AELST, den 15 November 1856. ZONDAG 16 NOME BED 1856. ELFDEN JAEBGANG. - AT 553. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER Vertrekuren uyt versehillige Station. De verachting cler Kerk. Wat is er stellig noodzakelijk OPENING DER KAMERS. GEENE ANTWOORD. öenderm. 5-40 8-05 40-00 3-30 5-30 8-50.Gend, brugge, Ostende 8-10 -11-25 1-25— SLokeren 8-05 10-00 3-30 5-30 8-50. jj 3-30 5-30 lc klas langs.Dendermonde. Brussel 7-5018-15. h Korlryk, Mouscroen, Kvssel (langs Lede). 8-10 Mcchelen Antwerp., 5-40—8-05 - 10-»3-30. 11-25 5-30. LeuvThien Luyk,\erv5-4U 8 05 10 3-30 8-15 g Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-504-05—5-13 Landen, St.Truvën, Hasselt, 5-4010-p -3-30 j: Nin, Geernrdsb. Ath, 7-5!i1-055-158-15. •Gend 810—11-251-25—8-50. Bergen, Quievrain7-50—-1 05—5tl5"lc en2c kl. Siapn te LEDE de konvoys vertrekkende van Brussel7 15«-« 8-00-en va« Gend 7-10 4-30—7-30 en dezen die vertrekt uyt Aelst ten 11-25 's morgens Te ïDHCEM staen deze vertrekkeude vaE Ath 6-30 4 0-00 en deze vertrekkende van Aelst 7-30 1-20-5-30. Staen le UYSKCEM stil nl de konvoys uytgenomen dezon vertrekkende van \p|st 0-0 des morgens en 8 50 'aavonds en van Dendermonde ten 00') 's morgens en 8-00 '-s avonds. Staeu te Santbergen de vertrekken uyl Ath 6-30 's morg. 4 en 0-00 des.avonds. Van,Den derleeuw 8-05 's morg. 1-20 en 8 40 des avouds. 'CLIQUE -SLGil. VAN «LOKEREN NA ER Dendermonde, Aëlst 5-30 - 9-30 3-15 7-20. 'Ninove, Geerardsbergen, Ath 5-30 9-30 - 3-15 7-20. VAN ATII NA ER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30'9-554-00. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendennonde. 6-309-554-007-15. Brussel flangs Denderleeuw) 6-30-0 00 7-15. Gend, Brugge, Ostende 6-30 (langs Lede.) ;9-5547-15 (langs Dendermonde.) VAN CEND NAER Aelst, Brnss, Ninove, Ath 7-10 -4220-3 00—7-30. VAN BRUSSEL NA ER ■Aelst, Gend 7-15— 12-30—O'OO 8-00. Ninove, Geeraerdsbergen, Ath langs Denderleeuw-) 7-15 12-30 8-00. VAN DENDER VIONilE NA ER: Urussel langs A el 7-25- 11 3'— <>-00 8-00 1. Mech.) 6-05—8-30—10-20—4-00. Aelst, 7-25 8- 0- 11-35 4-15 6-10-8-90. DEN DENDERBODE De verachting der Kerk is eenen verwoestenden kanker die gedurig 't herle van Belgiën afknaegt. Al de werkingen, al de stappen, al de intriguen, al de krachtinspanningen, geheel het doel der liberaters-lrancmafonssecte strekken tot niets anders dan tot de vernietiging der geestelyke magt. Die secte rand ze langs alle kanten aen, zy doet alles wat mogelyk is om de gemoederen tegen de bisschop pen te verbitteren hare razerny tegen de Kerk kent geene palen meer, en, om te beter in hare verdelgingsmiddelcn te gelukken, gebruykt zy alle eerlooze middels om hel bisschoppelyk gezag te ondermynen. De liberaters-francmaQons houden geene vergaderingen meer, spreken geene redevoeringen meer uyt of 't is om den godsdienst aen te randen, om de leering van Christus te lasteren, te honen en te bespotten. De stoutmoedigheyd dier dolzinnigen gaet zoo verre, dat professors, welke in de scholen van 't gouvernement onderwyzen, welke teene- mael onder de bewaking staen van het bestuer, en ryke- lyk met de penningen der katholyken betaeld worden, openlyk de gevaerlykste en valschte leeringen tegen het geloof onzer voorouders onderwyzen, tegen dit geloof het welk ons land nooyt verlaten en altyd den roem en 't geluk van Belgiën heeft uytgemaektEn toch, wat