ZONDAG 9 ELFDEN JAERGANG. - Nr 331 Vertrekuren nvt de Statie Aelst NAER Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, DEN 8 November 1856. Met Theorièn alleen bestuert men niet. Zal men hel eyndelyk begrypen EENIGE BEMERKINGEN. 'Denderm. 5-40 8-05 10-00 3-30 5-30 8-50. 3? Gcnd, Brugge, Ostende 8-10 - 11-25 1-25— 3 -30 5-30 lc klas langs.Dendermoiide. Korlrvk, Mouscroen, Uyssel (langs Lede) 8-10 11-25 - 5-30. Dooinvk, llyssel (langs Alh 7-501-05— 5-15 Nin. (ieenirdsb. Ath, 7-501-055-158-15. Betgen, Quievrain 7-50—1-055-151° en2° kl. Jokeren 8 05 10-00 3-30 5-30 8-50. 'Brussel 7-50—18-15. Meclielen Antwerp., 5-40-8-05 10-e3-30. Leuv Thien Luyk, Ver\5-40 8 05 10 3-30 8-15 'Landen, St.Truvën, Hasselt, 5-10lü-» 3-30 Gend 810—1L4Ï5—1-25—8-50. Staen te lede de konvoys vertrekkende van Brussel7-15«-« 8-00-en van Gend 7-10 4-30—7-30 en dezen die vertrekt uyt Aelst teri 11-25 's mot pens Te iDEf.EM staen deze vertrekkende van Ath 6-30 4 0-00 en deze vertrekkende van Aèlst'7-30 1-20-5-30. Htaen te GYSEGeiu stil al de -konvoys iiytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 8 00 's avonds en van Dendennonde ten Q0J 's morgens 'en 8-00 *s avonds. "4jtaen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 's morg. 4 en 0-00 des avonds. \au Den derleeuw 8 05 's morg. 1-20 en 8 40 des avquds. GUIQÜE -SUU41. VAN 'LOK ER FN N A ER 'DendermonÖe, Aelst 5-30 9-30 3-15 7-2U. 'Ninove, Geerardsbergen, Ath 5-30 9-30 3-15 7-20. VAN ATI! NAER 'Geeraerdsbergen, Ninove,'Aelst, Dcnderntonde, Lokeren 6-30 9-55 4-00. 'Geernerdsbeigen, Ninove Aelst, Dendennonde. 6-309-554-007-15. 'Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 -O 00 7-15. 'Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Ledo.) 9-5547-15 (langs Dendeimonde.) VAN GEND NAER Ykelst, Bross,Wnove, Ath 7-10 -12 20-3 0;»7-30. VAN IIRUSSEL NAER Aélst, Gend 7-15— 12-30—0*00 8-00. "Niuove, Geeraerd.bergen, Ath .langs Denderleeuw) 7-15 12-308-00» VAN DFNDi'.RMONDF NAER: 'Brussel langs AeU'l 7-25 - 11-35—0-00 8-00 1. Meeh.) 6-05-8-30—10-20—4-00. Aélst, 7-23 8-40 - 11-35 4-15 6-10-8 -00. DEN DENDERBODE Dit is eene thesisdie, door de Emancipation, over eenige da gen, is afgegeven. Als men de zaken van een land mei Iheoriën of bespiegelingen alleen wilt besturenzegt dit bladbedriegt en a misrekent men zidu, men bereyd de regeringsloosheyd en men cyndigt met al de wezenlijke belangendie sterker zyn dan de grondsleisels, in gevacr te brengen. Ue gcmecne verslanden laten zich gemakkelijk door Iheoriën begoochelen en verdedigen dezelve met eene soort van dweepzuchtmaer de ware staatsmannen welen dat er van de daedzaken moet rekening gehouden wordenonder straffe van de samenleving in pynelykc beproevingen te werpen, waeruyt zij altyd lol haer nadeel opslaet. Deze bemerkingen a zyn locpassclykzegt de Emancipation, acn 'deze die zouden <t willen doen gcloöven dal de professors van onderwys l welk -At (en hoste van den Slact, en onder loezigl des gouvernements gegeven wordtemcmacl moeten vr.y zyn en blijven in hunne lessen en boeken om den godsdienst van dc overgroole meerderheyd der natie acn te randenvermits den Slael gccnen godsdienst «c mag aennemen en de gewclcnsvryheyd ten voordcclc van allen in de grondwet geschreven is Aldus, volgens die oppervlakkige verstanden, zouden de agen ten des gouvernements, om de vryheyd der eerediensten te eer biedigen, openlyk in ofliciele leerstoelen mogen opstaen tegen liet bisschopschap en duyzende poogingen aenwenden om het van zyn gezag te berooven, om het te schandvlekken, om het hatelyk ie maken en aldus, indien hel mogelyk ware, de heyligste aller religiën benevens de magi die haer lot steunpunt dient, te ver nietigen Dit princiep slryd legen alle gezoud oordeel en regie rede.' En nogtans die agenten des gouvernements, welke men liever de agenten der francmaconsscctemaer levende met het geld der kalholykcn, zou moeien noemenwenden al hunne poogingen aen om het geloof onzer voorouders te verdelgen, by zoo verre, dat nimmer seclarissen zich zoo woedend tegen de leering; vau