 't stukje welke afwisselend schertsend, komiek en ernstig waren, wierden vertoond met eene vastheyd, natuerlyke houding en ongemaekte gebaren die aen de wezenlyklieyd zouden doen gelooven, was bet niet dat men zich errinnerde eene prysdeeling bv te woonen. Dit zyn echter de natuerlyke vruchten van een doelmatig en uytgelezen ouderwys, de vruchten van sterke studiën, van aengemoedigden arbeyd en wyze leyding. Daerover wensclieii wy het aclitbaer wys bestuer en 't onvermoeyclyk verdienstvol professorael korps van het Geerardsbergseb kollegie ten uytersten geluk en verzekeren bun dat zy op 's lands liefde en dankbaerhevd inel volle regt mogen aen- spraek maken. En dit zien zy ook, wyl geene gestichten van 't land in meerderen bloey verkeer™ of by de ouders in grootere achting staen. Een incident 't welk ons ten hoogsten aengenacni was, was de antwoord van onzen hoogweerden Bisschop, onder wiens voorzitterschap deze plegtigheyd plaets bad, ant woord welke den achtbaren prelaet gaf op het kompliment dat hem, in naem van geheel 't kollegie, toegesliierd wierd over lioogstdeszelfs benoeming tot bet oilicierscbap der Leopoldsorde. Mgr. den Bisschop zegdedat by deze liooge koninglyke gunst alleen aenveerde ter eere van zyne geestelyklievd, die in alte omstandigheden zoo veel bewy- zen luid gegeven van ware verknoditheyd aen Vaderland, Koning en GrondwetDeze woorden drongen tot in 't bert der talryke aen hoorders en wrerden met een lang durig en driftig handgeklap en bravo's bejegend. Na de prysdeeling hebben tachtig a negentig priesters zich rond hunnen hoog geaebten Bisschop aen eene mael- tyd vereenigd, tydens welke den zeer eerw. beer kanoniek- principael eenen gezondheidsdronk acn Z. H. voorstelde, waerin natuerlyk de koninglyke gunst vernield wierd. Doch daer Mgr. scheen te weuschen dat dien thema zou verlaten worden, keerde den achtbaren spreker zeer be- hendiglyk bet komplimentje en bragt den gezondlieyds- dronkop de aenstaende vyfentwintigiarige bisschoppelyke weerdigbeyd waermede bet" geëerbiedigd opperhoofd oozes bisdoms binnen eenige jaren zal bekleed zyn. Dezen herte- ïyken wenscli op 't onverwachts uytgedrukt, deed een daverend vreugdegeroep uytbersten en de zaef van toe- jiiychingen, bravo's en allerdriftigst lmndgefclap weêi'gal- men... Z. II. beeft met de meeste wefwillendheyd en zten- lyk aengedaen op deze welgemeende teekens van liefde en genegenheyd geantwoord, en daermeë is dezen schoonen dag voor het kollegie van Geerardsbergen géëyndigd al de faem en de eer van 't gesticht by af wie er zich dien dag bevonden heeft te verstrooien en te versterken. LIEDJE VOOR EENE KINDERSCHOOL OF PKVSDEF.E1SG. God van liefde en van genade, Daeil ter neer van uwen troon Schuldelooze kindren zingen Uwen lof, en 't klinkt zoo schoon. Al die hertjes slroomen over Van de blydscliap en de vreugd 'T is Gregorius, en zy loven Hem die aller hert verheugt. O Maria goede Moeder, Onzen toevlugt, onzen troost, Slaet toch eens uw minzame oogeiï Op die kiudren, op uw kroost; En gedenkt dat ook eens Jesus Dat uw Zoon, een kindje was, En gy 'l nieitiginael liet dansen, Met Sint Janneken, op bel gras. O Maria, bidt dal allen Leven hier naer Gods gebod, Dat zy tnogen kimlers blyven. En onschuldig zvn voor God. C. Duvn.t.EUS. j van Zyne Heyliglieyd kauotiik Andries en pastor Verbeke,1 I oud-leden' Van liet Kongres M. Onraed, raedkheer bv liet hof van' appel te Gent ;- M. Schcpefeel, vikimf-geiierael en de eer-vika- rissen- Bnnieel en' Ryckewaert. Eett groot getal kaltdnikkën en professors vair 'V groot Seminarie M. Van Biervliet; professor by de katholyke Universiteyl M. Valeke, proktiredi* dés kornngg1, fe Venrne verscheydené vremdelingen van listige» rang, enz. Teh 12 uren heeft geheel de vergadering zich ter kerk hegeven om den Te Drum by te'woonen Ten 1 ure llatf hef banket plaets, aen hef welk 420 persoonen deel hebben genomen. Nafcr het banket zyn de letteroefeningen begoitst, die allerbest zyn afge- loopcn. 