Gemeeiite-slagthuys te AelsL Ir. "2,259,Oi) 2,122,00 799.50 131,50 58.50 fr. 5,570,50 4,000,CO fr. 6,570,50 5,450.00 Oe parlydige en korlziglige menselien zyn altyd legen de redc- lyUieyd, als de ledaljfUlieyd tegen hun Is; dit is eene van die algemeen aengenomene waerheden die door d'oudervinding ge- stai-l'd is. Bewysl aen eencn veistandeloozcn pamgeesl dal zyne handelwyze legen de reden opdrnyscht, dal liy in hel doen of laten van deze of gene zaek ougelyk heeft, gy zult zyn gemoed legen u verbilleren, hy zal tegen u opstaen en alle uylvlnglsels zoeken oin zyne doeinvyze niet te verreglveerdigen, want dit kan hy niet, maer wel om ze le verbloemen en aldus zynen gcktveP- slen hoogmoed wat te heelen. In dit geval bevind zich het Verbond ean Aelsl, 'l welk. als tolk -onzer regenlie, alle akten derzclve, geene uytgezonderd, moet goedkeuren, ondersteunen en zoo veel hel kan verregl veerdigen. De zaek van hel nieuw hier te bouwen Slaglhuys levert ons daervan een klaer bewys op en heeft ous-aengepord aen ouzeu koufraler een lesken van redeneer- en eyferkunde |0 a0veil. fB zvn voorlaetste Nr dan komt het Verbond met een artikel voor den dag in antwoord op de redens die \vy tegen de ver kwisting van 80 a 100 duyzend franks voor het ontworpen slagl- huvs hebben afgekondigd. Maer wed er legt hél Verbond eene enkele onzer redens? Verre van daer, al onze redens blyvcn in hare volle kracht bestaen, geen enkel deel is er van wederlogd, want het Vcrbmid bepaelt zich van met médel.ydcn neder le zien op dc dro'jrcdens van den Denderbode nopens hel slagliliuys, en ^ducrnule U atles wederlegdWat meer is, liet liaelt zelfs eeni"e stukken nvt onze artikels aen en schuift dan de hoofd kwestie si ill ekens aen deu kant om inel eene rekening voor den dag te komen, volgens welke de stad jaerlyks fr. 1:2:20-50 prolyl uyl die scliandige geldverkwisling zou genieten Zie hier hóe het Verbond zyne rekening afgeeft De grond en de batimenten, ten hoogste genomen, zullen kos ten, (eerder min dan meer) Ir. 80,000,00 4 1)2 per cent interest van deze somfr. 5,600,00 Onkosten van bedienden, grondlasten en onderhoud 1.550,00 Te s>men fr. 5,150,00 In 1856 zyn er alhier gedeklareerd en geslagt 755-koeijën,. geseholen ossen, slieren en veerzen, de welke voortaen zouden: te betalen hebben, ten fci-lql van slagtloon, 5 franken per hoofd dus Ongeschoren sssen, slieren en veerzen, 1061 stuks, aen 2 fr. per hoofd, 555 vaerkens aen fr. 1-50 id. 265 schapen aen fr. »-50 id. 195 nuchter en kalvers en la miners aen 50 c. Hierby is insgehks nog het produkl te voegen voortkomende van den afval, mest, hael en huerloon voor T smilten van reet euvel,ten minste genomen zoo als wy hierboven gezegd hebben bedra gen de onkosten meerder ontvang, fr. 1,22(3,50 Gelvk men ziet, word er op hel kleyn getal slagters onzer stad eene reglsireeksche belasting van ZES DUYZEND DRY HONDERD ZEVENTIG FRANKS 50 cs gelegd, niet niedebegrepen de buylen- <>ewoone knechten aen wie zy zullen moeten daghuer en kost geven, uiet niedebegrepen de nieuwe onkosten die zy zullen le doen hebben voer wagens of andere vervoermiddelen voor hun vléesch, niet niedebegrepen de betaling der Visilen voor de vee artsen etc. etc. alles welk ook ten minsten op VIER DUYZEND franks moet gerekend worden. Zoo zes dnyzend en vier duyzend