PIL LE HENS. EEN ANTWOORDJE. Wy erkennen, zegt de Tribune, aen Mgr. den4 bisschop van Gend het regl van ie zeggen al wal hy in zynen herderlyken brief zegt. Aen den prelaet eener kerk die zich onfaelbuer gelooft, komt het toe als eene verderflyke dwaling te veroordeelen alios wat niet overeenstemt met de veropenbaerde leerstukken. Den bisschop beeft groolelyks gelyk toen hyalsonbeduydend be te schouwt bet verschil dat men wilt maken insscben het liloso- phiscb onderwys en dit van bet geloof; 'l een is waer en T ander k vaischer is geen middenpunt, geene overeenkomst inogelyk lusschen twee stellingen die elkander tegenstrvdig zyn. Filoso- phiekelyk dan, konnen de liberalen-doclrimrissende voor- «f staenders der overeenkomst van Antwerpen en van den eerbied voor de leerstukken niet antwoorden op den herderlyken brief van den bisschop van Gend. Ly moeten met hein veroordeelen v de leeringen van MM. Laurent, Brasseur en Wageneer en het (mmcclbacr kwacd betreuren dal over 't hoofd hangt der leer- <c dingen van de scholen waer de overeenkomst van Antwerpen niet aengenomen is. Dit blad van Luyk ziel wel dal noch samenleving, noch besluer inogelyk zyn zonder dat de twee magien (geestelyke en wereldlyke) van elkander onalhanglyk zyn. Indien onze conslilutie, die overal geprezen word, deze vrybeyd der magien niet bevatte, hel zou den domsten en despoliek&ten aki zyn dien een volk ooyt zou daergesleld hebben om zich te besturen. Nogtans, T is 't geen de ellendige liberatery zou willen Zy zou'l land willen beslureo met eene zoo verregaende ouverdraegzaemheyd, dat de wereldlyke magl alleen als oppermeesieres zou gebieden zelfs h* zaken die meest kerkelyk zyn. Ziedaer boe de liberatery, die zich gedurig op onze grondwettige vryheden beroept, de grondwet zou willen uylleggeu en toepassen: Zy zon de Belgen willen ketenen en zeonder de roede bonden van wie? Vangasten zonder geloof,zonder zeden, van gasten die verslaefd zyuaen de seciedieden ondergang van den godsdienst gezworen beeft en zou begeeren dat alle staten zouden beheerd worden door helsche elementen waerdoor bv de volkeren alle gedacht van God en zedeleer zou uytgedoofd worden. 'T is hier iegeu dal wy, katholyken, ons moeten verzetten en ons dermate verzetten, dal wy voor geen geweld zouden terugdeynzen, ma er er een nog grooter geweld legen stellen om die sehandigc verdruk- kingszuchl ie ves-plettereu. Volgens de liberaters francmagonsbladen zou ouzen achtbaren bisschop hebben moeien zwygen en de ketters uyt de stads scholen laten voorlgaen in liet verderven der Jougheyd. Maer onzen herder heeft gedacht dat by by den Messager, de Indépen- ilancc, den Obscrvalcur en consoortcn geenen raed moest gaen vragen om zyne bisschoppelyke pliglen te kwyten hy heeft zich de woorden van den II. Ililarius van Poitiers errinnerd, die zegt In moeyelyke lyden en als de goede leeringen aengerand worden zwygen, is nocli wyshcyd, noch voorziglighcyd, noch gemaligheydmaer wel vreesachligheydlafherliyheyd en mis- trouwenEn den H. Cyrillus van Alexandriën voegt er by <f Welke vlammen zullen geweldig genoeg zyn om de verwaer- loozing van oenen bisschop te straffen die aen de dwaling laet grond winnen, en die, uyt vrees van zich vyanden te maken, de oogen sluyt over nieuwigheden die in de goede leeriug v{ indringen Wy leveren deze bemerkingen over aen die waenwyzen die alles willen doen bukken ouder den wil der francmatjons en die, als uien hun tegenspreekt, in woede en razerny ontvlammen, net als den duyvel die briescht en huylt als men hem wywater werpt In den nemecnleraeil van Gend is