Gemeente-Slag thuys te Aelst. Wy hebben ons bedrogen bet Verbond van Aelst heeft, buylen onze verwachting, zyne valsche lyding der zelfsmoord van den lieer president des genootscliaps van den H. Vincentius van Itousselaere wederroepen en geleugenstraftWy zyn daer wel wat over verwonderd, maer 't is met regl, want den konfrater zou zoo veel zaken dienen le wederroepen, dal wy ze nauwetyks kunnen lellen. Ilel ware in alle geval toch spylig dal er geen enkel bloemeken in eenen gebeden braenvboseh ie vinden ware, en nog spyliger, moest men onzen konfrater vergelyken aen een verken, 't welk geen goed doel dan mei zyne dood Voorleden Dynsdag moest alhier, volgens de bekend makingen van liet stadhuys, de openbare aenbesteding van het nieuw te bouwen slagthuys plaets hebben. Van alle kanten des lands waren er ondernemers, leveranciers enz. toegekomen; maer, teleurstelling, al die mensehen hadden verlorene revs en verlorene onkosten gedaen, 't was eenen beenliouwersgang, want er wierd zoo droog weg, verktaerd dat de aenbesteding was uytgesleld geworden, en daermeê mogten de ondernemers en leveranciers af krabben. Men heeft ons verzekerd dat eenige onder bun zich by den heer schepen De Witte hebben begeven om eene schadeloosstelling voor reys- en verblyfkosten te vragen tfoch hoe zy daer gevaren zyn, weten wy niet, maer het geen wy denken, is dat M. De Witte wel middel zal gewe ien hebben om die zaek van zyne kazak te schudden. Men zegt dat er onderhandelingen zyn aengeluioopt om hel buys der erven Seivaes op de scheepstimmerwerf aen le koopen, en aldaer het slagthuys te maken. Hel schynt echter dat deze nog al wyd zullen gapen en dat er over- groote onkosten en herstellingswerken zouden noodig zyn om dit gebouw voor een slagthuys gebruykbaer te maken. In alle geval schynen onze regentiemannen vast besloten bet noodlottig en stadsruinerend ontwerp van een slagt- littys te maken, te zullen uytvoereu. Burgers, wacht het dus af gy zult het best in tnve zakken gewaer worden. CORRESPONDENTIE. Ontv. van >1. B. V. te Lebbekc 6 fr. voorliet ;aer 1857. M. M. Steenliuffel, met liet inandaet dat gy nu gezonden hebt' is uw abonnement betneld tot 1 Janry lest. (Ireerden vriend V. 1). 51. uyt N.... Ewy hebben, een jarr en half geleden, zes franks laten aftrekken door 51. B.. van Audennerde, aen wie v, buy ten onze wete betaeld had, Dus zal 50 niet betaeld zyn. Wy zullen daerovér mondelinge, met dierste gelegeuheyd huudelen. Vriendelvke grootenis. Aclviboren vriend M. uvt K. uwen geëerden brief van 17 heeft ons zeer aengenoom geweest. Wy bedanken u hertelyk over uwe ware gene genheid en deftige vriendschap. J. V. zal ontvangen wat gy ons gevraegd hebt. Geachten vriend D. S. uyt 51. ik heb aen 51. S. geschreven om hem dit pedacht te doen neerleggen, want er is niets van. De his poslea latius. Men verzoekt ons liet volgende recept medetedeelen Die-zich met anders weiken bemoeyt, Gelyk een jaer voor deze geleden Die kan nu visschen naer zyn eer, Kn' de verliezen van zyn geweien. Een metsers knaep. Den li dezer is hel lyk v.m een pasgeboren kind, te Meire, hy, Aelst, gevonden in den beerput van zekeren Joseph Van den Sleeu. De. regtsgeneesbeeren hebben verktaerd dal liet kind ge leefd heeft. Zekere Maria Van Melkebeek en Joseph Van den Steen zyn nongehouden. Verleden woensdag hebben de heeren leden van liet parket van Dendermnhde zicli naer de gemeente [tofst:,de begeven ten 'eytitle er onderzoek te doen nopens eene vermoedde