J. C. en tegen deszelfs Goddelyken Persoon geloond hebben. Het Heylig der Heyligen word langs alle kanten bestormd, den dryraael heyligen God die er inwoont, en de eerbied weerde mys teriën die Hy met zyne ondoorgrondelyke wysheyd bedekt, zyn bet voorwerp geworden der beschimping en verachting van deze die de lessen dier gouveruementsagenlen bywoonen, gelvk men er le Gend het schandaleus voorbeeld van gezien heeft. De dwa ling die op duyzende verschillige wyzen gepredikt word rigt verschrikkende verwoestingen aen in de Kerk, dan met zich onder den dekmantel van menschlievendheyd en verdraegzaem- heyd te verbergen om des le beter in de verlevding le gelukken, dan met openlyk aen le randen, om te verschrikken. Liet sclian- dael breyd zich met eene zoo ongehoorde schaemteloosheyd uyt, dat men, tol schande des lands, moet zien dat de hoofdstad, over eenige dagen, 5000 franks meer gestemd heeft voor de goddelooze upiversiteyl, en zulks eeniglyk om een oponbaer bewys te geven van verachting of afkeer van het bisschoppelyk gezagEn als men ziel hoe roekeloos den godsdienst onzer voorouders aenge- rand, beschimpt en geschandvlekt word, onze bisschoppen zou den moeten zwygen, onze geestelyke overheden zouden ons niet mogen vermanen ondemgten en wapenen tegen het gevaer waermede ons geloof bedreygd wordAchteruyt, huychelende liberaters, gy zyt valschaerds en roept schynheyliglyk de grond wet in om het volk des te gemakkelyker te bedriegen. wilt doen gelooven en gy predikt op alle loonen dat de bisschoppen de opvolgers niet zyn der apostelen, dat zy hel gezag, de magt en de pligten der apostelen niet geërfd hebben, dat zy den iever, de werkzaemheyd, de gelrouwheyd en den moed der apostelen niet navolgen gy wilt het volk wys maken dat de bis schoppen niet onderwyzen, niet berispen noch opwekken volgens bet voorbeeld van Christus en zyne apostelen, dat zy het voor beeld niet volgen der oude kerkvaders, dat zy de stem huns gewetens en der broederliefde niet aenhooren en meer andere gedrochtelykheden; maer gy ziet of wilt niet zien dal gy, door uwe schandleeringen en lasterende predikatiën, de apostelen en Christus zelf veroordeelt en het licht versmaed der kerk, die ons geleyd en 't welk ten pryze van 't bloed van Christus en van zoo vele marielaers op onverganglyke grondvesten gebouwd is. Ja, men zal eyndelyk moeten begrypen, gelyk de Emancipation zegt datin een land 't welk met gccnc wysgceren bevolkt is en 'twelk, volgens de bclydenis onzer tegenstrevers zelve, aen den a ccnigen godsdienst dien hel gekend hebbe, zoo verkleefd is dan ooyt, het Slaclsondcrwys eene nieuwe byna onmogelyke instelling is die veel en allergrootste voorzigligheyd vercyscht om in de v zeden le dringen. Twee rcvolulicn zyn in 4789 en in 1850 tegen de prelenliën <r der gouvernementen van Joseplius II en Willem van Nassau vollrokkcnt welkt ook met geweld en ten koste der sclialpligligcn q. hel voltairiaensch onderwys invoerdendit wederom willen doen, a is nieuwe onlusten bewerken qf ten minsten zware moeyelykhcden u veroorzaken. Ons dunkens, is er niemand sterk genoejj om zulke a onderneming te doen gelukken', hel gevoelen des volks zal altyd a de overhand hébben. 1 is eene geschiedkundige dacdzaek die wy beslatigen latende elkeen vry dezelve op zyne manier le bcoor- a deelen. De slaelsmanncn, die dezen naem verdienen verachten <c geensiibs de lessen der geschiedenis, zy doen de theorie buy gen onder de daedzaken en niet de daedzaken onder de theorie. Ten c anderen, welk groot belang kan hel gouvernement hebbcivonkalho- a lyke scholen le bezitten die moeten betaeld worden met het geld der kalholykcn.? Zyn er in de samenleving niet genoeg elementen van wanorde dan dat men met hel voar handige nog voor den dag komen moet Het gouvernement poogt eene soort van eensgezind- Jieyd in de stoffelykc belangen le bewerken en zoo veel mogelyk •u door eene wyze wetgeving de belangen te waerborgen voor wal <c de malen en gcwiglende artsenijkunde, de munten etc. etc. rackt, a wacrom zou hel poogen dc regeringsloosheyd in het order der vcrslandelykc zaken -telewerken? Moet allen twist niet een volk verzwakken, en is hel niet klacr dat eene natie volkomen eens- te gezind in alles sterker is en meer zal geëerbiedigd worden dan indien zy hcltoonccl opleverde van inwendige verdeeldheden die a men hier mei eene zoo bewccnelykc hardnekkigheyii acnvuerl j> Doch, dat wen zich niet bedriegt;.: de secle die zooveel kwaed aen ^lland doel, die de jongheyd wilt bederven, die met zooveel onbeschaeindheyd de grondwaerheden der religie van J.