BEKENDMAKING. Ongeluk op den Yzeren-Weg. Den reyzigerstreyftj Woensdag inorgend ten 9 uren uyl Doornyk vertrokken, was omlrenl halfweg lusschen Bruglette en Lens ie midden van het veld, toen hy tegen eenen goederentreyn bolste die sinds een kwaert uers aldaer stil stond en niel voort kon. Den schok was verschrikkelyk. De lokomolief van het rcyzigers- konvoy verbryzelde de laetste rytuygen van liet stilstaende koop- Waren-konvoy en de machien liep er zelfs boven op. Den eersten reyzigers-waggon viel om, maer gelukkiglyk brak de keten die den trevn aen den remorkeur hechtte, zoodat het reyzigers-konvoy niel verder wierd meegesleept na den schok. Er heerschtle plotseling eene onbeschryflyke verwarring, Men weet niet, dat er iemand gedood isdoch vcrsclieydené reyzigers waren gekneusd en gekwetst, en niet eenen doctor was op het konvoy. De gewonden wierden geholpen, zoo als men het kon, door de beambten van het konvoy én de overige reyzigers. Den machinist en den stoker waren in lyds van de machien ge sprongen doch eenen van beyde was in 't aengezigt gansch bebloed, toen hy verscheen om de andere gewonden hulp te bieden. Middelerwyl sneeuwde het sterk en men was te midden van het veld.... Na lang wachten, kwam er een hulpkonvoy, dat al de reyzigers, behalve eenen gewonden die aen het been gekwetst was en naer Leus gedragen wierd, meevoerde. De gene die voor den middag te Brussel moesten aenkomen, arriveerden maer ten 5 uren. Men meld de oorzaek nog niel van den stilstand van liet koop- waren-konvoy op dezelfde sporen als den reyzigerstreyn, en men beweert dat de beambten van den goederentreyn geeue seinen hebben gegeven. YVy lezen in het Burgcrtoelzyn van Brugge: Zondag inorgend, rond vyf uren, wierd' op de Groole-merkt alhier, eene ruvine tent opgerigl, dienende voor eene renbaen om zeven uren was alles veerdig, om de vertooning van den avond te geven. Omtrent twee duyzend persoonen waren onder deze tent vergaderd, en de vertooning had aentang genomen, wanneer nauwelyks den tweeden peerdenryder in de baen ge komen was, een gekraek zich liet hooren, en de tent inviel, en rond de twee duyzend menschen als met een net wierden over dekt. Men kan oordeelen over den schrik, den angst en de bewe ging die heerschle onder dit nat en met sneeuw zwaer beladen zeyl; de sabels der kurassiers, de messen welke bezondere in den zak hadden, kwamen we! te pas; in eenen minuet was het zeyl langs alle kanten opengesneden, en men zag, in de grootste ver warring, de menigte uyl deze openingen kruypeu Door het gedrang, wierden de banken verbryzeld de ver hoogingen vielen in; haeéten wy het te zeggen, geene dooden, zeil' geene groote kneuzingen, zyn te betreuren maer zonder den moed van eenige onverschrokkene burgers, hadden groote ongelukken plaets gehad. MM, Molé en Mathau hebben zich bezonderlyk doen onderscheyden in het redden van kinderen; een mcysje van rond de twaell' jaren onder andere had van schrik eenen aenval gekregen en lag te spartelen op den grond, lusschen de gebrukene planken, wanneer M. Mathau hel ziende, het kind op zyne schouders nam en buylen de tent droeg, dit meysje behoorende aen eene treffelyke familie van stad, is in eenen deernisweerdigen toestand naer buys gedragenvele dames echter zyn door den schrik bevangen geworden en verscheyde waren maendag inorgend er nog niel van