BQOiEN, Merkwaerdige Boo m-Veiulitie VERKOOPIiYG Publieke Verkooping VERKOOPING TE KOOP. Reriai. BERIGT. siteeks naer liet rasphuys gevoerd, onder het geleydde Van twee gendarmen. Men weet immers dat een koninglyk besluyt over hel lot van den veroordeelden Vervaet uylspraek gedaen heelt. De straffe der tentoonstelling is hem maer alleen kwylgescholden, en 't is in hel rasphuys te Gend dat hy de 15 jaren dwangarbeyd moet ondergaen tol dewelke hy door de assisen van Braband is veroor deeld geworden. Yerschevdene vervalschers van celwaren en dranken zyn te Parys lel boelen en gevangzelling verwezen. Bovendien, moet het vonnis van veroordeeling, gedurende verscheydene dagen voor de ruylen des winkels van de veroordeelden geplakt worden. Deze laetsle óinstandigheydnypt de bedriegers fel. Eenen van hun riep uyt lk z.ou nog liever een jaer langer gevangen zitten. lnderdaed, het gevang zou niet beletten dal de vervalsching nadien op nieuw zou beginnen. jlen scbryft nvt Marseille, 21 february, dal er aldaer in de twee laetsle dagen 525 duyzeud hectoliters graen, en gedurende de "eheele week, 500 duyzeud heet., toegekomen waren. Er waren er alsdan omtrent 500 duyzend in entrepot. De vragen waren menigvuldig, byzonderlyk voor Languedoc en voor Spuuiën. Volgens brieven uyt Milanen zou 'L: M. den Koning der Belgen voornemens zyn met zvue dochter, prinses Charlotte, de maènd mey te gaen overbrengen in de Villa welke hy aengekocht beeft op het uietr Come. Aldus zeggen zy, zou hel wel mogelyk wezen dal al de plegtighedeu des huwelyks in dit land zullen plaets grypen. Be katholyke geloofszendelingen hebben in l ui keven en namelyk in de omstreken der hoofdstad, met de vyanden van den roomsch kalholyken godsdienst ernsliglyk te worstelen. Zestien jaren geleden openden de fransche geloofszendelingen in eene der kleyue vlekken van den Bospborus, eene eenvoudige kostschool of köllegie. De agenten der bybel-maelschappy hebben nevens't katholyk kollegie eene protestantsche school geopend, in dewelke de jongelingen in den haet en in denafkeerderkatholyke kerk worden opgevoed en onderwezen. Deze kinderen moeten geen school- of kostgeld betalen, gelyk by de kalholyken, en ontvangen nog drinkgeld en vergeldingen, en daer zv byna allen lot de arme en geringe volksklassen belmoren, hangen zy volko- menlyk van de protestanten af. Dit geslicht ontvangt veel onder- stand uyt Londen, en den engelscbeu afgezant lord Iïedeliffe ondersteunt sterk deze protestantsche inrigting. De konsuls van Eiveland hebben ook bevel ontvangen om dit werk der protes tanten te begunstigen en hun alle middelen tol bckeering te verschaffen. Benige grieksche fatniliën zyn tot het preteslantendom overgegaen, uytgelokt door het geld welk men hier gegeven en nog beloofd heelt. De grieksche bisschoppen doen niets tegen de propagande der engelsche protestanten. Met spyt ziel men dal de Fraeschen niet het minst doen voor den kalholyken goksdienst, en in niets de werkingen der protes- tanleu tegengaen noch de kalholyken beschermen. De protestanten stellen zich aen gelyk de redders van hel volk, en namelyk van de Grieken. De arme lieden hebben veel van wegens de grieksche bisschoppen Ic Ivden, en moeien ook veel van de musulmausche overheden verdragen, en zy gelooven half verlost te zyn als zy zich in de armen der prolestanlen wer- peu, van dezelve geld en ouderriglen ontvangen,'en zich ouder de bescherming van Engeland plaelsen. Eene klcyne vlek, in de nabyheyd