er boven al te beweenen is, is dat het gouvernement zelf zyne eygene professors vrylyk laet werken om al dit kwaed aenterigten, om den geest en de gevoelens onzer jongheyd te bederven. Alen zou zeggen dat het gouvernement noch den aerd noch de uytgestrektheyd van dit kwaed begrypt, dat het niet ziet waerheên die slechte leeringen 't land leyden, en hoe zeer het toekomende van 't vaderland er door gecompro- metteerd word. In de troonrede komt het gouvernement voor geheel het land verklaren dat het veel belang hecht aen 'l hooger onderwys, dat de opening van het akadcmiek schooljaer onlangs de gelegenhegd verscha ft heeft om de grondstelsels te errinneren welkers krachtdadige en regtzinnige toepas- sing den voorspoed der staetsuniversiteyten moet ver- zekeren, Wy vragen welke die grondstelsels zyn die 't gouverne ment errinnerd heeft? Tot nu toe weten wy niet waer ze te vinden. Zouden ze wel besloten zyn in den omzendbrief dien den heer minister van 't inwendige aen de professors gestuerd heeft Maer vooraleer wy dien omzendbrief konnen verstaen en er de grondstelsels van begrvpen, zou den er moeten uytleggingen van gegeven worden en be- paeld welke kracht en beteekenis hy heelt. Als men dien omzendbrief ontleed en aen elk zyn paert wilt geven, dan is het onmogelyk te zeggen langs welken kant de schael neêrhelt; iedereen vind er hel. voor en tegen in, en op het eynde der rekening, vernietigt d'eene zinsnede de andere... En nogtans men komt verklaren dat men die grondstelsels krachtdadiglyk en regtzinniglyk zal toepassenVoor wat de krachtdadigheyd betreftzou men moeten akten en daedzaken hebben, en daervan is niets te vinden. Integen deel, de professors schvnen met den omzendbrief te lagchen, want sedert dat hy verschenen is, hebben zy met veel meer hevigheyd en onbeschaemdheyd de Kerk en haer gezag aengerandEn wat de regtzinnigheyd aen- gaet in de toepassing dier grondstelstels, wy zeggen rond- «yt, indien wy 't woord regtzinnigheyd verstaen, dat men zóu moeten handelen gelyk men spreekt, en evenwel ken nen en zien wy niets anders dan het tegenstrydige Men zou moeten weten, als men zich met besturen wilt bemoevën, dat, voor hel bestaen en voor het welzyn eener samenleving, er twee onafhanglyke gezaghebbende magten moeten bestaen, dat, gelyk het noodzakelyk is dat er in het burgerlyk order eene souvereyne magt' besta om het openbaer bèstuer te regelen, het even zoo noodzakelyk is dat er in het geestelyk order een onafhanglyk gezag zy, om de zaken die den godsdienst aengaen te regelen. Jestis- Christus heeft dees gezag wettiglyk ingesteld niet zich oen nieuw volk te kiezen en met dees gezag toe te ver trouwen aen zyne apostelen en aen hunne opvolgers om het in 't midden zyner Kerk te behouden tot het evnde der eeuwen, opdat hel aen de geloovigen tot leyddraed en aen de dwaling tot barreere zou verstrekken. Men zou ook moeten weten dat, als men d'eene magt laet ondermynen, men de andere naer den afgrond heen dryft, en dat, als een gouvernement de booze en d'ongeioovige laet sanien- zweeren tegen 't geestelyk gezag, het tydelvk er noodza kelyk den tegenslag zal van gevoelen. Om aen hunnen liaet tegen het katholyk geloof den vollen teugel te konnen gevenroepen de gouverne mentsprofessors de vryheden onzer constitutie in. Maer. wie is het lid van het Nationael Kongres die ooyt zou ge loofd hebben