bekomen. Na dien voorval heeft men er dadelyk de puynen tan weg geruymd; geld* horlogién, hoeden, casques en mutsen wierden er van onder gehaeld, en maendag morgend nog, hoorde men Van niets anders als van den voorval van zondag avond spreken, en elk was verwonderd dat er geen ongelukken aen te slippen zyn. Den voorval is veroorzaekt geworden zegt men, door de zwaarte van den sneeuw die op het zeyl drukte, waerdoor de middenpers in twee gespleten is. In den nacht lusschen donderdag en Vrydag is te Je- meppe een jammerlyk ongeluk gebeurd. Er had in die gemeente eenen charivari plaest, en den brigadier der gendarmen en den veldwachter dreven de ruslstoorders uyteen. By ongeluk, in den donkeren, liepen zy beyde in de Samber; den veldwachter zwom er uyt, doch den brigadier der gendarmen verdronk. Den Standaard van Mechelen houd op te verschynen. Den Journal dc Bpuxclles meld, dal M. de Smet, eenen der dry gemeenleracdshecren van Ath, die gevangen naer Brussel waren gebragt, te Ath zelf eene genadevraeg geteekend had. Die genade is hem toegesiaen, en hy is twee dagen nadien vry te Ath teruggekomen. Voorleden vrydag, vroeg in den morgend, wanneer men op de Vrydagmerkt ie Gend, bezig was met bet lynwaed, welk acht dagen te voren, was opgezet geweest, uyt de kelders te halen en op de siraet te stellen, om het te koop brengen, had eenen boer dit alles nagezien, en terwyl de arbeyders in den kelder waren, nam hy een stuk op zyne schouders en ging er mede weg. Later kwam dezen boer met het gestolen stuk lynwaed op de merkt, en het Stuk was spoedig verkocht. Toen hel op hel Meters- iiuys wierd gemeten, kwam de diefle aen den dag. Den boer, die geloofde aen hel geld te liggen, wierd hy de kraeg gevat en naer hel gevang geleyd, en hel gestolen stuk lynwaed wierd aen des- zelfs eygenaer terug gegeven. Men leest in een blad van Bergen, dat, in den nacht van den 24 lot den 25 november, er dieven gebroken zyn in het bureel van M. Boisseaii, bestuerder van eene houillemyn. De dieven hebben de luyken opengebroken, en zyn langs de venster in het bureel gedrongen. Na (ie deuren verinaekt en gebarrika- deerd te hebben langs binnen, hebben zy de sloten der kassen en lessenaers doen springen, en eene soinroe van 2500 francs in gouden en zilveren geld, medegenomen. Zy hebben de bank- briefkens en eenige papieren van belang ongeschonden gelaten. De dieven zyn ook in eene plaets nevens het bureel, gedrongen, en hebben aldaer eenen koffer opengebroken, in welken zy eenen zak met duyzend francs in koperen geld, hebben gevonden. Zy hebben dit koperen geld laten liggen. Wy trekken, zegt liet Handelsblad van Antwerpen, uyt eenen brief, uyl Brée. liet volgende, gebeurd den 30 november: a Dezen morgend, ten -4 uren, riep den klepperman of nacht wachter brand in de straten van onze gemeentemaer alhoewel ik op den eersten roep opgeslaen hen en naer het too- nee! der ramp snelde, zag ik niets meer dan eenen vireroven. Het was de pachthoeve genaeind A7eynslukken, die in vollen brand stond, en alles is vernield, oogst, hoornvee, peerd, tot zelfs de binnen. <t Wetende dat den pachier vyf kleyne kinderen heeft, vroeg ik oogenblikkelyk of deze gered waren, en men antwoordde my dal zy gelukkiglvk reeds in veyligheyd zich bevonden. Men legde my uyl hoe de oudste meyd er dry in hun hemd van lusschen de vlammen gehaeld