MDAG IS FERRIIARY 18S7. ILFDEN JAERGANG. - AT S46- AELST, den 14 February 4857. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. JRooving en verbeuring van het erfgoed der familiën aen de Kamer door de liberatery voorgesteld. Hebben wy ons niet vergist Gevolgtrekking. Uytslag *Denderm. 5-40 8-05 10-00 3-30 5-30 8-50. Lokerfin 8-05 10-00 3-30 0-00 8 50. •fJrusse) 7-501 845. Mechelen Antwerp., 5-40-8-05 - 10-»3-30. Leuv Thien tuyk, erv5-40 8 05 10 3-30'8-15 Landen, St.Truvën, Hasselt. 5-101Ü-4» -3-30 Gend 8 10-11-25—1-25—8-50. i? Gend, Brugge, Ostende 8-10 11-25 1-25— 3..30 '5-30 le klas langs Denderiiionde. Kortryk, Mouscroen, Kyssel (langs Lede) 8-10 11-25 5-30. Doornvk, Ryssel (langs Ath 7-501-055-15 Nin. Geerardsb. Ath, 7-501-055-158-15. i Bergen, Quievrain 7-501-05—5-15 1c en 2C kl. Te r.BDE staen nl de konvoys. Te ideukm staen de7.e vertrekkende van Ath G-30 4-00 (1-00 en deze vertrekkende van Aelst 7-30 - 1-20 5-30. Staen te OYSBCEM stil al de konvoys uvlgenomen dozen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 8 50 's avonds en Van Dendermonde ten 0-00's morgens en 8-00's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken nvt Ath 6-30 's morg. 4 en 7-15 des avonds. Von Den derleeuw 8-05 's morg. 1-20 en 8-4C des avonds. C.UIQUE SUUM. VAN ROKEREN NAF.K «Dendermonde, Aelst 6-45 9-30 3-15 7-20. Ninove, Oeerardsbergen, Ath 6-45 9-30— 3-15 7-20. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-309-554-00. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde. 6-309-554-007-15. 'Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 0 00 7-15. 'Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) - 9-5547-15. VAN OEND NAER 'Aelst, Bruss, Ninove, Ath 7-tO —12-20—4 307-30. VAN "HUSSEL NAER Aelst, Gend 7-15— 12-30—0-00 8-00. Ninove, Geeraeidsbergeiv, 'Ath (langs Denderleeuw) 7-15 12-30 8-00. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 'langs AcIsO 7-25 - 12-3 1-00 - 8-00 I. ittech') 6-50—8-30-- 0 2 >-4-00. Aelst, 7-2Ö 8-40 - 12-30 4-15 6-10-8 00. DEN DENDERBODE Dezer laetste dagen heeft de volkskamer eenen nuttigen en kostelyken tyd moeten verspillen aen de beraedslaging van eenen voorstel door Al. Frère gedaen, beraedslaging die verscheyde dagen geduerd heeft. Dezen voorstel strekte om de familiëu het verworven regt te ontroovenvan studie- horzen te vergeven aen deze die er, volgens den uylersten wil der stichters, regt toe hebben, want als Al. Frère het regt aen 't gouvernement wilt geven van de oude bestaende studieborzen der familièn te vergeven, is zulks daedzakelyk den eygendom rooven, is den hyzonderen eygendom aen- slaen, is de familiën hare goederen en regten ontstelen En uogtans zie daer wat de liberalers der kamer poogeit als eene wet te doen doorgaen, zie daer hoe de francma- r;ons liberael zyn, zie daer hoe zy den eygendom en t regt van eenieder eerbiedigen. Alen heeft eenen oogenblik gedacht dat de Belgische volkskamer herschapen was in de Conventie van 't jaer 92, in welke conventie men begonnen beeft met de goederen van de particulieren aen te slaen onder schyn van 't alge meen welzyn van Vrankryk te bewerken. Maer men weet al te wel dat dit gewaend algemeen welzyn van Vrankryk slechts het byzonder welzyn was van deze die de verbeu ring dier goederen gedecreteerd hadden, om hunne nieuwe domeynen te vergrooten. Men weet ook dat, na de wet van verbeuring en aenslag der familiegoederen, ook gevolgd is de wet der verdachten (la loi des suspects), die de guillo- tien zoo vreeslyk heeft doen werken, die zoo veel onschul dige hoofden op het moordschavot heeft doen rollen. Wy herhalen het dus. de kamer heeft eenen oogenblik moeten gelooven dat de Septembriseurs-conventie verrezen en zich in Belgiën was komen vestigen. Doch, als men zulke grondstellingen hoort oppeien en de liberaters zulk eene stoutmoedigheyd ziet ten toon stellen, moet men