WAT IS ER WAER VAX '55 ..rekening die a'liyd te beurt valt aeu de ouders die al te flauw of al te bactz'iclilig zyu ort> hunne kinderen naer katholyke scholen le zenden. God kent de zuyverlieyd onzer meening, zegt Mgr. van Brugge, en voortaen zal Hy ons niet konnen belasten met bet verlies der katholyke jongelingen die, door valsche en goddelooze leeringen, in den afgrond der goddeloosheyd en on deugendheid gevallen zyn. Wy porren onze landgenoten aen de vermaningen van onze twee apostelyke zielenherders wel le bevroeden en derzelver raedgevingen le volgen schreeuwen en lieren de francmagons- gazetten er legen, protesteren zoinmige verstandelooze en ge/.ag- versmadende gemeenteraden er legen, dit moet de huysvaders- niet verwonderen, 't is de woedende Voltairiaensche secle, die hun daertoo aendryft, omdat zy oulwaert dat zy hare prooy gaet verliezen deze secle wilt eene laetste wanhopige pooging aen- wendeu om in hare plannen van godsdiensivenielging of ver pletlering van den Ecrloozen (1) te gelukken (1) Voltaire, den vaendeldrager der goddeloosheid deT 18' eeuw eyn- digde byna al zyne brieven met te zeggen verplettert den ecrloozen, en daerdoor verstond hy de Katholyke Kerk, de leering van Christus ïn de voorrede der protestalie van onzen gemeenleraed tegen den herderlyken brief is er gezegd dat er van wege bel schepen- coflegie alle poogingen zyn aengewend om eenen priester in onze gouvernemenlsehooi «als professor van 't godsdienstig onderwys, en eenen priester in de besturende commissie te krygen, doch dat al die poogingen vruchteloos zyn geweest. Wy zullen onderzoeken wat er van die gezegdens waer is. Wy zyn van gevoelen dat onze regentie onoverkombare hinderpalen moet in den weg gelegd hed)ben, want 't i& algemeen gekend dat Z. II. den bisschop niets zoo zeer verlangt dan dal overal de conventie van Antwerpen ingevoerd worde, en dal er, hy gevolg, eenen priester in de school van Aelst hel godsdienstig onderwys geve. EEN XA73JJ3UI GEZELSCHAP. De politieke uytwykelingen le Louden, en namelyk de italracn- sclie republikanen, hebben tegen den herderlyken brief van den bisschop van Gend geprotesteerd, en wel tegen dit deel van het Mandement in welk de ketleryen van Arius, opzigtelyk de looche ning der godheyd van Christus worden bestreden. Men ziet liet, du liberale gazelten en onzen gemeenleraed hebben eenen weerdigen onderstand bekomen. De protestalie der Londensche Arianen is gedrukt en vergezeld van eenige schriften die bovenmate goddeloos zyn. Een dezer goddelooze stukken eyndigt met een programma, in welk men hel volgende leesl Geene helle meer I geen vagevuer meer! geene duyvels of satans meer Geen scriben, phariseën, geene publiekanen, geene mysteriën meerde muluulileyl van hel kapilael, hel geld, liet wérk en de wetenschap, zullen liet Paradys van elkeen zvn. <521?" Wy roepen de aendaelit onzer geëerde lezers op de be kendmaking die wy op 't evnde van ons blad geven, nopens demaetschappy, la Royale Beige, van verzekeringen by aen- neming op liet leven. Stellige inlichtingen genomen by persoonen, die by ondervinding konnen spreken, laten ons toe deze maetscliappy met alle gerustheyd aen te bevelen en aeu de belanghebbende te verzekeren dat zy in dezelve de meest gewenschte waerborgen zullen vinden. Overigens mag men zich, in geval van twyllel, ten onzen bureele aenbieden, wy zulten ons bevlytigen alle voldoening te geven, en de meest overtuygende stukken le toonen. De Nationale "Bank komt een nieuw herigt uyt te geven, meldende dal zy de stukken vun 20 fr. maer meer aenveerd tegen 18 fr. 98 c., dat is met een verlies <an 1 fr. 