had, met eenen moed cn eene zelfopoffering, welke alleen door menschlievendheyd kunnen ingeboezemd worden. te De schade door den pachter geleden, berekent men op GGOO francs. Huys en inboedel zyn verzekerd door de ittaelschappy de Schelde, van uwe .stad. a Ziet hiér eenen artikel uyt de Emancipation bctrekkelyk een geval óver welk wy meer dan eens gesproken hebbeu Wy moeten nogmaels aeiidringen op den ongelukkigen toe stand, waerin Zich een groot getal gemeente-onderwyzers be vinden. Iïet is geenzins met een jaerlyks inkomen van 400 tot 700 francs, dat de nuttige amblenaercn behoorlyk kunneh leven, hunne familieri onderhouden en hunne moeyelyke pligt vervullen. Onder de middelen, welke zouden kunnen in het werk ge steld worden, óm hun ter hulp te kómen, zonder su.etsbodgel of der gemeenten te bezwaren, hebben wy van de eersten aenbevolen liét Smbt van ohderwyzer met dat Van sekre'aris te vereenigen. M. den minister van binnenlandsche zaken heeft verklaerd dat In die vereeniging als algemeen thans aennam, en dat reeds versciieyde magligingen in dien zin verleend waren. Wy zien geene hoegenaemde reden om die vereeniging niet te bewerkstelligen, lelkèns als de gelegenheyd er zich zal toe aenbieden. Inderdaed de gemeente-sekreiarissen trekken wevnig meer dan de onderwyzersde zamenvoeging van die ambten, waervan niemand de onevenredigheyd zal betwisten, zou aen den titularis de bestaenmiddelen verzekeren, welke hem thans ont breken. Welke parly men ook kieze, men moet herkennen, dat den tegenwoordigen toestand van zaken onverdragelyk is geworden, en dat de gemeente-onderwyzers niel mogen vergelen worden op den oogenblik dal men eyndelyk bedagt is het lol der mindere beambten te verbeteren. Wy zullen hierop aendringen tot dat hunne billyke evsclien ingewilligd worden. Eenè zangmactschappy van Gend heeft den titel aöngeno- men van Struykjcs worden boomen. Een dagblad doel bemerken dat dien titel ongelukkig is Slruykjes, zegt het, worden geene boomen maer blyven altyd struyken. Men heeft vernomen dal er op de zeekusten nog alle slacli van voorwerpen aengespoeld komen. Aen de Panne heeft men verscheyde tonnen opgevisclit. Te Adenkerke heeft men een lyk uyt de zee gehaeld. Een schip met engelsche steenkolen geladen, is op de kust van Ghyvelde gestrand. Men heelt den reddingsboot in zee ge steken, om de cquipagic aen land te brengen. Den hoot is om geslagen, en de dry zoonen van den kapileyn zyn verdronken. Twee lyken zyn reeds aen strand geworpen. De andere persoonen hebben zich aen den omgeslagen boot vastgeklampt, en zyn gered geworden. In de omstreken van Ingelmunster heeft men valsehe stuk ken van o-francs, die in omloop waren, ontdekt. Zy dragen de beeldlenis van Lodewyk-Philip, en op de zelve is hel jaerlal 1854 te vinden. Uyt Ryssel hecfl men vernomen, dat het om zes uren van den mor gend is, (en niet om negen uren, gelyk verkeerdelyk ge'zegd was) dat de machien van de groote spinnery van AI. Verstraeien, is gcspiongen. Den machinist had vergeten genoegzaam water in den ketel te doen. Door deze tïytbersting, is alles verscheurd en omgeworpen den schok was verschrik kelyk, en is verscheyde straten verre gevoeld, en is al de betvooners, die nog voor het nieesten deel te bed waren, komen verschiikken. De groote schouw is ingestort al de deuren en vensters zyn openge slagen en verbryzeld