Dat iiet mi niet beter gaet, maer beter zal gaen. PILLEKENS. Levensmiddelen. Kredieten. De Kamer in vakantie. door het maken van wandeldreven, het doen van ver- fraeyingenv en veranderingen, in een aerdeeh paradys te herscheppen; om met dit geld kozynljes en vriendekeus te begunstigen. JA, HiiT GAET NU BETER, omdat de gevloekte bloed- zaygerswet alhoewel nog schandelyk en onregtveerdig genoeg, toch op verre naer zoo kwellend, zoo afpersend en volkspluymend niet is gelyk deze waermede de liberalere ons bcdrygd hebben.. JA HET GAET NU BETER, omdat den zedeloozen, onregtveerdigen en impolitieken eed niet bestaet, dien rampzaligen kwelmiddel die door de liberator)' was uyt- gevonden.our klubisten en joden te bevooideeligen, JA HET GAET NU BETER, omdat het volksplagend soldaetjesspelde bnutaliteyt van zekere oversten, het getal der eorvées etcetc. gekorlvlerkt en verminderd zyn. JA, HET GAET NU BETER, omdat de afpersingswetlen niet gedurig vermenigvuldigd worden. JA HET GAET NU BETERomdat de openbare lief dadigheid zoo jamtnerlyk niet meer, ten nadeele der ar men, geplaegd, gekrenkt en verhinderd word. JA HET GAET NU BETER, omdat er zulke overslechte benoemingen van burgemeesters, schepenen, en andere dwingelanüige ambtenaren niet meer gedaen worden, die nieertn. els den gecssel der parochiën en de schande van 'I land waren. JA HET GAET NU BETER, en wv zouden er nog eene geheele reeks omdat's konnen byvoegen, indien wy niet vreesden te lang te zyn, want de stof staet met geheele manden neven onze zyde en wy hebben maer de moeyle te doen ze er uyt te nemen. Doch voor heden zullen wy ons bv het bovenstaende bepalen om nu te zton NEEN, HET GAET NU NIET BETER, niaer het zal 'beter gaen, als de onregtveerdige kieswet zal veranderd worden en daerdoor aen den buyteu regt gedaen 't welk shy vruchteloos lol nu toe gevraegd heeft. NEEN, HET GAET NÜ NIET BETER, maer het zal beter gaen als de onregtveerdige tranenwel op de erfenis sen in regtr Ivn zal afgeschaft worden. NEEN, HET GAET NU NIET BETER, maer het zal ■beter gaen als de ontzettende en hoogst vreesverwekkende schalden, waerin de liberalei y 't land tot over de- ooren jgedompeld heeft, zullen afgekort en betaeld zyn en wy .daervoar geenc millioenen intresten meer zullen te be talen hebben. NEEN, HET GAET NU NIET BETER, en 't kan niet 'beter gaen, zoo lang er geene trelfelyke en goede wet op de liefdadighcyd gemaekt word die aen den armen voor- deelig is en de goede zielen vry Iaet testamenten en be schikkingen te maken gelyk zy begeeren, NEEN, HET GAET NÜ NIET BETER, maer 't zal beter gaen,,als de liouderde nuttelooze maer ryk betaelde ambten die door de lïberaters zyn ingèrigt zullen afgeschaft zyn en niet meor moeten betaeld worden.Ja, 't zal betergacn, als subsidiegaslen zullen gepraemd worden de gelden die zy van 't lïberttel gouvernement zonder intrest hebben ge kregen terug' te geven. Ja, 'tzal beter gaen, als de talryke onnoozele fioerehscholen, en andere geld verspillende inrigtingen door de liberalere gedaen, zullen verdwynen •en aen 'tland geen geld meer kosten.Ja,, 't zal beter gaen, als het gouvernement de door de liberalen ingerigtte nioeyalderyëu zal staken en ophouden van 't alle kanten zvnen neus in te te steken. 