PILLEKENS £2ic rasrïsscB liet gevolg van dees princiep moet dan verslaen worden dat ■de Ouders en leermeesters aen hunne kinderen en leerlingen de letter van den catechismus mogen en moeten leeren, doch zich moeten wachten den catechismus uvt te- leggen, ten zy onder toezigt van den katholyken priester. Daer deze stol'zeer gewigtig is en vooral omdat de liberators dezelve niet verslaen of niet willen verslaen zullen wy in een aenstaende h'r daerop- terug- keeren. Wy gevoelen dat wy reeds te veel eer aen den onbeschacmden heschimper van onzen hoogvveerden bisschop nebben verleend doch indien wy denken dat de waeriieyd op eenen dommen en versteenden sehryvelaer gecnen indruk doen zal, wy betrouwen, dat zy by onze geachte lezers des te meer byval za! vinden en. strekken om zo tegen de drogredens van eene koppige dwael- secte te wapenen. Twee grrrrrrrroote mannen der bastaerdliberatcry van 't aelslersch klieksken, MM. F. Gheeraerdts, oliestamper, en Cans, gewezen kruydenier, die beyde afwezig waren in onzen gemeenteraed als de onbetamelyke en domme prolestatie tegen den bevelbrief van Z. H. den bisschop gestemd wierd, hebben, in eene volgende zitting, verklaerd dat, hadden zy tegenwoordig geweest,'zy ook, VOOR de protestalie zonden gestemd hebbencn dat zy nu uyt ganscher harten dit voorstel van prolestatie bijtreden Dat die twee slimme mannen dit vrywilliglyk gednen hebben, gelyk 't Verbond vertelt, of wel door dc liberale kalkoenzweep daertoe gedwongen zyn geweest, dit raekt ons weynig, maer dit bewvst dat uylen schoone pluymen hebben, doch daerom van 't beste vleeseh niet zyn. Onderlussehen hechten wy vvevnig prvs aen deaehterprotestatre van eenen Cans en van eenen Gheeraerdts, omdat het alom bekend is dat die twee heeren hun verstand op intrest hebben uytgedaen tegen vyf ten honderd, en achterna moesten protesteren als de revenu van hun uytgezet versland was ingekomen Gummaer De Vos wenscht de twee raedsleden, 31M. Gheeraerdts en Gans, in zyn Verbond hartelyk geluk over hunne moedige en vrywillige verklaring van protestatie tegen den bevelbrief van 31 gr den. bisschop. Deze gelukwensching ontbrak nog om den Iriomph dezer twee heeren te volledigen Voorwaer nooyt hebben wy eenen kluchiigeren trio gezien dan dezen van Gummaer De Vos, 3131. F. Gheeraerdts en Cans Met zulken derden konnen wy heden niet langer over godsdienstig onderwys klappen, want wy zouden moeten harde noten aen tnndeïooze mensehen opdisschen, en daervoer hebben wy van da eg geen gocste. 't Zal dus voor later zyn. Te Gend moesten dynsdag vyf leden voorden gemeenteraed gekozen worden. De liberators hadden vyf kandidaten en de eonservnteurs hadden er geene voorgedragen. Dus dat er geene worsteling was. Natuerlyk zvn de vyf liberators gekozen doch van by de 3400 kiezers, heeft nauwelyks een derde aen de kiczing deel genomen, zoodat de magt der libepatersparty te Gend klaer afgeteekend is, want alles wat van verre of van naby aen de liberatery toebehoort is opgeraspt geweest. Dit is een goed voorteeken tegen nneste jaer. Na de kiezing hebben er, volgens de oude gewoonte als de liberators boven liggen, de schandaleusste wanorders plaets gehad. De soberste kwanten der klubsparty waren byeenge- trommeld en hebben den heer burgemeester en twee schepenen uytgelloten cn uytgejouwd. 