OVERLEDENEN. \HAEGT Eene diefte met braek is in den nacht van zaterdag tot «ondag begaen ten huyze van M, den notaris.De Wilde, burge meester te Moortzeele. De dieven zyn over eenen muer gekloln- men, hebben hel lood der vensters afgebroken en de luyken open gedaen die niet gesloten waren. In hel kantoor hebben ze eenen lessenaer-opengebroken en de papieren over hóóp geworpen In de keuken, hebben ze gestolen vier zilveren lepels en forketlen, geleekend P. V. D. C. en J. V. H„ een scheermes, een paer leerzon en een paer vrouwschoenen, men zoekt de plrg- ligen op. Donderdag morgend, was den fourier van hel 5C eskadron 2C Lanciers, te Tbienen in~garnizoen, uyt de politie-zael gekomen waer hv, voor overtreding der regeltucht, door den adjudant inge- steken "washy ging naer boven nam zyne twee geladeóe pis tolen en begaf zich naer de kamer van dezen laetsten. Ily piaetste onverwachts eene pistool op het hert van den adjudant.... maer hel wapen slecht geladen zynde ging niet af. den piston alleen gaf vuer. Den fourier liep de kamer uyt, sprong den trap op, stak bet ander pistool in den mond en school zich door den kop..., De dood is onmiddelyk geweest. Dezen droevigen voorval maekt grooten indruk in de stad, waer den fourier Hnauwelyks 20 jaren oud, door zyn gedrag en door de zaehtheyd zyner zeden, zich menigvuldige vrienden onder de jongheyd had weten te verschaffen. (Landbouwer.) Het hof van appèl van Gend heeft eergisteren zyn arrest gegeven in de xaek van Karei Somers, fabriekant en Prudens Vereist, byzonderen, beyde te St. Nicolaes woonende, en betigt van rnststooring en beledigingen legen eenen agent van politie. Deze zaek had een zeker belang gekregen hier door, dat men de politie wilde doen doorgaen als gehandeld hebbende uyt hael én vraekzucht, en dal by gevolg der inlichtingen door den po- lilie-kommissaris Slockè, op de twee betiglen gegeven, by ten onregte voor veertien dagen in zyr. ambt was opgeschorst ge worden. Hel hof beeft bet vonnis bevestigd welk Vereist tot eene boet Van 45 franks veroordeelde, maer de boet van Somers is verhoogd geworden tot 200 franks en daerenboven moet bv al de kosten van het proces betalen. Hel bof van cassatie zal zich in zyn verhoor van maendag aenslacnde 2 februarv, bezig houden met de voorziening inge roepen door den genaemden Van Caneghemex-notaris, die onlangs door de burgerlyke regtbank van Gend is afgesteld ge worden. Den eysclier beeft zich in cassatie voorzien legen bel arrest van T hof van appel van Gend, welke -hem verwezen heeft tol twee jaren gevang en in de onkosten, voor verschillende daden van ernstig misbrnyk van vertrouwen. M. den raedsheer Sias is verslaggever benoemd. Dy vonnis der korreclionnele regtbank van Antwerpen, is den genaemden Dupont, hoofdopsteller van bet liberael dagblad le Précurseur, veroordeeld tot eene maend gevang, 46 francs boet en de onkosten van bel proces, voor mishandelingen en scheld woorden wegens den hoofdopsteller van den Journal d'Anvers, 1M. Vleeschouwcr. Ten gevolge van eenèn pennentwisl in welken Dupont al de palen van hel geoorloofde was te buylen gegaen, had hy zich verstout van M. Vleeschouwer in zyn eygen buys je gaen aenran- rauden cn mishandelen. Hy kwam- er doch slecht van t'huvs, want hy kreeg eenen inktpot in het d'engezigl dat welhaest ganseh bebloed was. Dupont diende ook eene klagt in, en vraegde 5000 fr. schade én intresten. De