PILLEKENS. Het Verbond van Aelst knoeyt nog altyd voort aen zyn ON&ERZOEK over de herderlyke brieven der lioogw. bisschoppen van Gend en Brugge. Al den rimram van den konl'rater koint gedurig op 't zelve uyt, 't is eeuwig en altvd bet zeilde opstool'sel monopolium van onderwys, otiafbanglykheyd der burgerlyke raagtoverlieérschfng der geestelykheyd, aehteruytkruypend onderwys den kleri- kaleu enz. enz. al zaken die by de herderlyke brieven van pas komen gelyk mostaerd na 't eten. 'I Is inderdaed druk- kélyk om zien hoe dit verdroogend bladeken zyn laetste magteloos gezeever poogt uyt te brengen om er., ware het mogelyk, de geestelykheyd mee te bevuylen, en zyne dun- gezaeyde lezers die oud versletene prullen op te hangen. Het is wel waer dat, als men met den duyvel inscheept, men met hem moet aen land komen, of met hem verdrinken, doch 't is ook waer dat het dobbele dwaeslieyd en verme- tenheyd is zeil' altyd te werken, niet om aen land te ge raken, maer wel om verzopen te worden. Onzen konl'rater ziet zyne abonnemenlslyst deerlyk vermageren en versmil ten gelvk den sneeuw voor de zonne, hy hóeft ondervonden dat hy den naem zyns bladekens van zyn'en gevel moest doen 'verdvvyncn, wilde hy nog eenen mensch in zyn winkel'ken krygen, hy ondervind dat daer waer hy zyn bladje gratis en voor niet zend, het nog geweygerd word, immers hy weet maer al te wel dat hy en zyn bladje slechts als blinde instrumenten eener stervende coterie gebruykt worden, en nog gaet hy altyd zynen ouden slenter voort, zonder eens te denken waer hy zal eyndigen Is zulks niet het toppunt der domheyd, of is 't misschien het uvtwerksel zyner eygene bedorvenhevd Wv laten hem dit vraegsluk zelf oplossen,, doch voorzeggen hem dat deze die zich ten zynen koste vetten, eerlang de eerste zullen zyn om hem den rug te koeren en hem toe te douwen dat den ge- meensten ezel altyd den slcchlsl.cn zadel moet dragen. Den Messager dn Gand verzekert dat Mons. Verbaegen zich gereed maekt 0111, in de kamer, de ministers, volgens zyne verouderde gewoonte, te interpelleren. Deze interpel latieziekte is bv Verhangen gelyk geworden aen 't polder- kalf, 't welk aile jaren terugkomt by deze die er eens zvn van aengedaen geweest Wv moeten den afgekookten president der kamer doen opmerken dal. hy ook g<- vaer loopt van eyndelyk, gelyk de polderkalfziekon, eens vol water te schieten en dan, op het onverwachts, naer 't pierland te moeten trekken, want ais men deoorzaek der ziekte gedurig voed, word zy ten laetste zoo hevig, dal men ze niet meer kan overmeesterenDat den man wei toezie dat de straf der hooyeerdigen hem niet haest op d'hielen voJge, want gelyk den steen in 't water geworpen, al zinkende grooter en grooler circelen en ronden maekt, zoo gaet het met den hooveerdigen hoe meer te zwiere en keeren hy doet, te rasser loopt hy ten zynen verderve en te gronde .-. ïlet is byzonderlyk tegen den heer minister van justitie dat Neus Verhaegen wederom zyne versletene batteryën gaet pointeren, omdat dezen minister met de bevelen der logiën durft lagchen en weygeren de knie te liuygen voor den Groot-Meester dei francmagons, in het doen van zekere benoemingen. Indien wy aen den heer minister mogten eenen raed geven, wy zouden hem zeggen maekt van nu afeene lyst van ai de benoemingen die onder 't ministerie Rogier-Frère gedaen zyn en legt die eens onder de oogen van Meester Verhaegen, maer er moet