- r m mm 29 MAM I85T. ELFDEN li Vertrekuren uyt de Statie Aelst \AEU Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 28 Maert 1857. De regten van den uytersten wil erkend. Alles gaet hun legen. DEN SENAET. Het hof van Cassatie. Oenderm. 5-40 8-05 10-00 3-30 5-30 8-50. W fiend, 'Brugge Ostende 8-10 - IN25 1-25— 8 3-30 -5-30-le kl.isjangs Denderuiöride. X Kortvyk, Mouscroei», Kvssel (latigs I,ede) 8-tO J1-25 5-30. S Doornyk, R'yssél (langs Ath 7-501-055-15 I Nin. Geerardsb. Ath, 7j501-05—5-158-15. rN Bergen, Quievrain7-501-Ö55-15 Ic en2elcl. Aokeren 8 05 10-00 3-30 0-00 8 50. 'Brussel 7-5018-15. MecYielen Antwerp., 5-40-8-Ö5 -'10-»3-30. AeuvTbienl.uyk.Verv5-40 8 05 10 3-30 8 15 1.anden,St.Tru\ën, Hasselt, 5-40—10-'» -3-30 Gend 8 10-11-25—1-25—8-50. Te lbde staen ol de konvoys. Te idegem staén deie vertrekkende vab Ath 6-30 4-00 0-00 en dere vertrekkende van Aelst 7-30 -1-205-30. Maen te f.-YSEGEM stil nl de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 8 50's avonds en van Dendermönde ten 0-00's morgens en 8-00 *s avbnds. h.»aeu te Santbergen de vertrekken uyt Afh6-30 's morg. 4 en 7-15 des avonds Van Den derleeuw 8-05's rnorg. 1-20 en 8-4Ó des avonds. CUIQUE SUUM. VAN "LOK EREN va FR tïendérmonde, Aelst 6-45 - 9-30 3-15 7-20. Ninove, Geerardsbergn», Ath 6-45 9-30 3-157-20. VAN ATH NAER Geeraerdsbergén, Ninove, Aelst, Dendermönde, Lokeren 6-309-554-00* Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermönde. 6-309-55—4-007-15. Bmssel (langs Denderleeuw) 6-30 0-00 7-15. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 9-55— 47-1& VAN €END NAER Aelst, Brüss,'Ninove, Ath 7-10 12 20 4 30—7-30. VAN BRUSSEL NABR Aelst, GenÖ 7-15— 12-30—0-00 8-00. Ninove, Geeraeidsbergei*, Ath lïmgs Denderleeuw) 7-15 —12-308 00. VAN DENDERMÖNDE NAER Brussel langs VelsO 7 25 - 12 3 O-00 8-00 I. Meclr) 6-508-3010-2 4-00 Aelst, 7-25 8-40— 12-30 - 4-15 6-10 -8-00, DEN D ENDERBODE Men weet dat de liberatery, sedert eenige jaren, alle poogingen aenwend, alte listen gebruikt, alle bedrog uyt- zoekt om de vryheyd te ketenen van over zyne aelmoessen of liefdadige giften te beschikken gelyk men het nuttig en noodig oordeelt, opdat zynen laetsten wil getrouwelyk nageleefd worde, en opdat de goederen die voor den armen beschikt zyn zouden gebruykt worden gelyk den testament- maker belast en bevolen heeft. Men errinnert zich nog de omzendbrieven die van wege het gouvernement zyn uyt- geveerdigd als MM. Frère en He Haussy ministers waren men weet hoe zeer zy 't publiek verwonderd en geheet de natie verstomd hebben 't was alsof wy in een ander land Waren, men geloofde in Rusland of in Turkyën te zyn, tnen zag het schoonste voortvgt, de kostelykste vryheyd van den burger, deze van over zyne goederen te beschikken gelyk hy goedvind, miskend, ontroofd en verkracht Welnu, die gewezene ministers en geheel de despotieke liberaterskliek komen door het hoogste geregtshof van geheel 'tland in hunne pretention op de schitterendste en duydelykste wyze veroordeeld te worden, de goede reden, de billykheyd en regtveepdighevd zegevieren volkomenlyk. Het Vonnis van het cassatiehof lost klaer en duydelyk het vraegstuk op van de byzoudere bestuerders met regt van opvolging in zake van vrye liefdadigheyd, dit vonnis beslist, by gevolg, een der voornaemsle grondpunten der wetgeving over de liefdadigheyd, het beslist namelyk dat den testamentmaker byzondere persoonen mag benoemen die zullen mogen besluren en uytdeelen de goederen of gelden die aen de armen of aen andere liefdadige gestich ten, by testament, vermaekt zullen worden. Zie hier in welke zaek dit vonnis is geveld geworden Wylen den eerw. kanonik Derare van Leuven bad een testament gemaekt van 23 duyzend franks, geschikt voor eene fondatie ter onderhouding van arme blinde vrouwen. Hel testament luydde dat de pastors der zeven parochiën van Leuven ten eeuwigen dage bestuerdei.s, coiiateurs en proviseurs dezer fondatie zyn moeten. Maer