RAMP OP DEN YZEREN WEG VAN WAES Het laetsie konvoy welk jiyt Antwerpen langs den yzeren >vcg van het Land van Waes, uaer Gend ryd, is te Zwyndrecht, Van de raiis geloopen. Alle de reyzigers zyn min of meer gekwetst en gekneusd. liet konvoy was buytengewoon groot, en wierd door twee locomotieven voortgetrokken. Eene koey bevond zich op den weg, en wierd door de eerste locomotieve getroffen. Deze locomotieve verbryzelde liet dier* maer viel om, langs den weg. De tweede locomotieve wierd ook omgeworpen, ca viel langs den anderen kant o 111 ver re. Alle de ryluygen liepen dan op eikanderen, en wierden grooietyks beschadigd, en gedeeltelyk verbryzeld. Men kan begrypen in welken toestand de ieyzigers zich bevonden. M. Goetlials-de Potter, die te Desteiberghen verblyfl, was onder hel getal der gekwetsten. Dezen lieer was gevaerlyk aen de beenen gewond, en is, onder hel afzetten van een zyner beenen, overleden. Men vreest dat nog andere persoonen aen hunne wonden zullen sterven. Door het omvallen der locomotieven, zyn de ryluygen die volgden, op de inaehien geloopenj.cn op de zelve gedeellelyk met geweld verbryzeld. De roosters zyn omgekeerd, en het vu er der locomotieven heeft een begin van brand veroorzaekt. M. Goelhals-de Potter heeft de afzetting van zyn been met veel moed en gelalenheyd onderslaen. De afzetting was nauwelyks gedaen, wanneer*M. Goelhals is overleden zyne laelste woorden waren O myne vrouw o myn kind M. Goelhals, die maer oo jaren oud is, was maer sedert vyf dagen vader geworden. De dagbladeren van Antwerpen, onder dagteekening van den 18 augusty, melden wegens bet onheyl op den yzeren weg van het Land van Waes, hel volgende Gisteren avond, ten 8 1/2 ure, is den yzeren weg van het Land van Waes het tooneel van een groot rampgeval geweest. Het on,Teluk is geschied op dry kwaert uers van onze stad, op het grondgebied van Zwyndrecht, en dit aen den treyn, van hier nacr Gend vertrokken en door twee locomotieven voortgesleept. Men schal het getal reyzigers van dat konvoy op 70U, allen bezoekers van onze feesten. Eene koey, uyt eene aenpalende weyde gekomen, is de oorzaek van het ongeluk geweest. Hel dier lag op den spoorweg, tusschen de rails en daer hel reeds donker was, hadden de conducteurs en machinisten geencn l'yd meer om te stoppen, toen zy de koey liegen za«Ten. Zy sprongen van den treyn, en ter uytzondering van eenen machinist, zyn zy het gevaer ontsnapt met min of meer zware wonden. Onder de gekwetsten zyn den machinist De Bruyn en den stoker L. De Laet. De koey wierd vermorzeld, de beyde locomotieven van de rails geworpen, en de eene regis, de andere links, in de grachten gesmeten. Eenige ryluygen wierden gansch verbryzeld, en, wat droeviger is, een groot getal reyzigers gekneusd en gewond. Eenen" dezer stierf weynige oogenblikken na het ongevaleenen tweeden, M. Goetlials-de Potter, van Gend, deerlyk gesteld, wierd oogenblikkelyk naer onze stad teruggebragt, en door de doctors MM. Baguet, Van de Vyver en eenen geneesheer der artillery, in het magazyn der statie, oen been afgezet. Doch den ougelukkigen had buyten dal, te veel verwondingen bekomen, om zyn lyden te overleven. Hy is weibeest bezweken. Middelerwyl waren er ook een 20tal gekneusden en gewonden naer onze stad teruggebragt by bunne familie en vrienden. De overige erg vei wonden wierden van de plaets der ramp naer de omliggende gemeenten gevoerd, alwaar er dezen nacht nog eenige bezweken zyn. In ons gasthuys bevinden er zich twee MM. Dalliere en Devos, van Gend den eerstgenoemden heeft eene rib gebroken. Eenen der machinisten is