-C. aen- rand, die lastert alles wat met die religie betrek heeft, deze secte ziet in hare middels nog eene andere uytkomst dan de verdelging van hel oud geloof der Belgen, zy wenscht ook het mael9chappe- lyk gebouw le zien instorten en de orde door eene algemeciie regeringsloosheyd te vervangen, om, al le heerscben op de puy- nen, aen de seclarissen, filosophen, liberaters de gelegenheyd te geven de akten van vreedheyd en vernieling der sanskulolten en seplembriseurs le vernieuwen. In alle tydvakken der wereld heeft men erkend dal den gods dienst den grondsteen en steun was der burgerlyke samenleving, en dat, zoohaesl een volk zyn geloof had verloren, hel in de regeringsloosheyd en verwarring viel. Gp dit punt zyn alle schryverscn publicisten eensgezind; het is slechts in deze ramp zalige tyden in ons ongelukkig Belgeulaud dal eene schaemte- looze of liever helscho secle zoo vermeien is er de wanorde te komen zaeyën met de grondslagen van-ons natiouael gebouw door de goddelooshayd en T zedebederf aen te lasten. Waer zal T land naer toe gaeu als onze besluerders den strik niet ontwaren dien de secle spant om Belgién te deen vallen en het met zyne onaf- hanglykhcyd en natienaliteyt onder zyne eygeue schande te be graven Wetgevers en besluerders, wcest dan op uwe hoede, waekt en waektgedurig, laet El. niet verrassen door eene misplaelste ver- draegz'aemhcyd die leyd naer de vernietiging van onzen gods dienst; hebt altyd een oog in 't zeyl, want in dc francmagons- logiën word gedurig gewerkt om de vertakkingen der slechte principen meer en meer uyt te breyden, zy zyn al veel te vtrre geraekl als zy reeds 'l hert en den geest van een deel der jong- heyd hebben ingenomen, want gaet zulks nog langer duren, het opkomende geslacht loopt gevaer geheel bedorven en de samen leving in de ermen der god- en zedcloosheyd doodgeplelterd le worden- Onder de menigvuldige beschuldigingen die de liberaters drukpers gedurig herhaelt en aen de kortzigligeri poogt op te vyzen, is voornamelyk deze dut de geestelyke overheyd het wereldlyk gezag wilt overweldigen en willekeuriglyk over alles heerschcn. Om de ongervmdheyd en volslagene valschheyd dezer beschuldiging te begrypen, hoeft men slechts te overwegen wat overgroote poogiiigen de bisschoppen moeten aenwen den, met welken aenhoudenderi moed zy onophoudelyk te stryden hebben om hunne eygene regten te bewaren en alle inbreuken der liberaters tegen de zelve af te weeren. Dit weten de kopstukken der liberaters maer al te wel, doch om de aendacht des volks van hunne eygeue overwel digingen, van hunne eygene schelmeryën af te keeren, vinden die gasten geen beter middel dan er de bisschoppen zelve mede te beschuldigen. Deze eerloozc beschuldigingen geven zy af op eenen zoo onbeschaemden toon, met een air van zoo verregaende stoutheyd zoo dikwils en zoo veel, dat eenvoudige of domme menschen ten laetste zich laten over- twyfelen en gelooven dat deze beschuldigingen waer en gegrond zyn, Maer als men aen die liberaters een enkel bewys, eene stellige proef vraegt van die beschuldigingen, dan staen zy met den innnd vol tanden, zy keeren de kwestie af of vallen in eenen doolhof van schynargumenten die geen het minste ernstig onderzoek konncn uytstaen 't Is zoo eygen aen de valschheyd de vaen te strvken als zy moedig door de waerheyd aengetast word, dan aen de lafheyd de vlugt nemen als den moed haer het hoofd bied. De bovenstaende beschuldiging wierd door het Verbond van Aelst in zyn voorlaetste N' ook naer 't