regtbank heeft deze ongeloofelyke aenmatiging verstooten, en ten dien opzigle zegde het openbaer ministerie het volgende De minste schadeloosstelling aen Dupont vergunnen, ware zoo veel als eene premie geven aen wie dergelyke aen- randingen durft begann^ de eerlyke lieden zouden dezelve niet meer durven verslsoten. Den genaemden P. Clauw, van Merckemdie in eene- worsteling zekeren Noyelle doodgeslekeu had, is in het gevang van Veurne aen zyne wonden overleden. Het gerucht loopt, zegt een dagblad'van Hasselt, dat er te Halle-Boyenhoven vreede zaken zyn omgegaen. Kwaeddoeners, ten geialle van 8 (andere zeggen 47) zouden in eene herberg gedrongen zvn, een verken den kop afgesneden, de djenslmevd verkracht, dé moeder en de dochter vreedelyk mishandeld en den herbergier door de venster geworpen hebben. Niets zekers is daer over bekend. Den 22 dezer, om 40 uren des avonds, is zekeren Karei Victor van den Gein, 54 jaren oud, geboortig van Leuven, oud notarisklerk, nu zonder vaste woonst te Meclielen aengehouden geworden,- beschuldigd van schrift vervalsching en affroggelary van alle slach, en namenlyk van zekere pachters geld te hebben afgetroggeld om voorgewende erfenissen op te zoeken, en voor nylgaef van valscb geld. Men beeft op den beschuldigden eenen valschen Napoleon van 20 fr. gevonden en 24 stukken geschrift, waermede hy de buytenlieden wist te foppen. Eenen zieken bedelaer was te Welle (Luxemburg) door liefdadige persoonen opgenomen geworden, die den plaetselyken geneesheer verzochten den man te verzorgen. Men kon van den gryzaerd niet verkrygen, zyne kleederen uyt te doen, om zich le bed te begeven, voorgevende eerst, dat by te lang verkond was, en daerna* dal hy gewoon was heel gekleed te slapen. Gok wey- gefde hy zich de borst te ontblooten,- om dacrop plaeslers ie leggen. Dit geheymzinnig gedrag wierd daegs nadien opgehelderd, toen den ouden stiet f; men vond bent geheel omwonden met franks, halve franks, dikke en halve kluvten, centen en halve centen. Zonder twvfel was dien lust om inunt-kollektiën le hou den niet kortelings by dien man onlstaen, vermits een van de pakjes, die by op T Ivf droeg, 204 oude liards van Luyk en van alle landen bevatte, die reeüs sedert 20 a 50 jaren ongeldig zyn. Dezen schal, die niet min dan 7 pond woog, was van 200 frank weerde. Een dagblad van Doornyk kondigt bel volgende aen Den 24 january is eenen dag die in onze jaerboeken verdient aangestipt te worden inderdaed, by aki beden te middag voor M. Leonard Simon, notaris te Doornyk gepasseerd, beeft Jufv. Vifetüin al hare eygen dom men aen de armen onzer stad bezet. W'v kennen de uyigeslreklheyd der goederen niet welke deze edelmoedige weldoenster beziï, doch wy vreezen niet van over- dryving beschuldigd le worden als wy dezelve op eene weerde van vier millioenen fr. bègrooten. Eenen jongeling van Maalde, genaemd Louis Loblaux, in zvn ouders buys terug gekeerd uyt den Krim, is laetstleden zon dag in die gemeente overleden, als slagtoffer der onmatigheyd. Met twee dronkaerds van liet dorp op gang zynde, had hy gewed dal hy eenen liter ge never en'eenen liter anderen sterken drank zou uytgedronken hebben. De wedding wierd aeirgegaen, maer by het laetste glas viel den ougelukkigen ten gronde, om niet meer op te staen, en maendag wierd zyn lyk aen zyne familie teruggegeven. Men schryfl uyt bet kanton Docbefort, 25 january Den verleden