met reden gelooven en voor vast houden of wel dat de Iibe- raters-francmacons de fransche revolutie van 1792 met al hare gruwelen willen doen herleven, of wel in Belgiën het Communismas van de secte der Socialisten, van deze die, om zich persoonlyk te verryken, alle de erfgoederen der familiën in eene en zelfde massa zouden willen ver smelten en er alsdan de verdeeling door geheel 't land van doen, wel te verstaen met inzigl van 't grootste paert, 'f paert van den leeuw, aen hunne vriendekens te geven Dezen proefbal is nog al eens in de kamer geworpen geweest ter gelegenheyd der armen- en hospicengoederen die eenen liberalen ai'geveerdigden in eenen algemeenen blok wilde vereenigen en door'i gouvernement, door eenen minister wilde doen besturen en nytdeelen. Hieruyl ziet men dnydelyk dat er ontwerpen en plannen beslaen om in Belgiën eene revolutie in den eygendom te weeg te brengen en dal men d'eerst.e gelegenheyd de beste zou waernemen 0111 ze tegen den byzonderen eygendom te doen werken en de algënieene verbeuring der goederen in 'twerk te stellen. Ja, wy hebben ons vergist, als wy liooger zegden dat de revolutie in den eygendom welke de liberaters heden in Belgiën willen Ie weeg brengen, eene nabootsing was der Septembriseursrevolutie van Vrankryk, want de fransche Septembriseurs zyn nooyt zoo verre gegaen, zy hebben zoo sterk niet durven werken; gclyk een brusch blad zegt, heeft die afschiiwelvke Nationale Conventie, besmeurd met bloed en schelmstukken van alle slach', niet willen doen 't geen onze belgische liberaters der kamer hebben voor gesteld. Al. Alalou heeft, in de lange woordentwisten, die, ter gelegenheyd des voorstels van berooving, hebben plaets gehad, bewezen dat de Conventie, in 1792 al de verbeu ring of hel aenslaen der goederen van alle kloosters en corporatiën te bevelen, eene uytzondering gemaekt heeft voor de goederen die voor de studieborzen gelegateerd waren. In 1795 is dit besluyt vernieuwdAldus'hebben de fransche Septembriseurs, onder liet bloedig schrik bewind, de eygeudommen en de regten. benevens den uytersten wil der stervenden geëerbiedigd die onze heden- dagsche liberaters zouden willen met de voeten treden. Wie zou oovt geloofd hebben dat liet sansculottismus op onzen vadergrond zou teruggekeerd zyn Wie zou gelöold hebben dat er in eene belgische wetgeving voor stellen zouden gedaen zyn geworden die veel gelykenis hebben met de akkerwet der oude Romeynen, volgens welke de landen der overwonnen natiën onder 'tvolk uyt- gedeeld wierdenHet is bvna ongelooflvk, en nogtans 't is zoo. Het verderf der liberaters-gemoederen moet groot zyn, de trelfelykheyd moet ten meerderen deele by hun- verdwenen zyn als men hooi t dat zulke gedachten op de banken der wetgeving geuyt worden, als men hoort hoe woedend en vermeten de voornaemsie grondzuylen der maetschappelyke samenleving aengetast worden.... Alen zou waerivk bevreesd zyn van de jongelingen aen te raden te gaen biysteren mier 'tgeen er in de kamer afgegeven word, want de byzondersle principcn der samenleving worden er miskend, de gebevligdste regten worden er, door stoutmoedige maer hoogst leugenachtige dwaeliedens, in twyfel getrokken. Wy zullen aen 't land en aen 't nageslacht de namen laten kennen van deze die den maetregel van rooving ge stemd hebben, luinne lastgevers zullen konnen oordeel™ hoe zy in de kamer vertegenwoordigd zyn en aen welke handen zy limine belangen hebben toevertrouwd. Uyt het voorgaende beeft men ook konnen opmerken welke party inde kamer de woordentwisten begint èh liötid draëyën tot groot nadeel der schatkist, tot verlies en nutteloor.e verspilling van den kostelyken tyd. Want, dat men er ivel aen denke, den voorstel van rooving had met de voorhan- dige beraedslaging geen boegenaemd betrek; 't is door een enkel incident teenemael ten onpas, zonder nut of nood- zakelykhevd dat den