berigt] Te koop uyt er Hand Onderlinge Verzekering. Te Huren. DEPOT. Uyt ter Hand te Koop. Amerikaetische Galochen Oen ouden misvallen moordeuaer is heden afgeveerdigden der lialieliv maekt wellen en zorgt voor de openbare vejrlighcyd Hy die den tnoordenaer aeu Mazzini aenbevool, is insgelyks afge veerdigden. en daerenboveu hoogleeraer by de universileyt van Tui vu. Bevde zyn vremdelingen en bekleeden bedieningen bv uvlsluy- ling der getrouwe dienaren van het buys van Savooyen Beyde dragen op hunr.e borst de eereleekens der orders van SS. Mauri tius en Lazarus, die zy ontvangen hebben uyl de banden van hein dien zv wilden niet hunne dolken doorsteken 1 Wal Malegari betreft, by beweert de inzigten van zynen be schermeling niet gekend te hebben, doch welhaest zullen wy de weerde dezer loocheningen |kenneu. Üyl liet voorgaende artikel ziet men hoe den volks vertegenwoordiger Galenga is ontmaskerd, Uyt den vol genden brief door Galenga zelf geschreven, zal men zien hoe dezen libera ter-francmagon zyne misdaed erkent en openbare boete doet door het afkondigen der belydenis zyner misdaden en erkennende dat by onweerdig is het vólk in deszelfs wetgevende vergadering te vertegenwoor digen. Zie hier wat Galenga zelf sdiryft Tut VN t november. Mynheer den uylgever. Ik aerzele geenen oogenblik om de slem van bet openbaer door de Risorgimenlo en by na al de dagbladeren der hoofdstad uitgedrukt, te beantwoorden. Nog beden heb ik de betaineiyksie en de spoedigste maelregels genomen 0111 de plaets af te danken die ik bekleede onder de volksvertegenwoordigers in de kamer ik zal aeu de voelen des koniugs het kruys van SS. Marilius en Lazarus, waermede Z. M. my vereerd had, neerleggen. Dien aki stel ik vrywillig daer, en ten eyude, volgens nivne belofte, de gevolgen te ondergaen vaneen ontwerp welk ik door eygene beweging in liet licht heb gebraglik bestraf my zeiven voor eenen jongelings misstap. Doch by het boelen van dien akt, waerover ik een voldoende berouw meende geloond te hebben en welken ik geuoegzaem dacht te hebben nylgewisch', is mvne vreugd volledig in de tegenwoordigheyd der oneyndige beweging die in alle geesten ontslaen is door de schielyke veropenbaring dezer lang gelede gebeurden. Deze beweging is voor my een klaer bewys der liefde van bet piemonleesche volk jegens hel buys zyner prinsen zy toont de gevoelens aen, waerop, myns dunkens de hoop van eene betere toekomst, voor ons gemeen ilaliaenseh vaderland, berust. By het afzien van deze weerdigheyd, waermede de goeder- lierenheyd van den souvereyn en het vertrouwen van het kies- distrikl van Cavour my hadden vereerd, spyt liet my van niets meer te kunnen opofferen aen de algemeene verontweerdiging waervan ik eensklaps bel voorwerp ben geworden. Evenwel, terwvl myiien wevnig gekenden naem en myne lange afwezigheid uyt haliëu aen de brieven van Mazzini bel gewigt. eener ganscli versche veropenbaring hebben gegeven, reken ik het my eene pligl ter myner veroulscliuldiging (discolpa) te lieiiialên. dat ik nooyt van dit uitzinnig ontwerp myner eerste jongbevd een geheym heb gemaekl. By bel sehrvveu der gescliie- ilenis van de jongste omwentelingen, heb ik hetzelve openbaerlyk willen bekennen. Inderdaad, in Engeland, alivaer ik vyfiien jaren tang geleefd en geschreven heb onderden r,aem van Liiigi Marioli was ik meer gekend onder dien naem dan onder invnen waren naem, en elkeeu wist wiemen daerdoor aenduydde. Het schrift van Pinelli, waerin liet feyt aengeslipt was en toegeweleu aen G..., liet voorleden jaer eenig gerucht gemaekt hebbende, zoo was ik reeds van dan af voornemeus geweest myn mandael van volksver tegenwoordiger neer te leggen. In een woord, hel is myne schuld niet indien den brief van Mazzini ongekende l'eylen aen hel publiek is komen veropenbaren. Ik zal niet ontkennen