Men Vraegt.^nriB^r;fC-b; OVERLEDENEN. Mearraegl VÜOiri,E i Men heeft de gekwetsten langs d"n weg gelegd, en aldaer hebben zv de èerste zorgen van de genees- en heelmeesters ontvangen. Gelukkigtyk was het konvooy nog in zynen vollen snellen gang niet Want anders zon men veel meer ongelukken hebben"gehad. Den waggon die veibryzeld is, isjuysl in twee gebroken. Het eerste deel is volkomen van hel ander gesclieydén, en hel tweede deel is boven op den waggon met koopwaren die voorging gedieven, en is er op bh ven regt staen. Heiverlies van materieel is groot. De beyde locomotieven zyn sterk beschadigd. Al de waggons hebben ook aenzier.lvke schade geleden, liet is eene dilrgencie die bet best van al den geweldigen schok heelt onderstaen. Den lender, of kolen- en waterwagen van het kónvooy \au koopwaren, is volkomen verbryzeld. Men kan het ni< t uytleggen, ten zy door eene bezondere genade der Voorzienighevd, dut er geen dooden in dit geval te beweénen zyn.- Het konvoy van Brussel op Gen tl, welk te Geud om zeven uren moest aenkomen, heelt woensdag eene vertraging ondergaen. Niet verre van Capellen is eene as gebroken, maer. dit voorval heel'l voor de reyzigers geene erge gevolgen gehad. Hel konvooy van koopwaren, bestemd voor Moescroen, is maendag ir.orgend, boven Waereghem, van de rails geloopen. De loeotnolieve is sierk beschadigd. Eene andere loeomotieve is uyt Gend ontboden, en heelt het konvooy zonder verdere voorvallen ter zyner beslemming gebragl. Een dagblad verzekert dat de hand van de prinses Char lotte door den koning van Pottugael en door den artsherlog Ferdinand-Maximiliaen van öosienryk te gelyker tyd is gevraegd geweest. Men heelt de prinses vrygelaten in haren keus en zy heeft zich voor den oosienrykschen artsherlog verklaerd. Eene arme dochter die door ziekte en gebrekkelykheden overvallen was, en geerne in een gesiigi zou opgenomen worden, had de middels niet om de noodige somme le betalen. Den ko ning door eenen zyner bedienden hiervan onderrigt, heeft aan stonds aen de ongelukkige dochter eene somme, die meerder was dan zy noodig bad. doen loekomen. Eene der dienstineyden van M,ne de gravin d'Hane-de Steenbuyze is aengehouden, voor verscheydene dieflen ten na- deele barer meesleresse gepleegd te hebben. De diefte is aern zienlyker dan men eerst had gezegd. Men heeft onder andere, in een kamerken welk de meyd niet verre van hel holel-dTlane huerde, gevonden en aengeslagen: zes paer beddelakens, 66 serveelen en handdoeken, veel coupons sloffe en voorschoolen, verschevde voorwerpen van meubeleering en versiersels, eene groole hoevcelheyd suyker, negen flesschen olie, en 60 kilogr. kaifé. De beiigte is in handen van den prokureur des konings gesteld, en zal, binnen kort, voor de regibank, en misschien voor de assisen, ie verantwoorden hebben. Men heeft le Eecloo brieven ontvangen van M. Joos, gewezen onderpastor in die slad, en die ais geloofzendeling naer de nieuwe wereld is vertrokken. M. Deneve, gewézen onderpastor le YYaer- scfiool 1 heeft ook geschreven. Beyde die yverige geeslelyken melden hunne aenkomst in Amerika, en doen kennen dal zy slecht weder n stormen Yp hunnen overlegt hebben gehad, doch, bevde bevinden zich in goede gezondheyd. Een getrouwd man, huysvader, woonende le Ghlin, naby Bergen, was voor eene veebiparty lot eene maeud gevangzitling veroordeeld dewyl by voor liet bestaen zyner vrouw en kinderen zoolang niet afwezig inogl zyn, beeft zyn broeder zich in zvne plaets gevangen gesteld. Het bedrog is ontdekt geworden, en de bevde broeders