nog niet teruggevonden, zoodat men vreest dat hy zal verongelukt zyn. Nauwelyks was hel ongeluk gebeurd, toen er brand ontstond, door het vuer der tenders, in de stukken der verbryzelde ryluygen. Doch, de vlammen wierden welhaest uytgedoofd. Twee geneeshecren van St Nicolacs, die zich op het konvoy bevonden, en geene wonden bekomen hadden, hebben de ge kwetsten terstond verpleegd. Den onderpastor van Zwyndrecht kwam welhaest toegesneld, terwyl dry priesters, welke van den treyn deel maekten, reeds godsdienstige hulp toe dienden. De niet gewonde of ligt gekneusde reyzigers hebben na een lang oponthoud, hunne revs kunnen voortzetten, op treynen uyt St-Nicolaes gezonden. Pynlyk is bet zigt van de plaets der ramp van de 16 ryluygen, is er nog slechts" een gebruykbaervier of vyf zyn lelterlyk verbryzeld het zyn die welke kort op de locomotieven volgden, en boven op deze bietsten zyn geloopen, om vervolgens, links en regts van de spoorbaen, in de grachten te storten. Plassen bloed zyn er niet zeldzaem, en in een boonveld, naest den weg, liggen gebroken regenschermen, stokken, neusdoeken, sbals, hairkammen en andere voorwerpen. Zonder nadere inlichtingen te geven, spreekt men ter plaets van vyf doodendoch het schynt maer al te zeker, dat men nog meerder menschenlevens zal te betreuren hebben, wanneer de locomotieven en opeengestapelde ryluygen zullen weggeruymd Zyn. In den treyn waren ook twee koopwaren-waggons. Van alle zyden, en zelfs uyt onze stad, komt men toegesneld naer het tooneel van het ongeluk. De koey, de oorzaek van geheel de ramp, behoorde toe aen M. D. Orient, grondeygenaer te Zwvndrecht. Een vlaemsch blad van Antwerpnn, de Schelde, van hel onheyl van Zwyndrecht sprekende, zegt dat het eene slagtery is geweest, gelyk er in lange in de dagbladeren geene meer aen te slippen is geweest Hel getal der persoonen die ernstig gekwetst zyn, word op 25 geschal. Men geeft 5 dooden op. Men spreekt met veel lof van M. Dieven, oppormekanicien der maelschappy van het Land van Waes, die zich op een der machienen bevond en zelve gekneusd zynde, veel beeft bygcbragl om de eerste zorgen in ie rigten. Buvten eenige genees- cn heelmeesters, zyn er ook nonnen ter plaets gesneld. Te Antwerpen is de i stoomboot Princcsse Charlolle ter beschikking van de gekwetst» n gesteld. Den koning is sterk aengedaen geweest, als by hel onheyl beeft vernomen. Hy beeft aenstonds iemand gezonden om tydingen over den toestand der gekwetsten te hebben. Men gelooft dat Verscheyde persoonen zullen vei brand en verstikt zyn, wier Ivken van onder bet overschot der vernielde rytuygen zullen gehaeld worden. Men zegt dal eenen reyziger en eene vrouw op de plaets gedood zyn. Een- weyuig na hel overgekomen ongeluk, is M. Hendrickx, bakker te St-Ni kolaes, overleden. Alle slacb van geruchten zyn nog in omloop; maer, er word ook veel verhack! dat benevens de waerheyd is. Men moet den uvlslag van het onderzoek afwachten om de opregte waerheyd te kennen. M. Piisse, bestuerder van den yzeren weg, bevond zich in het eerste rvtuyg welk verbryzeld is, en is op eene byna mirakuleuze wyze "cred. M. Prisse heeft zich aen een der kanten van het rvtuyg welk brak, vast geklest, en is met het zelve omhoog gestoken, en is van bovenop den weg gesprongen; ge'lukkiglyk 'is hy liet met eenige kmuzlngeu onlsiaeu. Men gelooft met des iè' Weer reden dat er persoonen in de dry eerste verbryzelde rytuygen moeten omgekomen zyn, aengezien het vuer en den stoom der locomotieven in die verbryzelde rytuygen zyn gedrongen, latigs den verbryzelden plancher. Wal meer is, den brand