CONCERT TE LEDE, Winterjaermerkt te Lede. Berigt. BERIGT. BERIGT. Merkwaerdige Boom-Venditie VERKOOPING Openbare Verkooping De volgende heeren uyt ons arrondissement zyn geroepen als ju reen die moeten oorddeelen over de zaken begrepen in de aensiaende serie van den toekomenden zittyd des hofs van assisen van Oosi-Vlaenderen MM. L. Diricx, schepenen te Geeraerdsbergen, M. De Cock, burgemeester te Geeraerdsbergen, F. Van Varenberg, negociant ie Geeraerdsbergen,F. Van Wetter, fabrikant te Geeraeids- bergen, M. De Deyn, notaris te Ninove. Te beginnen van den 17 dezer, te middernacht, zyn, op bevel van den gouverneur de bareeren op de groote steenwegen dezer provincie geopend. De brusselsche dagbladen kondigen aen dat M. den baron Snoy, provincialen raedsheer, de kandidaluer der bewarende party aenveerd, om in de kamer den opvolger te zyn van M. den grael' Felix de Merode. De liberalen schynen tegen hem als mededinger te willen stellen, M. Nelis, fabrikant ie Virginal. Den heer Louis De Lalieux, dien men uylgenoodigd had om zich als kaudidael voor te stellen ten eynde wylen M. den graef Felix de Merode, in de kamer der volksvertegenwoordigers op te volgen, schryfl aen de Emancipation dal hy van zyne kandidaluer afziet ten voordeele van M. den baron de Snoy, hy wilt geene verdeeldlieyd brengen in de stemmen der bewarende party. Gevangen voor schuld. De ontwikkelingen van den voorstel de Brouckcre, belrekkelyk den ongelukkigen grysaerd van 74jaren, die sedert acht .jaren voor schuld ie Brussel gevangen zit, zyn gedrukt en acn de kamer rondgedeeld. Deu man, wiens langdurige en smertelyke gevangenis, de oor- zaek is van deès wets-voorstel, is eenen franschman en volgens eene korrespondentie uyt Brussel, Mequillel geheeten. Men verhaelt (en dezen opzigte eene belangwekkende byzon- derheyd, welke nog meer de aendacht op dien ongelukkigen doet vestigen. Mequillet was vroeger eenen man, die eenig fortuyn in de wereld bezat, tydcns Lesurques in Vrankryk geguillotineerd wierd. Lesurques was schuldig erkend aen de moord, gepleegd op den postbode van Lyon en echter, na dal hy de doodstraf onder- staen had, vond men de wezenlylce daders, die dan ook de dood straf ondergingen. Den armen scbuldenaer heeft destyds een groot deel van zyne fortuyn opgeofferd, om de herstelling van Lesurques te bekomen edelmoedige opoffering inderdaed, en die ten voordeele van zyn karakter pleyt. Mequillet zit, zoo als wy gezegd hebben, reeds acht jaren vast en dit voor eene som die, als hy ze gestolen had, hem slechts tot omtrent vyf jaren had doen veroordeelen. In dat geval zyn er voorzeker nog meer in ons land en hoevelen zyn er wel ligt niet reeds in de gevangenis gestorven. Waerom enkel omdat zy te arm waren, om eene schuld te kunnen betalen Den voorstel van M. De Brouckere is regtveerdig, en zal ieders goedkeuring bekomen doervan zyn wy vooraf zeker. (Handelsblad.) Den 15 dezer, om twee uren nanoen, heeft men in eenen gracht hy den scheidedyk te Dendermonde, het verrotte lyk ge vonden van Pieler De Bruyn, oud 21 jaren, surnumerair, woonen- de te Grembergeii, en zoon van den heer ontvanger der eontribu- fién Si-Gil lis by Dendermonde. Dien jongeling wits sedert den 26 december laetst verdwenen, zich naer Overmeire begevende, om er, naer het schynt legen dank, het interim waer te nemen van kommies der aecynsen. De compagnie der spoorboen van het Noorden komt eenen menschlievenden inaefregei te nemen die door iedereen ten hoogsten zal goedgekeurd worden. Al de rytuygen van 5e klasse zullen in 't toekomende gesloten worden met vensters in plaets van gordynen die de reyzigers zeer slecht beschuiten tegen de strengheden van het