PILLEKENS. CORRESPONDENTIE. algemeene uytdrukking te bedienen, er gezegd worden wat dezen die gedecoreerd word gedaen heett. liet is waer dat alles niet afhangt van den minister, dat hy niet teene- mael vrv is in de uytdeeling der deeoratiën en dat hy van alle kanten lastig gevallen en bestormd word om eene decoratie te krygen inaer men spreekt van den anderen kant van eenen omzendbrief van zekeren minister, waerin de amblenaers worden uytgenoodigd om hunne titels lot hel bekomen eener decoratie te doen gelden. Als er aldus met de deeoratiën geleurd gaet worden, zal men er al de verdiensten, al het gezag van doen verdwynen, en zal het yzeren kruys alleen nog achting en eerbied inboezemen. Zeer bevremdende geruchten nopens eene acn- s'taende sluyting van het bloeyënd Kollegie van Geeraerds- ber»en hebben ons inlichtingen doen nemen, waeruyt blykt dat deze geruchten teenemael valsch en zonder grond zyii. Wy hebben de magtiging stellig te verklaren dat het kollegie' van Geeraerdsbergen nu beter dan ooyt gevestigd is, en dat het achlbaer bestuer en hel verdienstelyk pro- fe'ssorael korps bv voortduring alle moeyten zullen aon- wenden om het gesticht ter hoogte te houden waer het thans "ekomen is, en zelfs om zynen luyster en bloey nog te vermeerderen indien zulks mogelyk is. Wv deelen hierachter den prospectus medeallen huerfingsgcest is daer uytgesloten, betrachting naer bloey van de° goede opvoeding, naer voortgang van kunsten en wetenschappen, en naer 't welzyn van godsdienst en vader land is het eenige kenmerk van dit stuk waerop wy de aendacht van wie het behoort inroepen. Onzen konfrater liet Verbond van Aelst komf in zyn laetste Nr met eene nieirwmare voor den dag die hem schynt kieken- vleesch te doen krygen. ben man zegt dat de klerikalen een wetsontwerp gereed" hebben om de vryheyd der drukpers te muylbanden, en dan stelt den kadé zich in zyne hemdsmouwen om voor die vryheyd te schermen en al hare goede hoedanig heden hemelhoog te verheffen. Wat dit in gereedheyd zynde wetsontwerp betreft, daervan welen wy volstrekt niets en geloo- ven dal er 't Verbond zoo min van weel dan wy, omdat er vol strekt niets van is. Den sul heeft waeischynlyk die leugen u.yl zynen duym gezogen. In alle geval zal de conservatetirsdrukpers op haren post zyn om hare vryheyd lyf om kraeg te verdedigen. Wat uwe gewaende verdediging dezer zelfde vryheyd aeugaet, daervan moogl gy niet spreken, Verbond, want sedert dat gy de drukpersvrylieyd hebt helpe» slagloUéren aen hel brutap.l geweld van gepatenteerde dommerikken, die van constilulionuele regten versland hebben gelyk een verken van in een bed te slapen sedert dat gy onze koslelyke drukpersvrylieyd scliandelyk hebt ontëerd met ze te verloochenen omdat liet brutael geweld dor liberatery vervolgingen inspande tegen uwen tegenstrever die gelmiyk van deze vryheyd had gemaekl; sederl dat gy uwe eygene persoonlyke voorregten hebt afgestaen om uwen vyand te laten verdrukken, sederl dien tyd, zeggen wy, hebt gy gccu regl meer om de drukpersvrylieyd te verdedigen, want uwe bandehvyze is gelyk aen deze van de Scriben en Pbariseëers, die het kwaed waervan bun hert verkankerd was uyterlyk bestreden, en bet goed dat zy inwendig niet bezaten en haellen voor 't uytweudig aenprezen. Wech met zulke valschaerds, want elkeen weet da'l liet verloren gewaekl is, ais bet kas'.eel van binnen verraden is Achleruyt zuike laffaerds, want 't is gekend dat zv gal in den mond hebbende, geenen honing konnen spuwen Als bet goud regent en de hianen voorwaerts schal len, zal men by zulken regtzinnigheyd vinden De koningin van Spanje ondervonden hebbende dat hare garde civiek de oproerlingen en plundergaslen tydens de laetsle revolutie ondersteund beeft en dat de garde civiek den gevaer- lyksten vyatrd van haren troon is geweest, beeft dezelve door een dekreet ontwapend en teenemael afgeschaft. Zv heeft gelvk gehad, want in alle landen waer oproer is uylgeborsten, heelt men gezien dat