Dépot de Bougies de la Comète CORRESPONDENTIE. Geëerden vriend V. \Y. uyl B. wees gerust over de zaek in kwestie, den niageren rimram van den briefscliryver verdient geene aendacht. Dal try met goede iuziglen bezield is, daeraen Uvyfelen wy niet, rnaer als men zulke mensehen te fade gaet, duit zal alles altyd in donkere kleuren afgeschilderd voorkomen. Als ik de gelegenheyd heb dién beer te spreken, liy zal voorzeker op cene aerdige vraeg te antwoorden hebben. Een byvoegsellje aen de Gazelle van Audenaerde heeft dOerï kennen dat 'bcionderc redenen vcrpliglen de uylgaven van het audenaerdsch weekblad, van lieden af, op Ie schorsen.a Deze bezondcre redenen zyn geen geheym meer voor iemand, en den evgenaer-opsieller M. Cb. Itonsse, beeft er zelf eenige doen ken nen, onder andere de vele onaengenaeinhedeu en moeyelyk- lieden die hem veroorzaakt wierden, en de ondankbaerheyd van de liberalen ten zynen opzigle. Ziel hier de eygene woorden van 11. Ch. Ronsse in de aenkondiging der opschorsing van de Gazelle van Audenaerde gedrukt Dat wy, wat raekl onze bezondere belangen, veel, zeer veel, over DEZE PART\ (de liberale party) le klagen hebben, weel u alhier ccniegclyk, Wy mogen zeil zeggen da', zy (de liberale •t party) sedert eenigen tyd, op een ondankbare wy ze I en onzen opzigle gehandeld heeft. Ter gelegenheid zvner benoeming als ridder der Leopoldsorde, beeft M. Jelie verleden maendag een deftig middagmael aen zyne knechten gegeven, en eene groole nytdeeling van'brood, aerdap- pelen en hesp gedaen aen de armen zvner gebuerle. 11. Jelie, beeft eenen gezondheydsdronk aen den koning voorgedragen welken met d'en levendigslen geestdrift door al 'de tafelgasten is loegejuycbt. Nadien heeft den Meesterknecht eenen tost voorgesteld op de gêzondheyd van hunnen geaclHen meester. Dezen gezond heidsdronk is met eene onbeschryllëlyke vreugde oiithaeld en met langdurige en geestdriftige bravo's bejegend. Alles is duer in hel beste order en tot volle genoegen van meester en knechten afgeloopen. M. den kanonik Heul, superior van het bisschoppelyk kollegie te Geeraerdsbergen, en alilaer sedert 1840 in bediening, is lol secretaris van het bisdom van Gend benoemd. M. d'Hopge, professor in het kollegie le Geeraerdsbergen, is tot superior in dat ouderwysgestichl benoemd. M. Puissant, baccalaureus in de godsgeleerdheyd vervangt 11. d'Hooge als professor le Geeraerdsbergen. li. den kanouik Saudau blyft eersten secretaris van hel bisdom, en zal, ter zeiver tyde, de bediening van cconomus in hel semi narie uyloeffenen. M. Goossens, onderpastor in de Melropolitane-kerk en onder- sekrelaris van het artsbisdom, te Mecheleu, is lol secretaris be noemd. 11. Oliviers, gewezen leeraer, vervangt hem in de hoeda- nigheyd van onderpastor. De Congregatie van den Index, te Hoornen, heeft, onder andere boeken, gedoemd de Eludes sur l'hisloire de l'humanilé, van. Fr. Laurent, professor by de universlteyl van Gend. Uyl Geeraerdsbergen word hel volgende gemeld u Zondag heelt hier ter herberg Verapaz, buyten de Aude- naerdsehe 'poort eenen pryskamp plaets gehad voor de schoonste grootste en zwaersle aerdappelen. Den eersten prys, eene zilveren vergulde medaille, is behaeid door den aerdappel van eenen landbouwer, bygenaemd Poteuse, woonende op den Buizemont; dien aerdappel woog eenen kilo, en was zoo schoon en gelyk, dat men er nooyl zulk eenen gezien heeft. Den tweeden prys, eene zilveren medaille, is toegekend aen den aerdappel van Joannes De W'inne, schrynwerker alhier, die. hoewel zwaerder dan den eersten, maer den tweeden prys behaelde, omdat hy verscheydene uitwassen had. De verdere tentoongestelde aerdappelen