DE GOXVEXTIE VAX AXTWEUPEX EX DE REGEXTIE VAX AELST. Ten slolltt willen wy aen die verblindde Ulooslerhalers nog ■none daedzaek voorbrengen die ten. minsten zoo veel gewigl lieeU dan lid vorenslaende. In 1841) vvierd er door de geschiedkundige conference der liniversileyt van Cambridge, in Engeland, een vonnis geveld' nopens de afschaffing der kloosters in Engeland. Dees genoot schap samengesteld uyt anglicacnsche ministers en gegradueer den bestemd voor den eenediensl, bi sloot aldus met eene meer- derheyd van 88 sleminen tegen tiü, na eene beraedslaging die dry- dagen geduurd had De afschaffing der kloosters door llcnric.us VIII is ccnc vroede ramp voor 'l land geweest, en de tegenwoordige omstandigheden teregsschcn dringend ie herstelling van soorlyelgke gestichten onder ons Zie daer wal geteerde protestanten over de kloosters denken en leggenen nog lyn er verbasterde katholyken, of liever ellendige geloofsvenakers in Belgiën die gedurig hunne woe dende gal legen die heylzamc gestichten uytbraken en ze vol- geern tot. in 'den grond.zouden zien afbranden; doch wy betrou wen dat de vvenschen der goddeloosheyd zullen verydeld worden en dal, moest zy eens hel hoofd willen opsteken, zy door de samengepakte menigte der goeden met eenen slag zou verpletterd- wouden. Als T Verbond en de Broddelmin met dezen artikel niet te vreden zyn. zy mogen spreken, wy zullen de zaken van wat hooger opnemen en cenen sluyer opligten dien wy nu, om zekere redens, onaengeioerd laten. In zyn laetste !Nr beval den Munt leur van ons sladliuys, alias het Verbond van Aelsl eenen artikel die daedzakelyk zyne bron verpaed. Dien artikel zegt e dat de onderhandeling lusschen den c bisschop en den gemecnlcraed van Aelsl,. om te bekomen dat eenen geestelijken in onze middelbare school hel christelijk onderwijs zoude geven, tol heden gccncn voldoenden uylslag hebben gehad, omdat hel bisdom gccncn slap wilt afwijken van de Conventie van Antwerpen. Dat er naglans niets is verzuymd geworden om dies wengnendc eene overeenkomst te treffen, doch. dal alles bg de hardnekkige wcygeriny van den bisschop is blyven> steken, D'yt deze stellige verklaring blykl hel zonneklner dat.de regenlie van Aelsl de Conventie van Antwerpen, gelyk zy door het liherael ministerie is voorgedragen, in de kamers door liberalen en katbo- lykeu gestemd,.bielwillaenveerden, maer er blykl nvt il«zeverkla ring niet welke dc punten zyn die de regenlie wilt w eelt laten. Welke Zyn de artikels waeriu Z. 11. den bisschop niel Uautoegeven? Is liet. de helft, zyn hel de dry vierde ol'de vier vyfde der conventie die de regenlie versloot? Zyn het de voornaemste artikels-die zy wilt ter zydc stellen Zou. de regenlie de ziel' der conventie, tic by- zoudersle waerüorg voor de bissohoppelyke veranlwoordelykheyd willen versmachten Van dit alles word er in den artikel van T Verbond niet het minste gewaegd, eu dit geeft ons 't. regt van vlakaf.te zeggen dal de regenlie zoo ernstige hinderpalen moet in den weg gebragt hebben, dat eenen hoogst bezorgden zielen herder zich in de oumogelykbeyd bevonden heult dezelve te overkomen. Van twee zaken oene of wel de regeritie wilt regtzinniglvk etnen priester voor hel ehristelyk onderwys, of zy wilt ergeenen. WiU zy reglzinoiglyk eenen priester, zy moet zich, in feyte van godsdienstig onderwys, onderwerpen aen de