hoezeer het ontwerp, welk ik over vyf-en- tivinlig jaren bad opgeval, misprysbaer was; ik zal my niet zoeken te verontschuldigen onder hel voorwendsel mvner jonge jaren of der schrikkelyke omstandigheden van dit noodlottig tydslip. Doch ik zal doen bemerken boe verderilyk eene opvoeding is die onze herten wilt verwarmen aen de romeynsche of helvelische deugden en die later vereyschl dal de kokende gemoederen der jongelingen onderscheyden welk verschil men moet maken tus- scben de theorie en de pratyk. Gedurende myne jeugd heel'l men myn geheugen vervuld met liet verhael van de samrnzweeriug der Pass'is, en men beeft my de schoonheyd dezer verzen aenge- prezen Man pronta e ferma, Imperturbabil volto Tacito labbro e cor nel sangue avvezzo Tale esser vuolsi a trucidar Lirahui, etc. (Eene gezwinde en krachtdadige handeen onverschrokken voorkomeu eene rustige lip en een hert vol manhaftig bloed ziedaer de hoedanigheden die men moet bezitten 0111 den dwinge land af te maken, enz.) Men heeft my doen gelooven dal er in de Geschiedenis van Italiën niets edeler voorkomt dan hel gedrag van Olgiati. Lanipu- guani en van deszelfs gezel. Dat de meesters die de jeugd opvoe den hieruit voordeel trekken. Dat die genen myner medeburgers die met kragl afkeuren hel zv myne akten het zy myne gevoelens, ten minste nadenken dap ik de eene en de andere in het groot licht heb gebragl, min prys hechtende aen de gevolgen die er voor my kennen uyt voord- spruyteu, dan aen eene onwankelbare verkleefdheid aeu de waerheyd. Nieuwe nakomelingen in liet leven der vryheyd, geven wy ons weynig moeyte 0111 ons geweten gerust te stellen, terwyl wy verhopen ons in de duisternissen te mogen wentelen. Mogen lot nul dienen hel voorbeeld van eenen man die kon zivygen en beter schyrien dan by was, én die heeft willen spreken en zich misschien aen groolere mispryzen blootstellen dan hy wel ver diend had. A. Gai.i.enga. M. Delehaye is, in weerwil van de lilieralersinlrigiien, wederom tot voorzitter der kamer benoemd. Onzen afgeveerdigden. ,V1. De Naeyer, is lot eersten ondervoorzitter der voikskamer gekozen. Wy vernemen dal de band van onze Princes Charlotte beloofd is aen den keyzeilykeu urlshei lóg Mnxiiniliaen, tweeden broeder des keizers van Oostenryk v koninglyk besluit van den 8 november is M. J B. Dupré, ontvanger van de direkte belastingen en accynsen te St Nikolaes, op zyne vraeg, gedetfiissiotmeerd, en mag zyne reglen op een pensioen duen gelden. By koninglyk besluit van den tfi november, is M C. ,1. Van de Casteele, kandidaet-nolaris te Brugge, tot notaris ie Popc- ringhe, in vervanging van uilen M. Floor, benoemd. Het brusselseli hof van appel heeft liet eerste vonnis be krachtigd, iti de zaek van II Hymens legen de Indêpendance beige, door hetwelk dit blad veroordeeld word. Hel vonnis zegt onder anderen, dat liet ragt van antivoo d een der kostÜaeiStè waar borgen is tegen de buylcnspoYigheden of misbruiken der drukpers. Het is algemeen beltend; dal de 300,000 frs., door de kamer voor de feesteii der XXVe Verjdring van konings inhuldiging gestemd; als een glas water in den stroom der uylgaven zyn verzwolgen. Nu, de feesten zyn ook buylengëwöon prachtig geweest. Men was enkelyk kurieus om te weten boe duer zy de contribuabelen zouden komen te staen, en dal soinnieken is ivaerlyk nog al rond, Een blad zegt zelfsdat men liet gestemde krediet met 1,200,000 fr. Ie boven is gegaen dat ivaer 5 mael zoovel als toeges'.aen was. Dech de Èmancipalion wilt welen, dat liet tekort slechts 900,000 frs. beloopt, in dier voege, dal de geheele feesten aen den staet eene som van een milliocn hcee honderd duysend francs zullen gekost hebben. Op den I november, waren er te Leuven, in de kalliolyke Universileyt, 80 leerlingen meer ingeschreven dan het voor leden jaer. Op