AELST, den 24 January 1857. ZONDAG JANUARY 1857. ELFDEN JAERGANG. - W M5- Vertrekuren uyt de Statie Aelst ATAER-: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Nog het vraegstuk van t brood en 't vleesch. BEN BUDGET YA.\ OORLOG. ]\og al een middel om te sparen. PILLEKENS. 'Oenderra. 5-40 8-05 10-00 3^30 5-30 8-50. g? Gend, Brugge, Ostende 8-10 - 11-25 G25- >Lokeren 8-05 10-00 3-30 5-30 8-50. (Brussel 7-5018-15. 'Mcchelen Antwerp., 5-40 8-05— 10-»3-30. 'Leuv Thien Luyk, Verv5-40 8 05 10 3-30 8-15 'Landen, St.Truvën, Hasselt. 5-4010-» -3-30 Gend 8-10-1Ü25—1-25-8-50. 3-30 5-o01e klas langs.Dendennonde. Kortryk, Mouscroen, Kyssel (langs Lede) 8-10 11-25 5-30. Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-501-05—5-15 Kin. Geeraidsb. Ath, 7-501-055-158-15. A Bergen, Quievrain 7-501-C55-15 lc en 2e kl. Te lede staen al de konvoys. Te idegem staen de?.e vertrekkende van Ath 6-30 -4-00 0-00 en deze vertrekkende \an Aelst 7-30 - 1-205-30. Staen te GYSECEM stil al de konvoys uvtgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 8 50 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 8-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 's morg. 4 en 0-00 des avonds. Van Hen- derleeuw 8-05 's morg. 1-20 en 8 40 des avonds. - CUiQUE SUUM. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-45 '9-30 3-15 7-20. Ninove, Geerardsbergen, Ath 5-30 9-303-157-20. VAN ATI! NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-309-554-00. 'Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-309-554-007-'l5. Urussel (langs Denderleeuw) 6-30 0 00 7-15. Gend, Prugge, Ostende 6-30— (langs Lede;) 9-5547-15 (langs Dendermonde.) VAN GEND NAER Aelst, Bruss, Ninove, Ath 7-10—12-20 3 007-30. VAN -UtUSSEL NAER 'Aélst, Gend 7-15- 12-30^0^00 8-00. Ninove, Geeraerdsbergen, Ath langs Denderleeuw) 7-15 12-308-00. VAN DENDERMONDE NAER 'Brussel élang-s Aeist) 7-25-11-35—0-00-8-00 (1. Mech) 6-50—8-30—10-2')—4-00. Aelst, 7-25 8-40— 12-30 4-15— 6-10-8 00. DEN DENDERBODE De wetgevende kamers hebben dit vraegstuk met eene soort van twyfcl behandeld. In de kamer waren er verscheydene o.piniën en onder andere deze die er eene noodwendigheyd van maekte voor de arme klassen die zich niet gemakkelvk het brood konnen verschuilen, voor deze die het slechts hebben als zyeenen genoegzamen dagloon konnen verdienen, liet is dit dagelyksch brood voor de arme huysgezinnen welk het voornaemste doel moet zyn waernaer men door de toelating of door het verbod van vryën uytvoer dei- granen moet streven, 't Is de opinie van het verbod van vryën uytvoer die hare zaek in de volkskamer heelt ver loren, en dit wel door de samenspanning der vryhandelaers met de groote eygenaers, die, gelyk AI. De Merode het zeer wel in zynen brief onmiddelyk na de stemming der kamer heeft gezegdniet veel ingewanden hebben en vreesden dat de vermindering der graenpryzen eenen zekeren invloed op de landpachten zou te weeg brengen. Den senaet heeft in die zelfde twyfelacluigheden niet verkeerd, lil deze wetgevende kamer waren er maer twee opiniën, deze die als eene noodzakelykheyd aenzag dat het brood voor de noodlydende klassen goedkoop was, en deze der vryhandelaers. De goede opinie heeft hier de bovenhand gehad en de wyziging die het verbod van uytvoer tot 1 july verlengt is met eene groote meerderheyd gestemd geweest. Het is wezenlyk opmerkensweerdig dat die stemming ten voordeele der arm klassen eenparig is geweest van wege de senateurs die alle groote grondey- genaers zyn Al. De Alerode zal moeten zeggen dat het grondeygenaers zyn met ingewanden, welke zich door den duyvel van gierigheyd niet laten overmeesteren, gelyk er vele zyn die, door dezen