'S avonds was er eene fttAsterryke Verlichting in do stralen en byzonderlyk in de rtsbyheyd van het'kollegie. Een- onweder heeft ongelukkkflyk die verhinderd. Nooyt heeft liousselaere zulke scliooue i'eesl gezietiv Dfe stad heeft van liaieu- kanlveel gedaen om die plegtigheyd luysterryk'te maken, Gazette van T/liell.) COlUlESPOi\J>E\TÏE. ST. H. uyt G. wy hebben uwen abonnemenisprys (6 fr.S wel ontvangen. St, V. D. B. uyt G. ik kan aen uw verzoek niet voldoen, gy moogt liet niet kwaiyk nemen gy hebt te lael gesproken. Vriend G. uvt B. de zaek iu kwestie is nog zoo goed als' d'eersle «er. Dit kaar niel bederven als-gy liet- wel gesloten ge- honden hebt:- SI. S. uyt D. Neen. VYFTIG.JABIG JUBELFEEST IN HET KLEYN SEMINARIE TE liOUSSELAERE. Die feest is zeer luysterryk geweest. Vau. den zondag avond af, was er in de stad eene Imylengewooue beweging. De slalieplaets, de Doslslraet, de Merkt, de Znydstrael waren op iiel pragtigsie versierd. Het gebrom der klokken en liet bulderen van. bef kanon kondigden deftest aen die *s atulerendaegs. moest plaets hebben. Den maeutlag om negen mren, begaven zich (te leden der Kom missie, voocgegaen van (ie studenten, en vergezeld van een groot getal oud-leerlingen, naer de stalie-plaels, om Mgr. den bisschop met zyn gevolg af te halen eu sloelsgewys naer het klevn Sem- narie te leyden. Om tO 1/2 uren, heeft den voorzitter der Komissie Mynheer den graef De Meulcnaere, in eene deftige redevoerin1» het historiek, aengeboden van, dit geslicht. Deze redevoering, die met greliglieyden in de grootste sülzvvygendheyd acnhoord wierd', is verrukkend, geweest op het gemoed der aenlioorifers. Onzen eerweerdigen bisschop heeft op die redevoering va» Mynheer Graef De Meuleuaere geantwoord. Zyne lloogw. enk heeft op. eene- zielroerende wyze gespreken. Onder de- aenhootder» hebben wy bemerkt Mgr den hisscliopvan Gendy M. Belehav, president der kamerMgr. De Ram, rector van de Universitévt van Leuven pater Douche, eenen man van 8S jaeren, die over 50 jaer professor was in het seminarie M. Biehuvek, president van het tribunael te Yperde senateurs baron Bethune, Gilles, Gassiers, Y'ergau- wen de representanten Dumortier, Rodenbach, baron I,e Baillv- de Tiliegliein, ilagiiei iuau. De flaerne, Thienpont, den komman- dant pritvineiael. der gendarmerie, Mgr. De Ncckëre. kamerheer YY oensdag 20 dezer zal de eerzame Jofvrouw Van Bauwermeiren i» de kerk van het Beggynhof alhier plegliglyk haren vyftisfarigen' juhile als Beggynlje vieren. Ter dezer gelegèuheyd zal het feest op. hel Beggynhof zyn en z.ai het zeive versierd worden. Dynsdag laelsl is er alhier braml ontstaeu in de woonst van 1. Gallebant op de Hoogstrael, die erge gevolgen zou kunnen gehad hebben, dank aen M. .Meersman metser, die het vuer alleen heeft uylgedoofd. Te Gyseghem, in het pensionnact, zat- den 18 dezer, de pleglige prysdeeling, om uren van den tnorgend, plaets hebben. De konvoys op den yzeren weg van Beudermonde opAelst, zuilen dien dag te Gyseghem, stil Wyven. De uylreyking der piyzeu aen. de teerlingen van liet "cstigt van St-Aiilone, ie Itonsse, zal den 2.0 dezer maend, om vier ureu des namiddags, plaets hebben. Z. lloogw. den bisschop vau Geud zal die plegliglieden bywooneii. Z. lloogw. den bisschop van Gend heeft de volgende benoe mingen gedaen M. Loont jen s, onderpastor te Berlacre, is- lot onderpastor te Nazareth benoemd. M. Boelanls, nu-onderpastor eeSlrypetr, vervangt M. Loonljeus als onderpastor te Berfattre. Eenen brief uyt Assclie over de prysdeeling van bel pension- naet is ons te laet' toegekomen om in ons huydig Nr te worden opgenomen. 