saizoen. Zekeren Theodore Savelkaef had woensdag laetst te St- Nikolaes in de estaminct van het hotel den Anker, den paletot van eenen reyziger gepast en goedgevonden er mede te vertrekken in de statie zag eenen politie-ageut dat dit kleed dien man niet wel paste eb vond goed den maskerade achter den grendel te zetten. Den reyziger heelt zynen paletot terug gehad en den dief is vrydag ter beschikking van den proktfreur des konings te Dendermonde gesteld. Dynsdag kwam M...., kleermaker, te Brussel met de Consli- tulion, uyt New-York terug, die in de nieuwe wereld was gaeu forliryn zoeken maer die, eylaesop zyn tandvleesch is terug gekeerd. Den man speelde echter den groolen heer, Gisteren kwam hy in vigilant aen liet Hotel du Rhin, Den gar^ot) dacht niet andersof hy kreeg eenen voornamen personnel) te gastmalen, en betaelde, op bevel des kleermakeis, den vigilant- koelsier. Binnenkomende, vroeg hy een ilesch beyersebbrer verder te eten, te slapen kortom den man scheen daer te willen nestelen. Ongelukkiglyk eyschle den gar<;on de vigilantskosten terug, en toen na veel haspelen de politie den marquis iP Aiguille, by de kraeg vatte *en naer den amigo bragt, vond men dat hy vóoizien was van... tuee cenlimen. Deze week is voor het hof van cassatie hepleyt geworden, de zaek van Désiré Vervnet lot vyftien jaren dwangarbeyd en tentoon stel ling verwezen voor diefte begaen ten nadeeie van den graef de Liedekerke. Vier middelen waren tot staving der voorziening ingebragt. Na eene korte beiaedslaging heeft het hof de voorziening van Vervaet verworpen Dit vernemende, was Vervaet zeer neêrslaglïg. Hy heeft aen 1 »ien koning eene vraeg van genade ingediend, in den nacht van vrydag tot zaderdag zyn er by eenige inwooners vau Fvergem konvnen geknapt. Zaterdag morgeml kwam den (IinIct dezer diefte met zynen buyt naer de stad om hem aldaer te verkoopen, zonder zelfs te overleggen dat er buyten de Brtrgschepoorl agenten van politie zyn. Aen eenen dezer bedienden verdacht voortkomende, wierd hy vergezeld tol in de stad en op de Bolermerkt onder den Gend- schen toren gesteken, om op zyn gemak aen le loonen hoe hy in bezit van die schoone vierpootige dierijens gekomen was. De verledene week, zyn de groote gebouwen die te Stavelol, provincie Luyk ('t is een oud klooster) tot siadhiiys, gehoorzael van liet vredegeregt, school en kazernen der gendarm ry dienen, dooreenen geweldigen brand in assche gelegd. 'T is omtrent 7 uren en half 's avonds dat den brand is uvtge- borslen boven de zalen gebruyki door do school en door den ge- meenleraed, in de plaelsen waer het voeder voor de peerden der gendarmen'. De vlammen bobben zich langs liet dak op de spoedigste wyze uytgebreyd en welhaest was den linker vleugel der gebouwen, onlangs hersteld, gansch in vuer. In min dan een kwartier tiers was alle hulp nutteloos. De archieven der gemeente zyn gered geworden de gendarmen hebben ook een deel van hun inobilier aen den brand kunnen onttrekken maer hunne bevoorradingen zyn vernietigd als ook al wat de school bezat. De gebouwen waren verzekerd. Men kent de oorzaek van den brand niet. De schade is zeer groot. Er word uyt Kortryk gemeld dat het feest. M. Conscience zondag aldaer opgedragen, zeer luysterryk is geweest. De eereplaels, zoo men wel denken kan, was voor den held van het feest bestemd, en nevens hem. aen zyne regter zyde, zat M. Danneel burgemeester van Kortryk, en aen zyne linker bevond zich M. Van de Venne, burgemeester van Sweveghem. Men telde, in hel geheel, 112 tafelgasten, ouder welken men MM. De Haerne, Boulez en Tack, leden der kamer, opmerkte. Verscheydene heyldronken zyn voorgedragen. Den eersten wierd ingesteld