Berigt. WEDERROEPING. OVERLEDENEN. CONCERT VOCAL ET MSTRMENTAL, VERKOOPING Op de stein en door den invloed van den achtbaren aelmoese- nier M. Leclercq, die deze moeyelyke bekeerrng had ondernomen is Longuet byna plotseling van gedacht veranderd, en hy is gestorven met de onderwerping welke den godsdienst alleen geven kan. Van het oogenblik af dat men hem gezegd had, dat hy zich lot de dood moest voorbereyden, en gedurende den overtogt van Douai naer Kameryk lot aen het schavot, heeft den veroordeelden, wiens ziel sedert langen tyd verhard was, de grootste kalmte en een volmaekt berouw geloond. Na de treurige plegtigheyd van de loilelleheeft Longuet ge- vraegd, dat men hem blootshoofds naer het schavot zou laten gaen, doch men beeft hein geantwoord, dat hy het regt niet had om zyne straf te verzwaren. Op hel oogenblik dat hy met den aelmoesenier op de kar stapte hebben de andere gevangenen, in de kapel vereenigd, den miserere aengeheven. De kar, begeleyd door twee gendarmen te peerd, is eyndelyk op de wapenplaets aengekomen, waer een bataillon voetvolk en een sterk detachement kurassiers geschaerd stonden. Longuet had het hoofd met eenen zwarten sluyer bedekt. M. Leclercq heeft voor den veroordeelden de boete gelezen, welke hy voorbereyd had, daerna heef\ Longuet de trappen van het schavot, zonder beven, beklommen, terwyl hy herhaelde <c Jcsus, ontferm u myncrHy kuste het kruys, zyne schouders wierden ontbloot en men hoorde nog de woordenMaria Onbevla de laetste welke hy gesproken heeft. De kleederen van den priester, die den tyd niet had om zich te verwyderen, wierden met bloed bevlekt. De menigte heeft zich, diep aengedaen, van de plaets ver- wyderd. EENEN VROUWENMOORDENAER. Voor het hof van assisen van Douai verscheen dezer dagen zekeren Mar- chand, landbouwer te Avesnes-le l.ec. Dien Marchand leefde gescheyden van zyne vrouw, Fiorina üelrue maer den 24 auguslv laetst, wist hy haer des avonds behendig ten zynent te lokken. Rond het midden van den nacht stelde hy zyne vrouw voor eene wandeling in het maenlicht te doen. Onder weg gingen de twee echtelingen eene steengroef van twaelf meters diepte voorbv. a Zoo ik u daer eens in wierp, zegde den man half ernstig, half gekscheerend. O gy zoud niet durven, zegde de vrouw, zich geweld aendoeode om te lachen, want die aerrdighevd viel geenzins in haren smaek. Dat was alles. Den man sprak van wat anders en zette zich op 25 meters afstands van de steengroef op boonen-bussels neder. Aldaer trok hy Fiorina Delrue tol zich, en veynzende haer te willen omhelzen, nam hy haer in zyne armen, stond op en wendde zich naer de steengroef. Lodewyk, riep de vrouw met schrik uyt, wat gaet gy doen, onge- lukkigen Gy hebt iets slechts in den zin, Ja, antwoordde hy, wy zyn er, ik moet u dooden. En ondanks de poogingen, de wanhopige kreten, het snikken en de smeekingen dezer vrouw, naderde hy de opening. Balken en planken verbergden er den ingang vaninaer Marchand had de voorzorg gehad eenige der zelve gedurende den dag te verplaetsen, om de voorgenomene misdaed té gemakkelyker te kunnen volbrengen. Inderdaed, r.og eenige stappen en hy is bv den gapenden afgrond. De vrouw, wier krachten het gevaer verdubbeld heeft, bied hevigen tegenstand maer eyndelyk overwonnen, uytgeput, vernietigd, verweert 7.y zich maer zwak meer, en den man haer by een been en eenen arm vattende, houd haer over die steengroef, en stort haer