PILLEKENS. Het verbod van vryen gracnhandel heeft voor Belgien nadeelige gevolgen gehad. Men moest zich daeraen verwachten, zegt het vertoog, en tot dezer dagen zyn de levensmiddelen, en- bezonderlyk de vanen, over het algemeen in lielgiën duerdcr geweest dan in andere landen, die, onder liet betrek van voeding, zich ten noesten by in den zell'dea toestand be vinden als wy. Den deficit van onzen oogst is, dit is waer,. geheet of ten naesten by door vremden invoer aengevuld geworden doch dit is geschied op nudeeligere voorwaarden dan die van gewesten gelyk I ngeland, by voor beeld, welke veel meer noodig hebben dan wy, niaer die voor hunne ver handelingen de volledigste vryheyd genieten. En, wat opmerkensvveerdig is, het op-en neérgaen onzer merktprvzen is sterker geweest dan> in de lauden u>t welker entrepots wy vi-r schil Itge keer en granen hebben moeten krvgen, die wy rcytstrecks waerschynetyk regelmatiger eu beterkoop' zouden ontvangen hebben, indien onze wetten minder beperkend geweest weren. Wat de- inkomregten betreft, die zyn kleyn en enkele balansregten dezelve zullen oen de schatr ist nog veel opbrengen. Door ze in 1853 af le schilfen, had men den slaet van een jaerlyksch inkomen beroofd van meer dan. 3,,OOI),.1)00 fr. ElLeeu weet dat ei- eene nationale soeieteyt bestaen heeft tot vei-spteydingvan goede boeken. Deze nationale soeieteyt wiei-d besluerd door een kontilé het welk samengesteld was nvt de aclilbaerste, trellèlykste en geleerdste mannen van ons land. Varr dit komité maekle M. De Deckei- deel als de eerste uytgaef van den cataloog van den eerw. pater Boone door dit komité wierd goedgekeurd en in druk is gegeven. Wy vragen nu.aen ivl. De Decker waerom by dan, als lid van 't komité. tegen dien cataloog niet geprotesteerd beeft en gezegd dat men met zulke oriverdraegzaemheyd aen Belgien een geslacht van CRETINS of domkoppen zou voorberey.d hebben Wy zuilen deze vraeg zelf niet beantwoorden, omdat wy, niettegenstaande door 't woord CRETIN een weynig opge wonden, nog onze goede muts voor Jl. De Decker willen opzetten, en hem alle bewyzen van welwillendheyd geven doch wy bekennen liet ronduyt, de bekoring 0111 de vraeg le beantwoorden is des te grooter, omdat de stof die wy er toe hebben allersclierpst is..Qui aures hubet audiat, dit is te zeggen dat als men te veel kroppeeren. aen anderen voorzet, men soms zou konnen gedwongen worden ze zelf te eten, al moest infer zyneu krekel by laten .-. Gelyk wy in een voorgaende Nr hebben gezegd, beeft JMees'et- Verhaegenin de zitting van dyiisdag, eenen woedenden aenval zyner interpellatieplaeg gekregen. Den man viel zoo grof, zoo onbetainelyk en zoo dwaes tegen den lieer Justitieminister uyt, dat geheet de libera tersparty meende dat den minister seffens zyne demissie ging geven. Jlaer, 6 grooleu MAER den heer minister trok zyne groole zweep van onder den frak en overgeesselde Ver- haegen zoo onbermhertiglyk, dat dezen al snikkende om genade smeekte en dat er verscheyde der sterkste liberaters zoo, als. Erère, Tesch en Urts moesten byspringen om Verhaegen. te verlossen. Nog nooyt hebbes wy eene zoo felle zweeping in den Moniteur gelezen, zy geleek aen de hittere quinquina pillekens, waermede men de hardnek kige polderkoorts bestryd. Ook was Verhaegen op zyn gemak niet, want, als liy na de redevoering van den lieer minister, zich, al jankende, poogde te versclioonen, ont braken hem de woorden, geen een gedacht kon hy aeneen- brengen, al zyne zinsneden waren verward en geheel zyn antwoord kwam uvt op eene lafhertige loochening. Immers de houding van den trotschen Groot-Meester der franc- maijons geleek aen die van eenen levend gestroopten aberdaen die in den pekel gedopt word't Was wel besteed, die hoogmoedige pochers moeten alzoo varen, nu en dan moet men hun eens leeren dat, by eene bosch klopping, de sterkste wolven ook neergeveld worden .