nacht is door eene verschrikkelykè ramp geken merkt geweest. Omtrent dry uren is er eenen brand uytgeborsten in hel kasteel van Viilers-de-Lesse (Rocbeforl). Al de meubelen en huysraed zyn doo: de vlammen verslonden geworden. Ernstiger onheylen hadden kunnen plaels hebben, want den voortgang van het vernielend element \vas zoo snel, dat Mev. de gravin van Cunchy en de dienstboden nauwelyks den tyd gehad hebben om aen de vlammen te ontsnappen. Dit onheyl heeft de ontsteltenis in geheel de streek deswege gebragt. Hel schynt dat hel vuer door de verwarmings-loeslelling zal on:staen zyn. Den koning dié zich op dit oogenblik in Ardennen bevind, beeft zyn kasteel van Ciergnon aen de edele bewooners van bet vernielde slot van Villers aengeboden. En toch binnengaen Onlangs kwam er eenen waelschen boer met een voer graen aen eene poort van Doornyk. Niels voor de regten vroegen de octrooy-beambten. Ik heb haver voor myn peerd, en vleescb voor rnyn eygen. Vyf centiemen voorde haver en tien voor hel vleescb of anders niet binnen de stad. Tien voor het vleesch Niemendallen, zey den Wael, en by ontknoopte by zynen eetzak en at zyn vleesch voor de poort op. Daerna wenschle hy hun goeden dag en zey Voor de tien cent. die gy niet hebt, zal ik eene pint drinken, om myn eten te doen teeren. akkerbouw. Den akkerman II. L. Hoezer, te Sehaag, gemeente Breyell in de pruysische Rhynprovinliën, beeft in 4856, suyiier- beet-worlels getrokken van 45 en 20 kilos die, voor wat de kwalileyt betreft, even zoo goed waren dan die van mindere zwaerte. Zie bier bet eenvoudig middel welke hy aengevvend heelt, om deze grootte te bereyken. Als de beet eenigzins goed in wasdom is, en reeds de dikte heeft van een gewoone raep, steekt hy, inel eenen nagel, er dry galen in, juyst nevens de bladeren, en doet in elke opening een graen van dezelfde beet soort, maekt de gaten toe met grond, en lael ze dan maer wassen. Welke hoedanigbeyd nu bel zaed bezit aldus in bel bert dei- beet opgesloten moei de ondervinding leerengenoeg dat Hoezer er medé gelukt beeft buyten alle verwachting. Wy wak keren onze akkerlieden aen ook de proef te doen. Wy welen dal in de Rhynprovinliën dezelve op eene groote sehael in 4857 zal ondernomen worden. EeneS dronken boer. Me» schryfl uyt Königsberg, 21 january, aen de Kölnische Zei lung Eergisteren avond heeft er op weynigen afstand van onze stad, een treurigen en tevens koddigen voorval phu.'ls gehad. Eenen smoordronken boer, die naer buys keerde, op zyne kar met twee peerden bespannen, bedroog zich van baen en nam den yzeren weg, waerop hy eenen snellreyn le gemoet reed, die van Berlyn kwam. Den kondukteur van het konvoy zag de karre gauw genoeg, om den treyn nog te kuünen inhouden. Echter was de botsing zoo geweldig, dal de twee peerden en bet rvluyg aen stukken vlogen. De lokomotief was maer liglelyk beschadigd, eu de rey- zigers waren er af voor de vrees. Maer waer was den boer? Den man zat ongedeerd op de lokomotief, waer hy door de botsing opgeworpen* wasSedert gisteren is hy in handen van genees- heeren, want dien voorval heeft zynen geest in verwarring gebragt en den zinneloozen boer denkt da» by van den duyvel bezeten is. Men verneemt uyt Roomen dal den Paus 55,000 fr. van zyn eygen geld heeft gegeven om aen de armen werk le verschaffen. Fransche bladen (uyt Havre) melden, onder hivnne annoncen dal eene weduwe van 50 jaren, die 