zaterdag 20 dezer eene snort van komedie gespeeld die nog al wel gelykl aen de scènen die men somtyds op de merkten aen den theater van kwakzalvers en tandentrekkers ontmoet. Ook was den held der komedie eenen drogist die zich naluerlyk aen die farcen moet verstaen, aenge- zieii hy ongelwyffeld meer dan eens de gedegenheyd gehad heeft van ze in zynen winkel door kwakzalvers te hooren vertellen. Zie hier waervan er kwestie is Ais den geiaeenteraed zaterdag 20 vergaderd was, trok den drogist, M. Delen, die ook van de wel is, een papier uyt den zak, en be"on dit af te lezenmaer den man had zulke groote irmeyte, hakkelde, lioeste en was zoo gepakt op zynen aessem, dat men zou gezegd hebben dat by zelf uiel verslond wat hy alias. Evndelyk begreep men, dal er gewaegd wierd van eene proteslatie op te stellen tegen den brief van Mgr. den Bisschop Zoo hoest dit verstaen was, wierd den drogist door een tiental knevelsjongens van luin eerste broek die daertoe afgezonden waren, toegejuyeht. Maer den heer Burgemeester sleldc die los hoofden op hunne plaets. en M. Deleu wist niet waer zynen kop steken. Onderlusschen stond zeker raedslid, wynsleker, Jlaleole genoemd, regl, slruyfde zyne borst op, vreef zynen toupel, sloofde de mauwen van zynenjfrak op, spuwde iu zyne handen en begon, om den drogist te" ondersteunen, zvhen peper te geven in hel franscb, 't welk er op trok als een scliuer op eenen kloktoren. Doch allen zwegen gelyk eenen kikvorscli die eenen ha I k in den wver hoort vallenEn 't spel was gespeeld. M. den Burge- iiieester-'zegde als er niemand spreekt, dan word den voorstel van M. l Deleu aengenomen, en dan gaen wy tot hgt dagorder over. Ziedaer drogisten en wynmarchands die aen bisschoppen willen hunne herderlyke pligten leeren Als men eerlang verneemt dat koeywacliters en kalkoendryvers de regels vau beleefdheyd en welgemanierdheyd aen de hofdames komen leeren. men moet ook niet verwonderd zyn, want wy leven in eene eeuw van progres waer in men welhaest harde eyërs zal willen leeren zuypen Den Mcssager de Gand en na hem het Verbond van Aelst komen vertellen dat, zoohaest den herderlyken briefvanZ.il. den bisschop gekend was, er 100 nieuwe leden zich hebben aengeboden om iu de letterkundige maetschappy van Gend aenge nomen te worden. De reden van dien grooten toeloop lot deze maetscliappy was, volgens den Mcssager en 't Verbond dat den herderlvken brief ook gerigt was tegen den ougodsdtensligen gees! eiï aen de samenleving tegenstrydige strekking van deze maetschappy, en omdat men daer aen de jongelingen de god-en zedeloossle boeken, schriften en gazelten ter hand stelt. Den Mcssager en 't Verbond zagen in dezen toeloop van nieuwe leden eene afkeuring of verachting van den herderlyken brief, en daerin hebben zy gelvk. Maer wat voor gasten zyn die nieuwe leden? Zv wisten misschien niet dal er in die maetschappy zoo veel vüyligheyd en ongebondenhevd te vinden warenIn dit geval, zvn »v geenzins over dien büylengewoonen toeloop verwonderd, want als er ergens versehcu drek Ie vinden ligt, dan zyn de verkeus alle om 't even haeMig om er naer toe te springen en er in ie vroetenPouah .