02 e. per stuk. Of wel de Nationale liank bedriegt zich, of wel ay tracht een woekerachtig profyt te doen op het publiek, want liet vervoer van geld, naer Parys en a'dner ten h-.iyze besteld, kost inner fr, 1-35 per 1,000 fr. 100 dat de Nationale Bank nog 49 francs 05 een. wint op elke 1,000 fr. die ze overzend naer Parys. Men weet dat de instelling der Nationale Bank het werk is van den heer Frére. en dal hy er zynen vermaerden vriend den ex-minister Dehaussy, voor heslnerder hepft aengesteld met eene jaerwedde van 2o,000 franks. Is het dan een noodlot voor het fameuse ministerie Frére-Rogier, dat al doszelfs instellingen rampzalig moeten zyn aen het land de wetten op het onderwys, op de erfenissen in regte linie, op den verkoop van den tabak, op het regtniaken van de Maes, enz., enz. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. F. II, te C. 6 francs. Ge- eerden vriend H. wv zullen uwe aenmerking in aandacht nemen. Geachten heer It. uyt C. uwe recommandatie zullen wy volgen. Mynheer D. C. uyt G. wy willen wel doen 'l geen gy ons voor uwen vriend vraegt, maer onder zekere conditiën die wy hem mondelings zullen zeggen. Hy mag komen woensdag of donderdag der naeste week. M. V. D. B. uyt B. neen. M. V. D. A. te Vïameitinghe, gy staet juyst een jaer te betalen, 6 fr. gy kont die zenden met een mundaet op den post of in postzegels, gelyk gy verkiest. Tot later. Als 't u zal believen. Tyd-en plaetsgebrek dwingt ons verscheyde artikels, politieke aenmerkingen, pillekens etc. tol opvolgende Nrs. te verschuyven. Men heeft ons verzogt de schandalige nytvaflen waeraen zeke ren bankroetier zich alhier in de herbergen legen Z. II. den bis- schopovergeeft, eens wel te hekelen. Voor den oogenblik willen wy zulks niet doen, omdat dezen kerel mol geheel zynen huisepot niet weerdig is dal wy ons met hem zouden bezig houden. Alle trelfelvk man walgt van dien droessem, en zyne eygene dunge- zaeyde vrienden zouden hem voor geen tien centiemen betrouwen. Zulke sloebers, (men vergeve ons de uytdrukkiug, zy verdienen geenen anderen naem) konnen de eer van eenen defligen prelaet niet henadecligcn. Daeront werpen wy er alleen eenen blik van verachting op en zeggenPouah Naer wy vernemen, is, de voorledcne weck, Z. II. onzen achtbaren bisschop, in zyne omreys door geheel liet kanton van Ste-Maria-Hoorebeke, met buytengewoon veel eer en geestdrift onthaeld. Nog nooyt hebben buylen parochiën zich zoo veel mocyte gegeven, zooveel poogingen aengewend om de huvzen en stralen zoo deftig le versieren en om overal de intrede van den doorluchtigcn prelaet te verheörlyken. 'T is als wilden zy protesteren legen liet gelier der francmagons en aen deze doen zien dat, als hel er zou op aenkomen, het volk wel zou weten wat doen om zyne herderlyke overheyd le verdedigen. Bv den houlkoopman De Trooh te Nieuwerkerken, is verleden nacht eenen hevigen brand ontstaen. Geheel het hof is door de vlammen ver nield, eene kocy is omgekomen. Alles was verzekerd. De Pairic, van Brugge meld dat M. Huet gaet naer Belgiën komen, om leGend, in de Letterkundige Maetscliappy conferenciën te geven, en aldus tegen den herderlyken brief van Mgr. den bisschop van Gend, te kunnen protesteren, en den zei ven aon »e randen. Dit zal niet belcllen dat M. Huet zal beweeren van st rk aen de katholyke religie verknocht te zyn* Men schryft ons-uyt Ncderhasselt Zoo gy misschien aireede zult gehoord hebben, was onze paroehie zon dag in rep en roer. Eenen doortapten deugniet was onder de vroegmis-, met geweld de pastory binnen gedrongen, doch' gelukkiglvk hadden de geburen het gerucht zyner inbreuk gehoord, en