het liberael gouvernement eerbiedigde deze bepaling niet, het mag- tigde de commissie der hospicèn van Leuven dees bezet te aenveerden, doch het wilde de pastors der zeven parochiën van Leuven als byzondere bestuerders der fondatie niet erkennen. De pastors vervoegden zich tot de regtbank van Leuven welke hun ten vollen gelyk gaf; het hof van beroep van Brussel gaf hun ongelyk, ontkende hun 't regt dat den eerw. testateur hun verleend had, en besloot dat deze bepaling als nietig en van geener weerde moest aen- zien worden. Het is tegen dit vonnis dat de eerw. pastors van Leuven zich in cassatie voorzien hebben, en 't is dit vonnis 't welk door 't hoogste geregtshof is verbroken, vernietigd en als strydig aen de wet en aen de constitutie verworpen ge worden. Zie hier het dispositif des vonnis van het hoog geregtshof Aengezien er uyt al de voorgaende overwegingen volgt dat hel hof van beroep van Brussel, al het koninglyk besluvt van 22 Oct. 1831 toe te passen 't welk als nietig aenzag de bepaling door welke wylen den kanonik Derare byzondere bestuerders had aengeduyd voor de fondatie die hy wilde inrigten, en al zelve te beslissen dat deze bepaling strydig was aen de wet, zoo heeft het brusselsch hof van appel duydelyk en klaer de artikels 107 der grondwet en 84 der gemeentewet overtreden. Om die redens verbreekt en vernietigt het cassatie-hof 't vonnis door het hof van appel van Brussel op 8 Decem- 1833 uytgespróken etc. etc. Het vonnis van het cassatiehof en byzonderlyk de sterke en diepgrondige beweegredens waerop het Iberust zullen eenen grooten invloed hebben op de beraedslagingen die, na de paeschvacanlie, in de volkskamer, over het vraeg stuk der liefdadigheyd, zullen geopend worden. Men weel dat een dei' hoofdpunten van het voorhandig wetsontwerp hierin bestael van namelyk aen de liefdadige gevers of testamentmakers het regt of de magt te verleenen van als uytsluytelyke voorwaerde van hunne mildheyd byzondere bestuerders voor de gegevene of bezette goederen en dit met regt van opvolging te benoemen. Dees ontwerp valt geenzins in den smaek der liberaters, zy roepen en tieren gedurig, volgens gewoonte, dat de kloosters alles zullen inslokken. dat de doode hand 'tland gaet ruineren, dat de klerikale overweldiging alles gaet bemagtigen, met een woord zy vinden geetae beledigingen, geene lasteringen geweldig en hatelyk genoeg om de vry heyd van goed te doen, volgens dat men nuttig en noodig oordeelt, immers om de vryheyd gelyk zy altvd hy alle beschaefde volkeren bestaen heeft, aen te randen en te schandvlekken...,, Maer wat geheurt er In 't midden van dit gehuyl en gebriesch verheft het hoogste geregtshof van 't land de stem en veroordeelt op de plegtigste wyze den fameuzeii omzendbrief van MM, Frère en Dchanssy als eenen wet- schendendpn en inconstitutionnelen akt, en verklaert zelfs dat er geene nieuwe wet moet gemaekt worden om den uytersten wil der liefdadige gevers te doen eerbiedigen. Men heeft met veel lawyt aengekondigd dat M. Frère een werk ging uytgeven 't geen deze stof in den zin van zynen omzendbrief zou behandelen maer hel vonnis van het cassatiehof komt in den weg en zal het werk dat met zoo veel ophef en verwaendheyd aengekondigd was leelvk tegen de schenen botsen. Dees werk zal echter gelukkiger wezen dan den omzendbrief zelf, omdat het onder eènen lapnaem kan nytgegeven worden of onder den eenen of anderen mantel verschynen, terwyl den omzendbrief benevens des- zelfs uytgevers nu met den stempel van veroordeeling gemerkt staen. Dit zal M. Frère maer moeyelvk konnen verkroppen, maer dit komt van Jan Van Damme te spelen en niet te denken dat, als harde eyërs zoo kwaed zyn om zuypen, men ze dan zoo lang op voorhand niet mag laten koken. Nu hebben den Senaei en bet bof van cassatie voorgoed de boter der Überaiery opgeëlen. Den Senael met de kiezing ie ver breken van den liberalen kandidaet, die, le Soignies, door slimme streken, door