dat, al de vryhevd der eerediensten te stem men, hy de volkonienste ongedóogzaemheyd des katholyken godsdienst zou gestemd en ter zeiver tyd den weg zou ge- baend hebben tot de sehandeJykste en meest lasterende aenrandingen tegen de leering van Christus, ja zelfs dat hy de vernietiging dier leering zou gestemd hebben? De constitutie wilt en zegt het tegenstrydige, zy waer- borgt immers de gedoogzaeinheydhet behoud van alle erkende godsdiensten, zy verzekert bvzondeiiyk dien der katholyken, want hy is dien van Belgiën, ja van byna al de BelgenEn het zou krachtens constilulionnele vry heden zyn dat men zou gemagtigd zyn dien godsdienst te lasteren, op alle manieren aen te randen en te vernietigen Men moet lmytengewoon slecht de belgische constitutie begrvpen om er zulke rampspoedige gevolgen uyt te trek ken. Daerby moet men zeer slecht de gouvernementele pligten kennen, als men gelooft alles te moeten laten ge beuren daer waer men 't regt heeft en strengelyk verpligt is hel kwaed tegen te houden; men moet die pligten slecht begrypen, als men gelooft agentendie men onder bewa king heeft en uyt den budget van den staet betaelt, alles te moeten laten doen wat zy willen om de belgische jong heyd te bederven als men gelooft in het staetsonderwys te moeten behouden gevaerlyke leeraers, die overal het vergift zaeyën en die, onder d'oogen zelfs hunner oversten, onze godsdienstige prineipen versmaden, schandvlekken en lasteren en aen onze zonen de god- en zedelooshevd in planten. Wat ons betreft, wy heeten dit eene onbegrypelyke ver- blindheyd en een duydelyk bewys dat men weynig luiend is met de heymelvke poogingen der secte en met de trouwe- looze inzigten die zy, tot ongeluk des vaderlands, uytbroeyt. Verleden Dynsdag heeft den Koning met de gewoonelyke plegtigheyd den zittyd der wetgevende kamers geopend en de volgende Troonrede uylgesproken Mynheerbn, Ik was verlangende om my in het midden van u te bevinden, ten eynde aen de Natie toe te sturen de uvtdrukking van het geluk, welk my hebben doen gevoelen de schitterende bewyzen van gene- genheyd en gevoelens van liefde die de natie my heeft betoond, ter gele- genheyd van den vyf-en-twintigsten verjaerdag der inhuldiging myner regering. Deze betooningen, welke men aen de vaderlandslievende initiatieve der kamers verschuldigd is, zullen niet onvrucbtbaer voor het land zyn geweestzy zullen het land in zyne eygéne oogen verheffen, en het hy den vreinden doen veveeren. Onze internationale betrekkingen worden dien invloed gewaer. Nooyt zyn onze betrekkingen met vremde mogendheden van meer welwillenden aerd geweest. De Voorzienigheyd met ons de weldaed van eenen nlgemeenen vrucht baren en overvloedigen oogst te verleenen. heeft de zekerheyd en de rust in een groot getal huysgezinnen, die door de opofferingen en de ontbee ringen van de laelste jaren hitterlyk beproefd waren geweest, terug ge- brngt. Nogtans, blyft het vraegsluk der openbare voeding nog eene verdere oplossing verlangen. De drvja.rige verslagen die u zyn medegedeeld, bewyzen al de zorg van myn gouvernement voor den voordgang van het lager en middelbaer onderwys. Een niet min groot belang hecht het gouvernement aen het hooger onderwys. De opening van het nkademisch schooljaer heeft het onlangs de gelegenheyd verschaft om de grondstelsels te errinnerpn welkers krachtdadig® en regtzinnige