OVERLEDENEN. Luysterryke Ringsteking. Onzen stadsgenoot, den eerw. pater Calixtus Daens, Jesuit, geloofszendeling, vol yver, en die zoo veel voor de toekomst be loofde, is zondag morgend, om 7 uren, te Gend overleden. Dezen pater was macr 54 jaren oud, en is slechts korten tyd ziek ge weest. Den eerw. pater Daens was geboortig van Aelst, en was in bet klooster van Oost-Eecloo de pïaets komeu bedienen die den eerw. pater de Windt er had bekleed, en die ook aen de gevolgen der vei moeyenissen van hel ambt van zendeling, in den bloey van zyn leven, is weggerukt. De afgekeurde bouwvallige kerk der gemeente Vleckem by Aelst is, door Z. Hoogw. geslolen. Den pastorelen dienst voor de inwoonders zal in de parochiale kerk te Ottergem gedaen worden, tot dat de belanghebbende de hand aen de te herbouwen kerk zullen geslagen hebben, volgens hunne geschrevene belofte, bemagtiging en teekening van de koninglyke kommissie hun aenge wezen. Dy koninglvk besluyt van den 18 October, is M. C. J. Poppe, tot burgemeester van Dendermonde benoemd, in vervanging van wylen M. de Behault. YZEREN-WEG. Te beginnen van den 25 October, zal het konvov van 10 uren des morgends uyt Oostende, om 4 uer des namiddags, vertrekken het zal om*1-35 te Brugge, en om 5 uren tc Gend aenkomen, en bet zal alom blyven staen, waer het konvoy van 10 uren stond. Te Gend zal bel in korrespondenlie zyn met Dendermonde, Lokeren, Aelst, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk en Verviers. Wy vernemen uyt Geeraerdsbergen dat M. d'Hooge met veel eer en plegtigbeyd, als superior van het bisschoppelyk kolle- gie van die stad is geïnstalleerd geweest. Deze installatie heeft den 20 dezer plaels gehad. Z. Hoogw. den bisschop van Gend heeft deze plegtigbeyd willen bywoorien en voorzitten. Na de mis van den H. Geest te hebben gecelebreerd, heeft Mgr. de geloofsbelydenis van den nieuwen superior ontvangen. Na deze ceremoniën, hebben de professors eu de talryke leerlingen zich naer de groote oeffeningszael begeven. Deze zael was fraey en met goeden smaek versierd, en aldaer beeft men Z. Hoogw. den bisschop en den nieuwen oversten van bel kollogie, talryke en gulherlige gelukwenschingen loegesluerd. Den eerbiedweerweerdigen prelael beeft dan eene redevoering uytgesproken die al de aenwezige heeft getroffen in deze rede voering heeft den bisschop gehandeld over de wederzydsche pligten der professors en der leerlingen. De pligt der meesters is voornamelyk van goede christenen en van goede en nuttige burgers te vormen. De woorden die Z. Hoogw. de leerlingen beeft toegestuerd om bun hunne pligten te doen kennen, zyn bovenal treffend geweest, en Mgr beeft geeyndigd met de vaderlyke vermaning die den koning te Lier, de leerlingen van de normale school, heeft loegesluerd. De woorden van Z. Hoogw. zyn begroet geweest door de ge roepen van Leve den koning Leve Monseigneur Leve den superiorTe middag heeft den bisschop de gcestelyken, de wereldlyken overheden*, en de professors aen zyne 'tafel genoodigd. Het kollegie van Geeraerdsbergen beeft 112 inwoouende leer lingen, en 72 externen. Dus 18i leerlingen in bet geheel. Z. H. Pius IX heeft geweerdigd lot apostelyken protonotaris ie noemen M. den kanonik Scherpereel, groot-vikaris van Z. lloogw. den bisschop van Brugge. Mgr. den bisschop van Brugge komt de volgende benoemingen le doen Tot vikaris-gcnerael en prosynodalen examinator, M. den ka