schending der constitute, door miskenning der wellen en overlreding van alle reglementen, senaleur was uyl- geroepen; het hof van cassatie met een vonnis te hebhen uytge spróken waerby de vryheyd van liefdadigheyd ten volle gehand- haefd word en door hel welk al de ketens waennede de franc- magonspariy de liefdadigheyd heeft willen binden, voor allyd verbroken en vermorzeld zyn. Voor wat den Senaet betreft, dezen stond reeds op het zwart liberael boeksken van in 1851, als hy de hatelyke en gevloekte bloedzuygerswet heeft verworpen; van toen af zagen de klubisten dat zy gpenen weg met den Senaet zouden geweien hebben, dat die vergadering stout- en kloekmoedig genoeg zou geweest zyn om hel hoofd aen de liberaiersoverheerschiug le bieden èn al hunne maetregels van schande en geweld zou durven tegen werken, afkeuren en volkomenllyk vernietigenVan toen af, zeggen wy, ondervonden de liberhalers dat zy met den Senaet nog niet gedaen hadden en dat zy moesten middel zoeken om hem in zyne werking te verlammen, om zyne magt te verzwak ken, om zyn gezag te verminderen enz. enzJu, maer, dit alles was niet gemakkelyk, ja dit was onmogelyk, en dit wist de liberatery wel, want zy stelde in hare gazellen zoo maer elfen af voor den Senael af te schaffen en aldus dien onoverkomelyken hinderpael uyt den weg le ruymen.... Doch hel volk oordeelde er anders over De kiezers kookten opvolgelyk verscheydene liberale senatêurs af en staken die voor goed als komkommers in den azyntobben, om ze nimmer ten zy in eenige buytengewoone feesten, als toespvze le laleu aen den dag komen. Onderlusschen was de meerderheyd van den Senaet yzersterk geworden, by zoo verre, dat zy de liberale kiezingen, die met onweUigheyd en onregtveerdigheyd bevlekt waren zonder komplimenlèti kon verbreken en de valsche gekozenen naer de klavers zenden. Zoo is het gebeurd met de laelste kiezing van Soignies voort- gaende en steunende op het merkweerdig en treffende verslag van onzen achtbaren senaleur, baron Dellafaille, heeft eene verpletterende meerderheyd deze kiezing vernietigd en bevolen dal er eene andere moest plaets hebben. Senateurs schaer- den zich aen de zyde van den geleerden verslaggever en velden, door hunne stemming, een vonnis dat de kiezing van den libera len M. Wincqz eene foppery, eenen lour de baloneene magon- nieke streek was, die geenzins de deur van den senaet aen M. Wincqz kon openen 15 liberale senateurs, die, als zy zouden bevel krygen, zouden stemmen dat Adam souspieds gedragen heeft, stemden voor de wetligheyd dezer kiezingMaer goed goed, menschen, 13 is het getal van Judas, en gelyk Judas er met zyne (ge weet wel) gestaen had, zoo heeft er M. Wincqz ook geslaen, den man moet zien dat hy er nu doorgeraekt, en hoe weynig dat de conservateurs van hel arrondissement Soignies zich versiaen, zal er aen M. Wincqz een presentje gedaen worden van een dier lange smalle dingen, waermeè het water van de daken naer omleeg geleyd wórd. Dit meuhelken zou netjes staen aen eenen heer die in de hoogste wetgevende kamer van 't land zou durven zetelen dan zelf, wanneer hy gefcien had dat zyne kiezing eene aeneenschakeling van onwettigheden, onregelmatigheden en libe rale fopperjên was. Nfi, willen de -conservateurs van Soignies oppassen, zy hebben den middel in d'hand om de liberaterspartv, in den persoon van haren kandidaet, eetoe les le geven die haèr zal doeu gevoelen dal zy al slillekens verteert en welbaest naer t pi-eriand vertrekken Zal*... Tot over eenige dagen slonü het hof van cassatie bv de libera ters in"hooge achting, ja zelfs in year van heyiigheyd. Als, voor leden jaer, de liberaters over dit hof spraken, j «as met de han den le samen, de ongen neergeslagen en 't hert verheven rot den oosten, want het hol van cassatie had liet vonnis bekrachtigd van den mchlraed onzer burgerwacht't welk den eenvoudi-en Dmdrrbodc veroordeelde tul vyf dagen gevang en eene boete van 15 francs ol