MDAG 5 ARPIL 1857. i; - IELFDEN JAERGANG. - BT 335- Vertrekuren uyt de Statie Aelst XAEK 35 Fif;. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 4 April 1857. Den Vrijhandel veroordeeld. Be baldadigheden van den Gend- schen karnaval. Eene eenvoudige bemerking. IS DIT WAER WAERMEÉ HOED DE EIBERATERSPERS ZICH BEZIG? 'Denderm. 5-40 8^05 10-00 3-30 5-30 8-50. Jokeren 8-05 10-00 3-30 0-00 8-50. 'Brussel 7-5018*15. Uleclielen Antwerp., 5-40 8-05 - 10*»3-30. Xeuv Thieri Luyk, erv5-40 8-05 10 3-30 8-15 'Landen, St.Truvën, Hasselt, 5-4010-» 3-30 Gend 8 10—11-25—1-25-8-50 Gend, 'Brugge, Ostende 8-10 11-25 1-25—- 3..30 S-SOl6 klas langs Dendermonde. Korlryk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-10 11-25 5-30. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-50d-05—5-15 Nin. Geerardsb. Ath, 7-501-055-158-15. Bergen, Quievrain7-501-055-15 le en2ekl. Te lede staen dl de konvoys. TeiDEGEM sta en deze vertrekkende van Ath 6-30 4-00 0-00 en deze vertrekkende van Aelst 7-30-1-20— 5-30. Staen te GYSECEM stil al de konvoys uvtgenomen dezen vertrekkende van Aélst 0-00 des morgens en 8- 50 's-avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 8-00 's avonds. vStaen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 's morg. 4 en 7-15 des avonds. Van Den derleeuw 8-05 's morg. 1-20 en 8-4C des avonds. GUIQUE SUÜM. VAN LOKEREN NAEU Dendermonde, Aélst 6-45 9-30 3-15 7-20. "Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-45 9-303-157-20. VAN ATI! NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-309-554-00. Geeraerdshergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-309-554-007-15. 'Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 0 00 7-15. Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 9-5547-15. VAN GEND NAER Aelst, Bruss, Ninove, Ath 7,-10 12-20—4 30—-7-30. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-15— 12-30—0-00 8-00. Ninove, Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw) 7-15 12-30 8-00. VAN DENDERMONDE NAER Brussel langs AelsO 7-25-12-31—0-00-8-00 1. Mech-) 6-50—8^30—10-20—4-00. Aelst, 7-25 8-40— 12-30 4-15 6-10-8-00. DEN DENDERBODE De kamer heeft, dezer dagen, hare beraadslagingen over het vraegstuk van vryën handel of vryën invoer van alle vremde voortbrengsels geëyndigd dooreene veelbednydende •stemming, die aen 't stelsel der vryhandelaers den doodklop komt geven. 60 stemmen ten voordeele van het nationael werk hebben eenen grooten zegenprael behaeld op 51 stemmen ten voordeele van den vryhandel, of van het vremd werk. Dit is een goed en troostvol voorteeken dat namelyk in de belgische wetgeving de gezonde rede de overhand heeft, en dat zy het zeker nationael werk niet -aen hersenschimmige of bedrieglyke voordeelen wilt slagt- offeren. Wy mogen dus zeggen dat de zaek der vryhan delaers in Belgiën geoordeeld is, en dat het de dupe van d'engelsche intriguen niet wilt zyn, of om zeer klaer te •spreken, dat het door de Engelschen niet wilt gefopt worden Ofschoon de wetgevende kamer eene plegtige uytspraek gedaen hebbe, houden de engelsche meetings of verga deringen niet op hier in 't land verfoeyelyke kontediën te spelen, de opstokers komen altyd op 't zelve terug gelyk zekere secten die veroordeeld en drymael veroordeeld zyn en die echter hare predikatiën en intriguen voortzetten. De stad Doornyk komt getuvge te zyn van een ergerlvk tooneel De vryhandelaers hadden eene meeting of verga dering in volle "orde voyrbereyd, zy hadden het by 't stads- bestuer zoo fyn weten aen le leggen, dat er hun eene zael van het stadhuys wierd toegestaen, en dan ook wierd.de vergadering met veel ophef aengekondigd. Op alle hoeken ■der straten waren ergroote plakschriften gehangen, waerin er gezevd wierden dat