beneden met eene kracht, die den val nog schrikkelyker moest maken. Marchand legdo de balken op hunne plaets, en keerde gerust naer huys terug. Volgens zyn gedocht moest die steengroef het graf zyner vrouw zyn. Hy had berekend dat Fiorina Delrue er in sterven zou, of wel onmiddclyk aen de gevolgen van haren val, of wel langzamerhand van smert en honger. Nu, deze berekening was ongelukkig op de grootste waerschynelyk- heden gegrond. In de nabyheyd dezer steengroef staet geene enkele woo- qing, en de metsers welke die slechts des winters uyldelven, hadden haer in geen dry maenden bezocht. Alles deed dan gelooven, dat, zelfs wanneer Fiorina Delrue nog in leven was, hare geschreeuwen door niemand zouden kunnen gehoord worden. De vrouw van Marchand was niet dood dat men hare klagten, baren angst en hare wanhoop beseffe Zy bragt aldus een der afgryselykste nachten door. Maer God waekte op de ongelukkige vrouw. Des anderendaegs, ten vyf uren 's morgends, hoorde zy stappen naderen. Was hel haren man, die naer den uylslag zyner misdaed kwam zien en haer sleenigen kwam, die hy met eenen slag niet had kunnen dooden Het slagtoffer liet zich hierdoor niet afschrikken, zy riep uyt al hare magt, en door hare kreten er heen gelrokken, vertoonden zich twee mannen aen den moad des grafs. Het was eenen jongen metser, Delrue genaemd, zoon van den eygenaer der steengroef en eygen neef van Fiorina. Ily was van eenen werkman verge zeld en beyden gelukten er in de vrouw uyt den afgrond te trekken. Vervolgens wierd de vrouw van Marchand, met behulp der overlieden, die men kennis van deze ontdekking had gegeven, naer hare wooning ge- bragt. De natuerdeed een wonder. Na eene lange ziekte, ontsnapte Fiorina Delrue aen de dood en heden, al moest zy ook voorliet overige barer dagen vreesselyk verminkt blyven, is er ten minsten geen gevaer meer voor haer leven. Ten gevolge van dat alles, is den man tot eeuwigdurenden dwangnrbeyd veroordeeld. Spaensciie struykroovers. De diligentie, die van Gaceres naer Trujillo gaet is aen den voet eens heuvels aengehouden, door eene bende gewapende dieven, die de reyzigers op hunne beurt doorzochten en uytschuddeden. Den eersten persoon die doorzocht wierd was M. Gallau, pro- kureur-generael by hel koninglyk gerechtshof van Gaceres. Zon der een woord te zeggen, moest hy zyne horlogie en welgevulde beurs afgeven. Hel onderzoek geeyndigd, beval hem den roover- kapiteyn zich op den buyk in het gras te leggen, ofschoon den regen by stroomen nederviel. In die houding wierd den acht baren prokureur in 'l oog gehouden door eenen dief met een geweer in den arm. Daerna kwam de beurt van betasting aen eene vry lieve juffer die, na baren geldbeugel te hebben gegeven, het bevel ontving, zich in het gras op (let) buyk te leggen naest den prokureur, die tol op de huyd doorweekt was, maer geen woord dorst reppen. Den derden, reyziger der diligentie had maer eenige spaensche quadruppels. Na ze aen den kapiteyn te hebben gegeven, ging hy zich op hetzelve bed leggen als zyne reysgenoten. Zco ging het vervolgens metal de reyzigers, er den postiljon onder begrepen. Daerna wierden de valiezen doorzocht. Deze inspektie duerde by de halve tier en bragt ruym 14,000 fr. op. Eenen reyziger, die dat liggen in hel gras niet al te gemakkelvk vond, inaekie eene kleyne beweging om van plaets ie veranderen eenen der Iwee schildwachten deed hem bemerken, dat, zoo