ZONDAG 1 FEBRUARY 1857. Vertrekuren try t de Statie A eist VA ER: ELFDES JAERGAIVG. - W VA- Vertrekuren uvt "verschillige Statiën. AELST, den 51 January 1857. DEN EXAEMJURY Eenige vra.gen PILLEKENS. &>enderm. 5-40 8^05 10-00 3-30 5-30 8-50. W Gend, Bliugge, Ostende 8-10 - 11-25 1-25 .Aokerrn 8-05 .10-00 3-30 5-30 8-50. 3-30 5-301® klas langs Dendermonde. Brussel 7-501—8-15. o Korlryk, Mouscroen, llysscl (langs Lede) 8-18 Mechelen Antwerp.,5-40 8-05— 10-»3-30. 11-25 5-30. 'LeuvThien Luyk, YervS-40 8-05 10 3-30 8-15 S Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-501-055-15 Landen, St.Truyën, Hasselt, 5-4010-» 3-30 i Mn. Geerardsb. Ath, 7-501-055-158-15. Gend 8 10—11-251-25—8-50. Bergen, Quievrain7-501-055415 lc en2ckl. Te lede staen al de konvoys. Te idegem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 4-00 0-00 en-deze vertrekkende van Aelst 7-30 -1-205-30. Staen te gysegem stil al de konvoys uvlgenoraen dezen vertrekkende van Aëlst 0-00 des morgens en 8 50 's avonds en van Dendermonde ten.0-00 's.morgens en 8-00 ?s avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uvt 'Ath 6-30 's morg. 4 en 0-00 des avonds. Van Den derleeuw 8-05 's morg. 1-20 en8 40 ties avonds. 'GUÏQUE SUL'M. VAN XOKERKN AAF.R 'Dendermonde, Aëlst 6-45 - 9-30 3-15 7-20. Niuove, Geerardsbergen, Ath 5-30 9-30—3-457-20. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Kinove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 9-55 4-00. •Geeraerdshergen, Mnove Aelst, Dendermonde. 6-309-554-007-15. •Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 0 Ut) 7-15. Gend, I rugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 9-5547-15 (langs Dendermonde.) VAN GEND NAER Aelst, Druss, Niuove, Ath 7-10 12-20 3 007-30. VAN BUSSEL NAER Aëlst, Gend 7-15- 12-30—0-00 8-00. Niuove, Geeraerdsbergen, Atli .langs Denderleeuw) 7-15 12-30 8-00. VAN DENDERMONDE NAER Brussel .'langs Aëlst) 7-25- I I-35--0*00 - 8-00 (I. Meoh) 6-50—8-30—10-20-4-00. Aelst, 7-25 8-40 - 12-30 4-15 -6 10-8-00. DEN DENDEHBODE Er zyn weynig wetsontwerpen die meer moeyelykbeden in het beraedslagen hebben opgeleverd dan bet ontwerp op den exaemjury alle oogenblikken was er verwarring in de kamer eiken representant wilde er iets van weten en over het ontwerp klappen, eiken spreker wilde zyne ge dachten in de wet doen voegen, en zoohaest er een stelsel to et veel moeyte was aeneengebragt, wierd het dadelyk door opwerpingen argumenten tegenkantingen en andere moeyelykbeden vernietigd. Den tweeden artikel heelt twee iange zittingen ingenomen. Maer wat er aen elkeen wonder moet voorkomen, is dat het wetsontwerp't welk het gou vernement zou hebben willen doen aennemen zoo weynig bewerkt en voorbereyd was. Het is aldus dat het gouver nement zyncn tweeden artikel heeft moeten verlaten en op'l eynde niet meer wist waeraen zich vastklampen om van de brug in 't water niet te vallen. Ook als de nieuwe samenstelling der wet op het tapyt kwam om gestemd te worden, heeft het gouvernement slechts IS stemmen be komen op 82 voo- zyn ontwerp 't welk door talryke wyzin- geu teenemael misvormd was. Deze voorziene nederlaeg is nog verzwaerd geweest door de verdeeling die er op de bank der ministers is ontstaen, als or over het ontwerp der centrale sectie gestemd wierd, welk ontwerp dit was der conservateurs en het gunstigste aen de vryheyd des onderwys. Het ministerie was het niet eens, een deel stemde tegen de conservateurs, het andere heeft zich onthouden. En wat er nog opmerkensweerdtger is, isdat de dry stemmende ministers zich onthouden hebben als er over de wyziging der liberaters, welke het meest strydig aen de vryheyd van onderwys