PILLEKENS. "vlekken, liet geestelyk gezag te vernietigen, het zaed der ondeugd, des oproers en der goddelooshevd met volle handen te versprey^ den, daerby eysschen die zelfde francma^onsbladen dat de Belgen altyd zouden den nek bukken ouder sehand- en pluym- wellen die hun jaerlyks zes a zeven millioenen afpers9en om dit vermaledydensweerdig onderwys te ondersteunen en goddeloozen bucht te laten in weelde zwemmen.... Maer waehi een beetje, onbeschofte schr.yvelaers en goddelooze huerlingen, de Belgen beginnen klaer te zien, zy beginnen te gevoelen waerheen gy ze met hun eygen geld wilt slepen, en wat gy met uw gelier en gehuyl legen onze achtbare bisschoppen en tegen onzen heyligen Vader bedoelt. Wy zullen UI. legen zaterdag aenstaende een saladeken gereed maken, waeraen gy zeer wel uwe goeste zult kunnen eten. Intusschen sporen wy geheel de katholyke drukpers aen luydop* te roepen, gedurig alarm te kleppen en met 't zweerd der waer- heyd in de vuyst legenden franemae,onshaspel te velde te trekken. Zonder vrees, konfraters wy hebben het goed rest voor ons,, en weet dat de liberatersgazetten maer alken zoo hard schreeuwen, omdat zy gevoelen dat de openbare denkwyze tegen hen gaet Vallen en hen verpletterenMoedrg aen dan, geene verlegen- heyd, liet kwaed moet met kracht bestormd worden als hel te stoutmoedig word, men moet den booze» in 'tgezigt zien en hem' doen gevoelen dat men bereyd is geweld door geweld te ver plooien. .-. in zyn laetste Np waegt het Verbond de kans van eenigzins victorie te roepen over de kiezing van den notaris Evit, voorweike de libcratersparty water en bloed gezweet en hel en aerde be wogen had. Volgens de verklaring van 't Verbondmoest M. Evit,. die by de laetste provinciale kiezing zoo wel in dTeerste stemming dan in de ballotage tot op de beenen was afgekookt, ee» beetje i» zyne eer hersteld worden, om den man wat te troosten en hem deszelfs vernederende verdryving uyt den provincialen raed'zoo veel mogelyk uyt bet hoofd te steken maer of de nietsbeduydende meerderheyd daervoor vergenoegende is, dit moet M. Evit weten, wy wenschen er hem proficiat mede. Nogtans dient liy te be merken dat deze flauwe meerderheyd alleen steunt op een groot getal gepracinde stemmen van aflianglyke kiezers, aen wie men 't nies op de keel gezet heeft, en die legen hunnen wil en dank hebben moeten stemmen voor cenen persoon dien zy uyt gansclier herte verfoeyden. Of dit onedel en schandelyk spel by de kiezing van liet naeste jaer zal gelden, dit moet M. Evil met geheel zynen aenhang afwachten, maer dat onze libcraters wel weten dat geweld,' vorst en boevery altyd een vuyl eynde hebben, en dat hoe zwaerder zich iemand laed, hoe meer hy dragen moet. .-. Het Verbond, verdedigingsblad van M. Evit, vertelt dal onze stad, om de kiezing van M. Evit, nu zoo zeer opgeruymd en verblyd was, dan zy, om deszelfs afkoking, in juny laetst, bedroefd en neerslagtig scheen; bovendien, voegt het prulblad er by, zyn er serenaderr gegeven en in de gebuerten vlaggen uytgeslcken enz. Wat de serenaden betreft, daerin heeft onze muziekmaet- schappY gelyk, aen alle nieuw gekozenen geeft zy er en de vrienden en bloedverwanten der gekozenen vergaderen zich dan te regt in 't buys waer de serenade gegeven word. Maer iets wat men heeft opgemerkt, is dat er niemand der familie van M. Evk tegenwoordig was, dat de bezoekers zich bepaelden by ecnige aJlianeegasienWat zou hiervan de reden zyn Zou M. Evit niemand zyner talryke bloedverwanten gevraegd hebbeu Wy willen dit niet onderzoeken, 't is maer om den farceur, die deze opmerking