acht guldens en vyf en een oordie, voor insubordi natie legen den kolonel by middel tier drukpers begaen.... Oin de bekrachtiging van dit vonnis, zeggen wy, was hel ctissaïiehof in dongen der liberaters 'teerste hof van geheel de wereld at de leden waren meer dan halve goden, zv waren onfaelbaer'en niemand had de wyslieyd in zoo Imogen graed ontvaii-en Maer nu is de kaert eensklaps gekeerd, dit zelfde hof is nu ook ai een klerikael gebroed geworden 't welk niets anders zoekt dan (ie fa ui i tien van liare goederen le laten berooven om de kloosters ryk te maken, dan de goederen naer de doode hand le laten ga en om den handel te ruineren en 't land in d'armoé te dompelen dan de domperstyden, de inquisitie, de klerikale heersclianiw terug le brengen en veel andere vieren eu vyven die noch kon noch sleerl hebben En wat is de oorzaek van die subiele verandering Eenielvk dal het cassatiehof door een hoogst merkweerdig vonnis heeft beslist dat hel aen de liefdadige herten, die een testament ten voordeele van den armen willen maken, vrv stael hvzondere bestuerders te benoemen, dit is te zeggen dal "zy hel bestuer der goederen die ze voor den armen willen bezeilen, niet moeten toevertrouwen aen de officiële armmeesters of liospicenheeren waervan er vele de goederen der armen doen dienen om menl sclten te plagen, om, m kiezingen, hel mes ou de keel van buer- ders of pachters te stellen en hun aldus te dwingen legen hunne overluygmg le stemmen, immers waervan er veie zin die de armgoederen doen dienen om hunne party te versterken om hunnen invloed, hoe kwaed en rampzalig hy ook zy u'.l te breyden, en door dien middel, of aen 'tscholelken te blyien daer waer zy er aen zyn, of er wederom aen te geraken daer waer zv eratgekuyscht zyn. Wy hebben 't Verbond en vele andere kluhsbladjes- en bladen gedurig hooren jammeren en tieren tegen het hoogst ongelukkig dompers-ontwerp dal eerlang aen de kamer Ier beraedslaging gaet aengehoden worden; nu, dees ontwerp is juyst opgesteld in den zin der beslissing van hel cassatiehof. Zal het Verbond nu legen hel hof uytvallen, tegen ditzelfde hof 'twelk verleden jaer, de liooge goedkeuring van het prulblad verwierf omdat het tegen den Der,derbode was? Wat het Verbond doen zal weten wv met, maer t geen wy weten, is dal hel, door zyne voorgaende artikels, het cassatiehof onregtstreeks heeft doen doormen voor alles wat domper, klerikael, liclitdoovend, armenheroovend enz enz. is.... Wel dat hel cassatiehof zich mei hel Verbond bekreunt gelyk met het giegagen van eenen ezel, 't is maer om te zeggen hoe die liberaters knoeyërs veelal pryzen wat hun meêgaeT'hoe onuyllegbaer, hoe aenslootelyk betook zv, en alles verfoeien en verachten wat goed en deftig |is, als 't hun tegengaet. Wy ver wachten dat welhaesl den eeneu of anderen libéraler zal voor stellen het hof van cassatie af te schaffen, als zullende dit den besten middel zyn om de plannen der liberatery te verwezen tyke"Maer 't is nog zoo verre van lagchen, zey 't beggvntie en 't schaepke kreescli LEEN ING VAN 1832. Den Moniteur in zyn nummer van 22 maert, kondigt een koninglyk besluvt af, aenkondigende de conversie der leenin" van 5 per cent 1852. Het gouvernement is gemagtigd de ohliJatiën aen bonder uyt te betalen, of te konverteren in nieuwe titels van 4 1/2 p. h., alsook de nominatieve inscliryviugen van de leenino van 26 millioen fr. aen 5 7„ die is aengegaen krachtens de wét van 20 december 1851. Er word een tydbestek van veertien dagen verleend aen de houders vau gezegde titels, die er de uytbetaling willen van ge nieten, om hunne titels te overhandigen in Ue bureelen der openbare schuld (ministerie van finantiën) te Brussel. De obligaliên en inschryvingen, waervan de uylbetalin" niet zal gereklameerd zyn, zullen ophouden intrest te gevende lie ginnen van 1 november 1857 zv zullen gekonverleerd worden aen pari, in titels van 11/2 per cent.

De Denderbode | 1857 | | pagina 1