YeroordeeHng" van Verger. den val, den nekke doen breken.... Pas op, man, en onthoud ook dat het allergevaerlyksl is tusschen den hamer en hel aem- beeld veel kabriolen ie maken. Onzen konfrater aenziet de kloosters en de monikken als het grootste kwaed van 't land, hy vreest en hy schryft dat Bel- giën om zeep is en dal alle menschen tot den bedelzak zullen gebragl worden, indien er hier en daer een klooslerken geslicht mag worden waeraen de wet de inagt zal verleenen van een stukje land te koopen om wal graen, palaters, savoyèn en wortels op te doen, en een meerscliken om een koeykeu ol' twee op te houden, ten eynde de monikken ol'zusters benevens de arme, verlatene en ongelukkige ouderlingen, zieken of weezekindoren te kennen spyzen. Den man gaept na er de kloosters en monikken gelyk eeuen verhongerden beer en zou ze door eenen geweldigen tandslag met eenen keer alle willen vernietigen. Doch T is nog. al wel dat hy zyne volkomene magteloosheyd moet bekennen eu dus maer den stamp van den stervenden ezel kan toebrengen. Nochtans zou hy wel doen indien hy ons eens wilde zeggen, als de kloosters zoo nadeelig aen T land zyn, wat voordeel hei uyt dc talryke. franemagonsnesten liheratérsklubseii goddelooze stadsscholen enz. enz. geniet. De oplossing dezer vraeg zou nogal curieus zyn en verdient door hem in aanmerking genomen te worden. Doch'daervan zal den kon frater ziel» wel wachten, wan! hoe dom hy ook zy, weel hy even\yel goed genoeg wat verschil er tusschen eenen suykerbakkerswmke! en een zwynenkot is Er gebeuren tegenwoordig hier nog al aeidige zaken, de vuvgsle ikzucht speelt bier vieze rolleu onder de onbaatzuchtige liberalen, eu bewyst dal zy de eenige dryl'veer is van de ver- knochllieyd aen hei klieksken. Wy zullen er op lyd en stoud een woordje van lossen en doen zien hoe de hebzucht allyd beteyd is 't water naer haren molen le brengen, en dit onder schyn van livcralismus Die mannen weten wel dal die de kern wilt eleu,.l>y de note moet breken. PILLEKEN uyt Oullre., Jan dek ETEtt. Den 12 dezer heeft de inhuldiging plaets gehad van onzen heer Burgemeester. Dezen achtbaren beer had de loden van den gemeente Raed, alsmede nog eenige andere leden zyner familie en vrienden uylgenoodigd om des avonds zich by hein te begeven, alwaer eene welopgedisehie tafel hen af wachtte; doch onder de genoodigden bevond zich eenen persoon die zich zoude onteerd geloofd hebben met deel te maken van den frefïelyken stoet die den heer burgemeester was gaen afhalen; maer geheel anders was hel gesteld als het er op aenkwam-om titel lè maken van degene welke ter tafel van den heop burge meester waren verzocht. Den kerel in kwestie had van-omtrent vier uren van den namiddag, mol al zyne oogen, van iu zyne poort beginnen le kyken of don stoel nog niet aenkwam, eu dezen eyudelyk aengekomen zynde, hegon'Zyne oog nog meer open eu toe te slaen om ergens een rytuyg te vinden welk hem wel zou willen opladen hebben, doch nergens vond hy eenen zoo goeden vriend. Nu den slim men vos hel oogeublik ziende naderen, op welke cle lekkere brokskens van den heer burgemeester hem gingen ontsnappen, (want den stoel stelde zich in beweging om te vertrekken) klampte hy zich eensklaps vast aen het vorensle des rytnvgs van den heer burgemeester, kroop by den geleyder cn liet hem aldus tol de voor het eten bestemde pluels brengen. Groot was de verwondering der aetischouwers als zy dien onbe- sehaemderik in de eetzael zagen alwaer hy hel zeker op hem niet liet slaken. Is het dan ten onregte dal men dien schoefïef Jan den eter noeme Verbetering van het Peerdenras in Oosl-Vlacndercn. Keuring der hengsten bestemd tut den openbaren springdienst van 1857. De keuring der hengsten tol openharen springdienst in deze p.ovinlie, gedurende 1 el looperde jaer geschikt, heeft onlangs iu de dry arrondissementen van de provinlie plaels