gedaen had, te voldoen dal wy hier deze vraeg doen. Jammer is Tt nogtans dat in zommige dingen d aehterpoortst buys bederft. Wat nu de uylgestekene vlaggen aengact, dit is nog min te verwonderen, want als er ergens een dieusimeyssen of eenen haeywerk'«r trouwt, worden er ook vlaggen uylgesteken Wy, voor ons deel, zeggen dat wy liever geene laerten hebben dan laerten van gruys gemaekt. Wy hebben in de dagbladen gelezen dat alle middelbare scholen van 'l land leerlingen hebben opgeleverd 0111 in den jaerlykschen wedstryd van 't gouvernement deel te nemen, doch wy hebben nergens gezien dat de middelbare school van Aelst eenen enkelen leerling hebbe aengeboden. t Is nogtans niet dat deze school aen de burgers van Aelst geen geld genoeg kost, want wy hebben de eer hun te zeggen dal zy er jaerlyks ten minsten 10 duyzend franks instekenZou Meester Flankaert ons daervan de oorzaek niet konnen zeggen Of het onbekwaemheyd van wegede leerlingen of onbezorgdheyd van wege de leermeesters is, willen wy niet onderzoeken, maer het komt ons loch zeer bevremdend voor dat er onder een getal van 50 a 60 leerlingen niet eenen, ja niet eenen enkelen gevonden worde die de noodige hoedanigheden bezit om in hel konkoersmede te dingen... Meester Flankaert, die nog al groote capacileyi bezit, zou daer omtrent wel dienen eeuige uyllegging ie geven... Zal hy het doen Men zal nog al lang wachten indien men zulks verwacht, want Meesier Flankaert weet wel dat een heel yzer aen te vatten zonder zich te verbranden, 't werk is van eene vereelde hand, die door eene edele ziele gesterkt word. .-. Om de kiezing van M. Evit te vieren heeft, verleden maendag, de Alliance een zoogezegd volks-bankel by Waatjen Van den Brouck gehouden, waeraen een veertigtal manschappen, onder voorzitting van M. Cumont, hebben deel genomen. Onder de voornaemste tafelgasten bemerkte men Tislje Kalot, Jan Klak, Pieken Smet, Polka, Evit en soortgelyke. Naer men ons verzekert, heeft het nieuwgekozen raedslid Evit een diskoers uytgekraernd T welk eene uer lang geduerd heeft en zoodanig veel byval ontmoette, dat hel meestendeel der gasten zaten te geeuwen en te gapen. Wat den klapzieken notaris daer al verteld heeft, weten wy niet, maer 't geen wy weten, is dat hy zou beter doen zyne diskoersen daer te laten, want al zyn gesjauwel van vorige tyden is nog niet vergelen, en hy ook heeft ondervonden dal deze die van de merkt komen den prys der ware kennen. Geberstte glazen en potten moeten in rust gelaten worden CORRESPONDENTIE. Besten vriend G. uyt N. ik heb uwen brief van 16 we! ontvangen en dadelyk heb ik alles gedaen wat ik kon. Ik hoop u welhaest goede tyding te konnen zenden. Hertelyke groetenissen. M. S. uyt B. ik beu te vreden, maer alles onder uwe verantwoordelykheyd. Gy moet weten hoe de zaek bestaet, zyt gy zeker van uw feyt, kom maer af wy zullen den kerel den nyper op den neus zetten, dat hy alle soorten van vieze gezigteu zal spinnen. Besten vriend S. uyt S. H. L. de nota van uwen vriend beloopt tot 40 francs. VOORTGANG DER VLAEMSCHE ZAEK In bet belang der Vlaeinsch minnende jeugd, brengen wy ter kennis van bet geëerd publiek, dat er te St Ni co la es (Waes), door de broeders Hieronymiten, met den 1 October aenstaende, eene kostschool zal geopend worden, geheel en: al het Ylaerasch loegewyd. Men zal er de leerlingen aenveerdeü van zoo haest zy den ouderdom van 5 jaren bereykt hebben. In het belang onzer moedertael worden onze konfralers der vlaemsche gazetten, verzocht dit artikel overtenemen. Deze week- heeft onze koninglyke muziekmaetsehappy eene