is, gestemd wierd. Het pynigt ons te moeten bestatigen dat een deel van T ministerie meer helt naer den linken kant dan naer den regten, dan naer zyne ware vrienden die het ondersteunen en dikwils uvt zyne moeyelykbeden helpen. Wy begrypen maer moeyelyk dat het ministerie niet gewaer word dal de linker zyde met hem spot en dat MM. Frère, Rogier, De Brouc kere etc. hun dagelyks strikken spannen, dit al 1iet gouver nement te loven en al het zelve, in schyn, te ondersteunen. Als regtzinnige vrienden van het ministerie raden wy dus het zelve aen de oogen te openen en altyd te mistrouwen van de raedgeviugen, ondersteuningen en vleyeryën die komen van den kant der liberaters, want met het stelsel van eene al te gewillige overeenkomst of toegeving moet de zaek der conservateurs voor vele jaren achteruylgaen. Het is immers dit stelsel 't welk den ongelukkigen toe stand der gendsche universiteyt, waervoor de Belgen zoo veel geld word afgeperst, noch verslecht heeft en gemaekt dal dit gesticht voor de katholyke jongelingen niet meer loeganglyk is, omdat het eenen broeynest is geworden van ondeugende leeringenvan goddelooze principen, eene school van geloofsverzaking. Wy leveren deze weynige aenmerkingen aen de meditatie onzes ministers over en hopen dat andere konfraters dezelve met ons zullen onder steunen, opdat wy later niet gedwongen zyn te bekennen dat de katholykeparty haren eygen ondergang bewerkt heeft. UYTSLAG DER STEMMING. IS'a dat de kamer gedurende omtrent twee weken in eenen doolhof van woordenwisselingen rondgedwaeld had, is zy eyndelyk tot een besluyt gekomen. De oplossing aen het byzonderste vraegstuk van den exaemjury gegeven is deze v elke ons best bevalt, omdat zy het best met de vryheyd van onderwys overeenkomt. Er is eenen grooten stap voor- uytgedaen, het vry onderwys zal er veel by winnen, de studiën in de vrye gestichten zullen er door aèngemoedigd en versterkt worden, welligt kan dit eene voorbereyding zyn om toch eens tot ons hoogst gewenschle punt, dit van de algeheele vryheyd en daerljy tot de jaerlyksche gespaer- zaemheyd van ettelyke millioenen te geraken. Vooraleer tot de stemming over te gaen, zyn er rede twistingen ontstaen op het punt van te weten hoe men de kwestie bepalen zou want zy was veelvoudig. Eyndelyk beeft men in het volgende orde deze beslissingen genomen: Zal men van de leerlingen die hunne hoogere studiën willen beginnen, een cevtifikaet en een onderzoek evschen? 'T was liet gouvernement 't welk deze dehbele waerborg vraegde SO leden hebben neen geantwoord; IS ja, 12 hebbeD niet gestemd. Dan heeft men gestemd op de voordragt van M. De Brouckere zal er een voorafgaende onderzoek gevraegd warden 46 leden tegen 33 hebben de voordragt van M. De Brouckere verworpen 4 hebben zich onthouden te stemmen. Eyndelyk, heeft de kamer, met 40 stemmen tegen 36 en .6 onthoudingen, zich geuyt ten voordeele van het cerlilikaet, betoonende dat den leerling zyne middelbare studiën de fhetorika modegrepen, v-oleyndigd heeft. 'T is, zoo wy het reeds gezegd hebben, de voordeeligste •oplossing die er kon gegeven worden; de eenigste die •eenigzins met ons vryheydstelsel in verband stond. In ons voorlaetste PP voldeden wy aen 't algemeen ver langen der burgers met namelyk aeu onze .regentie te vragen dat zy 't publiek zou willen inlichten nopens de uytgaef van duyzend franks, welke zy voornemens is te besteden aen den ophouw van een nieuw gemeente- slagthuys, het welk in de stad als eene gansche nuttelooze geldverspilling aenzien word. De regentie heeft zich niet geweerdigd een enkel woord te antwoorden of te doen antwoorden, waerschynlyk omdat zy noch de