van Smyrna, heeft zich onlangs voor de protestanten verklaerd. VVv hebben zoo even van de geldzucht der grieksche bisschop pen gesproken zie hier eenige daedzaken welke zulks genoeg- zaem bewyzen Eenen dezer grieksche bisschoppen deed regelmaliglyk zvne omreys, of bezoek in zyn bisdom van Macedonien, niet om zyne schapen te onderwyzen, te vormen of te onderrigleu, maer, om bun eene somme van honderd duyzend piasters, of 25,000 fr. af te balen. De kudde, door deze razzias, der bisschoppen afgemat komt tot opstand, en verpljgt haren scheerder eene herkentepis te leekenen van een regt van veertig duyzend piasters, met deze verbintenis dat hy voortaen zyne kudde maer alle dry jaren zal kotnen bezoeken. In de pholiaensche kerk dus moet hel volk zich verdedigen tegen dezen die, in de katholyke kerk, altyd zyne herders, zyne vaders, zyne eerste verdedigers zyn. Het is ongelukkiglyk nog bewezen dat, indien de jaerlvksche betaling, door den haUi-hwnaïnoum voor de geeslelvkheyd ge schikt," unbepaeldelyk is uitgesteld, het is om dal de musul mausche ambtenaren met de bisschoppen deeleti, en dus belang hebben om de inisbruykeu in voegen te houden. Zal Vraukryk, na zich zeiven zoo veel opofferingen opgelegd le hebben voor het heyl en de herboring van Turkyën, zyn werk niet voltrekken, met de uylvöering te eyschen van dit laetsle keyzerlyk lnsliivt, het welk al de'grondbeginsels en de beslaendeelen van de her schepping bevat Maendag laetst, omtrent 2 uren 's morgens, is den heer Pieler De Geest, vlaskoopmau van Vlamertinge, op de groote baen van Proven aengerand geweest door dry kerels, die hem eene som van 985 fr. ontroofd hebben. Tydens den oorlog van hel Oosten, berigtte den prefekt van lle-et-Vilaine, in Vraukryk, den meyer eener gemeente van hel arrondissement Vitré, dat hy den volgenden zondag de lole- llngeu in oogeuschouw zou nemen. Ilv verzocht den meyer bovendien, de manschappen op eene hoogte van dry te stellen. Op den bepaeldeu' dag, vond den prefekt'de jonge soldaten schrylings op elkanders schouderen. Tafereel verwondering van den prefekt. et Mvnheer den graef, zegde den meyer mei óolmoedigheyd, twee op hoogte hoven eikanderen stellen, is alles wat ik heb kunnen bewerken. Onlangs is op eenen eygcndoin van M. De Meden in het gouvernement Vil na (Rusland) eenen boer overleden Aficli iel Kia, genoemd, en die den ongetooflyken ouderdom van honderd zeven-en-derlig jaren, tien maenden en elf dagen bereykt had. Dezen ntan, in een dop van hetzelfde distri kt geboren, was in den echt getreden toen hy negentig jaren oud was, en bail van verscheydene vrouwen twee-en-dertig kinderen gehad, van de welke eene honderdjarige dochter nog in hel leven is. Nooyt had hy ernsliglyk ziek geweest eenige jaren voor zyne dood, beklaêgde hy zich van niet te kunnen lezen zonder brildoch tol zvnen laetsten levensdag loc heeft hy liet gebruvk behouden van al zvne verstamlvcrniögeus, en van eenen echt vroiyken geest: Ik geloof, zegde liv diknyls. dal de dood my vergelen beeft. Dcrgelyke voorbeelden van ianglftvendheyd zyn in Rusland niet zelden. Volgens een verslag in IS2S opgemaekl, leefden er alsdan in bet inosknvietscbe kevzerryk 858 honderdjarige ouder lingen, van de welke fde 120 jaren. 