zy, vryhandelaers, naer Doornyk kwamen om aen 't volk het yzer, de houillt, hel garen, de katoenen etc. etc. beter koop te leveren. Om 't volk zyne goede trouw te verrassen, of liever om het volk by den neus te leyden, wierd er in die plakschriften openlvk gezegd dat de katoengarens der fabrieken vin Gend 08 t'en honderd hooger staen dan de zelfde katoenen garens van Engeland. Dit was eene halelyke lengen, eene leugen die, gelyk M. Dumortier het dydsdag in de kamer zeer wel zegde, geschikt was om het werkvolk uyt te dagen. En ongeluk- kiglyk die uytdaging heeft betreurlyke gevolgen gehad. De werklieden der verschillige nvverheden, die te Doornyk zeer talryk zyn, den strik ontwarende dien de predikanten van den vryhandel hun wilden spannen, zyn er door onthutst geweest, en reeds twee dagen vóór de vergadering hebben zy de straten al zingende doch aen niemand kwaed doende doorloopen. Maer 't ongeluk heeft gewild dat de ■openbare magt wat haestig geweest is om daer zonder groote noodzakelvkheyd tusschen te komen. Naer men zegt zou de gendarmerie op liet volk met den blooten sabel afgereden en zouden er verscheydene ongevallen plaets gehad hebben, by zoo verre, dat 31. Dumortier er stof in gevonden heeft om den heer minister in de kamer le interpelleren en te vragen dat er diesaenga,ende een onderzoek zou gedaen worden. Wat ons betreft, wy aenzien de predikanten van den vybahdel als de oorzaken van die betreurlyke feyten en uyten den wensch dat die meetings of vergaderingen, die volkomentlyk tegen onzezeden en gebruyken strvdig zyn, eyn- digen, want wie weet tot wat verder onlusten de dweepzieke vryhandelspredikanten liet land nog zouden konnen lieên- drvven. Wy verhopen dat de stedelyke besturen uyt de gebeurtenissen van Doornyk nut zullen trekken en tvdelyk maetregels nemen om de oorzaken derzelve te beletten I11 een onzer voorgaende Nrs zegden wy dat de baldadig heden, de god- en zedelooze vertooningen die te Gend, ter gelegenbeyd der karnavalfeeslen, hebben, plaets gehad, door de justicie dienden vervolgd en strengelyk gestraft te worden. Wat wy gedacht en gehoopt hadden is gebeurd, liet geregt heelt de zaek in 't ernstige genomen, de plegers van die schandalen zyn vervolgd en tot min of meer zware straffen veroordeeld. De dry baldadigen die op assclie woensdag des morgens nog geheel gemaskerd in de kerk van H. Kerst gekomen waren en er faem- en zedeschendende liedjes gezongen hadden, zyn den menen tot 14 en de twee andere tot 6 dagen gevang, 1b franks boete en de proceskosten veroordeeld. Eenen anderen kerel, die eenen vreedzamen en door geheel de stad geachte» priester., zonder de minste reden, brulaellvk had aengerand en geslagen, is tot dry maenden gevang en 16 franks boete verwezen. De zedeschendende en godsdiensthonende verlooningen, onder vorm van Lanterne Magiquezyn ook op het tapyt gekomen. Zes jonge quidams hadden zich belast de wal- gelykste verbeeldingen tegen godsdienst en zeden in de herbergen aen 't volk te toonen. Vyf van deze zyn veroor deeld tot eene boete aen den zesden, als auteur van die Lanterne Magique, is eene straf opgelegd van zes weken •achter de grendels te koekeloeren, en -eene boete benevens de proceskosten te betalen. Eyndelvk is de zaekwan Pyn vader, commissionnaris, en Pyn zoon, fabrikant, beschuldigd van tegenstand aen de politie, opgeroepen. Na de bepleytingen van het openbaer ministerie en van de advokaten-verdeiSgers der betigtlen, is Pyn vader buyten zaek gesteld, als zynde de zaken ten zynen opzigte niet genoegzaem bewezen; maer wat Pyn zoon betreft, dezen is tol eene maend gevangzitting en de proceskosten verwezen. Ziedaer in 't kort de ontknooping dezer schand- tooneelen die de stad Gend, op den dag zelf dat den koning