-. Men verzekert ons dat er te Geeraerdsbergen eenen univer- sitevls-kwant van Gend toegekomen is daer de stad seamlaliseert en op de verfoevelyksle wyze de heest speelt. Dien kwant hraekt daer in d'lierbergeu uyt'dat er geenen God is; dal het dwaze- i-i'kken zvn die geloove'n aen de verrvzenis des vleescbes en aen *i bietste "oordeel; hv tiert tegen de gene welke een lieve Vrouw beeld aen hun liuys hebben en spreekt van dièprutskens op straet te sinyten etc; etc. Zyn gedrag beantwoord zeer- wel- aen zulke gclool'sbclydenisdag en nacht zit hy in d'herberg en drinkt zieli zoo crimineel, dat men hein moet buy ten'-slepen,- immers 'l is een verken met twee boenen waervan elkeen walgt en doet zeggen; zie daer de naluerlyko vruchten die Id'universitcyl van Gend voortbrengt, byzonderlyk als de jongens die er naer toe gaen, geene eerste opvoeding hebben en uyt dit slaoh van kleyn volksken gesproten zyn 'lwelk naesb den mesthoop zynen oor sprong gevonden beeft'T is- moeyclvk eenen blaeshoorn van eenen vossensleerl te tnaken en goede saus van magere netelsUyt stinkenden stokvisoh is 'l onmogelyk welriekende pommade te trekken Hel Verbond van Aelsl geeft den herderlyken brief van Z. H. den bissohop, doch laet den zeiven voorafgaen door vyandige en afkeurende bemerkingen Wy hadden dit verwacht, doeli gelukkig is't dal wy ons niet de goed- ol' afkeuring van dit kwynend prulblad niet moeten bekreunen. Althans willen wy bestaligen dat tot de meest uylgeleerde ezels toe der liberatery hunnen stamp willen toebrengen, en doen zien hoe waer hel ook is dal goede zaken voorhouden aen verharde en verslandelooze irancmaenns- knechten, roozen en peerlen stroevên is voor de zwynen. DENDERBODE, gy hebt nu ongctwyfeld ook 't Verbond van Zondag 11. gelezen, en daerin gevonden,, dal de faraeuse Guminarus, dien gy my zoo dik tvys gezegd hebt Tele, en ja zeer vele redenen te hebben om zich slil te houden en noch te kikken noch te mikken als er van persoonen of zekere zaken gesproken wordt, zich nu aeii9lelt ais inkwisitiehe»*r, om myne titels tan eerbaerheid en ouI&Hspely* gedrag te onderzoeken. Zou men niet zeggen dat die uitgemergelde sukkelaer oltyd in opinie van heiligheid geleefd en hier aen zyne medeburgers, sedert tien jaren, het voorbeeld Tan alle deugden gegeven heeft Men zegt nog al gemeen- Tyk, dat een ezel, alhoewel hy met goud beladen is, niet ophoudt van giegagen, en ik zie nu dat dit waer is; want Gummarus, zoudt gy niet zeer groote reden hebben van sidderen en beven, indien ik eens de hekel- bank van den Denderbude ontleende, om er u op te zetten en u eene scherpe ondervraging te doen ondergaen Ik ben voornemens geweest zulks te doen doch op aenrading vun mynen vriend, den DenderÜode zak ik dat nog eens uitstellen, wout, zegde hy nvy, pakt gy dien kerel vast,uwe vingers gaen er met eenen keer, dwars door, en al zyne ge- waende titels van eerbaerheid, onberispelyk gedrag, geleerdheid, goed oordeel, en nog vele dingen die ik hier niet noemen wil, verdwynen ls een rook. Meester, gv verstaat1 nu dat hy, welken gy uw bitterste vyand gelooft, als het er op aenkomt nog een woord ten beste spreekt: doeh wees ver zekerd dat ik, in weerwil van al wat man my zou kunnen opwerpen, niets meer zwygen zal, ten ware gy roy kondet bewyzen dat het bedoeld prul- niets beduidend artikel het uwe niet is, maer dan moet gy de mannen noemen, die hun naem niet durven schryven ik weet wel dat gy hier de rol speelt van schildwacht of voorpost der francmngons en vryheidshaters, en daeroin wil ik u indachtig maken wal er over 26 jaer, op dezen dag, te Brussel bv nacht alle vyf minuten geroepen wierd sentinelle, PRENEZ CARDF, A TODS 1!!! F. J.D. CORRESPONDENTIE. Geaclifen vriend uyt E. wy konnen aen uwe vraeg geen gevolg geven, omdat wy oordeelen dal andere inriglingen van üelfden aerd er zouden door lyden. Dit zult gy ook gevoelen. Wy hopen nog dit jaer de belofte, die wy u op den dag der kiezing gedaen hebben, te volbrengen, maer alleen. Salut. Geëeerden vriend uyt T. wy gaen nog