't Was grollen huylen en tieren net ais of er eene bende verkens opgedreven ware geweest. En dit noemen de liberators orderprogresverlichting en eenen schitte renden zegepraelLet er op, 't Verbond zai er zondag meê voor den beetcl komen, want als het een liberalerskalf bulkt, het andere heft zynen steert op. Het Verbond geeft ook de geloofsverzakende en gansch goddclooze redevoering, die den francmacon Verhaegen, by de opening der brusselsche universiteyt, heeft uytgesproken. Onzen konfrater juycht dezelve met geestdrift toe en noemt ze de zegevierende wederleggingen van M. Verhaegen. Indien deze zoo gezegde wederleggingen zoo keltersch, zoo goddeloos, zoo godsdienst ha tend niet waren, wy zouden er het Verbond proficiat meê wensehen doch nu vreezen wy dat ze voor onzen konfrater wel tot nachtmerrie zonden konnen verstrekken die hem, misschien eerder dan hy denkt, het gewisse geheellyk zal afkna gen. Den Heer wilde eertyds dat men den nek van den ezel brak, zonder hem op te offeren, doch wat Hy wilt dat er nu met hardnekkige en verstandelooze geloofsverzakers en godsdienst haters gedaen worde, dit zullen wy niet beslissen een ding weten wv namelyk dat als de raterslang te veel venyn te gelyk uvtwerpt, zy er zelve door gedood word. Wy lezen in hel Boek der boeken, dat elkeen moet zorg dragen voor zynen evenmensch; en 'i is ook dit gebod dat wy altoos heb ben trachten na te komen. Waerom, Guinmarus, nicüegenstaende ons verzoek op uw voorlaetste prul-en nietbeduidend artikel (want medegedeeld is zoo gemakkelyk om zeggen)nog eens, waerom in Tduister gewerkt? is 'tding van u niet, waerom niet onderteekenen Men wil my doen antwoorden, en ik weet niet aen wie wat nu uw tweede medegedeeld^sic) artikeltje aengaet, dal zoo vele leugens, en ja stellige leugens behelst als vragen, daerop hoef ik niet te antwoorden, en ik durf geheel de stad, zelfs den socialistischen stinker uyt ^de P....straet uit dagen het minste te bewyzen. Edoch ik vergis my, iels er van is waerherd, en op waerheid wil ik altoos antwoorden. Ja, ik ben leLatrappen geweest, niet eens, maer viermael.En wilt gy weten waerom? eikeen moet zorg dragen voor zynen evenmensch, 'k zal 't u zeggen De eerste mael was ik nog jongeling, en dat was om boetvaardigheid te doen voor die losban dige jongheid, 13. V. voor dal dik, veten welgespierd zoontje van zyne moeder, die misschien niet weet van waer hy voortkomt; doch ik zal hierin niet verder treden, en hem alleen een raedsel voor stellen. Zeg my eens, blooskaek, indien twee arme meuschen, een man en eene vrouw, beide even ongelukkig, u eene aelmoes vroegen, en dat gy slechts ééne kondet en wildet geven, aen wie zoudt gy uwe aelmoes toereiken en waerom De tweede mael, ja dan was ik getrouwd, en dat was opdat de openbare verergernissen zouden weggenomen worden tusschen getrouwde mans en vrouwen, B. V. de komedie of het kamerspel van achter de gordyn en op de merkt, welke vuile vertooningen voor eeuwig moesten verbannen worden, en door welke verban ning twee, en drie huisgezinnen zouden in ru6t en vrede leven. De derdemael, tot verbetering van den man die, tenvyl zvne vrouw ter kerk gaet, jonge, ja maer al te jonge kinders bederft, en't is genoeg. Guinmarus, belieft hel u de oorzaek der vierde mael te kennen, dat hangt van u af, vraeg en gy zult be komen, doch begryp wel dat men vooral moet zwygen en zich doen vergeten wanneer men gewigtige redens heeft'pour ne pas éveiiier le chat qui dort; want daer woont nog eene muis in het Kalverstraetje. Nu en voor altvd A VOL'S LE POMPON F. JD. HUNNEN EERBIED VOOR DE CONSTITUTIE Een liberacl dagblad van Brussel, le National, vraegt: 1° De oumiddelyk afschaffing der Conventie van Antwerpen 2° De