MEN VRAEGT it 'T is waer, ik heb ondervonden (lat men zicli zoo luoejeljk kan versiaen mei de protestanten, als melde katholieken. Dacrom laet ik ze alle twee aen den eeneri kantalle twee verkeeren zy in de dwaling. Abt Sibon beeft met bent op de seminaricbanken gezeten 5 doch later heeft by alle gemeenschap met Verger afgebroken, omdat deze de nagedachtenis aen de inoedet van abt Sibon heeft willen bekladden tt Ja, zegt getuygen, om inyne goedheyd te erkennen, heelt lij getracht de schim te b rzoedelen van een wezen dat my beylig was 1 Gy zy 1 eenen beydenen roept Verger uyt, als gy schim zegt. Die geiuygenis is my met gunstig; ik had toen gelyk, gelyk nu. Ik kan ook hewyzcn, dal den bisschop van Meauxzich bezoedelde; dat den bisschop van Soissous ook.... i\i. den president. Zwyg, laster zoo niet, of ik doe ueérzilten. Verger. Ik zeg de waerheyd. M. den president, Zwyg en ga zitten. Verger. Myulieeren de gezwoornen, gy ziet het, hen ik vry Neen, niet waer M. den president. gy zyl niet vry eerloosheden te vertellen, en ik zal hel niet toelaten. - Verger met drift, Moer ik moet vry zyn de waerheyd te zeggen, en die wil ik zeggen Den pastor Legrand, spreekt over het lastig karakter van Verger en den president geelt ten dozen opzigte lezing van versclnllige stukken. Verger Onderbreekt hem, eu zegtMaer wal gy leest is gunstig aen de beschuldiging; lees wal my voordeelig is... Dal is schandelik Den president voortgaende, roept Verger andermaet uyt Ah ellendeling den priester is veel grooler dan eenen overheyds- persoou (beweging). M. den president.Alsgy voorlgaet zoo brutael te zyn, zai ik u tie zael doen verlaten dat is ons regl Verger driftig en overspannen. ik wil wel ik wil wel M. djn president. Gy hebt dan nergens schrik voor. Verger. Neen alleen heb ik schrik voor God. M. Legrand, pastor van Sl-Germainis eenen rampzaligen (leekeus van afkeuring.) Den president schorst de zitting op. Verger. Altgy schorst de zitting op? Des te beter. De gendarmen verzoekenden beschuldigden de bank lever- laten. Ily. weygerl en men is gedwongen Ireni weg te sleuren Volk, toept hy uyt, verdedig my men doel my geweld aen Maer voor alle antwoord roept-"hel volk byna allen Moorde- naerEllendigen'T is u wel besteed By bet hernemen der zitting, zegt Verger, dat hy den 26 decem ber het eerste gedacht heeft gekregen,' den aet tsbisschop te ver moorden de reilen was, dat men hein zyn heslaen ontnam, eu de hoogere geeslelykheyd met Itcni geduen wilde maken omdat hy een werk wilde uylgeven over de geheyme zeden der geeste- I ykeu Doctor Lassagne spreekt van hel lydstip toen Verger, niet een schrift op zyn hert, aen den ingang "der kerkdeur stond toen, zegt getuyge, was hy nog geenszins eenen zot, in den vollen zin des noords. Verger sclryul zich te verheugen over die verklaring. Na nog eenige getuygen geboord le hebben, word het woord gegeven aen M. Vaïsse. Dezen begin! i< Wv hebben geen rekwisitor ium te maken. Den magistraet is geenen meester vau zyne gevoelens. Verger.—Gy hebt gelyk wel greynst dan maer wat. M. den prokureur. Het walgt my in worsteling te moeten komen met zulk eenen tegenkanten Verger. Ik duld niet dat hy spreektmen heeft my ook niet laten spreken. M. den president.Verger, laet den prokureur-generael spreken. Verger. Neen, ik weygerIk neem hem liet woord af, zoo als hy my gedaen heefl. M. den prokureur. Ik ga voort Verger. In 't geheel liielDal is niet mogelvk Ik zal hel niet toelaten Er zyn daer zoo even dingen gebeurd, waerop ik wil terugkomen. M. den president. Maer welke? Verger. Allen M. den prokureur. Het is noodig Verger. ik weyger u het woord ik verbied 11 te spreken Ik verzet er my legen Leyd inv weg. Ik