de garde civiek zich by de revolulionnairen beeft gevoegd, wyl byna overal hare kopslukkerr gasten zyn op welkers gelrouwlreyd een gouvernement zich mag steunen gelyk op eenen geknakton solferstek. Gael naer Italiënnaer Vrankryknaer Zwitserland im mers overal waer revolutiën zyn uylgeborsten, en als er eene garde civiek was, heeft deze altyd de party der oproerlingen gekozen. Wat zou het in ons land zyn als de liberaters-francma- pons eens de revolutie zouden beginnen waermede zy ons zoo dikwils bedreygd hebben Dit zou men moeien afwachten, maer zeker is 'l dat vele liberaterskopslukken ook kopslukken zyn der garde civiek, in welke wy geene hoegenaemde trouw zouden hebben. Den uylslag zou ons wyzer maken dan wy nu zyn, 'teynde pryst immers hel leven, gelyk den avond ovêr den dag Jaet oordeelenDoch vergelen wy niet dalver eene soort van menscheü is die wel van God de spyze krygen, maer by wie den duyvel kok is. !-. Naer wy vernomen hebben, zyn de liberalers dezer stad byeengeroepen geweest in de herberg de Concorde, by Wanlje Vandèn Broeck,den nonkel vanJefken, 0111 er te beraedslagen over den keus der kandidaten voor de kiezing van twee gemeente- raedsleden in vervanging van twee overledene. De vergader-in» bestond uyl M. Cumont, Polka, Tislje Kalot, Gummar Do Vos" Sis Cracker, Neus Smet en nog vier of vyf jantjes van zelfden kaliber die de pretentie hebben aen de Aelstenaers hunne crea turen op te leggen. Wat zegt gy daervan. geëeerde medeburgers, zult gy dit vernederend, dit schandvlekkend jok blyven dra»en Zult gy nog langer blyven bukken onder den onbes'cbaemden wil van eenige alliaucegaslen die in hunne vuyst met ul. lagclreu Zulks veronderstellen, ware ul. oneer aemloen, en daeiom zeggen wy ronduyl dat wy met volle vertrouwen van ul. verwachten dal gy dit onedel spel zult doen eyndigenbet beeft, lot schande onzer stad, maer al te lang geduerd. Wy zullen in deze zaek tussehenkomen en medewerken om onze medeburgers van de slaverny der klubskliek te verlossen. Als zy ons krachldadiglyk willen de hand leenen, zullen wy doen zien dat geweld en wille keur altyd gelyk het vriezen een vuyl evnde Irebbeu. Uyt de omstreken van Dendermonde schryfl men ons Een misbruik is in de lagere scholen ingedrongen, te weten, dat nren in vele plaetsen de kinderen begint fransch te leeren, vooraleer zv grondig hunne moedertael bezitten. Op 28 dezer maend heb ik de prysdeeling bygewoond van de Gemeenteschool le Dendermonde, eene stad die by uitmuntendheid vlaemsch is, «a wier iuwooners byna zonder uitzondering ylaniingen zyn fransche uitgalmiugen, fransehe samenspraken, (ten minsten in fransche woorden) aenspraek van bet inagislraet in bet fransch, redevoering van Mynheer Coryn canlonalen opziener der lagere scholen, in bet fransch de grootste bevolking der gemeente scholen bestaet uil arme kinderen en voor de ouders dier kinde ren spreekt men fransche redevoeringen uitrisum linealis amici! Zal het nog geen tyd gacn zyn- onze lieve moedertael in hare regten le herstellen Ik hen nieuwsgierig wat de twee vlaemsehe gazetten van de vlaemsehe stad Dendermonde van die ver- franschte feest zullen zeggen, in die afwachting bid ik u, Myn heer, eene plaels te verleenen in- uw geëerd vlaemseh blad, aen deze korte bemerkingen. Den zeiven dag heeft ook plaets gehad de prysdeeling aen de overwinnaers in den wedstryd, die tlees jaer plaets gehad heeft tussclren de lagere scholen van de cantons Dendermonde en Hainme. Twee leerlingen der gemeenteschool Moerseke hebben de twee eerste pryzen belraeld. Hier ware hev zeker zeer Setamelyk geweest den onderwyzer van Moerseke eenen wel verdienden lof toetezwaeyën; doelt de beer schoolopziener beeft er anders over geoordeeld, en in zyne fransehe redevoering is al de eer en lof aen den Imlponderwy/er, den heer Van der Slockl, toege wezen. Zonder de verdienste en de kennissen van den litilp- onderwyzer te willen betwisten, is lief nry en andere aenwezigen zeer vreemd voorgekomen, niet