den steenweg van Aelst naer Liedekerke heeft men liet lyk gevonden van eenen landbouwer. Dit lyk was lol kolen ver brand. Men veronderstelt dat dezen landbouwer, die zicli aen overdaed in sterke dranken overleverde, in staet van dronken schap zynde, zyne pyp zal hebben willen aensteken, en liet vuer zyne kleederen zal in brand hebben gesleken. Uyl Audenaerde verneemt men dat de gebouwen die voor magazynen op de statie van den yzeren weg moeten dienen, byna voltrokken zyn. Wanneer deze lokalen vollooyd zyn, zal de inhuldiging van den yzeren weg kunnen plaets hebben. Eene algemeene vergadering van al de kandidaet-nolarissen des lands zal den 22 november, ten 2 uren namiddag, te Brussel plaets hebben. Ten dieu eynde hebben degenen van Brussel eenen omzendbrief aen hunne kollegas in liet binnenland gestuerd, hun verzoekende op gcinelden dag en uer, in den Waux-Hall van hel Park, te vereenigen, 0111 aen de wetgevende kamers te vragen dat zy in haren ziltyd, die begint, bevelen zouden dat de kandidaet- nolarissen by order van ouderdom in hel ressort van hel hof van appel hunner woonplaets zullen geplaetst worden, en dal er eene verdeeling van de notarissen zal gedaen worden, in evenredigheyd der bevolking. Terzelfder lyd zal men er eene definitieve kom missie vormen van zeven leden, gelast hun te vertegenwoordigen. lederen kandidaet zal zich den 22 in liet bovengemeld lokael moeten doen opsehryven, tnssclien 8 en H uren 's morgends mits ter zelfder lyd zynen byeenroepingsbrief er neêr te leggen en eene som 111e van 5 fr. te storten, bestemd om de druk-en andere kosten te betalen. Niemand zal op de vergadering toege laten worden dan op het vertoon van de kwilancie zyner betaling. Eenen garde civiek van Luyk die in eene herberg, legen zynen kapiteyn iels had uyleen gedaen wal niet eervol was, is, door den tuchtraed veroordeeld lot een jaer afstraffing en 100 fr. boet. Berigl aen de garden, want 't gaet langsom beter. Macndag nacht is te Sint-lans-Molenbeeck eene moord gepleegd Den genaemden Willem Coppens, oud 62 jaren, logiesl- houder, heeft mei een vzer, (dit waermede men de kachel kottert, zegt men) zyne vrouw, Barbara Rousseau, op het hoofd geslagen. De ongelukkige is iveynige oogenblikken nadien overleden. Den piigligen is aenslonds aengehouden geweest. Te Poperinghe is, op de laelsle merkt, de hoppe aen 52 a 55 francs de 50 kilogr. verkocht. Er is te Geud spraek van eene petitie aen de kamers te zenden, hy welke petitie tnen zou vragen dal den uytvoer van boter voor eenigen lyd wierde verboden, of, dal ten minsten, een hoog regt op den uytvoer wierde gesteld. Wy denken dal, indien zulke petitiën de kamer toekwamen, deze verzoekschriften door veel afgeveerdigden zouden onder steund worden. Men heeft uyt Korlryk vernomen dat maendag, in weêrivil van de groote merkt, de granen eene ryzing hebben ondergaen. Het schynl dat de spekulalie niet vremd aan dezen opslag is, aengezien men alle slach van geruchten opziglelyk andere merkten had uytgeslrooyd. Het is spvtig dat al de'graenmerklen van geheel het land op den zeiven dag, en op de zelve uer, niet kunnen gehouden worden alsdan zou men beter de speculatie kunnen legehgaen. Men zegt dat den deurivaerder van Brugge, uyt genegen- ltevd voor de garde-civiek, heeft laten weten' 'dal ai de zondag soldaten legen welke hy vervolgingen moet inspannen, eene vermiudering van 25 ten 100, op de kosten zullen genieten. Er ivord uyt Tourhout gemeld dal de eykels aldaer en in de omstreken, worden ingezameld, gedroogd, gemalen en by het meel gemengeld. Men verkoopt de gemalen eykels aen 1 fr. 80 cenlimen de 25 liters. Den adjoint-kommissaris M. Lanckman heeft te Gend geheel vroeg, 18 schapen aengeslagen die te Somergbem gestolen'waren en die eenige individus in transit meende Ie verklaren en elders