maken tien duyzend frauk^ die door de slagiers alleen jaerlyks zullen moeten bclueld worden; en men zal ons willen komen wvs maken dat dit slechts eenen halven centiem opslag par halven kilogr. vleesch zal te weeg brengen Allonsdonc, kon frater, vertel zulke zaken aen krankzinnige mensehen maer niet aen 't' publiek, 't welk beter zyne rekening kan maken dan gy. Bovendien, zie eens boe gy uwe dwaze rekening vernepen hebt ,.y rekent 1550 franks voor de bedienden, grondlasten en onder bond van 't gebouw Wal bedienden kont gy daervoor 'hebben? Er moeten eenen boekhouder, eenen besjiierder, knech ten en werklieden zyn voor het smelten van roet en vet, kuvsschen en schuren er moeten vuer en licht etc. etc. zynHoe zult «y jit alles betalen nvt 1550 fr1. als de grondlasten, onderhouds kosten van het gebouw, vuer en licht etc er zullen afgerekend zvn Verdobbel maer sloutelyk uwe som en dan nog zult gy te kórt komen. En daerbv, konfraler, gy schat het mest, den hael en den afval nog op geen 1,000 franks en dit is ten minsten hel dobbel weerd, bet welk gy willekeuriglyk als een prolyl voor de stad neemt, lerwyl hel" moet aenzien worden als eene echte spoliatie, als eene afpersing ten nadeele der slagiers die zich daeu.aen noch moeten noch zullen onderwerpen, ten zy de burgers het vleeseh veel duerder betalen. Dus 1,500 franks meer voor bet persooneel en 1,000 franks meer voor mest, bloed etc. maken al wederom livee duyzend vyf honderd franksgevoegd hy de tien duyzend dry honderd franksmaken by de DERTIEN DUY ZEND FR ANKS, die de burgers jaerlyks meer ep hel vleesch alleen zullen te betalen hebben, boven de kapitale schuld van 80 duyzend franks waermec de stad gael belast worden. Men moet niet komen zeeveren dal de slagters dien last zullen of konnen dragen met eenen balven centiem opslag op eiken haken kilo vleesch dit is de uylzinnigheyd lolde u viefste palen dry-yen, dit is een doorslaende bewys dat de schandeiyke verkwisting van 80 a 100 duyzend franks voor hetslagihuys niet kan verregt- veerdigd worden. Hel Verbond vertelt verder dal die manier van cyferen aen de stad jaerlyks 1,220 fr. 50 ceniimen zal opbrengen; maer wy antwoorden dal, als hel genoeg is willekeurige belastingen op - eene neeriug le leggen, wy aen de stad jaerlyks niet 1,220 franks, zouden konnen doen opbrengen, maer vyf en tien mael zooveel duyzende franks. Als het genoeg is te zeggen gy slagter zuil voor elke beest zoo veel slagtloon betalen, het mest, het bloed, den afval is ten profyle der stad, voor smelten van roet en vel zult gy zoo veel betalen enz. enz. dan zouden wy er geene graten in vinden aen elke neering dezelfde toepassing te doen en le zeggen gy, olie- siantp' zult voor eiken liter olie 5 centimen betalen; gy, doctor, NO m elk recept dat gy schryfl 5 centimen; gy, apoleker, voor elk (lesohken, potje zalf, doosken pillekens etc. 40 ceniimen; gy, "aionlvvvuder voor eiken bussel garen dien gy verkoopt 1 frank; uy advokael, voor elk proces 5 franks gy, mulder, voor eiken zak2 ra en dal gy maeU 25 centimen; gy, notaris, voor eiken aki 2 franks, voor elke verkooping 25 franks; gy bankier voor elke soni van T00 franks die gy uylzel 1 fr. enz. enz. en aldus zouden wy jaerlyks aen de stad eene revenue verschaffen waermêe zy in weynige jaren al bare schulden zou konnen