voorschriften van Z. li. den bisschopi vermits zy teenemael onbevoegd is onv over de zaek te oordeelen wilt zy geenen priester, dat zy hel ronduyt zegge eh geene omwegen gebruyke om de schuld op Z. II. den bisschop te schuyven. Wy vragen dan aen onze regenlie, of liever aen haren tolk, hel Verbondwelke de artikels zyn of wcik het deel is-van de con ventie nopens hel welk de regenlie met liet achtbaer opperhoofd des btsdoms niet wilt of niet- kan overeenkomen; hel publiek heeft regt den grond der moeyelyklieyd te kennen opdat itet konne oordoelen langs welken kant het ongelvk is. Doch,, konfrater Verbond, als gy hieromtrent inlichtingen geeft, wy verzoeken n van reglziunige en ware uylleggingen te geven, dit is te zeggen dat wv u verzoeken den logenaer niel te spelen gelyk gy al wederom, in uwen laetsten artikel, gedaen hebt met namelyk den texle en de letter van den bisschoppelykeu bcvelbrief te vermiBken, door wechlalingen leveranderen en schandelyk te vervalschen. Als gy op zulke wyze met uwe uylleggingen zoud te weik gaen,. dan zouden wy u elfen af moeten zeggen, dat gy dc ouders en '1 publiek wilt foppen eu bedriegen, om uwe palroouen, ten koste der vvaerheyd en reglveerdigheyd, te vcrscltoonen, en dit; onthoud het wel, konfrater, zal zoo gentakkelyk niel gaen want wy zullen er by zvn. Zoo dan, Verbond, regt voor de vuyst, openhertig en treffelyk geklapt; valt u dit wal bard, wel doe u een weynig geweld aen, en denk dat de zaken toch zullen aen den dag komen, al moesten ze dc kraeyën uytbrengeu; daerom geene vaisclie toeren, geene kunstgrepengeene uevviinpeiiugendaermeê zult gy u best bevinden. Voor wat overigens uwe domino en ongepaste vragen betreft of den bisschop den oorlog wilt verklaren aen 'tgouvernement, omdat het zyn wcreldsch gezag niet wilt afslaen en hel onder werpen aen de willekeurigheyd een heerscbzuchl der geestelyke magtof de vertegenwoordigers van liet wereldsch bew ind, wier magi nok van God komt, niel zoo eerbiedweecdig zyn als de geestelyke ambtenaren, enz. enz. daerop zullen wy u tie nacsle week antwoorden nu ontbreken ons tyd en plaels, doch by eene week te wachten zult gy niets verliezen. Een blad van Brugge, de Palrie, zegde zaterdag dal de aenstaende dood en verkooping van den Messager de Gand hebben doen kennen dat dit blad slechts een beperkt getal geabonneerden heeft, en sedert lang zon gevallen zvn, was het niet dat den Messager buytengewoone groote subsidiën had genoten. Volgens eene korrespondentie aen een blad van Ant werpen toegestuerd, zou den eygenaer van de Broedermin en van den Echooh een der byzonderste action- narisscn der nieuwe onderneming van een ander blad worden. Den opvolger van den Messager zal aldus de reptt- bliekaensche leeringen van de voornoemde dagbladeren kunnen belyden. Zoo veel te beter, zegt de Patrio dit zal ten minsten meer openherligheyd aen den dag leggen. Den stervenden Messager is overigens maer den tolk der revolutionnaire party. Het schynt dat liet nieuw dagblad den titel van Journal de Gand zal dragen.. Dit zou eenen stap achteruyt zyn. Men weet dat don Messager ook den opvolger van den Journal de Gand is geweest. De verandering zou dus. ■sjevnig beduydend zyn. Wy lezen' eenen artikel, in den Vlaming, onder dagtëe- kening van den 23 October Berigt aen de ouders. De vakantiën der gendsclie uni- versiteyt