gehad. Den daertoe aengeslelden jury heeft 86 hengsten le onderzoeken gehad. Het getal aengekomene beloopt lol 7ö, der afgekeurde tot en dei uytgeslelde tol 4. De premien zyn toegewezen als volgt Wedslryd van Dendcnnondc. Peerden van 3 jaren oud. Geenen enkelen hengst dezer rangschikking er weerdig van geoordeeld zynde, zoo is er geene premie toegekend. Peerden van 4 lol 9 jaren. I e premie, van fr. 500, is toe gekend aen den hengst van den lieer Vitus De Coen, te Massemen- Westrem de 2C premie, van 20U fr. aen den heer Pieter-Joseph Van Langenhove. te Baerdegem. Bewarihgspremie van 200 fr. Zy is toegekend aen den appel- schimel-hengst Paul, van den heer Benediklus Lenteire, te Massemen-Wesirem, en aen den kastanjebruynen hengst Gaspard van den heer Neels, le Calloo. Wedslryd van Gcnd (Ledcbcrg). Peerden van 3 jaren oud. De 1° premie, van 130 fr. is toe gewezen aen den hengst van den heer Jan Jacob Heintjes, te Melle;de2c premie, van 100 fr. aen dien van den heer Karei lieve, te Drongen. Peerdeu van 4 tot 9 jaren. De le premie is toegewezen aen den hengst van den heer Lodewyk Opsomer, te Huyssede 2e premie aen dien van den heer Roman Van der Slichel, te Drongen. Bewariugspremie. De zelve is toegekend^aen den wvnschim- melhengsl Jan, van den heer Joseph De Backer le Baelegem. Wedslryd van JS'inove. Peerden van 5 jaren oud. De 1° premie is toegewezen aen den heer Emmanuel Langelel te Welle; de 2'" aen dien van den heer Jan-Baptist Van der Schueren, te Onkerzele. Peerden van 4 lot 9 jaren. De !e premie is toegewezen aen den hengst van den lieer Pieler-Jan Van der Schueren te Appel- terre-Eychemde 2L' aen dien van den heer Karei Lodewyk Matthys te Hemelveerdegem. Bewariugspremie. Zy is toegekend aen den kaslanje-bruynen hengst Rubbcns, van den heer Pieter-Jan Van der Schueren, le Appeltterre-Eychem aen den kastanje-bruvnen hengst Jan, van den lieer Bernard Roelandt, le Denderliaulem en aen den kersbruyuen hengst Jan, van den heer Karel-Lodewyk Matihys, ie Hemelvcerdegem. Wedslryd van Audcnaerde. Peerden van 5 jaren oud. De 1" premie is toegewezen aen den hengst van den heer Jan-Baptiste Van der Bauwede, te Ni'derz\vaIm-Herme 1 gem de 2caen dien van den lieer Benediklus Min lander, te St.-Denys-Boucle. Peerden van 4 lot 9 jaren. De lc premie is toegewezen aen den hengst van voormelden lieer Van der Bauwede de 2C aen d en van den heer liarel-Francies Blommaerl, te Elichove. Bewariugspremie. Den jury heelt die toegekend aen den IJaci bruynen hengst Jan, van den heer Ignatius Francies De Lock, ie Sl-Denys-Boucle, en aen den bruynen hengst Brigand, van den heer Van der Bauwede voornoemd. Provintiale premie van 500 fr. Wat deze premie betreft, dezelve is toegewezen aen den bruynen hengst Pielro, behooreude jen den heer Pieter-Jan Van der Schueren te Appelterre-Eychem. Zoo als wy gezegd hebben, is zaterdag-de zaek Verger* voor liet' hof van assisen der Seine opgeroepen. De oudste en drukste bezoekers van de assisen, herinneren zich niet oyl zoo veel volk gezien le hebben. De Barillerie-straet is letlerlyk opgepropt van ryluygen. Hel getal politie-agenlen is vei- dubbeld 25, met twee officiers aen liet hoofd, doen den dienst. Alle voorbehouden plaelsen, in dezael, zyn bezet dooreen aen- lal persooneu van eersten rang zelfs geattacheerd cn van de ambassade. Veertig advokalen,in toga* bobben pJaeis kunnen vinden. Op eone tafel liggen al de bewysslukken de bis6choppelyke misgewaden; hel mes waerineè de misdaed gepleegd is. Ten half elf treed liet hof binnen, aen deszeli's hoofd bevind zich den president Delangle. M* Negen t-Sainl-Laurens is aen de bank der vertlediging Eene beweging van niemvsgreriglieyd doorloopt de vergadering als Verger binnen treed dezes ziel de menschen, Deel kalm eu zonder de minste omring, in het aengezigl lly is eeuen man van gewoone gestalte, heeft zwarte, korte