wagten de zaek in kwestie aen te roeren, »y willen eerst zelve ondervinden hoe den kerel zich zal gedragen. Doet hy alhier gelyk hy by EE. gedaen heeft, wy zullen wei een sausken welen te hereyden dat hem zal zuer en bylend vallen, of wel een doosken ptllekens die hem 'l kol met eenen keer zuilen zuyveren. BEL AN GR YK BERÏGT. De opening der klassen in het pensionnaet der Broeders van de Christelyke Scholen zal plaeis hebben Donderdag 2 October. By koniglyk besluyt is er eene subsidie verleend aen de koninglyk Harmonie, te Aelst. M. A. Durieu, controleur der directe belastingen, accynsen en comptabiliteyl, te Thielt, is in de zelve hoedantgheyd te Aelst benoemd. By koninglyk besluyt van den 20 september, is M. L. Dewilde tot schepen op de gemeente Nederbraeckel benoemd. Men schryft ons uyt Oordegem Den 13B dezer maend heeft het muziek van Oordegem e«'ne wandeling naer Wanzele gedaen, om den heer burgemeester dezer gemeente te bedanken over den kosteloozen raed dien hy als advocaet niet ophoud aen de inwooners van Wanzele, Oordegem en van verscheyde andere omliggende gemeentens te geven. 'T is aldaer, ter dier gelegendheyd, eene ware vlaemsche feest geweest, na dat de P hilar moniqvc Societeyt hare dankzeggingen afgeleyd en den heer Burgemeester met verscheyde sehoone muziekstukken vereerd had, heeft den heer Buigemeester, op zyne beurt, gevoelig getroffen over dezen vriendenstap van het muziek, de leden grondhertig bedankt, hun verze kerd vnn zvne aenhoudende kostelooze bescherming, en ze daerenboven op zynen cour op het vriendelykste onthaeld. Be politieke iiytwykeliBgen te Londen, en namelyk de italiaensehe republiekanen, hebben legen den herderlyken brief van den bisschop van Gend geprotesteerd, en namelyk tegen dit deel van het Mandement,- in welk de kelleryen van Arius, opzigielyk de loochening der godneyd van Christus, worden bestreden. Men ziel hel, den Messager heeft eenen weerdigen onderstand bekomen. De proteslatie der londensche Arianen is gedrukt, en vergezeld van eenige schriften die bovenmate goddeloos zyn. Een dezer goddelooze stukken eymligl met een programma, in welk men het volgende leest Geen helle meergeen vagevuer meer geene duyvels of satans meer, geene scriben, phariseën, geene publiekanen, geene mysteriën meer! De muluafiteyt van het kapitael, hel geld,, bet werk en de wetenschap, zullen het Paradys van elkeen zyn Nu zal waerschvnlyk peéken er boven op zyn. Dergclyke religie om tol zulk een paradys te komen, moet van den stnaek van den Mcssager zyn. Dal men nu nog zegge dat de protestatiën voor niets goed zyn Wie weet wat er van deze van M. Deleu zal geworden. Vaderland De bakkery van M. Morren, te Geeraerdsbergenis in den nacht van den 20 tol 21 dezer, afgebrand. De schade beloopt tot 4010 francs, en alles was voor 6000 francs tegen brandgevaer verzekerd. Te Dendermonde is zekeren Bari, die in het oud-manneu- ltuvs was opgenomen, door vreugd en blvdschap schielvk ge storven, by bel wederzien van zyneu zoon die uyt bet leger was teruggekomen. Eenen brand heeft verledene week in deff avond, te Hamrmr de werkhuyzen der «ouwslagery van M, Vermeire, lid der provin ciale slaten van Oost-Vlaendcren met bet grootste gedeelte der koopwaren welke er zich in bevonden, in assehe gelegd. Alles was door de vorzekerings-maelschappy de SchrAdevan Antwerpen Voorde som van 16,000 fr. legen brandschade gewaerborgd. Er zyn te Eecloo valsche stukken van twee francs, en van 2 francs en half* in omloop gebragt. Zy dragen bel jaerlal 1849, en konnen lamelyk gemakkelyk worden herkend. Eene arme vrouw bevond