de (lakken in den omtrek van eenen kalven kilo meter, zyn beschadigd. Alles in het binnenste der fabriek was verwoest, en dc brandende kolen Waren in alle riglingen geworpen en rieden alom brand ontstaen. Kenen hevigen wind joeg nog de vlammen aen. Alle mogelyke poogingen zyn oenstonds aengewend, om bet vuer te blnsschen, dat is, om de aenpalende hnyzen te redden want, de fabriek kon niet behouden worden. Een weynig voor zeven uren, is den voorgevel der fabriek ingestort, en heeft de balken en planchers van alle de siagien medegefukt. Hel is aen deze instorting toe te schryven dat men den brand heeft kunnen afsnyden langs eenen kant, en aldus eene menigte huyzen van eenen onvermydelvken ondergang bevrvden. Gelukkiglyk was, op den oogenblik der uytbersting, den vuermaker alleen in die fabriek. Men heeft zyn verminkt lyk, op verren afstand, in eene goot van een hoog buys gevonden. Om aldaer geworpen te zyn, moet by meer dan 500 meters in de hoogte geslingerd zyn geweest. Hier uyt kan men oordeelen over het geweld der nytbersiicg. De fabriek van M. Verstraeten is geheel afgebrand. Zy was tegen brand- gevaer verzekerd. Latere lydingeiï doen nog't volgende kennen Den 24 II. heeft eene s'clirikkclykc ramp de stad Ryssel in verslagenheyd gedom peld den ketel van een stoommaehien, van 40 pcerdehkracht, is gesprongen en heelt de vernieling van eene groote spinnery veroorzaekt, Den stoker en dry andere persoonen hebben er het leven verloren. Er wierden 250 persoonen in die fabriek ge- bruykt welke, gelukkiglyk, op den oogenblik der ontbersting,- nog op hun werk niet waren. Men berekent de schade op 600,000 fr. Men heeft maendag in de puynen van den brand der Rue du Court-Deroul, zegt de Vérité van Ryssel, het verkalkt cn verminkt lyk gevonden van den mekanieksmeerder Labbe, dat men tot hiertoe vruchteloos gezocht had. De borlogie van den ongelukki gen wees nog het noodlottige ifer der ontploffing. Dit voorwerp alsook een mes, heeft hem doen herkennen. Labbe laet eene vronw e» vyf minderjarige kinderen achter. De instruktie nopens het dubbel bankeroet der genoemden V. en F., graenkoopman en geneverstoker, waerven wy nicer dan eens gesproken hebben, word met veel weikdadigheyd vooidge- zet. Sinds hunne aenliouding, hebben de beyde beschuldigden "gedurig in 't geheym gezeten. De In-dépendance meld, dat men nevens liet overgroot tekort door hem nagelaten, ten laste van eenen hunner, M. F., zekere feyten ontdekt heeft, waenivt blykt dat hy panden verborgen heeft ten nadeele van zyne schuldeyschers dezelve zyn dezer dagen aenge- slagpn in de Sïagierystraet te Brussel, hy den broeder eener meyd die vroeger by hem is in dienst geweest. Teil tvde dat men nog de kwaeddoeners ophing, was er eens eenen die, (oen men hem het strop om den hals deed, zegde tegen eenen der omstaenders Welken dag is het vandaeg Maendag. Maendag antwoordde hy met onge duld; maendag, goed Ziedaer nog eene week die voor my aerdig begint. Zaterdag stonden een half dozyn kruydeniers, beschuldigd van hunne waren vervalscht te hebben voor de korrectionnele reglbank van Parys, en beklaegden zich biüeriyk om dat men hen wilde straffen voor eene zekere hocveelheyd suykerey in den gemalen kofly gemengd te hebben Ik praiikccr zulks van onheugelyke tyden, zegde de weduwe Mugniez, en myne kalan ten bevinden er zich zeer wel