eens den;naem gehoord te hebben van den onderwyzer. Aiu.cs. Denderbode, gy zyt wederom op uwen post niet geweest ter prysdeeling iyi het gesticht der Broeders van de Cbrislelyke Scholen, maer, dit weet ik, '1 was u onmogelyk. Doch gy hebt zeer veel verloren, want onder ak de prysdeelingen die ik heb bygewoond is deze voorzeker van de iaelste in verdienstelykbeid niet geweest. Het stukje getiteld Le Testament, werd allerbest uitgevoerd, doch le Fumcur et le Priseur, eene boerlige tweespraek, was overschoon en aengenaenr, de rooker bad een zoo zuivere, zoo echt, fransche uilspraek, dat ik het jong een paryzenaer geloofde, en dan eindelyk Le testament de l'écolier, werd zoo natuerlyk, zoo bevallig voorgedragen.dat geheel de plaets weergalmde vau geschal en gelach. Hulde, lof aen leermeesters en kweekelingen, zulke gestichten moeten vooruit, liet kan niel anders. F. J. D. Donderdag lest heeft de prysdeeling plaels gehad in de kost school van M. Van Hauwermeiren-Pranger te N'inove. Deze plegtigheyd wierd voorgezeten door den zeer eerw. heer Kinde kens, Vikaris-Gencrael van Detroit in Amerika, en bygewoond door versclreyde eerw. heeren pastors, onderpastors, professors uvl het kollegie van Geeraerdsbergen en een zeer talryk publiek. Na de choorzangen die zeer wel uylgevoerd geweest zyn, is het tooneelslukje, le Retour de IceCriméc, voorgedragen. Dit stukje, het welk zeer smakelyk door den beer besluerder is gecomponeerd, wierd op eerie wyze uylgevoerd die heefl doen gevoelen hoe zeer den heer besluerder de goede onderrigting en den voortgang zyner leerlingen ter herte neemt. Al de akteursverstonden hunne rot, hebben de zelve wel vervuld'en daerdeor het trefièlyk ge zelschap zeer verlustigd, want het stukje was geschikt oni een paer aengename uerljes aen het publiek ie verschaffen, en 't heeft dan ook zeer wel zyn doel bereykl. Wy wenschen den heer Van Hauwermeiren voorldurend veel goeden uytslag voor al zyne poogingen en twyfelen geenzins of hel publiek zal er hem reke ning welen van te houden. Geëerden vriend uyt N-E. het mandaet van 6 fr. voor uw abonnement is ons geworden. Wy hebben hel u niet laten weten omdat gy zulks niet gevraegd had. De bagatel waerover uwen brief spreekl, is de rnoevte niet weerd, waer liet zoo nauw steekt is de vriendschap kleyn. Wy groeten u met veel eerbied. Besten vriend V. W. uyt Ogelieve Dynsdag op uwen post le zyn gy weet waer. By eene vriendelyke handdrukking zullen wy de-storting voegen van quoniam dien wy ontvangen hebben met last van u over le maken. Dus lol Dynsdag 2 sept. M. D. G. uyt B. dit kan iu 't geheel niet pakken, daervoor moet gy u aen andere adresseren. Vriend Alpli. uyt M. 't zal wel woensdag avond of donder dag morgend zyn. Geachten Argus, de eerste bemerking van uwen brief, of schoon zy kan gegrond zyn, konnen wy niel opnemen. Wy zullen u met d'eersle gelegenheyd onze redens zeggen die, wy zyn er zeker van. gy zult goedkeuren. Ontvang intusschen onze vrien delyke groetenis. Erembodegem, 26 Augusty 1856. Mynheer den Dender-bode verzoeke Ul. voor de volgende re gelen eene plaels in uw eerst uyt te komen nummer Gy weel als dat er zoo nog al iets of wat te zeggen geweest heeft over hel toeslaen van onze jagt in het voordeel van den armen, nu Is het waer dat men die toegestane somiue niet meer betaeld heeft sedert twee jaren Is liet waer dat het is omdat een lid van de regeutie die het helpen toeslaen heefl nu ook jager is t Indien dit waer is, och armbesluer, met uwen fameusen pre sident, die wilt allemaris vriend zyn, u niet doen betalen in zulke ongelukkige jaren Is het ook waer dat die somine voorlskomende van de jagt nog noyt in rekening is gebragt door den onivanger Is het waer, maer genoeg voor heden, maer zal een oog in 't zyl houden. Eenen uwer lezers. Men schryft ons uyl Scheldewindeke Maendag 25 Augusty heefl tot Oosterzele in het gesticht der Apostolinnen, de prysdeeling op de (nysterryksle wyze plaels gehad. Verscheyde