nauwclyks eenige minute» later of de pastory was onr/.et van al het tolk dat in de vroegmis was. Den inbreker was het al gelukt te vlugten,-zyneB parapluie en zyne muts- in den brand latende. Achtervolgd op het spoedigste, is men er in gelukt hem vast te grypen lot Iddergem, van waer by dadelyk onder het geleyde der gendarmen van Ninove, naer het gevang dearer stad is overgebragt hy heeft alsdan zyne misdacd bekend. Den dief rs- eenen hollander, ge- naemd Goderie, van omtrent de 33 jaren,, kloek en frisch> doch betoont weynig berouw over zyne daed. Een ieder was het hier nog eens t' accoord- om te' betreuren dat men, door zekere koppiglveyd de pastory in zulk eenen staet van vei val heeft luten k-omen>dat cewcn dii f er in gelukte er in tc breken en uyt te vlugten op den tyd van een cpiartier-aers. M. VydtT priester in T seminarie, is-onderpastor te Waer- schootenM. De Kwypeiv professor le Lokeren, onilerpa&ior le4 Eecloo benoemd. Deze heeren vervangen MM. Deneve en Joos welke als missionnarissen vertrekken naer Ameifrka. M. Pee lers, onderpastor der Auguslynen, is pFóost benoemd der kerk die M. den senateiir Macrtcns op Evergein gebouwd heeft. M, Claessens, priester in 't kleyn seminarie word onderpastor der Augusiyuen-kerk te Gend. Eene aenzienelyke en stoute diefte is in den nagt van eergisteren, op den Magdalena-sleenweg te Brussel gepleegd. Sloute dieven zyn in bet magazyn van ju\veelen> van M. Jans- sens-Bocmbeke, gedrongen, met eene ruyt van spiegelglas, die boven de ingangdeur vau bet magazyn is, le breken. De boos- wigten hebben de kostb«aerste voorwerpen medegenomen, en ofschoon men nog de joysie weerde van de gestolene juweelen niet kan schallen, weet men alr dat de weerde lot boven de zestig duyzcnd francs beloopt. Men veronderstelt, ten gevolge der eerste in lichtingen die men heeft ingezameld, dal de diefte omtrent twee uren van den mor gend moet gepleegd zyn. Iets wat men moeyelyk begrypl, is dal deze groote en stoute diefte is konnen bega-en worden op eene siraet waer zooveel doorgang is, en die zoowel bewaekt word. Gisteren, in den morgend, zag men Teel volk op straet, voor bel berooid magazyn, slaen, en de policie deed aenschouw, en stelde alle mogeiyke zorgen in het werk om de daders van deze diefte le ontdekken. De diefte is maer ontdekt geweest, als bet begon dag te worden, en meo de teekens der braek op de straet zag. De ju-sticre beeft een onderzoek begonnen, en de lyst der gestolene juweelen is gedrukt en alom rondgezonden, om aldus op hel sp.eur der dieven le geraken, wanneer deze de voorwerpen ergens zouden le koop aenbieden. Vooraleer de deugenieten de diefte by M.. Janssens-Boembeke gewacgd hebben, hadden zy gepoogd by M. Nizet-Corvilain. juwelier, op den hoek der Kcyzerstraet, in te breken maei\ aldaer zyn de dieven gehoord, en heeft men hun nog in lyds konnen verjagen. Men verneemt uyt Thielt,. dat eene bende van 50 a 40 per soonen, van beyde geslachten, zondag lactst, een aerdappelveld zyn komen rooven. Den eygenaer kon zich legen dergel vke bende niet verzetten, en als de dieven met hunne lading zyn vertrokken, hebben zy den landbouwer bedreygd van beV overig der aerdap- pelen die nog op zyn land slaen, ook te zullen komen halen. Terwvj men in Belgiën geene erfgenamen schynt te vinden, om de nalatenschap van M. Lacombe le Gend overleden, te deelen, meld men uyt Savoyendat er aldaer erfgenamen schynen ontdekt le zyn. Deze persoonen van Savoyen zyn nu bezig met hunnen struyk van familie op te stellen. Den feesdag van den IL aertsengel Michaël is, met bezon- deren luyster, in de parochiale kerk van