door M. den burgemeester van Kortryk Aen den koning en zyne doorluchtige familieDe Brabanconne wierd uylgevoerd, en de luydruchtigste en warmste loejuyehingen onl- haelden deze duerbare gezondheyd. Eenen dubbelen heyldronk wierd M. Conscience opgedragen, eenen in versen door M. Benier, en eenen anderen in proza door M. Constant Berlemont, voorzitter der maclschappy den Leeuw van Vlaenderen. Andere geleerde en letterkundige spraken redevoeringen uyt, in welke zy hulde aen hel talent van M. Conscience loebra»ién[ en onder de sprekers zullen wy devolger.de noemen MM. De Haerne, Mussely-Boudewyn, Vau Duyse en den baron Jules de St-Genois. Er word ook lezing van eenen brief van mevrouw Van Ackere gegeven. M. Conscience heeft op eencf deftige wyze geantwoord, en zyne woorden, vooral als hy «en gunste van het vlaemsch sprak, hebben indruk gemaekt, Onnoodig is hel ie zeggen dat de herlelyke woorden des helds van het feest met eenen donder van loejuyehingen en vreu"de- kreten zyn bejegend geworden. Uil deel der leest is geêyndlgd, door het voorlezen eener Ode van M. Pr. Van Duyse, en de leest is in het beste order afgeloopen, en zal nog lang eene zoete herinnering by al de aeuwezigen doen ontslaen. Sinds eenige jaren, ómwaerde M. Van Laele-Van Houeq, zeepzieder te Meenen, dat men hem geld ontslooi. Noovt had hy op het spoor van dm dief kunnen geraken, wanneer hy eenen zyner werklieden kwam verm heden. Hy verwittigde de gendar merie, die zich in den iiaclu van 15 tot 14 dezer op loer'stelde. Inderdaed, om 4 uren 's morgens, kwam den genaemden ib Baston stillekens in hel kantoor, opende een schuyf én nam er geld uyt de gendarmen sprongen toe en namen hem aenslonds by de kraeg. Men schal op 1000 fr. hel geld dal dien kerel in eenige jaren ten nadeeie van M. Van Daele gestolen heeft. Beeds by verscheydene herhalingen heeft men gewag ge maekt van de gevaren die de toegangen des torens van Si-llermes- kerk te Bousse bedreygen. Doudeidag laetst, omtrent den middag zyn er wederom twee zware steenen van losgerukt en op den openbaren weg komen neerploffen de twee grootste brokken zyn naer het sladhuys overgedragen, en wegen ruyin twintig kilogram men te samen. Men siddert van schrik wanneer men aen de rampzalige gevolgen denkt welke dergelykeu staet van zaken zou kunnen le wege brengen. Wy roepen dus nog eens de aendacht der bevoegde overheyii wegens deze zaek in. Den 10 dezer heeft er in het inwendig des gevangs van Sinl-Bernard eene moordpooging plaets gehad, zie hier in welke omstandigheden. Eenen woordentwist was vroeger ontslaen lusschen eenen gevangenen en eenen der toezieners van het werk buys der wevers, die zelf ook eenen gevangenen was. Dezen woordentwist had in het hert van den eersten eenen dooven haet gebroeyd hy maekte aen twee andere gevangenen zyne bezwaren bekend en de vraek- ontwerpen die hy deswege koesterde. Men bezorgde zich een mes onder de werkgereedschappen dit mes wierd met al de noodige voorzorgen bereyd en geweteyr.delyk dynsdag laetst, het oogen- blik gunstig meenende, werpen zich de dry samengezworenen op gemelden toeziener, en den opsloker brengt hem in de rigling van hel hoold eenen steek toe. Deu toeziener heeft nogtans den aenslag weien af te weren, en slechts eene geringe wonde aen zyne hand hekomen. De dry pligiigen zyn ter beschikking gesteld geworden van hel parket der r egt bank van Antwerpen. Eene groote godsdienstige tvding komt te Sl-Pelersburg eenen levendigen indruk te maken. De prinses Barialinsky, moeder van den opperbevelhebber van het russisch leger in den Caucasus, en eene der uytstekendste vrouwen des keyzerryks, zoo door den invloed barer verhevene