15 tie 13U jaren, 9 de 138 jaren, 3 (Ie 118 jaren waren le boven gekomen. In bet gouver nement van Moskou, is er in 1835 ecu man gestorven van 150 jaren. Dus bad hv gedurende vyf-en-dertig jaren tydgenoot ge weest van Lodewyk XIV, en in Busland onder dei tien regeringen geleefd. Evniielvk. overleed er in 1814, in bel gouvernement van Kieff, eenen ouden suldaet die 155 jaren geleenl had. FRANSCH KEYZERRYK. Een afirdlg geval heeft in het laetsle bal der Tuylerien plaets gehad. Eenen officier der voltigeurs walste met eene dame. Het schynt dat hy haer niet goed vasthield, want zy ontsnapte hem en ging op de knieën van den keyzer vallen, Z. M. ver- haestte zich Jiaef op te reglen en le vernemen of zy zich niet bezeerd had. Men oordeele over de verlegenheyd der dame en van den officief. M. Philippe Guillel, oud 25 jaren, voormaligen kurassier van de garde, thans korendorscher te Drancy (Seine) heelt in de handen van de overheyd eene klagt ingediend, waeruyt de vol gende daedzaken blyken, door den Droit medegedeeld. Eenen zyner landgenoten bezocht hebbende, welken in de Nantesslraet te La Villettemont woont, ging Philippe Guilloi naer huys terug, toen hy, over den weg van Bonny te Sainl-Denis gaende, op korten afsjand van den Vlaemschen weg, by eenen helderen maenschyti, omtrent 200 meters voor zich eenen persbon zag, als eene vrouw gekleed, die dezelfde rigting volgde maer veel langzamer ging. Toen hy by dezen persoon gekomen was, riep den zei ven op eenen mannelyken loon Waer gaet gy heen Dat gael u niet aen, antwoordde hy. .Daerop wierp dezen persoon zich op hem, trachtte hem by de keel te vatten, en vorderde zyne beurs of zyn leven. M. Guillet deed eqnen stap achterwaerts, stelde zich in verde diging, en gaf haer repen krachtdqaigep vuyslslag ouder de kin, die haer op den grond wierp. By het vallen wipten hare rokken op, en den voormaligen kurassier eene zwarte broek en jas ziende bemerkte dat hy met eenen man le doen had, die als eene vrouw vermond was. Op dit oogenblik, en zonder dat hy zag van waer hy kwam, naderde eenen tweeden kwaeddoener met eenen stok gewapend waermede hy 31. Guillet, twee slagen toebragl. Dezen ontrukte hem dit wapen, en bediende er zich van met goed gevolg, om zich legen zyne bevde aenvallers le verdedigen. Hel gelukie hem, ze beyden op den grond te werpen, en sloeg er duchtig op los, voornainenlyk op den verkleedden, die door zyne rokken ver hinderd, volgens de verklaring van M. Guillel, zwaer gekwetst moest geweest zyn; den anderen naer zyn geschreeuw te oor- deelen, wierd den reglen arm gebroken. Vreezende voor de aen- komst van nieuwe booswichten, heeft den korendorscher zich gehaest om zich le verwyderen. Een gereglerlyk onderzoek is terstond begonnen. 170 Dooden. In eene steenkoolmyn van Barnsley, le Londhill (Engeland), waerin dagelyks 550 menschen werken, heeft eene schrikkelyke ontploffing plaets gehad, ten half een na noen. De ontvlambare gaz had vüer geval, en er heeft eenen schok ge dreund die geheel den omtrek, als door eene aerdbeving geschud, daveren deed. Het getal dooden is 170. Er zyn vele kinderen en vrouwen by. Negentien werkliedeu heeft men kunnen redden. De lichamen der 170 dooden zyn nog niet opgehaeld. De ontvlam bare gaz, had le meer de steenkolen aengevuerd. Eenen schrik- kelyken onderaerdscheu brand horst uyt. Ten 8 uren was hel vuer gebluscht. Er is eene insehryving voor de slagtolfers geo pend. De maetschappy van den koolpul heelt 500 pond sterlings gegeven. Eergisteren avond, zegt den Courrier du Nord, is er aen de poorten van Valencvu eene moord gepleegd. Mad. Sagot, geboren Adèle Baplisle, vrouw van eenen mekaniekmaker van den Noor der yzeren weg, bevond zich meteen zeer jong