kooren zyn allervoldoensl uylgevoerd; maer wat bezonderlyk den geest der aenwezigen scheen te verrukken, was het iiylvocren van een uylmunlend tooneelslukje, waer de zuyverheyd der frausche uytspraek, de aendoening des toons, de welgeplaelsle en naluerlyke hewegiugen, al de aeuhoorders in groole bewondering latende, iusgelyks klaerblykende getuygen zyn van de goede opvoeding die in dit deftig gesticht aen de jongheyd gegeven word. Voegen wy daerhy de schoone tentoon stelling vau allerley handwerk, die niet min de bewondering van iedereen verwekte, en zeggen wy tot lof der eerweerde leer- meesterssen in dit geslicht, dat de duvdelyke bewyzen barer leerlingen beantwoorden aen hare zorgvuldige en behendige lessen, zeggen wy, dat de ouders aen liet pensionnaet van Ooster zele, godsvrucht en goede opvoeding als kenmerk dragende, zonder nadenken, de jeugd hunner kinderen mogen toever- t rouwen. Donderdag 4 september aenstaende. zal dé prysdeeling iir- het pensionnaet van II. K. De Roeck, te Ste Lievea's-Essclie plaets hebben, ten 2 uren namiddag. Een blad verzekert dat de decoratie voor 25 jaren dienst by hel leger, ook aen de garde civiek gaet worden loegestaen. Zou dit niet om te lagchen zvn Den vuersloker Delaet, die den 17 augusty. te Zwyndrecht, op den yzeren weg is gekwetst geworden, is "aen de gevolgen zyner wonden overledeD. Eenen plegtigen lykdienst is tot lavenis der ziel van M. Goethals-de Potter gezongen. Ter dezer gelegenheyd, zullen wy doen opmerken dat Z. M. den koning hoogst is aengedaen geweest, by liet vernemen van het onlieyt ie Zwyndrecht. Den koning heeft M. den gouverneur der provincie belast aen M" Goethals-de Polier te doen kennen weik groot deel den koning in hare droefheyd neemt, en die daine eeu kompli ment van condoléance in den naem der kouinglyke familie temaken. 'T Gendsch programma der Vólkspelen eïï1 volksvermaken is afgekondigd» Zondag, in den namiddag, zal er eenen festival op de Koorumerkt gegeven worden, en zullen er volkspelen en water feesten aen het Tolhuys plaels hebben. Maendag zal er een groot waterfeest op het Meerhem gegeven worden, en op Ackergliem-plaets en aen de Rooden Torenbrug. zullen ook volksvermaken plaels hebben. Daer wy hier van het Veneliaensch-Feest spi eken, moeten wy nog eens doen opmerken dat hel allerluysterrykst zal wezen. Men is vooral nieuwsgierig orn den Malakoff-toreu van M. Jules de Hemptinnes le zien. Ter gelegenheyd der feesten die maendag avond te Gend plaets hebben, zullen er buylengewoone konvoys zyn mgerigt langs alle liniën van den yzeren weg, en deze konvoys zullen om'elf uren van den avond vertrekken. Er zullen coupons worden afgeleverd te M eneren, üenderinunde, Aelst, Mechelen, Brussel, Oostende, Brugge, Aeltre, Korlryk, YVaeregliem en Deynze, en- deze coupons zullen voor den 51 augusty, 1 en 2 september gebruykbaer zyn. Er zal te Gend eenen byzonderen ingang zyn voor de persoonen^ die vau deze byzondere coupons dragers zyn. II. Louis Labarre, den gewezen opsïeller van de overledene Nationheeft doen afkondigen dat hy, voor den oogenblik, in geen- dagblad schryft. Er is zeer weynig aen gelegen. - 11. E. Van Innis, zoon van den achtbaren kamer-voorzitter by het hof van appel le Gend, heeft zyn eerste examen van leeraer iu de regten met onderscheyd afgelegd. In den Nomelliste leest men n De Broedermin veynsl niel le weten dat den ouden orangis- tischen steerl de hand heeft gereykt aen de republiekaensebe party om de intrekking te bekomen der beslissing van den ge- ïneenteraed opzigtelyk de afschaffing van het kloefkenshal. Het was min de genegenheyd voor liet volk dan het verlangen om de regenlie, in alles wat zy verrigt, tegen le werken dat die oppositie heefl doen onlslaen. «- Er is vooreerst gehandeld, in zekere plaets, om eene intée- kening le openen, ten eynde de onkosten le dekken van een orkest welk bezit zou genomen hebben van de estrade op den Kauler, tydens de verlichting, om er dans-arrkens uyl te voeren