hoedanigheden als om hare nylgestrekte rykdommen, heeft, te Boomen, in de Sinte-Pieterskerk het kalholyk geloof omhelsd. Deze vrouw by uylmuntendheyd bereydde zich sedert lang tot die groote daedzaek, door de beoefening van allerhande christelyke deugden; baer hert gloeyde van liefde. St-Petersburg is haer verscheydene liefdadigheidsgestichten verschuldigd, welke zy allen met hare eygene penningen heeft doen opreglen. Over twee jaren heeft zy zich, in eenen afgezotfderden wvk der hoofdstad, eene zeer fraeye kleyne abldy in golhischen trant hoen bonwen waervan zy den titel van overste heeft aengenomen. Wat zal er geworden van dit geesielyk oasis in 't midden der vermaken van Sl-Petersburg aengelegd Zullen de jonge zusiers welke de prinses Barialinsky rondom zich heelt weten le vereenigen, het voorbeeld barer overste navolgen Zullen zy zich tol hel kalholyk geloof bekeeren Zulkdauig is hel vraegsluk waermede elkeen zich bezig hond. Eenen armen voddenraper te Parys, was dionken van zynen zoldertrap gevallen. Hy stuykte op den neus die begon te bloeden zonder bel bloed af te wisschen, klom hy wéér zoo goed als slecht, naer boven, en legde zich le bed. Zyne kal, aengeloki door liet bloed, is in hel bed gekomen en heeft 's mans neus half opgevreten. Den zal lap oulwaekte vat: de pyn, toen zynen neus reeds by na geheel weg was. Voor eenige dagen zag men met verbazing het pleyn Belle cour, te L\on, eenige officieren die in gisprek waren en voort- wandelden- met eene religieuse zuster met een houten been, en die dry eere kruysen droeg. De nieuwsgierigen vernamen weldra, dat deze religieuse, zuster Veronica was, in ue wereld genaeind mejufvrouw Nurval. Toen zy nauwelyks 50 jaer oud was, vertrok zy op de eerste uyinoodigiug naer Yarne, om daer de cholera- lyders le verzorgen, en zy verliet hel gast buys dier stad alleen, om op het slagveld, lol onder hel vvandelyk vuer, de gekwetsten te gaen verbinden. De liefderyke zuster wierd zelve ernstig ge kwetst by de uytoefening ham meuschlievende bediening; haer verbryzeld been moest worden afgezet, en uyt handen vqn den opperbevelhebber zelf, ontving zy, le Inkermann, hel kruys van Eere-Legioen. Na hel sluyteu van den vrede verbleef zuster Veronica in onderscheydene gaslhuvzen vau den Oosten, om de fransche soldaten en die der bondgenoten te verzorgen eerst na de herstelling van de laelste gekwetsten, verliet zy het hospiiael. In Vrankryk wedergekeerd, is zy geruvmen tyd in een klooster te Marseille verbleven. Te Lyon aengekomen, gingen de officieren, die zy eerfvos in den Oosten verpleegd had, haer hunne geluk- wenscbingen en dankbetnvgingen aeubiéden. Hoogst treffend is het schouwspel als de militaire wachtposten aen die arme klooster zusier met haer houten heen de militaire eer bewyzen, ai n haren moed en aen hare verworven eeieleekens verschuldigd. Deze zoster bevind zich thans in Parys. In de zael der Gemeenteschoolten voordeele der Sociëteit van den Heiligen Vincentius de Paulodoor de Maetschappy van Sle Cecilia van voorzegde Ledeop Zondag 22" February 1857, te beginnen om 5 uren namiddag juist. EF.RSTE DEEL. lo Grande Fantaisie pour harmonie sur les motifs de Jerusalem. (Méry). '2° Guillvrette, Romance. (Henrion)' 3° Melodie pour piano a quatre mains. (Ik Rossellen). 4° Jeanne d'Are, Solo. »L. Bordèse). 5° Variation pour violon et piano. 6° En arant, chceur. (Van Ackere). TWEEDE DEEL. lo Jeannette, Grande Valse, pour harmonie. (Van den Bogaerde). '2° Alain Blanchard. Duo pour Tenor et Basse. (J. Conoone). 3° La Patrouille*, chceur(Van Ackere). 4° Captirité, Romance Henrion). 5° Valse, Emelie, pour piano. Ho Nestor, le coiffeur, scène comique. (Clapisson). 