mm. 22 FEBRUARY 1887. AELST, den 21 February 1857. De liberaters in de Kamer. ELFDEN JABRGANG. N' 517- Vertrekuren uyt de Statie A el si AAER: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Was deze kamming genoeg Altyd onregtveerdigheyd SR Gend, -Brugge, Ostéude 8-10 -11-25 1-23— 3-..30 5-30ïc klas hings Dendermonde. Kiortryk-, Mouscroen, R'yssel (langs Lede) 8-t0 5 11-25 5-30. •Qenderm. 5-40 8-05 10-00 3-30 5-30 8-50.1 'Lokeren 8-05 10-00 3-30 0-00 8-50. 'Brussel 7-50—1—8-15. Mechelen Antwerp., 5-40 8-05-10-»3-30. ■Leuv Thien Liivk, Verv5-40 8-05 10 3-30'815 Doornyk, Ryssel (langs Ath /-50—l-Oo—5-15 landen,St.Tru'vKn, HasstUl. 5-40—10--3-30 Nin. Geerardsb. Ath, 7-80—4-05—5-15—8-15. Gend 8-10—11-35—1-25—8-60. g Bwgen, Quievrom 7-50—1-05—5-15 l°en2«kl. 'ïe LEDE staen ril de konvoys. Te idecem staen deie -sertrekkende van Ath 6-30 4-00 0-00 en det.e vertrekkende van Aelst 7-30 —1-20— 5-30. Staen te GïSECEM. stil al de konvoys nytgenomen dcien vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens cn 8 50's avonds en van Dendermonde ten'0-00's morgens en 8-00's avonds. Staen te Santeebgen de vertrekken uyt Ath 6-30 's morg. 4 en 7-15 des avonds. Van Den derleeuw 8-05's morg. 1-20 en8-lÖ des avonds. •ClItQl'E SCUM. VAN LOKEREN W.K Dendermonde, Aelst 6-45 9-30 3-15 V-21L Nïnove, Geerardsbergen, Ath 6-45 9-30 3-15 7-20. VAN ATII NAER 'Geeraerdsbergen., Ninove, Aelst, Dendermotide, Lokeren 6-30—9-55— 4-00. Geeraerdsbergen, Niuove Aelst, Dendermonde. 6-309-55—4-007-15. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 0 00 7-15. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 9-55— 4— 7-15. VAN GEND NAER Aelst, Bross, Ninove, Ath 7-10—1*2-20 4 30 7-30. VAN BRUSSEL NAER: Aelst, Gerrd 7-15- 12-30—0-00 8-00. Ninove, Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw) 7-15 -12-30 8-00. VAN DENDERMONDE NAER 7 Brussel langs AelsO 7-25 - 12-30—0-00 - 8-00 fl. Mech) 6-50—8-30—10 -20— 4-00. Aelst, 7-25 8-40 12-30 4-15- 6-10^8-00. DEN DENDERBODE De woordentwisten over de eerste stemming van het wetsontwerp op den exaemjury hebben, gelyk wv het reeds -deden opmerken, buitengewoon langgeduerd en aen 'tland veel geld gekostmaer zy zullen nogtans eenen nuttigen kant hebben, zy hebben aen 't land en aen den koning doen zien welke de plannen zyn der liberaters en waer zy de natie willen heenvoeren. Eene der bietste zittingen van de Kamer beeft ons nog een staelken opgeleverd waerover wy een woord te lossen hebben. Zie hier ter welke gele- genheyd M. Rogier, wel te verstaen Rogier den vremdeling, heeft ■zich al wederom doen opmerken door de onbe-choftheyd zyner woorden. Dezen vremdeling, die alles aen Belgien verschuldigd is, durft alle oogenblikken onze godsdienstige gevoelens op de schaemteloosste wvze komen aenranden. In de zitting van 13 dezer maend, na de stemming van den art. 40, by welken er vastgesteld word dat de studieborzen door den Staet te geven aen de jonge Belgen zonder fortuyil ■en eene hooge bekwaemheyd bezittende, zullen verleend wor den, kon M. Rogier die stemming met verkroppen, hy kon zonder tegenstand de billyke schikking niet laten doorgaen waerby de studieborzen van het gouvernement niet meer toegestaen worden aen twee geprivilegieerde universiteyten, maer wel persoonlek aen de leerlingen zonder onderscheyd waer zy studeren Den vremdeling had de ga! daer- door geroerd, hy opperde dan de meest aenhitsende vraeg- stukken en keerde tot de beraedslaging terug die dags te voren gesloten was, hy klom zelfs tot aen de bissehoppelyke vermaenbrieven, en dit wel om de katholvken, dit is te zeggen de Belgen te beledigen in datgene wat zy 'tgehey- ligste en 't