zich maendag, tusscben Mecbeleu en Vilvoorde, op den yzeren weg, als eenen express-lreyn aen- kwam. De vrouw is omgeworpen, en op de rails gedood. Hel lyk was in twee gesneden. Eenen onzer aehtbaerste vlaemsche afgeveerdigden, M. Alex. Rodenbach, is door Z. M. den koning van Napels, lot ridder vau hel order van Franciscus I benoemd. Het is ons aengenaem deze nieuwe eerbewyzing te kunnen aenstippen zy doel zien dal men de verdiensten van dezen vlaemschen volksvertegenwoordiger naer weerde, in vremdc landen, weet te waerderen. Eenen persoon van Doornyk beeft dynsdag te Antwerpen aerdige avonturen gehad. Zoo dronken lag dien Wael opde straet, dat men Item de schoenen van de voeten heeft gestolen, en later, toen by pas opstond, viel hy in de Koolvliet. Hy zou er. zeker iu verdronken zyn, hadde men hem er niet uylgehotpen, by middel eener trouw. Het koud bad bad hem echter niet gansch nuchter gemaekt. Men zegt dal eronder de liberaters eenen middel is gevon den om met een kleyn kostjen en dal zeer net staei, MM. Manilius en Deleu vermaerd te maken. Aengezien de pykens ontbreken om medailles voor die twee mannen te slaen, gaen twee Venei abelen zich by eenen poelseerder, of scbilden-fabrikanl begeven, om de gelaelstrekken van den afgekookten kandidaet van löjuny, en van den nttinmoedigen magistrael le doen in plaester afgieten, om als schilden op de nieuwjaers van lekkerkoek te dienen." Indien dit voornemen ernstig is, zou ik de liberale itytvinders nog eenen anderen goeden raed Kunnen geven. De afbeeldsels dezer persoonaedjes, om vermaerd le worden, zouden kinnen in plaester worden afgegoten, en het veelbeduydend masker der klaes-manneu worden. Dat zou eenen middel van populariteyt zyn Vaderland Den Messagerscheld den paus van Boomen en de bisschoppen voor ellendigen uyt, en verkondigt den lof van M. Deleu, dien hy eenen <r manmoedigen magislraet noemt, omdat M. Deleu beter de religie en de geloofspunten beweert te kenneu dan de bis schoppen en dan den paus. Wat dunkt u hiervan? Zoud gy niet gelooven dat er geen fl u y ij es cn geene uytgeboorde sleutels genoeg in het land zyn om den ewwen uvt le schuyffelen .la, dit is bel gedacht van alle treffelyke menscben. Maer, de mannen van de verlichting, de bazen van hel progres, de fameuze uytzet- en genever-liberalen denken anders, en geven bel ewken gelyk, en, terwyl die dutsen legen den bisschop bassen, zeggen zy dat M. Delen meer verstand van religie en van geloofspunten heelt dan den paus en de bisschoppen. Vaderland Het schynt dat byna al de ingezetenen vau Blankenberglte honderd jaren oud gaen worden, want er sterft niemand meer. Sedert den 12 april tot op heden, beeft men nog de doodklok niet geboord, en zvn op die vyf maenden maer twee kinders, een van dry maenden, en een van dry jaren welk van van buyten was gekomen, gestorven. Op al dien lyd, zyn maer dry oude mensehen beregi geworden, en beden zyn alle dry volkomen genezen. De feesten der krooning, dit verneemt men nyt Sint-Peters burg, loopen ten eynde. Nog iets wat men met groote nieuws- gierigheyd afwacht, is bet voerwerk. Men verbaelt wonderen; van hetzelve, voornamelyk van den bouquet. Èr zyn talryke monsterachtige transparanten geschilderd die met bengaeisch vuer zullen-verlicht' wordende transparanten zullen zinnebeelden betrekkeiyk den voorspoed en bel geluk van bet land voorstellen. Als die transparanten tydens bel uytbersten van den bouquet, verlicht worden, zullen 120 duyzend vuerpylen van alle slacli, worden afgeschoten, en het nalionael air zal door dry duyzend stemmen met accompagnement van alle