St-Michiels, inaendag gevierd, en, indien wy van het vieren dezer plegligheyd eene bczondere melding maken, het is omdat men dien dag in Sle- Michiels-kerk iets heeft konnen opmerken welk maer zelden of nooyt in Gend is-geweien geweest. Voor de eerste mael, misschien sedert meer dan eene eeuw-, zag men inaendag in de parochiale kerk van St-Michiel, aen den autaer des Heeren, het onbloedig slagtoffer der nieuwe wet aen den Hemelschen Vader opgedragen worden door vier gebroeders-priesiers, vier kinderen van M. Ch. Van Besien, doctor in de geneeskunde van Gent. Ofschoon de kerk op dien dag allyd door de parochianen wel bezogl word, wierden dien dag, uyt hoofde van deze buytengewoone plegligheyd, de godde- lyke diensten door eene nog meerdere menigte geloovigen bygewoond. Des namiddags was den toeloop nog meerder om het lof by te wconen, en het sermoen te hooren, welk M. Jules Van Besien, professor der poësis in het kleyn seminarie te St-Nikolaes, eenen. der vier gebroeders-priesiers ging prediken. Denwelsprekenden predikant heeft met veel kunde en gelukkigen a-propos, den lof van den aerisengel Michael verkondigd, cn treffende aen merkingen aen de tegenwoordige lycUomstandigheden toegepast. De godsdienstige plegligheyd van verledeu maendag zal lang in het geheugen blyven van al degenen die de goddelyke diensten- door de vier gebroeders Van Besien gecelebreerd' bygewoond hebben. (Vaderland.) Een veertienjarig zoontje van eenen yzergielersgast, welk in de vlaspinnerv werkt, was te onvoorzigtig een maehien ie Gend genaderd, en heeft vier vingers verpletterd gehad. De vingeren zyn moeten afgezet worden. Den jongen heeft die pynelyke operatie met veel moed onderstaen. De vermaerde molens op den Dender, gekend onder den naem van Binnenmolens, en voortkomende van de eygendommen van jufvrouw Paulina Spitaels le Geeraerdsbergen, zyn voor 55,000 francs, door M. Roels-Danunekens, van Lokerep, gelogt. Te Vloersegem is voorledene week een droevig ongeluk gebeurd. De vrouw van den koster dier gemeente is door de plauken die den pul van het privaet bedekte, gevallen, en in den pul verslikt. Wanneer men haer uyt den put trok, was zy reeds een lyk. Men is bezig met de fonteyn, die in bet midden der Groote- merkl, voor de feesten van july en september te Brussel, was opgeregt geweest, en met welke men zoo gulhertiglyk beeft gelachen, af te breken. De tentoonstelling van goedkoope voorwerpen te Brussel is gesloten, en een groot getal voorwerpen zal spoedig wegge nomen zyn, aengezien byna de helft, en misschien nog meer der tentoongestelde voorwerpen, van over lang, gekocht zyn. By voorbeeld, al de slrooyen hoeden aen .50 een timen het stuk, zyn door de dames en jufvrouwen van Brussel gekocht, en waren er meer dergelyke damen-hoeden geweest, zy zouden ook verkocht zyn geweest. Aldus is het ook gegaen met menigvuldige andere voorwerpen. Al de tellooren van wit porceleyn aen fr. 5 50 het dozyn, zyn ook verkocht benevens de stoelen in olmenhout en mei biezen gevlochten, aen 40 centimen bet stuk. Men heeft sargiën van zuyvere wol, en van eerste hoedanigheyd aen 11 fr. 36 centimen kunnen koopen. Sayette koussen, door eene maet scliappy van Wurtemberg tentoongesteld, en met de nnnd gebrevd, stonden van 65 lot 85 centimen bet pacr. Een horlogie' met bronzen uerwvzer en met wekker, is aen 2 fr. 55 centimen tc bekomen geweest. atage—■■n>n>i mi iggaaraai«wrar^^ Een blad van Antwerpen, het Tlandelsblad, houd zich bezig roeï orer de boeken die aen de schooljeugd tot pryzen gegeven worden, te1 handelen, en beknibbelt de genevgdheyd die n'ien aen den dag legt 6nv altyd fransche boeken