kind alleen in hare wooning, op eenige meiers van den openharen weg gelegen. Twee manskerels met kielen aen traden binnen, eenen van hen, hield haer den loop eener pistool op.de horst en moende haer. aen, met doodsbedreyging, al het geld af te geven dat zy bezat. De arme vrouw bood hun eerst hel zilverwerk aen dat zich nog op de tafel bevond doch zy weygerden hetzelve te neinen, zeggende dat zulks hen kon in geyaer brengen ook weygerden zy om dezelfde reden het uoiwerk en de keting van den heer Sagot, welke voorwerpen in eene kas lagen. Na vruchteloos de heneden verdieping doorzocht le hebben, begonnen de ellendigen haer op nieuw te bedreygen. Uwen man zegden zy, moet een brief ken van 500 Ir. bezitten. Wy moeten hel hebben of gv zult sterven. De verschrikte vrouw begaf zich mei eenen der kwaeddoeners naer eene bovenkamer. Blvf bene den, zegde den kwaeddoener die haer vergezelde aen zynen medepligtigen, en by hel minste gerucht dal zy zal maken, zult gy haer kind zonder genade vermoorden. By die woorden onderdrukte de ongelukkige moeder hare klag- ten en naer eene kas snellende, overhandigde zy zonder spreken het gezegde briefken van 500 fr. Zy keerde met den kwaeddoener in de beneden verdieping terug, toen dezen op de tafel een groot keukenmes bemerkte en mei hetzelve plotseling dry steken aen de ongelukkige toebragl: de vrouw viel in bezwyming terwyl de moordenaers de vlugt namen. Om kwart na 10 uren keerde den heer Sagot in zyne wooning terug, waer hy zyne vrouw uylgeslrekt vond liggen in haer bloed. In eene van hare wonden slak nog hel mes, waervan den moor- denaer zich bediend had Den geneesheer Pirriquet heeft aen de jonge vrouw zorgen toegedipnd, welke haer spoedig tot bewuslzvn hebben gebtagl, en het onderzoek der wonden heeft bewezen, dat eene derzelve zeer ernstig, doch niet doodelvk was. Mad. Sagot heeft het signalement, opgegeven, van de moor denaers, die zich, naer allen schyn, eenige dagen le voren in eene herberg hadden bevonden, alwaer den heer Sagot aen den metsersbaes Dussart van de 500 fr. had gesproken, welke hem dezen verschuldigd was. In eene byzondere briefwisseling uyt Parys geschreven, word gemeld dal de republiekaneu in Ilalien, zich weymg dank- baer toonen voor de genade die den Keyzer van Oosienryk aen veel staetkundige veroordeelden heeft verleend. In de kelders van hel keyzerlyk paleys le Milanen, is een helsch moordluyg geplaetsl geworden welk den 19 dezer eene vrceslyke ontploffing heeft laten hooren. De loshersling heeft gelukkiglyk geene onhey- len yeroorzaekl in hel paleys welk den Keyzer met zvn huysgezin bewoonde. BUtlGERLYKEX-STAND. GEBOORTEN Sj 11 OVERLEDENEN. Isabella Kom' eek. vrouw va» Andreas Jacob, zonder beroep, Hoogstr. Joannes Steeiiwiukels, 8 m.. Grneninerkt.Petrus Joann. Van der Bnrght, man van Finnciscfl Van dér Schelden, herb. 48 j.. oude graenmerkt. Fianciscns Schoonjans, z. I). 17 j., Mvlbeke.llenricus Yorcangé. gewe zen soldaet, 28 j., le Ostende woonachtig.Joanna O. Peelers, vrouw van Joannes Suiek, z. 1). '0 j., Schaerbeke. Joannes De Nevc, 2 j., Naza- vethstr.Petrus Gv-teiis, 4 m Mylbeke. Isabella Libaut, weduwe van Joannes Blaes, z. b. 81 j., Sint-Jobstraetje. UYTSSEMESSDE GllOOTE VERKOOPING Te Öetinghen en Wambeek, arrondissement Brussel)'. Den Deurwaerder LEENAERT, te Sinte-Quinlens-Len- nick residerende, zal, wegens zyne principale, openbaeriyk verkoopen 1° Op woensdag l) Meert 1887, om acht uren 's morgens, binnen de gemeente Öetinghen, ter plaets genaemdHel- lenbosch. 