afleggen en aen jan en alleman nog bovendien geld leenfen. Maer, gelyk men ziet, dit ware alle neeringen den ddyvël rtèndoen, 't ware'eëneechte stroopery, die niet lang zóu' konnën diiren. En toch, weerom 7/Ouden de slagters alleen daferonder moeten blikken Zullen zy er onder bukken Wy aerzelcii géenzlns, alhoewel wy geene profeten zyn, le voorzeggen dat zy er niét zullen onder bukken, en dat, als dees roekeloos ontwerp ten uytvoer gebragt word, zy noodzakelvk demprys van1 bet vleeseh, 't welk voor den burger nu byua niet koopelyk is, züMeo moeten verhoogen, en dal aldus dien algemeenen last op de verbruykers van i vleesch -zal vallen. Deze zal de weldaed zyn die er voor de burgery uyl de verkwis ting van 80 a 1-06 duyzend franks voor hel nieuw slagihuys zal voorlspruyten. Wy zuilen op deze zaek lerugkeeren. De bisschoppelyke Vastenbulle handelt dit jaer, over het geloof en bestryd dry byzondere gevaren waeraen het blootgesteld is den duyvel, de bedorvene en bedervende menschen en de slechte schriften. .Deze vermaning komt wonder wel van pas op deze dagen, want t is waerlyk eene heyllooze daedzakclvkhcyd dat die dry vyanden geweldig samenspannen om het geloof onzer voorvaderen gedurig en op alle wyzen aen te randen,, om overal den twyfel te zaeyèn en onze byzonderste leerstukken te doen miskennen en verachten. Geve den hemel dat de vaderlyke vernuv- ningen van onzen doorluchtigen zielenherder de geloovigen- lot versterking dienen, en dat zy wel begrypen hoe onme- telyk het oniieyl is voor een land, waer het geloof zoo ge durig straffeloos bestormd word en duerdoor grond zou verliezen. Geve den hemel dat de woorden van onzen hoogst eerbiedweerden en bezorgden bisschop goede vruch ten dragen, want zoo zynde, zullen zy het geluk en den voorspoed aen het land waerborgen. De schikkingen voor den vasten zyn de zelve dan die van het voorleden jaer. CORRESPONDENTIE. M. V. nvt D. In eene correspondentie getyk deze is het onmogeiyk uwen briefte beantwoorden. Als gy met gelegenlieyd'naer de stad lioinl, kont gy eens naerspreken, wv zullen zien wat er mogelyk is. Den volgenden brief is door Mgr Xaverius de Merode aen Mld'en baron de Gerlacbe, eersten voorzitter by hel Hoi> van cassatie, toegesluerd u Hoornen den 49 february 4857. Mynheer den baron. Ik zal niet poogen u de droefheyd uyt te drukken, met de welke al wat de dood myus vaders heeft vergezeld, myn hert heeft vervuld. Mynen vader had: altyd gewerkt om zyn leven gelykvormig te maken aen het goddelyk voorbeeld onzer zielen, Jesus-Chrislus onzen Heer, die, de zynen bemind hebbende,, hen lot het eynde heeft bemind. Ik verlang inniglyk dat het eynde nvyns vaders geteekend zy met den stempel van het gevoelen welk zyn leven heeft vervuld; de liefde van God en van den evennaestenen, aengezien ik heden in de Emancipation de aenkondiging vind eenér inschryving, bestemd om hem een gedenkteeken op te regien, geloof ik niet beier in genot te kunnen komen van myn aendëel eener erfenis, in het midden van zooveel tranen ver worven, dan met te trachten te beantwoorden aen de pligten die dees erfdeel my opleggen, en de schuld van zoo lalryke,. zoo openbare en zoo treffende belooningen ie kwylen. Ik kom u dus verzoeken, Mynheer den baron, le gelieven uwen invloed le gebruyken, opdat het ontworpen gedenkteeken