M. den kanonik De Haerne gaet Onder den li tel van le Speclalcur beigele Brussel, een lydscbrifi uytgéven 't welk den 1 en 13 van elke maeud zal verschynen by M, Goemaerè, boek drukker in de Bergslrael. In dil lydscbrifi, zullen er artikels verschynen geschreven door MM. De Haerne, De Liedekerke* lid van de kamer der volksvertegenwoordigers, M. den kanonik De Sntei, M. den pastor Verbeke, oud-lid van bel Nalionael Kongres. Den prys is bepaeld op 10 franks perjaer. Men scbryfl uyl Dendermonde 21 december Verleden Maehdag wierd in de kapel van het kolldgle der ID Maegd, binnen deze stad* de luysterryke oclaef der Onbevlekte Ontvangenis van Maria gesloten» De pleglige missen en loven hebben'dagelyks veel geloovigen lol deze kapel uylgelokt en dit Is geen wonder de staligheyd met welke de goddelyke diensten er verrigi worden, de prachtige versierselen welke Maria's beeld ontglansden, den goeden smaek van hel kerkmuzyk dat men er uytvoerde* «Ie welsprekendhevd der sermoonen welke men er hoorde* dil alles deed de herten der geloovigen goed eh riep hun tot die bidplaets waer de ziel in zoele aendoeningen verzonken hemelwaerts verheven wierd. Ook hebbeu wy uyl den mond van menigen deze klagl gehoord het is jammer dal deze kapel zoo kleyn is. Een koninglyk besluyl van 10 november vernietigt eene beraedslaging van den gemeenteraed van Scboorisse (Ooslvlaen- deren), by welke er geweygerd word de onderhoudskosten der armen in de bedelaerswerkiiuyzen le betalen. Een berigl van den minister van juslicic meld dal de jaer- wedden der ambtenaren van het regterlyk orde belaelbaer zyn by de agenten der schatkist. Men scbryfl uyl Bergen dat er nti twaelf vragen lot echt- scheyding voor de reglbank gebragt zyn hel meestendeel Zyn gedaen door arme lieden, welke vragen om kosteloos te pleyten. Te Antwerpen is men zoodanig verzot op de wapenoefenin gen der burgerwacht, dat men in alle wvken petitiën leekent, vragende dal die wacht in onwerkzamen dienst zou gesteld wor den. Wy kennen meer dan eene stad waer dergelyke vraeg veel byval vinden zou. Èene diefte van zilverwerk is vrydag 11. le Brussel by M. D..., lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, begaeu ge worden. In klaren dag is eenen dief in hel huys gedrongen en heeft eenen korf met zilverwerk, eener weerde van 450 a 500 fr. medegenomen. Eenen geweldigen brand heefl vrydag morgend in min dan twee uren, eene der voornaemsle brouweryeu van de hoofdstad, die van Al. Van Volxem, in de Vlass'raet, tegen over den Borgval, en het Gouden Kasteel genoemd vernietigd. Hel hof van appel van Gend heeft woensdag morgend zyn arrest verleend in de Zaek van den notaris Van Caenegliem, be- ligt van mislvrtiyk van vertrouwen. Het vonnis van de reglbank van eersten nenleg is verbroken geworden, en den notaris Van Caenegliem veroordeeld lot twee jaren gevangtol de berooving gedurende vyf jaren zyner politieke burgerlyke en familiereglen eri tol de onkosten van hel proces, Het hof van assisen, zitting houdende le Brugge, heefl zich maendag bezig gehouden met de zaek van den genaemden Severinus Ilemeryck, oud 22 jaren, daglooner, geboren en woo neude te Vladsloo, beschuldigd van le Couckelaere, op 50 mey 1855, vrywilliglyk het vuer gestoken te hebben in het dak van den beerput der hofstede bewoond door Iinrel Meyers-Adam, in gezegde gemeente. Heineryck is door den jury pligtig verklaerd geweest, en hel hof heelt hem veroordeeld tol de doodstraf, waer- van de uytvoering op