hebben omtrent dry maenden geduerd, en de ouders die er hunne kinderen naer toe zenden, vermeeuen misschien dat deze zich daer nu op hunne studiën gaen toe leggen; di t is eenen misslag, welken den Messager heden doet aennierken in de volgende voegen Dezen avond, ter gelegenheyd van het evnde der vakantiën, zal de Societeyt van de studenten der Universiteyb in haer lokael op den Kauter, een muziekfeest geven, gevolgd van eene loterv. Ter zelfde gelegenheyd, zal de Societeyt der studenten morgen zondag een schoon bal geven, op welke al de socie- téyten der stad genoodigd zyn. Muziek en dans, ziedaer wat die heerkens alhier verrig- ten. De studiën kunnen wachten. CORRESPOXDEXTIE. M. B. uyt M'. gy doel my eene zoo' aerdige vraeg, dal ik eenige dagen moet nadenken om ze te beantwoorden doch ik beloof u eene schriftelyke antwoord binnen de acht dagen. Geëerdcn vriend uyt E. indien ik u verzoek inwilligde, de zaek zou voorzeker aanbranden. Lael dil slecltl gebroed zynen eygen ondergang bewerken, hy is immers naby, dit gevoelt gy. maer te wel. Mox veniain. M. S. uyt G. neen, 'k hete het u voorzegd. Den tyd ontbreekt ons om eenige pillekens le scbryven, wy zullen er zondag wal geven. Eenen zeer vlezen brief is ons medegedeeld waervan. wy geen gebruyK kunnen maken omdat hy niel geteekend is. Het is den if november aenslaende, dat de kamers- door den koning,. iu> persoon-.zullen geopend worden. De opening zal om een-uer geschieden. Den Monitcur heeft hel programma afge kondigd, hetwelk aen dik van andere jaren gelyk is. itlen schrvft ons nvt Nederhassell 28 October 1856. ÜEaoERltoDE, zulerdaj; was liet hier woerlvk feest. Ofschoon men slechts den rrydaj; de lyding ontving van de eedaflegging van onzen nieuwen liurgemeester, welke des anderen dsgs.te Aelst om 10 uren moest plaets hebben, was men er in gelukt eenen nken stoet van peerden en ryluygen te verzamelen welke den heer liurgemeester tot Kerkxken te gemoed zvn gereden. Bv zyne terugkomst in de gemeente, wieref hy overal met de beslgenreende- vreugdegeroepen van Lrre onzen Burgemeester,. begroet. Oocti het feest scheen maer voor goed te beginnen wanneer bv naby zyne wooning aenkwain aldaer by eene fraeyversierde ark, wierd hem den vvyn van eer ouder een donderend-handgeklap en eea duyzend- mnel herhaeld geroep der overgrnole menigte, van Lete dén Burge meester, aengeboden. Een gegeven teeken deed eensklaps de menigte zwygen, eenen ouderling naderde het rytuvg van den heer Burgemeester en stoeide hem in welgepaste verzen de gelukwenschrngen van geheel de parochie toe dikwils vvierd den spreker onderbroken door herhnelde toejuyehingen en op het eynde zynor aenspraek koude men de toegevloevde menigte slechts na lO minuien vreugde belooningen en grlukwenschingen aen den.heer Burgemeester,, inhouden. Ben Burgemeester diep getroffen door deze liefdebetooningen. kon slechts eenige voorden van dankbaerhevd zyne nieuwe onderdanen toesturen, welke, zoo gy kont denken, met den mecsten geestdrift wierden onthaeld. Be vremdelingen van de omliggende parochiën toegeloopen. zyn de Nederhassetnren komen geluk vvenschen over het goed order en den smaek waermede zy hun feest hadden berevd. Niet de minste buytensporigheyd, zoo gemeen in z.ulke omstandigheden, heeft men te betreuren gehad immers het feest begunstigd door een allerschoonste weder is