worden nu vervolgd. De wet wilt dit zoo, doelt de zelfopoffering van den jongen broeder verdient loegevendheyd. Er worden zonderlinge zaken uyt Aetli vernomen, belrek- kelyk de comptabiliteit van hel stedelyk besluer. Volgens dal een blad meld, hebben de kominissarissen van liet gouverne ment zich den 10 dezer maend, nog eens naer Aelh begeven, om de comptabilileyt naer le zien, en hebben eenen deficit van dertien duysend francs gevonden, in plaats van eenen boni van dry duyzend francs, welken hel oud kollegie, dal is, MM. De- lecluse, Thémon en DeJmolle hadden aengestipt. Men verneemt uyt Leuven, dat het onderzoek over de moord van de outle jufvrouw begyn Goedseels, met veel vlyt word voordgezet. By de honderd geluygen zyn reeds geboord. Men heeft nu mét zekerhevd kunnen vaststellen dal den moordenaer op den dag van het schelmstuk of daegs na de moord, eene reys naer Brussel heeft gedaen. Den aengehoudenen kerel had allyd die reys geloochend, en nu dat men de zekerheyd der zelve heeft, hoopt men dal deze reys eenige belangryke omstandigheden zal doen ontdekken. Hel kies-kollegie van het arrondissement Leuven, is legen den 5 december byeengeroepen om eenen senaleur, in vervanging van wylen M. Wouters de Bouchout, te benoemen. - Den 25 dezer maend zal voor. hel bof van assisen der pro vincie Oost-Vlaendcren opgeroepen worden de zaek van P. J. F. de Gheest, afgevallen priester, boekenleurder. laelst gehuysvest le Gend, beschuldigd van in december laetsil den te Gend le koop gesteld en verspreid te hebben een schrilt gt Meld de Gelieymen van den Biechtstoelbeschouwd als strydig aen den godsdienst en aen de goede zeden De Gheest hel land verlaten hebbende sedert hel begin der vervolgingen, zoo is hy niet voor den voorzitter van bet hof verschenen, om zyn verhoor te ondergaen, en dien magistral heeft gevolgeulyk eene otdonnancit uyigeveerdigd, waerbv M. Victor Bruvneel ambtshalve aengewezen word om den beschul digden te verdedigen, ingeval hy zich voor den jury*.ou aen- bieden. Den echten moordenaer van de echtgenooten Broos, te Beersse, is aengehouden en Joannes Claes genoemd. Den eersten aengehouden Ferdinand Goeleven is dus onpligiig. Ziet hier eenige bezonderhedeu die ivy, opzigielyk den moor denaer Claes, hebben vernomen Claes is -46 jaren oud, en heefl alle slach van nedryven uyt- geoefl'end. Hy woonde le Thicnen, en hel is aldaer dal hy is aengehouden geivéest. Hy is getrouwd, en heeft kinderen. De vermoorde persoenen waren zyneu oom en zyne tanle. Het is de brigade gendarinery van Diesi die met de aenhou- ding van Claes is belast geweest. In den nachl, is de wooning van Claes door gendarmen omringd, en de brigadiers Bihin en Van den Hende, zyn den beschuldigden gaen aenhouden. Men heeft in het buys van Claes, eene menigte geslole.ne voorwer pen gevonden. Terwyl de brigadiers eene li iys/.oeking deden beeft eenen van hun in eenen kerkboek, oen bci'gbriefken ont dekt. Deze onldekkiug deed den beschuldigden verbleekcn, en bragt hem in verlegenheyd. In bel begin, bad Claes allyd beweerd niet gestolen te heb ben; maer nu, kon hy zyne dirften niet meer loochenen. Maer, hv bleef hardnekkiglyk zeggen, dal by zyn nonkel en zyne tanle niet had vermoord. Claes wierd onmiddelyk naer Leuven gevoerd, en a'daer in de gevangenis opgesloten. Tvdens zyn verblyf in dat gevang, is er eene volkomcne verandering in hem ontstaen. Den woens dag lot laet in den avond, loochende hy alles; en donderdag in den morgend, bekende hy ziel» piiglig, en deed de ouistaudig- heden van zyn schelmstuk nu