eerbiedweerdigste hebben te weten hunnen godsdienst, hunne gewetensMaer dit moet niemand verwonderen, 't is de gewoonte van den vremdeling Rogier, die vergeet wat hy en zyne familie aen de Belgen, die hy zoo driftig beledigt, verschuldigd zyn. Ook heeft men hem doen gevoelen, als hy bezig was met beledigingen naer 't hoofd der katliolyken te werpen, dat wy Belgen waren, 't is te zeggen dat dc Belgen aen hunnen godsdienst ver kleefd zyn en dat hy, vremdeling, het regl niet had ons te komen honen en beledigen. Opdat elkeen konne oor- deelen, zullen wy hier eenige zinsneden geven van 't geen Rogier gezegd heeft Op zynen gewoonen toon van onheschoftheyd, vraegde hy of wy zedelijk vry waren. Staet hst aen de katholyke ouders vry hunne zonen naer de gendsche of naer de brus- seische universiteyt te zenden Onbeschofte vragen die gedaen zyn om de bisschoppen te honen en de katholyke Belgen te beledigen die de voorschriften van hunnen g dienst volgen. M. Dellafaille heeft aen den vremdeling geantwoord dat dit een vraegstnk van geweten was. Maer zyne onbeschofte aenrandingen tegen de akten der bisschop pen voortzettende, heeft Rogier andermael gezegd zyn de ouders vry 1 Wat doet gy dan met de herderlyke brieven uwer bisschoppen En om zyne trouwelooze taktiek nog vei'dej" te dryven, zegde hy nog Indien gy aen de herderlyke brieven uwer bisschoppen geen geloof geeft. zyt in opstand tegen hun Is het mogelyk de trouweloosheyd en d'onverdraegzaem- beyd verder te dryven Is het mogelyk grovere beledigin gen in de wetgevende kamer eener roomsch-katholyke natie tegen het gezag harer kerkelyke overheyd te hooren En nogtans dit moeten wy hier verdragen van eenen vrem doling, die van arm dat hy was, hier op onzen vaderland- schen bodem eer, gemak, rykdommen en een kiekskens- leven gevonden heeft 1Waerlyk dit is hard om ver kroppen en 't is ook daerom dat den achtbaren heer Dutnortier zich verhaest heeft den franschman Rogier op zyne plaets te stellen met hem te zeggen Welk is den nieuwen grond waerop men ons komt <i stellen Dien nieuwen grond, is den grond der tegen- revolutie door de onverdraegzaemhevd; dien nieuwen grond, is den oorlog legen de godsdienstige denkwyze, den oorlog tegen de Kerk. Het is zelfs willen verder gaen 't is in ons inwendig willen dringen en ons ondervragen wat ons geweten ons oplegt. Want wat komt men hier doen Men komt ons vragen of ons geweten ons toelaet onze kinderen naer dees of geen onderwysgesticht te zenden. Maer als men zich aldus uytdrukt, 't is dat men -ons geweten in het spel brengt, 't is ons inwendige dat men ondervraegt. Nu, volgens de grondstellingen die in onze constitutie ge ef schreven staen, zyn de denkivyzen en de gewtens vry, en gy kont zonder de grondwet te schenden ons met komen vragen wat ons geweten ons oplegt. Men brengt hier ook de herderlyke brieven der bis- schoppen op het tapyt. Afet wat regt doet men deze brieven hier tusschenkomen Sedert wanneer bestaet de constilutionnele vryheyd van denkwyze in Belgien niet meer De bisschoppen gebruyken niet alleen hun regt zy oefenen eene pligt uyt als zy aen deze die in de Kerk geloo vcn de ge varen van dees of geen onderwys aewtooneu. Maer ilc ga u zeggen wat gy wilt'tis als de openbare denkwyze een onderwysgesticht verlaet, de penningen der schatkist komen er tusschen om de leerlingen te dwingen a dit gesticht by te woonen, den oorlog voeren tegen d'open bare denkwyze met het goud van den budget, DE JONG- HEYD DWINGEN GODDELOüZE LEERINGEN TE VOLGEN TEGEN WELKE HET LAND OPSTAET DIT IS UW STELSEL, ZIE DAER WAT GY WILT...» Alhoewel deze kamming nog al tamelyk scherp was, heeft M. De Theux er nog een