'NEEN, HET GAET NU NIET BETER, maer 't zou beter gaen, indien het staetsonderwys van allen graed wierd afgeschaft en daerdoor den drukkenden volkslust vermin derd. Ja, 't zal heter gaen, als de brutale despolieke wet op de burgerwacht zal veranderd worden, als de tuchtraden zonder partygeest, met regtveerdigheyd en treflelykheyd zullen konnen samengesteld worden. Ja, het zal beter gaen, als er zoo veel vrëmdelingen lot ambten en plaetsen niet meer zullen benoemd worden. Ja, het zal beter gaen als er eene goede wet op de bedelaers- gestichten, die kankers der gemeentens zal gemaekt worden. Ja, het zal beter gaen als de staetsyzeren wegen zoodanig zullen bestuerd worden, dat zy aen de schatkist vyl' a zes millioenen zullen profyt doen in plants van er nu jaerlyks zoo veel te moeten aen verliezen, door uu'yzende nuttelooze bedieningen, verkwistingen van allen aerd, vcrwaerloo- zingen zonder getal enz. enz. enz. Ja, hef zal beter gaen als de administratie oneyndig veel vereenvoudigd zyn en als het volk z'ynen laetsten druppel zweet niet meer zal uvtgeperst worden om nuttelooze pennelekkers, heerkens zónder verstand en zonder bezigheyd te betalen. Ja, hef zal beter en oneyndig veel beter gaen, als onze bestuerders het hnyshouden van den staet zullen naerzien en regelen gelyk zy hun evgeii en persoonlyk hnyshouden besturen, met gespaerzae'mheyd, strenge nauwkeurigheyd, brengende alles ten profyte en zorgende dat er niets verloren gaet, want 't is toch d'uylgeputte natie die reeds zoo lang en zoo veel geleden heeft, die alles moet bekostigen en met zuren arbeyd, in kommer en zorgen betalen Zie daer, Verbond, een kleyn deelken van 't geen wy op uw'cn GAET HET NU BETER te zeggen hebben, indien gy daermeê nog niet te vreden zyt, gy zult ons plaisir doen lè spreken, wy zullen u zoodanig met feyten en daed- zaken overladen, dat gy en geheel uw kliekskeu er een geheel jaer zult aen te peuzelen hebben. Sedert cenigen tyd vallen de maskers voor goed af en ziet men zooveel geschilderde of verlakte Janustroniën niet meer. De vuyle roode Broedermin van Gend die gedurig van 't heylig Evangelie, van den Goddelykcn-Zaligmaker, van\le dry godde- lyke deugden en van meer andere schoone dingen plagt te *jirefcsfl? al tyd met doel om de eenvoudige lezers te foppen, komt nu met eenen-keer haer drydobbel janusmasker af lè werpen en aldus hare leelyke geblankelle republiekaensche puyslensmoel ie laten zien, waervun elkeen zal walgen. Oordeel, lieven iezer, uyt hel volgende propoost vun de Broedermin Eenen> onderwvzer, zoo spreekt zy, mag des- morgens zyne eerste gedachte aen God niet geven, datds te catèehismus-acluig. Eenen onderwyzer die zich vraegl of-hyyin zyn byzonder leven, Zfich niet' eene slechte daed te verwyten heeft, dal is te kinder achtig Eenen- onderwyzér die zyn betrouwen op God stelt, zonder wiens wil geen hakken van het hoofd valt dwaze kiuczeldcrij.- Moesten de otiderwyzers zich dagelyks hel hoofd ogvullen met die heylige voorschriften, zoo wierden zy te dom om de üelgische jeugd le crilinisercn. Zeg my eens-, waerloe eenen schoolmeester met al die dwaze kwezelderyen in het hoofd nog bekwaem is, ten zy om-de graentjes van eenen Roozeiïkraus te lellen en dwaze gezichten te maken Wal dunkt u* lezer, van die tael Misschien-zult gyer u over verwonderen, doch wy niet, want sinds lang kenden wy dal Phariseënblad valschheyd en geveynsdheyd zyn 'l zelve aeu- geboren, en by zulken de deugdzaemheyd of ware liefde tot hel volk te zoeken, is de zee- willen uyt brand en of'Sneeuw in den oven bakken. Gelykde Broederminste,.zyn niet al de liberalers als hunne belangen in 'tspel zyn, als er kwestie is van gekl te winnen m fc kalholyk, christclyk en zedelyk te schynen, zouden zommige liberale kerels de misse van eenen. pater Gapucyn dienen, de schoenen vau* eenen pastor afvagen, en op 'den dorpel van een nonnekensklooster een kruysgehed doenMaer als dfo gasten dan by hunne makkers zvn,. vloeken en lieren zy dry- dobbel legen alles wal geestelyk of religieus isDen Courrier de Yerviersy. een der geweldigste Irancmaeonsbladen van 'l land sprekende over de liberalen die al tyd in oe kamer vertellen dat zy den godsdienst