haer met ee.11 bezoek vereerde, verergerd hebben. Allen treffelyken en deftigen burger, allen rust- en ordelievender! vaderlander zal de justicie toejuyehen en haer dank welen van aldus godsdiensthaters, zedeschenders en ruststoorders op hunne plaets gesteld te hebben; de klubsgasten alleen, deze die van den zelfden kaliber zyn der veroordeelden, zuilen tegen deze vonnissen morren en knorren; 't zal te kort of te lang, te breed of te smal, te dik of te-dun zyn, maer met dit alles zuilen de pligtigen min of meer tvd hebben om, in't droog, over limine schandalen te medi teren en penitentie te doen als zy zulks goedvinden. Den Journal de Gand geeft de zaken der veroordeelden zoo nettekes af, hy gebruykt znlke schoone kleuren en zulke fvne penseelkens, dat men byna zou zeggen dat de pligtig bevondene en tot de gevangenis-straf verwezene baldadigaerds splinternieuwe lieyligen zyn. Het blad der logiën komt met twaelf getuygen voor den beetel die het alie met eenen luxe van titels van grondeygenaers, fabri kant, doctor, provinciael raedslid, brouwer, burgemeester, negociant, raffineur, enz. afschetst, net als moesten die ronkende titels dienen orn het geregt de vrees aen te jagen en te ontwapenen. Alle die getuygen waren ter ontlasting van Pyn vader en Pvn zoon opgegeven en zyn dan ook werkelyk verschenen. Den eenen voor en den anderen na heeft ter ontlasting van de twee beschuldigden getuvgd, maer de regtbank heeft van al hunne titels zoo veel kas gemaekt dan van hunne getuygenis zelf, en regt doende, heeft zy gezegd Ik zie wel wat er van de zaek is, gy hebt allemael g'heel schoon getuygd, in uweoogen is Pyn zoon al wat den hemel geven kan, hy is een exempel van 'braefheyd, hy heeft goed gedrag te koop enz. enz. enz. Maer wat mv, regtbank, betreft, ik ben van ulieden gedacht niet, daerom, legen- strydiglyk aen myne gewoonte, begin ik langs achter en NYP ik PYN zoon met hem voor eene maend in de kas te douwenen daermeê punctum ad lineam. Nu zouden wy eens willen weten wat den Journal de Gand er van denkt, wat iiy peyst van het weynig geloof dat de regtbank geliegt heeft aen de getuygenis van al die betitelde heerenen of hy aen Pyn zoon zou aenraden in appel te gaen.... Maer wy gevoelen dat onze curieusheyd wat misplaetst, want 0111 er aen te konnen voldoen, zou den Journal de Gand moeten luyde op peyzen, en daervoor is hy te slimDaerom zullen wy de zaek afwachten en, gelyk den hollander, den end aenzien Den Journal de Bruxelles van donderdag bevat eene tyding die van zeer ernstigen aerd is. Zie hier hoe dit blad zich uytdrukt Men weet dat de statie des vzeren wegs aen het Leo- poldskwartier te Brussel is daergesteld door de groote- companie van Luxemburg op een deel grond dat zy van <1 de hospicen van Brussel gekocht heeft. Het schynt dat er nopens deze operatie eenen geheymen akt bestaet waerin de koopers en de verkoopers zich onderling zouden yerstaen hebben 0111 den Staet te berooven van de mutatieregten die niet minder zouden beloopen dan tot 40 a 50 duyzend franks. Deze zaek, die sedert eenige jaren dagteekent, zon g reeds zoo verre opgeklaerd zyn, dat het gouvernement reeds vervolgingen tegen dit nieuw slach van overtreders zou begonst hebben. Het zou aerdig zvn, indien het niet bolreurlyk ware, te zien dat wetgevers, lasthebbers der belangen van dé armen, zich vereenigen met speculaleurs waerover het publiek zich niet altyd te beleven gehad heeft, en dit oai onze wetteii te overtreden, om bedrieglvk de inkomsten der schatkist te vermindereu, en aldus eene ontoere.y- kendheyd van geldmiddelen te veroorzaken die onver- mydelyk ten laste dei' arme sohatpligtigen moet vallen. Wy zullen terug keereu op die zaek welkers wettigen loop niet. meer kan tegen gehouden