mede; de suykerey is gezond. Ah cïat ik er zagemnl of gemalen schors by deed* h la bonne he ure Deze pleydooy heeft den tribunael niet kunnen over- tuygenen de weduwe Mugniez, met hare mede-scheykundige filanlhropen, zyn voor eene mnond gezonden naer St. Pelagie, om aldaer in stille te kunnen mediteren •over dc gezond heyd "der suykerey. Een der peerden die deel mackte van den vermaerden slag van Ralaklava, alwaer zoo vele dapperen gesneuveld zyn, loopt liians in eene deligentie van Southampton, Wanneer dal dier hel gerucht van het kanon hoort, gaet het op hoi, en den koet sier poogt te vergeefs hel in te houden. In den nacht van den 23 nov. heeft men le Liverpool den zak van eenen duytsèhen edelman geledigd, die even met den stoomboot James Baines van Melbourn was aengekomen; men heeft hem zyne portefeuille ontstolen, bevattende voor 10,000 ponden sterlings (250,000 fr.) in bankbiljetten; voor 11 p. st. (275) in banknoten en een zeker getal sten beveliflgèbri éven. Men meld uyt Amerika dat men in de Stille-zee een niemv eyland van guano ontdekt heeft van eene buytengewoone grootte en rykdom. Over eenige dagen speelde eenen armen orgeldraeyer, op zyne manier, het beroemde aria di lanli palpite, uyl eene opera van den grooten Rossini. Hy was omringd van een groot getal leeggangers, kinderen en andere nieuwsgierigen, wanneer eens klaps eenen ouden heer uyt een buys komt tot hem geloopen, deftig gekleed en eene blonükleurige pruyk op het hoofd, den ge- brekkigeu inuziekanl toeroepende Vluggere maelvluggere mael, beul Wat belieft uw heerschap vroeg den ontstelden orgel draeyer. Draey dapper, 'I is allegro roept den ouden lieer. Maer, heerschapik kan niet... Zie, zoo moei voor dit aria gedraeyd worden,— hervatte den blondgepruykten, e« vatte driftig de hand vast, dezelve rond- draeyende zoo als hy begeerde. Dank heer ze\ den armen man hierop, zoo is'l inderdaed duyzendmael schooner. Ik zal het altyd zoo doen. Den daerop volgenden dag houd deuzell'den orgelspeler op de zelve plaets stil, en speelt nog eens liet ti (anti palpite, juyst zoo als den ouden lieer bevolen had. Bravo roept hem daerop eene slem van eenen balkon der eerste verdieping toe, en ter zelfder lyd valt op hel orgel een munstuk, zorgvuldig omwonden met papier. Hel kwam van den ouden heer. Den orgelman vouwt gretig het papier open, en ziel.... eenen dubbelen, spik splinter nieuwen Napoleon. Wie denkt men dat den leermeester van dien streetmuziekant was Den komponisl van di lanli palpite Rossini zelf. Volgens ofïiciele tydingen uyt Sieiliën te Parys aengebragt, is eenen opstand in Sieiliën uvlgeborsien. Een aenzienelyk korps individös van alle slacli, had zich vereenigd in een dorp, op 6 of 7 mylen van Palermo gelegen, en dreygde op die stad te mar cheren. Èr zyn troepen gezonden om dat volk uyteen te dryven; op den 50 november, als de depeche gezonden isr had er nog "geen gevecht plaets gehad. Dit meldde men uyt Napels, maer de lydin- geu uvt Palermo gingen lot zoo verre niet. De zwitzersche"troe pen waren te Napels gereed, om naer Palermo te vertrekken. Napels was rustig. Den koning was den 28 november in zyne hoofdstad aengekomen, en had eenen raed van ministers voor gezeten. Het vertrekken der fransche en engelsche afgezanten uyt Napels, had meer indruk gedaen in Sieiliën dan te Napels De overheden van Palermo en