kwaden geest aengedaen, den laetsten druppel bloed uytperssen aen hunne pachters welke gedurig moeten zweeten en zwoegen 0111 de groote eygenaers in de weelde te laten leven. Wy twyfelen niet of de kamer zal de wyziging van den senaet aenveerden, zy zal gevoelen dat het noodig is van maetregels te nemen opdat de vremde landen niet dudelyk onze goede granen komen afhalen. Elkeen moet bekennen dat zulks den wensch is van geheel 't land. Bewys hiervan de talryke petitiën die naer de kamers zyn gezonden. Al dië petitiën hebben hetzelfde gedacht uytgedrukt, dit ïiamelyk dat het noodig is voorzigtigheydsmaetregels te nemen tegen het gebrek van granen die 't land tot spyzing xyner inwooners noodig heeft. By hel vraegstuk van het brood komt er zich een ander voegen dat niet minder belangryk is, namelyk het vraegstuk der buytengewoone ducrte van het vleesch. Nooyt heeft men dat noodzakelyk voedsel zoo duer geweten, want zoo hoog is deszelfs prys geklommen, dat zeer velen er geert gehruyk meer konnen van maken. En waerby komt het dat het vet vee zoo duer is? Is het niet ter oorzaek der duel-te van de granen Het vetten der beesten geschied slechts door het gebruyk van meelstoffen gemengd met draf der brouweryën en met de spoeling of afval der stokeryën. Dus ais de granen beter koop zyn moet noodzakelyk het vleesch in prys verminderen. Wy mogen dan met zekerheyd zeggen dat het verbod van uytvoer tot op het tydstip dat men over den aenstaenden oogst zal konnen oordeelen, eenen goeden maelregel is die door geheel 't land zal toegejuvcht wordenter uytzondering nogtans van de vryhandelaers, die steden en dorpen willen ruineren uyt- sluyteiyk voor hun persoonlyk voordeel, en van eenige mbennhertige grondeygenaers, die den pachter het vel zouden afdoen om hem den hoogsten en laetsten pachl- centiem te ontvringen. Doch gelukkig voor de goede ge voelens der Belgen, dees getal is niet groot, en zal er, hopen wy, niet in gelukken een zoo schadelyk stelsel te doen doorgaen Voor elks welzyn, moet de kerk in 't midden blvven, den eenen mag het niet al hebben en den anderen niets, er moet voor elk wat zyn. Als de graenpryzen eenen treffe- lyken loon aen den landbouwer opbrengen zonder nogtans dat het overige des volks zich te veel beroovingen moet opleggen, dan zyn beyde te vreden den eenen omdat zynen afmattenden arbeyd, zvne bekommernissen en zorgen niet zonder deftige vergelding zyn, het andere omdat het ":i brood kan betalen zonder gedurig door de gedachten gekwollen te worden dat het aen den kost niet zal geraken, dat het zyne kinderen niet zal konnen kwee ken enz. enz Verleden maendag heeft de kamer den budget van oorlog met 60 stemmen tegen 4 gestemd. Elf leden hebben hebben zich onthouden omdat de onkosten des legers die beloopen tot het derde van geheel 't inkomen des lands te groot zyn. Wy hebben sedert tien jaren van dit gedacht geweest en blyven er by. Wy aenzien als een onbegrypelyk en noodlottig misverstand dat een onzydig landeken van vier en half millioenen zielen, 't welk geene ernstige aen- vallen te vreezen -heeft zoolang het anderen gerust laet, zyne contribuabelen zoo onbermhertig onder drukkende lasten wilt doen bukken voor eene zaek die groolendeels kan gemist worden, en al gemist te worden aen 't land een onmetelyk voordeel zou toebrengen. By voorbeeld, indien den minister, tydens de zomer- maenden en byzonderlyk met den oogsl, de dry vierde of de helft der soldaten naer hunne haerdsteden liet te-ug- keeren, wat overgroot voordeel zouden die kloeke ermen aen den landbouw en aen hunne familiën niet konnen toebrengen, te meer, omdat er jaerlyks werklieden ont breken om de veldwerken en inoogsting