eerbiedigen, en alleen de oual'hangiykheytMer burgerlyke magl willen handhaven, zegt het volgende Wegens deze liberal eivwv doen hun de eer aen ledenken dat zy niet één woord gelooven van heigeen zy zeggen, en dat indien zy konden volgens>de uytdrukking van Voltaire, den cerloozcn verpletterenv- zy niet eenem oogenblik zouden haperenindien hunne belangen er door niet zouden moeten n lijden. Wy zyn zeker dal zy ons verstaen, en 'l is omdat wy hiervan de di< pe overlnyging hebben, dal wy zeggen dal deze komedie moet eyndigen.... Zie daer hoe die mannen malkanderen aen de galg klappen en ons leeren dal als men eene kooy vol wolven steekt en naer de merkt brengt, men er vruchteloos een lam zal willen uythalcn. Als het dooyt ziel ineu eerst wat eronder den sneeuw verbor gen lag. .-. Het Verbond klaegt pulten in d'aerde en kryscht tranen gelyk bolkellen, omdat,. volgens zyn gezegde, de plaetsen nu alleenlyk gegeven; worden aen creaturen van den klcrgé, aen katholyke kiesmakelaers} aen leden van Sl Yiucenl-de-Paul enz. en daervan zegt hel bladeken, fs liet ministerie, dezer dagen, openlyk in de kamer beschuldigd geweestJa\ konfraler, daervan is het beschnldigd geweest, maer niet OVERTUYGD, want bet ministerie heeft den beschuldiger, die van d'eerste leugen niet opengehorsten is, daeromlrenl zoojplat geslagen en de valschheyd zyner beschuldiging zoodanig verpletterd, dat den kwant hygde om zynen aessem le krygen en zeer blyde was zyn schootsvel te konnen over zyn gezigt trekken. En toch, als er van 1S47 lot 1855 sehieF geene andere benoemingen gedaen zyn dan inaconnicke Hberalersbenoemingen, zou hel katholyk mi nisterie die soort van benoemingen moeten voortzetten en dit schandael nog meer uylbreyden f Allons^donc, konfrater, 't zy» kou kooien die gy komt verkoopen, en daerby, gy brengt ook geen enkel bewys voor om uwe beschuldiging te slaven. Maer dit is by niet le verwonderen; de lewgentael is immers eene ondeugd van den geest en van 't her te, gy peysbdat de leugens toch geeneir tol betalen, byzonderlvk als ze dienen moeten om afgeleefde gazelknoeyërs in scliyn wat- le verkwikken. .-, Konfrater van het Tliouroutsch blada!s> gy nog hoofd artikels uyt den Dendcrbode van over zes a zeven maenden over neemt, gy zult treffelvk handelen met de bron aen te wyzen en u niet te bekleeden met onze pluymen. Het is altvd verboden en zeer misplaeist zynen eygen gracht met eens anders aerde te vullen.. Over dry weken bevatte het Verbond eene luydklinkende recommandatie en opheldering der ireffelykheyd dér heeren D. D. van Ninove en tevens eenen woedenden uytval tegen eene naem- looze denonciatie, waerby den notaris D. D. by de hoogere over- heyd beschuldigd wierd van in een testament dat hy, notaris, had ontvangen zynen eygen vader als executeur aengescbreven en deze schikking aen den testateur niet voorgelezen te hebben. Den Ucnderbodc was daer door den briefschryver Uissclien gebragt omdat een Nr van ons blad ten sterfhuyze was gevonden geweest. Wy hebben daer onze redens op gezegd in ons voorlaetstc lN~r. Doch nu komt den zelfden briefschryver, na veertien dagen zynen kop gebroken le hebben, al wederom met eenen hoop ronkende loltuylingen ter eere van MM. D. D. af en ontwvkt zorgvuldiglyk het kniym der kwestie, hierin gelykendeaen de geneverheeren die nooyt regluyl zullen zeggen hoeveel goelen zy geknapt hebben. Den briefschryver, die zoo nauw met de heeren D. D. in be trekking schynt le zyn als een peen! met eene karre, zal van hun gemakkelyk konnen weten of vader D. D. als executeur in het testament, welk zynen zoon ontvangen heeft, aengestipt stond, en mogt den heer D. D. zich niet zeer wel deze omstandigheyd errinneren, hy hoeve maer zyn repertorium