eene der openbare plaelsen der stad Brugge zou geschieden. Wy spreken liroger van eene petitie by welke de signors vraegden dat de burgerwacht in onwerkzamen dienst zou gesteld worden wy geven hier nu den tekst dezer petitie, die haren oorsprong genomen heeft in eene reeks onaengenaeniheden welke, 16 december, lydens de wapenschouwing plaels hebben gehad. De burgerwacht wierd veel te vroeg byeengeroepen de wapen oefeningen wierden zeer slecht gekommandeerd, en bygevolge slecht uytgevoerd het een bataillon brengt het ander in de war, evndelyk de wanorde was zoo groot, dat de burgerwachten zieh blootgesteld zagen aen de spolterny van hel publiek. De petitie iuyd aldus. Aen Zyne Majesteyl den Koning Sire, Sedert het jaer 1852 tol 1848 hebben wy in vrede, de wel daden geuoten van de glorieryke regering Uwer Majesleyt—zonder dat men de rust der burgerwacht in de hoofdstad des koophandels aenzag als eene schending der Constitutie. De gebeurtenissen die in 1818 in Europa plae 6 hadden, hebben den actieven dienst doen ontstaen geheel Belgiëu door te Antwerpen hebben wy met geestdrift de wapens opgenomen, hoe wel zulke pligl ons dikwils dwingt onze zaken te verwaei loozen. Daer, in den legen woord igen toestand van het land, de nuttigheyd van den dienst der garde-civiek ten minste belwistbaer is, en dat de instelling zelve zeer nadeelig voor de, gemeente en voor ons smeeken wy, ondergeleekende garden, nederig Uwe Majesleyt, het legioen der burgerwacht van Antwerpen in onwerk zamen dienst te stellen. Uwer Majesleyt zeer nederige dienaren, enz. Deze petitie op de Beurs in omloop gebragt, wierd seffens door honderde handteekens bekleed men teekende ze des avonds in de particuliere en openbare gezelschappen. Men heeft te Gemblottx aengehouden den genaemden F. Dudart, uylgever van het dagblad le Corsaireveroordeeld lol 6 maeuden gevang, om zyne gazette uytgegevcn le hebben zonder jiaem van drukker of uylgever. In de maend mey laetstleden hebben wy een feyt mede gedeeld dat te Wilmarsdonck was voorgevallen, namenlyk dat verscheydene ossen, welke op eene weyde lagen, 's nachts met messen zoo deerlyk gestoken en gestoken zyn, dat men er des morgens twee heeft dood gevonden. Later is het gebleken dat die mishandelingen niet door menscheu handen, maer door honden was veroorzaakt. Immers eenigen tyd laler, wierdon de honden van zekeren Lriessens, vrachtvcerder le Oorderen, in eene andere weyde bevonden alwaer zv eene koeybeest ook hevig gebeten en verscheurd hebben. Het bestier der gemeente heeft dan Driessens gelast zyne honden aen den band te houden. Niettegenstaande dit gebod zyn, over veertien dagen, nogmaels de dry honden van Driessens in een verkenskot, onder Austru- wee], gebroken en hebben daer een verken afgemaekl en gc- decltelyk opgecten. 'S morgends, wanneer de vrouw het verken zyn eten zou gaen geven, vond zv 3 honden in plaels van een verken. Daer zy zeer Hgtgeloovig is, dacht zy dat haer verken belooverd was Men kende gauw de daders van die toovery Driessens wierd ontboden en by kon zyne honden niet terug krygen, vooraleer hy het verken belaeltl had. Daerenboven is, verleden Donderdag, Driessens verwezen tot 2 dagen gevangenis en 5 franken boete, ingevolge het reglement van politie der gemeente Ooorderen. (Handelsblad). Te Kortryk doet men de kommedianten veel eer aen wanneer ze wekelyks van Brugge komen om aldaer eene ver tooning te geven, gaet den schepenen Herman hen aen dc statie afhalen, hy groet zë iri den iiaem der stad, geleyd hen naer een hotel, en betaelt ze aen 200 fr. per verlooning ten koste der stad.