voorstel is gedaen geweest. Men zou zeggen dat de liberaters het parlementaire stelsel willen vernietigen met hetzelve liatelyk en impopulair te maken, dal zy nogtans wel weten, het publiek is niet onverschillig aen 't geen er in de kamer gebeurt, het publiek weet zeer wel wat er omgaet en het oordeelt dikwils met groote strengheyd en met niet min juyslheyd over den tyd die er gebruykt word. Dit, mael nog zal het volk weten hoe het de liberatersparty moet aenzien, wat rol deze in 't land speelt, en waerheên zy het wilt geleyden. Dit inael nog zal het meer dan overtnygd zyn dat de liberatery niets anders in 't zin heeft dan de venvezenlyking van liet schandelyk- ste despotismus, eene tweede uytgaef der pUinderzuchlige conventie van 1792 rampzaliger gedachtenis. Het bovenstaende was geschreven en gezet toen wy gisteren den uytslag van dezen famensen revolutionnairen roöversvoorstel ontvingen. Na vvf dagen kyven, twisten, schreeuwen en tieren, heeft AI. Frère geen betrouwen in zynen eygen voorstel gehad en hy heeft hem ingetrokken. Alaer Al. Dumortier, willende de opinie der kamer doen kennen, heeft den voorstel van AI. Frère hernomen en eene stemming gevraegd. M. Frère heeft dan gezegd dat hy zyne vrienden verzocht zich te onthouden en dan heeft de stem ming plaets gehad. 53 leden hebben den voorstel verstooten, 36 hebben zich onthouden. Daer ligt den magtspreker Frère nu in het stof te spartelen, maer dit moet aen 't volk en den koning de oogen openen en hun doen vreezen wat er het land zou overkomen, indien by ongeluk de francma- gons van 1847 nog aen 't roer kwamen. Zie hier de namen der leden welke den sanculottischen revolutionnairen voorstel hebben verstooten MM. Boulez, Brixlte, Calmevn, Coomans, Crombez, Dechamps, De Decker, De Haerne, De Kerckhove. Dele- haye, De Liedekerke, Dellafaille, De Man d'Attenrode, De Alerode Westerloo, De Altielenaere, De N'aeyer, De Pitteurs-Hiegaerts, De Portemont, De Basse, De Benesse, De Ruddere de Te Lokeren, De Smet, De Steenhault, De Theux, De T'Serclaes, Dumon, Dumortier, Jacques, Jans- sens, Julliot, Lambin, Landeloos, Le Bailly de rilleghem, Licot de Nismes, Alagherman, Alalou, Alatthieu, Alercier, Alonclieur, Csy, Bousselle, Tack, Thienpont, T'Kint-de Naeyer, Van Cromphaut, Van der Donckl, Van Goethem, Van'Renvnghe, A'an Tieghem, Vermeire, Vilain XII11, Wasseige. Wautelet. Zie bier nu de namen der leden welke zich onthouden hebben AIAÏ. Allard, Ansia i, Anspach, Coppieters 't Wallant, d'Autrebande, David, de Baillet-Lalou -, De Breyne, De Bronckaert, De Bronckere, De Lexhy, Delfosse, De Moor, De Paul, De Perceval, Du Bus, Frère-Orban, Grosfils, Lange, Laubry, Lebeau, Lelièvre, Lesoiune, Loos, Alascart, Moreau, örts, Pierre, Rogier, Siuave, Tescb, Thiéfry, Tre- mouroux, Vandenpeereboom, Verhangen, Vervoort. HULDE AEN DE TREFFELYKHEYD Voorleden maendag leverde het begin der zitting van de vtilkskanier een statig looneel op al de gemoederen waren diep ontroerd, alle herten pynlyk «eugeduen door het afsterven van eenen groot™ en deftigèn burger, wiens geheele levensbar» eene aeneenschakelmg geweest is van ehristelyke en maelschappelyke deugden, welke bovendien door uytgestrekte wetenschappen en een schrander verstand bekroond waren. Dien man was M. den Graef Felix de Alerode, den zelfden die in 1830 lyf en goed le pande stelde om onze nationale onafhaiiglyklieyd le helpen stichten, en die, in eene schitterende politieke loopbaett van 27 jaren, aenhou- dend met eenen onvermoeyelyken lever, met de zeldzaemste onbaetzucliligheydmet de wonderlyksle zelfsopolfering aen t geluk van godsdienst, vryheyd en vaderland gearbëyd heeft. Ja, wy mogen van den doorluchtigen afgestorvenen zeggen, zonder vrees van door iemand tegengesproken te worden, dat zyn leven zoo byzonder als openbaer het eervolste, liet vleklooste en vaderlandlievendste van geheel