le raedplegen en dan zal hy kategoriekelyk kunnen antwoorden. Staet vader D D. in het testament als executeur vermeld en is dez'c schikking klaer en duydelyk den testateur voorgelezen, dan, wy huTbalen hel, vinden wy daer zulke groole graten noch bee- nen in. Wel is waer, dit kan aenleyding tol vele vermoedens en kwaedsprekv°ry geven, maer als er den testateur meê konlent was. moest aï.'e man konlent zyn, en als men by 't publiek in zoo hooge achting en vertrouwen staet gelyk den briefschryver aen de heeren D.D. Joekenl, dan kan men zulke bagatellen ge makkelyk over 't hoofd 7-ien, en hoeft men zieh daer voor in zulke onbeschryflyke woede niet te stellen...., De woorden van snoodaerd, rampzaligen denoricialeur, laiïiierd, gcvaerlyk wan schepsel en nog andere vieren ei? vvven waervan den briefschry ver zich bedient, zyn in deze zaek g.èene argumenten die iemand konnen overluygen, maer integendeel een bewys dat men gewoon is met zakdragers en andere gasten van zulken kaliber te ver- keeren. Wy raden de heeren D.D. aen hunne zaek zelve te ver dedigen want dit geteekensel van G. Ad. by ons fameus acnge- brand riekt.... 1 1 11 Voorleden zondag heeft de koninglvke muziekmaetschappy Al Groeijcnd Bloeijend aen de woon van onzen zeer eerw. lieer Deken eene fraeve serenade gegeven, om onzen achtbaren stads genoot den lieer J. Meganck, welken zich nldaer bevond, te ver deren en geluk le wenschen over het prachtig schilderstuk dal hy aen de Confrérie van den H. Aloysius in onze parochiekerk be- staende,. afgeleverd heeft. Geheel de stad heeft dees bewys vais verëerende hoogacbling grondherliglyk loegejuycht, omdat het' gerigiwas tol eenen artiste wiens-schitterende verdiensten door eene allerlreftëlyksle zedigheyd nog- meer uyiblinken. Na deze bewezene hulde, is een solemneel lof aengevangen, waeronder den eerw. heer Deken een treffend sermoon zeer wel aen de omstandigbeyd toegepast, voor eene ontelbare menigte geloovigen beeft uylgegalmd. Nadien is deze feest door eene plegtige processie geëy.ndigd. De wel op de levensmiddelen is in de zitting van zaterdag II. gestemd. Vooreerst heeft men de lydclyhe wel gestemd met 71 stemmen tegen l*steifr« en 17 onthoudingen. Die wet bevatvryën mvoer van alle levensmiddelen voor een jaerv aen te vangen op 1 january, 1857 vryën welvoer van gra nen, le beginnen op iS february 18o7. Den uylvoer van aerdappelen blyft verboden lol 1 Mey 857— terwyl de tegenwoordige wet op den rysl behouden word, volgens de wel van 19 Mey 185G. Na de lyddyke wel gestemd te hebben, heeft de Kamer zich bezig gebonden met^ de definitieve wet;-— inen heeft den voorstel der centrale sectie begonnen. beuzel ven wierd gestemdjnet 11 stemmen tegen 28, en 17 ont houdingen. Hierdoor word bepaeld, dat op 1 jaauary 1858 de invoerregten weêr zullen hersteld zyn nanrelyk 50 cent per 100 kil. op de granen; 60 cent. op gemalen en styfselachtige stoffen; 1 fr. op het vleesch, macaroni, tneeldeeg en peperkoek: 1 cent. per kil. van •levend vee^-50 cenK op kalveren, minder da» oO^kilogr. wegende, scha pen,.-lammeren en verkent Men heeft daerna in galop, een aental ontwerpeu gestemd namelyk liet contingent van 't leger, van 4857; den budget van marine; hel voorloopig krediet van 1,20(^,000 fr. voor het depat»- leineul van binnenlandsche zaken; een ander van 4,064,780 fr. voor dal van openbare werken, en een derde van 9 millioenen voor het departement van oorlog. Dit alles ging in eenen- trek door, men wilde immers ip vakantie gaen tot 45 january, vele representanten hebben heel veel van schooljongens zy gaen rnel looden beenen naer dc Kamer toehonden haegsehool of, zoo als-men zegt a hagemuytcn als zy kunnen en schynen blv te zyn als de kinderen, wanneer