- Moest meester Herman die verlooningen ten zyneu koste geven, hy zou er zich wel van wachten, want hy is liberael lot de beurze exclusivenienl. In den nacht van den 11 tot den 12 dezer, bragtdege- haemdë Maria Louisa Gróóthaert, oud 22 jaren dienstmeyd by sieur Jan Maerten, landbouwer te Ruysselede* een kind van het mannelyk geslacht ter wereld, doch zonder op te houden haer dagelyks werk te verrigtcri. Dc echtgehdolen Maertens, die vermoedeii hadden opgevat en die het kind niet zagen verschy nen, gaven er berigt van aen de policie. Meii deed een onder zoek en men vond het kind, dat geen téeken van leven meer gaf, gehangen in eenen neusdoek onder - de kteederen van zyne moeder; Over eenige dagen strande by stormachtig weder, op dc kosten van Hinder (Holland) een hollandsch schip. De bemanning benevens den kapiteyn, zyne vrouw en kind, zaten in den, wand, hopende op redding; doch welke poogingen men ook aenwendde, het mogt niet gelukken naby het schip te komen. Na eciiigen tyd in de allervrëeslykstc gesteltenis te hebben doorgebragt, zyn in hunne laetsle wykplaets* door het geweld der baren bezweken en hebben zy de dood in de golven gevonden, slechts eenen man is gered. Te Overslag (Zeeland), bv Wachtebeke, heeft zich eene daedzaek opgedaen die welligi verdient gemeld te worden. Twee jaren geleden waren aldaer, op den zelfden dag, in huwelyk getreden pachter Joseph Hereman en zyne zuster Francisca. Den eersten bereykle den ouderdom van 48 jaren en de tweede dien van 47. Nu, Verleden zondag hielden de beyde huysgezinnen eene dubbele feest dat de gansche gemeente in vreugde ver voerde beyde waren verrykt van hun eerste kind, eenen zoon en een dochterken, op den zelfden dag geboren, zoo als de ouders op den zelfden dag getrouwd warén. De bevolking heeft bv die gelegenheyd zich aen feestelyke belooningen overgeleverd, welke 's avonds door eene algemei ne verlichting zyn gesloten. De groote verslagenheyd heerschl onder de bokkenbaerden en knevcldragers, die hel beroep van advokael uyloeflenen onder hei beheer van hel keyzerlyk hof van Pan den eersten voorzitter heeft bevolen dat al de advokaten hunne baerder. en knevels moesten afscheeren voor aleer hun ambt nog uyt te oeffenen. Deze week kwam eenen nieuwbakken advokaet, M. L...., voor de balie om zynen eed af te leggenmaer den eersten voorzitter, M. De Langle, den knevel van M. L...., bemerkt hebbende, zegde dat hy moest wederkeeren als hy geschoren was. Aenslonds liep den jongen advokael by den naeslwoonenden Figaro, en keerde eenige oogenblikken daerua terug net en geheel geschoren. Dan heeft hy den eed mogen afleggen. Volgens overeenstemmende beriglen uyt alle groote merkt- plaetsen van Oostenryk waer bnylengemeen aenzienelyke hoe veelheden graen opgestapeld liggen, heerschl er in dien lak van handel eenen buyiengewooncn stilstand; men eygent denzelven toe aen de omstandigheyd eensdeels dat de houders op hoop van hetere pryzen, hunnen voorraed zeer inhouden, en anderdeels, dat weynig koopers in het groot op de verschillende merkten zich opdoen. DE TIENJARIGE VOLKSOPTELLING. SCHETS VAN VLAEM- SCHE ZEDEN. Sedert eenige dagen beginnen in sommige gemeenten, de be ambten van den burgerstand een bezoek af te leggen by de inge zetenen, ten eynde de regering lot eene nauwkeurige keunis moge komeu van den toestand der bevolking in Belgiëu. Eenige