die dntstaen is, maekte alle redding van dezen die nog in die rytuygen waren, onmogelyk. Eenige werklieden die te Brussel bezig waren met het dak van een litiys op de Kiekenmerkl te herstellen, hebben in de goot verscheyde deelën van eeu lyk, en namelyk een deel van een hoofd, gevonden. Alle deze deelen van het menschelyk lichaem waren in eenen staet van verrotting, en men dacht algcmeenelyk dal er een schelmstuk gepleegd was. Deze ontdekking had alle siaeh van geruchten in omloop gebragl. Men heeft een onderzoek begonnen, en liet is gebleken, dat alle die deelen van een lyk aldaer geworpen waren döor eenen sludeut by de universiteyt, die in dat buys had gewoond. Zondag in den namiddag, is er te Brussel een geweldig onweder losgeborsten, en was met eenen slagregen vergezeld. Dit onweder heeft verscheyde uren geduerd. Het leeg der stad en verscheyde voorgeborglen zyn onder water water gesteld. In vele straten was den doorgang belemmerdte Etlerbeeck waren alle de kelders onder geloopen, en in eenige pachthoven heeft men het vee uyt de stallen moeten halen. Den yzeren weg van Luxem burg heeft veel geleden, en op de Leopoldswyk is er zeer groote schade. Het is door het overstroomen van de Maelbeek dal die groote schade is veroorzaekt. Talryke groenselhoven zyn volkomen verwoest. In vele huyzen s-ond het water 1 nieter 60 centimeters hoog, Men heeft groote moeyte gehad om te Etterbeek, eene ge- brekkelyke vrouw en dry kinderen die in hun buys door de overslrooming overrompeld wierden, te kunnen nog levendig uyt die wooning halen. Eenen jongen, Hippolyte Slurmau genoemd, is verdronken. Men vreesde voor de overslrooming der vyvers, en een groot deel der bewooners van Sinl-Jos-ten-Noode, zyn in alleryl gevlugt om in hunne wooningen niet te verdrinken. Öp twee centimeters van den boord, is het water blyven staen. Te Schaerbeek, te Etter beek en te Laeken is er ook buytengewoon veel schade. In den nacht van voorleden donderdag, is den bliksem, in een huys, in het Berouw te Gend gedrongen, en heeft de lakens van het bed der kinderen in brand gesteken. Men heeft nog spoedig den brand kunnen blusschen. Eenen brand is te Huysse uytgeborsten. Wegens dezen brand heeft men uyt de gemeente Huysse, het volgende geschreven a Zondag, 17 augusty, is er alhier, op het dorp, achter den hof van de pastory, eenen groolen brand, die de schrikkelykste gevolgen en onberekenbare schade kon hebben, onlslaen in twee graen my ten, toebehoorende aen den landbouwer M. Fr. Van den Bërghe, gemeente raedslid. Om twee uren namiddag, wierd de alarmklok door M. den pastor zelf, en nadien door den koster, getrokken, terwyl M. den onderpastor, den kommissaris, den secretaris, de veldwachters, en alle inwooners, die in de kerk of in hunne huyzen waren, toesnelden om eene hulpzamc hand toe te reyken. Zonder den onvermoeyden yver van verscheyde Huvssenaren, waren onge- Iwyffeld de zes andere aanpalende inyteu, schuer, stal en wooning van den genoemden M. Van den Berghe, alsook nog een tiental huyzen niet hun verdere aeukleven, de prooy der vlammen geworden. Die zich met hel grootste levensgevaer doen onderschevden hebben en allen lof verdienen zyn Bruno Gevaert, Constant en Ch. Snoeck, Angelus de Groote, P. Nachtergale, Const. Nachtergale, Angelus Moerman. Aug. d'Hondt, Jos. De.lode, Cyryl Van Welden, Jan de Bock, Ed. de Waele, Fr. Van den Autryve, Cam. Vromant, Ed. Pleyaert, Fr. de Waele, Ch. de Smet, Ch. Goeminne, Leo Coorevits, Fr. de Clercq, Louis Delcroix, M. Ghequière met zyn werkvolk. Deze persoonen stonden om het vuer te blusschen op den