besta in eeu liefdadigheidsgesticht, te Brussel. Ten dezen eynde stel ik ter uwer beschikking eene som van honderd duyzend fr., my gelukkig achtende indien zy kan medehelpen lot de slichting van een werk dat aen de ziel en aen hel lichaem der ongeluk- kigen nuttig zy. Gelief te aenveerden, Mynheer den baron, de uytdrukking myner gevoelens van hoogachting en van toegenegene verknocht heid. Xaverius de Merode. De vastenavonddagen hebben dit jaer alhier zeer levendig geweest. De werkende klas heeft er byzonderlyk deel in genomen? 'en daerdoor bewezen dal de duerle der levensmiddelen ten grocteren deele heeft opgehouden. Wy vernemen dal er alle weken van den vasten, op den woensdag, des avonds om vyf uren, in de kerk der eerw. Paters Jesuiren alhier een franscb sermoen zal gedaen worden. Een koninglyk besluyl van den 16 february. aenveerd hel ontslag van M. Dewint, van zyne bediening van luylenant-adju- dant-iirajor by liet 2C balailjon van hel legioen der burgerwacht, te Aelsl.- Een groot verlies voor onze burgerwacht Den minister van justicie heeft aen de provinciale gouver neurs eenen brief toegezonden, meldende dat eenen wedslryd eerlang zal geopend worden, voor de plaetsen van bestnerders der eei-gevangenisscn, van die zouden die bediening vragen. Het onderzoek zal alles omvatten wat in betrekking stael met bet bestuer der gevangenissen. Den omzendbrief npodigt de gouverneurs uyl om den minister zoo gauw mogelyk de lyst le zenden der mededingende bedienden. Voorleden vrydag, in den inorgend, is te Brussel op de Minnebroeders merkt van boter en evers, iets voorgevallen welk uullieriiglyk heeft doen lachen, en in de zael der regtbank waer- j scbynlyk zivl ontknoopt worden. Op liet oogenblik dal den policie- agent, die bvzondcrlyk belast is met de waekzaemheyd der merk- i ten voornemens was eene zekere boeveelheyd boter ie koopen, om die a n <?en schcykundig ondeizoek le onderwerpen, verdwenen i aenstonds vyf oudere verkoopérs; deze vyf vreesden waersckynlvk een dergelyk onderzoek, en niets dan bunnen ong-i raedplegende I vlugtien zy in alïeryl weg, latende by de 45 kilogr. boter ter j plaets. I Het spreekt Van zelfs dat deze koopwaren, zoo openlvk door de I eygeuaers zelve aengekhegd. zvn aengeslagen geword«-n, en een onderzoek zullen moeten óndergaen, welk weynig kans heeft om j hun gunstig te wezen. Het domevngoed van Postel is n et door den koning, maer door deu grael' van Vlaenderen gekocht geworden. Dien aenkoop is gebeurd voor de bénutliging van de fondsen voortkomeude van I de erfenis van wylen de koningin. I |)e Eloilc beige heeft vrydag niet kunnen verschvnen om dat 1 bareletterzetters weygerden ie werken. M. Faure, oppet-redacteur i dcrzelve, heeft die werklieden' acngeklaegd by hel geregt als pligtig van samenspanning. De leden van het landkouw-komiteyt der kantons NyveFetl) Genappe hebben by eenparigheyd van stemmen M. den baron K. Snoy lot voorzitter van dit komiteyt gekozen. Zyne instelling in- deze hoedanigbeyd heeft zaterdag avond le Nyvel plaets gehad. Men weet dat M. den baron K. Snoy zich op de rangen der bewa rende party heeft' gesteld, om als opvolger van wylen den graef Felix de Merode in de Kamer der Volksvertegenwoordigers le gaen zetelen. Dezer dagen stond de geheele zilverslraet te Antwerpen in rep en roer. Een