hébben bewezen welke opbrengst die vrucht kan geven, als zy van de ziekte bevrvd blyft, wanneer men berekent dal men hier by hel uyldoen derzelve, lot omtrent 100 kilos op eene roede (oude maet) heeft bekomen. Het kies-kollegie van hel arrondissement Luyk is tegen den 28 October byeengeroepen, om eenen senateur te kiezen in ver vanging van .11. Robert, die zyn ontslag heeft gegeven. Hel is meldensweerdig, dat op dezen oogenblik elf schepen, allen met ryst uyl Oost-Indien, in de Anlwerpsch'e dokken bezig o'fcp het punt zyn le lossen. Men mag den inhoud dier schepen berekenen op gemiddeld 7 a 800 tonnen ieder. Eeu blad van Gend verzekerd, dat de persoonen uyl Sa- voyën, of uyl Zwitserland, die beweren erfgenamen in hel "sterf huis van 11..I. Lacombe, le Gend overleden, te zyn. van eene andere familie van Lacombe's zyn. De familie van M. Lacombe was uyl Vrankryk oorspronkelyk. Den grootvader van H. Jan- Jacob Lacombe, was uyt Auvetgne, en in eene gemeente van het departement Cautal geboren. Indien men dat blad mag gcloovcn, dan zyn reeds verschillige hoirs, of erfgenamen, zoo van vaders als van moeders zyde, gekend. Uyt Maercke-kerckhem heeft men vernomen wal volgt Den genaemden Leo W ittebrood, metser te Uaeler, kwam den 5 dezer, van Elichove, en begaf zich, vergezeld van zyne zuster Rosalie, en vyf zyner vrienden, naer zyne wooning. Op hel grond gebied der gemeente Maercke-kerckhem wierd hy acngesprnken door een gezelschap van persoonen uyl Maeter. Er ontstond oenen woordentwist. Wittebrood verliet zyne vrienden en wierd handge meen met de persoonen van Maeter in hel gevecht, ontving'hy in het bert eene messteek, en is aen de gevolgen der wonden overleden. Den pleger dezer moord is in handen van de justicie. Eene familie van den Koraelberg, te Antwerpen is deze week door een zonderling en belreurensweerdig voorval in rouw gedompeld. De moeder begaf zich naer de merkt, en liet een kind van eene rnaend oud in de wieg liggen. Teruggekomen, vond zy de kat op hel aengezigl van het wichtje liggen slapen; zy joeg het dier weg, maer het kind was reeds versmacht. Men kan oordeelen over die wanhoop der arme moeder Men is oog op het speur niet der dieven die het magnzyn van den juwelier II. Janssens-Bombeke le Brussel geroofd heb ben. Men begrypt langs om min de stoutmoedigheid der dieven, liet is nu bewezen dal er, in den nacht der diel'ie, van midder nacht tot vyf uren van den morgend, elf patrouilles voor het buys van den bestolen juwelier zyn gepasseerd. Alle slach van geruchten zvn in ontloop gebragt, opzigtelyk de diefie die in het magazyn van M. Janssens-Bombeke is ge pleegd en onder die geruchten zyn er die zouden willen doen gelooven dat de zaken van dit buys maer wankelbaer stonden. 'Mule Janssens-Bombeke heeft eenen brief aen de dagbladeren van Brussel gezonden om die lasterende geruchten te leugenslraffen, en om te zeggen dal hare koophandelzaken zeer gunstig slaen, en om al de persoonen die iets van Itaer goedvinden uyt te noo- digen zich met hunne rekening aen le bieden, als zy verlangen bctaeld te zyn. De möó'fd dié iti liét Beggynhof te Leuven is gepleegd, en van welke wy reeds eënige bezonderheden hebben gemeld, blyft nog altyd het vool'Werp van veel geruchten. Ziel hier nog eenige omstandigheden die wy uyt Leuven hebben vernomen Den 21 september was de beggyn jufvrouw Goelseels, 711 a 80 jaren oud, als naer gewoonte de mis gaen hooren in het Groot Beggynhof van Leuveö. Na den dienst, keerde zy naer hare woonst terugen meii befnerkte dal eenen onbekenden aen bare Ueur geklonken hebbende,- de venslerluyken, korts na zyn binnentreden, gesloten wierden. Niets bezouders wierd