agenten gaen zelfs met zoo veel icver te werk, dat zy niet alleen- lyk vragen naer den stand der bevolking, zooals de wet het voor- sehryltmaer ook wel naer dezen van den landbouw en van de nyvirheyd; hetgeen dilmael geene plaels moei hebbende wel beveelt alleenlvk de optelling des volks en niet deze der koeyen en verkens. Hoe het ook zy, wy hebben verscheydene persoonen, die ons vraegden wat er alweer aeustaende was met al dat geloop en papieren, die rond gedragen worden. In 'l alge meen, denkt men, dat er weer spraek is om de belastingen te verhoogen, en dal het invullen der tabellen ncrgens.toe dient, dan om aen het bestuer de gelegenheyd te geven, eenige per centen meer te voegen by al de degene die reeds van de inwoo- ners gevergd worden en deze persoonen worden schuw om op de voorgestelde vragen te antwoorden. Dit herrinneit ons de volgende gebeurtenis, die plaels had tydens de laetsle optelling te Antwerpen Eeuen agent kwam vergezeld, van eenen pompier, in eene kleyne wooning, om de tabel af le halen. Een kleyn meysje zat opdendoipel met de pikkelen te spelen. Woont gy hier lief kind vroeg den 3genl. Hel kleynlje bezag hem met ver- baesde oogen lerwyl haren mond wel eene spa wyd open stond. Den agent herhaelde zyne vraeg, en toen kwam er eenen Jangen, dralendeu ja, als legen wil en dank, uyl haren mond eek!open. Ga, roept vader dan eens, zey den agent Vader is naer zyn werk, stamelde het meysje. Ga, roept moedor dan, zey den agent. Moeder is uyt wasschen, was het antwoord. Is er dan niemand te huys Ja, groomoeder is op den zolder bezig met hel goed te droogen le hangen. Wel, roept groot moeder danzegt dal het is voor den brief van het resencement. Met eenen sprong was het meysje op, en eer zy nog aen den trap was, riep zy zoo luvd als zy kon Grootmoeder, grootmoeder daer zyn de mannen van het consenlement. Er verliepen eenige oogenblikken eer het meysje terug kwam wanneer zy eyndelyk wider beneden was, zeyde zy Daer is grootmoeder al. Inderdaed, de langzame schreden der oude vrouw, en het kraken der trappen, kondigden hare aeukomst aen. Alszyby den agent gekomen was, zeyde dezen:Vrouwken, wy komenJa, ja, viel de oude hem in de rede, ik weet hel alge komt gel ié om het consenlement: maer ik en kan ek ik u geen consenlement geven, als myueu schoonzeun niet le huys is. Gy zult eens moeten weer komen. Gy zyt mis, vrouwken T is niet voor hel conscntcnienl, het is voor het resencement, dat we komen. En wat is dat? Dit is van het papier dal wy u over eenige dagen gebragt hebben, en dat ge moet invullen. Ha dal papier met al die streepkeus? Myne dochter heeft gezeyd da'ze daer niks van verstaet, en da'de schatters maer moeten komen. Ja maer, vrouwken, dat moei ingevuld worden, anders word ge in de boet geslagen, of in het gevang gesteken. En waerom moet dal dienen Dal is zeker weeral voor de konlri- butie? Neen, neen; zyt niet verveerd hel is maer om te weten hoeveel volk er in het land is. En moei ek ik da' lellen Neen, ge moet er uwen naem maer op zetten en dien van heel uw huysgezin. Gaet, haéll het papier eens ik zal hel voor u invul len. De goede vrouw ging binnen, en kwam welhaest mei de tabel terug. Daer, zey ze, daer hebbe 't. ziet nu maer wal da'ge er mee doetik kom cr niet tusschen. Den agent haelde eenen inktpot uyt zynen zak, legde de tabel op zynen hoed, dien hy den pompier liet vasthouden hy dopte de pen in den inkt, bezag de vrouw, en zeyde Wal is den nummer van uw huys?