by elke benoeming een uytleggingsken zyn dan zouden er voor zeker zoo kluchtige en drollige zaken voor den beetel komen, dat Verhaegen niets haesliger zou weten dan zyne batteryën met boter te smeeren, een vet klaksken tot over zyne oogen te trekken, en zich tot aen de ooren in zynen Irak te knoppen. Als M. den minister geene uytleggingen genoeg zou weten, hy mag by den Denderbode komen, in onze portefeuille zitten zulke aerdige dingen, dat de libera- terv met geene tien kilos pruymtabak voor eene enkele zitting zou toekomen. Wy zyn zeker dat Verhaegen over zyne interpellation zou heên ïoopen gelyk eenen haen over heete kolen, en dat hy dan zou begrypeh hoe dwaes liet is langs den steert te beginnen als men eenen paling 't vel wilt aldoen De zinsnede van het adres der volkskamer betrekkelyk het onderwys is nog al wel gepeperd en bevat grondprin- cipen die by de liberaters niet welkom zullen zyn. Ook zaï zy hevige woordenwisselingen uyllokken. Zie hier den tekst dezer zinsnede a Sire, de kamer der volksvertegenwoordigers deelt in het belang wélk het gouvernement van U. UI. den voordgang van het lager en van het middelbaer onderwys toedraegt. Den voorspoed van het hooger onderwys verdient een gelyk belang, en moet op het algemeen vevtrouwen rusten. De betrekkelvke, of relative vryhevd van den professor heeft voor grens- pael de vryheyd van geweten van den leerling en den regtzinnigen en grondwettelyken eerbied voor bel godsdienstig geloof der huysgczinncn, van welke buysgezinnen het gouvernement maer den verantwoordelyuen gedelegueerden is. Het gouvernement van U. M. mot de grondstellingen die door onze instellingen bekragtigd worden en van welke het. de kra"tdadige en regtzinnige toepassing wilt, teerinneren, heeft zyne zorg- vuldighevd voor de toekomst der universiteyt bewezen, in welke zorg- vuldigheyd de kamer der volksvertegenwoordigers deelt. liet officieel blad van Vrankryk, den Monücur, spreekt ook van het aeusiaende huwelyk der prinses Charlotte, van Belgiën, en kondigt diesaengaende hel volgende af Eenen nieuwen familie-band gaet het luiys van Cobourg en bei belgisch koninglyk slamhuys, aen bet keyzerlyk buys van Oosteuryk vereenigen. Men kondigt bet huwelyk aen van prinses Charlottedochter van koning Leopold met den artsbertog Maximiliaeu, tweeden broeder van kevzer Franciscus-Joseplms. De officiële afviaeg der band van de prinses moet den KJ, aen den koning, door 'den afgezant van Oostenryk gedaen worden; maer, de plegtigbeyd van bet huwelyk zal het toekomende jaer gecelebreerd worden. Prinses Charlotte is zestien jaren en half oud. Men spreekt met veel lof van de sehoonbeyd van haren persoon, en de beval- 4i«'heden van baren geesl, als ook van de vriendelykbevd en AöngeuaemheYtJ yuu baren acid of karakter; al de persoenen dit; door hunne bedieningen of betrekkingen, baer naderen en om- riugen, kunnen die begaefdbeden niet genoeg pryzen. Hare huwelvksgift, ol'dot, zulwaerschynlyk zeer aenzienlyk zyn, want koning Leopold is ryk* en zal waerschynlyk, in deze omslandigbevd, zyne mildheyd als koning en als vader willen doen uylschyuen. Eyndelyk verzekerd men dat bel politiek eu de welvoeglykheden alleen dit huwelyk niet te wege hebben gebragi; maer dalde wederzydsche genegen heyd en het persoon eel gevoelen der verloofden bet grootste deel er hebben in gehad. Deze afkondiging van hel.officieel blad varvhel franseh gouver nement