-. Het uytteerend Verband van Aelst verprult en ver kwikt een weynig omdat M. De Decker tegen de kalholyke dagbladen der Vlaenderen geprotesteerd, heeft. Wy konnen die kleyne voldoening aen onzen konfrater niet misjonnen, te minder als wy bemerken dat er daerdoor eenige ver zachting aen zynen smertelyken toestand loegebragt word. Men moet met kwynende menscheu altyd compassie hebben eu hunne kleyne grillen of aerdige goestens wat involgen. Altvd galle moeten bestellen is immers- niet aengenaem, de broederlyke liefde wilt dat men limr nu en dan eens late honing nieten, opdat zy de gelegenheid zouden hebben soms ook eens de vingers te lekken. Wat o.is betreft, wy konnen zeer wel verdragen dat '1 zonneken in 't water sclivnt, en dat deze die geene tanden hebben, van lepeleten niet leenemael beroofd zyn. .-. Het woord CRETINS of domkoppen dut M. De Decker aen de jesuitenstudenten onder den neus vrylt, zal al wederom een ligt balsemeken aen liet byna uytgedroogd arm herteken van onzen konfrater Verbond zyn, omdat het aen ons wat bitter valt. Wy zullen andermael toegevend zyn en onzen sul in zyne korte opgetogenheyd niet stooreu. Dut !iv dan maer den vollen teugel aen zyne vreugd geve, doch niettemin oppasse dat hy zyne keerse niet te kort afsnuyte, want dan ware 't met eenen keer donker en zou er eenen CRETIN te meer in de scliaduwe zyn Is onzen konfrater met verwylsels van CRETINS om paevën, als die verwytsels door eenen katholyken minister naer 't hoofd der katholyken geworpen worden, dit verwondert ons geenzins omdat wy altyd gehoord hebben dat een zwyn veel liever eenen drek vind dan een stuk gouds .-. Als, verledene week, in de kamer, 't adres in antwoord op de troonrede te stemmen was en er daer door een bewys, van vertrouwen aen het ministerie moest gegeven worden, was den vremdeling Rogier den eersten om dit bewys van vertrouwen te weygeren. Den afgekooktcn minister-repre sentant. begon niet eene vierkantige redevoering, waerin hy tegen de bisschoppen, tegen hunne herderlyke brieven, tegen de klerikale en tegen het ministerie zyne kokende gal uvtbraekte. Den kwant deed meer devoiren dan een oud mosselpeerd om de kamer de stemming van vertrouwen aen 't ministerie te doen wevgeren, in 't gedacht dat al de ministers seffens hunne demissie zouden gegeven hebben eu dat hy, des anderdags, door den koning, zou geroepen zyn geworden om een nieuw ministerie op te vormen en aldus wederom aen 'tschotelken te zitten. Maer, o-ongeluk de conservateurs stemden niet eene groote nieerderiievd het adi es.en onzen tc leur gestelden scliotelkensgast stond! te kyken. gelyk nen uyl onder een koolblad. Den man had te vroeg gewaterbekt, by had te vroeg zyne brandende begeerte-naer eene minislersportefeuille laten uytschynen en de kiekens geteld vooraleer de evers gelegd of gekipt warenHet gebenrt somtyds maer niet altyd dat de stoutste wezels de eyers uvtzuypen Twee baerdelooze knapen van deze stad gaen nu en dan naer Hofctadein de herbergenden Denderbode scheuren. Wy berigten hun dat wy daeraen pael en perk zullen weten te stellen. Als deze eerste vermaning geen elfekt doet, hebben wy andere middelen die hun misschien wat streng zullen voorkomen, maer die echter zullen ge- bruykt worden. Den eenen dezer twee knapen heeft nog twee broeders zoodat ze met dry zyn. Twee van hun willen zoo wat te veel liberael zyn, terwyl den derden gedurig by pastors en klerikalen zit om zyne waren te verkoopen, en dit komt ons- zoo vremd voor, dat wy dees spel als assehe storten en- meel oprapen aenzien en er zullen weten een eynde aen te stellen.Dal zy dan oppassen, want 't zal ons geene moeyte kosten hun te doen ondervinden dat het spek nergens voor. de honden geworpen word dan waer zotten woonen Het Verbond van Aelst bevatte zondag eenen lioogst bevremdenden brief uyt Ninove geteekend G. Ad., waerin den notaris D. D-. en zynen vader als twee spiegels van negtveerdiglieyd worden afgeschetst, en waerin er levens met eene onbescitryflyke woede uitgevallen word legen eene naemlooze klagt ten laste van den notaris aen de liooge overhevel ingediend, waerhv dezen beschuldigd