— Allo allozey de vrouw, ik zien al wat her is ge wilt ge me hier wat komen voor den zot houên ge komt me naer den welbekenden weg vragen maer 't zal nie pakken, mannetjeik ken uwe streken!Dat zyn hier geene streken, vrouwken, zey den agent eenigzins gestoord er valt hier maer te antwoorden, anders zullen we wel zien wat da' me le doen hebben. En waerom stael den nummer dan boven de deur, als gy hem binnen moet komen vragen Als ge hem wilt weten, dan kunt gy er maer naer gaen zien. Gy zult iny niet foppen Om het kort le maken, was den agent genoodzaekt den pompier te laten gaen zien. Wanneer den mtmmër opgeschreven was, zeyde hy 'T is uwen zoon, niet waer, die het hoofd van 't huysgezin is?;Wat is dal! hel hoofd van het huysgezin? vrcég de oude* Wel, ie er meester is, wie den baes is; is dat uwen zoon niet ik heb geGnen zeun 't is myne dochter die meester/jBym als die niet l' huys is, dan ben ik het. Hoe heet uwen JfefejUfroon De oude vrouw gaf den naem op; waerna den vroeg hoe oud hy was. Moei ge da'ook al weten Wel hy is* dag op dag* zes jaer ouder als myne dochter. Da's nog al aerdig, lie? dal da' zoo per9ies zes jaer kan schillen. Dal ziel me nie' veel. Maer hoe oud is uwe dochter? Op deu dag van Sinle-Nicolaes* ten acht en half's morgens, zal ze per- sies negen-cn-twinlig jaren oud zyn. Ik weet hel nog zoo wel alsof hel gisteren was; myne oudste dochter had's avonds te voren haren schoen gezet, ze is mi, och arme by den Heer maer toen was ze nog maer in haer zeveuste jaer. Ze had haren schoen gezel, en was al heel vroeg Spgeslaen ja, ge weet hoe dal de kinderen zyn. om te gaen zien of er niks in lag. Ze kwam al zingende de trappen algeloopen Sinte Niklaes, nobelen baes, brengt wat in myn schoentje. Maer, maer!viel den agent haer in de reden maer ze liet hem niet voorlgaen. 'T is persies op dien oogenblik, dat onze Mie ter wereld kwam, en dal zal met Sinte Niklaes just negen-cn-lwintig jaren geleden zyn. Zoo dal uwen schoonzoon vvf-en-dertig jaren oud is Nog nietmaer met Sinte Niklaesdag zal hy hel worden. Den agent schreef diï op, en vroeg dan Waer is uwen schoon^ zoon geboren? Ja da' weet ik niet. Myne dochter is op dc Vrydagmerkl geboren da' kan ik u zeggen want ik was er by; maer van haren man, dal zult je aeu zyue moeder moeten vragen; ik geloof dat hel aen de kanten van de Ossenmerkt is inaer ik ben er niet zeker van. 'T is dat niet dal ik geerne zou welen, zey den agent, zegt me maer in wat stad hy geboren is. Is hy eenen Gentenaer, eenen Brusselaer, eenen Mechela.r, eenen Antwerpenaer, of wat is hy?Hy is een' Siujoor van zynen stiel, mynheer. En wat tael spreekt je gewoonlyk in huys Da's zeker Vlaemsch?Vlomsch neen 'k heb u immers ge zeyd dal hy eenen Sinjoor was. Hy spreekt sinjoorsch, gelyk ik, en gelyk gy, al wilde hy nu zoo een becljen op zyn schoolmeesters spreken. Van wat godsdienst Ja, van wat religie? Gaen zy eene contributie op de religie zeilen Och God och God dan zal het nog al erger gaen. We kunnen hem nu al met moeyte naer de kerk krygen wat zal hel dan zyn, als dat de contributie doet opslagen. Maer vrouwkeu, ge moet antwoorden op hetgene dat ik u vraeg; als wy overal zoo lang moeten blyven wachten, dan zullen wy uog in geen jaer gedaen hebben. Alaer, mynheer is het geen schrikkelyk ding, dat we nu zullen moeten geld gaen geven, om dal we nog wat relizie hebben Is de wereld dan zonder dat al niet deerlyk genoeg verslecht? Ge zult daer niets voor moeten betalen, vrouwken 't