luysterryke serenade gegeven aen onzen jongen stadsgenoot M. Modeste De Grauwe, Fourrier by d'artillerie, welken met het eerekruys der Leopoldsorde is vereerd, om met gFoot levensgevaer de schoonste daden van moed en zelfsopoffering in den grooten brand van Antwerpen te hebben gepleegd. By koniriglyk besluyt is onzen geachte» stadsgenoot, M. Je lie, fabrikant, benoemd lot ridder der Leopoldsorde, in belooning van de diensten die hy aen de nyverheyd bewezen heeft. By koninglyk besluy? van- den 10 dezer, is benoemd tot ridder der Leopoldsorde, M. P, de Coek, provrnciael raedslid en burgemeester van Hilleghem, om hem eene blyk van voldoe ning te geven, voor de diensten die by in de uytoeffening zyner administratieve bedieningen heeftbewezen. M. Roland, studie prefekt in het kollegie van Sint-Miebiel te Brussel, gaet in de zelve hoedanigheyd naer liet kollegie der paters Jesuiten te Aelst,. over. Ook in de provincie West-Vlaenderen, ziet men talryke facteurs en kommissionnarissen in granen, de pachthoeven aftoo- pen, om granen te koopen. Hel is niet te verwonderen dat de merkten kleyn zyn, aengezien de boeren naer de stad niet meer moeten komen, en hun graen op bun hof verkoopen. Met er lyd zullen de koopmans en opkoopers meester van alle de merkten zyn. De oude koperen fransche munten zullen met den 1 October niet meer ga-ngbaer zyn. Men leest in de Gazette der stad Thielt a Terwyl Z. M. den koning en M: den minister De Decker de verzekering gaven van hunne warme toegenegenlieyd voor het gebruyk en de regten van de taei der vlaemsche Belgen, wierd er een berigi afgekondigd van wege het bestuer des staets-yzeren wegs, betrekkelyk- de bezondere treynen ter gelegenheyd der jubelfeesten. Dit berigt, welk vooral de beyde Vlaenderen en de vlaemsche provinciën Braband, Antwerpen en Limburg betref, was uyislny- telyk in liet fransch. Men verzekert zelfs, dat M. den opper directeur Masui, den grooten baes der yzeren wegen wien men eene vlaemsche vertaling daerby aenbood, deze in verachting met eene penneslreep wegschrapte. Ziedaerop wat, manier de heerschzuchtige verfranschte bureaucralie de inzigten des koaings en des gouvernements durft dwarsboomen. b Over 20 jaren, toen den domeynbosch der abdy van Aflli- gem (lusschen Aelst en Assehe) te koop gesteld wierd, om in bouwgrond veranderd te worden, deed koning Leopold den dikken eyk koopen, den Maria-Theresiaten eynde de vernieling van dien monsteracbiigen boom, een der merkweerdigste van Europa te beletten. Dien eyk had eene dikte van 5 meiers middel- lyn boven de wortelshy was tol aen de lakken 12 meters hoog, en- met kruyn en alles 23. Beneden bad by 8 meiers omvang. Van in 1858 stond dien schoonen boom alleen in eene uytgebreyde vlakte, en de beek die er langsheen stroomde, was gevuld. In 1850 verdroogden er eenige takken van; in 1855 verloor den stam zyn zap, en er kwamen geene bladeren meer op zyne kruyn. De zon en de spade hadden hem gedood. M. Coomans, lid der kamer, heeft van Z. M. toelating bekomen om dien boom te doen kappen en deszelfs overblvfsels aen den armen uyt te deelen. Dit had de verledene ma'end plaels, in tegenwoordigbeyd van de nieuwsgierigen uyt de dry nabuiige dorpen en onder het geroep van: Leve den Koning! Op den oogenblik als den boom viel, omtrent den middag, zyn er ver- scheydene vledernvuizen uyt de hollen van den stam gekomen, en naer de puynert der abdy gevlogen. De abdv is vernield tydens tien inval der Franschen in 1795, en nog hedendaegs overdekken hare puynen de uytgestrekte hoogte, vvaerop zy was gebo-uwd. Die vogelen waren