te gaen verkoopen. Wy lezen in de Gazette van Lokeren M. den Notaris V. L..., dezer stad, heeft den der loopende maend zeer gunstige berigten uyl Erable, in de Vereenigde-Sla- ten van Noord-Amerika, van de familie Van der Poorten-Cnudde, ontvangen. Op 13 augusty laetsl uyt Liverpool vertrokken met eenen eenen amerikaenschen drymaster, is zy op 22 september te New-York aengekomen; enkelyk beklaegl zy zich van te veel schoon weder en le iveynig wind gehad te hebben 't welk op den overtogt 40 dagen zee heeft veroorzaekt. Den 1 October is zy (langs den Pensylvanischen vzeren weg op Chicago en Chebans, van welke laelsle plaets zv is vervoerd geweest met den wagen van M. Adolf Poncelel, belgischen consul in die landstreek, voor wien zy brieven van aenbeveling bail) aengekomen op de hofstede van hunnen zoon en broeder, M. Josef Van der Poorten, die met zyn volk bezig was de Irostarive in te oogsten. Vader Van der Poorleu. de' echlgenoolen Cntidde Van der Poorten en hunne twee kinderkens bevonden zich in de besle gezondheid, en hebben zich door het goed vooi bereiden hunner rets van geene ongevallen te beklagen gehad. Even als le Antwerpen, Ltivk, Namen, is er te Brussel gebrek aen reglcrs. Het is niet zeiden, zegt den Êlnile, er eene kamerzitting te zien houden, onder voorzitterschap van eenen eenvoudigen regter, geholpen door twee bygevoegde regters of zelfs twee advokaten. Het is lyd dat den minister van justitie died toestand van zaken doe ophouden. Ziellier wat den Kempenaer zegt over den persoon, verdacht van pliglig te zyn aen de moord van Beerse: Melden wy intus- sclien, dat den persoon in kwestie is aengehouden geworden in eene iioef le Zeelhem, hy Diest, door de gendarmerie dier stad aengevoerd door de brigadiers Biliin en Van den Einde Den aengehoudenen is te Webbecom geboren, heeft in hei leger "e- diend uyt ivelks rangen hy gejaegd is, na tol dry jaren gevange nis le zyn verwezen, en heeft later nog eene tweede veroórdeeling ondergaen. Men heeft bestadigd, dat de persoonen die hunne aerdappe- len schellen voor aleer ze ie koken, eenen batven zak verliezen op lien. Pieler Casleleyn, werkman le Stuyvekenskerke, vond den 21 mey dezes jaers eene brieyentascli, waerin een bankbiljet van honderd franks stak. Wel duyveis sprak Casleleyn dien vent heeft geweten dat ik juyst in den brand zat om myne palaters le betalen en dat mynen kiel en broek rats versleten ivaren. I11 plaets van den vond volgens pligl bekend fe maken aen den politie-kommissaris, dacht hy een gansch eerfyk man le blyven met daervoor zyne benoodigheden te koopen, en hy kwam des zondags naer de kroeg met een splinter nieuw habyt. Maer Dame Justitie had dat bemerkt, en onzen Casleleyn ivierd aengehouden en beschuldigd van diefstal, omdat hy geld gebe zigd had dat hein niet toekwam. De reghank van Veurue heeft hem hiervoor verwezen lot eene maend gevang en de kosten van 't proces. Wel duyvels sprak den verrasten Pier, na 't hooren van dat vonnis nu zal voorlaen n'en mensch niet meer mogen op rapen wal hy op straet vind. Ik zal appeleren Zoo gezegd zoo gedaen; doch ongelukkig voor het schrander Pierken, heeft nu ons hof van beroep hel Veurnesclie vonnis be krachtigd. General Changarnier, die nog steeds te Meehelen zyn ver- blyf houd, schryfl aen den Nord eenen brief, in antwoord op de volgende regelen uyt eene parysche korrespondenlie van dit blad Men heeft, in den tyd, veel gerucht gemaekl van de vertrou- welyke gesprekken lusschen keyzer Nikolas en lord Seymour, aengaende Turkyen Rusland zou aen Engeland een schoon spel kunnen spelen, hyaldicn het zekere brieven bezat, door lord Normanby aen generael Changarnier gezonden, brieven die men goed heeft gevondeu niet af te kondigen, maer welke nog niet vernietigd zyn. Waerop den gebannen generael enkelyk antwoord