opge merkt lot omtrent 3 uien, alswanneer het klinken aen de deur van juffer Goelseels onbeantwoord bleef. Men droug binnen, en een vreesselyk schouwspel deed zich voor mejulfer Goelseels had zich opgehangen aen den trap. Men zeyde dat de boog bejaeide jutter waerschynelyk in eenen toeval van ylhoofdigheyd zich van hel leven had onlmaekl, en de begrael'nis had plaets. Reeds was dit ratnpgeval zoo Wat vergelen toen de erfgenamen lot den inventaris overgingen. Nu bevond men dat eene diefte had plaets gehad; men begon aen eene moord le denken, en er wierd bevel gegeven lot eene ontgraving. De doctors Brauwers en Vandertaclen, door den instruclie-regter aengesteld, gingen tot de lykschouwing over. De uytkomsl was dat zekere leekens aen den hals van juffer Goelseels doen blyken dat zy verworgd en vervolgens door den moordenaer opgehangen is. Betrekkelyk dit schelmstuk schrylt men uyt Leuven van den 2 October, nog hel volgende Ik melde u dal den moordenaer van Mej. Goelseels aenge- liouden is geworden, na een lang verhoor le hebben ondergaen voor den regler van instructie. Den moordenaer is den genaem den Ursi; hy bevond zich onder de bewaking der policie en was reeds tot vyf jaren gevangenis wegens diefte verwezen geweest. Hen heeft het priv.net van zyn's moeders buys, dat zich tegen over dit van Mej. Goelseels bevind, geledigd, en er twee sleutels in gevonden, waervan den eenen op de deur van het buys van hel slagtoffer past en den anderen op die van eene andere woo ning in het Beggynhof. Deui moordenaer was den factotum des huyzes. Men heeft uvt Charleroy vernomen dal, in deu avond van den 5 dezer, le ilontigny-sur-Sambre, eene stoute diefie is ge pleegd. liet was kermis op die gemeente, en eene bende dieven en baenslroopers heeft die gelegenheyd waergenomen om op de hofstede van de familie Ballon le komen, en met geweld binnen te breken, terwyl al het volk naer de kermis was, en de dienst boden waren gaen dansen. Al de booswigten hadden bet aenge- zigt zwart gemackt, om niet gekend te zyn. Op de bolstede bevonden zich niemand anders dan den eyge- naer, M. Ballon, zyne zuster en een jong dochterken. De deug nieten hebben al liet geld geëysclit welk in hel buys was, en begonnen spoedig al de koffers, kassen en cene secretaire open te breken. De baenslroopers hebben eene soumie van 9 a 10 duizend fr. in geld, eenige gouden en zilveren horlogien en andere voor werpen van weerde mede genomen, en zvn vertrokken met hun nen buyl, na de menschen der hofstede bedreygd le hebben. De gendarmerie is ter opzoeking van de pligtigen. Nog de volgende bezonderheden heelt men wegens deze stoute diefie vernomen Hot pachthof welk door eene bende zwartgemaekle baenslroo pers is bestolen, word hel pachtgoed van Oignies genaemd, ligt geheel afgezonderd, inliet midden van het veld, inde rigting van het dorp Chalelineau. De persoonen die t'huys waren ge bleven, terwyl al het volk naer de kermis was, hadden alles gesloten en vermaekt, en de honden losgelaten, en geloofden in veyliglieyd te wezen. Öm zeven uren van den avond zyn zes gewapende kerels over den muer geklommen, en, in weerwil der honden, zyn zy in liuys gedrongen. Hun eerste werk, als zy in huys waren, was van den broeder en de zuster te mishandelen, en hun ten gronde te wer pen. Den broeder, M. Ballon, wierd ernsliglyk gewond. Dan hebben de baenslroopers alles opengebroken en alles geroofd, onder anderen elf zakken geld, en zyn met hunnen buyt ver trokken. Eenen barreel-wachter van den vzeren weg heeft van verre de noodgesclireeuwen van de slagtoffers gehoord maer, als men ter hulp kwam, waren de booswigten reeds verdwenen. M. Ballon