kindermoord, ivaervan reeds sedert eenige dagen aldaer gesproken wierd. Men hoort er aerdige dingen over vertellen die ongelwyffeld door de justicie zullen opgeklaerd worden, wy onthouden ons lol nu toe van alle bemerkingen. Jleo schryfl ons uvt Denderleeuw 18 Jlaert Zondag-, om 2 uren en half namiddag, toen de vespers gezongen waren, was onsen heer pastor, gelyk naer gewoonte den predikstoel beklommen; de kerk was opgepropt van geloovigen, welke met eene eerbiedige aen- dacht de groote waerheden aenhoorden, welke onzen oerweerdigen herder hun verkondigde. Eensklaps dringt er eenen dikken rook ter kerk in, lerwvl het geroep Draad Brand de aenwezigen met schrik bevangt en den predikant in v.vne rede onderbreekt Up deren oogenblik grvpt er eert onbeschryffelyk wanorder in de kerk Slaets, men wilt dezelve alle te gelyk uytvlugten, en zonder do kracht- adige stem van den heer pastor, ZOU men ongelwyffeld ongelukken te betreuren gehad hebben I ten algemeen gedacht dat den toren brandde was de oorzaek van dezen an"st, want zoohaest men bemerkte dat den brand op meer dan honderd meters afstand der kerk woedde, was men meer gerust, en iedereen zette zich aen het werk om te beletten dat bet vernielend element-zich voort zette, waerin men volkomen gelukte, in weerwil den onstnymigen wind die uvt den westen.blies en het vuer op de aenpalende gehouwen joeg. Het was oen onbewoond boys, welk de prooi der vlammen is geworden. Den evgt-naer, J. brick, had het tcenemael hersteld en was van gedacht hetzelve deze week komen tc bewoonen, reeds was er al eenig m-ithel in. liet schvnt dat zeer jonge kinderen deze ramp hebben veroorznekt. Alles was verzekerd. Den eerw. heer Snelmaekers, onderpastor le Hey-Krnys, is geeste- tvken hesteerder ran 't goslhnys te Aerschot benoemd. Den eerw. heer Van Pée, onderpastor te Molhem, is biechtvader in de kerk ran den tl. t.umm.'ivns te Lier benoemd geworden. Den eerw. heer De DIock van Puers, priester uyt het seminarie, vervangt hem. De openstaande pastorven in het aerlsbisdom van Hechelen zyn St,- Pefeteers-Rhodc, Zoerlc-Parwys, Itegem, Bonchout en Piélrain. Dc deputatie door den gemeenleraeil van Sl-Nicolaes benoemd, en gelast zich by M. den minister van 's lands werken le begeven teneinde de verbinding te bekomen van deze stad aen Dender- monde door eene yzeren baeu, is dynsdag laetst naer Brussel vertrokken. Zy is allerbest onthaeld geweest en heeft de verze kering bekomen dat dezen yzeren weg in *1 kort zal toegeslaen worden. Den Senaet heeft maendag den loop zyner werken begonnen M. den prins de Ligne voorziltei-, heeft eene aenspraek gedaen om de vergadering'te bedanken over de belnygenissen, voor bent zoo"eervol en gevoelig, welke zy hem Ivdens zyne ziekte gedaen hebben. De kommissie van den Senael gelast met het onderzoek der kiezing van M. Wineqz, die onlangs voor den senael le Soign'tes plaets gehad heeft, heelt besloten'dat deze kiezing moet vernie tigd worden, Maendag zal er over deze gewigtige beslissing bc- raedslaegd worden. De zes ministers hebben ieder voor 1000 fr. ingeschreven ten voordeele des monuments lot nagedachtenis van wylen grae-t Felix de Merode op te rigten. M. Coomans heefl in de Kamer eene belangwekkende aen- merking gentaekl over de plantagien nevens de steenwegen. Hy beweer! dat den Slaet zou wel doen de boomen langs de noord- zyde nyt le roeyen en dien kant der wegen te onteygenen, welke de aetipalende eygenaers-geerrte koopen zouden, uyt hoofde der