is zeer vieyend en hel gebeurt weynig dal den frairsclieu MonUeur op zulke wyze een huwelyk van eene vremde princes afkondigt. PRYSDEELIiSG DER ZON DAGSCHOOL. Voorleden zondag beeft in hel lokael onzer Zondagschool, onder voorzitting van den zeer eer-w. Deken en in by wezen van de geestelykheyd,de overvloedige prysdeeling. plaels gehad aen de kinderen van dit zoo bloeyend geslicht. Twee duyzend kleedingr stukken zoo als broeken, kielen, mantels, kleereii, ecbarpen, vourschooten etc. etc. zvn, buy ten een aen lal zeer schoone boeken, aen de kindereu als pryzen uylgedeeld. Nimmer zagen wv ergens eene zoo ryke prysdeeling, 'l was als een grool magazyn van gemaekle kleederen 't welk aen den verkoop geopend wierd editor was het in wevnigen lyd geledigd en zag men de arme kinderen huppelend van hlydschapmei hunne respective pryzen de zael uytsnellen om de defiigp belooning hunner nêersligheVd in bel bywoonen der lessen aen limine ouders te gaen looneu. Na de prysdeeling, heeft den lieer Deken de liefdadige Meesters en Meesterssen over hunnen liefdadigen iver bedankl, altin, in»-' wevnige woorden, de grootheyd en verhevenheyd van hel werk der Zondagschool doen begrypen en levens den hoogeu loon, dien zy van den Heer te verwachten hebben, errinnerd. Het is, dank aen de vaderlyke bezorgdhevd, aen de opofferingen en deftige handhaving van onzen eerbied weerden herder, dal wy eene zoo overvloedige prysdeeling hebben konnen doen, waeraen, wy durven bet zeggen, geen eene Zondagschool van ons land kan geraken 't is dank aen het wys beleyd, aen den werkzame» iver eu aenmoedigingen der eerxv. heeren onderpastors De Coen, Soeteus, De Suiter en De Vydl besluerders, dal onze zoo talrvke Zondagschool voorldurend als een voorbeeld aen al de gestichten van dien ami, zoo voor de tucht als voor den goeden geest, ina», gegeven worden't is, dank aen de iverige Meesters en Meesterssen, dal onze Zondagschool zulke sehoone en koslelyke vruchten van godsdienstig heyd en zedelykhcyd oplevert; 'tis eyndelyk dank aen de weldoeners en liefdadige zielen dal wy verschuldigd zyn dat dees voortreffelyk gesticht zynen ouden roem kan blyye.il behouden en gedurig doen aengroeyëiiMet ware godsdienstige elementen kan men alle goed bewerken en de groolste moeyelyk- heden le boven komen. Des avonds hebben de Meesters zich, volgens gewoonte op hunne kosten, aen een lekker avondmael in tien ilcyboom ver- eenigd al waer, geheel den avond leute, vriendschap en beste eensgezind heyd hebben gcheersclit. Zoo als verleden jaer, heeft den volksdichter, den heer Joannes Van Heek, wederom de kuoddigste slrophen afgegeven en niet weynig bygedragen 0111 het gezelschap eenige allervermakelykste uren le laten doorbrengen. Eer aen dezen defligen en braven Meester, die zoo bereydwillig de band leent om een gezelschap op eene treffelyke wyze ie vermaken Wy spraken in hel laetste nummer van hek inspecteren der school van Meester-Flankaert-winkeiier, en lieten verstaen dat daer wondere dingen hadden plaels gehad; dat is ook zoo, want geheel St Marlensdag is besteed geweest aen bezoeken, coiil'e- milien, inspectiën, raedgevingen, onderzoekingen, naspeuringen, enz., enz., enz., maer omdat zekere nieuwsgierigen reeds ge- vraegd hebben walden Urndrrbode zou weten te vertellen nopens bel bezoek in dat geslicht door eenen inspecteur afgelegd, zullen wy hunne nieuwsgierigheyd nog een weynig te leur