'T zal voor zondag zyn. De korreklioniieele reglbank van Gend, heeft eergisteren morgend, uytspraek gedaen in de zaek van den notaris Van Caeneghem, burgenaeester vau Ooslerzeele,, welke» is veroordeeld tot eene maend gevang, Den gemeenten ontvanger van öosferzeefe is by verstek tot 12 jaren dwangarbeyd en een iter pronkitig veroordeeld. YYy hebben eene reklame uyt Pepingen ontvangen welke' ons zegt dat. by de» brand by pachter Bruier, ontslaen, 'de inwoo- uers van Popirtge» zieli ten ieverigsten. itebhen' bevtyligd om den brand te hlussche» en dat d'e geestelyklievd benevens al de mede werkers op de plaets gedurende dry uren gebleven zyn en kracht-- dadigtyk gewerkt hebben om de gehouwen en nog een deel van van de graenmyl tegen het vernielend element Ie beschutten, iels waerin zy wonder wet gelukt hebben. \Yy hopen dat óneen'kor- respoudeiit e» eteze aen wie regt toekomt over deze len gtwyzing zulte» te vreden zyn. Wy konneu maer iwoeyeivk aemémeii dat het verhael zondag lest in den Dentlevbiode vevseheneu, met opzet eenigzins onnauwkeurig zou zyn metlegedeeld. Wy leze» het navolgende in eeii blad van Brussel Het ïydstip der exercitiën van liet kamp van Beverloo valt, zoo men weel op de heetste dagen van het j,aer. Dikwyls hebben de' dagbladen aen het gouvernement de gevaren voor oogen gelegd, welke uyt deze» staet van zaken kunnen voortspruiten voor de: gezondbeyd en het leven onzer arme soldaten. Doch' zooals het doorgaens gebeart, men heeft naer hunne gegronde reklainen den r"g gekeerd, zonder eens te denken welke vcrautwoordelykheyd- rnen op zich neemt met de stem der openbare mcening 'te' veraclncu. Dit jaer dan, evenals op de vorige jagen zien wy onze rege- roenten onder eene gloeyeude middtigzon naer hel kamp optrek ken. liet doet waerlyk zeer aen het hert, die ongelukki«en gebukt onder liet gewigt van den bazar dien zy op den rug dragon- tegen de hitte van de» dag het brandig zand der Kempen ie zien worstelen. Hoe velen er achter blyven en langs de wegen liet' voorwerp- vau liet openhaer medelyden worden, is ligt te denken.. Waerom onze regementen niet by nacht doen marcheeren' Of zyn de droevige gebeurtenissen van julv 1852zonder voordeel voor het gouvernement verloren gegaen W eet men dan niet meer dal er te Hasselt, op dit tvdslip 14 lykcn in eens ter aerde- wiertien besteld, ailen slagloflers, «eehelioorende aen liet tierde regement jagers 'Ie voet en omgekomen door de hitte by limine terugkomst uyt het kamp van Beverloo? En hel droevig, voorval van Diest, waer er m dezelfde maend 5 Ivkeu te «elyker tvile wierden hegraven, en de ongelukken van Zoiilmven, enz. Wy zouden ons onthouden hebben deze jammerlyke daedzakeu tot de lierpinnering terug te roepen, indien tie atuwcrpselte dag— bladen en andere alweer geene nieuwe ongelukken, nvt dezelfde bron voortkomende, ter onzer kennis hadden gehram en had tnëii gedurende de veriaepene week, alweer nier op,den' niitlda" onder de onverdragelyksle luchtgesteltenis, de troepen naer het kamp van tteverloo zien vertrekken. MM. tteburgemeesters- van het arrondissement Audenaerdc liebheu eene vergadering gehouden om de afgeveetdigtken te benoemen dre eeu adres van gelukweusebtag de» koning, lydena zyn verbiyf te Gend, moeten opdragen. De benoemde burgeineeslers zvn MM. baron de Mooreghem te Mnureghem Edm, Beaucarne, te Eenaemed'Huyveuer tn Waiiuegheiii-LedeP. L. De Vos, te MeyleghemAmiloh te Syngheiu \zin Caiiwenbergbe, ie Eere hem, eu Rey utmos ip Ruyen. Tydens zvn verbiyf te Arlon, is er den kpaiog eenen ouderling van, 4Ö0 jaren voorgesteld. U' Dezen ouderling is Dominicus Colligr.ott.genoemd; en leeft in de gemeente Nobressart, en is nog kjiblier en slruvsch liet volk noemt hem den ouden huzardi omdat den man nog "edien, heeft in Duylschlaud. Collignon stond op wacht acn hel inlev! van den vader van koning Leopold, als den tegemvoo'dmen. koning dei Belgen, alsdan prins van Saxe-Coburg, «ver 07 imen gedoopt wierd. Den ouden mail verhaelt nog al de omg ii ili.. lieden van die feest.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2