hy zich nog verroerde, men op hem /.oy gescholen hebben. Na alles wel doorsnuffeld was, groette den kapiteyn de reyzi gers en verdween met zyne mannen in heigebergte. AVIS. j BOVROUX, Fabriquant de CHAPEAUX de paillc, Courte rue do Sel, a'Alost, Blanchit et teint les Chapeaux de paille en loutes Couleurs. VAN BUEÜGEL Gebroeders en Zusters op de Werf te Aelst, maken aen het geeerd publiek bekend, dat er by hun is aengekomen, een schip roet nieuwen Doornykschen KALK, aen eenen civielen prys. By de zelve zyn er ook te bekomen alle soorten van Pannen, Plaveven, Boomschen en Rupel- mondschcn Sieen, Wil-Kalk in Tonnen, Eyke en Deene Plafond-I.atten, Frinsche Schaliën, Engelsche Slypsteenen Kepers en Panne-Latten, immers al wat er tot het bouwen noodig is, aèn voordeebge pryzen. Zy bevelen zich in de gunst van eenieder. Het jaer achttien honderd- zeven--en'vyftig, den tienden Meert; Voor ons Edouardus Amandus Fidciis Van Wichelenvrede- r'egter des kantons Aelst, regterlyk Arrondissement Dender monde, bygestaen van onzen komaries-grelDer' Charles Augustc Van Lierde. In onze gewone zael van verzoening. In zake van den heer en Meester Amandus Anlonius Maria Vauderheyden, notaris, wonende te Aelst, eisscher- Tegen 4° d'heer Charles De Meeter, zaekwaememerte Aelst, en 2° sieur Joannes Verhuist, hovenier, ook teAelst,verweerders; Hen eischer verschynende in persoon hoeft gezegd, dat Aengezien volgens akt verleden voor Meester Cornelius Evit, notaris te Aelst, den twaelfden september achttien honderd twee en veertig, sieur Petrus en Joamies Verbuist, hoveniers te Aelst, verkogt hebben aen d'heer Livinus Van der Looy,. notaris, te Aelst, een deeije boveniers-loelrting, groot een aer vier-en-zeven- tig centiaren, deel van meerdere, formerende dit deeije eene» trapéze, palende te» noorden aen de herberg den Groenen Hond, en ten oosten en zuiden aen de verkoopers Bat gemelden heer Van der Looy, op den zuid-oost hoek va» het gekogtte land, een paviljoen óf gloriette heeft gebouwen, in het welk hy zuid-waerls eene venster regtstreeks zigt gevende op de erf der gebroeders Verhuist, daergesteld heeft met het baerblykelyk ook door- deze laetste aengenomen vooruit- zigt om later aen het verkogllé percèelje het aenpalendc deel grond te voegen Dat inderdaed by een tweede koopkontrakt gepasseerd voor den zeiven notaris Evit, den 10 april 1843, gemelde gebroeders Verhulst, aen gezegden beer Van der Looy, een ander lang smal stukje grond, groot eiroa 3 aren 70 centiaren, verkogt hebbende, er tusschen partyen bedongen is het volgende Gelvk de verkoopers ook van alsnu aen den kooper den voorkeur of privilegie geven voor liet geval den steenweg van Aelst op Dendermonde door 's verkoopers proprieteit door- sneden wierd, en dat by gevolg een deel van de verkoopers hovingen kwam verkogt of vercheinst te worden ter opbou- wing van huizfen of andersints, van alsdan een deel grond te nemen zuidvvaerts zyner gloriette ter breedte van 8 meters en ter diepte van -14 meters, wel te verstaen op den prys, op de konditien en in evenredigheid der hoeveelheid als de te cedeeren deelen zullen verkogt ofvercheinsd geworden zyn. Dat by gevolg hiervan, de afpaling van liet intenemen deel grond op den seheidsmuer ter diepte van 14 meters aengewezen is geworden en op de geheele breedte van 8 meters door d'heer Van der Looy eenen muer op het alignement van den alsdan geprojecteerden steenweg