instrumenten die kunnen lawyti houden, en van Kanonnen, gezongen worden. Men verwacht veel effekt van dit vuerwerk, en byzonderlyk van den-bouquet. Eenen Suykernonkee in Amerika. Er zyn noR suyker oomen in1 Amerika, in weerwil al te begeerlyke neren het tegendeel heweeren. Ten- bewyze hier van, schryft men uyt Amsterdam Over een twintigtal jaren, leefden twee gebroeders in armoedigen staet,. in dé Jodenwvk dier stad. Zy oeffenden het beroep uyt van hout-rergul- ders. Het kostbaerste stnk van hunnen hnysraed was de eerste uytgaef dei werken van vader Cols, een dik boekdeel in-4°. met platen versierd. Den oudsten broeder besloot zich in Amerika te gaen vestigen.; bv maekte zyn aendeel van het vaderlyk erfgoed tot geld, en nam zynen geliefden Cats mede, terwyl hy beloofBe Henzelfden eens aen zym-n- broeder of dezes kinderen te zullen terug geven. Hy maekte spoedig fortuyn in den Kentucky en was eenen van de eerste welken, in 1848, Californiën bereykie, alwaer hy aenzienelyke geld sommen verzamelde. Sedert 1852 had men van hem niet meer gehoord, toen hv de verledene' mnend aen zynen broeder Antoon S. (die eenen armen vergulder was ge bleven) een kistje rond en eenen brief van den volgenden inhoud a Lieven broeder, als gy nog leeft, zult gy, alsook uwe kinderen, met droefheyd vernemen, dat ik ga sterven. Het kwaed zal zoo groot niet zyn, want er :s in gansch Amerika (waer ik in weerwil van my zeiven, sedert twee jaren door eene smertc- lyke ziekte word teruggehouden,) geenen enkelen persoon, die my bemind of dien ik bemin. Aen wien zou ik anders myn fortuyn konnen geven, dan aen bloed verwanten, welke ik nooyt zou hebben mogen verinten weest dan, gy en uwe kinderen, myne eygene erfgenamen, ik zend u mvn gansche- vermogen. Slegts een gebed verzoek ik u voor eenen zinneloozen, die het; stoffelyk geluk niet verdiend heeft, dat hem te beurt is ge\allen. VaerweL en tot wederzins hierboven, indien wy genade by den Heer vinden. Dien brief, vergeleken met het kistje, scheen pen raedsel voor den goeden Antoon en zyne zoonen. Zy meenden eenen oogenblik, dat oom wezentlyk zinneloos was, en zy betreurden bet byna, acht guldens voor de vracht van eenen ouden obek betaeld" te hebben. Toen zy het kistjen geopend hadden herkenden zv met vreugd den twee eeuwigen Cats, en begonnen hem spoedig te doorbladereu. Groot was hunne verrassing, toen zy op elke bladzyde van den boek een uytmuntend biljet der engelsche bank vonden. Na gedane optelling, bekwam men een totaelvaneen half miilioen guldens. Het nederig huys van den hout- vergulder hangt nu te huren. Londen, 22 September. Den Morning-Post verzekert, en uyt Parys- word bevestigd, dat Engeland en Vrankryk ieder vier linie-schepen en vier stoomfregatten in de waters van Napels gaen zenden, dat is te zamen 16 vnerluygen. Morgen, dynsdag, zullen de fransche reeds ver trekken, onder bevel van admirael Threhouart. Eenen ambassade-geatta- cheerden vertrekt mede, met brieven voor M, Brenier, fransclien gezant,, die aen den koning van Napels zyn laetste woord te vragen heeft. Engeland zend geenen diplomatieken agent meer, en is veel oorlogzugtiger dan* Vrankryk. Morgen of overmorgen zou den fransclien Moniteur eene nota afkondigen, over de redens welke de beyde mogendheden in- vvandscliap brengen tegen het gouvernement van Napels. Men beweert overigens dat lord Palmerston gansch de ziel is van die drevgende houding, en dat Louis Napoleon niet zonder tegenzin toegeeft. Koning Feidinaud heeft Napels reeds verlaten; en bevind zich in Gacta.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2