volkomen kennen. Claes heefl doen kennen dal hy zich had voorbereyd om de dubbele moord te plegen en rial "by (ie mouwen van zyn hemd had opgesloolo. Hy het !l de twee echtgenooten, lydeus hunnen slaep, in bun bed, overrompeid. Den eersten slag heelt hy zynen oom toegebragt, én1 zyne tante, om zich te redden, is uyt haer bed gesprongen én naer den koeystal gevlugt. Den moordenaer beeft zyne tante achtervolgd tot in den stal, en, in weerwil der tranen en smeekingen van de ongelukkige vrouw die bad om het leven te mogen behouden, heefl hy haer aldaer het leven ont nomen, met haer vreedelyk aflemaken. Het geld welk hy gevonden en medegenomen heeft, zoo als hy zelf bekent, beloopt maer lol 10 francs. Hy heefl veel klee deren en lyuwaed medegenomen, en dit heelt men, voor het m eestend eel, gevonden. Sedert dal den moordenaer alles bekend heeft, is hy rustiger, en toont veel berouw. Hy heelt aeu zyne vrouw eeuen brief geschreven, om haer te bevelen wel zorg voor de kinderen te 'hebben. Uyt zyneu brief blykt, dal hy zich niet verwacht van streng gestraft ie worden. Den moordenaer lueft verder bekend dat hy geene medeplig- tigen heefl, eu dat den genaemden Goeleven, die eerst is aenge houden, volkomen onpligiig is. Claes heefl bekend dat hy 20 francs aen zynen oom en zyne tante had gevraegd, en dat zy hem dit geld hadden geweigerd. Het is om dat geld te hebben", dal hy in den nachl is opgeslaen, en, gewapend met een kapmes, zynen nonkel en zyne tanle is komen vermoorden. Nog de volgende bezonderheden heeft men vernomen, die door den aengehouden moordenaer zyn veropenbaerd <f Claes bekent dat hy, om zyne kleederen niet met bloed te bemorsen, in zyn hemd van boven is gekomen en mét opgerolde hemdsmouwen zyn afsehuwelyk werk heefl begonnen. Na zynen oom neergeveld, en zyne tante eenige kappen toegebragt le hebben, beeft hy deze laelste vastgegrepen en haer gedwongen de koffers le openen, waerin by daclil dat er eene groole somme gelds verborgen was Men verbeelde zich dien schrikkelyken oogenblik, toen de arme vrouw, nevens haren man die stervend zich in zyn bloed lag te wentelen, reeds sterk gewond, voor baren moordenaer stond met de verzekering dal ook zy, de dood niet onlgaen konde. Zich uyt de hand van den moordenaer losrukkende, vlugite zy in den stal, waer Claes haer van onder de koey sleurde, en in weèrwil van haer bidden en smeekenhaer oumedoogend vermoordde. Claes bleef nog eenen geruymen tyd in buys, en hield er zich bezig, om zich le kleeden, en alles in le pakken, wat hem aenstond en gemakkelyk konde vervoerd worden Men begrypt hyna niet, hoe hy al "de gestolene voorwerpen, ivaeronder zich kleederen en zelfs spek bevonden, heeft kunnen medenemen. Wat er van zy, eenige uren later, nam hy zyne plaets aen de statie van den yzeren weg, vertrok mei hel konvoy van vyf uren, en kwam des avonds, zeer voldaen over zyne afschuivelyke reys te Thienen aen. Hy verhaelde aen zyne vrouw wat er gebeurd was en voegde er by, dal indien de dooden dood bleven, er geen levende ziel ooyt een woord van zoude welen. Dejuslicie van Turnhout heeft hem bewezen dal hy zich bedroog. Kort daerna heeft hy reeds het gestolen goud verkocht hetwelk men, zoo als bet scliynt, slechts gesmolten, terug heeft gevonden. In de statie te Tubise is eenen reyziger byna liet slagtoffer van zyne onvoorzigtigheyd geworden. Hy was vooruylgeloopen om eerst in eenen char-a-banc plaets le nemen, en was op de rails als een ander konvoy aenkwam, en ging verbryzeld worden, wanneer den chef der statie liet gevaer zag, en den