allerfraeysl afgeloopen en zal lang in het geheugen van een ieder blyven.. Den afslag van het koorn duert voord. De tarwe is te Sa men by de 5 francs afgeslagen. Te Bergen was-de daling van 5 lot 4 ff. Op de merkten te Dendermoude en le Geeraerdsbergen is er afslag op de granen geweest. Op deze laetste merkt, tot bv de 3 Ir. den Itekloliler. Uyt Korlryk meld men dat hel aldaer maendag'buytenge woone groote merkt is geweest. Vele evgenaers van granen heb ben geweygerd le verkoopen, en hun graen opgezet. Den gemid delden afslag op de tarwe, was van 2-62 den hectoliter. De boter en de eyeren zyn ook afgeslagen. De aerdappelen zyn aen den zelvcn- prys van 6 a 7 francs de 100 kilogr. verkocht; In de pryzeu van het vee was er geene verandering aen le slippen. De politie van Brussel heeft eeue belangryke aenhouding gedaen. Den genaemden Jan Baptisle Sas, gewezen zaekwaer- uemer le Wentel en le St-Jans-Moienbeek, en die voor valschheyd in geschrift lol vyf jaren gevang was veroordeeld geweest, en nu nog onder de waekzaemlieyd der policie stond, is hy de kraeg gevat. Dezen kerel was uyt zyne wooning verdwenen, eu dit hail lie aendachl der policie gaende gemaekt. Men heeft welhaest ontdekt dat Sas valscbe eflëklen had in omloop gebragt en voor aenzienlyke sommen, en liet fs alsdan dal men deu pligligen heeft opgezocht, die zich nu in de handen der justicie bevind. Eenen anderen kerel is door de policie, dezer dagen, geknipt. Het is den genaemden J. Strain, werkman in de yzergietery te 'Sl-Jans-Molenbeek. Strain bezal liet vertrouwen vau zynen meester, en wierd dagelyks gebruykt om briefkens en facturen te gaen ontvangen. Als Sirain eene goede faelucr had le ontvangen, ging hy op zynen weg, in eeue herberg, eu kopieerde daer de facluer, en maekte het liaudleeken van zynen meester naer, en gaf de valscbe facluer tot kwitlancie, en hield liet geld. My gal' dan de echte facluer aen zynen meester terug, en zegde dal hy geen geld had ontvangen, en dat de persoone'n later zouden belaetd hebben. De dagbladeren spreken heden over de faiilite van eenen graenkoopman. Dit bankroet weik tol eene aenzienelyke sotnrne beloopt, beeft veel opziens le Brussel gemaekt, en is liet voor werp sedert eenige dagen, van alle gesprekken. Meden heeft men vernomen dal dezen koopman of kommissionnaris in gra nen, M. Vdie in liet leeg der stad woont, is aeigehouden, en ter beschikking van den prokurcur des konings is gesteld. Men verzekert dat den deficit lot hoven een half inillioen be loopt. Men kan dus begrvpen hoeveel persooneu er door zulten verliezen. Een ander bankroet, welk met liet voorgaende in betrek schynt le staen, is verklaerd. Den pligligen van dil bankroet zou M. Fzyn, koopman in sterke dranken. Men zegt dat het verlies, of deficit, van deze faiilite, tol 800 duyzend francs be loopt. Men begrypt dat dit atles veel gerucht en opspraek le Brus sel heeft doen ontslaen. Men verwacht niet nieuwsgierigheyd verdere bczonderheden die het reglerlyk onderzoek zal moeien doen kennen. Onzen koophandel blyfi voortdurend klagen, over de slechte inrigling van den teicgraphe, dit leest men rb'hel Ham- dclsblad van Antwerpen; men mag dien inderdaed niet nicer tclégraphc-élcclriquc noemen, zoo ellendig langzacm, kruypende' depcchen in onze bureelen rond. De dcpechen van Antwerpen, doen nog altyd, zoo als vroe