is gebouwen Dat volgens de openbare verkooping, gehouden door Meester Joannes Emmanuel Maes, notaris te Aelst, op zevenden septem ber achttien-honderd twee-en-vyftig, dc door d'heer Van der Looyiegëns de gebroeders Verhulstaengekogtc gronden benevens andere, toegewezen zyn aen den heer Louis Van der Meeren, biersteker, te Aelst, zonder eenige reserve of uitzon dering wegens het regt uit het koopkontrakt van 10 april 1843 voortvloeyende Aengezien, naer tiet overlyden van ge-melden Louis Van der Meeren, den eischer in regie benoemd om over te gaen lol de verkooping der immeubele goederen, afhangende van de bene ficiaire successie van gemelden Van der Meeren, op tast zyner mandanten, onder den vierden koop behelzende de gronden voortskomende van d'heer Van der Looy heeft aengekondigd Een huis, zynde eene herberg genaemd den Groenen Hond, met remisie, gloriette, kluis, yskelder en lusthof, groot in gronde 88 aren 88 centiaren, gestaen en gelegen te Aelst- Schaerbeke, buiten de Kattestraet-poorf, palende oost den Dendermondschen steenweg, zuid Joannes Verhulst en de Weldadigheid van Aelst, west d'lieeren Charles Frans De Schaepdryver en Petrus Joseplius Leclercq, en noord de heek on daerover mynheer HStrdy-Van Langenhovcn Met regt van een deel grond te riemen van sieur Joannes Verhulst, zuid-waerts van dc gloriette, ter breedte van 8 meters en ter diepte van -14 meters op den prys en in evenredigheid van den genen den welken verkogt is en gebruikt aen liet regtleggen van den Dendermondschen steenweg; Dat het regt aldaer aengemeld, en by de koopakte van 10 april -1843 tusschen d'heer Van der Looy en de gebroeders Verhuist, bedongen, aen de nalatenschap van d'heer Van der Meeren behoortals zynde aen hem overgegaen met liet oogen blik hy als kooper der goederen van d'heer Van der Looy, eyge naer en bezitter is geworden van de gronden aen het welk dit regt is verbonden Dat inderdaed gemeld regt baerblykelyk is toegestacn gewor den ten dienste en voordeel der gronden door d'heer Van der Looy, iegens de gebroeders Verhuist, aengekogt, vermits door partyën zelf met het zuid-waerts de gloriette te nemen deel grond, als eene aenhoorigheid of acnhangsel der zelve is gehandeld, zynde de grenslignie dadelyk op den muer aengeleekend, ja zelfs den seheidsmuer aen den oostkant voltrokkenen vermits, daer en boven, zonder dit regt, het bestaan,.met toelating van de gebroe ders Verhulst, eener venster in den zuid-gevel der gloriette als onverstaenbaer zoude voorkomen Dat meergemelde regt thans, ten behoeve der eigenaers van de gronden van de gebroeders Verhuist en d'heer Van der Looy, voortskomende, is geboren, aengezien den steenweg van Aelst op Dendermonde, zoo als het voorzien was, door de proprieteit van de gebroeders Verhulst is doorsneden geworden, en dat zy by gevolg een deel hunner hovingen tot het daerstellen van gemelden steenweg verkogt hebben Aengezien Ier gelegenheid der melding van meergemelde regt in de plakbrieven en bekendmakingen betrekkelyk de verkooping der goederen aglergelaten door Louis Van der Meeren, eene gedrukte bladzyde gedagtëekend «'Aelst 40 febroary 1887 hebbende voor opschrift. Aenbelangend berigt en ondergetie- kend voor Joannes Verhuist door Charles De Meeter, alom is uitge deeld, rondgedragen en verspreid Dal by dit schrift, niet alleen liet regt der nalatenschap Van der Meeren betwist wordt, maer ook den ciseher word aenge- duid