totale afschaffing van den budget des catholyken eeredienst;1 5° De volkomene afschaffing, voor eeuwig, van al de kloosters, te beginnen met in april 1357, en het aanslagen door den Slaet van derzelver goederen 4° De onderwerping van 't geestelyk onderwys aen de onafhanke- lykheyd van het burgerlyk gezag, of eene wet die hel vrye onder zoek sielt boven het geloof en de wetenschap boven de Veropen baring. Zoo dat die vurige verdedigers der Constitutie eenvoudiglyk de afschaffing willen van de vryheyd vau vereeniging en der ecre- diensten, van den eygendom, enz. 'T is tot dat zelfde libcrncl blad, dat Eugene Sue, den schryver van eenen heelen hoop vuyle, goddelooze en socialistische boeken, eene reeks brieven gaet sturen, gerigt legen de mandementen onzer boogweerdige bisschoppen. De maskers dus beginnen geheel af te vallen des te beter Den wisselkoers op Parys thans aen 5|8 per cent, of, om duyde- lyker te spreken; iemand die op Parys 100 lr. te trekken heeft, verliest G2 cent. en half; aldus zou hy. op 1000 fr., G fr. 25 c., en op 10,000 fr., 62-50 verliezen. De Nationale Bank neemt 50 centimen per goudstuk van 20 fr.; dit maekt 2 1/2 p c. verlies, of 2 fr. 50 per 100 23 per duyzend en 250 fr. per 10,000 fr. Van deze 250 fr. her vvez-enlyk verlies van 5 8 p. c., of 62 fr. 50 afgetrokken, men vind dat de Nationale Bank van Brussel, op de uytwisseling eeuer som van 10,000 fr. in gouden 20fraukslukken, eene zuyvere winsl geniet van 187 fr. e.n 50 centi'acn (beurzen-Courant.) CORRESPONDENTIE. M. D. S. te 31. de verschenen N» van deze maend outbreken, zy zyn alle uytgeput. By koninglyk besluvt, zyn de volgende sommen toegesiaen om de herstel ling van pastoryen te helpen bekostigen 4000 fr. aen de gemeente Meire 200 fr. aen Meyleghem 200 fr. aen Slrypen 500 fr. aen Sl-Lievens-Hauleni 500 fr. aen Groo- lenherge 500 fr. aen St-Deuvs-Weslrem 200 fr. aen St- JVJaria-Audenhove500 fr. aen Hilleghein. Voor het herstellen der kerk van Bachlc-St- Mmi a-Leer ne is eene somme van 250 fr. toegestaen, en 500 fr. voor het vergrooteu der kerk van Sotieghem. By koninglyk besluvt is M. Ch. Van Daele, schepen te Nederhasselt, burgemeester dier gemeente genoemd, in vervan ging van 31. J. B. Steppe, die door deu koning van zyne bediening is afgesteld geweest. Zyn benoemd by konlnglyke besluvien van den 12 dezer M. J.-M. Behaegel, substituet van den prokureur des konings te Audenaerde. in de zelve hoedauigheyd by de regtbank van eeisien aen leg te Leuven. 31. P. Tempels, substituet van den prokureur des konings te Veurne, tot substituet l>y de regtbank van eersten aenleg te Au denaerde, in vervanging van 31. Behaegel. 31. E. Dauw, advokaet te Leuven, lot substituet van den proku reur des konings by de regtbank van eersten aenleg te Veurne, in vervanging van M. Tempels. De letter A (grieksche alpha) i§ aengewezen om te dienen als ykletter van het jaer 1857. Daarenboven zullen de maten en gewigten met de luyksche kroon en den volgnummer van den verificateur geteekend worden. Er is te Brussel eene petitie in omloop, om te vragen dat de postzegels als geld alom zouden gangbaer zyn. Het schynt dal er in het land eene groote hoeveelheyd valsch geld in omloop is; wy hebben een stuk van vyf frank ge zien, dat zoo fyn bewerkt was, om hel geoefendste oog te bedrie gen. Het droeg het jaert.il 1852, met de beeldienis van Lodewyk- Philps. Het stuk was aen twee gezaegd geworden, uyigehold en vervolgens met geel koper gevuld. By middel van een zilveren soudeersel was de werking