ger, den groolen omweg naer Brussel. By voorbeeld men tc- legrapheert naer een koopntanshuys le Botterdamiri plaets dal deze depeche regt naer hare bestemming gaet, zend men ze eerst naer Brussel. Daer krygt zy hare beurt, en komt cyn- delyk langs Antwerpen terug, om alzoo naer Botterdam geëx pedieerd le worden. Men begrypt seffens welk tydverlies dil veroorzaekt nibt alleen de dubbele werkzaemheyd, den grooten omweg; maer nog. liet afwachten der beurt le Brussel, waer soms honderd depe- ches, van allen aerd; op het bureel zyn neergelegd. Depeches, die 's tnorgeuds ten 10 uren naer Londen verzonden worden, zyn dikwils des anderen dags 's namiddags nog niet op hare bestemming. Verschevdene moeyelykheden- zyn hierdoor reeds ontstaen op onze Beurs, onberekenbare nadeelen wierden er door dien slekken-gang, onze kooplieden reeds toegehragl; de drukpers klopt en hlvft kloppen, maer den minister blyfl eenen ziende- bliuden, eenen hoorenden-dooven Men beweert dat de vertraging gedeellelyk ligt aen itet kleyn getal amblenaers in-de telegraphe-bmeelen, zoo zyn er le Ant werpen slechts 3 een cyffer, dal zekerlyk veel të kleyn is, in evenredigheyd van het groot getal depechen. Een ander gebrek word er in de organisatie van den lele- graphe opgemerkt. Van 1 lot 3 uren, juyst de uren van Beurs- lyd, weygert men depechen naer hel buitenland le verzenden, men begrypt tot welke nadeelen die weygering dikwils aesley- ding geeft. Met een weynig goeden wil zouden al die hinderpalen ophou den, en men zou die groote en nuttige instelling, ten vollen aen haer wezenlyk doel doen beantwoorden. in een vlaemseh blad van Brugge las men gisteren het volgende Er word in onze stad roet veel veel lof gesproken van eenen proprielaris voor hel volgende feyt dat wëerdig is door velen nagevolgd te worden Den- proprielaris in kwèslie, had eene? hofstede van verre hoven de honderd gemeten, waervan den pacht uyt was. eu aen den ouden pacht van 50 fr. hst gemet verpacht wierd. Een groot gotal landbouwers hadden zich ten huyzo van den proprielaris begeven, weerouder er waren die hem tot vgf-en- veerlig francs liet gemet boden. Den proprielaris weygerde te- verpachten aen dien prys, maer hy riep zynen ouden pachter, en sprak hem als volgt Zie, men hied my al 45 fr. het gemet voor de hofstede die gy tot nu toe gebruykt hebtik wil 'u niet doen opsteen maer, ik leg u-de verbindlenis op, van met uw graen lor merkt le komen en niet hooger te verkoopen dan eenen prys die ik u zal' stellen, en waeraen gy en do burgers kunt' heslaen. Indien ik gewaer word, dal gy hooger zult verkocht hebben, binnen geheel den tyd, dat uwen nieuwen pacht, zal duren, mogt gy zeker zyn,. van na verloop van uwen pachtte' moeten verhuyzen. Den ouden pachter vertrok vol blydschap hy zelve kon hot voorgevallene niet zwygen. Er is uyt' het gevangenhuys van Hiiy cenen veroordeelden ontsnapt. Den ontsnapten moest den hof doortrekken, en in den zeiven wandelde eenen kouimies-greffier, die den vlugteling wilde tegenhouden, maer er niel in gelukte. Tot hiertoe' js den ontsnapten door de gendarmerie nog niet ontdekt. Te Jumet,. zoo meld men uyt Charlerpy, is in eene k ley no wooning, brand uytgeborsteo, en dry kleyne kinderen waren op het punt van in de vlammen om le komen, wanneer zv door een stoutmoedig jongetje van acht jaren zyn gered geweest. Het was