is maer om hel te weten. Is uwen zoon Roomsch? Wel neen, ik heb u al gezeyd da' hy Anlwerpsch is.Ja maer, naer wat kerk gaet hy? Sointyds al eens naer de eene, en dan weer eens naer de andere. Dat is toch schroomelyk, zey den agent, dat ge niet kunt regt uyt antwoorden op hetgene ik u vraeg. Kunt je niet zeggen, van wat religie dal uwen zoon is. Wel, mynheer, hy is van dezelfde relizie, daer ik van ben. En van wat voor eene zvl gy Ik ben van die van mynheer pastoor. Zoo dat ge kalholyk zyt? Dat spreekt van zelf. Nadat den agent dit had opgeschreven, wilde hy weten wat het beroep was van den schoonzoon der oude vrouw er wierd hein geantwoord, dat hy eenen gevelschilder was. Ik moet niet Vragen of zyne gewoonlyke woonplaels hier is? zey deu agent. Ja, 's nachts woont hy hier maer in den dag zien we hem weynig, behalve om twaelf uren, om te komen eten hy zal niet lang meer weg blyven, want my dunkt dat ik de beèklok al hoor luy'en. Genieten de Kinderen het lager onderwys Ik weet niet of het onderwys leeg of hoog is al dal ik weet is dat de kleyne by eene mamzei scholen gaet, daer zy haren abc leert. Den agent ging vervolgens over, om diergelykc vragen voor le stellen voor de andere leden van het huysgezin. Wanneer de oude vrouw dit alles beantwoord had, wierd haer gevraegd of zy ook bvstand ontvingen van eenigen bureau van weldadighevd. Wal! riep de oude toornig uyl, denk je da'we van den armen zyn Mynen zeun is zoo wel een bilje'uen losbol maer hy wint tóch op een ordentelyke wyze zyn dagelyks brooyken en myne dochter ook doet haer besten al is T da' ik zelf zeg, wy en doen geenen eenen mensch le kort. Aen den armen Wacht maer eens, onzen Jan zal selïens gaen komendie zal uw aen den armen Daer den agent de noodige inlichtingen verkregen had, achtte hy het onnoodig de komst van Jan af te wachten en vertrok. Ninove, 20 December 1856. Mynheer, Hel Ycibovd-lu efi al veertien dagen lang zyne g'abonneerde den lof van MM. D.D. opgcdischt, en inderdaed ik begryp niet waerom. liet onnoozel hladje zou beter doen hield het zich bezig met 't algemeen wclzyn, en liet hel MM. D.D. het geen zy zyn. Waerom moet het komen vertellen dat de D.D. liet hoofd mogen regt houden, wel 't is dan toch maer gelyk hel zyu moet. Maer genoeg hier van, ik ga het Verbond eenige vragen voorstellen in 'l belang van 't algemeen. 1° Is hel waer dat een lid van 'i hospicie geene waren aen dit gesticht mag leveren 2° Is hel waer dat een lid op den naem van zynen associé, al de kolen aen het Hospic levert 5° Indien dil waer is, is hel dan niet waer dat eigen n.trost by zominige hel eenig doel is 4° Is het dan niet waer, dat daer moet een einde aen gesteld worden Als het Verbond deze vragen zal beantwoord hebben, zullen wy nog met andere voor dc pinne komen. XX. BERGERLYKEA-STAAD. GEBOORTEN j Yroüwelyk 4 12 OVERLEDENEN. Angelica Schelfhout, z. b. 39 j., gioote Merkt, Carolus L. Do Smet, 3 j., Mvibeke. Joanna Maria foppens beggyn, 53 j., beggynhof. L. bisschop, 4 d., Mylbeke. - (iuillielmus llamelinckx, 32 m., Molenstr. Jacobus Fr. Gits, man van A. P. buys, wink. £6 j., Gendfchestr. De Smels, soldoet, 21 j., woonnchti;; te FJIczelles. Leonie Schauvliege, 8 m. Esplanade, Petrus Flessers, kerkbedienden, 81 j., Roosemarynstr. Jonnnes Fr. De Smet, man van J. C. Vandensteen, 34 j., herb. Mylbeke- C. Wesemael, landb. 35 j., Mylb. Maiia Quinteliers, vrouw van M. De Bruyn. b. 54 j., Scbae beke.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3