zy hunne wetsontwerpen aen den eeuen kant mogen werpen. VERNIEUWING DER HYPOTHEKAIRE INSCHRYYINGEN. Krachtens de wet van 42 augusly 184S, zouden de hypothekairc wischryvingen, genomen na den 4 july 4851, moeien vernieuwd worden bini.emden tyd van tien jaren sinds-,; hare dagteekening. Gevolgelyk, zvn ak de inschryvingen genomen sedert 1 january 4^42, moeten vernieuwd worden. Maer de wet van 16 december 1551 (verpliglend geworden den 4 january 1852,) den duer der inschryvingen op vyfttien jaren gebragt hebbende,, zoo moeten die sedert 1 january 1842-genomen, maer vernieuwd worden naer mate den duer van vyftien jaren voltrokken zy. De eerste ver nieuwingen zullen dus plaets grypen op 1 january aeuslaende. Wy gelooven wel te doen de aendacht onzer lezers op deze sehikking le vestigen; Eenen lusschcnlyd van vyf jaren verloopen zvnde zonder dat men- zich mei vernieuwingen heeft te bekom meren gehad, zoo is deze gewigtige formaliieyt uyt de gewoonten' geraekl^en zomligl kunnen vergeten worden. Rerlyn, zondag den 20 December. De Gazelle van M'agdcnburg raeld dal men in deze stad een.' kabinetsbevel heeft ontvangen, oi» eene afdeeling, gekomen uyt- alle de korpsen des legers veerdig te maken om met nieuwjaer te velde te trekken. De ruytery en de landwehr alleen zyn uytgezon-* derd voor dien maetregel. Indien dus een bevel van mobiliseeriog omtrent nieuwjaer aenkwamrzullen de troepen gereed zyn om op ie trekken. Eranekfort, zaterdag avond, 19 december. Den Journal de Francfort kondigt af dal den Slaets-raed van Berne eenen spoedigen oproep tol de officieren van hel kanton heeft gedaen. Den Bondsraed heeft aen de versehillige kantons medëgedeeld de lyst der officieren- die het bevel over de korpsen zullèm voeren. De houding van liet zwitzersch volk is vast beradën: Pmyssen weygert alle onmiddelyke onderhandeling' met beti zwitzersch gouvernement. Franckfoi t, zondag, 20 december. Den Journal de Franchf'orl meld heden dat den Bondsraedl 20,000 mannen onder de wapens heeft geroepen. Het overig is irr reserve beschikt. De burgers zyn ingerigt om een garnizoen van 40,000 mannen in elkeen'der steden Basel, Zug en Schaffonse uyt te maken. Den Grooten Raed van Berne heeft, met èenparigheyd van. stemmen, dé onbepaelde kredjeren gestemd om in de uytgaven, dieüoor de omstandigheden noodzakelyk zouden kunnen worden, té voorzien. Vele van onze lezers zullen met genoegen vernemen dat liet lang verwacht boekwerk, opgesteld door den eerw. P. Dechamps, broeder van den volksvertegenwoordiger, over eenige dagen in 't licht gekomen is te Parys en te Doornyk, by M. («asterman. Dit voorireffëlyk werk zal eenen grooten indruk maken geheel Europa door. Men is aireede bezig met hel over le stellen in 't italiaensch. De hollandsche en de engelsche uytgaef zyn onder de pers. Nooyt hebben wy een werk gelezen dat zoo wel beant woord aen de noodwendigheden van ons tydvak. Al de dolingen, die het valsch liberalismus zoekt le verspreydën, worden cr in, op eene treffende en gansch overtuygende manier weèrleyd. M. Dechamps geeft hel valsdi liberalismus eenen slag dien het lang zal gevoelen. Dit werk bestaende in een boekdeel m 8° van 416 bladzyden, is allerschoonst gedrukt. Het draegt voor opschrift Le libre examen de la vêrilè de la foi ou entrctien* sur les demonstrations calhuliqucs de la revelation chrclicnne. Vlaemsch land) Zondag 28 dezer maend om 14 4/2 uren zal er door het komilé der koninglyke maetschappy van harmonie overgegaen worden tol de loling van tien actiën en aflossing der leening van 48*9. -- Zaterdag II. heeft Z. H. den bisschop van Gend in dehoofd- Kerk van St. Baefs 21 priesters, 20 diakens en 19 subdiakens gewyd. I

De Denderbode | 1856 | | pagina 2