7° Polka mino, pour harmonie. PRYZböi le Plaets 1-00—2e Plaets 50 centimen. BURGERLYKEIV-STAiVD. GEBOORTEN Mannelyk 6 VnOl'WKl.YK S HUWELYKEN. P. Poppe, Cnporael bv de 1H,e Comp. Sedentaire, woonachtig te l.okoren, met Rosalia Thierens, naeyster.Karei Verdikt, dienstknecht met Hemic» Van der Straeten, dienstm. P. J. Wouters, me'sersgnsl, mei Joanna Guilliaum, kantw. J. Pereboom, Smid. met Maria Calhr. üumase, diensim.Jh. Martinus Verleysen, klerk t«r sladssecretury, met Maria Ch. de Meeter, winkeldochter. OVERLEDENEN. Joanna Van Lierde, kantw. 22 j., Schaerb. Joanna Eeinan. kantw. 22 j., Schaerb. t'.ar.- de Knibber, 1 j., Schaerb. Fr. Geeroms, 3j., Sebaerb. Jud. Elisius de Vulder, man van CoRstantia de Cock, landb. H3 j., Schaerb.Hypol. Du l-'our, man van Angel. Bonner, twyndersgast, Windmolenstraet. Maria Silon, 2 j,, Hoogevesten. Prosper Pietrons, daglooner, 15 j., te Wauthier-Braine woonachtig. Maria Van den Bremfr H m., Mvlbeke. Djnsdag 24 February wezende Vaslenavoud, S francs premie voor den Landbouwer die het grootste getal Vig- gens ter merkt brengt 5 fr. voor den koopman die het grootste getal Viggens zal gekogt hebben. De Ponilleniers worden verwittigt dat de merkt van Kiekens, Konynen, etc. wei zal voorzien zyn en 's morgens om 7 uren zal be ginnen en vervolgens ook op eiken weketykschen merktdag. De Weduwe J. MICHIELS in de Pöntstraet te Aelst, heeft de eer het publiek kenbaer te maken, dat er by haer te bekomen zyn beste soorleu van Pary en Ajuynzaed, Zaden, z'ooafs Bloem-koolzaed, ook van Roode en Witte Kooten, van Wortelen, Spruyten enz. Zy beveelt zich in ieders gunst. Aldèrbeste Zeeuwsch en Rigas ZAEl-LYNZAED, te bekomen aen eenen civieicn prys by d'heer Louis Kenneboog, Gouvernements-Veearts te Aelst. H. ZYLUÏANS, Wooneride aen de Vaert te Aelsl, heeft de eer aen het publiek kenbaer te maken als dat er bv hem te bekomen is eerste kwali- teyt van AMSTERB'AMSCHE ASSCHE, aen eenen civielen prys. Hy be veelt zich in de gunst van eenieder. TE MOORSEL, Op en omtrent het Houten Kruis. Cu. L. MEERT, Kundidaet-Noturis en Gemeente-sekre- taris te Buggenhout, zal op Dynsdag 3 Maert 1857, om 8 uren 's morgens, door bevoegd ministerie en namens de heeren Benoit De Meyer, burgemeester te Mespelaere en Jan Bte. De Meyer, grondeigenaer te Moorsel, op langen tyd van betaling, mits stellende goede borg, openbaerlyk laten verkoopen 95 zware koopen Boomen, slaende ge schalmd op en in de omstreken van het Houten Kruis te Moorsel, als 12 koopen Eiken, waeronder eenen van 2 m. 23 c. en eenen van 2 m. dikte. 39 koopen Abeelen van omtrent en boven de 2 meters dikte. 20 koopen Canadas, waer onder velen van 2 tot 2 m. 30 c. dikte, en 24 koopen Wilgen. Te vergaderen aen de Kruisabeelstraet. van 0000 Sparre Hoppestahen en 80 bussels Strooy-Lalten, te Ereinbodegem aen de Denderbruyye. Op Maendag 23 February 1857, om een ure namiddag. Door 't ambt van den Notaris DE SMET, te Erembodegem, Boedel van Sedonie Van de Meerssche. van yemaekte ManskleederenXVolle en andere Stoffen, TE AELST. Op aenaoek van M. Lamquet, Advokaet te Aelst als curator ter fuilljfe ,a! door bevoegd ambt op Zaterdag 28 February 1857, te beginnen om 8 uren 's morgens, openbaer verkogt worden uen de woonst van de gcfail- eerde, aen den Moleudriescb te Aelst, een groot assortiment van gemaekle Manskleederen als Pantalons, Gilets. Dovenvesten, Paletots, in verscluev dene sloffen, Laken, Zomergoed, Katoen, kaloene en sayette Kousseo Sayetten, Zokken, Handschoenen, Garen, Lint, stroeve Hoeden en een* menigte van andere voorwei pen. Md fjcreed geld en verhooging van 10 °j® voor onloston.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3