60.000 fr. bezit, eenen man van 40 a 45 jaren verlangt, die eene goede opvoeding ontvangen beeft. De weduwe zegt erin, dal zy weynig vraegt naer de scboone lichaemshoedanigbedeii van den man aUeeulyk wil ze, dal het eenen neger zy Dit is, Mynheer den Opsteller, hetgeen ik in bet belang der goede zaek, gedwongen was le antwoorden aen den drolligge- baerden vermomden schryver uyt Ninove en niet uyt Oultre. Dal hy het voor vast boude, by krygl dit van een boerken uyt Oultre die geene kromme .vingers heeft. Voor liet toekomende zal myne antwoord, aen diergelyke heelekoppen, een verachtend slilzwvgen wezen. liegt voor de vuysl. Outre den 28 january 4857. Mynheer den Opsteller, Ofschoon het gansch tegen myn gedacht is te sèhryven in dagbladen en openbare schriften, voel ik my nochtans geneygd, deWalgelyke leugens eu beledigingen, gerigl tegen het ministerie en tegen onzen lieer burgemeester te wederleggen. Men treft die valscïiheden aen in liet Verbond van zondag laelsl, by eenen brief gedagleekend uyt Oultre, niellegenstaende «lat hy te Ninove uyt de pen van een armzalig bedorven bievn is gevloeyd. Dien mageren kneukel verzekert dal de heeren Van Sinay en Menscbaert de aengewezene kandidaten waren voor het ambt van burgemeester onzer gemeenteen ik boude staen, in de volle overluyging myas gewetens en met echte bewysslukken by de hand, dat den heer Menscbaert nooyt tot bedoeld ambt is voor gedragen geweest, maer dat de eenigsle twee kandidaten waren de heeren Van Sinay eu J. B. Haellernvan, en die ook, zonder twyfel, de best geschikt zyn om dit ambt aen le nemen dus, doorslaende proef dal het ministerie, in deze benoeming, niets- meer dan zyne pligl gekweten heeft. Wat nu betreft de hoedanig heden van den beer Van Sinay zoo boog verbeven door den schrvvelaer in bel Verbondhopen wy dal dien lieer daer zal tegen protesteren, omdat by le wel weet, .dal bloemen en kransen, aengeheclil door besmeurde banden bunnen glans verliezen vooraleer dezelve vastgeplaelsl z\n. Wy, gemeentewaren van Oultre, die gelooven ook in slael le zyn om over goede en sleclne gaven van persoonen leoordeelen, bekennen zonder geveynsdbeyd, dal den beer Van Sinay meer en weerdiger hoedanigheden bezit, dan er ten zvnen opzigte, in het Verbond, zyn aengchaeld geweest. (Wy verzoeken den beer Van Sinay, het niet kwalyk le nemen dal wy hier, zonden zyne toelating, zoo veel van hem gewagen.) Nu komen wy aen den heer J B. Haelterman, van welken den schryver in hel Verbond zegt dat hy dien acht haren heer geene de minste vlek noch belediging wilt toebrengen maer nauwelyks zyn deze woorden gesproken, of hy begint met de onteerende aenlygingen van oubeduvdensie raedslid, zwakheyd eu onbe- bwaémheyd, den beer burgemeester toe te werpen, docli die vaerwytsels in plaels van hel minste leed toe le brengen aen de eer van onzen achtbaren burgemeester, worden wedergekaetst op bel apeugezigl van den losbol die ze uylkraemt en niet gevoelt dal hv zich zeiven gedurig tegenspreekt. Vooraleer Pierus den haring le Verlaten, zouden wy hem wel willen vragen van waer hy de proeven heeft dal onzen heer burgemeester te zwak eu onbekwaem is om de gemeente te besturen, alsmede dat zyne i benoeming noodlottig aen dc gemeente zyn zal? Wal dunkt u j Pijefken, wat gael gy bier op antwoorden, /.oud gv daer over, even als over veel andere zaken, die gy ook wel kent, niet onbezonnen en ligtvcerdig