volkomen goed gelukt. Gaz. van Thielt. Dezer dagen kwamen de heeren Constant van E.., koopman te Gend en eenen zyner vrienden langs 's ryks yzeren weg aldaer terug van een uytstapje naer buvten,. bevonden zich om 7 1|2 ure des avonds tusschen den draeyboom der Si-Lievens poort en dengenen van den Dierentuyn, en hoorden het konvoy van Brussel aensnellen, toen zy, tot hunne groote verwondering, een peerd zonder geleyder van den kant der statie tusschen de sporen van den weg in vollen draf op hun zagen komen. Hunne eerste beweging was van zich te verwyderen maer M. Van Hbe wogen door de gedachte der verschrikkelyke ongelukken, welke zich konden opdoen op dat uer, wanneer het reeds duyster is en op alle lynen konvoyen vertrekken en toekomen, poogde het peerd in te boude», hetgeen hein gelukte, en hy kon het alzoo van den weg afkrygen vooraleer liet konvoy van Brussel ter plaets was aengekomen. Men weet niet hoe op zulk een uer een peerd zich alleen op de yzeren spoorbaen heeft bevonden, en men siddert op het denkbeeld dat men, zonder de legen woord igheyd van geest en de zelfopoffering van den heer Van Hmisschien de vernieuwing van het afgryslyk rampgeval des yzeren wegs van Waes zoude gezien hebben. Eenen schandvoüen pennentwist is tusschen zekere repu- bliekaensche dagbladen van Brussel opgerezen. Den Charivari beige beschuldigt sinds eenigen tyd den National dal hy door spioenen der fransche policie word opgesteld, en hy houd die beschuldiging staende, na de dubbele logenstraffing van den National, sprekende in den naem van MM. Natalis Briavoine en G. 3fascard. M. Briavoine kondigt in oenen brief van den li October aen, dat hy den Charivari beigevoor laster voor de regtbank dagvaerd. Indien men de bureelen van de douanen bezoekt, zoo zegt het Handelsblad van Antwerpen, en aldaer wilt spreken tot den directeur of wel tot den hoofd-inspcklcurof wel tot den inspecteur van hd arrondissement of tot eenen der controleursdan mag men inderdaed denken, dat ons landeken andermae! een departement van het frnnsch keyzerryk is, en dat die vier ambtenaars uyt Parys gezonden wierden. Geenen enkelen van deze vier kend een woord vlaomscb de tael echter die, in onze stad, door 95,000 zielen gesproken word, de tael daarenboven die door een oneyndig groot getal burgers enkel en alleen verstaen word Men bcgrvpt wat ongelukkig figuer den vlaemschen burger voor die ambtenaers maekt, als hy zaken in de bureelen te ver effenen heeft. Zyne opmerkingen, zvne verlangens, reklamen, zyne regten en pligten kan hy niet directelyk aen die opper hoofden doen kennen, want. zyne tael is voor hun otentoisch, en zy zyn misschien somtyds nog wel eens lastig, omdat den burger hun in de tael der meerderheyd durft aeuspreken 3Vy herhalen hel, dien toestand is nadeelig, moevelyk en ha- telyk, en wy zoudeu wel eens willen zien, wat de Walen zouden doen als men hun ambtenaers op den hals joeg die niets dan vlaemsch kenden. Over eenen dag of tien beier over eenen nacht of tien keerde er eenen ryken Engelschinan dronken naer zyn hotel'te* Brussel terugmaer dewvl den man zoodanig over en weder slengerde dat de straten te smal waren, namen hem twee gedien stige persoonen onder de armen, en leydden hem voord" Doch, hoe diep hel kind van Albion ook in 't glas gekeken had, gevoelde hy welhaestj dat zyne welwillende geleyders zyne horlogie, zyne beurs en alles wat hy by zich droeg, uyt zyne zakken naer d.e hunne deden overgaen. Daer op begon onzen Engelschman ge weldig te roepen, en