van Messina verwachtten zich, sedert, eenige dagen, aen eenen opstand, die in Calabriën eenen weer galm kan hebben. Men begrypt ligtelyk dat dit nieuws de algemeene aendacht te Parys moet vestigen. De ambtenaren van liet gouvernement zyn verjaegd geworden. De gedeputeerden van hel oud parlement van 1848, zyn aen het hoofd van den oproer geweest. Het gouvernement heelt troepen gezonden naer de plaets van den oproer. Talryke acnhoudingen zyn gedaen. Den oproer is ge dempt. BERIGT AEN DE LANDBOUWERS. Gelyk er alle jaren veel bedrog omgaet in den handel van Riga- tonnezaed is het onze pligt de landbouwers te waerschouwen dat ervan diljaer veel Riga-tonnezaed afgescheept is, dat gedroogt is geweest op den oven en welk nogtans voor zaeyzaed zal ver kocht worden. Ofschoon dit zaed oogenblikkelyk schiet, beeft bet toch zyne kracht verloren om zyne plant op te brengen, en kan niet nis van eenen slechten uytslag zyn. Het zal dan voorzigiig zyn alvorens zaed te koopen van verzeke ring ie vragen aen de verkoopers, en dit is zoo veel le meer noo- dig dal eenige agenten, van zekere Rigasche huyzen zulk gedroogd oven-zaed durven verkoopen voor echt en waér, dewyl liet geene hoedanigheyd meer heeft. BURGERL1 KEi\-STAi\D. GEBOORTEN Mankêltk 7 g VRÖUWELYK 1 HUWELYKEN. Emilius De Loose, linnenblyker, met J. T. C. Van dev Meeren, bvzondere. Gfistavus Van Limberp.hen, bezondcren met Marrio Breckpot, bezondere. Franciscus Hnnsschutter. wedr. van Maria Van der Borght, herbergier, met Ursula De Gendt, zonder beroep. Carolus Van den Brande, twvri- dersgast, met Anna Cotnmerman, kantwerkster. Joannes Luvcx, twvn- dersgast, met Melania Neynian. kantwerkster. OVERLEDENEN. Dieudonné SchoWiergb, wachtmeester by het 2Jc reg^t jagers te peerd, te Luyk woonachtig, 29 j. Maria Jh. De Smet, vrouw van Ch. Tillon' dagloonster, 48 j., Myfbeke. Maria Coolens, 11 j„ lloutmerkt. Joanna Fr. I)e Veylder, kantwerkster, 17 j., Bisschopstraet. Petrus Van de Meerssclie, 8 maend, Myllekc. Maria Meert, 9 innend, Mylbcke.Anna De Vos, zonder beioep, 72 j., Vischmerkt. Emilius Van der Meeren, 8 dagen, Keyzerlykeplacts. Franciscus Uendiiekx, ïl maend. StooGtr! Victoria Uvin, kantwerkster, 19 j., Schuerbeke. Maria Wellekens, 6 innend, Meuwstraet. yiTf^-ZTT^Trr^, Ter drukkery nn tien Denderiiobe belast i\\ rae" z'c''we' '1K|' drukken van Boekwerken, Registers, Brieven. Facturen, Doodkaerten, Beeldekens, Plakbrieven en alles wat den drukkersliel aengaet. Schoon en zuyver werk, spoedige bediening en zeer gematigde prvzen. Wy bevelen ons in de gunst van het'geëerd publiek. WERK11UYS van Goud Ziloe ren Diamanten. DE V1DTS-PJNS, Goud-en Zilversmid te A eist in de Kerkestraet» N"1'5 heelt de eer het publiek kenbaer te maken dat hy tnr zvnr»' h"-,rv7.e eeii V>'erkhuys heeft opgeregt voor het vorveerdigen van alle GoiVd'e, Zilverc cn Diamante voorwerpen alles na dc laetsle mode, alsihede van alle Krik- Ornamenten, welkr hy verkoopt aen de geringste pryzen, hy wneibor»t de goede hoedanigheyd van alle die voorwerpen. Hy koopt en neemt in betaling aen de \olle weerde, het oud Goud, Zilver en Diamanten. llv maekt en repareert aen heel kleyne prvzen. alle de gomle, zilverc en diamante voorwei pen, dc reparation worden seffens ofgemaokt en dei zelftlen dag afgeleverd als men hef tetlangt.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3