als of hy de regten van eigendom van sieur Verhuist zoude hebben willen schenden, persoonen in eenen doolhof legden, in eenen j/roven missing doen dompelen en hersenschimmige geregtigheden verkoopen Dat dit schrift, met eene baerblykende kwnedaerdigheid opge steld, van aerd is om den eischer in zyne eer en fnem te schenden en hem aenzienclyk in zyne belangen te benadeeligen Dat uit de hierboven aèngehaelde beweegreden reeds genoeg- zaem btykt dat sieur De Meeter, ten onregte cu kwaedtrouwig- lyk opgeeft dat den eischer geenen enkelen akt of stukje papier kan voorbrengen waer uit het regt va» Van der Meeren zoude volgen Dat veronderstellende dat den eischer en zyne mandanten zich zouden vergist hebben in de interpretatie der bestaeiide akten en kontraktcn, den eischer, ver van hierdoor de re-glen van eigendom van den verweerder Verhuist te hebben willen schen den, van voornemen was, ten dage der verkooping, de tegen- strydige boweeringen van sieur Verhulst te doen kennen; en verre van iemand in dwaling te willen leyden, besloten had de beoordeeling der kwestie aen de regtbank of aenkoopers zelve over te leggen En aengezien dat sleur Joannes Verhuist zoo lang hy niet zal bewezen hebben dat het zonder zyne- wete of toestemming is dat het gemelde schrift is uitgegeven, over het zelve, even als d'heer Charies- De Meetervei-antwöordelyk moet gehouden worden Zoo is 't dat by exploit gecfaen door den deurwaerder Ringoir, te Aelst, den 21 february 1857, behoorlyk geregistreerd, den eischer, de verweerders De Meeter en Verhulst, had doen dag- vaerden om voor ons te veïsehynen, in onze gewone zitting- zacl, te» stadshuyze, op vrydag 27 february lest, alswanneer de zaek op aenzoek van partyën is verschoven op heden 10 Meert, ten einde zich aldaer met hem eischer, te bevredigen, zoo mogelyk, over den eiscli welken hy voornemens is den kompe tenten regter voor te dragen, strekkende ten einde er voor regte worde verklaerd Dat hier vorengemeld zoo genaemd aenbelangend berigt voor den eischer eerschendend en scliadelyk zynde de beide verweerders solidairlyk verantwoordelyk zvn voor de schaden en intresten welke uit het zelve geboren zvu of nog Runnen geboren worden dat zy vervolgens gezamenlijk en solidairlyk verwezen worden zelfs by lyfsdwang, lot de beta ling ten titel van schaden; en intresten van eene som van tien duizend franken, of alle andere door den regter te beoordeelen dat cr worde bevolen dat liet te verleenen vonnis ten koste der venvef-rders gedrukt worde ten getalle van vier honderd exein- plairen welke i» de steden Aelst, Dendermonde, Ninove, Sint N'icolaes, Gend" en omliggende gemeenten zulten aengeplakt worden, en bovendien hekend gemaekt worde, hy middel van vyf insertion, van 8 tot 8 dagen in dry dagbladen van Aelst en twee van Dendermonde, dat voerders het vonnis zal verktaerd worden uilvoerbaei' nietlegenstaende oppositie ofte appel en zonder borg; dit alles niet verwyzing der verweerders in de kosten Den verweerder, heer Charles De Meeter, verschynende in persoon, heeft zich met den eischer, heer Van der Heyden, verzoend op de volgende wyze 1° Hy, De Meeter, verktaert dat hy den wil niet gehad heeft de eer en faem van den eisscher, heer Van der Heyden, te schenden of te krenken 2° Dat hy het gemeld zoogenoemd Aenbelangend berigt, alhier, van woord lol woord, volkomentlyk wederrocpi en intrekt, zonder prejuditie aen het exploit