nultigheyd noch de noodzakelykheyd van die ïivt te geven som kan verreglveerdigen. Ter dezer gelegenheyd doen wy nog de volgende vragen vooraleer wy deze verregaende geldver spilling grondiger onderzoeken Is het waer dat de regentie rekening verschuldigd is van de sommen die de burgers als stadslasten betalen Is het waer dat de stilzwygendheyd der regentie nopens de uytgaef van 80 duyzend franks voor een nutteloos slagthuys aerdig en zeer aerdig word uytgelegd? Is het waer dat de burgers zeggen nu is 't vleesch in onze stad al veel te duer, wat zal het zyn als de vleesch- houwers jaerlyks 8 a 10 duyzend franks voor intresten van kapilael en personneel van 't slagthuys zullen moeten opbrengen Is het waer dal de vleeschhouwers zeggen Het kan ons weynig scheelen die intresten en onkosten van het person neel te betalen, wy zullen er ons vleesch naer verkoopen eR de burgers het gelag doen betalen Is het waer dat de vleeschhouwers meer knechten moe tende hebben om gedurig om en weer naer het slagthuys te loopen die knechten ook zullen moeien betalen en aldus het vleesch nog duerder zullen moeten verkoopen Is het waer dat die jammerlyke geldverspilling in 't pu bliek slechts aenzien word als gaende gedaen worden om eenige liberale vrienden te konnen beloonen door plaelsen, leveringen etc. Is het waer dat eenige magere klubsgasten reeds hunne boontjes te week leggen om daer hunnen honing uyt te zuygen Is het waer dat de burgery zegt dat het lastig voor haer is liberale leeggangers of gasten die luin fortuyntje ver kneukeld hebben, te moeten onderhouden en op vethetaelde postjes met den rieten stok te laten wandelen gaen Wy aenzoeken het Verbond, 't welk altyd zoo veel te knibbelen en te gispen vind als er kwestie is van klerikalen, deze vragen te beantwoorden, en nu eens te toonen dat het genegen is niet voor de belangen van eenige liberaters, maer wel voor de belangen van de burgers in 't algemeen. Wy wachten Den schepen De Craecker heeft, over eenige dagen, in den gemeenteraed verteld dat hy geene knagingen van geweten wilde hebben met het kollegie op den voel gelyk het nu aen de Eerw. Paters Jesuilen verhuerd is, te ver huren, omdat den huerprys te leeg, den huerlerinyn te lang en den keus voor de hueraers te voordeelig is. Gelyk men ziet, is het voor den schepen De Craecker altyd "te breed of te lang, te hoog of te leeg, te dun of te dik, wel te verstaen, als er van priesters of rchgictisen gehandeld word. Doch wy wisten niet dat dien geleerden man zoo teeder van consciëntie en zoo benauwd van hare knagingen was. Wat ons echter verwondert, is dat hy geene geweteu- knagingen gevoeld heeft als hy de leening gestemd heeft van H5« duyzend franks, eensdeels om een nutteloos slagthuys te bouwen, en anderdeels om te besteden aen eene onderaerdsohe goot waer van de nultigheyd en noodzakelykheyd voor geheel de stad nog een raedsel zyn. Maer zoo gaet het in zoromige zaken rekt het ge weten van vele gelyk eene saeyetten kous, terwyl zy in andere zoo styf is als eene stalen veer. Velen Jkonoen ge- inakkelyk over olifanten stappen en zullen voor eene mugge eenen omweg doenDe vraeg is nu of dit, de beste zyn? De antwoord daervan laten wv aen 't publiek over.... Volgens het schryven van 't Verhand, heeft den zelfden schepen De Craecker gestemd tegen de aeimeming der Conventie van Antwerpen voor onze gouvernemenlsehool, omdat hy overtuygd is dat, door de byvoeging van den priester die in de school zal treden om het cltrisfelyk onder wys te geven, het hem niet zal toegelaten zyn van wegens hoogere overheyd het goed der zelve te konnen bewerken, en aldus ten gevolge hebben het gansch verlies van