geschoren haireu; zvne nekken zyn regelmatig de uyldrukking van zyn gelaet is kalm en zacht en hy is doodsbleek. Hoewel hy geen geeslelyk gewaed draegl, geeft zyne zwarte kleeding, die lol iioven is loegeknopi, hem iiel karakter van den- priester. Iu zyne hand heeft hy papieren en een pcilood. Zyne antwoorden op de vragen van den president, w a er en wanneer hy geboren is, enz., zyn zeer kort af. Men gael over tot de ondervraging van Verger, na de lezing van den aki van beschuldigingwelke geene nieuwe byzouder- hedon voor onze lezers beval. Op 'l oogeublik dal den voorzitter lot de ondervraging wilt overgaen, vraegt Verger hel woord en zegt Mynbeeien, over 19 eeuwen, wierden er zeer gewigtige woor den uvlgesproken door eenen menscti. meer dan eenen mensch, door Jestis-Grislns. IIy zegde pax vobis, pax omnibus, en eenen anderen man dien gy-herinnert, dien gy eerbiedigt qn dien ik mei u bemin, beeft gezegd Vempire c'esl lapaix (liet keyzerryk is de vrede.) Mynheeren, gy moei dal groot woord verstaen en aanne men Op de aenmerking van den president dat dit op geene verde- ging gelykl, zegt Verger Neen, hel is eene voorafgaendelyke opmerking... Het key- zerryk van den safiel, dal is-den oorlog en hel zedelyk keyzerryk, dal is tien vrede. «Daer zoo even heelï M. des grelfier u lezing ge geven van de byzonderheden der daedzaken, welke men iwy ten laste legt, eu waerover ik slechts veranlwoordelyk hen voor God alleen. De leden der balie hebben alle gemakkëlyklieyd geluid in wat aengaet de meèjjeeling der stukken, om my ie beschuldigen; my cellier is hel niet mogelyk geweest die stukken te kennen en wapens voor mvne verdediging le smeden. Niettemin heb ik er, en zrifs verschrikkelyke wapens, volgens niv, die zullen aenloonen welke mvne vyanden zyn. (Verger spreekt allengs hoe driftiger.) Mvne wanden zyn de leden der pauselyke inkwisilie. Ik heb stukken, door ben geleidend, in handen van mynen verdediger gegeven. Ik zou dus verlangen, dat men my myne papieren gaf, /.y zullen iu mvne gevangenis zoo goed bewaerd zyn als ik liet zelve beu. Gisteren, MM. leden van den jury, ben i-k nog zedelyk ver drukt geworden, en dil op eene ongehoorde manier. Zoo-had ik gevraegd, dal men geluygen ter ontlasting zou hooren,-en men heeft dat geweygerd. Ik heb my aen den minister van justitie gerigl hem ver zoekende myn rekwest aen den keyzer voor te leggen. Ziellier wal ik schreef M. den prokureur-generael heeft geweygerd de getuygenis te dagvaerden, die ik noodig heb, om my voor de justitie le verde digen. Zy zyn niet geroepen. Ik weyger dus, met even veel regt zelve geboord te worden. Als men aandringt, my ledoen spreken, dan zal ik niets antwoorden op myne ondervraging. Ik heb u MM. leden van den jury, de grieven willen doen kennen, welke ik heb (Verger rigt zich tot het hof)Als gy de schande op myne vyanden will doen vallen, lael my dan vry7io myne verdediging. Als gy wevgert geluygen le hooreu, dan zal ik alleen uytroepen: O menschelyke reglveerdigheyd de godde- lyke reglveerdigheyd zal u treilen Ik heb twee soorten van onmisbare bewyzen myne papieren en myne schriften; mynezedelyke bewyzen dat zyn mvne getuy- gen. Ik heb die opmerkingen gemaekt, om te vragen, dal men' myne zaek acht dagen zou verscliuyven. Den president doet opmerken, dat de justitie eenen geregelden loop gevolgd heeft, en dat Verger zelve aengedrongen heeft, op dat de debatten zoo spoedig mogelyk zoudeu geopend worden. Verger wilde inderdaed een aental geluygen doen komen^— doch den president deed hem opmerken, dal zyne verdediging zich moest bepalen lot liet enkel feyl van de moord. Men moei wel begrypen, zegde M. den president, dat men voor den beschuldigden geene geluygen kan doen komen, enkel met liet doel, om ze door hem te laten beledigen en beschul digen.»» Verger onderbreekt driftig den president, zeggende dat hy zestig