wil niet I i.uyd my naer de guillolien, als gy willmaer ik wil niet dat gy spreekt Den prokureur. - Pas op ik kan u de zael doen verlaten Den prokureur eyscht, volgens de wet, de uyldryviug randen beschuldigden. Verger. Ik lach er mee Alleen met Jesns-CIrrisius lach ik niet M. den president. Hel hof verwyderd zich 0111 le delibereren. Verger. Dal is 'lgaet heen trekt er maer vail door Het hof keert lenigen den president verklaerl dat het hof de vraeg vau den prokureur loestaet. M. den president. Gendarmen, breng den beschuldigden naer de gevangenis. Verger. Gy stelt eenen hinderpael aen u zeiven. Gy hebt begonnen ik heb gedaen. De gendarmen voeren Verger weg, die nu zwvgt. Den prokureur staefl de beschuldiging. M. Nogenl verdedigt van ambtswege den beschuldigden. Den jury verklaerl dezen pliglig en het hof spreekt de doodstraf uyt. DEN MOORDENAER VERGER IN 'l GEVANG. Zaterdag avond, om 7 uren is er aen Verger lezing gegeven van liet arrest dal hom Ier dood veroordeeld. Hy was in liet begin nog al stil; maer cp hel eynde der lezing, wierd hy kwaed, en zegde aen de beyde grelïiers Gael nu, MM. doel regl. Gy ook zult veroordeeld worden. Gael, ikjaeg u weg, ik veracht u. Aenslonds daerna heelt men Verger den overrok den der ter dood veroordeelden aengedaeu. Dien rok bedwingt zyne arms en al zyne bewegingen. Ily heeft dien laten aendoen zonder gram- moedigheyd Ik weet, zegde hy, rial ik my niet meer toebehoor.» Verger heeft den ganschen nacht diep ingeslapen en zondag inorgend zeer wel gcëlen. Hy heelt gezegd dat hy ziclt in cassatie wilde voorzien, en daer zulks den zondag niet mugclyk was, heeft men beloofd van 's anderendaegs M. den greliier te verwittigen. ti lk heb zegde hy aen den bestuerder, u nog eenen anderen dienst te vragen. Ik zou my willen in gratie by Z. M. den Keizer voorzien; maer ik weel niet hoe doen met dien dtvnngrok die my belet 1e schryven. Men heeft hem gezegd dal hy zyn verzoek schrift zou dikteeren eu dat men hein daer na zou laten leekenen. Den bestuerder var. In t gevang heeft hem gevraegd ol hy den aelmoesenier niet ivilde spreken. lk aenveerd met genoegen, r. heefl Verger gezegd, en toen den priester, M. Nottclct, binnen kwam, is Verger hem toegesprongen en heefl hem gekust. Zy zyn eenigeu tvd te samen gebleven, en Verger scheen stiller te zvn; hy heeft M. Nottclct doen beloven van lieden weder le kecren. Ziehier eenen brief van Vefger' aen den opsteller van le Rosier de Marie Serris, 30 nov. 1850. Mynheer den ndtlkieurj Ik Iyd yselyk eiken keer als ik uw triad leds. Ja, tot nu toe heb ik my kunnen inhouden, maer nu, gaet het alle onbesehoflheyd te boven.... Dat sta ik niet langer uyten lk verklaer my Hoe gy durft aen my (dien gy Uwen broeder noemt en aen alle priesters) een berigt zenden met dees gebed tot opschrift Mariaudveniat regnum hum i) Gy raeskalt, M. den priesteren met al den sehyn van eenen lreyligen, verderft gy eene menigte eenvoudige zielen. Kent gy den priester Verger niet, den bedelaer van de Magdalena-kerk Spreek van my, 't is eender aen welken geeslelvken van Parys, en gy zult genoeg weten. lk zal uw godlasterend blad welhaest verscheuren..,. Ah! ja welhaestin 't aenzien van heel de Kerk en van iederen man die zich leven voelt. Ik zal liet blad voor blad, zin voor zin, lettergreep voor lettergreep, in stukken scheuren.... Gy zyt eenen onweerdigen bedrieger Zog liet goed aen heel de Mariasgezinde, jesuïtieke, ultramonlanische klik, enz. Gy durft veel, gy alleen I lk ook lk durf!lk hen het, priester Verger! die u dat zeg. En gy zult my zien... Nog meer Gy zult my voelen. als uwe beurt zal gekomen zyn. lk heb op dezen oogenblik eene te zware zaek op de armen, om