stellen, hun enkelyk waerschouwende van zeer voorzigtig te werk le gaen,. opdat de- comedie die nu op de graenmerkt gespeeld word, niet in eene tragedie of treurspel verandere. Hel schildwachthuys dat aldaer woensdag tegen het gebouw der school is geplaetsl geworden, zou- gemakkelyk kunnen een voorieeken zyn, dat, indien de linanciezaken ten opzigte van die school niet verbe tereu, het gebouw nog welhaesi in eene kazerne zou herschapen worden. Men zegt zelfs dal dieu tyd niet verre verwyderd is. Zekere persoonen worden, in het duyster vervolgd voor hunne denkwyze, hunne handelwyze; zelfs zou men hen willen dwingen in zekere plaelseu niet te gaen of met zekere vrienden niet le verkeeren. Doch dat zy die zoo vreedaerdig willen le werk gaen, oppassen, en maer wel in aendacht nemen dat zy zelve in den pul zouden kunnen vallen dien zy voor een ander graven. Den lyd van absolulismus is gansch voorby Men leest, in het Vaderland het volgende Meennaels is er gekluegd over den verwarden toestand, in welken de financiën van de gemeente Oosteizeele 7.ich beviiidén. en tot op heden ziet men nog niet klaer in alle de tekeningen. Waerom beaioeyt He hooge overheyd hiermede niet Over twee jaren, gaf den gemeente-ontvanger, M. Bruno L... zyn ont slag om als lid van den raed benoemd te worden, en liet de ontvaugery in eenen staet die eenigzins aen eene verwante klos geleek. En wie be noemde men om de bediening van ontvtmger waer te nemen, en alles op 7.mi effen te brengen De sieur Ch. Schulyzer, zoon van den veldwachter en scbryvent van den burgemeester M. Van Canegbent. nu opgeschorst. De bezonderste ingezetenen van Ooslerzeele zagen hietin iets wat niet pluysch was, en hadden weynig trouw in den nieuwbenoemden die hun wevuig solvabel voorkwam om ontvanger le zvn, en stnerden eene petitie aen de permanente deputatie, om le vragen dat die benoeming niet zou woiden goedgekeurd. Den goeden raed wierd verstouten, de gegronde petitie van de band gewezen, en do beno tning van Schutyzer goed gekeurd. Schutyzer moest eene borglogt of cautionneinenl opleveren, en zekeren V bewooner van Ooslerzeele had «-ene rente ten laste der gemeente van -1213 fr. 50 ceuiimen, en verkocht die aen Oh. Schutyzer. Maer, als den akt vau verknoping gepasseerd is, met kwitancie is de J taling in specie gedaen dit zal moeten onderzocht worden en de hoogcre overheyd zou hare nasporingèn wal vlytiger moeten doen. Eenige maenden nadien, was den ontvanger Sehutyzer gpvlugt. en was er een bevel van aonhoudin» ten zynen laste voor d'- penningen der ge meente in eenen verkeerden tak gesteken le hebben, en eenen deficit van 1530 fr. in de kas le hebben gelaten Een deel van dezen deficit is nog op hei oautionneinent te ontvangen. Indien deze gezegdens waer zvn, en wy gelooven die, dan raden wy de inwooners van Ooslerzeele aen eene kracht dadige petitie aen den gouverneur le sturen, en zoo dit niet helpt, zich tot het ministerie en de kamers te wenden opdat dergelyken toestand van zaken eyndige. Wy ook hebben inlichtingen uvt Ooslerzeele ontvangen en hebben besloten er kennis van te geven aen wien het behoort. »T ij meer dan tvd dal dien kuossël daer opgeklaerd, eu dat de liberatery die er achter zit eens voor g ord be- - schaemd worde. Zou M. den minister van justicïe over zulke benoemingen niet eens konnen klappen in de kamer i CORRESPOIVDENTIÈ. M. B. Not. te G. wy hebben uwe annonce