geluygen hebben moei om zich le verdedigen waerop den prokureur-generael Veisse antwoord «Men moet aen dil geval niet meer weerde hechten dan het wezeulyk heeft. Wie kan geloovcn, dal wy hel den beschuldigden aen middels van verdediging zouden laten ontbreken. Wy hebben geweygerd die geluygen te hooren, toen wy zeker schandelyk schrift van Verger kenden, waerin voorname geestelyken beschul digd worden. Het is om over de daedzaken le spreken, die in dat schandelyk broehuer verval zyn, dat den beschuldigden ze wilde doen kennen. Laet ons dan lezen; roept hierop Verger uyt, terwyl hy met klimmende woede opspringten die woorden herhaeld hy nog- maels. Daer seffens, antwoordde den president, spraekt gy van Christus en van de woorden van gemaligheyd, welke hy heeft doen hooren ik dring by u aen die woorden nu le gedenken. n Ik doe een beroep, zegt Verger, op zyne reglveerdigheyd, zyne goedhevd, zyne bermliertigheyd (Verger verkeert in eene overspanning, iu eene woede, welke met geene pen le bescliryven is.) ik dring uogmaels aen, zegt den president, dat gv u de vrede lievende woorden zoud herinneren, waervau gy zoo even spraekt. Den prokureur-generael berhaell, dal de instructie kompleet is, en dat de verdediging volkomen vry zyn zal. Wy laten hier letlerlyk dit deel van de debatten volgen. Verger allyd ten prooy aen de gramschap De verdediging is niet vry. M. den prokureur-generael. Wy vragen dat er Over dit geval worde heen geslapt. Verger.Zy is niet vry, de verdediging M. den president. Zoo dan houd gy vol, dal gv u niet kunt verdedigen, ouidal men uwe geluygen niet wilt hooren? Verger. Ja, omdat ik die geluygen noodig heb. Ik wil myne* gctuygen hebben. M. den president.Weygert gy de debaften Verger. Neen, maer ik wil dat myne geluygen gehoord* worden. Den advokael.Ik kan my niet vereenigen met hel denkbeeld, üylgedrukt door den ongelukkigen Verger. Ik dring aen op gema ligheyd en geduld. Wy zullen de-debatten aenvailen, en Verger zal my daerna zeggen of hy volherd in zyn voornemen van nieuwe geluygen te hooren. Verger stael driflig op. Eerbiedweerdigen verdediger, ik kan my niet vereenigen met uwe goede woorden; myne verde diging heeft die geluygen noodig;.; ik vraeg ze, ik reklameer zer- ik wil ze Eene ongeloollyke beweging heersclit er in de zael. Het hof verwyderd zich, om over die vraeg te beraedsfagen; têmgkomende verklaart het allen uytslel le weygeren. M. den president.— Verger, sla regt en antwoord Verger meer en meer opgewonden Ik zal niet antwoorden Het is eenen zedelyken dwang ik protesteer legen dien zede- lyfcen dwang. M. den president. - Verger, writ gy antwoorden, ja of neen Verger. Neen; M. den president. Ga zitten. Deurwaerder deet den eersten geluyge binnen komen. Verger gaet zitten, heft de schouders op, en papieren loonen- de. welke hy in de hand boud, zegt hy Ziehier,veel geluygen legen nvyne beschuldigers.» Den eersten geluygen is Louis Cornront, politie-agenl.— Dezen bevond zich in de kerk van Sl Elienne-du-Mont en heeft, vau nahy, den bisschop zien treilen. Men heeft iny lialelyk. mishandeld Onderbreekt Verger. Den president geeft geen acht op dien uytroep en doelden ge luyge hel mes loonen, hetgeen eene siddering in de vergadering doet ontstaen. Men heeft my tweemael mishandeld roept Vvrgerander- mael. Men heeft my geslagen; myne vest draegl nog hel spoor van de slagen die ik bekwam. Die geweldadighedèn zyn niet moraef (beweging in de vergadering). - Den president merkt op dat dit is gekomen omdat de moord0 zoo afschuwelyk was. Als ik tegenstand had geboden, dan zou ik dat geweld begry pen; maer- in dees geval is zoodanige aeuhouding onzedelvk.» Andere geluygen komen verklaren, den moordeaaer le hebben hooren zeggen weg viel de godinnen Vrouw Lainésloelzclsteiheeft Verger in de middelbeuk zien gaeo. Ja, om daer le komen heb ik tien eentimen moeten