de beyde dieven namen de vlugldoch eenen hunner liep eene nachtpatrouille vlak te gemoet, die,-op hare beurt, hem den arm gaf lol in den Amigo. Zynen medepligtigen, wien het eerst gelukt was te ontsnappen,, is dezer dagen ook. aengehouden. Het is eenen zekeren Leopold Vanden Beighen, door de policie goed gekend voor zyn zedeloos gedrag, en die, onder anderen, bydejusticie zal le verantwoorden hebben voor den geweldigen diefstal, over eenige maenden aen de Anderlechtsche poert, ten nadeele van 3131. en zvne gezellin,, gepleegd. Den T dezer klom den genaemden S. Vynck, daglooner te Ursel, op eenen cyken boom, om er de eykels af te slaen. Den ougelukkigen viel er af, met het hoofd óp eenen kasseysteeü, en was morsdood. -Eenen soldaet legde, dezer dagen, te Nieupoort, op èenen zyner kameraden, om le lachen, met een jaglgeweer aen. Het geweer was geladen en de lading trof den kameraed in het hoofd. Den gewonden is dood ter plaets gebleven. Wy lezen in de Gazelle de MonsDen 7 October omtrent 2 uren namiddag, deed den genaemden Marcellus De Corte, bessemverkooper te Hove (een gehucht te Graty), den pastor ombieden, onder voorwendsel van zyn huwelyk ie sluyten met de genaemde Acelle Delaubecque, die, dertien jaren met hem in oueehten trouw leefde. Den priester antwoordde hem, dat dit huwelyk niet kon gesloten worden, dewyl er geene enkele for~ maliteyt vervuld was. Op die weygering hield De Corte den priester, gedurende dry uren gevangen; eyndelyk wilde den pastor met geweld de woo ning verlaten; doch, er ontstond tusschen hem en De Corte eene worsteling, en verscheydene kwetsuren wierden den priester toegebragt. Het noodleeken gegeven zynde, kwam den koster hem ter hulp en verloste zynen pastor. De gendarmerie heeft De Corte aengehouden. De veldsiroopcryen zoo meld men uyt Geeraerdsbergen, duren voord in onze omstreek, vooral langs de zuydcrzvde onzer stad. Op den Buyzemonl heeft men op verscheydene plaeiseu gestolen. By eenen landbouwer was door de dieven reeds hei verken uyt het kot gehaeld, maer zy wierden verjaegd, en hebben het laten loopen. Te Acren waren twee kwaeddoeners bezig met in de schuer eener pachthoeve le breken maer ontdekt geworden zynde, namen zy de vluglden eenen ontkwam niet over den Dender te zwemmen, den anderen wierd aengehouden en gevangen gezet. Men zegt dat hy van fedegem is, en dat eenen bos sleutels en twee moordpriemen by hem gevonden zyn. Uyt Leuven heef! men vernomen dat het regterlyk onder zoek opzigtelyk de moord die op de beggyn, jufvrouw Goelseels gepleegd is, met veel vlyt word voordgezet. Tot hier toe, zyn de' gestolene voorwerpen nog niet gevonden. Usi, den vermoedden pleger van het schelmstuk, heeft reeds verscheyde ondervragingen ondergaen. Hy blyft loochenen, zoo hel schynt, maer word in het strengste .geheym gehouden. Een beweenlyk ongeval greep zaterdag in het groot Vleesch- huys van Dooniyk plaets. De twee gebroeders Dufour waren bezig met vleeseh te kappen, wanneer, in eenen oogenblik van onacht- zaemheyd, den jongsten zyne hand op den houtblok legde waerop zich het vleeseh bevond, den anderen liet op den oogenblik juysi het kapmes vallen, en hakte aldus onvrywillig dry vingers der regterhand van zynen broeder af. Uyt verscheyde streken vernemen wy, dat er nog steeds geklaegd word over hel opkoopen van boter en eyeren om die uyt het land te voeren. Te Kortryk was het maendag groote merkt. De pryzen- waren aen het dalen, en aenstouds hebben de verkoopers gewei gerd met afslag hun graen te