niet konnen opnemen, zy is ons slechts zalèrdag avond toegekomen wanneer den Dcndcr- br,dc reeds gedrukt was. In 't vervolg verzoeken wy u zeer vrien- delyk ons de annoncen ten laelsten des vrvdags te laten geworden. Wy konnen aen T verzoek van zekeren lieer, die vraegl dat wy zekere opschorsing zouden melden, niet voldoen. Is dit eene conditie van zyne inschrvving, wy laten dezelve varen. Nöglans wy zullen de zaek onderzoeken en trachten le weten wal er achter zit. Den opgeschorslen ambtenaer zal deze tegenwoordige regelen- lézen en wy verzoeken hem inlichtingen. Vriend D. C. uyt B. den persoon met wien gy te doen hebt, is maer eenen gemeenen kerel. Wy zyn in staei u stukken lei band te stellen met welke gy hem zoodanig en zoo gauw zult kort vleugelen, dat hy seffens den duym zal leggen. Vryfl hem deze regelen onder den neus, en beziel wel zvne tronie, zy zal veran deren dal hei eene benedictie zal zyn om zien, want hy zal seffens gevoelen wal uer het is. Als gy naer Aelst komt, moogl gy noch maendag noch dynsdag der naeste week komen, ik ben. afwezig. Zeer geachte» heer en vriend uyt G. B. ik bedank u-grond- herliglyk voor uwen weiwillenden brief van zaterdag: aen de geluygenis en aen moed igiiig van zulke mannen hecht ik veel weerde. Ik zal my verder op tyd en stond van eenige uwer inlichtingen bedienen. Cura ut oplimè valeas. Wy vernemen dat den gemeenteraed van Erembodegem beslo ten heeft eene petitie aen de kamers le sturen 0111 de wet le ver anderen, die de gemeentens verpligl voor hare landloopcis in beiletüershuyzen, vremde hospitalen etc. tè betalen. Den hoofde- lyken omslag vau Erembodegein brengt jaerlyks eene som op van 2.71)0 franks; dit jaer heeft de gemeente voor bedeiaers, land loupers; etc. aen vremde gestichten moeten betalen de som van 1548 franks dus de helft van hare revenu waeruyt zy geen hel minste voordeel trekt. Wy juycheu dus hel besiuyt van den gemeenteraed van Erembodegein ten vollen toe, en porren an dere gemeenteraden krachldadiglyk aen insgelyks le pelitiou- neren opdat die oorzaek der ruine van i>yna alle,parochiën wel- haest- wechgenomen worde. Verleden Maendag avond is le Hofslade, in het hof van pachter Van Peteghem, eene diefle van kleederen gepleegd, ten nadeele van den knecht J. Van den Brcmpl. Het beloop der ge- stoleue kleederen is van 70 franks; Den dader is aen T geregt aengeklaegd en op de vlugt. - Allengs kens begint men le vernemen hoe schandelyk de Messagens gelogen hebben, wanneer zy beweerd hebben dat het getal leerlingen in de universiteyt van Gend dit jaer meerder was dan hel* voorleden jaer. De Emanti)yalioiiheeft bet op zich genomen het liberaters gezwets te leitgenstraffen; Ziet bier wal wy deze week in de Emancipation lazen De twee Vlaenderen hebben, dit jaer, maer 15 leerlingen voor de lessen van philosophic en van notariaet, in de Universi teyt van Gend, geleverdin 1855, hadden zich (31 leerlingen aengeboden. Ziet hier hoede cyffers moeten verdeeld worden: Voor dit jaer, en voor hel verloopen 1856 1855. Faeulteyt van philosophic9 52 Leergang voor het notariaet. 