heeft eene gevaerlyke messteek ontvangen, en men vreest voor voor zyn leven. Zyne zuster beeft geene wonden, en enkelyk sterke kneuzingen. De reglei lyke overheyd heeft zich ter plaets begeven, om een onderzoek te beginnen. Men hoopt op liet speur vaii de baenslroo pers te geraken. Door geheel de streek is de vrees algemeen. De inwooners vragen eene vermeerdering van gendarmen, om beter legen de baenslroopers bcvevligd le zyn. Het scliynl dal er nieuwe confcrencien te Parys gaen ge opend worden, om eenige poKlieke moeyelykheden die in Europa zyn onlslaen, te vereffenen. Een dagblad van Parma, van 29 september, bevat eene treurige gebeurtenis, welke de dood van verscheydene persoonen heeft veroorzaekt. Wy ontleenen hel volgende aen dit dagblad In den morgend van den 26, begaven 33 persoonen zich met eene selmyt op den stroom van Trebbia twee ossen bevonden zich insgelyks op bet vaertuyg. Toen zy bet midden van den stroom genaderd waren, sprong een der dieren, door het gedruysch der golven verschrikt, over boord, zynen makker, dié aen hem vastgebonden was meeslependedit deed de scliuvi omslaen. Slechts elf passagiers konden zich aen liet vaertuyg vastklampen en zich boven water houden al de andere wierden verzwolgen en legen de rotsen verbryzeld. Pebble, den gewezen koning van Bonnv, in weslelyk Afrika, die door de opperhoofden van zvn land afgesteld is, omdat by met het engelsch gouvernement een vermag voor de afschaffing der slaverny gemackt bad, is in de Christuskerk te Londen gedoopt. Het is eenen neger van liooge gestalte en van verslan- delyk voorkomen. Hy is in augusly van het jaer 1817 geboren. Men leest in eene korrespondeutie, uyt Moskou aen den ConslituHomiel gezonden, dal cene aenzienlvke diefte gepleegd is ten nadeele van mevrouw Opotehineterwyl zv zich op het tial van den adel bevond, heeft men hare diamanten, ter weerde van 262,000 francs ontstolen. Zy was voornemens geweest zich met die diamanten voor het bal te versieren doch op den laelslen oogenblik had zy besloten een minder schillerend toilette te voeren. W A[KOU MEN IN ENGELAND DE DfiODElï, ZONDER EENE WETTELVKE LYKBESCHOUWINGNIKT MAC BEGRAVEN. Kene hevnllijre koopvrouw van honden had zes mans gehad: den eersten hod zv genomen, omdat hare ouders'het verlangden en de vyf onderen waren van haren cvgen keus. henen Ëngelschman was erg genoeg om haer voor den zevenden keer te trouwen. De eerste maenden huns huwetyks waren genoeglvk men kan niet nreer. Eene groole liefde maekteene vrouw gemakkelyk onbeseheyden. Deze noemde aen haren zevenden man de gebreken op ran de zes welke hem hadden voorgegoen. Zy hadden haer mishaegd, zegde zv, door hunne dronkenschap of door hunne ontrbiiw, en nooyt had zv ze opregt betreurd. Den man nieuwsgierig oin h"t karakter zyner verliefde wederhelft ie ke-tnen. wendde voor dikwyts afwezig te zyn en selieen. iederen k-er dat Eerst deed men hem niets dan verweten; maer de bedreygingen volgden al spoedig de verwvten. lfy ging zynen weg voort en selieen zich nog zatter le drinken dan oovt le voren henen avond dat zy hem dooddronken en vast ingeslapen geloofde, zocht zy een klompken lood deed het smelten en naderde den valschen slaper om het gesmolten metael, by middel von eene pyp, in zyne oor te gieten. Den man, aen de misdadighevd dezer vrouw niet meer twyfolcnde, hield baer aen, schreeuwde om hulp en deed het geregt komen. De schuldige wierd in 't kot gezet en 't proces nam spoedig eenen aenvang. De zes opgegraven lyken getuigden tegen haer, en de hoofden, in welke men by allen lood voiul welke er deze barbuersche vrouw gloeyend had laten inloopen, deden haer ter dood veroordeelen. Deze