en het volk lot springen en dansen uyt le lokken, in weerwil der overheyd. Eenen der byzonderste aenslokers van die inlee— kening is in zeer nauwe heirekkingen met de Broedermin. Later heeft men gewerkt om geld le verzamelen (een fond-s te vormen), ten eynde eene bende werklieden, met muziek aen liet hoofd, naer den Kauter te zenden, om er een kloefkenshal te improvi seren. Men verlangde niets beter dan sehandael en verergernis te geven tydens het verblyf van den koning te Gend, en de policie te dwingen met strengheyd te werk te gaen, om de gelegenheyd. te vinden van legen M. Delehaye le schreeuwen.. Zie daer de historie van heigeen er is voorgevallende Broedermin beter dan iemand kent die daedzaken, a en gezien eenenvan de Broedermin er zyne rol heeft ingespeeld. Aldus begint men de zaek van naby te kennen. Men meld uyt Geeraerdsbergen wat volgt <t- Bv gebrek aen eenig belangryk nieuws, heeft men zrclu gedurende acht dagen, hier bezig gehouden met de mulders, die niel meer maien willen voor geld, maer beweeren een deel der bakten te mogen nemen voor hunnen loon, welk deel, zoo men zegt, verre is van te kleyn te wezen. Men meent dat den prokureur' deskonings er zieli mede bemoeven zal. 0 Inderdaed, geenen ambachtsman mag zich anders dan in geid doen betaleneenen artikel van hel hurgerlyk welhoek bewyst dit vast. Indien hel stelsel der mulders algemeen in gebruyk kwame, zou dit lot zonderlinge gevallen kunnen aenleyding geven. Als hy voorbeeld, zoo-iemand aen eenen kleermaker laken gave, om eene frak te maken, zou dezen voor zynen aerbeydsloon zich er een veslje kunnen van afsnyden, en zeggen dat hv aldus betaeld is. Ook slaen iu het strafwetboek vefsclieydene artikels, waerby de samenspanningen verboden en gestraft worden. Het is dus te'dcnken, dat de mulders van hunne nieuwe vraeg reeds- afgezien hebben, of van dezelve zullen afzien. De speculaleurs in de granen kunnen de hooge pryzen niet volhouden. Te Korlryk zyn maendag de tarwe en de rogge in prys- gedaeld. De pryzen- der aerdappelen hieven vast, aen 7 francs de 100 kilogr.de boter en de eyeren zyn duer geweest. De dagbladeren van Brussel verhalen een droevig voorval. Omtrent veertien dagen geleden, verliet eenen commeryant dezer stad, M. Van R..., die getrouwd en vader van twee jonge kinderen is, in het geheym, zyne- wooning, en begaf zich naer een vremd land, met zich nemende een dochterken van zestien jaren,, loebchoorende aen eene joodsehe familie van Brussel. Eens buylen het land en buylen liet bereyk der justicie, schreef Van B.... aen de ouders van het meysken, eerst om eenige ttyllegging van zyne handelwys le geven, en verder om le laten weten dal hy eene verre reys ging ondernemen. De handélzaken van den gevlugten commerpant, zonder zeer luyslerryk le zyn, waren in goeden stact, en de dame, ofschoon in diepe droefheyd, zetle de commerce voort, en hield een harer kinderen by zich, terwyl liet jongste by de voedster was. Nu, deze dame als ook haer kind, is verdwenen, zonder dal men w eet wat er ran haer is geworden; alle opzoekingen zyn vruchteloos geweest. De wet heefl het hoys, het inagozyn en alle de kamers geopend, en kunnen zien dat Mllu Van B.... anders niet had medegenomen dan de kleederen die zy droeg. Eene somine van 200 fi-ancs die in de scliuyf van hot magazvn was. is gevonden. Alle slaeh van geruchlen zyn iu omloop. Men vreest voor een ongeluk. Te Dendermonde is M. Toulon lot lid van den gemeenieraed gekozen. Er is tnsscben hero en M. Geevincx eene ballotage moeten plaets hebben omdat er by de eerste stemming, niemand de vereysebte mcerderheyd had bekomen. i Men meld uyt het Audeuaerdsch. dat de tarwe en de haver i op byna alle plaetsen binnen zyn. Den regen die men byna dagclyks heeft gehad, heeft bieren daer liet werk wat vertraagd. Te Audenaerde klaegt men omdat de boter en de eyeren nog zoo duer blyven. De aerdappelen ook zyn aldaer duerder dan elders.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2