Albionskind, anders gezegd, eeuen Fngelschmau was verleden zaterdag, naer de andere wereld vertrokken, in de hoop daer eenen Yrolykeren vastenavond dan hier door le bren gen ten minsten dacht men dus waer den gentleman woont. Echter bleek het, dal men zich deerlyk bedrogen bad, want toen de timmerlieden 's morgens kwamen om hem le kisten; protes-' teerde hy uyl alle kracht legen dezen aenslag op hel levensregt eens vryen onderdaens barer majesteyt Victoria. Den dooden bewoog de handen toen men hem aenvalte onv hem van het bed te nemen. Later is bet gebleken dal hy toch dood was. Eenen koopman van Antwerpen heeft den 22January-laelst eenen brief gezonden aen M. YV..., van Brussel. Dezen brief twee baukbriefkens van 400 franks bevattende is ter zyn er bestemming niet aengekomen. Alle opzoekingen zyn door bet bestuer gedaen geworden, doch zonderden minsten uylslag. Dergëlyke gevallen zyn allerernstigst, ook kan men hel publiek niet genoeg aenbe- velen van nooyt eenige wetrden met den {i&sl te" verzenden zonder de brieven, waerin dezelve gesloten zvn te doen belasten. Den 21 february, is te Antwerpen Mev. Schol le, geboren Gheyseusyvan eenen zoon bevallen deze geboorte is van een levendig aenbelauginderdaed, den nieuwgeborenen bezit nog vooreerst zyne moeder; daerna zyne grootmoeder, Mev. Gheysens; zyne oud-grootmoeder Mev. Wellensen eyndelyk zyne overoud- grootmoeder Mev. Van Rombergen. Dus vind men daer vyf ge slachten vereen rgd. Te Binclie,- in Henegauwen, was de familie P..afwezig. De dienstmeyd alleen bewaekle hevhuys; Eenen kwaeddoener, met deze omstandigheden bekend, meende deze gelegenbeyd le moeten waernemen. Hy begeeft zich naer het buys van M. P.. klopt en vraegl, opdat men de deur zou openen, voor eene ael- moes op de streelendste wyze. Maer de meyd was by de zaek. Uyl de vensier van bel eerste verdiep zag zy met welken gast zy ie doen had, en bleef sprakeloos. Onzen dief, ziende dal hy nieP met list binnen kon, stelde zich aen T werk om de deur in te stampen. Hy was bezig met zyn boos voornemen uyt te voeren, als by iets zoo- wal vreemds boven bet hoofd hoorde; hy slaetde oogen naer omhoog, en ziet een geweer, vvaermede men op hem mikte, lerwyl eene slem riep Achteruyl, of ik sehief Onzen man denkt dal zyne laetste uer genaderdis: hé!-hé! geene beestigbedeu antwoord hy, en begint te loepen zoo hard hy kon, en loopt nog. Of hy zat iagchen, onzen benauwden deugeniet, als hy zal weten dut hel geweer niet geladen was, en z-elfs géeneu haen had Het waseene blaespvp In den nachl tusschen zaterdag en zondag laetst; zyn er dieven in de wooning gedrongen van 4. Lagae, wever te Hëule. en hebben een honderdtal meters lynwaed .meegenomen, welke zy van het getouw gesneden hebben, en die aen M. Buyse van Kortryk toebehoorden. De daders zyn tot lieden nog-onbekend. Zie hier beriglen nopens de ramp die de vernieling van den Prince Philippe, schip lol de haven van Oostende behoorende, te wege gebragt beeft. Inden morgend-van den 20 dezer inaekte dit schip zich gereed om- onder zeyl te gaen naer Shields (Engeland), toen eensklaps eene schrikkelyke ontploffing zich deed hooren inliet inwendige'van het schiper ontstond eene uytbersting die hel dek voor- tot de achtersteven- volkomenlyk- afrukte, de kamer der malroozen en de kajuyl van den kapiteyn aen