geoordeeld lubben Wy zouden ook nog willen welen wal gy verstaet door onbe- duydend raedslid, waer zvn wederom uwe proeven daervan? Nu, omdat wy daerover" geene antwoorden willen van onnoozele zeeveraers, gaen wy bel trachten le raden zou een onbeduydend lid voor de 'maetschappy, soimvylen geen godverloochcnaer zyn, gelyk Pi je* 7???? Keeren wy nu terug lol onzen wel achtbaren heer burgemeester, volgens ons,* is hy alivd een der deftigste leden van den gemeeii- teraed geweest, volgens bot algemeen gevoelen der iuwooners. is liet hy die de best geschikte hoedanigheden bezit om het besluer ónzer gemeente in banden te nemen, en het is ook by, die, wy zyn er zeker van bel best ieders regl zal weten t</ handhaven. FRAXSCII REYZERRYK. Parys, 28 january. Mgr den kardinael Morlot, die tot aerts- bisscbop van Parys komt benoemd te worden, is 64 jaren oud; hy is te Langres, den 28 december 1795 geboren. Ily heeft den bisschoppelyken stoel van Orleans bekleed van 4859 lot 4842, tydstip op hetwelk hy aertsbisschop van Tours benoemd wierd. Zyne*verheffing tot de wéerdiglieyd van kardinael dagteekent van de maend maerl 4852, Mgr Morlot is van middelmatige gestalte; de volkomensle goedaerdigheyd slraelt in zyne wezenstrekken door hy is onder de fransche' geestélykheyd beroemd niet min voor zyne uytgestrekle kennissen dan voor zyne sterke aenge- kleefdirevd aen de wetten der II. Kerk. Er was gezegd dat de Gazelle des Hospilaux een geneeskundig verslag ging afkondigen om te bewyzen dal Verger krankzinnig was. Eene tier eer dat stuk uyt kwam is er door den minister van binnenlandsche zakea verbod gegeven yan dit schrift af le kondjgen.- Ten nadeele des besluers van den keyzerlyken vervoerdienst, is er byua eefie aenmerkelyke diefte begaen. By de aenkomsl van den laetsten pakelbool uyt den Oosten, gaet eeuen kerel, voorzien van eenen vrachtbrit f naer de haven, en zich wendende tol eenen schipper, zegt hy hem Ga aen boord van den lioryslhène voor a hel buys Baltazzi, wiens bedienden ik ben, de 141 duyzend fr. halen die aen zyn adres zyn toegekomen. Ik ben zeer baestig ik moet nog eene andere zaek gaen verrigten kom my op zulke (f plaets met het geld vinden. Den schipper gael aen boord, spreekt aen den lnytenaul van bet schip, die, na den vrachtbrief nagezien te hebben, de 144,000 fr. ter hand stelt. Eens in hel bezit dezer sonnnc, keert den schipper wederom doch herinnerde zich maer op eene onvolmaekte wyze de plaels der kaey die hem was aengewezen geweest. Hy wacht eene uer, twee uren. Niemand ziende aenkomen, keert hv aen boord terug en verzoekt den luytenaut hqi geld weer te aenveerden. Dezen die den vrachtbrief in handen heeft, antwoord aen den schipper dal hv moest terug naer de. kaey gaen, omdat den persoon die zulk éehe aenzienlyke weerde moest ontvangen niet zou nalaten van te komen. Den schipper keert nog eens weder naer dezelfde plaels, maer zonder betereu uytslag. Niet langer willende wachten, gael hy weder aen booid van den Borysthénc op het oogenblik dal den meester-pakdrager van hel huys Balazzi het zelfde geld komt afevschm Alles komt dan uytde diefte is maer misfukt door de onoplel- tendheyd van den schippei. Den kerel den schipper niet gevonden hebbende op de hem aengeduydde plaels, zal vermeend hebben dal zynen list ontdekt was Men weet niet of den vrachtbrief valscb was. Gewoonelyk in den Oosten, zyn er dry vrachtbrieven, alle