brandstapel, en zy waren eiken oogenblik in gevaer van door den rook verstikt of door de vlammen verslonden te worden zelfs waren er die hunne wenkbrouwen verbrand hadden. Verders heeft men geene ongelukken, ten gevolge van het goed order dat er heerschte, te betreuren gehad. De schade word geschat op 2000 fr. Niets was verzekerd. Men schryfl dit toeval aen de onvoorziglighevd toe der kinderen, welke aen die myten met phosphorkens gespeeld hebben. Dit nieuw onheyl zou de ouders moeten aenporren om zulke gevaerlvkc voorwerpen gelyk de phosphoors buyten hel bereyk der kinderen te stellen. De korrektionnele regtbank van Brussel heeft tot twee jaren gevang eene dier onmogelyk schvnende moeders veroordeeld, die aen hunne kinderen ongehoorde mishandelingen doen onder- gaen, eene dier woeste naturen, by welke men zich gelukkig zou achten, eene volledige verstandverbvstering te mogen vaststellen. Sedert lange jaren beschuldigde het oponbaer gerucht eene kroeghoudster, woonende in de Amigo-slraet, een jong meysje te martelen, dal nauwelyks dry jaren oud was. De beschuldigde Virginie Bogaert, huysvrouw Stork, had reeds verscheydene kinderen gehad, en scheen het jongste der dry overlevende eenen afkeer toe te dragen. Wat degeluygen op het verhoor der regtbank hebben aen den dag gebragt, heeft de veronlweerdiging van al de aenhoorders opgewekt. Op zekeren dag, gedurende den verleden winter, stak de be schuldigde dat kleyn schepselken van dry jaren in eenen eemer koud water, dien zy versch was gaen putten, en die maer op eenen voel alstands was geplaetst van eene door het vuer glocv- ende stoof. De helft van het lichaem van het kindeken zal in het koud water, terwyl hoofd, hals en horst aen eene onverdraeg- lyke hitte was blootgesteld. Vele kinderen en zelfs groote per soonen zouden onder eene dergelyke marteling bezweken zyn, die ongelukkigiyk nog de eenige niet was. Op eenen anderen dag bemerkte eene vrouw, die in dagloon in dit buys werkte, dal het hemd van hel ongelukkig kind geheel nat was. Het was dan ook koud weder. De vrouw vond een vuyl hemd, dal zy het kind aentrok, om hel ander te konuen droogen. De moeder kwam inlusschenlyd en bemerkte dit. Zy nam het nog half nat hemd, en ging er water op pompen, en dan wierd hel weder het kleyn kind aengedaen, dal den nagt in dien toestand moest doorbrengen. De pen weygert andere vreedheden dier oninerJe moeder te beschryven men zou denken dal men om die te begaén, razend zinneloos moet zyn. Sedert eenigen tyd is zy aen eene kwvncnde ziekte ladend, maer volgens getuygen, heeft men aen haer onder het weisgeneeskundig opzigt geene kenteekenen van zinneloosheyd bespeurd. IIcl reeds ziekelyk kind had zyn gevoeg in de kamer moeten doen, alwaer zy zich bevond. De moeder nam hel by den nek, rukte het geweldig op den grond, dat hel bloed uyt neus en mond sprong, en vreef daerna het wezen van hel ongelukkig kind met zyn eygen drek, stak het er van in den mond, cn dwong hel dit in te zwelgen, aen eene vrouw, die er by was,zeggende Die kleync meldmyc wilt niet ziek worden zoo zy i.irk wierd zou ik tioeemacl eenen geneesheer rnejwn, en he! zou er mede gedaen zyn. Eenen der kalanten van het estaminet had met toestemming van den vader, hel kind by zich genomen om het te verzorgen, opdat het herstellen zou. De huysvrouw Slorck verpligtle haren man om hel ongelukkig slagtoffer barer vroedheyd weder naer buys te brengen. Begrypl men eene dergelyke zwakheyd. Wanneer de beschuldigde zich hoorde veroordeelen, verklaerde zy, dut zy wilde in beroep gaen. Woensdag morgend wilde de genaemde Theresia