der vruchten te behertigen. En dan nog, wat groote vermindering zou zulks aen den oorlogsbndget niet toebrengen. Want, lafen wy het ons niet ontveyzen, den oorlogsbudget beloopt tot 33 millioenen franks, en dit is te veel, ja veel te vee! om jaerlyks afgeperst te worden van den burger die reeds door tien achtereenvolgende jaren duren tvd in zyn bestaen verkreukt of teenemael is verarmd geworden. Een huys- houdkundig gouvernement moet zulks gevoelen en het des te meer ontwaren, omdat het weet dat de duerte der levens middelen dezen zelfden budget zoo vreeslyk heeft doen zwellen, dat hy tegenwoordig boven alle redelykheyd is geklommen, en aenleyding geeft tot regtveerdige en hoogst gegronde klagten. Men zal ons zeggen wy hebben een magtig en ontzag wekkend leger noodig om de inwendige vyanden in de orde te houden, om de oproergezinde demagogie en onrust stokende secte te beletten zekere beraemde plannen uyt te voeren. Daerop antwoorden wy dat de volksliefde, de verknochthevd der burgers voor en aen een vaderlyk gouvernement sterkere wapens zyn dan geheele bataillons bayonnetlen of kanonbatteryën. Als een volk door zyne bestuerders wel en treffelyk behandeld word, dan is het van zyne bestuerders te vreden en dan moeten de aenhit- singen der vyanden van orde en rust noodzakelyk zonder uytwerksel blyven. Het is maer als het volk onder den last der contributiën te zeer gedrukt is, als het door slechte wetten gekwollen word, als het door hairklievende moeyal- deryën gepynigd word, als het door lyranniek of willekeurig geweld, door partygeest en onregtveerdigheyd geplaegd word, 't is dan dat het gehooi geeft aen kwade oorblazeryën van oproei' en ongehoorzaemheyd, 't is dan maer dat het volk verzucht om van dien last ontslagen te zyn, om die onregtveerdigheyd, dit geweld, die willekeurigheyd etc. etc. te zien eyndigen en er van verlost te worden. En gy zult het altyd zien, 'tzyn deze middels die door volksvërleyders, door gasten die zoeken in troebel water te visschen ge- bruykt worden 0111 de gemoederen des volks te verbitteren, om alle andere akten des gouvernements te ontaerden, verkeerdelyk uyt te leggen, te schandvlekken en te lasteren. Mogt ons gouvernement dit eens wel verslaen, het zou de liefde des volks, de verkleefdheyd der Belgen zoodanig winnen, dat het leger voor een groot deel zou mogen verminderd worden, aengezien het noch voor oproer noch voor onrust het minste zou moeten beducht zynDit zyn raedgevingen niet van vyanden, maer wel van regt- zinnige vaderlandsminnaers die het welzyn des volks, den bloey en 't geluk van Belgiën regtzinniglyk ter herte nemen....... te reppen over het militaire pensioenstelsel 't welk dooi den tegenwoórdigen minister van oorlog gevolgd word. Dit stelsel bestaet hierin dat als de officieren tot den ouderdom van 60 ol 65 jaren .gekomen zyn, zv tegen wil en dank op pensioen gesteld worden en door andere jongere officieren vervangen. Den generae! Greindl is van gedacht dat er in ons leger geene genoegzame verveoi dering of avancemertt is, en dat daerotn de oude moeten pluris maken voor de jonge. Wy zullen hieromtrent doen opmerken dat-onzen oorlogs minister voor ons leger eene nog groeitere uytzondering wilt nlakan dan er al reeds bestaet, want in geheel Europa is geen leger waerin het avancement zoo spoedig is dan in het onze, en daerby is er nergens een land waer de officieren des legers zoo rykelyk belaeld worden als by ons. Daerby moeten wy hem ook" zeggen dat alle officieren van 60 of 65 jaren voorzeker niet nis verslelene manschappen mogen aenzien worden, dit is, wy zullen 't in plat vlaemsoh zeggen, den verstandigen en voorzigtigen ouderdom in 't gezigt