nonik Faict, oversten van hel Kieyn Seminarie van Rousselaere; Prosynodalen examinator M. den kanonik Dessein, professor in bel seminarie van Brugge. Oversten van hel kleyn Seminarie van Rousselaere, M. A. Frutsaert, principael van het kollegie van Poperinghe. Kanonik der kathedrale kerk van Brugge, M. F. Nolf, sekrelaris van hel bisdom van Brugge. M. den kanonik Bruneel, president van het seminarie, en M. den kanonik Ryekewaert, professor in godsgeleerdheyd en eeVe- vikarissen-generael van Mgr. den bisschop van Brugge, hebben den graed van doctors in godsgeleerdheyd ad honores, van de katholyke universiteyt van Leuven ontvangen. By koninglvk besluyt van den 16 October, in de Ardennen door den koning geteekend, is de proosidy der Pintc, gelyk men bet gehucht van Nazareth noemt, lot eene succursale kerk" verhe ven, en de nieuwe omschryving voor deze succursale, is in het besluyt aengeslipt. De jaerwedde van 500 fr. die aen de kapel van Pinte was toegekend, is op 787 fr. en 50 centiemen gebragt, gelyk die voor eenen pastor van derde klas, en dit le beginnen van den 1 January 1856. Het zelve koninglvk besluyt beveelt dal er eenen kerkraed voor de nituwe succursale zal worden zamen- gesteld. De stigting van een genootschap voor de gemeente-secreta rissen van het gansch ryk is op goeden weg, zoo' leest men in een blad. Wy vernemen dat M. Proost, secretaris van Heyst-op den- Berg en voorzitter van hel midden-komiieyl der secretarissen, de arrondissements-komileylen tegen den -4 november aenstaende byeengeroepen heeft. De vergadering zal gehouden worden in het hotel den Grootcn Monarkle Brussel, ten 1 i uren 's morgends. ïn dezelve zal gehandeld worden over de 'aenneming der statuten van de maetschappy, over de vaste samenstelling van het raidden- komiteyt, over den opstel van een nieuw verzoekschrift aen dc wetgevende kamers, enz. enz. Het militaire hof heeft in zyne laelste zitting de doodstraf uylgesproken legen Bresi, tamboer by het 12e linie, beschuldigd zynen oversten te hebben geslagen. Den kaporael van het Ic linie, lot eeuwigdurend en dwang- arbeyd verwezen, om in iney laetst te Hasselt eenen burger ïe hebben willen vermoorden, is in beroep tegen zyn vonnis gegae». M. Van de Velde, notaris te Ooslwynkel, word te Somer- gliern benoemd, in vervanging van M. 'Van Hoorebeke. M. Joos, kaudidaei-notaris te Waerschoot. word benoemd urt notaris te Ooslwynkel en M. dc Henau, kandidael-notnris te Gend, tol nota ris te VVondelghem, in vervanging van M. Ganser, die naer elders verplaetst is. Een dagblad Kondigt aen dat er besloten is geworden, van voor geheel Belgiën maer eenen scherpregler meer te houden, dat dezen van Brussel overleden zynde, den beul van Brugge hem vervangt. Men schryft uyt St Nicolaes Deze week is men hier begonnen met het opbouwen van een gesticht, waer in de lydelyk verlaten en ongeneesbare kinderen zullen verzorgd worden. Hel iokael word gebouwd aen de Groene Lanteeru en zai bediend worden door geeslelyke zusters uyt bet hospitael en buys voor ouderlingen, onder liet tnezigt van de kommissie der Burgerlvke Godsliuyzen. Dit geslicht, waervan de noodzakelykheyd zich reeds lang in onze stad doet gevoelen, is men verschuldigd aen de menschlievendhcyd van den heer K. B. Stoop, advokaet en gemeenteraedslid aldaer, die hetzelve ten zynen koste opbouwt en voor twintig jaren ter beschikking van de stad stelt. Zondag nam zekere