toepassing den voorspoed der universileyten van den staet moet verzekeren. De vooruy tgaende beweging van onze nationale letterkunde is niet ver minderd of vertraegd. De wetenschappen en de kunsten schitteren met den zelfden luyster, en hreyden eiken dag hare nuttige toepassing uyt. Veel voordgang kan nog door onzen landbouw worden verwezenlvkt. Om hierin mede te helpen, zal myn gouvernement u voorstellen de wetge ving over de beken en waterloopen te herzien. De nyverheyd, meer dan ooyt, ontleent aen de kunst den rykdom en de elegance van hare vormen het word noodig de wettelyke waerborgen te votiedigen ten gunste en ten voordeele van den eygendom der modellen en der teekeningen van de fabrieken. Den toestand van den koophandel, in zyn geheel, is voldoende. Eene wet die in uwe laetste sessie gestemd is, stelt de grondvesten daer van ons commercieel beheer. Ik verwachte van de wysheyd der kamers dat de herziening van den douanen-tarief worde voordgezet, in dezen geest van voorzigtigheyd en bedaerdheyd, die de maetregeleu, met welken de aen- ïienelvkste belangen zyn vastgehecht, vereysehen en voorschivven. et kort Ik heb een traktaet van koophandel en schipvaerd met Z. M. den koning van Griekenland, gesloten. Er-zyn onderhandelingen met andere staten aengeknoopt, om de besprekken en bepalingen der traktaten in overeen komst te brengen met de grondstellingen van ons nieuw zees else!. Met voldoening stippe ik aen dat de opbrengsten van verschevde takken var. opeubare inkomsten vermeerderd zyn. Een ontwerp van wel, welk veranderingen aen de bestaende wetgeving op het patenten-regt toebrengt, zal aen uwe beroedslagingen onderworpen worden De lalryke veranderingen, welke den tyd en de omstandigheden hebben toegeLrngt in de opbrengsten der-onroerende goederen, zyn eene hinder- pael om de grondlasten tussclien de provinciën, de gemeenten en de be- zondere persoonen met reglveerdigheyd Ie verdeelen. Er zyn nieuwe kadastrale schattingen noodig om de proportioiineele gclvklieyd in de toepassing van deze belastingen te herstellen. Ten dezen eynde,' zal er u door myn gooveruement, een ontwerp van wet worden aengeboden. Voorstellen zullen ai gedaen worden om, in zekere maet en op eene bestendige wyie, den toestand der mindere bedienden van den staet te verbeteren. De gedeeltelvke herziening der krimineele wetgeving iet haren loop voor d eenige lytels van-hel tweede strafwetboek zullen aen uwe vvaerde- ring worden onderworpen. Het onderhoud der opgeslotenen -in de bcdelaershuyzen brengt de gemeenten lueer en meer in schulden. Myn gouvernement heeft zich "bezig gehouden nu l middelen te zoeken om die lasten te verminderen. Maet regeleu in dit doel zullen u voorgesteld den. Myn gouvernement hecht een bezonder belang aen het ontwerp van vv ©p de gestichten van liefdadigheyd, ik hope dat dit ontwerp binnen ko zal kunnen beraedslaegd worden. Onze burgerwacht neeint met genegenheyd alle de gelegenheden te baet om den goeden geest die haer bezielt, te veropenbaren. Het leger, van zynen kont, houd niet op van de volle genegenheyd, of sy mphatie' van het land te verwerven, en te verdienen. Diepgrondige studiën zyn bevolen, ten eynde aen myn gouvernement de noodige bestandeden, of dementen, te verschaffen, om aen uwe vvaer- dering te ondei werpen de middelen om de groote belangen der verdediging van het land met die