er eenen enkelen minnet van al le zien. Zoohaesl ik zal welen hoe zy afloopt, zal ik my met u bezi" houden. Tot straks.... Uwen zeer verkleefden bvyten het hert van Maria. Den priester, L. Verger. Pastor van Serris. I11 den Postscriptum zegt hy, onder anderen nog Men slaept overal, ik slaep niet, ik. CORRESPONDENTIE. Deze week ONTVANGEN van de heereu V. A. le Sotleaem 0 fr. De K. te Helle Ir. t-50 V. Z. te Hoorn G fr. J. B. A. ie Meerbeke 6 fr. S. J. te Oierineire 6 fr. H. le Slekene 6 fr. M. 0. te Nederhrakel fr. J. B. B. 0. te St Peelers-Cappelle 1-2 fr. Sell, en V. D. V. beyde le Ninove 6 fr D. B. te .Ha chelen 6 fr. Jol'vr. R. le Melsele uw inandaet van G fr. is den prys. Uwe zaken zyn goed P. G. te Erwetegem G fr. 51. D. le Antwerpen 0 fr. Mynheer en vriend J. B. B. er zal gezorgd worden dat uive N™ den zondag besteld norden wierd dit voortdurend verwaer- loosrl, gelieve my een lettertje te schryven er is middel legen Geëerrlen vriend, D. uyt A. gy rnoogt zoo haeslig niet zyn, ik geloof zeer wel dat gy binnen de acht dagen geene antwoord gekregen hebt Wees nat geduldig, en als 'gv binnen iveynige dagen geene voldoende antwoord ontvangt, Rciryf eenen tweeden brief. VVaerom heeft onen achtbaren haes nflit geler brief was wel geniaekl. geteekend Uwen M. en Vriend D. uil G'. er zal aen uwen geëerrlen brief van iG voldaen worden. Ik zal den Denierbode naer W. zenden, en bedank u van uive goedheyd. Gelief uwe vvf, in mynen na'em, aen (Ie vrienden te geven. M. V. M. uyt B. Igoest ik doen '1 geen gy my vraegt en scliynl aen te raden, men zon zeggen dal ik niet alleen duaes inner divaes-en half ben. Gy hebt uwe raedgeving niet wel overlegd. Onze geabonnccrden uyt vremde steden en deze die in gemeentens woonen waer een postbureel bestaet, zullen ons ptaisier doen indien zy ons hunne inschryvingspryzen door écnmandaet op den post willen zenden. Uit zal hun maer tien centimen kosten lertcyl wy, om ze door den post te doen ontvangen, drydobbel moeten betalen. Men mag de 10 cent. aftrekken. Men sehryft ons uyt Devnze Men kan hier niet aennemen dat de zoo genoemde coupletten van Julius door studenten der lrooge school opgesteld zyn, het is de tael van ongeleerde merktliedjenszangers zonder rym noch reden, waerin alle regelen van spraekkemst en poëzy gansch miskend zyn. in plaets van die ernstig te blameren, "had den Denderbodc die straetjongens schryfwyze moeten uvlmaken als zatlaps-brabbeltael volgens den regel ridiculum acri.... De borgers van Deynze betalen aen den schoolmeester -100 fr. jaerwedde. 150 fr. schoollokaal. —GO fr. onderhond iokael. 150 fr. van onderivys aen arme kinderen.—60 fr. voor sehoolbehoeften aen dezelve.—30 fr. warmgeld.30 fr. pryzen. Daer voor zou hy moeten onderwazen 60 jongens en 10 mevs- kens; het ware curieus te welen,'wat hy er voor doet en wie daer aen de hand houd. Allen burger mag petitionneren, maer als hy dit her- en weder herdoet 'tzy aen stadsbestuur, distrikt-eomnrissaris of gouver neur, met gegrondlieyd eu in betanielyke termen en geene ant woord bekomt, nat staet hem dan te doen Verondersteld het regt van petitie de pligt van antivoord niet Indien den postmeester van D 3G centimen eyseht voor de frankering eener sont van zes franks, gelyk ons gemeld is, dan gael hy buylen '1 regt eu buyien de wel Aen hel art. 7 der post- wet zal hy vinden dat nren voor 10 eentimen lot 10 franks moet frankeren. Zou zulks niet eens onder de oogen van dezen ambte- naer konuen gelegd worden Kortryk, 20 jan. 1857. M. Denderbode,Gisteren is hier tnssehen 7 en S ure 's avonds een schrikkelyke brand onlslaen omtrent de Kring, niet verre van de woonst der eenv. Paters Discalsen, in een rnagazyu