Nooyt heb ik van lord Normanby eenen enkelen brief wegens het buyten- landsch politiek van Engeland ontvangen. Aenveerd, enz, Changarnier. Nog veel werklieden uyt West-Vlaenderen begeven zich naer Vrankryk, alwaer men hun werk beloofd. Er is hun 1-30 lot 1-75 daegs toegezegd, boven de maellyd en het logement. Heden zyn nog 84 werklieden met het konvoy vertrokken om in de omstreken van Parys le gaen werken. Eene failliet te Maegdenburg, van meer dan 2 millioenen heeft aldaer nog zes andere aenzienlyke faillieten veroorzaekt. Hel zyn vooral de geneverstokers die er door lyden. Op 't hof te Klokman, te St. Blastus-BoucleEenen vetten Stier, een vet Verken.Een Peerd dienstig voor voerinans, aen 100 fr. Nog te koop by Louis Van Segelsetn twee groote Stieren. Berigt aen de Hoveniers van het grondgebied vau Aelst. TEGEN ALLE WELKDANIGE STERFGEVALLEN VAN HET 1100RN-VEE» De conditiën en voorwaerden berusten ter inzage der belanghebbenden ter Estaininet De IIoveniers-zael, bewoond by C. Vau Mol, aen de Molenstraetpoort, alwaer op Zondag 23 dezer o>n 2 uren namiddag, zal overgegaen worden tot het inrigten der associatie van Onderlinge Verzeke ring, onder de kenspreuk De voorziglige Landbouwers. De persoonen die met het aenvang nemen der associatie geene inscbryving doen, konnen voor 1 january 1858 er geen deel van maken. Men schryft in bg C. DE WflLF Boekbinder in de Roose- marynstraet te Aelst, OP DE VOLLEDIGE WERKEN VAN M. H. CONSCIENCE welke by aflevering van 32 paginas uytgegeven worden. N. B. Den prospectus is by hem verkrygbaer. De eerste afleveringen tot 96 paginas zyn reeds" verschenen. Men word verzogt niet te verwarren met de kwakzalvers zonder eenige waerborg, M. Achille La Motte, heel- en tandmeester gediplomeerd door de geneeskundige facultcyt van Braband, gewezen heelmeester van het turksch leger etc. welken zich alle zaterdagen te Aelst in de DRY KONINGEN bevind van 9 uren voor- tot 4 namiddag. Hy doet alle operatiën die met zyne kunst betrek hebben, stelt in onbederflyke kunst tanden gewaerborgd zonder pyn, plombeert de Holtanden koud met Cadmium, verantwoord voor al zyne werken gedurende 5 jaren ZEER GEMATIGDE PRYZEN. TWEE GRAENMOLENS, eenen Water- en eenen Windmolen, gestaen te Meire, om er seffens van in gebruyk te komen. Zich te bevragen by Ch. Van den Bruele, schepen te Meire. De Erven VLlEBERGll alhier, komen van het eenigste fabriek vnn het land, eenen depot te ontvangen van de Napoliiaenscbe Galochen, en andere genaemd (chaussures mixtes. «i semelles de boisj die zv alleen, aen eenan geringen prys kunnen uytverkoopen. Men vind er (er zelfder tyd, een assortiment complet van Galochen iri Caout-choue, direct van het gebre- veteerd Fabriek van d'beeren D'haertshorn en Ci®. van INew-York. Eene HOFSTEDE en Lochting groot in gronde circa 10 aren, geplant met schoon e Fruytbooinen gelegen le Eror.degein by de kerk. Zich te bevragen by P. Baey< ns, schepen te Ottergem by welken ook to koop is al het gerief van eenen Kamwinkel. BBEANGRYK BERIGT. Jgfg™ Aug1 GHYSSELINCKX, Apoteker, heeft de eer het publiek le berigten dat hy eenen apolekerswinkel komt te openen, in de Nieuwstraet N° 67, op den hoek der Korte Ridderslraet. Door zyne goede waren en gematigde pryzen hoopt hy te winnen de gunst van het publiek in welke hy zich beveelt. Bv P. MAYART, aen de groote Kerk. groot nieuw assortiment van GALOCHEN in Guitn-Pfrcha. den vaordéeligen inkoop'ter plaets, laet hem toe te verkoopen aen gematigde pryzen. llv gelast zich nut de reparatiën en vernissen fier Galochen. den Vernis die hy Garandeert is er te bekomen aen 75 cent. de flacon. 'TTo a schoone Kanada-Plan soenen, j v a^.U5U?p, ^)0j.le qualiicvi. Zich te adresseren te Baer- degem by Pieiev De Mol, wachter der kweekery.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3