van onzen natiennlen koophandel en van onze zee hoofdstad, in overeenkomst te brengen. Ik bevelè de oplossing van deze ernstige vraegstukken aen uwe verlichte vaderlandsliefde. De groote werken van openbaer nut, door den staet ondernomen, wor den met werkzaemheyd voordgezet. Dit jaer zyn nieuwe wegen geopend verscheyde linien van vzeien wegen, gedeelten, of seklien van wegen en van veerden, zyn aen het ver voer overgeleverd. Aldus breyden zich uyt en worden vollediger, zonder onderbreking, de- betrekkingen der verschillige deelen van Belgiën. Mynheeren, de ontwerpen van wet van welke de voordragt is aengekon- digd, en deze welke de kamer reeds zyn aengeboden, geven aen de wérking der sessie die geopend word, een hoog belang. Het hangt van u af deze sessie vruchtbaer te maken voor de toekomst van het land, met aen myn gouvernement eene regtzinnige en werkzame medewerking te verleenen In lyu N' van 26 October lesl bevatte het Verbond ot Ac <■*- zetle van liet stadliuys de volgende regelen o Dal de onderhandeling tusschen den bisschop en den gemcente- raed van Aelst, om te bekomen dal eenen geestelijken in onze middelbare school hel cliristelyk onderwys zoude geven, lol lieden It geencn voldoenden uylslag had gehad, 'omdat hél bisdom gei nen u slap wilt afwijken van de Conventie van Antwerpen. Dal cr nogtans niets is verzuymd geu-orden om dies aengaende eene overeenkomst <t le treffen, doch dal alles by de hardnekkige weygering van tien bisschop is blyven stelten.» Hierop antwoordden wy hel volgende Uyl deze stellige verklaring blykt het zonneklaer dat de regentin van Aelst de Conventie van Antwerpen, gelyk zy door hel liberael ministerie is voorgedragen, in de kamers door liberalen en katho lyken gestemd, niel will aenveerden, maer er blykl uyl deze verkla ring niet welke de punten zyn die de regentie wilt wechlalen. Welke zyn de artikels waerin Z. II. den bisschop niet kan toegeven'' Is hel de helfl, zyn hel de dry vierde of de vier vyfde der 'conventie die de regentie versloot Zyn liel de voornewmsle artikels die zy wilt Ier zyde stellen Zou de regentie de ziel der conventie, de bij zonderste waerborg voor de bissclioppelyke verantwoordelyklieud willen versmachten Van dit alles word er in den artikel van 'l Verhond niel het minste gewaegd, en dit geeft ons j regt van vlakaf te zeggen dal de regentie zoo ernstige hinderpalen moet in den weg gcbragl hebben, dal eenen hoogst bezorgden zielen herder zich in de onmogclykheyd bevonden lieefi dezelve te overkomen. En eyndelyk, opdal de burgers van Aelst met kennis van zaken zouden konnen oordeelen, daegden wy 't Verbond of de regenlie uyl hieromtrent inlichtingen te geven. Onze uytdaging luvdde aldus Wy vragen dan aen onze regentie, of liever aen haren tolk het Verbond, welke de artikels zyn of welk het deel is van de 'con ventie nopens liet welk de regenlie met liet. aelubaer opperhoofd des bisdom» niel will of niet kan overeenkomenliet publiek heep rcgl den grond der mocyelykhcyd le kennen opdal het konne oordcelen langs tvelken kant hel ongelyk is. Eu wat heeft het Verbond hierop geantwoord Niels, volstrekt niets, geen enkel woordeken, volgende hierin het voorbeeld van al de lalfuerds, die gedurig alleman uyldagcn en schier ineen zakken van benauwdheyd als er zich iemand vooidoet om htm- 't hoofd ie bieden.

De Denderbode | 1856 | | pagina 1