word- van, gelyk den brief luyd n Aen den heer V. d. S. niet alles te hebben voorgelezen wat hy in deszelfs testament geschreven had, namelijk de i benoeming van den executeur in den persoon van zynen vader van het zelfde gedaen te hebben by zekeren k Cromphout, te Denderleeuw, met nog zoodanig vele slechte e werken en bedrogdat hy al meerdere straf verdient dan Van Boorebelte, die tot eeuwig gevang verwezen is. Wy achten voor ons-onnoodig de tkels van treffelykheyd of regtveerdighevd der heeren D. D. alsmede de gegrond- beyd of ongegrwidbeyd dezer klagt te onderzoeken. Maer waerom moet M. G. Ad. den Denderbode daer Inssehen brengen Wel is er een Nr van ons blad in liet sterThiiys van M. V. I). S. gevonden, waerin aéngestipt staet dat M. Van der Smissen-Plas, neef van den overledenen, tegen den herderlyken brief van Z. H. den bisschop gepresteerd heeft, wat kwaed bestaet daerin Als M. Van der Smissen Plas- dit niet vvilde geweten hebben, wel hy bad het maer niet te doen. En dan nog, wat komt het vinden van den Denderbode in een slerfhuys te pas bv de beschuldigingen tegen den notaris D. D. Dien notaris moet welen, ja of neen, of zynen eygen vader als executeur genoemd stond in liet testament dat hy, notaris, zelf geschreven heeft, daerby moet hy ook welen of die clausula duyöelyk is voorgelezen geweest. Stond zynen vader er als executeur in genoemd en is de clausula wel en duydelyk voor gelezen, wy vinden daer zulke groote beenen niet in, 't is wel wat aerdig, en 't kan aenleyding tot zeer veel onderstellingen en vermoedens geven, maer als er den testateur meê content was, dan moet iedereen content zyn, endezoovoorts. Dit zyn de zaken die M. G. Ad. aen 't publiek had moeten kenbaer maken in plaets van al die ronkende stadlmyswoorden den nek te doen breken om de heeren D. D. te recommanderen en als heytigen te doen doorgaen, ten ware nogtans- hy hun bedektelyk eenen kwaden dienst had willen doen, want hy dient te weten dat al wie in 't Verbond zoo driftig aenbevolen |en geprezen worden, by liet deftig publiek als aeagebrand voorkomen... CORRESPONDENTIE. Zeer geaebten vriend uyt W. ik bedank u iiertelyk over uwen hoogst acngenamen brief van 1 dezerik zal zorgen dat alles in regel zy. Als ik naer S. kom, zal ik het genoegen hebben u le komen bezoekeu gelyk voorgaendelyk. Gecerden vriend L>. uyt \Y. uwe commissie is gedaen en gy zult waerscliynlyk reeds het gevraegde ontvangen hebben. Voor hel overige van uwen brief moogl gy u aen eene felle mondeling- sche borsteling van mynen 't wege verwachten. M. T. nyl G. Neen, 't is eene zotte vraeg die gy doet. Den nieiiw&oiprigen welken wy in liet voorlaetsto nummer wilden be doelen, nopens de sehool vnn Meester-Flanknert-winkelier, sclivnt nu nl wnl den Denderbode rakende zyne school zou kunnen zegden, le BJtSCUY- TEN, fhet waoni is wel wat vuyl en gemeen, doch wy nemen hel van vvner het komt, vuyte vaten konnen immers geenen goeden geur uvtwa- semen) maer wy zeggen dat, wanneer den inspecteur hier op Sinte Mertekensdag loekwimi, hy zich buyten alle verwachting ni er de Graen- nicrkt begaf, waer hy den Baes van 't ding bezig vond met eenen profes sor. 't 11as speeldag, doch om te tonnen dat hy het lastig heeft, wilde deo Baes dien dagwerken, llen inspecteur, na het voorweip zyner bezig heden (van den ltaes) gevruegd te hebben, sprak over school eu leerlingen. Den Rector Magnificus van d'Aelstersehe Academie scheen niet in zynen schik, en hy wist waerscliynlyk zeer wel waeroin. De mannen die daer aen 'twerk waren streken dadelyk hun vonnis 'I ziet er my een i'aer man nvt. zegde den ceneu; ja, zegde eenen anderen, hy zou wel de punten op de i kunnen komen zetten, en 't is iuderdaed zoo geweest. Gansch dien dag is wel besteed geweest, zoo nis wy gezegd hebben. Den uvlslaw Van de Conferentiën zou wel kunnen in 't kolt kenbaer wor den want zeker is 't dut, indien men niet ëyndigt inet de Conventie van Antwerpen te aanvoerden en ja zonder observation .do Mtdd. schoot zeer uaby