gebeurtenis, zegt den boek, waeraen wy dit verhael ontleenen, deed het nuttige reglement in voege komen welk verbied nog lyken le hegraven, vooraleer hel vvettelyk onderzoek heeft plaets gehad, De ge zworen geneesheeren moeten het ligchaem van den aflvvigen onderzoeken en bestatigen dat yzer noch vergif zyne dagen hebben verkort. HET VERGA EN DER OCEAEN HOME.. Wy hebben gemeld, dat de Ocenen lloine op de hoogte van Kn»-j> Lezard, in bet Kanael, verongelukt is. In den Nieuwen Rotterdnmscheu Courant van vrydag, vindt-n wy over dat rampgeval eenen breedvoerige!» brief van eenen geredden passagier. Zoo als gezegd is, vertrok dit ameri- kaensch schip den 1 september van llellevoetsluys naer Noord-Amerika in 't geheel met *105 persoonen, waeronder 84 landverhuyzers. Deze laet- sten waren meest alleu Hollanders, die ulles meenamen in geld wat zv bezaten. Op vier dagen snel zevlens, ging het schip den Atlantischen Oceaen binnenvaren, en dien nacht was den hemel helder en vol sterren, doch den wind hevig. Den persoon, die deze inlichtingen mededeelt, begaf zich den 4 sept., ten 10 uren ter ru9t, en sliep vooraen in eene bovenste koov, in de onmiddelyke nabyheyd van den trap. Ten half dry, toen alle de passagiers in diepen slnep waren gedompeld, wierd hy gewekt door een geweldig geraes, vergezeld van eenen schok' gelyk aen het instorten van een zwaer gebouw, Hy dacht niet anders, of men had op eene klip gestoolen, en dat allen in oogenblikkekk levens- gevaer verkeerden, lly sprong uyt zyne kooy, zag in eenen oogenblik de meeste landverhuyzers door ren looprn, en hoorde in de algemeene ver warring niets dan het angstgeschrey van mannen, vrouwen en kinderen. Hy denkt eventwel, dat er passagiers zyn geweest onder anderen twee jongens die achter hem sliepen welke niet wakker wierden, en die, om dus te zeggen, al slapende zullen verdronken zvn. Hertverscheurend was het noodgeschrey der ongelukkige passagiers binnen het ruym van het schip. Men schreeuwde: i.aer komt het water al aengestroomd waerop anderen uytriepen o God wy moeten allen verdrinken Den briefschryver herrinnert zich, vrouw Wensink, eene moe der die met acht kinderen was scheep gegncn. te hebben zien opspringen en om hulp kermen doch te vergeefs. Zoo snel spoelde het water in het ruym, dat den briefsch»yver, die maer eenige stappen ver te springen had om den trap te bereyken, reeds tot aen de kniën in het water stond. Eenen zoon van gemelde vrouw snelde echter nog voor hem den trap op, en is ook onder de geredden. Eenen vader van dry kinderen, van. Sla'a uvt Winterswyk, moest deze ook achterlaten, in weerwil hy hen nog hooide roepen: Och vader red ons ook Den man wilde nog toesnellen, doch den trap zonk onder zyne voeten weg. Eenen anderen vader van vyf kinderen, met name Wynvecn, op eene kist staende met opgeheven armen, wierd nog langs eene luvk boven ge trokken, maer zyne kinderen bleven allen in het ruym. en hunne jamm'er- klagten, met die der overige ongelukkigen, vvierdêu plotseling door het binnenstroomende water gesmoord. Op het dek heerschte ook eene onbeschi vfelyke verwarring, en eens klaps brak het schip in twee door, jayst aen het luyk van meergemelden trap de rampzalige passagiers wierden door de zee ingezworen.'