Belgiën is geweest. Van die waërheyd doordrongen, nam Al. Rogier den eersten het woord om in korte maer wel gevoelde woorden eene schitterende hulde aen de Ireffelykheyd van den edelen Graef te bewyzen. Deze taek kwam aen M. Rogier toe als ambtgenoot van Al. De Alerode in liet voorloopig gouvernement, in 't nalionae! kongres en in de kamer der volksvertegenwoordigers deze taek, Al. Rogier beeft ze weerdiglyk, ja, allerdeftigst volbragt. Sprekende volgens de ingevingen eener diepe overtuyging, heeft den redenaer al de herten der aenwezigen diep getrotl'en zyne woorden, die als peerlen op het koude iyk van den verdienstelvken en achtbaren man nedervielen, deden de oogen van geheel de kamer schemeren en ontrukten tranen van droefhevd. aendoening en dankbaerheyd, die alleen aen hoogst uytge- lozene zielen ten deele vallen op het oogenblik dat de onverbiddelyke dood haer komt rukken van uyt het midden der samenleving, waer zy slechts verbleven hebben om te stichten, om goed te doen en uytwischbarq merkleekens van de edelste deugden na te laten. Om onze landgenoten te doen zien wat oneyndig ver mogen de ware trelfelykheyd en onberispelyk leven uyt- werken zelfs op den geest van eenen politieken tegenstrever, gaen wy hier de woorden van AI. Rogier aenboeken, zy zyn eene gedenkzuyl ter geheugenis van hem die aen geheel 't land het onbetwislelyksle voorbeeld eener weergalooze trelfelykheyd en vaderlandsliefde gegeven heelt. Zie hier boe Al. Rogier zich heeft uytgedrukt Het verlies van ons achlbncr medelid, Hl. de Merode, zal levendig o|i al de banken dezer kamer gevoeld worden, wont, elkeen van ons herinnert zich de bvzondere en openbare deugden rlie den nytmuiilenden huiver welken het land verliest, onderschevdden, err hem tol zoo horigen .■reed de achting van eenieder acnhevnlen. Hel verheven karakter van lii. de'Merode en zyne vurige overtuygingen hadden hem zells de'hoogachting zvner politieke tegenstrevers verworven. Op eenen dag gelyk dien van heden, zyn er geene politieke vyanden rneer slechts vind men persnoneu the zich vereenigen om hulde te bewyzen aen een leven vol achting en opofferingen aen den ziiyversten roem des lands, aen den verknochten en edelmoediger! burger, die magtig heeft medegewerkt voor de onafhajlglykhayd van het vaderland. Den graef de Merode was eenen grooten burger, een edel kaïaUer, wiens titels van roem verbanden zyn mei de inrigling onzer nationale onofhaiip- lykheyd. Hy heeft niet opgehouden krochtdadigivk en nroedigljk te verde digen, wat try uyt alle zvire inagt had iielpen opregten. Ond'ei dit betrek mag men zyne dood als een openbaer onheyl beschouwen. De kamer is aen dit doorluchtig leven eene betuoning verschuldigd, om aen allen te doen zien en te binnen le brengen dat het land degene die' het wel dienen niet vergeet en de getuygenis der beweren" diensten behoud. Ik laet aen de kamer de zorg over de beslissen welkdanigc bclooning behoort gedaen te worden. Ondertusschen vermeen ik d"at ei in liet vcrledene gegevene voorheelden hestaen die ons den weg dien wv vol gen moeten aenduvden Wanneer den graef Frederik de Alerode broeder van onzen medegenoot, stierf, ten gevolge eener wonde die lrv voor het vaderland strydende, bekomen had. was het Kongres niet verea- derd, want hei was op het eynde van October, maer later deze roenrrvke vergadering, om hulde te bewyzen aen de heldhaftige verknochtheyd 'van een groot slagtoffer der omwenteling, besloot licli in korps te begeven naer den lyksdienst van den burger die voor hel vaderland was gestorven Ik vraeg dus, dal de kamer beden hetzelfde doe, en beslisse te zullen in korps bywooiren den Ivkdienst van een medelid wiens verlies nog larie onder ons zal gevoeld worden Nadien heeft den grooten vaderlandsvriend, AI. Dumortier liet woord genomen, doelt is door de tranen die hem over-

De Denderbode | 1857 | | pagina 1