schade welke die boomen aen hunne landeryen toebrengen, welke schade by noemt eeae tiende gelieven op de aenlauderu-. Uyt zyne berekening blykt, dal eenen olmen of eyken boom, wanneer by 08 jarenoud Is, gemiddeld verkocht word voor 200 lol 250 franks, en hy dan gekost heelt 581 fr., zonder de schade welke by aen bel land heefl veroorznekt en zonder te rekenen wat hy van oppas en toezigt gekost heeft. M, Coomans denkt, om des nachts de rigling der wegen aen te duyden, eene ry boomen langs de zuyderzy genoeg zou zyn. Ten eynde de nytvoering le verzekeren vau de maelregelen welke genomen zyn belrekkelyk de SGhjkkingen op den zegel, moeten al de rekwesten, welke hetzy aen de minisleriën, hetzy aen de provinciale of gemeenlekke overheden gezonden worden, op gezegeld papier geschreven zyn, of zy zullen aen de petition- narissen teruggezonden worden, zonder dat er gevolg zal aen worden gegeven. De' godshuyzen van Aelh ontvangen menigvuldige voor deden. Dezer laelste dagen, kondigden wy aen dat wylen M. Holton aen bet oudemannen huis van Aeih meer dan 120,000 fr, bad bezet beden verzekert tnên ons dal M. Bourde.tu, broeder van den oud-auditcur-generaeh des- legers, le Lessen- komt le overlvdeo, eene by na eyéngèlyke so ut me bezeilende aeu bet Madeteyne-liospitael' van Aelh, waervan by tydens zyn leven eenen yverigen weldoener was. De peerdenmcrkl die dynsdag le Gcud gehouden is geweest ter gelegenheyd van Half-Vasten, is eeue der levendigste die wy sedert ionge jaren gezien hebben, nogtans zyn den Kouteren deszelfs toegangen zoo zeer niet opgepropt van trek- en landbouw peerden; wagens en rytuygen als de vorige jaren. De pcerden- handelaers gingen dezen morgend aen de stadspoorten peerden. koopen vooraleer zy binnen stad gekomen waren. Zondag en maendag bemerkte men reeds buyten de Dampoort menigvuldige engelsche pracht peerden van zuyver en half bloed talryke holsieynèrs en veel inlandsche van schoon ras. Voor een dezer laelsteloeb.eboorende aen M. De Cockburgemeester, van Hilleghem, had men reeds 2,500 franks geboden, welk eenen acnzienlyken prys is voor een belgiseh peerd, doch men kon het daervoor niet hekomen. De verhandelingen, naer wy komen le vernemen, gaen heden zeer moeyelykter oorzaek der verhevene pryzsn die de verkoopers vragen. De regl bank van Dendermonde heeft veroordeeld lot twee jnrnn gevang, Petrus AJisolon, oud 50 jaren, smidsgast, geboren ie Gend en woonentle te Sl-Ntkolaes. Dien kerel was verdacht van by verscheydene persooner. van gezegde stad le gaen aen- kondigen hebben, dal hunne bloedverwanten, in, andere gemeen ten verblyvende, gevaerlyk ziek waren en hunne legenwoordig- beytl verlangden. Door dien middel wist hy bun geld af te trog gelen. Ily wierd alsmede verwezen voor dieften, ten nadeele zyner werkbazen gepleegd. Te Yperen is overleden, M. Morel-Delebecque, eotn van Mgr den bisschop van Gend en oud-principael van bet kollegie dezer stad. M. Morel hadden Imogen ouderdom van 82 jaren berevkt. Groote diensten had hy aen't land bewezen, en in alle rangen telde men uylmunlende persoonen die zyne leerlingen waren geweest. Hy was algemeenlyk bemind van zyne medeburgers. In den nacht lusschen maendag en dynsdag is er brand onlstaen in de estaminetplaélsdér afspanning de Fransche Schild, te Geeraerdsbergen, bewoond door den heer P. Dieraert. De stove, welke in' die plaets staet, is met eene buys naer eene schouw geleyd, door den plafond, op de tweede verdieping, en men veronderstelt