betalen welnu, dat is onzedelyk. Overigens, geluyge kan maer zeggen wat zy gezien heeft. Als zy nu denkt te moeten bevestigen,'wal zy zegtwelnu, dal dit baer ziel zalig zy (beweging). M. Pieot; messenmaker, heeft den li december een mes ver kocht doch hy herrinuert zich niei meer of hel aen Verger was; hel mes echter herkent hy. Hei geld, waermcè hy hei mes ge kocht heeft kwam voort, volgens den beschuldigden zelf, van den verkoop zyner meubelen. Den pastor llanicle zregt eenen brief gekregen te hebben van1 Verger, waerin dezen een sermoen hekelt, dal hy des morgens- uitgesproken had. Dezen brief scheen uyt een overdreven hoofd» voort te komen; doch omdat den onderteekenaer priester was, nam hy inlichtingen. Deze waren echter slecht. Men noemde Verger, door een woord dal ik niet wil herhalen zegt den» geluygen. Verger. - Zeg het maer Geluygen. lk zou hel willen zwygen, uyt eerbaei heyd van de aenwezigen, en om de plegtigheyd van deze debatten"; maer terwyl gy hel wilt. Verger.Ja ja zeg het maer. Geluyge. Welnu, men zegde overal dat Verger eene opregte canaille was (langdurige beweging). Verger buygl zich,-en grimlacht spottend. M. den president vraegt aen Verger, of liy>reeds het dénkbeeld had Mgr le vermoorden, toen hy aen den pastor schreef. Neen, myn voornemen stond toen nog niet vast. Als ge wilt,- dan zal ik u myne verdediging lezen... Toen den president hem antwoordde, dal dit later zou gebeuren, stond Verger op, keerde zich naer hel volken, de armen ten hemel uitstrekkende; riep hy uyt Gy ziel liet, de verdediging is niet vry volk, de verdediging- is niet vry. Er is geweld, overal doel men nog geweld aen Verger is ahyd even opgewonden hel is met moeyte dat men hem kan doen gaen neerzitten. M. Parenl-Duchaielet, grondeygenaer, spreekt van eenen brief,, in den aki van beschuldiging opgenomen. Ycrger springt andennael op en zegt cc lk vreesde de parysche inkwisilie, en hel is daerom dat ik dien brief schreef. Overigens, ik heb de vervolgingen,, die men iny aendeed, aen de reglerlyke overheyd doen kennen. Een opper hoofd van politie, heeft my gezegd Maer dal is geheel erg de bedreygingen van eenen priester le vermoorden. Ik zegde Ja, maer in legenwoordigheyd der inkwisilie, die my vervolgt; zou ik een ongeluk doen. Den president verzoekt Verger daerop meer gematigd te zyn.. Dezen springt op en roept mei geweld uyt "Vloek over u president ja leugen en vloek wybgy my belet my le verdedigen. Den vicaris-generaal van Meaux geeft byzonderheden, over het; uytdryven van Verger uyt hel dioceeshetgeen dezen laetsten; zeer kwalyk schynt te nemen Maer, zegt hy, gy werpt achterdocht op myne zedelykheyd. Ik hou u hiér tegen (opgewonden)gy zvt dan maer een-schurk Ilerhaelde keeren moet den president hem tol orde roepen. Maer heb dan toch geduld roept hy uyt. Gy ziel reeds eenen dooden en een schavotEr is wei wat anders in de misdaed' waermeê men mv betigt Na zyne getuygenis vraegt dén vicaris-generael om heen le gaen. M. den president, Verger, stemt gy er in toe dat M. den vicaris- generael heen gaet Verger met zyne vuyslen op de balie slaende. Neen hy lx eft my al genoeg dingen geweygerd, dan dal ik hem ook die kleyne weygering niet doen zou Na de getuygenis van M. Legentil, grondeygenaer, begint Verger uyt te leggen, dal hy in hel proces van Melon (de zaek der vergiftiging) verscheydene magistraten den ondersten boven ge klapt heeft', lees daerover myn werk Colin Maülarden gv zult zien, wat ik denk over die welke kyden Volk,, vraeg overal otn myn werk Colin Maillard te lezen. M. Victor Prost, wiens broeder met Verger's zusier getrouwd isr doei niets nieuws kennen. M. Montandon, proleslantschen leerüer, komt verklaren, dat Verger eens by hem is geweest om protestant le worden doch er kwamen moeyclykhedeu tusschen beyden,'ea de zaek liep op niets uyt.

De Denderbode | 1857 | | pagina 2