gedaen door den deurwaerder Noteris, Ie Aelst, den vyfden february 1887, aen de beneficiaire erfgenamen Van der Meeren; 3° Dat hy opcnbaerlyk betreurt het aenbelangend berigt, voor zoo veel het van aerd is of zoude kunnen aenschouwd worden, de eer en faem van den heer Van der Heyden te krenken en hem in zyne belan gen als notaris te benadeelenen dat indien het berigt niet uitgegeven ware ley het zelve niet meer zoude doen verschijnen 4" Dal hy toestemt dal het tegenwoordig proces verbael gedrukt worde '.en getalle van vier honderd exemplaren, aengeplakt en uit gedragen alomme waer hel den heer Van der Heyden zal goedvinden; en bekend gemaekt by middel run dry insertien, van weke-te weke, in de vier weekbladeren van Aelst 5" Dat hy zul betalen alle de kosten betrekkelyk de tegenwoordige, als ook de gene van drukking, uitdraging en insertion vorengemeld. En hebben de lieeren VanderlleydenenDeMeetergeteekend, na lezing (geteekend) Cu. De Meeter, A. Van Dek Heviien, Piot*. etc. Waervan wv dit proces verbael hebben opgesteld en getee kend door ons regter en komnrres-greffier, na iezing, dato als hoven (geteekend) E. A. F. Van Wichelen en C. Van Lierde. Enregistré, tróis röles, sans renvois, ii Alost, Ie 42 mars 4800 cinquante sept, vol. 33, folio 80 verso, case 7: reyu en principal et additionnels fr. 2—24. (Get.) D'AUBREMÉ. Voor expeditie den GreffierDE BACKER. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN Mannelyk 5 Vrouwelyk. 5 HUWELYKEN. Guill. Van Hamvermeircn, sehrynwerker, met Anast De Vleeschhouwer, kantwerkster.Petros J»id. De Roover, wed. van Mavia Appelmans ca Anna De Smet, Iwyndeisgast, met Th. Fr. Van Lierde, wed. van F>gidim» De Roover, z. b. Fr« Camplyn, 7 dagen, Korteridderslr. Maria Van der Eist, 4 j., Mylb. Joannes Fr. Van der Speeten, wedn. van Cath. De Lock, z. b. 65 j., Schaerbeke. —Isabella Callaert, 1 in., Molestr. Joannes De Ridder, 7 m., Schaerbeke. Maria Moyens, i m.. bovenierstr Oolela Schockaert, 14 j., Schaerbeke. Gust. de Brouwer, 1 j., Mylbeke Fr. de Smet, wedn. \an Henrica Neirvnck, werkman, 55 j., Langeridderstr. Joanna Theresia Kïeckens, wed. van J. F. De Coen, runtenierster. 80 j., Begynbof. SOCIÉTÉ ROYALE d'hARMOAIE soms la devise aigroeuesd' r l o e i j en d' a A lost. Dimaiiche 22 Hars 4857, a (i 1/2 hcures du soir, a la Grande Salie de l'Jlólel de Vitte. PROGRAMME lre PARTJE. 1<> Ouverture du Carillonueur d» Bruges, a grand orchestre. (CRISAR). '2® Recitnlif et Air dn Jerusalem, chantés par M. (verdi, 3' Fnnlaisie poor Violon, exécutée par M. Putzeys. 4" Grand Air dein Favorite, chanté par MeIfe Plnetsaert. (DONIZETTI). 5° Wilhmsbaden-Galop, a grand orchestre. theller). 2e PARTJE. 1® Ouverture de Semirnmis, a grand orchestre. (rossini). 2® Caratiue de Lucrèce Borgia chantée par M.... (donizettj). 3° Air varié pour Violon cxéculé par M. Putzeys. 4° Brian de Bois-Guilberl, Duo chanté par M*. et Mclfc Plaelsaert. (concone). Messieurs les étrangers présentés par un memlrre seront admis moyennant un franc d'entree. Van 9,000 Sparre Uoppestaken en 4,000 Boonstaken, te Eremhodegem aen de Denderbrug. Op Jlaendag 25e" en op Woensdag 25"' Meert 4857, telkens ten 2 uren namiddag. 'Door 't ambt van den Notaris DE SMET, te Erembodegem. rp listn n l'J F- Van de Maelen by dc Verkensmerkt te Aelst, M t> liOojt zeer goed gruys en kortmeel aen 10 fr. de 100 kil.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3