burstelïngsken bygevoegd met aen meester Rogier het volgende ongewasschen toe te douwen Het inzigt van M. Rogier heeft met anders geweest dan te protesteren tegen de herderlyke brieven dei' bis- schoppen. Hy spoort ons aen om de rol van paus te a spelen. De bisschoppen hebben gesproken, de kamer, zegt hy, moet protesteren. Is T nu eene godsdienstige of zedelyke protestatie die de kamer moet doen? Dit is 'tgeen M.Rogier wilt. Kan men zich beklagen dat de a katholyke bisschoppen aen de katholykén zeggen gaet naer geene israeliiïsche of joodsche scholen, gaet naer geene protestantsche scholen Zy hebben zoo veel regt o van dit te zeggen dan van te zeggen gaet naer geene francmaconslogiën, gaet naer geene joden- noch protes- tantentempels, zonder dit is den katholykén eeredienst afgeschaft. De vryheyd is niet gesehonden omdat eenen prolestantschen Domine aen de katholykén zegt gy zyt in dwaling, en dat de katholyke bisschoppen antwoor- den gy zyt het die in dwaling verkeert. Eiken ëere- dienst heeft zyne regels, zyne principen, zyne geloofs leeriugen de vryheyd der eerediensten is niet de ver- nietiging der eerediensten. Deze aenmerking is toepasse- lyk aen het vraegstuk van 't onderwys 't welk zoo nauw met den eeredienst verbonden is. Het is aldus dat men goed regt gedaen heeft over de uylvallen van den vremdeling Rogier tegen onzen gods dienst, tegen onze goede gevoelens, en tegen onze vryheyd van handelen 't is aldus dat de onbeschofte aenrandingen tegen de bisschoppen zyn afgekeerd, en dit was hier noodig, want 't is by de liberaters-francmagons, by de goddeloozen en ougeloovigen eene listige gewoonte omdat zy den katlio lvken godsdienst niet regtstreeksin zynegrondpunten durven noch kunnen aenranden, zy doen het onreglstreeks door ver keerde middelen met namelvk deszelfs bedienaers te beledi gen, hatelyk te maken en te schandvlekken.Wy weten dit van over lang, hunnen Meester Voltaire heeft niet voor niet gezegd dat zy altvd en gedurig moeten lasteren en liegen dat er toch iets zal van overblyven. Doch dit mae! is er niets van over gebleven ten zy de schande voor de aen- randers van zoo plat geklopt te zyn geweest als vygen, en hunne revolutionnaire plannen bekend te hebben gemaekt, door welke zy zich de verachting des volks op den hals zullen halen en aen 't land de oogen openen om te zien waer zy het zouden naer toe leyden, moesten zy nog eens het bestuer in handen krygen. In ons Nr van 19 October lest hebben wy geprotesteerd tegen een schreeuwend onregt wélk onze provincie wierd acngedaen door de ongelyke verdeeling der geldsommen welke de kamer gestemd heeft voor het leeger onderwys. Wy zegden dan dat 900,000 franks waren uytgesteken om onder de verschillige provinciën des ryks verdeeld te wor den en dat onze provincie, die 't zesde deel van Belgien uvtmaekt, 130 duyzend francs in die som van 900,000 moet storten. Wy voegden er by dat onze provincie, wel verre van die 130,000 fr. te genieïen. gelyk het billyk en regt- veerdig zyn zou, zich van die gestortle som omtrent de helft ziet ontnemen om naer andere rykere of min nood- hebbende provinciën gesluerd te worden. Ja, inwooners van Oostviaenderen, gy moogt het weten gy hebt verleden jaer 150 duyzend francs in de schatkist gestort om het leeger onderwys in uwe provincie te helpen ondersteunen, en men heeft er u slechts 80 duyzend van toegewezen, de overige 70 duyzend zyn naer andere pro vinciën gestuerd om aldaer, ten uwennadeele, besteed te worden. Wy zeggen ten uwen mdeele, omdat onze pro vincie zoo veel, ja veel meer gebrek heeft dan andere provinciën omdat onze provincie -talryke parochiën en oole uytgestrekte boerenwyken