208 koopen opgaende Boomen van den besten aerd, bestaende in Eyken, Blieken, Essclien, Olmen, Abeelen, Kastanielaers en Canadas. 2" Op Dynsdag 10 Meert 1887. om 8 uren 's morgens, te Wambeek, ter plaets genaemd de Klevne Lange Ilevde. 283 koopen scliaone Boomen, bestaende in Eyken, Blie ken en Abeelen, hebbende ten grooten deele eene dikte van twee a dry meters en dienstig voor alle soorten van zware werken. De aenpalende steenwegen, de statiën van Denderleeuw, Ternath en Ninove en de rivier den Dender, maken het vervoer der Boomen zeer gemakkelyk. In geval van slegt weder zullen de verkoopingen in eene naburige herberg plaets hebben. De koopers genieten gemak van betaling voor de koop sommen mils goede borgen te stellen. Men kan plakbrieven bekomen bv Charles Van Belle, boschwagter te Volle/.ele cn Egidius Segbers, boschwagter te Wambeek. TE MOORSEL, Op en omtrent het Houten Kruis. Cii. L. MEERT, Kandidaet-Notaris en Cemeente-sekre- laris te Buggenhout, zal op Dynsdag o Maert 1887, Om 8 uren 's morgens, -door bevoegd ministerie en namens de heeren Benoit De Meyer, burgemeester te Mespelaere en Jan Bte. DeMeyer, grondeigenaer te Moorsel, op langen tyd van betaling, mits stellende goede borg, openbaeriyk laten verkoopen 93 zware koopen Boomen, staende ge schalmd op en in de omstreken van het Houten Kruis te' Moorsel, als 12 koopen Eiken, waeronder eenen van 2 m. |23 c. en eenen van 2 m. dikte. 39 koopen Abeelen van omtrent en boven de 2 meiers dikte. 20 koopen Canadas, waer onder velen van 2 tot 2 m. 30 c. dikte, en 24 koopen Wilgen. Te vergaderen aen de Kruisabeelslraet. Van Wissen, Kastanie en Eyken HOUT. Woensdag 4 Maert 1837, van acht uren van den tnor- gend, zal den Notaris DE YUYST tol Borsbeke, openbaer iyk verkoopen in de gemeente Ressegem en flerzele, 53 koopen Kastanie en Eyken Hout, goed voor Mainlemakers, Bandroeden, Deklalten, Boonpersen en Erwetervs. Er zal begonst worden in dën Wvngaerd tot Ressegem. VAN EXTRA SCHOONE BOOMEN. Den Deurwaerder PRÉGALD1NO, van Assche, zal den 12 Meert 1887, in de herberg den Cclden Leeuw te Assche by Ch. Borreman, publiekeiyk verkoopen aen de meest biedende 194 koopen schoone Eyke en Bueke BOOMEN, staende op het Cravael-bosch te Maxenzeel. Van 8000 Sparre lloppestaken en 180 Bussels Vierkantige Panlatten te Eranbodegem aen de Denderbrugge en 50 koopen Snoey in de Osbrocken. Op Woensdag 4°" Meert 1857 om 1 ure namiddag. VERKOOPLYG van ingelegd Loof en van Strooi en Aerdappelen le Etembodegem aen den Brussclschen Steen weg by de gebroeders Verdoodt en wed. Dierikx. Op Dynsdag 10''" -Meert 1857 om 2 óren namiddag. Door 't'ambt van den Notaris DE SMET, te Erembodegein, J. B. VAN MUYLEM, heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat er binnen eenige dagen voor zyne rekening alhier zai aenkomen een schip met EYGROND, eerste qua- lileyt aen zeer voordeeligen prys. Bv J. B. DE VOS, Mulder te St. Denys-Boucle Franscli Cauter, eene zeer schoone Jonge KALFVEEHS, oud 2 1/2 jaren. o De Weduwe J. MICHIELS inde Ponislraet te Aelst, heeft de eer het publiek kenbaer te maken, dat er Ly haer te bekomen zyn beste soorten van Pary en Ajuynzaed. Zaden, zooals Bloem-koolzaed, ook van Roode en Witte Kooien, van Wortelen, Spruyten enz. Zy beveelt zich in ieders gunst. Alderbeste Zecuwsch en Uigas ZAEl-LYNZAED, te bekomen aen eeneo civiel en prvs by,d'heer Louis Kenueboog. Gouvernements-Veearts te AelHt

De Denderbode | 1857 | | pagina 3