tot tien laetsten oogenbfik in den boom blyven woonen, in weerwil het gedruysch van dry boomkappers, die sedert eene gansche week de takken en de wortels hadden afgehakt. Eenige planken van dien historische» boom. zal M. Coomans doen dienen om eene kamer van de oude abdy voord komende, te meubeleeren. Dynsdag, omtrent 5 uren des namiddags, was de brug aen de Brugschepoort te Gend gedraeyd, en toen men de brug weder toedraeyde, greep eenen vyfiienjarigen jongen, Constant de Brulle genaemd, zoon van eenen bakker, naer bet yzer der brug, om die te helpen toedraeyen, en greep mis, en viel lusschen de brug en den arduynen muer, juyst op de zul, op de zware brug moet loopen. Het was omnogelyk de brug in haren loop legen te houden, en den jongeling wierd verpletterd. Toen men spoedig de brug weder opende om deu jongen ter hulp te komen, viel hy in het water, maer was reeds dood. Den ougelukkigen jongeling had hel hoofd gedeeltelyk verbrvzeld. Deze ongelukkige gebeurtenis moet op nieuw tot les strekken van eenige onvoorzigtigen die meermaels zich, hy het toedraeven van bruggen, aen gevaren en onheylen blootstellen. Eenen slecht befaemden kerel, en die nog veroordeeld is geweest, is door de policic van den 4n wyk le Gend aengehouden, als verdacht van eene aenzienelyke sornme geld by den and- bouwer Desmedl, te Oostacker, gestolen te hebben. Verscheyde inae! beeft men gelezen, dat er eene groote diefte leu nadeele van den franschen yzeren weg van het Noorden, was gepleegd, door de kassiers. De diefle in akliën, beloopt tot meer dan vyf millioenen francs. Eene helangryke aenhouding, die waersehynlyk de juslicie op het speur der dieven zal brengen, is le Gend bewerkstelligd. Zie hier de bezondot heden van deze aenhouding. Zekere jufvrouw Julie M...., die aengeduyd is voor in betrek kingen le zyn met eenen der bedienden die de aenzienelyke diefle ten nadeele van den yzeren weg van het Noorden heeft gepleegd, is door M. den policie-kommissaris Verhuist, in de statie van den yzeren weg, te Gend, aengehouden. Om tol de ontdekking der pligtigen en medepligtigen aen deze aenziene lyke diefle, te komen, heeft hel huys-Rotschildl talryke bedienden naer vrenule landen, en zelfs naer Amerika, doen vertrekken. M. den policie-kommissaris Verhuist beeft zich omniddelyk met deze dame naer Brussel hegeven, en heeft haer in de handen der regterlyke overheyd, welke met het onderzoek der zaek in Belgiën belast is, gestéld. Het brusselscii blad le Nord, had over eenige dagen, doen kennen daf eenen der persoonen welke als de daders dei-diefle worden aengeduyd, eenen nacht te Brussel in een huys der Goudstraei, had overgebragt, en langs Gend naer Oostende was vertrokken. De dame die door M. den policie-kommissaris Verhulst is aengehoudenhad den individu op zyne reys naer Londen vergezeld, alwaer zy hem had verlaten, om naer Brussel terug te keeren. Het is juyst op die reys, als zy meende naer |#ru'ssel terug té keeren, dal zy te Gend is aengehouden. Men hoopt dat de aenhou ding van deze dame, de aenhouding van den beschuldigden dief zal te weeg brengen, aengezien men door haer zal vernemen waer den kerel zich bevind. Aenstonds- heeft men den telegraphe tusschen Brussel en Londen doen werken, om inlichtingen tc geven. De fabriek van MM. Claes en Comp. te Mcenen met geheel het materieel, en alle de koopwaren die zy inhield, is de prooy der vlammen geworden. Het verli-es word op honderd duyzend francs geschat. Het gebouw was verzekerd. Een gevegt is onlangs te Jemmappe3 tusschen eenige werklieden ontstaen. Eenen der vegiers is dood ter