onvoor- zigtigen vastgreep en met geweld achterivaerds om over de rails wierp. Den reyziger bekwam eenige kneuzingen en viel in be- zivyming, maer was gered. Als hy lol zich zeiven kwam, heeft by den oversten van de statie herlelyk bedankt. In eene bezondere briefwisseling uyt Brussci, in welke er over bet verval der ur.iversiteyl van Gend word gesproken, vinden wy de volgende aenmerking Er is niet aen le twyffelen, of was het getal van studie beurzen le Gend zoo groot niet, de vermindering van leerlingen by de gendsche universiteyt zou nog veel meerder zyn dan zy nu is. Doch. zoo als die vermindering nu hestael, zal zy do minervalia van MM. de professors wel doen dalen de I eeren professors zullen nu zeer klaer zien ivat het hun kost MM. Gallier, Brasseur en Laurent onder hunne medeleden te tellen. Laelsleden donderdag heeft men op het dorp Buggenum (Limburg), by liet ophalen van kiezel, van den bodem der Maas, eenen hoorn gevonden van een dier der voorwereld, lang 2 ellen en 15 duymen, 1/2 el dik, en wegende 55 nederlandscbe ponden. Vermits dit been blvkbaer eenen reglerhoorn is, is de gissing niet zonder grond, dal dit dier lot het geslacht der buffels of runderen van eene verbazende groole heeft behoord. Wy herinneren, dat het niet de eerste mael is, dat er in Limburg dergelvke overblyfsels van voor den zondvloed worden ontdekt'; nu Hum 50 jaren geleden vond men 1/4 uer van Maeslricht, by bel ontgraven der Zuyd-Willemsvaerl, hel gedeelte van den kop, en eenige kolossale beenderen van eenen mammouth of olifant der voorwereld. Den appelenoogst is nu in Nederland ongemeen wel gelukt. Hy is den besten sedert 10 jaren. Wy hebben, eenige dagen geleden, onze lezers bekend ge mankt met eenen pennensirvd onlangs door de sardiiiische dag bladeren gevoerd, over zekeren Autoni Gallenga, lid-van bel parlement le Turyn. Den brief aen Mazzini, waervan wy toen spraken, beval nog eene vreeshke beschuldiging legen L. A Melegari, professor en al'geveerdigden, die daerin als medeplig- tigen aen den door Gallenga beraemden moordaenslag word aengewezen. De Armonia, den brief overnemende, voegt daerbv hel verbad van eenen eed door Melegari in 1854 in een geheym genootschap le Bern afgelegd, waerby hy bezweerd dc tyranncn van hel binn.m- en buylcnland en dc binnen en buylcnlandschc tyrannic met zynen arm le zullen treffen en met zyne woorden te zullen schand vlekken. M, Melegari heeft trachten te ontkennen, ja heeft zelfs de Armonia een proces beteekend, nieltegenstaende Mazzini in zyn schryven duydelyk zegt, dat in 1854 Melegari een der zynen was. De Armonia zegt, dat zy den loop dezer regterlyke vervolging met gerustlieyd afwacht. Zy hoopt toegelaten te worden lot bet leveren van bevvyzen, en belooft, in dat geval, belangryke mede- deelingen niet alleen over Melegari, maer ook over andere per soenen. Men bei innerl zich, dal de Italia e popoio niet alleen Gallenen en Melegari, maer ook andere persoonen aengewezen beeft, ja zelfs verklaerd dal er onder de ministers Gallengas en Meiegaris waren. M.sschien zal dit raedsel in bet proces der Armonia lol klaerheyd komen. De openbare meening in Sardinië» loont zich door deze open baringen zeer geschokt. Vooral de ministers zyn zeer verlegen met de ontdekking, dal twee hunner warmste partygangers die zy mei eereposten hebben overladen, bondgenoten van Mazzini eu kouingsmoordenaers zyn geweest. De reusachtige onderneming om door eenen telegraphe dé Oude aen de Nieuwe Wereld te verbinden, zal in den zomer van 1857 of in de lente van 1858 volvoerd