Mareysse, oud 16 jaren, dienstbode by den landbouwer Roobrouck, te Zulle, een vuerroer dat aen eenen balk hing. en kwam buyten met dén zoon zvns meesters, ook 16 jaren oud; willende zien of er eene kapsuel op zat, kon hy den haen niet tegenhouden; het schot ging af en den kogel be- reykte den zoon Roobrouck langs den voorkant der linker schou der om langs achter de regter schouder uyl te komen. De dood volgde oogenblikkelyk. Mareysse is ter beschikking van den pro- kureur des konings te Gend gesteld. Op den weg van Eecloo naer Balgerhoeke ziet men een arm huysgezin, samengesteld uyl man, vrouw en verscheyde kinderen, welk in een slach van gracht woont, in een sperrebosch. Het is reeds vyf maenden dat dit huysgezin alüaer woont en noch van regen, noch Van wind is bevryü. Te Maeslricht is, in het hospieie van Calvarienberg, eene vrouw van 101 jaer en 9 maenden overleden. De overledene was èene walin. Er waren in het geheel gesticht maer twee walinnen de overledene, en een ander van 95 jaren. Als deze laetste vernam dat hare vriendin dood was, heeft zy een beroerte gekregen, en is een uer nadien overleden. De twee oude vriendinnen'zvn in hel zelve graf hegraven. Den lleyligen Vader geeft alle veertien dagen gehoor, op zulke wvzc, dat iedereen tot hem toegang heeft. In eene dier gehoorgevingen der maend september jongstléden, bevond zich eenen vyftienjarigcn scholier, die den Paus te kennen gaf dat hy geld verlangde om schoolboeken te koopen, waerop Z. 11. hem een dubbel napolitaensch goudstuk (omtrent 20 fr.) gaf. Den scholier bedankte den Paus, mner deed hem met een opregt gemoed opmerken dat dit niet toereykend was, en toonde hem terzelver tyd eene lyst welke het bedrag der boeken waervan hy aenkoop moest doen, op 5 rooimche kroonen bragt. Hy bekwam alsdan een tweede goudstuk, maer zegde aen den Paus, dat hy geen geld genoeg op zich had om hem wcêr te geven wat boven den aenkoöpingsprys der boeken te veel was. Den Paus antwoordde hem met goedheyd 't is wel, en nam van hel kind af'scheyd. Den scholier begaf zich inderdaed bv den boekhan- delaer Marini, om er de schoolboeken te koopen. welke hy noodig had, en duer den Paus vernomen had, dat hy den zoon eener arme weduwe was, zond hy nog eenig geld. ENGELAND. Londen, 19 oclober. Eenea bezonderen brief, in Jen Malla- Times afgekondigd, geeft inlichtingen ijver eenen oproer, die onder een gedeelte van bet engelsch-italiaenseh legioen aen boord van den Tudor heeft piaels gehad, gedurende den overlogl van Malta naer Liverpool. Volgens dien brief, schynt het, dat eenen ilaliaensclien luvte- nant, genaenni Anghera, er in gelukt was een groot gedeelte der mannen van bet legioen teoverluygen dat men bun naer Ame rika wilde voeren, en door die leugen had hy hun lot oproer aengehilst. Het scheelde weynig of hy gelukte in zyn ontwerp, dat bestond zich meester le maken van de engelsche en ilaliaen- sche officieren, welke niet met Item wilden aenspannen, of hun in zee le werpen, als zy wederstand zanden bieden eens meester zynde van het vaertuyg, zou hy hetzelve naer de Panlellerie teruggebragt hebben, welke men zoo even verlaten had hy zou zyne mannen ontschepen en de politieke gevangenen in vryheyd gesleld hebben vervolgens bad hy hel vaendel der vryheyd in Siciliën opgesteken. Den moed en de tegenwoordighevd" van geest van den engelschen kolonel en der officieren hebben dit plan doen mislukken. Men is er in gelukt Anghera af te zonderen van de soldaten, welke zich eenen oogenbiik door hem hebben laten misleyden, en die spoedig al het ernstige begrepen hebben van de daed, welke men hun wilde doen uylvoeren. By de aenkomst van den Tudor te Gibraltar, is Anghera aen boord van .den Mauritius overgebragtdit vaertuyg heeft hem naer Plymouth gevoerd, van waer hy naer het kasteel van Vork is gebragt, waerin hy thans gevangen zit. Annonces van den times.