plaels ge-* bleven. De jnsticie heeft een onderzoek begonnen. Men schryft uyt Jemmeppe-op-de-Maes dat er aldaer een schelmstuk moet gepleegd zyn. Dry vrouwen hebben in een beschken het lyk van eenen man gevonden. De vrouwen zyn aenstonds de overheyd brer van komen verwittigen, en er is- hevel gegeven om zich ter plaets te begeven, en een onderzoek le beginnen. Onderiusschen was het lyk weggevoerd, en als de overheyd ter plaels kwam, was alle ieeken van misdaed ver dwenen. Het volgende word door een dagblad uyt Henegauw als echt en waer verteld Eenen ryken jongeling zou eerstdaegs- met eene ryke weduwe trouwen. Eenige dagen voor bet huwelyk, beloofde den jongen beer aen aen zyne bruyd eene volle weytasch wild door hem zelf gescholen, op zyne eygene gronden, te zullen brengen. Hy ging jjus met zyne vrienden op de jagt. Ofschoon geenen^ behendigere jager zynde, was er te veel wild, juyst by de opening der jagt, en onzen verloofden schoot, voor zyn aendeel, dry hazen en vyf pairyze». Maer zynen knecht, eene» ouden snkkélaer, die niet langer volgen ken nrct dien last, kreeg oorlof om nevens eenen weg te blyven zitten met de weytasch, terwyl zynen heer no" eenige vlaktens, bergen en dalen zou doorloopem Den ouden knecht viel middeierwyf in slaep, en eenen voorby- rydenden konynverkooper, de weyraseh ziende, haelde er de hazen en patryzenuyt, en stak twee doode katten, eenen mol, vier ralten en een oud mager konyn in de plaets; Welhaest kwam den jongen jager zyne» kaecht wekken, e» men keerde naer de stad A. terug. Me» ging voorby het kasteel der weduwe; doch daer hel te k\et op den avond was, ging den- jonker niet meer binnen den knecht droeg er echter, in naeïn van zynen heer, den buvt van de jagt, de volle weytasch. 's Anderendaegs, vroeg in den morgendr kwam den bruydegcm zelf, overluygd van een goed onlhaeldoch nauweiyks was hy binnen den hof, of eenen slruysschen knecht- wierp hem den ganschen inhoud der weytasch vlak op de borst. Hy schreeuwde- en wilde den schaemieloozen slagen maer stond als van den bliksem getroffen, toen by de kasteleyne aen eene venster zag. staen schaterlachen. Zonder uytleggingen te vragen, keerde hy zich om en verliet het kasteel. Het raedselwoord wierd hem eenige dagen nadien uytgelegd maer het schandael was te groot geweest en het huwelyk is om zeep Wy lezen in de Frankfortcr Zcüung het volgende Eeneu merkweerdigen voorval raaekt hef onderwerp uyt va» de gesprekken der humburgsche kooplieden. Eenen vremdeling- kwam in een bankhuys^ dier stad, om eene» wisselbrief van 2000 dubbele Louis te doen uytbetalen en ontving 10,000 tbalers le veel. Den vremdeüng ontdekte de dwaling niet vooraleer hy te huys was; omniddelyk keerde hy terug, om den bankier de zaek uyt te leggen. Ik heb uyt uw kas, zegde hy,. 10,000 thalers meer ontvangen dan my verschuldigd was. Den bankier bezag hem ernstig,, e» zonder nadenken antwoordde hy lienv T isonmogelyk. En nogtans is het zoozie hel na,, antwoordde d<?n vremdeling, hem de dubbele Louis toonende uwen kassier heeft zich bedrogen. Hel is niet mogelyk,. zeg ik u, riep den bankier uyt, op vastberaden toon. Neem uwe Louis terugin myne bureelen bedriegt mën zich noovt. Dit gezegd hebbende, keerde hy zich tol den boekhouder, wien hy zich 10,000 thalers op het passief van den Imyze deed- schryven, er byvoegendu rial den kassier geen woord van ver wy ling, hooren mogt. Opdat de eer zyner bureelen ongeschonden zyn zou,, opdat men niet zou kunnen zeggen dat er dwalingen geschieden, heeft den bankier 10,000 thalers o-pgeollerd. In de omstreken ?an Janina (Turkyen) is een betreurensweerdlg feyt gebeurd, zegt den Impartial Tan Smyrna eene bende bacnstroopers heeft de school van een dorp gelegen op korten afstand van de stad, overvallen en den professor, alsook al de kinderen welke zich in de school bevonden, meégenomen. De arme kinderen en hun meester wierden naer het gebergte gevoerd de baenstmopers kozen acht der kinderen nvt,, wier ouders voor ryk gekend waren, en zonden de andere weg, alsook den professor, en vroegen- voor de eerstgemelde eenen losprvs van 150,000; piasters, per hoofd, dit bedroeg gczamcntlyk 1,200,000 pias'ters. Men kan zich een denkbeeld vormen waerin de familiëu dier kinderen zich bevon den. tyndelyk na herhaelde smeekingen, door de ouders gedaen, wierd er overeengekomen de kindereu voor 300,U0Ö piasters in vryheyd te st ellen. Doch ziet hier het droevige van die zaek den vader van een der kinde ren, die verre was van ryk te zyn zoo als men dacht, vatte het voornemen' op, poogingen aen te wenden om de schakeis medelyden te doen krygen. Hy begaf zich. dus te midden van hun, ten eynde Wn met zynen toestand bekend te maken en hun te smeeken hem uyt te zonderen van het aendeel dat hy moest betalen. Den aenleyder der bende scheen naer hem te luvs- teren. Ily deed, inderdaed, het kind in zyne tegenwoordigheyd verschy- nen, en toen dit plaets had, trok hy eene pistool uyt zvnen gordelriem, lostte dezelve op de volle horst van het ongelukkig kind-, en strekte het dood aen zyne voeten uyt; daerna legde hy het lyk op de schouders van zvnen vader, en bevool hem zich met hetzelve te verwyderen. Gelvk mere wel denken kan, wierd hy spoedig door de andere vaders «revolpd. EENE WILDE VROUW. Zondag laetst heeft zich op de foire van eene der grootste fransche steden een aerdig tooneel voorgedaen. Als naer gewoonte stond den hansworst vooraen de barak al de wonderbare dingen uyt te legden, welke de nieuwsgierige menigte binnen zocht te zien krygen .'Onder andere vertelde hy mirakuleuze by zonderheden wegens cene'wilde vrouw die, het hoofd heel met pluymen versierd, hetaengezigt heel bedekt met eenen vveêrgaloozen, schoonen zwarten haevd, a in het zigt van alle menschen brandend katoen zou eten..... Ook zou men op den rug der a wilde vrouw als cere hewys van hare bovenraenschelyke sterkte) keysteenen aen stukken slaen, en zy zou, op vvyze van o crinoline, n yzers van hel grootste gewigt aen de lenden dragen. Terwy l den hansworst, die druk zweette hy het vertellen van al die zeldzame dingen, de menigte door allerley soort van gebaer (ofmisbaer) zocht binnen de tent te lokken, stond daer ook eenen hoer met gapenden mond en vvyd opengesperde kykers naer de wilde vrouw, a die daer eventjes op de planken was gekomen, op te zien. Den man scheen in die beschouwing zoo diep verslonden, dat hy een standbeeld geleek maer eensklaps sprong hy op, stak de armen uyt en riep tot de a wilde Jeannelte Jeannette By het hooien van dien naem keert de gepluymde katoeneesler zich ecnigzins om, zoodat haer aengezïgt nu heel en ai voor den Loer nen- sehouwelyk was. Geencn twyffel meer, (roept den boer onmiddeTyk nvt) Tt is zv En met eenen sprong hy door de menigte heen, de trappen der barak op, tot voor de wilde vrouw, rukt haer den wct-rgaloozen schoonen zwarten baerd van het gezigt, en geeft haer eenen zoo harden kaekslag als maer ooyt eenen gegeven wierd. De vrouw was 'zou men 't wel vermoed hebben de wettelyke huvs- vrouw vnn den hoer, die hein over een paer jaren was ontloopen uyt liefde voor eenen marskramer.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2