worden. Telegrapbieke draden zulieu van den oever van Ierland zich naer New-York riglen eu aldus zal den menschelykcn geest den Grooteu-Ocean overzweven niet eene suelheyd, waeraen men enkelyk die des bliksems kan vergelyken. Hel is eene engelsehe-amerikaensche maetschappy, genaemd de Kompaynie der (Juerzcesche Telcgraphcn, welke hel kolossale werk zal ten uylvoer brengen. Haer kapilael van 550,OOü ponden sl. (8,750,000 lr.), verdeeld in aktiën van 1000 ponden (25,000 fr,), is reeds le Londen en New-York byeengezaincld. Men had lang gedacht, dal de slroomen op den bodem van den Ocean hel leggen van eenen telegraphe onmogelyk maekten doch hei is door den scheepsluvlenani Maury bevonden, dal op N den bodem der zee, in de gelieele rigting, eene zandplael ligt, welker diepte tusschen de 1000 en de 2070 vadems verschilt, en op welken grond dc ebbe geen uytwerksel heelt, zoodat zelfs kleyne, teere zanddiertjes er ong,schonden blyven heigeen onmogelyk zyn zou, wierden zy door de golven geróld. Ook heefl meu lang gevreesd, of de eleclricileyt wel zulken grooten afstand in liet water, onverzwakt, zou kunuen alleggeu doch, deze moeyclvkheyd is geen liiuderpael meer, sedert dat MM. White-Ilo.use en Bright proeven hebben genomen op eene linie van 1125 myien. Zy zyn overluvgd, dat men 20 depechcs van 20 woorden per uer, ol -480 depeches per 2-4 uren, met eenen draed, verzenden kan. Men zal zich een gedacht vormen van hel getal depeches, die tusschen de Oude en de Nieuwe wereld zullen uytgewisseld worden, als men weel dal er dagelyks 5000 le Londen aenkomen en even zooveel uylgaen. Te New-York is dit getal nog grooter. Wanneer de kabels zullen gereed zyn, zullen twee sloombooten, iéder met de helft, zich halfweg begeven; aldaer zal men de kabels vast aeneen hechten, en ieder vaertuyg zul met de helft heenstoomen, hel eene naer Amerika, hel andere naer de kusten van Ierland. By middel van balleryën aeu boord, zullen de beyde sloombooten onophoudelyk met eikanderen leekenen wisselen. Op die wyze zal den afstand voor ieder schip half zyn of 820 zeemylen. Men berekent dal de zinking acht dagen zal duren. Hel verdient aengestipt le worden, dal de grootste diepte juyst daer is, waer de schepen byeen zullen komen wanneer deze moeyelykheyd zal overwonnen zvn, zal de rest van zelf gaen. SCHRIKKELYBE 0?nDGKIUA'G Wy trekken uyt den Times van den 14 november het volgende schrikkelyk verhael a Gisteien is in den wyk Si-Marie, Bryanstonsquare, Marylebone, eene pynelyke aandoening veroozaekt, door de ontdekking van vyf menschelyke wezens, te weten eene moeder en vier kinderen, stervende van honger en ellende, en te samen opeengelast in eene wooning van Walmer-Place, Crawford-slraet, N° 7. Ziet hier het verhael van die schrikkelvke ontdekking, welke tot hier toe geïnkkiglyk byna ongehoord is. De ongelukkige vrouw, welke sedert is overleden, was genaemd Elisa beth Mann, en was gekend onder den naem van Franklin. Zy had dry dochters Elisabeth, oud 13 jaren, Ens», oud 11 jaren, en Suzanna, oud 10 jaren verder nog eenen zesjarigen kneep, genaemd James. Ilet huvs waer die ontdekking gedaen wierd, had herstellingen onder gaen en was sedert eenigen tyd ledig gebleven voorleden donderdag namiddag, omtrent vyf uren, zagen eenige voorbygangers een kind dat gansch naekt was en op straet eenige vuyligheden opraepte. liet kind ging den trap op, wierd gevolgd en by het binnentreden van de achterkamer der tweede verdieping, ontdekte men het smertelykste schouwspel. Er was geenen schyn van meubelen in de kamer doch in