— Wie den Times ovt gezien heeft, zal voorzeker verwonderd gestaen hebben over de aankondigin gen van dit blad, welke de voornaetnste bron van deszelfs ryk- dom en oppergezag daerslellen. Liefde-verklaringen, allerlev voorstellen, aanbiedingen eu aennentingen, zoo wel openbare als geheymzinnige, alles word er in opgenomen en alles heeft er zyne geregelde plaels in, zoodal men geene uren lang te zoekeu heeft ont er in te vinden wat men wenscht. De annoncen van geheymzinnigen aerd staen gewoonlyk op de tweede en derde kolon der eerste bladzy, aen het hoofd van hel blad, en zy zyn een zeer goed middel van verzet voor een groot getal Engelschen, het verdrietigste volk dat onder de zon leeft. Dikwils trekken die advertentiën op politieke raedsels; zy staen daer als een ordewoord, van de ingewyden alleen gekend; dikwils en dit is stellig, meid men op geheymzinnige wyze, voor de ge- heyme maetschappyën der geheele wereld, de eene of andere po litieke verandering of revolutie die op handen is, door de wer king van die maetschappyën of van maglige politieke genoot schappen. Met dat middel, en zonder dat hel noodig is ontrouwe of bn- voorzigtige agenten rond te zenden, stuert men, in dry kleyn ge drukte regelen, het berigt de wereld rond, overal snel en zeker, zoodat men aen de fynste politie en de slimste kenners weet te entsnappen. Aldus lazen wy dezer dagen eenige woorden, die de vvfde aen- kondiging der tweede kolon op de eersle bladzy uylmaken. Die annonce was in 't fransch, en luydde aldus «20 A. Gardienne. Reeds sedert maendag zyn de tyduyen uyl Spunicn zeer goed: bly/'l stil. O'üonnell is macr een lyu meer; zynen naem alleen hoort de geschiedenis toe. FRANSCH KEYZERRYK. Een dramatisch looneel is gisteren in een der meyereven van onze stad gebeurd, zegt den Salul Public, van Lyons,"van IC oclober. Eenen zydewever, die, over eenige jaren, de spraek had verloren, trouwde met een jong ineysje, waerop hy sedert langen tyd verliefd was. Op de vraeg die door den magislraet aen den stommen gedaen wierd, of hy het nteysje tot vrouw wilde nemen, schreef hy dry keeten.;a, waerna hy eene hevige pooging deed en zeer duydelyk hety'a uytsprak. Het geluk had by den stommen een wonder uytgewerkl en hem de spraek weergegeven. Zie hier in welke bewoordingen eene korrespondenlie uyl Soudja-Kalé, gedagteekeud 24 september, en aen den Journal dc Constantinople gezonden, de zegepralen verhacU, welke door de Circassiers op de Kussen zouden behaehl zyn Dewyl de Kussen den Laba overgetrokken waren, om ver sterkingen te Abezech op le werpen, zond Sefer-Pacha onmiddelvk eenen parlementair aen den russischen bevelhebber, ten eynile hel doel dier expeditie te kennen. Den bcvelbrief antwoordde Door hel traktaet van Parys heeft men Circassiën aen Husland afgeslaen, en ik kom er bezit van nemen. Sefer-Pacha zond eenen nieuwen parlementair aen den russi schen kommandanl, oin hem le zeggen, dat Circassian een