dat bet vuer zich zal medegedeeld hebben aeu den plankenvloer. Eenen hoenderkooper, die er voorby ging, zag eerst de vlam men door de zoldervenster; hy wekte den weerd, eenige buren snelden toe, en gepaerd rnetde huysgenoten- overmeesterden zy bet vuer, dal gedoold was toen de pompiers, hoe zeer zy zieh gespoed hadden ter plaets kwamen. Verscheydene voorwerpen zyn door bet vuer vernield de weerde daervan word berekend tot 200 l'raujvs Hel buys ajleeu was verzekerd. Men schryfl uyt Charleroy Eenen machinist geen acht ge nomen hebbende op de seinen, is met te veel snelheyd in onze statie aengekomen, en heeft eene botsing loegebragt aen den Ireyn der fransche reyzigers, die om 7 uren 25 niinut. naer Parys vertrekt. Twee persoonen zyn liglelyk aen bel voorhoofd, en eene dame aen bare wang gewond. Het materieel heeft geene bescha diging ondergaen. Het bof van assisen van Oosl-Vlaendcren heeft dynsdag twee zittingen besleed tot bet onderzoeken van de misdaed- waermede Augustus Roman, boeren dienstknecht oud 25 jaren, "ehoren en ivoonende te Maeterbeschuldigd wasuamelyk ioegebragle wonden met een mes in een gevecht ter straet, waerin eenen der vechters dood gebleven is. Het was acht uren van den avond als den voorzitter het vonnis uytsprak dat Roman veroor deelde lol twee jaren gevang. Zondag morgend wierd de zes-uer misse in de Sml-Paulus kerk te Antwerpen, onderbroken door een toeval dat geiukkigiyk geene erge gevoig.cn bad. Terwyl den lieer onderpastor Janssens de misse las, gevoelde by zicli op eens onpasselyk, on zonk aen den voet des a'ltaers op 'l zelfde oogenbU-k in een allen haestlen zich, deu gceslelykcn op tc reglen en te verzorgen. Na verloop van weynige minuten was' hy geheel hersteld, en kon de misse voortzetten. Hel getal verzoekers voor hei ambt van poliliekommissaris van Dixmude, beloopt tol twee-en-dertig. In dit getal vind men persoonen van alten ouderdom, van al ie standen jongelingen van 25 tol zeventig jarige ouderlingen, officieren, onder-officieren en soldaten, winkeliers,'aennemers, onderwyzers, schryvers, beamb ten van vzeren wegen en octioven, enz. Zaterdag beeft eenen metser bezig met herstellingen te doen in eene pachthoeve van de voorstad St Martinus, le Doornyk, iu eenen ouden atbiokkelenden moer eenen aerden pol vol oude munt in gomt en zilver gevonden. Dezen schat, zegt een blad, aldaer neergelegd, ie lusschen den gelukkigen metsel en den eygenaer verdeeld geworden. Alles is waer, zegt den Cornier it VEtemtl, in. de ontdekking van dien seliat, uytgenomen de verdeeliiig der gevondene som melden werkman dezen zal regterlyk reklatueren. Den schat bedraegt ongeveer 16,000 fr. in kroonen, halve en kwan t kioonen. Den werkman beet Duchatean, den eygenaer Gervais Vilquin. Inden nacht lussehen 17 en 18 dezer zyner dieven ge broken in de woonstede van den beer Martial Lefebvre, tc Dotli- gnies, en hebben er nyt den winkel medegedragen dry stukken zwart laken, twee slukken «uw katoen, dry dozynea wollen en zvden halsdoeken, laken broeken, beaidens, enz. Eenen uyt Turnhout geschreven brief, doet breedvoerig de strafuitvoering van Ciacs kennen. Hel schvnl dal de burgerwacht van Turnhout byeeugeroepen is geweest om den dienst te doen... rond hei schavot l Op het oogenblik dat bet boofd vau den veroordeelden viel; Hield zich den luytenanf-kolonel van '1 legioen- aen den voel van '1 schavot, in uniform en omringd van verschey dene officiers der burgerwacht. Simpele burgerwachten dienden