spuwen, dit is de ondervinding, die defiige en wyze leer- meetslersse, beschimpen en met smued beladen, dit is met een woord, een leger ontzenuwen niet het le berooven van elementen die zyne kracht en wezenlyke sterkte uytmuken. Ondertusschen is er nog eene andere reden die'niet min doorslcende is om het stelsel van generael Greindl te ver- oordeelen. Deze reden is dat die gedurige op pensioen- stelling zoo schadelyk en drukkend is voor het uvtgeputte volk. Den heer minister moet wel weten dat het niet genoeg is met zoo maer onbezonnen weg altyd op de borze der schatpligtigen te komen kloppen er móeten geene buyten gewoone gelegenheden gezocht worden om die kloppingen te vermenigvuldigen, want de borze is reeds zoo plat geklopt door de gewoone contributiën, dat de laslenbetalers er al dikwils tot op den grond de vvf in steken zonder er iets in te vinden. Aloest den heer minister eens eene week aen het bureel van de ontvangers staen, hy zou daer uyter- mate veel droeve wezens zien van mensehen die hunne laetste in zweet en kommer gewonnen franks daer moeten komen neertellen en die te huys dikwils zich moeten onttrekken 't geen zy voor gezondheyd en onderhond hoogst noodig hebben. Alen magjiet wel weten, opdat men ons wel begrype, dat in 4847 het cyffer der militaire pensioenen slechts beliep tot iets meer dan een millioen en dat nu dit cvffer reeds tot verre boven de 3 millioenen geklommen is. Word het stelsel van AI. Greindl niet gekortvlerkt, binnen eenige jaren zal men er een' byzonder ministerie moeten voor opregten want liet zal waerlvk meer kosten dan menig ander departement. Dat meri er wel aen denke, in alle zaken zyn de nulte- iooze geldverspillingen de voorname oorzaek dat die zaken hatelyk worden en eyndigen met onder haren eygen last le bezwyken. Het gemor des volks, zynen afkeer voor het bestuer, vyandige poogingen tegen "hetzelve, en eyndelvk deszelfs val, zie daer de noodzakelyke gevolgen van land- kwellende maetregels. Die zulks niet ziet noch ontwaert, moet. gevoelloos en blind zyn, maer op den dag der afreke ning is het 't volk niet 't welk eerst toegeeft, dan valt dikwils den blinddoek af maer'tis te laet. Wy bevelen deze aen- merkingen aen de overweging van wie'het aengaet. Daer wy in het vorig artikel over den oorlogsbudget gesproken hebben, zal het niet ongepast zyn een woordje Het Verbond van ArtsI. heeft de dood op hel lyf gekregen vskoude huyveringen loopcr, den konfraler gedurig over het iigchaem, zyn herte klopt geweldig, men ziet hel, den 'man bren«t slapelooze nachten door, en als hy wat in zwymeling geraekt dan heeft hy benauwelyke visioenen, hy word van 'de nacht merrie hereden, hy ziel in, rond, boven eu op zyn bed niets anders dan paters, nonnen en doode handen, zynen geest is in gedurige opschudding, immers geheel den individu is in beroe ring eu als ten prooy aen de geweldigste perssing van den opperhexenmeesler. Men zal ons vragen welke de oorzaek is van dien pynelyken en hoogst bevremdeuden toestand, en wy zullen antwoorden dat wy er geene andere kennen dan de vrees dat liet wetsontwerp op de gestichten van Uefdadighcyd zal doorgaen. Ja, dit gelooven wy des lc zekerder, omdat den sul in zvn prul- bladje gedurig zynen afschrik lc kennen geeft dat er hier'en daer nog eer. kloosterken zal ingerigt worden waer arme ouderlingen verlatene arme weesjes, arme zieken of ongeneesbaren zullen opgenomen en aldaer geklerikaliseerd wordenArmen duts wal zyt gy le beklagen van niet te begrvpen dat gv gedurig voort sukkelt op den geolieden weg van den godsdiensthaeT, wiens slym en vettigheyd uwe voelen konnen doeti slibberen en 'u, door

De Denderbode | 1857 | | pagina 1