worden.» Indien deze tyding echt is, zouden er aerdige dingen voor de pinne komen. Wy onthouden 011s van alle bemer kingen tot dat stellige daedzaken alles zyn komen-opklaren. Het moet niemand verwonderen dat de katholyke da"- en weekbladen gednrig op de bres Zyn 0111 tegen dé- liberalers- francmaconspers den kathotyken godsdienst te verdedigen, om de aenrandingen, de lasteringen, de leugens en bedriegeryën die enophoudelyk door die bedorvene en bedervende drukpers tegen alle godsdienstige instellingen uylgebraekt worden, af te keeren le leugenstratfen, le wederleggen en te vernietigen. Sedert eenigen tyd verdobbelt de liberalerspers haer geweld legen de Kerkser is by 11 a geen blad. groot en kléyn, 't welk de venynigsle schichten niet rigt legen den kaïliotykeii godsdienst, 0111 dezen van aller hande soorten van sehandelykbedeu te beschuldigen. Hel is nu reeds den tienden artikel dien den Journal de Carol afgeeft om aen de pauzen en godsgcleerden valsclielyk le verwyten dat zy de slaverny of liet koopen en verknopen van menscben toegelaten en zelfs opgelegd hebben. Den vuyien Nalionnl schreeuwt zich heesch legen het H. Sacra ment der biecht, en noemt het de ahominabelste uytvinding dér Kerk. waerin de vrouwen en dochters de afschuwelykste principen worden acngeleerd, de meest bedorvene raedgevingen onlvam'en en als vervolgslers harer echtgenoten worden ongevormd. B Den Obscrvateur predikt in al zyne nummers de uylbreyding aen van het protestantismushy schermt met eenen ongeloofivken moed om de rampzalige werkingen der Lutërsche seete hier in ons land byval te doen winnen, werkingen die strekken om de katholyken van hun geloof af te trekken en protestanten te doen worden. De Indépendance is altyd opgevuld met alle soorten van valsche tydingen legen het gouvernement van den Paus al waer zy iels tegen de Kerk of de geestelykheyd kan oprapen, word greti" afgekondigd, uytgelegd, gekeerd cn gedraevd 0111 den afkeer en het halelyke er van op den godsdienst te leggen. Het Verbond van Aelsl beeft zich, seder't'eenen tyd, bevlvtigd om legen de kloosters, legen de vrye liefdadigheyd en andere godsdienstige instellingen te schryvelen en te tieren. Den onnoozelen Tliiellenaer houd zich nu Bezig met, door valsche cyfers en verkeerde opgaven, aen zyne lezers op te' vyzen dat er te Roomeu, den zetel van het opperhoofd des Christendoms, dry onwettige kinderen legen een wettig geboren worden De walgelyke Broedermin, dien vuyia'isput by uytnemendheyd krielt altyd van alle schyuheylige klaglen tegen de Kerk, tegen dé geestelykheyd, legen de kloosters, legen alles wat van verre of van naby met de katholyke instellingen in verband staet. Immers geheel de liberaterspers houd zich bezig niet met de belangen des lands, niet met middels aen te wyzen 0111 het volk gelukkig le maken, maer alleenlyk met het volk eenen afkeer in te boezemen van den katholyken godsdienst, met den heylzamen invloed van den priester le vernietigen, om, gelyk de Sociélé tkangélique verklaerd beeft, een byzonder en algemeen doel le bereyken, dit van de katholyke bevolkingen te proteslantiseren, wel overtuygd dat op het volksbcderf, op de verloochening van deszelfs goede principen, eene algemeeue omwenteling moet en zou volgen. Maer die uylzinnigen denken niet dat z'y zonder den weerd rekenen, zy zien niet dal het katholyk priesterdom, dit vertegenwoordigend korps van den onverdelgbaren godsdienst, alleen en uytsluylclyk alleen, sedert zoo veel eeuwen, aen allé 1 aenrandingen heeft wederstaen, alle aenvallen zegevierend is te boven gekomen, en nu, meer dan ooyt, als ccn'e schitterende vuerbaek tot geleyder dient aen deze die niet ziende blind, en hoorende doof willen zyn. I

De Denderbode | 1857 | | pagina 1