onze goede en thans noch bloeyënde schoolWy vragen aen M. De Craecker of zulke boosaerdige aentygingen hem geene gewetensknagingen doen gevoelen, en wat hy zou zeggen indien.iemand zyne beste inzigten als bedriegeryen valschheyd kwam nylleggenDoch, wy zullen dien zoo dommen als kwaedaerdigen zeever schokschouderend voor- bygaen en denken dat een ezelshoofd te wasschen maer verlies is van zeepe want ware het zoo niet, wy zouden aen den schepen De Craecker eene scherpe rekeuing vragen van die woorden en hem doen zien dat hy, schepen De Craecker, ja schepen De Craecker van aen de Nieuwstraet- poort, meer dan onvoorzigtig is zulke aentygingen te durven lossenHy moet weten dat, hoe wel harde eyërs kwaed zyn om zuypen, wy ze hem evenwel zouden doen zuypen Den niuofschen schryvelaer schynt al wederom de galle geroerd te hebben, omdat den" nieuw benoemden burgemeester van Onltre naer zynen smaek nietis. Met zyne aengeborene valschheyd en verouderde nydigheyd komt hy in 't Verbond eerst dezen heer, dien hy achtbaer, braef en deugdzaem noemt, bewierooken, en hem dan vervolgens met smaed en belediging bedekken, volgende hierin het voorbeeld van den wolf, die het schaepken beklaegt als hy zich gereed niaekt om het te verscheuren. Maer wat heelt dien onbeschaemderik zich met het bestuer van Oultre te bemoeyen Dit welen wy niet, doch uyt den hiernavolgen- den brief zullen onze lezers gemakkelyk begrypen daGden haring van den schryvelaer te Onltre niet braed en gemak kelyk de oorzaek raden om welke de benoeming van den nieuwen burgemeester hem zoo zwaer op 't herte drukt. Wel is het, overigens, dat het walgelyk geknoey van den ninofschen kwant min elfekt doet op treffelyke menschen dan het bassen van eenen hond of het gapen van eenen oven. Dit weet den kerel nogtans wel, maer onmogelvk is 't dat eenen vnylen adem blaze zonder zelfs de zuyverste zaken te besmeuren. Dat den achtbaren burgemeester van Oultre zich dan om het vuyg geschryfse! van den ninofschen nydi- gaerd niet bekreune, integendeel, dat hy denke dat de gisping of afkeuring van zulke gasten voor hem eene veelbeduydende aenbeveling is hy alle weldenkende lieden, die wel weten dat de aenrandingen der boozen slechts tegen de treffelykheyd en regtschapenheyd gerigt worden... Een dnytsch tydsclirift zich bezig houdende mei het boekwerk '1 welk den graef de Monlalemberl onlangs op den toestand van Engeland heeft uylgegcven, brengt op dien toestand belangrvke inlichtingen by, en toont aen wat men gelooven moei van de gezegdens dergenen die ons dal land voorgeven als hel toppunt van liet welzvn bereykl hebbende. Zie hier wal het duytseh schrift zegt van den toestand des landbouws De middenklas der landbouwers, de eer van het oude Enge land gaet le niet en beslael byna niet meer. De loomelooze btty- tensporigheyd der nyverheyd en des koophandels, heeft haer, zoowel als de stedelyke burgery, neder geveld. Slechts den kttnsil matigen landbouw kan de mededinging met den vryën koop handel nylstaen; hierdoor is ook het kapitae! over den boer meester geworden. Den onafhankelyken landbouwer is verdwe nen; negen deelen op tien van den grond, belmoren toe aen kapi talisten. Den ouden gryzen boer, die pachter is geworden, is verpletterd onder de lasten; den rvken pachter verdryfl den armen, die in der menigte de daglooners verdwynt. Engeland telt heden 900,000 van deze landbouwers die maer eene koey op stal hebben. Er zvn maer t2o,000 pachters meer, en deze winnen ter nauwernood hunnen nooddruft. Geheel hoog-Sehotlandwaer eertyds dc geslachten van eenige huysgezinnen een zoo romantisch en ridderlyk leven

De Denderbode | 1857 | | pagina 1