verkoopen. Ten minsten dry vierden zvn onverkocht gebleven en opgezet. De wevnige tarwe die ver kocht is, heeft eenen afslag van 55 centimen ondergaen, en de rogge eene vermindering in prys van 46 centimen. De aerdappelen zyn van 6 lol 7 fr. verkocht. De boter is lol 2-64 den kilogr. be- taeld, en de eyeren heeft men tot 2-25 de 25 doen betalen. Op het vee was er afslag. Wegens de p.eweldiffe en zeer ernstige diefte die te Montigny-stir- Sombre, in den avond van voorleden zondag, is gepleegd, heeft eeri blad van Charlerov het volgende nog afgekondigd De hoeve, op welke de diefte gepleegd is, word bewoond door Boni- facius Ballon, een ongetrouwd man van 75 jaren oud, en door zyne zuster- Desiderift, die byna van den zeiven ouderdom is, en door eenen hunner neven. Dezen neef was naer de kermis gegaen met het volk van de pacht hoeve, en tie twee ouderlingen waren alleen t'huys. Zy zaten rustig in den hoek der schouw te klappen, als zy eensklaps met geweld aen de voor- naemste poort hoorden kloppen. Bonifacius, eer hy open deed. vroeg wie daer was, en wat men wilde 3Ien antwoordde hem dat zynen zoon vocht. Die dwaling hadde hem eene wyze voorzigtighevd kunnen aenraden, maer, men gaf hem den tyd niet om na te denken want op den zeiven oogenblik, kwamen er dry persoonen die ovQr eenen afsluytingsmuer geklommen waren, het hof op, en terwvl er twee Bonifacius by de handen vasthielden, zette eenen derden hem de tromp van eene pistool op de borst, zeggende dat hy schieten zou, indien hv schreeuwen durfde. In weerwil van zynen hoogen ouderdom, liet hy aich door die bedreyging niet afschrikken door eene spoedige beweging losgeraekt zynde, greep hy den booswigt die hem had aengesproken, hy de kraeg -en wierp hem behendiglyk ten gronde. Maer, midderlerwyl, had eenen der aenvallers de poort geopend voor de overige mannen der bende, en de moedige giysaerd. door het getal overwonnen, wierd op zyne beurt omgeworpen en in den> peerdenstal gesleept, alwaer men hem met geweld het aengezigt tegen den grond gedrukt hield. Intusschenlyd waren de andere hooswigten- naer de keuken geloopen, en ontmoetten Desideria Ballon, welke op het gerucht uyt den huyze kwam gesneld. Dewyl zy zich verdedigde en schreeuwde, gaven de misdadigers naer slagen op het hoofd en de armen. Zy vroeg dan, dat men haer het leven zou laten, en beloofde al het geld te zullen geven. Men liet haer leven,-en terwvl twee bandieten hy haer hieven, waren de andere in de slaepkamer gegaen. Daer stond eenen evken koffer, dien zy met eer. wafelyzer, hetwelk zy er vonden, openbraken, ei: zv namen elf zakken geld meé, inhoudende meer dan 12,0G0 fr. Zoohaestzv dat geld in lnin bezit hadden, bliezen zy de lampen uyt,. lieten de pachteres los, liepen naer deu peerdei.stal hunne gezellen halen, en vlugtten van de hoeve. Terstond na hun vertrek, liep den pachter, ofschoon gewond, hv zvne naeste geburen om hulp. Onmiddelvk zond men knechten te prord naer Charlerov de gendarmen verwittigen, welke welhaest ter plaetse kwamen* terzelfder tyd als de halve brigade gendarmen van Couillet, die op hunne ronde het gebeurde vernomen hadden. Kort nadien, kwam ook den post van C.hatclet. Maer alle opzoekingen in den omtrek waren vruchteloos. Volgens de inlichtingen van Ballon en zyne zuster, waren de bandieten van het hoofd tot de veten gewapend ieder had een mes, eene pistool en eeuen dikken stok, die scheen voort te komen van jonge hoornen, kort te voren afgesneden.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2