aon de Tlnemsohe leerlingen te geven, en wel name iyk zulke boeken,- die van weynig of geen belang voor de vlaemsche jeugd zyn. Ziet hier wat wy, in dat blad lazen Wy zeggen het met overtuyging, de meeste prysboeken zyn, ofwel onvaderlandse!) ofwel zoo dom en vervelend, dat er, inderdaed, niels beter aen is, dal de klatergouden bond. Gaet met ons de verschüllige tvtels na geenen enkelen spreekt n van on* eygen vaderland, van onze eygene helden en heyligen r.crgens ontmoet men eene historie die geschikt is, om in de herten der kinderen liefde lot eygene zeden en eygene gewoonten op te wekken. Het is les Francnis en Egypte; les Francais en Espagne; les Frmifai f en Russie; le Robinson francais; les mar ins francaiscolonies fr on- $atsesr enz. enz. Het is al fronsch wat de klok sJaet. En als roen dan somtyds nl eens de historie van eenen belgiscben held meedeelt, by voorbeeld van Godfried van Bouillon, dan beweert men niets- meer of minder, dan dat den grooten kruysvaerder geenen Belg, mae? wel, dat hyeenen Franschmnn was. Zo» komz de kennis en de liefde voor al wat vremd is, in bedriegeh k- vergulsel, over onzr grenzen wont byna al onze prysboeken zyn fransclv maeksel, franseh denkbeeld, fransch druksel, fransch verguldsel. leder jaer komen er voor eenige hotiderd-duyzende francs van dit fabriek-aet uyt Limoges-, RysseV, Rouaen, enz. De bovengemelde tytels leveren nog min of meer intrest op, omdat zy handelen over daedznken doch, leest eens eenigt prysboekjes, opgevuld met fabeltjes, verbloemde vertelsels, en- wat dies meer Wv geloove» niet dat iemand den moed kan hebben, oiit dien flauwen kost te Verterren v wy zeggen zelfs, dat, als-de jeugd deze boeken leest, zy haren kostelvkeo tyd verliest. Verder doet een nntwerpsch blad opmerken, dat het weynig prvsbaer is de vlaemsche jeugd fransche boeken, en allyd fransche boeken," in de handen te geven, aengezien men de jongheyd aldus meer smaek doet1 krygen naer f-ansche lezingen, en men haer den verderüyken weg onï- kennis inet Dumus, Pauh-de Koek, Pigault- Ie Brun,en Eugène Sue tc maken, vergemnkkelykt. Dynsdag heeft te Antwerpen tene ongehoorde baldadigheyd- ptaels gehad. Den onderpastor van Sl-Paiilns-kerk inoesl gisteren ten G m nre twee Irerechthigen doen r de eene op Falcons-pteyn, de andere by de Lillopoorl. By zyne terugkomst bemerkte der. geestelyken- wel, dat eenfge- dronke malroozen (nten zegt spaensche) slechte inzigten hadden, aengezien zy al tierende en schreeuwende den bafdekeyn naderden. Heeds had men aen de bassins- eene brandende cigaer op ckn baldekeyn geworpen. Eender flambeeuwdragers verwifligde de politie der bassins, cn twee pompiers hebben zich seffens ter plaels begeven. De malroozen namen de vlugt, en de policie beeft den- geestelvlsem vergezeld. Twee gendarmen, die naer buys terugkeerden, hebben zich insgelvks by de berechting gevoegd, en vergezelden het II. Sakra- ment lot aen de kerk, uyt vrees dat de bal'dadigen soms zouden terug gekomen zyn. Men begrypt dat er zich welhaesl eene groote samenscholing: van volk gevormd had. Overigens is alles zeer rustig gebleven. Een blad van Brugge verzekert dat den gewezen geheym- schryver van Knesselaere den genaemden- Legiers, die veroor deeld is tot acht maeuden gevang, voor den notaris M. De Gracve gelasterd te hebben, zieh heeft gevangen gesteld te Gend, om zyne straf te ondergaen. Te Assenede is den molen van- de weduwe Deneve, door den geweldigen wind, dezer dagen, omgeworpen. De schade word op twaelf duyzend francs geschat. Eenen landbouwer bragl dezer dagen een voer stroo> naer eene peerdenpostery van Brussel, en het