hare dood is. Reeds zou men kunnen beginnen met er den Profundis over te lezen. Den tyd zal leerenen moest dit gebeuren, Rleester- Flankaert was nog in salro, want die zich in lyds voorziet fchyt in zyne broek niet, by kon dan ntaer in zynen winkel nebter den loog stnen en 01 k al broeken en kazakken verkoopen, gelyk zekeren genemel eertyds le Brussel gedaen heeft. Gaen wv nu voort met het bezotk vnn den inspecteur. Den tweeden dag is hv met'den Recto* Magnificus rondgegncn in de verschillende klassen. Hier en daer hebben zelfs de leerlingen den ajuvn geroken, vermits zy t'huvs en aen hunne speelmakkers hel nieuws vertelden. Ben man heeft zich hv zekere meesters zeer weynig volitnen geloond; ja zoodanig, dat do leerlingen voor hunnen professor vreesden. Zeker tS 't dal den Baes de les-opgezegd had om den eenen of onderen meester eene vernedering Iff doen ondergeen; dan, het venyn zal zyne vruchten dragen en zv die iemand kwaed willen zullen later die tenynige vruchten inzamelen. Ondertusschen dat zv die ten onregt vernederd zyn geweest, moed scheppen en denken dat brave en deugdzame menschen nooyt te vreezen hebben. Het schvnt da' den franschman DE WACHT ook al biitliment op den Denderbode. Ilola.l vreemdeling, met welk regt bekleed gy hier de plaets van eenen Belg kent gy titet 2. art. 6 van onze grondwet niet, dir uyt- drukkelyk zegt Les Beitjes seals sont admissibles aux etnplots cirils et militaires 1' ten ware den vreemdeling genaturaliseerd zv, en dat is bv u 't geval niet; zulks moet immers 500 fr. kosten, en daervoor zyt gv mogelyk achteruyt getrokken. Ik twvfel zelfs of gy wel het regt van ver- blyf hebt, evenwel moet gy art. 13 du code ciril kennen, dit wetboek geldt in beyde landen: L'élratiger qui aura éte ttdmis tï éiablir son domicile en Belgique etc. Dus verzoeken wy tt voortoen niet meer te kikken of te mikken, en uwe teeg voor uwe tanden te houden, want anders zoudt gy kunnen aerdig uytmeten. Medeged (1) Wy hebben ook vernomen dat den zaenlobben in kwestie zich tegen den Denderbode wat te veel uytlaet alhoewel wy hem nooyt eeh'stroöy in den weg gelegd hebben. Een ander vermaent hem, wy ook vermanen Item, maer EEN MA KL, en dat hy bet zich voor gezegd hotidc, als wy de zweep moeten uythalen. zal hy op den eersten slag liggen te spartelen gelyk nen ezel wien de twee achterste beenen gebroken zyn. Ar is tï Vantatbiir Hy kan den hespenvreter dan t'zyner hulproepen. Men sehryft ons uyt Dendei hautein Jlaeudag toekomende zal hel op den wyk Dfiesclt Terwaren t kermis zyn, ter gelegenheyd- der verjaring van de wyding eener kapelle, welke de inwooners- aldaer geslicht hebben, onder de aenroeping van Onze L. Vrouw zonder vlek ontvangen. Het muziek van Dendèrhaulem zal er verseheytlene serenades konier. geven, alsook eenige koorzangers welke levens uylgenoo- digd zyn om het hunne by le drageninlusschentyd zal eene ntastkliniming' en eene riugstekhig le voet voor scliootie pryzen plaets grypen. Tussehen Ninove en Brussel, is eenen prooien en pragtigen arend der Pyreueen gescholen. Den Uien Public heeft eenen artikel'afgekondigd die eene strenge les en eene ernslige berisping voor M, den minister De Decker beval. Hel is yan heden niet n leest nten in dien artikel, dal M. De Decker de kalholyke zaek compromiteerl door de dwa ling van een edelmoedfg maer blind gevoelen. Gelyk hy zich nu' loont; zoo heelt hy zich doen zien van als hy in de katner is gelreden, zich bedaertl geloovende,-en de zaek verriglettde van den vvand legen de zynen. Dit blad zegl verder dal M. Dedecker, meer dan iemand anders, heelt medegewerkt om de statige meer- derheyd die 17 jaren, bestaen had, te ontbinden. Men las, over eenige dagen, in den Journal d'Amers het volgende "et Loochent M. Laurent dén goddelyken oorsprong, van het katholyk geloof, of loochent hy dien niet 1 Ziel daer het gcheele vraegsiul Niet alléén loochent JL Laurenl den goddelyken oor sprong van hel catholicismus, nïaer hy voegl er nog bv de looche ning der godheyd