van vodden en solferslekslroo; niemand kent daervan den oorsprong, doch wonder dal er op dit uer geen iriensch le huis.was. Nadat alle de pompen der gebuerte geledigd waren, hebben de eenv. Paters de hunne, en ja geheel hunne woonst ten beste gegeven, water gedragen en geholpen als slaven; in zoo verre dat ten 10 ure 't vuer uitgedoofd ivas. Alles was verzekerd tegen brand. X. muziekanten en liefhebbers dezer stad, alsook de gene van uyt- munteiide vremde artislen. Binnen eenige dagen zal de inschry- vingslyst ten huyze aengeboden worden. Den genaemden Benjamin Clinckaerl, oud 46 jaren, geboren en ivoonende le Hofslade, is op den tweeden Kersdag 1856 uyt de gemeente verdweenen, Iry gaf lang leekens van krankzinnigheyd. Hy is zivart van hair, heeft witte koussens aen, zwarte vloeren broek, lakene vest, ronden halsdoek wil geteekend, zwarte laken mms, blauwen- kiel, Itoulen holleblokken. De gene die er eenige inlichtingen konnen van geven, worden vrieudeiyk verzogt ze dadelyk toe te zenden aen d'lreer burgemeester van Hofslade, arrondissement Aelsl provincie Oost-Vlaenderen. In den nacht van -20 lol 21 dezer, is er hy middel van braek eene som van G a 700 franks en eenige kleedingslukken gestolen ten nadeele van den lieer De Kerpel, te Erpe, 'distrikt Aelst. De dieven zyn onbekend. Een besluyt van den minister van juslicre meld dat de jaer- wedden der lagere geeslelykheyd van den roomseh katholyken godsdienst van heden af belaelbaer zyn by de agenten van 's ryks schatkist. By koninglyk besluyt van 30 december, is M. P. Teurrekens professor in het kollegie van Geeraerdsbergen, tot geestelyken opziener der lagere scholen van hel kanton van Maria-Hooreheke benoemd, in vervanging van M. den kanonik Meul. M. L. Dooreman, onderpastor te Wieze, is pastor te IDickele benoemd M. J F..Van Acker, proost der kapelle van Sehreyboont, is pastor te Ronsele benoemd. Den liberalen klub van Brussel heefl niet gerndig gevonden van M. Vorhaegerr naer non Senaet te zenden. Hy draegl als kan didaten voor MM. Stiellemans, oud-scnateur en burgemeester van Weert, en Haussens-Hap, burgemeester van Vilvoorde. Die heeren zouden de opvolgers zyn van wylen M. Wyns de Rancour en van 51. Coppyn, die zyn ontslag gegeven heel'i, 0111 tegen de wet op de liel'dadigheyd niet te moeten stemmen. In den nacht van maendag tot dynsdag zvn er dieven binnengedrongen ten huyze van eenen broodbakker te Ledeberg, en zy hebben er eene som van 600 fr. gestolen, Sinds eenige dagen bcerscht den typhus onder de arme volksklas der gemeente Zele. Tot nu toe'zyn de sterfgevallen niet talryk zy bekropen maer tot twee per dag. Maendag vierde men te Brussel Vrouwkens-Avond, tot ge dachtenis, zoo men weet der terugkomst van de kruysvaerders in 1107. De klokken van al de kerken hebben verscheydene mael in den dag tot 10 uren 's avonds geluyd. Eertyds moesten de mans op die uer t'hnys zyn, ten eynde hol lekker buykvul- lingsken binnen te spelen welke hunne'vrouwen here yd hadden. Maer nu drinken zy liever hunnen buyk vol faro zy komen naer buys als ze niet meer weten waer gaen, en de arme slooren zitten alleen te krybylen. Nog een slagtoffer van den Verloren Maendag. Vier werk lieden ivoonende in hel leeg der stad Brussel, hadden hunne hrasparlyen geëymligd met dry liters en half geuever te drinken rnaer eenen van hun, vader van familie, lieei'l die overdaed duer betaeld dood dronken opgeraepl en op eene berrie naer Inrys gedragen zyndc, heeft nren hem naer Sl Jans-hospitael moeten brengen, ivaer Iry vrydag overleden is. Den 17 dezer, 0111 vyf uren des morgends, was zekeren Joseph 5Ines, oud 40 jaren, leurkramer, ivoonende te Gend, door den koopman J. Smet, te