Verhaeghe oud 66 jaren, woonende te Heule, den yzeren wegovergaen, op den oogenblik dal den treyn van Korlryk naer Brugge voorby snelde. De ongelukkige is door den stoomsleper geraekt ge weest, en op den slag uood gebleven. Den 14 dezer inaend heeft den gemeenteraed van Mechelen in openbare zitting aen den heer Byekman, afdeel ingshoofd en secretaris der stad, een huldebewys van achting en herkentenis overhandigd, voor zyne goede en trouwe diensten gedurende een lydstip van vyltig jaren. Hel was eene giftc van een zilveren servies, ter weerde van 800 francs. Na die plegtigheyd wierd den achtbaren secretaris in eene andere kamer gebragt, alwaer den eere-wyn hem aengeboden wierd door de bedienden van het geineentebeslucr, en hem van hunnent wege een ryk gouden uerwerk met keten wierd ter hand gesteld. In een dagblad lezen wy het yolgcnde zonderling verbad Over een paer weken, wandelden twee heeren door een dorp van hef. Liuemburgsch, naby Arlon, en traden er eene nederige Afspanning binnen, om er eenige verversching te nemen en eenig voedsel te gebruyken. Dezo herberg wierd gehouden door eene weduwe, die er eerlyk haer broodje won, doch sedert twee jaren de afwezigheyd van' haren zoon betreurde, die, als kapornel van de jagers, te Antwerpen garnizoen hield. De goede vrouw sprak over bami zoon by elke gelegengeyd, en nu ook met de twee vremde heeren, die zy ter tafel had. Deze stelden veel belang in het herlelyk geklap der weduwe en vroegen nadere bezondei heden o\er haren zoon, waerby de gevoelige moeder, onder het vertellen, in tranen losborst. Een der heeren gaf den anderen een teeken, waerby dezen zyne brievenlesch uyttrok en een paer regelen schreef. IIv vouwde het papier, schreef er een adres op, en den brief wierd naer de dorpsbus gedragen, waarna de onbekende heeren van de weduwe afscheyd namen, en de herberg en het dorp verlieten. Den volgenden dag ontving den zoon der weduwe, van zynen generael, te Antwerpen, het bevel, onmiddelyk van daer naer Arlon te vertrekken, en er zich by den minister van ooi log te begeven. Den verschrikten kaporael dacht niet minder dan voor den krygsraed te moeien versctiynen, ofschoon hy te vergeefs nadacht wat hy dan toch misdreven ha»ïGenerael Greindl zegde echter aen den soldael, dal hy, van den dienst ontslagen, naer zyne moeder mogl vertrekken dat den koning het aldus wilde, te meer daer zyne moeder zelve met Z. M. had gesproken. Dat men zich de blydschap der weduwe verbeelde, toen zy zoo onver wacht haren zoon terugkreeg en uyt zynen eygen mond vernam, dat zv haer hert voor niemand minder had uytgestort dan voor den koning, verge zeld van den minister van oorlog. Woensdag avond heeft te Assebroeck, wyk Zevecote, eenen voorval plaets gehad dat doet zien dal er met de appelbien niet te lagchen is; een kind van acht jaren leydde een ander van dry jaren mede, zeggende wy gaen naer de beestjes, en bragt het aen eenen nest appelbien daer begon het de biën te stooren met een stokje, en liep weg een zwerm bien vloog op het kind van dry jaren, die lol drymael opstond en tot drymael op den grond geworpen wierd, overladen van meer dan duyzend biën op hel gekerm van het kind is eene vrouw, de echlgenoole van Dieier De Ryeker, toegeloopen, wy zyn gelukkig hier haren naem te laten kennen, want zonder haer was er het kind niet meer die brave vrouw, alhoewel zy eenen anderen manspersoon had ter hulp geroepen, is het kind ter hulp gesneld, dat buyten kennis ten gronde lag en overdekt van biën zy zelve wierd ge- slracld, haer hair zal vol biën zy bragt hel arm kind ten huyze van