dezen jongen die eerst het vuer had gezien. Hy heeft maer de geburen geroepen om te blusschen, als hy de kinderen gereil had, want, bad Ivy eerst om hulp moeten loopen, de dry- kinderen waren verbrand. Den zwaren mist van woensdag, nrorgend treeft op den yzerenweg lusschen Vilvoorde en Brussel, ter pjaets Moutplaisir,- een jammeriyk ongeluk veroorzaektEenen zeventigjarigen sehaepherder, na het voorbyrvden van 't konvoy, kwam lusseiren de rails een vonkje vuer opnemen, om zyne pyp aen le steken, doch bemerkte niet dal eenen anderen treyn uyt Brussel kwam- aengereden. Den gryzaerd wierd hel hoofd vermorzeld. Toen de lokomotief in de statie te Antwerpen aenkwain, kleefde er nog bloed aen de wielen. in het Audenaerdsche koopt mende aerdappels aen 5 fr. de 100 kilogrammen. Het is den 25 October, dat het lyk van den groolen dich ter Tollens, le Byswyk, by Botterdam, in welk dorp hy ge storven is, naer het graf is gedragen. Eenvoudig zoo als den dichter was in zyn leven en in zyne werken, zoo eenvoudig; was ook zyne begrafenis, zeggen de liollandsche bladeren" Zyn stoilelyk oyerbiyfsel wierd door twaelf van de deftigste burgers der gemeente opgenomen, ten 12 I;4 ure. Dezoonenen kleynzoonen van den overleden volgden de baer, gevolgd-door deu burgemeester, een 50tal lieeren uyt verschillige steden r meest allen schryvers schilders, beeldhouwers, kompanisten en afgeveerdigden van letterkundige genootschappen, die twee aen twee den lyksloet volgden. Achteraan stapte eene talryke volksmenigte, diep ontroerd en ingetogen; verders nog MM. Mensinger en Le Comte, besluerders van onderwys-gestigten met al hunne leerlingen. Toen -de kist boven het graf was ge- plactst, wierden achtervolgens lykredens uytgesproken of rouw dichten gelezen door MM. Van den Berg, Molster, uyt Leyden, Benniuck Janssonius, Kleyn, cn Wilhuys, Vlaemseh Belgiën legt op zyne beurt eenen rouwkrans neërwy zyn denzelven ver schuldigd aen M. Jan Van Ryswyck. Op den 8 juny laetsleden, zegt den Journal dc Charlerog, ging M. Gërardy, kassier van M. Lechien, bankier te Fayt, hy dé echtgenoten Pottiaux, te Camièrcs, eenen wissel ontvangen van 458 ir. denzelfdcn dag betaelbaer. M. Gërardy,. by hurt gekomen,, trok uyt zynen zak eene brieveutesch, waeruyt'hy den wissel nanp dien Pottiaux, om zyne aendachl af te wenden, verzocht hem voor te lezen. Maer op den oogenblik als den kassier dit doen ging, poogde Pottiaux hem het papier uyl de handen te rukken, hetweik echter niel zoo gentakkelyk ging. Den kassier stak den wissel in zynen zak. Alsdan sprong Pottiaux. hein op liet lyf, en wilde dc brieveutesch met geweld uyt zynen broekzak scheuren, onge- tvvyffeld denkende dal dezelve nog andere weerdyen inhield. Gërardy verdedigde zich goed, maer de vrouw Polliaux kwam haren man ter hulp, en beyde sleurden den kassier naer eene tafel, waerop een mes lag. Pottiaux greep dit nies en begon er Hteèin de broek van den klerk (e snyden. Gërardy wierd hierbv aen de hand.gewond hy moest loslaten, eu de brièvenlcsch wierii geroofd. Daerna rukte men Gërardy ook deu wissel uyt den zak dien men in liet vuer wierp. Voor alle die feyten verschenen Polliaux en zyne vrouw dezer dagen voor do korrectionnele reglbank van Charlerov. Zy zvn- veroordeeld den man lot 5, de vrouw tot 5 jaren gevangzitting.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2