onal- hankelyk land is, en dat er niemand kan over beschikken zonder de toestemming van zyne iuwooners, en dat, ais dc Rus en niet onntiddelyk achleruyttrokken, de Circassiers hun hier toe wel zouden weten te dwingen. Vier-en-twintig uren later rukte Sefer-Pacha met 30,000 man- nen tegen de Russen op; die bietsten hadden met 10 kaoons op den kant van den hollen weg posl gevat. Het gevecht duerde dry uren en half. De Circassiers behaelden de overwinning, maekten 800 krygsgevangenen en overmeesterden de 16 kanons. Een ander gevecht had over een twintigtal dagen plaels in den Tcliah-Sou, na dat de Russen den Kattban waren overgetrokken die laetsten leden eeu aenzienlyli verlies eu lieten vyf kanons achter. De russisehe troepen zyn uyt rekruten samengesteld en bieden geenen laeyen wederstand. Al de krygsgevangeir die door de Circassiers worden gemaekt, worden niet meer als slaven behandeld zy worden in hunne gelederen opgenomen of mogen zich vestigen op hel grondgebied dat door den naïb bestuerd word. De circassischedeputatie die naer Constanlinopelen is gezonden is hier nog niet teruggekeerd, en men is hier hyna overluygd, dat de Porte en de westelyke mogendheden ons niet zullen onder steunen. DE ARMEN VAN PARYS. Er word tegenwoordig te Parys een drama gespeeld, getvteld les Pauvres dc Paris, (de Armen van Parys,) dal zeer veel ophef inaekt, niet alleen om de treffende looneelen, die er in zynmaer ook ontliet morael dat erin opgesloten ligt. Ziehier de bemer kingen over dit drama, (welke wy vinden in den Journal de BruxellesJ overgenomen uyl le Messagcr dc Charilé Het doel van den schryver is geweest een van de won- derlykste en tevens smertelykste iafereelen van Parys af te schilderen van heel Parys—van dal prachtig Parys, met zyne boulevards en schitterende magazynen, niet zyne weelde zonder gelyken; van dat Parys, blinkend, mei goudloover schiller- kleuren en klatergoud overdekt, hetwelk niet tegenstaende dat alles arm is, of liever dat juyst daerom arm is. Pragt en armoede zyn broeder en zuster. Ziel daer eene oude waerheyd, welke les Pauvres dc Paris'op nieuw voor den dag hebben willen brengen, en het drama is, inderdaed, niet zonder eene zedelyke toepassing. Het is ook geen lafereel van inbeelding helaeshoeveel smertelyke dingen zouden zekere menschen kunnen vertellen, indien zy eens den sluyer ntoglen opligtcn, onder welke de geheynten verborgen zyn Onder de armen van Parys, zyn 'er die 50,000 ponden rente hebben, en die men moet beklagen, omdat hunne 50,000 ponden renle hun verpliglcn er 00 of 80,000 le verteeren. Er zyn er, die appartementen bewoonen van 0000 fr., die alle veertien dagen bal builden, en op die soirees zult ge dikwyls den meester des huyzes hardnekkig den vierden man aen de whisl-tsSel zien wey- geren, omdat zynen gilet-zak en zyne geldladei ledig zyn. Op zekeren avond gaf eenen huysvader een bal ten twee uren des morgends sprong hy door de venster, en verpletterde zieh op de straeisleenen. Men heeft luydop gesproken van eenen acnval van heete koorts, en fluystcrend zegde men, dat hy plotseling geruïneerd was geworden. Noch de eene noch de 'andere ver onderstelling was waer. Hy heeft zieh gezelfmoord, omdat hy, in zynen ryk vergulden salon, eene soumie had verloren, welke hy, noch de zynen, noch zyne dienstknechten seffens konden be ulen, al bragten zyal byeen wat zy hadden ten eynde die belacbelyke eere-schuld