!... liet ander gedeelte zonk byna even spoedig, en in zyne radelooshevd wist den briefscliryver niets anders te doen dan zich aen den mast vast'te klampen, niet denkende dat de zee dacr ter plaelse eene diepte had van 800 voel. Gelukkiglyk zag hy eenen boot met buytengewoone krachtinspanning losrukken, en in zee laten, waerop de meest overlevenden er in sprongen. Den briefschryver stond tot aen de borst in 't water, en het mogt hem ook gelukken in den boot te springen. Den sprong was zoo groot dat geene der overlevende vrouwen hem durfde wagen. Eenige zyn dus op het dek ge bleven, en zonken onmiddelyk in de golven Wy vergaen, o God Dat alles gebeurde ongelooflyk gauw tusscherï den schok en het zinken van het laetslewrak konden er geen vyf minuten verloopen zyn. In het geheel 12 persoonen bevonden zich in den boot, waeronder den kok, die alleen eenige kennis van roeyen had doch men had slechts eenen riem. Alzoo dobberde men anderhalve uer op den Oceaen, hy hevigeri wind, toen men licht zag aen boord van een schip. De twaelf ongelukkigen riepen uyt al hunne kracht om hulp, en na verloop van een kwaert tiers wierden hunne noodkreten gehoord, en alle twaelf, na groote moevte, aen boord van het schip genomen. Het was de Chcrubine, het eygen vaertuyg dat de Oceaen Uome had ovorzeyld want deze laetsle had niet op eene klip gestooten, zoo als den briefschryver hel tot dan toe meende. By het neuzeylen waren zes persoonen van de ekwipagie der Oceaen llome reeds op het dek der Chérubine over gesprongen. Na dat de zon reeds een uer was opgegaen, zag men in de verte eenen persoon op een voorwerp dryven, en eenen anderen in de nabyheyd rond zwemmen. Men zond cene sloep uyt, die welhoest met twee nieuwe ge redden terugkwam het warm den knpiteyn en den stuerman den ka'pi- tcyn was dengenen, die verscheydene uren had rondgezwommen. Ten 10 uren stapten zy op een ander vaertuyg over dat hen naer Pleymuuth voerde. Aldacr hoorden zy, dat nog dry andere persoonen zich gered hadden in eenen tweeden boot, waeronder ook den tweeden skierman. ïn 't geheel zyn er 21 persoonen van de 105 overgebleven. In den boot met 12 geredden viel, voor het opnemen der Chérubine, een meldensweerdig geval voor. Den man van Slaa uvt Winterswyk, die zyne dry kinderen niet had kunnen redden, was ook in den boot gespron gen doch vreezende dat men, uvt oorzaek van overlast, hem in zee zou geworpen hebben, was den ongelukkigen vader onder de banken pekro- pen.... Men had reeds eenigen tyd rondgezwalpt, eerden armen man te voorschyn dorst komen, smeekende om het behoud van zyn leven. Men had nit'delyden met den armen vader, die door andere geredden gekend was, en thans bevind hy zich weêr in Nederland. Van alles wat de landverhuyzers mode hebben genomen, is hun niets overgebleven niet nlleeh hebben zy eene vrouw kinderen of vrienden verloren, maer allen zyn nu doodarm in hun vaderland wedergekomen. De openbare liefdadigbeyd doet eventwel poogingen om hun lot te ver zachten. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN M*KKELYK f 10 Vroüwelyk 2 HUWELYKEN. Joannes Vanholsbeeck, Mandemaker, met Amelia Verhaegen, kantw. J. Bt. Toen. hovenier, met Paulina Wauters, zonder beioep. p. Jh. Van Opdenboseh, wed. \an Sidonia de Nora en van Sophia Breckpot, her bergier, met Anna D'Haezelper, nmtsemaekster. OVERLEDENEN. Jac. II. Bernner. wed. van Theresia Van den Brulle, zonder beroep 73 j., Schaerbeke. Bernardina De Ilacck, 3 j.. te Antwnpen overleden. Isabel. Van den Bremi, 19 d. Schaerb. J. an Vaerenbergh, vrouw van F. Amant, zonder beroep, 42 j.. Schaerb. Jac. Van de Ma-Ie, hovenier, 2.7 J-, Schaerb. J. Cool, wed. van Car. Arents en van Maria de Troch! herb. f)7j.. Schaerb. J. F. Roelens, man van Julia Claessens, zonder beroep, 73 j., Klnpstr. F. Van Nuflei, 15 d. Schaerb. Com. D'üondt, zonder beroep, 79 j., Leopoldslr. Maria Th. de Blondel, 4 m. Schaerb! Chez M0ENS, épicicr, rue Ctturle de Sel a Alosl Par 1/2 kilogr. Bougies stéarirjues N° 1 a fr, J35 N° 2 -2*"' Q:w''.tó np" cire. j

De Denderbode | 1856 | | pagina 3