duyzend stukken sloeg. Dë dwarsche balken van liet schip wierden ten meerderen deele verbiyzeld, en het scliip onderstond eene scbokking die de volledigste scheuringen te weeg bragtde lading kolen kwam vuer te vallen hy de aeuraking van een licht waermede den matroos Maes het gewaegd had ouvoorzigliglyk in de kiel te gaen. Dezen was hel eerste slagtoffer zyner onvoorzigtigheyd na op eene wonderbare hoogte in de lucht geslingerd te zyn geweest, is by in de zee gevallen, zoo men veronderstelt, ten minsten heeft men hem niet meer terug gevonden. Den onderbevelhebber is afgryselyk verbrand geworden, en men wanhoopt hem het leven- te kunnen behouden. Den kok Verhaeghe en den scheepsjongen Ostyn zyn ysselyk gewond geworden, doch men verhoopt hen te kunnen redden. Daer liet schip zie!) in eenen deerlyken toestand bevind zal men het; moeten ontladen, om het te kunnen onderzoeken en er de noodige herstellingen aen toe te brengen. De assisen van Henegauwen hebben zaterdag de doodstraf uylgespróken legen Pieler-Joseph Deuuit; gezegd Pierre du Comploir, oud 66 jaren, geboren le Gouy-le-Peiton en woonachtig te Gozée, als pligtig aen moord op Marie-Joseph Charlier, weduwe' Prévot, bygenaemd Chcucheure, bodin op Thuin, misdaed bedre ven op 17 iney 4854 en die de diel'le lot dryfveer had. Den ver oordeelden heeft volledige bekentenissen gedaen. Den 20 dezer, lerwyl den arbeyder G. Gmynder, te Viemme woonende, bezig was met steenblokken uyt le kappen in eene groef le A wans, is iiy onder eenè instorting begraven gewor den. Ooógenblikkelyk wierden reddingsloestellen in bet werk gebragt oifder hel bestuer van M. Dor, ingenieur le Hollógue- aux-Pierres. Des anderendaegs, om 9 uren 'smorgens, was den ongelukkigen nog in hel leven, maer men had weynig hoop hem te kunnen verlossen, want hy bevond zich gesloten in eene ope ning van boven de 12 meters diepte, en schier volkomen door de- instorting opgevuld De overheden en de gendarmerie hebbende plaets niet verlaten.. YVy weten nog niet of den ongelukkigen arbeyder sedert zaterdag is kunnen gered worden. Een dagblad van Doornyk verzekert dat er op dit oogenblik twintig duyzend belgischc werklieden bun verblyf houden te- Ryssel, Tourcoing, Wa/emmes en Wattrelos In de Emancipation leest men heden bel volgende Hel is by misslag dat men heeft uengekondigd dal de liuwe- lyksplcgligheden van H. K. H. d;1 prinses Cbailotte nut Z. K. en K. H. den aerlsherlog Maximiliaen, in Lombardien zouden volbragi worden. Wy vernemen dat zy te Drussel zullen plaets hebben, in de innend ju-ly, geiyk voor hel huwelyk van den her- log van Bra band melde aerlsherlogin Maria Hendrika. De door luchtige echtgenooten zullen zich van Brussel naer Milanen begeven, al waer groote feesten ter hunner eer zullen gegeven worden Wanneer eergisteren den eersten konvoy van Brussel ver trekkende, te Gend in de static aenkwam zag mén dat er een cel- ryiuvg voor gevangenen was bygevoegd. By liet uytstappen wierd den veroordeelden Vervaet erkend, hv scheen verwonderd te zyn zich in de gendsche statie te bevinden in plaets van in die van Luyk toe te komen, daer hy de gunst van den minister afgesmeekt had om in liet cel-gevarigenhuys van Luyk te mogen verblyveu. Vervaet is onmiddelyk in eeu ander- ryluyg geplaelst en reg,t-

De Denderbode | 1857 | | pagina 2