af te doen-. Op eene andere plaels word het gebraden vleescit afgeschaft, omdat moeder en dochter alle avonden mei nieuwe toiletten voor den dag zouden komen; terzelfder tyd eet het peerd van den zoon het geld op, wat vroeger voor hel dessert of nageregt besteed wierd. Men koopt geene boeken meer; men abonneert zich niet meer op een dagblad de keukenmeyd gael maer zeer zelden by den slagter, en nauwelyks by den bakker. Dewyl de vrienden des huyzes, noch de ledigte in den geesl, noch de ledigte in de maeg zien is het daerop dal men uytspaert, en men verschynt integendeel in het Opera, in het bosch van Boulogne, aen de zee-baden, en dit op denzelfden voel als lieden, die twecmael meer forluyn hebben dan zy. Slaet nu de oogen op dat binnenvertrek, hetwelk half door de pragt cn half door hel gebrek bewoond word. De meesteres des huyzes heeft twee dochters, en die dry dames brengen overig haren tyd door, met kleyne loteryen voor den armen in le rigtcn. De fiefdadigheyds-lotery duert by haer al tyd voord. De vrienden, zyn verwittigd, en zoobaea} zy eene visile kómen afleggen, moeien zy ook briefjes nemen, of voorwerpen in de lolery geven. De dames zelve plaetsten alzoo ai hare oude vodden hare verslenste schennen, hare verouderde wacyers, hare geborsle porceleynen. Zoohaesl zy alleen zyn, werken zy somtyds aen kleyne dingen, die in de lolery zullen ten toon gesleld zyn, en die door de handjes zeiven van die juffers gemaekt natuer- lyk onze jongeliê dwingen om de overblyvende biljetten te nemen onder straffe van niet voor galant aenzien le worden. De voordeelen van die speculatie zyn niet groot te meer omdat men op den dag der trekking, thé en koeken moet opdie nen en den salon moet verlichten. Echter als men dat dikwils doei, als men dat slim aenlegt, dan maekt die geheyme lotery niet alleen hare kosten maer nog belaelt zy dc cigaren van de eenen, de handschoenen, de bloemen en de ryluygen van de anderen. RURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN J u Vrouwelyk i HUWELYKEN. Jac. Liebaut, koperslager, met Theresia Van der Eist, landb. Joan. Schockaert, man van Judoca Scboonjans, landb. 69 j., Mvlbeke. Em. Ruelens, 2 j., Schacrbeke. Leont. Van Belle, 7 d., Zoutslr. Philora. Bombeeck, 2 d. Schaerb. Elisa Van Meerbecek, 3 m. Esplan. w WERKHUIS van Goud Zilver en Diamanten. DE V1DS-PINS, Goud-en Zilversmid te A^lst in de Kerkestrael 5. heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat hy tpn zynen huyze een Werkluiys heeft opgerogt voor het vervcerdigen van alle Goude, Zilvere en Diamante voorwerpen alles na de laetste mode, alsmede van alle Kerk- Ornamenten, welke hy verkoopt aen de geringste pryzen, hy vvaerborgt de goede hoedanighevd Tan alle die voorwerpen. Ily koopt en neemt in betaling aen de volle weerde, het oud Goud, Zilver en Diamanten. Hy maekt en repareert aen heel kleyne pryzen, alle de goude, zilvere en dinniante voorwerpen, dc reparation worden seffens afgemaekt en den zelfden dag afgeleverd als men het verlangt- Te Peerd, op Zondag 2 November aer.stnende. om 3 uren namiddag, ter herberg Niebwveer, by Edmond Snev te Denderbelle. Dc pryzen bè'staci: in allerlev Ruvtersgerief van den nieuwsten smaek. Tp ffcrvfjrt a T5.000 schoone Kannda-Plan'soenen, c «AtvvyJ>i,csie qualilevl. Zieh te adresseren te Baet- degem by l'ieter De Mol, wachter der kweekery.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3