om den volksslroom tegen te houden, alhoewel de gendarmen in» toereykend getal waren. Het schynt dat de oproeping gedaen is geworden door eenen veldwachter, men weeft niet wel op liet bevel van ivien. Den vermaerden en onvermoeybaren zweedschen reyziger, M. Anderson, die zyne derde reys deed in 't inwendig van Afrika» om dierenkundige navorscbingen le doen, komt le overlvden. M. Anderson, na de oevers van den T-iogbe en degene van liet meer van Nigomi doorzocht te hebben, bad, te samen met eenén engelschnian, 11. Green, eenen logt ondernomen in de oosterlyke rigting, en was in eene streek aengekomen waerin nog niet eenen» Europeaen tot dan toe bad binnengedrongen. Aldaer ontmoette iiy eenen jongen olifant welken hy achterna liep. Op den oogenblik. dab by hem ging bereyken, kwam zich eenen anderen zeer grooten olifant by den eersten vervoegen. Twee inlanders die M. Anderson vergezelden, gaven vuer op hel grootste dier; den gekwetsten; olifant keerde zieh op Mi Anderson en vermorzelde hem onder zyne voelen. M. Anderson is begraven geworden op de plaets zelve ivaer hy de dood gevonden heeft. Zyne menigvuldige en ryke verzamelingen zyn overgebragl geworden naer bet konsulaet van Zweden en Norwegen, in de Kaep van Goede Hoop. De-bisschoppen der Vereenigde-Staten van Amerika hebben besloten- een kollegie tc slichten welk aen de katliolyke Univer- siteyt van Leuven-zal gehecht zyn, en bestemd om'er de jonge, priesters le ontvangen die zicli aen de geioofszendingen van Noord-Amerika willen toewyden. M. P. Kindekens, vikaris-gene- rael des bisdoms van Detroit, is aengeivezen geworden als voor zitter van dit nieuw kollegie. Eergisteren is by te Gend aengeko men. Het proiestanlismus komt nogmaeis een gevoelig verlies te ondergaen in de Vereenigde-Staten. Eenen der meest invloed hebbende dominés van Pensylvanien, den Eerw. Georgius Foote, beeft zyne dwalingen afgezworen om bet Roomsch Kalliolyk ge loof te ombelzen. Eene groote menigte wandelaers drongen zich, over eenige dagen, met eene overgroole nieuivsgierigheyd, gemengd met de diepste gevoelens van eerbied, rond eenen algryselyk verminkten' priester, die te Lyon de Bellecourplaels overtrok met eenige andere geestelyken." Dien weerden priester, rond ivelken zich zoo veel sametineyging kivam verzamelen, was over dry jaren, uyt hel bisdom van Rennes vertrokken, om den fakkel des geloofs in verafgelegene streken te gaen dragen. Hy was van het getal- der vyf geloofszendelingen- die gelast wierden heb evangelie te gaen verkondigen aen'de wilde volksstammen van den Penang-Kiou, op de uyteynden der grenzen van China en van den mond der rivier Tchou-Kiang. Vier zyner ambtgenoten waren onthoofd geworden, en hy zelf, na dat- de woeste Chinezen hem den neus, de ooreti en de regte vuysl hadden afgesneden, ging het lot zyner medebroeders ondergaen toen hy verlost ivierd door engelsche zeelieden. M. den abt Belloc, zoo is den naetn van den missionnaris marielaer, is met' bet' konvoy van Marseille afgekomen, en begeeft zich thans naer Rhennes, by eenen zyner oomeri. Men zegt dal eenen befaemden duytselien advokaet binnen kort le Brussel een werk zal in 't licht geven over de vlaemsche' zaek, dat bestemd is om eenen verbazenden opgang le maken.. Te gelyker tyd zou er eene vlaemsche en fransche vertaling van: verscbynen.Wy zien dit werk met verlangen te gemoet. lilen schryft uyt Eperny, onder dagteekening van 12 niaert Eene zeldzame en ongehoorde enveldaed, is onze stad in