hoofd van onzen hoogst achtbaren bisschop gesmeten, omdat bv in zynen herderlyken bl ief gebruyk gemaekl had van een regt 't geen de grondwet hem waerborgl en 't welk zyn geweien hem opgelegd had. Doch hechten wy aen dc beschuldiging van 't Verbond niet te veel prys, omdat dit prulblad, 't welk byna geene lezers heeft, onder de algemeene verachting bezwykende, slechts dienen mag om onze geëerde lezers wat te verlustigen, en alleen den kopist is van de latte beschuldigingen die in de groole francniaconsbladen te vinden zyn. Maer 't Verbond oppert, zonder het te weten, of zonder er 't belang van te kennen, een ander princiep, waerover wy wel een woordeken willen lossen. Het Verbond vraegt ZYN DE VERTEGENWOORDIGERS VAN HET WERELDSCII REWIND, WIER MAGT OOK VAN GOD KOMT, NIET ZOO EERIUEDWAERDl-G ALS DE GEESTELYKE AMBTENAREN-f Hierop antwoorden wy Konfrater, onderstelt dat de vertegenwoordigers van het wereldlyk bewind zoo eerbied- weerdig zyn dan de geestelyke ambtenaren, data-over achten wy onnoodig in woordenwisseling te treden, maer zond gy deuken dat alle weteldlyke magt van God komt? Peyst gy, by voorbeeld, dat burgemeesters, schepenen of raedsledèn vau steden of gemeentens die, door samenspanning eener slechte party, door kuyperyën, door dreygeraenten tegen de afhanglyke kiezers, door geweldig misbruyk der siad- gemeente- of armgoederen een dezer ambten bekomen hebben, peyst gy, vragen wy u, of deze ook zoo eerbied- weerdig zyn dan de geestelyke ambtenaren, en of hunne magt ook van God komt? Antwoord ons eens op deze vraeg en dan zullen wy zien of gy uwe eygene artikels vers tact en weet wat gy schryft. Ondertusschen is 't eene stellige daedzaek dat het kerkc- lyk gezag eene onvervremdbare magt van God ontvangen heeft om een geestelyk regtsgebied uyt te oefenen op alle menschen der aerde, en dat, te beginnen van den koning en te eyndigen met den veldwachter, allen zich aen de voor schriften des Kerkelyk gezags moeten onderwerpen, in alles wat 't geloof en de zeden aengaet. De bisschoppen zyn beladen met den zwaren last van den schat des geloofs die hun is aenvertrouwd ongeschonden te bewaren, en als zy zien dat de wereldlyke magt het geloof aenrand of door hare betaelde agenten laet aen- randen, ondermyuen of vervalschen, dan zyn zy in ge weten strengelyk verpligt tegen dit misbruyk van gezag luydop te protesteren, al wisten zy dat bet hun 'l leven zou kosten Nu, als de bisschoppen eene zoo strenge pligt hebben, dan zyn de wereldlyke bestuerders even strenglyk gehouden niet dwaeslyk te protesteren, maer naer de bisschoppen te luysteren, zelve de aenrandingen testaken, of alles aen te wénden om die geloofsaenranders en kerkversmaders in hunne pligtige werkingen zoo veel mogelyk magleloos te makendan ook zyn de ouders even strenglyk verpligt hunne kinderen aen de klauwen dier grvpendé wolven le ontrukken, en hierin aen de vermaningen der bisschoppen gehoor te geven, omdat deze alleen de zending hebben in zaken van geloof en zeden uytspraek te doen. Maer als de bisschoppen zich zouden bemoevën met uytsluytelyke wereldsche zaken, by voorbeeld, zy zouden door herdei'lyke brieven, bevelen dat de merkten in deze of gene sleden of gemeentens op zulke en zulke uren beginnen, dat de jagt op dees en geen tydstip geopend worde, dat dezen of dien konvoy op zoo eene uer vert rekke, dat dezen of genen kalsyweg gelegd worde, en duyzend andere dingen die met hun geestelyk regtsgebied niet in verband zyn, oh dan zouden de wereldlyke besluerders daer niet moeten aen gehoorzamen, zv zouden mogen zeggen Mgrs de bisschoppen, dit gaet ons aen, dit regelen wy naer ons goeddunken, daervan hebben wy meer kennis dan gylieden, wy konnen uwe herderlyke brieven niet aennemen, en zells wy protesteren er tegen omdat zy op onze attribution inbreuk doen. Ziet daer boe de zaken moeten verstaen worden elkeen het zyne, de geestelyke magt voor de gerslclyke zaken, de wereldlyke magt voor de tydelyke. \Vv zullen, als 't noodig is, op deze stof terugkeeren.

De Denderbode | 1856 | | pagina 1