zyne ouders, daer heeft men het de eerste zorg toegediend de biën waren gekropen tot in den mond, den neus en de ooren van het kind, geheel zyn lichaemtje was eene strael by gelukke passeerde aldaer eenen geneesheer van Brugge, die het kind verzorgde, en wanneer het lot kennis gekomen was, veel koud water doen drinken heeftdes anderendaegs was het lichaemtje van hel kind sterk gezwollen, hel hoofd bvzonderlyk heden is hel beter, doch lyd nog veel. Men kan oordeelen hoe hel kindje is gestraeld geweest, uyt het getal biën die in buys op de vensters vlogen de vrouw heeft er rond de honderd gedood. Men schryfl uyt Paturages, dal er in de koolmyn van Grisceuil, den 11 augusty, ten 4 uren namiddag een groot ongeluk is voorgevallen. Den genoemden Blondel werkte aen de reparatie van de schouw dier koolmyn, toen den bliksem op hem sloeg, hem twee nieters hooger hief, en den ougelukkigen beneden storte, van 25 meters hoogte. Toen men den ambachtsman opnam, was hy dood hy had den schedel verbryzeld. Mgr. Murphy, katholyken bisschop van Ferno (Ierland), is de vorige weck byna schielyk gestorven, aen de gevolgen van bovenmatige vermoeyenissen in de vervulling van zyn geestelvk ambt. In den nagt van den 5 op 6 dezer is onder de gemeente Tilburg (Holland) eene stoute poogiug gedaen tot diefstal in eene hoeve, bewoond door vier ongetrouwde jeugdige persoonen, zynde broeder en zuster, neef en nicht. By de bewonderensweerdige sloutmoedigheyd der twee meysjes, die den diefstal belet hebben, stak de lafbeyd der beyde jongens sterk afdeze toch verborgen zich in de wooning terwyl de meysjes zich heldhaftig tegen de hoosdoeners verzelteden. Nadat zy, hel grootste gevaer trotserende, de raem, door de booswigien reeds opengeschoven, met geweld hadden welen te sluyten, en de nicht door een geweerschop eernslig was gekwetst, liep het gewond meysje, terwyl de zuster aen de raem bleef post houden en zich manmoedig legen de inwooners bleef verweeren, naer boven, trotseerde wederom de vuerwapens der boosdoeners, stak het hoofd door de venster en liep om hulp, zoodal de dieven, voor ontdekking bevreesd, de vlugt namen. De dieven hadden echter reeds gelegenheyd gevonden het ander incysje eenen brief te overreyken, waeriu onder de zwaerste bcdrevgingen, op slaenden voet. eene som van 1200 franken wierd geëysebt. In de nabyheyd dcraengevallen wooning bevonden zich eenige persoonen doch ook geene van deze had den moed, de aenge- vallen ter hulp te komen. Een reglerlyk onderzoek heeft de daders reeds aen het licht gebragt, doch deze heeft men nog niet konuen aenhouden. Men leest in een dagblad la Vérilè van Byssel M. Xkoopman in granen, gael slechts maendag nacr het koffvbuys zyn gelaet is de levendige uyldrukking der merkt- pryzen, en den eygenaer van hel koffyhuys dat hy bezoekt behoeft nooyt aen zynen bakker te vragen of de graenpryzen gedaeld of gerezen zyn. Zyn de prvzen gedaeld M. Xkomt aen met een neerslaglïg uyizigl en vraegt op eenen ernsligen en byna huylen- den toon Jongen, eene cötelet en eene karaf waterZyn de prvzen daerenlegen geslegen, M. Xherneemt zyne natuerlyke stem Jongen twee cötcletten en eene halve ilesch Bordeaux Gebeurt het eyndelyk eens dal de ryzing der merktprvzen de ver wachting van onzen graenhandelaer overtreft, o dan is M. X j bnyten zich zeiven van vreugd, hy heeft een opgeruymd gelaet, i geeft den kolfvhuyshouder de hand, klopt hem op den schouder 1 en vraegt hem naer den staet zyner gezondhevd, vervolgens laet hy eenen diepen zucht van medelyden met »le openbare ellende,

De Denderbode | 1856 | | pagina 3