geld niet terstond noodig hebbende,, zegde dat hy de (100 fr.) den eenen of anderen dag zot! komen ontvangen. Dit gezegde wierd door eeBen voorbyganger gehooid, en deze kwam den volgenden dag, op het bureel der Messageriëu, de 100 franken baleis. Men gaf ze hem, bet bedrog niet vermoedendentaer welhaesl kwam de pachter zelf, en toen wierd het bedrog ontdekt. Den aflroggelaer is in de stad terugge vonden, met nog het grootste gedeelte vaa zynen diefstal. Verschevdene leden van het inlernalionael Wekladighevds- Ivongres hebben zich verwonderd geloond, dat er in Belgiën "nog. geene net tegen het mishandelen der dieren bestaet. In Engeland, Vrankryk, Pruyssen, Rusland en vele andere ryken, word de dierenmishandeling gestraft, en sinds dan is er de zedelykheyd. des volks veel verbeterd. Een engelsch schip, de Montezuma, bestemd voor Gent, is door den Rapiteyn M. Menlin van de Fanny, in zee ontmoet. Een- deel der equipagie was ziek, en een lek was in het schip gekomen Een deel der lading van den Montezuma was moeten over boord in zee geworpen worden, om het schip te liglen. Dit schip is zes maenden op zee, en heeft nog in geene haven vau Europa, geweest. Men meid uyt Charleroy dat eenen jongen die- eenige- waggons met houille geladen, in beweging had gesteld, door die waggons op derails is verpletterd, en dus zyne o'mvoorzigligheyd met dc dood heeft geboet. Zaterdag, in vollen dag, is de genaemde Catliarina Yam Wassenhoven,. te Thielt, door den landbouwer Ivo Lampaerl, aengerand. Den aenrander heeft, by middel van eene zeyssen, het vleeseh van den reglen arm der vrouw, van aen den elleboog, lot aen de hand, afgereept, en de pezen en den duvm afgesneden. Wy zien in een Imisselscb blad, le Monile'm du'Notarial, de vraeg van notarissen van Lokcren en van Exaerde, lïrachlda- diglyk ondersteunen om de vyfde plaels van notaris, opengevallen binnenr.de stad Lokeren door het overlyden van M. Roels, af te schaffen. Indien die vraeg vergund word, zou Lokeren dry studiën blyven bezitten en Exaerde eeneDen Moniteur van het nolariael behandelt en aenziet die vraeg als-zeer gegrond, en is van govoelen dal zy niet kan geweygerd worden. Men meld uyl Korlryk dat, sedert lang, het in die stad nog zulke groote merkt niet is geweest als inaendag. De ver- koopers wilden den hoogen prvs bondenen de koopèrs- wcygerden dien le geven-, en hieruyl is ontstaen, dat zeer veel graen, niet is verkocht geweest, en is moeten opgezet worden, en wel meer dan de twee derden. De tarwe en de rogge hebben eenen afslag van eenen frank en eenige centimen onder gaen. Op de merkt zyn de aerdappeien 7 francs betaeld hv de boeren kan men die voor 6 francs koopen. De boter is in prys gerezen, en lol 2-54 den kilogr. betaeld. Den prys van bel vee is gelyk gebleven, en de olie is slerk in prys gedaeld. Eene moord voorleden woensdag le Spandau gepleegd, heeft, volgens een geregtelyk dagblad, een gevoel van onverschilligheyd by de dochter van het slagtoffer doen ontdekken, waervan men tol hiertoe nog geen voorbeeld gezien heeft, flaeren man, eenen schrynwerker, in twist geraekl zynde met haren schoonvader, eenen beulsknecht, vermoordde hem met eene messteek, en stelde ziclizelve gevangen. Den policie-komtnissaris begaf zich ter plaets om het feyt te bestaligen. Hy vroeg het mes. De vrouw van den moordenner had het aen hare dochter gegeven, om er brood meê te snyden. Den kommissaris deytisde verschrikt achteruvt, en riep Weihoegy snyd brood met het nies, hetwelk uwen vader gedood heeft! «De gezegde vrouw antwoordde hierop: c Maer, mynheer, ik heli hel afgevaegd

De Denderbode | 1856 | | pagina 2