telt waer noch school- fokael, noch onderwyeer, nocli opvoeding bestaen en die daerdoor in eenen staet van zedelyke verlatenheyd ver- keeren die hun allezins schadelyk en nadeelig zyn. p deze onregtveei'digheyd, roepen wyde aendacht van onzen gou verneur en van de provinciale raedsheefen aen wie de verdediging der gemeente belangen is toevertrouwd. Wy smeeken hun, in naem der zedelyke en stolfelyke opvoe ding, dien staet van zaken te doen ophouden en te zorgen dat onze provincie, die het zesde deel van's lands contri- butiën betaelt, niet voortdurend in hare voornaemsLe be langen verkreukt en verdrukt worde. Doch, is 't deze onregtveerdigheyd die ons van daeg doet alarm roepen Is 't deze onregtveerdigheyd alleen waertegen wy te protesteren hebben? Wy zouden het wenschen, maer ongelukkiglyk 'tis niet zoo: het schvnt dat onze provincie gedurig het mikpunt zyn moet der verdrukking, het sehynt dat onzen gouverneur zich weynig bekommert om de regten onzer provincie te doen gelden, en dat zy op eene liberale wyze moet gestraft worden omdat zy geenen eenen liberaler naer de kamer heeft gezonden. En welke reden hebt gy, Denderbode, om zoo eene be schuldiging te staven? zal iemand ons vragen.... En wv antwoorden dat de bovenstaende reeds zou vergenoegende zyn, maer dat er eene tweede nog grovere reden "komt gegeven te worden namelyk de ongelyke verdeeling die er wederom op handen is van de nieuwe op te bouwen school gebouwen in de negen provinciën des ryks. En inderdaed, volgens eene opgaef van wege de provin ciën, zouden er in 1857 moeten uytgeVoerd worden, in wat schoolgebouwen aengaet 6 plans in Antwerpen; 32 in Braband; 14 in West- en W*5 IN OOSTVLAENDEREN; 22 in Henegouwen; 13 in Luyk 16 in Limburg; 12 in Luxemburg; 5 in Namen te samen geschat op 1,230,225 fr. 99 c. De provinciën betalen hierin zooveel, dat er voorden Staet 305,179 fr. 90 te betalen overschiet. Gelyk men ziet, staet onze provincie al wederom van achter, zy staet er al wederom op den armen met DRY plans, net als of ze geene eontribuliën aen den staet op- bragt, net als of de inwooners geen onderwys noodig had den, net als waren al onze gemeentens en talryke groote boerenwyken met ruyme schoollokalen begiftigd En nogtans, 'tis zoo verre van daer onze provincie, wy herhalen het, betaelt alleen het ZESDE DEEL van geheel den budget des ryks, onze inwooners, onze gemeentens vragen en liervragen gedurig naer behoorlyke schoolgebou wen omdat er een zoo groot getal parochiën en uytgestrekte wyken zyn waer alle onderwys ontbreekt by gemis aen lokalen. 'ïerwyl onze provinciën hare penningen naer an dere provinciën ziet overdragenmoet zy zelve in nood verkeeren; terwyl andere provinciën vaste middelen van bestaen hebben," ontvangen zy 't geld dat Oostviaenderen betaelt en dat aen Oostviaenderen, ten onregtte onttrokken word. Kortom, 't is de verkeerde wereld de provincie die meest noodig heeft en meest betaelt krygt minst en dit wel om met haer geld andere provinciën te begunstigen die in haer eygen onderhoud konnen voorzien. Zal dit blvven duren Wy hopen neen, ondertusschen sporen wy de Oostvlaendersche dag- en weekbladen aen met ons de stem te verhellen en bv vrienden en kennissen aen te dringen opdat er welhaest aen een zoo schreeuwende onbillykheyd voor goed een eynde gesteld worden. Zoo lang de onderwys- wet bestaet. hebben wy 't regt en de pligt te zorgen dat'er ons uyt onze gestortte "penningen vergund worde wat ons, volgens de verdeelende regtveerdigheyd toekomt. Wy zullen dus in 't kort op deze stof terugkeeren en vragen, protesteren en henragen tot dat er ons regt gedaen worde.

De Denderbode | 1857 | | pagina 1