eenen hoek, op den blooten grond lagen de moeder en de kinderen gansch naekt en buyten kennis uytgestrektde twee oudste meysjes waren hyna stervende. Het eenige kleedsel, dat men er opmerkte, was eene soort van zwart kleed, dat over het oudste meysje lag. Onmiddelyk wierd er berigt van die ontdekking naer het Workhous (hulphuys) van Marylebonne gedragen, en die ongelnkkigen wierden dade- lyk bezocht door M. Tubles, den ambtenaer die gelast is met het uytdeelen der hulpmiddelen, en door M. Elkiuz, geneesheer van den wvk. M. Elkinz bevool onmiddelyk een aenprikkelend middel voor de moeder welke byna door uytputting bezweek, en voor hare beyde dochters. Klee- ren, dekens, enz. enz wierden van de buren geleend, eu de kinderen wierden naer de ziekenzacl van het Workhouse gedragen. Na vele poogingen gehikte men er in, eenige druppelen genever in de keel der arme vrouw te. gieten toen het rytuyg van het Workhouse was aengekomen, kon men haer er in plaetsen en naer de ziekenzae) voeren, alwner zy door al de geneeshecren van liet gestigt verzorgd wierd doch zy was zoodanig uytgepnt, dat men haer niet lot bewustzyn kon brengen. Zv stierf des andcrendaegs morgends ivrydag) ten elf ur« n. De kinderen hadden intusschentyd alle mogelyke hulp ontvangen, en de twee jongste zullen waerschynelyk in het leve» behouden worden doch de twee oudsten bevinden zich in eenen neieligen toestand. De oudste heeft op de vragen, welke haer gedaen wierden, geantwoord, dat zy vyf dagen doorgehragt hadden in de kamer waerin men haer gevonden heeft, en dat niemand van haer sedert maendng een enkel stuk brood meer genuttigd had; dien dag hadden zy nog iets geëten, dat zy zich aenge- schaft hadden, door het verkoopen van hunne kleeren, welke zy naer den winkel van eenen voddenkoopman hadden gedragen. Zv be>aten niets meer dan het snort van zwart kleed, waer van hooger gesproken is, en zv had aen hare moeder gevraegd om naer 't Workhouse te mogen gaen en aldaer haren toestand bekend te maken doch de moeder had het haer ver boden.... BCRGERLYKEX-STAIVD. GEBOORTEN ^NISELYK i\ V ROUW EL YK 4 HU-WELYKEN. P. De Waen, kaloendrukkersg. met Bernardina Vander Ilaeghen, kantw. J. B. vander Borghl, 3 j., l.eopoldstr. Ignatius G. M. Lefebvre, man van Anna M. De Gendt, bczondfiien, 70 j Yryheydstr. P. J. De Backer, man van Sophia Scarsot, landh 59 j-, Vischni. llortentia D'hondt, lai-db. 22 j.. Mylbeke. Gonst. Michiels, landh. 20 j., Mylbeke. Joanna F ra nek, kantw. 23 j., Peperstr. J. De Smet. 1 m., Leopoldstr. Maria Hort. Wauters, 5 j-Brabandstr. Aug. Hlondeel, dienstknecht, 50 j., Schaerb. Maria Anna liascour, vrouw van Kom. De >medr, zonder bei 35 j Leopoldstr. Theresiu F. J. Van driessche, bezondere 82 j Begynhof. heer Pastor-Deken, den Zaterdag van 2 tot 4 uren. WERKIIUYS van Goud Zilver en Diamanten. DE YlDTS-PINS, Goud- en Zilversmid te Aelst in de Kerkestraet N° 5. heeft de eer hel publiek kenhaer te maken dal hy t'-n zyneu huyze een Werkliuys he»-ft opgeregt voor het ve.rveerdigen van alle Goude, Zilvere en Diamante voorwerpen alles na de laetste mode, alsmede van alle K rk- j Ornamenten, welke hy veikoopt aen de geringste prvzen, hy waerborgt de I goede hoedanighevd van alle die voorwerpen. ll\ koopt en neemt in j betaling aen de volle weerde, het oud Goud, Zilver eu Diamanten. Hv maekt en repareert aen heel kleyne pryzen, alle de goude, zi'vero eu diamante voorwerpen, dc rrparatien woidcn seffen» algemackt e deu zelfden dag afgeleverd aL nicn'bet veiiungt.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3