van Jesus-Chrislns, dat is le zeggen de grond- zuyl van hel cristianisiirus, grondzuy! die als buyten allen itvvjfet herkend word door de sekten die meest aen het catholicismus vyandig zyn. Rh wel, JL Devaux; die het werk van M. Laurent gestudeerd heeft, is <1 il in de kamer komen verklaren; Wat wilt men nniiog.de bisschoppen kotnen ongelyk geven, voor de katholyken tegen dergelykc ketleryen vermaend en onder- rigt te hebben Volgens dé Independence, zou de centrale seklie, gelast met het onderzoek van den budget van uylgaven en inkomsten, de volledige toepassing vragen van de schikking der poslwet— dal is le zeggen dht men tie vraclil van den simpelén brief op 10' centiemen zou verminderen, en dit heel het koningrijk door. Men weet dat de ontvangsten op den post gedurende de twee laetste jaren, de bepaeldc somme van millioenen hebben te boven gegaen. Iu dat-geval, magtigl de wet tie vermindering van het port. Tussehen Baesrode en Sint-Amand, is in de Schelde, een schip, welk niet rysl, suyker en zout geladen was, gezonken. Het proces door M. Callesux-Watlcl legen het Handelsblad, over dry jaren ingespannen, ter gelegenheyd van een artikel ópzigtelyk den toestand van eene equipagie van Maleyers, is nu geëyndigd. liet antwerpsch blad heeft zyn proces gewonnen. Jl: Caltéanx-Wattel heeft verklaerd dat hy van alle verder ver volg afzag. Hei gouvernement heeft beslist, dat, te beginnen met den 1 January aensthende, de regten op den invoer van den rvst zullen verpliglcnd zyn. Eenen officier van polieie kwam te Brussel langs den Ellerbeekschen steenweg, tydens eenen van de verloopene nach ten, voorby een buys, in welk hy hoorde vechten en worstelen en schreeuwen. Hy meende dat er een schelmstuk gepleegd wierd, en klopte aen de deur. Maer, men deed niet open, en het gewoel duerde voord. Den oflieier van polieie gebruikte geweld, en legde de deur op den grond. Toen by. in buys trad, hood zich een afschnwelyk tooneel aen. Dry manskerels 'lagen op den grond gerold, en verscheurden eikanderen met de tanden, en krablen met hunne nagelen elkan- deren het aengezieht en armen en handen open. Twee vrouwen en een kind half gekleed, stonden op dit'gevecht le kyken, in het midden van den gebroken haysraed. Het kostte don officier vee! moeyte om die kwade kerels, die als wilde beesten vochten, le seheyden, en hun te dwingen Item naer de perntanencie te volgen. Aldaer vernam men dat het eenen vader was die met zyne beyde zoonen twist had gekregen. Van kyven was men aen het vechten geraekt, en zv waren ten vollen bezig, als den officier van polieie in buys is gedrongen. De verliezen, dezer dagen, door den staet geleden, hy het- opeenrydeti van konvooys, hel verbryzelen van locomotieven, ryluygën, koopwaren, enz. beloopen lot 100,0(0 fr., en zelfs meer, als men er byrekent de renten en schadevergoedingen aen de gekwetsten te betalen. De bankroeten van graenkoopmans, zyn aen het dagorder. Deze week zegl een blad,, meldde men te Brussel eene groote failliet; maer den gefai I leerden heeft zyne scluildcysschers by- eengeroepen, en het schvnt dat eene overeenkomst gesloten is. Woensdag wandelde eenen deurwaerder op'de Sioornmerki le Brussel, "ten eynde eenen koopman aen te houdenhet schvnt dal dezen reeds weggevlugl was. Men verneemt uyl Namen dat ectte vrouw den yzeren weg overtrok, juyst regt over eene herberg, wanneer een konvoy van Charleroy aënkwam. De locoptolieve raekte de vrouw, wierp, Itaer om op de rails, en door hot konvoy wierd zy eenen arm en een heen afgereden en als afgesneden. Eenige uren nadien is de ongelukkige in de aylersle pynen, overleden. Het 'hot van 'assisen van JVesl-vlaenderen heeft, in zyne zitting van den 27 november, den geuaetadru Pieter uylsleke, oud Ii7 jaren, landbouwer le West-Vletcren. tlie zvn buys in brand had gesteken, Ier dood veroordeeld. Hel arrest beveelt dat de doodstraf op eene der openbare p.laetsen van Brugge zal Let. tiytvoer worden gebragt.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2