dry geweekend, die het inschepen der koopwaren of van het geld bestatigen den eersten word aen liet besluer des paketbools behandigd den tweeden siueiT men aen den persoon die liet afgezondene moet omvangen den derden word door den verzen der bewaerd. Men verneemt dat -dien laetsten vrachtbrief in de handen van den stouten dief zal gevallen zyn. Den schipper die, door zyne onopleliendhevd, de diefte beeft doen mislukken beeft eene belooning van 500 fr. gekregen. Dé Gazelle des llópilaux kondigt eenen beredeneerden brief af, in welken men houd staen dat Verger uylzinnig is. Sinds twee dagen zeggen de parysche dagbladen niet een woord meer van Verger. Van liooger band is hel bun verboden. Hel dorp Echeran, naby S. Jean-de-Losne (Cote d'Or,) is geluygen van eene buytcngewoone gebeurtenis geweest. In eene enkele familie, samengesteld uyt den vader, de moeder en eene vyflienjarige dochter, hebben er denzelfden dag dry plegtigheden plaets gehad. De dochter wierd des morgens begraven den vader van zwilsersche afkomst en prolestam, heeft zich by hel verlaten van liet kerkhof doen doopen, en dewyl de droevige eclilgenooten slechts voor de wel getrouwd waren, begaven zy zich na de pleg_ tigheyd van bel doopsel by den pastor die hun hnwelyk inzegende. Eene korrespondentie, meld onder dagteekening van den 25 Ik heb u gesproken van geneesheeTen, die zich van ambts wege vereenigd hadden met hel doel om den zinneloozen toestand van Vcrger te bestuderen en des noods te bewyzen. Ik verneem dal er, op aendrang van M. Nogent-Sinl-Laurens, den verdediger van den veroordeelden, en die beter dan iemand over den zede- lyken toestand van den ougelukkigen kan oordeelen, eene kom missie is aengewezen, welke door alle teekenen van Vcrger aen zynen redelyken toestand zal moeten rekening geven. Dc zinneloosheyd zou wezentlyk bestaen of zou behendig door Verger geveyusd worden, indien by inderdaed een gesprek gehouden beeft, dat men hem toeschryft, en waeruvt zou voort- spruylcn, dal den keyzer slechts een ding te verrigten hadom een goed voorbeeld van hoogc jnslicie te geven dit zou zyn van hem (VergerJ tol Aertsbisschop van Parys le benoemen. Den verslaggever, door hel hof van cassatie gekozen voor het onderzoek der voorziening van Verger, beeft, naer men zegt tot deszeifs verwerping besloten. Men zegt verder, dat de beslissingen van den verslaggever alle kans hebben om door bel hof aengenoinen te wordendit is ten minsten hel versprcyd gerucht. Latere beriglen melden dat de voorziening in cassatie ver worpen is De opgewondenhoyd van Verger is sederl eenige dagen gansch voorby, en namenlyk sederl dal Mgr. den bisschop van Meaux hem bezocht heeft. RL RGERLY KEN-STAIVD GEBOORTEN Mannelyk Vrouwelyk 5 j HUWELYKEN. 42 P. J De Smedl. landb. mei Calhr Ar\s. landbouwster. Fr. D" Troj»h wedn. van^A. M. Ryns, schvvnwerker. met t'athr. Ceulemans, ïonder hér Jh. Schollaert, 21 m„ Vr)he\dstr. .Maria Anpeliea Dc Vos, brz. 55 j., Bejïynbof. Theophil Van liuff-Itaire, 4 m., /.entstroel. ('ar. Bernaids m m van Bealrici Uousseau, gepeusioimeerden soldaet, 50 j., Gra'-nm. Ros. Tillon, 10 d., Korteridderslr. Dom. Fr. Van de \r]de, ?.o. der ber, 49 j.. Visehin. Jac. Waut-rs, 3 d., VrUieydstr. Theresiu Gabzi-L 17 j Scba. i tieke. - Jnd. Linthout, landb. 18 j., Mylbtke. '.r-. EENK.N I.EERJONCEN VOOK. DE DRLKKEUV.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3