Meubelen, gelast geworden om eenen koffer koopwaren en eenen zak geld binnen de statie te dragen, toen Maes van de afivezigheyid van den koopman gebruyk makende, met den kofier ontsnapte, en zich in eene vigilante naer de stad deed voeren. Op het oogenblik dat de bedienden van liet oclrooy den koffer wilden onderzoeken, koos Maes het hazenpad en liet den koffer in den brand die aen den eygenaer terug wierd gegeven. Den dader is nog niet aengehouden. Den 22 dezer was het 65 jaren geleden dat de fransehe revolutionnaireri den Koning Lodewyk XVI op het schavot deden sterven. Hunne afstammelingen gaen nog slechter le werk zv poogen de koningen onverhoeds te vermoorden. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN Mannelyk 9 Vbouwelyk 3 HUWELYKEN. 1-2 P. Jnnssens, landb. met Nathalie Gyssens, landbouwster. OVERLEDENEN. Paulina Van den Bremt, 7 Mylbeke. F. Sinou, man van M. T. Van den Broeck, schoenmaker. 72 j., Brabandstr.Maria Van Lierde, 1 m. Schaerb. J. B. Willems, 23 d., lloogevesten. Maria Amelia Meert 4 iu Vryhevdstr.J. De Smit-leer, 8 m., Schaerb. llenri Kingoir, 2 m., Langeridderstr. F. Josephine Van lloorebcock, vrouw van P, Tombeor, kantw 47 j., Stoofstr. Maria Franck. zonder ber. 61 j., Langeridderstr. Guillielmus Albert, iiian van Sophia De Naeyer, sigaerinaker, 32 j., Langeridderstr.Cole/a F. G'ernag, Lieve-Vrouw Zuster. 65 j., Achterstr. Fr. Dumorlier, vrouw van Hub. Ferron, winkelierster, 51 j., Brabandstr, Maria Joanna Uoelandt, kantw. 22 j., Mylbeke. Joanna Van der Vincken, kantw. 17 j., Mylbeke. Joanna Meert, 3 j Kulfslraetje. Car. l.ombaert, soblaet, 42 j te Weslkerke woonachtig. EENEN LEERJONGEN VOOR DE DIIUKKEHY. Zondag 8 February zal alhier, onder het geleyde der Koning- lyke Maetsehappy van Harmonie, een luysterryk Concert plaets hebben ten behoeve van den armen. De commissie hiertoe samen gesteld heeft zieli de medewerking verzekerd van bezondere WERKIJ'UYS van Goud Zilver en Diamanten. DE Y1DTS-PINS, ('.oud- Pil Zilversmid te Aelsl in de Kerkestrael N" 5. heeft de eer het publiek kenbner tt: maken dat bv ten zvnen huyze een Werkhuys heeft opgeregt voor bet verveerdigen van alle Goude, Zilvere en Diamante voorwerpen alles na de laetste mode, alsmede van alle Kerk- Ornamenten, welke hy verkoopt aen de geringste pryzen, hy waerborgt de goede hoedanigheyd van alle die voorwerpen. Hv koopt en neemt in betaling aen de volle weerde, liet oud Goud, Zilver eu Diamanten. Hy maekl eu repareert aen heel kleyne prvzen, alle de goude, zilvere en diamante voorwerpen, de rcparulien woidcn seffens afgemaekt en deu zelfden dag afgeleverd als men bet verlangt. BERIGT. Pietkr Ghys, Smid en Blaesbalgmaker te Erwetegèrn, by Sottegem, vraegt eenen SMIDSKNECHT die bekwaem is om als meesterknecht met behulp van 2 leerlingen de Peerdensmids en Sloolïnakerv voort te zetten. EERIGT, Seraph. PRES1AUX te Lede, heeft de eer aen het publiek kenbaer te maken, dal er voor hein deze week aen de kaei van de kinderen SchuddincL te Wichelen in Boheinen, is aengekomen, een schip geladen met boomsche Bouwmaterialen bestaende in alle slach van Pannen, Tiggels, Kloinpers, Steen en Draineerbniten. en op het einde van february aenstaende z«J er nog een schip met Dtnineerliuizen van alle grootlens aenkomen. Hy is in zvn Magazyn aeu zyne wooning ook vooizien van eerste kwaliteyi Bergsche en Uoudensche Eohm regten Bois-du-Luc. als ook buiteugewoone goede Smidskolen, en aen de statie van den yzeren weg tot Lede kan men van hem ook bekomen par waggon, eerste kwalitey Houdt nsche Kolen V3i> 90 fr. '2.® kwoiit. atn 85 fr. alsook SlccnLakkeiskolen aen zeer gering# pryzen.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3