6 29. Deze cyffers zyn welsprekender dan lange artikels. Wy moeten hier doen opmerken, dat hel M. Laurent is die de leergangen voor hel notariaet geeft. Om van 29'lol 6 te dalen, moei den professor weynig vei trouwen inboezemen aen de katholyke ouders en voogden. Wy komen daer te zien hoe sterk hel getal leerlingen by de universiteyt van Gend verminderd is, dit jaer. Dit getal zou^ nog veel meer verminderen was het niet dat er zoo veel beurzen aen de leerlingen by de universiteyt worden gegeven. Het getal der leerlingen die beurzen genieten, beliep, op het eynde vau het verloopen studie jaer. dat is; voor de groote vacancie, tot honderden zevenen de-beurzen die verleend waren wierden aldus verdeeld Het gouvernement verleende 30 beurzen van 400 fr. ieder, en dit mackte.fr. 12,000 De provincie gaf-4 beurzen van 400 fr. 7 beurzen van 500 fr.. en 14 van 200 frfr. 6,200; De stad Gend verleende 12 beurzen van elk 400 fr., en 40 van 200 fr., dit maektefr. 12,000 Voor de universiteyt was dit een totael van fr. 51,000 Deze somme dort zien dal bel getal studenten by de universiteyt' van Gend nog veel meer zou veruiindereu, was liet niet dat deze beurzen veel leerlingen uyllokt. Een ernsiift ouheyl is maendag avond op den yzeren weg, nabyv Dzus- sel, voorgevallen Ziet hier hoe de Inde pen da nee er van spreekt liet konvooy van Brussel naer Gend, langs Aelst, had de statie aen de Keulsche-poorl, om acht uren van den avond) verlaten,- wam eer vyfi' minuten nadien, dit konvooy, nahy de plaels waer de yzeren wegen in' elkanderen Ïoopen, eenen treyn met koopwaren, die naer dè statie van den Allée-Verte reed, ontmoette. Deinschok was verschrikkelyk. Eenen waggon van S11 klasse, vol'reyzi- gers wierd gebroken en verbrvzeld, en de locomoli \e omgewoipen. !len vuersloker wiprd verre weg geslingerd, en viel in den gracht, nevens den weg. Als by mirakel wierd hy ongehinderd gevonden, en had nanwelyks eenige kneuzingen bekomen. Den chef van het konvooy heeft eene, of meer ribben gebroken. Dry reyzigers zyn gevaerlyk gekwetst. Verscheyde andere hebben min of meer erge kneuzingen ontvangen. MM. de doctors Guillerv en Curlier zyn eerst ter plaets van het onheyl gekomen, en hebben de noodige zorgen aen de gekwetsten toegediend. Men heefi den geheelen nacht moeten werken, om den weg vry en onbelemineid te maken. De reyzigers hebben den nacht moeten te Brussel overbrengen, en zyn- met het eerste konvoov, gisteren morgend, vertrokken. ilet hestuor van Gen yzeren weg heeft doen afkondigen dat vier reyzigers gekneusd en gekwetst zyn. te weten Pieter Bui-lens en l.odewyk Dcbon, van Aelst Pieter Pernid, van Verviers, en Fduard de Vreese, van Brussel. Tvclens gi heel den nacht is maendag den dienst van Brussel op (.end, onderbroken geweest maer, op alle de andere linien van den yzeren w«-g is den dienst voordgezet. Een onderzoek is bevolen, om te weten aen welke oorzaken dit onheyl moet toegeschreven worden Den Echo de Bruxelles kondigt nog eenige verdere bezonderheden af. Men rekent op by de honderd, het getal der reyzigers op het konvooy. De bel vau alarm is getrokken, mafr men kon het onheyl,niet meer ont komen. Vele reyzigers kennen dit leeken niet, en dus waren ei wevnigen die zicli aen een onheyl verwachtten. Kenen reyziget, die zich up het konvooy bevond, zegt dat hy met twaelf andere persoonen in eenen char a-l anes was, en dat door den schok, de dertipn persoonen overhoop wierdeu geworpen en gekneusd, lerwyl het half verbrvzeld konvooy nog eenige meters verre wierd voordgesleept. be- boveiistn hebben de rnvten verbrvzeld en de deur geopend. M> 11 vrce.de- vu ui' erge onhevlen, maer. men had enkelyk kneuzingen bt-kouieu.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2