de verslagenheyd komen dompelen. Heden om middag, trok M. Bazire, voorzitter der regtbank,. over de plaets die op bet uyl- cynde van 't voorgeborgte des koophandels ligt, toen liv aenge- sproken wierd dpor eene vrouw die van onder baren siial eène- pistool trok en op-den voorzitter mikte. De sdieut ging af, doch gelukkig ivierd M. Bazire niet getroffen. Hy wilt op zyne slappen lerugkeeren, maer eenen man komti voorgeschoten, snyd hem den iveg af, en keert de tromp eener tweede pistool op zyne borst. Den voorzitter bukt zich, de scheut wierd afgelost, en een deel der lading met- zaed treft bet achter deel van zyn hoofd. Dien stoulmoedigen aenval, de losbrandingen derbeyde tvapeiis- doeb eene groote menigte mensehen bysnellen, die zich spoedigen den heer Bazire de grootste zorgen toe te dienen- De inoordenaers verivyderden zich te samen zoo ras zy maer eenigzins konden, wel te verslaen na hunne wapenen opnieuw geladen le hebben. Zy begeven zieh naer hunne wooningen atwaer zy zicli ver schansen. De openbare magl komt zieh weldra aenbieden en noodigt hem namens- de,welde deur le openen. Op deze maning antwoordde men van langs binnen dat men niet openen zal, en dal deugenem die hel zal wagen mei geweld binnen buys le dringen bet groote- lvkszal te beklagen hebben. Bevel word gegeven de deur op den- grond te leggen,die ivelhaest wykt onder de herliaelde poogingen» der belegeiaers. Doch aenslonds kwamen menigvnldige losbran dingen de ooren treffen. Verscheydene agenten zyn-gekwetst, en- eeu'en hunner valt doodelyk getroffen door eonen kogel die hein door de borst gevlogen is. Dit ongeluk houd de anderen niet terug en eenige gendarmen tiie zich aenstonds- binnen scholen in hel buys,-grypen de twee ellendelingen vast die zich daer zoo even,, en op'den ivd- van eenige stonden met verscheydene euveldaden- kwamen le besmeuren. Uyt Hong-Kong meld meD. onder dagteekening van den 28 jauuary 1857, aen de Patric van Parys,- liet volgende Op den 15 januarv hadden de Engelschen met huntie magten tusschen- Canton en la Rocca-Tigris, slandplaets genomen' ten einde te beletten dat de Chinezen de monding van den stroom-, zónden sluylen. Men denkt dat den admiraei Seymour zich aldaer zal houden, tot dat hy verdere versterkingen ontvanga. Voor aleer zicli van Canton te verwyderen, heeft het engelsch eskader een groot deel-der stad on der voorgeborgten. vernietigd. Men weel dat men eenen aenslagop het leven van M. Bowring en van de persoonen zyns gevofgs heeft geivaegd, en beu beeft •villen vergiftigen. Niet- alleen M. Bowring maer al de vremde- lingen dié in China zicli bevinden, zyn byna door de Chinezen ve-giftigd geweest. De bakkers hadden prseuick gemengd in bel brood welk' voor de Europeanen bestemd was. Maer geiukkigiyk,. is de nytvoering van dit laflierlig verbond mislukt. Er was le veel raltenkruvd in liet brood gemengeld, en aldus zyn de ver giftigde- persoonen door brakiugen nog gered, geweest. Men heeft maer eenige sterfgevallen le betreuren gehad-. De- byzonderste pligtigen hebben reeds hunne straffe ondergaeu. DOODSTRAF VAN LONGUET. Longuet» tol de doodstraf veroordeeld voor moord, gepleegd' op den persoon zyner vrouw, is verleden dynsdag des- morgens ten 7 ure le Kam'eryk gehalsregl. Dien man, aen wie de justicie rekening bad te vragen over talrvke misdaden, had zialv voor en gedurende zyne opsluiting: doeri opmerken door scliyuheyliglicyd en waeriyk liatelyke lat- hertigheyd.

De Denderbode | 1857 | | pagina 2