DE KIESHERVORMIIVG. CORRESPONDENTIE* Het is inderdaed meer dap betreurlyk dat wy van een katholyk» land zulke getuygenis moeien geven, maer wy geven ze zonder vrees en zelfs dui ven wy zeggen dal al die helsche woede zich weieens tegen de onverganglyke rots waerop de Kerk door haren goddelyken stichter gebouwd is; voor goed zal verbryzelem Als' vvy dit zoo stout weg zeggen, 't is omdat wy steunen op de eeuwige helol'le van Hem die over alles beschikt, en-om dat de lessen der ondervinding daer zyn, die allezins dit troostvol gezegde komen bekrachtigen. Deze wevnige bemerkingen hebben wy in aller haest neerge schreven niet om het plaisir te hebben van ze te schryven, maer om de katholyken aen te róoedigen de rangen wei aen te slnyten, zich nauwer en nauwer te vereenigen, om, in alle gevallen, door alle wettige middelen, hel geweld der hoozen tegen te werken en te verydelen.De tiberaterspefezal wel te tieren en tehuylen hebben legen alles wat godsdienstig is, zv zal wel te liegen en te lasteren hebben, 'l zal al vruchteloos zyti zoolang de goede het hoofd niet laten zakken,, zoo lang de goede openlyk moedig zyn en maer ronduyt laten weten dal zy bereyd zyn, in geval van nood, het geweld door het geweld te verstooten UJ.tX&C- -JL»' De aenstaende kieshervorming drukt, zoo als wy in ons- laetste N-*" zegden, loodzwaer op bet hert der liberators. Al de dagbladen der logiën houden zich met die aenstaende hervorming bezigmaer geen een kan eene gegrondde reden by brengen- om. de tegenwoordige onregtveerdige wet te verschtoonen. En wat zeggen dan die dagbladen By gebrek aen goede argumenten, moeten zy noodzakelyk met ongervmdheden voor den dag komen. Maer bepaelden zy zicii by het uytkramen van wat ongerymoheden, wy zouden er niet veel acht willen op slaen, de menschen moéten toch hunne zaek verdedigen gelyk zy konnen maer liicrby bepalen de liberatersbladen zich niet, is hunne gewoonte van, als zy ge ene goede verdedigingsmiddelen bezitten, zich te bedienen van onbeschoftheden die veelal aen de platste schaemleloosheyd den duvm konnen doen leggcir. En waervan is-er rut al wederom-kwestie zal men ons TragenEn wy zullen antwoorden met de uyldruk- kingen der liberatersgazetten. Deze zeggen Als de boeren naer de. kiezingen niet willen komen, dal zy-. tfliuys blijvenJSiemand dwingt hun tot de stembus te naderenliet is maer alle vier jaren nen keer dat dees- k ar wij ken te doenis, enals zy het niet geer n doen, niemand zai er hun toe forcerenenz. enz. enz. Hoort gy het, boerkens, hoe de liberators verlangen'en •vvenschen dat gv nuer de kiezingen niet gaet Hoort gy bet, buytenkiezers, hoe zeer gy by de liberators in den weg komt om de afkoking van hunne kandidaten te helpen bewerken Volgens hun zoud gy moeten 10 en 20 uren (gaen en keeren) blyven besteden om uw grondwettig kiesregt te konnen uytoeffenen, terwyl de kiezers der steden op hunne pantoeüëls nauweiyks eene sfraet verre moeten gaen, om kwanten naer de kamer te zenden die, als poesjenellen knikken of schudden, volgens dat een kopstuk der liberatery met het koordeken trekt. Ja, dit hoort gy nü, buytenkiezers, maer moet u dit van uwe regten doen afzien? Geenzins, integendeel, wy vinden er eene reden te meer in om wederom petitiën naer de kamer te zenden ten eynde te vragen dat gy, gelyk de kiezers uyt de steden, in uwe parochie zelve moget kiezen. Vraegt dit aile te gelyk, vraegt het zonder ophouden en men zal het u moeten tóestaen. Gy hebt regt te eysschen- dat men tt de zelfde voordeelen, hetzelfde gemak, de zelfde middelen verleene dan de steden om uw kiesregt waer te nemengy zyt immers Belgen, en volgens de grondwet zyn alle Belgen gelyk voor de wet. Óm alle gemak aen de buytenkiezers te geven, zullen wy hier een ontwerp van petitie laten volgen die alle gemeen- tens zonder onkost naer de kamer konnen zenden. Men hoeft dees ontwerp maer uyt te schryven, met handteekens te bekleeden en het papier, onder band, aen den heer president der volkskamer geadresseerd, in de postbus te steken. Zie hier het ontwerp van petitie A en de heeren President en Leden der Volkskamer te Brussel'. Mynheeren, Wyondergeteekende, kiezers der gemeente iV.... arrondis sement A. nemen de eerbiedige vryheyd ons tot (JEU. te wendenom te verzoeken dat gy gelievet de nu bestaende kieswet te veranderen in den zin dat wy ons grondwettig kiesregt voor kamers en provincieraed konnen waernemen in onze gemeente zelve. Gy begrijpt zoo wel dan wy Mynheeren, hoe groot het onregt is dat ons door de tegen woordige wet word aengedaenvan ons namelijk te verpligten min of meer lange en kostelyke reyzen te ondernemen om ons kiesregt te komen uy toef enen, terwyl de stedelijke kiezers het met alle gemak, zonder groot tijdverlies en zonder den minsten onkost konnen wacrnemen Wy steunen op uwe verknochtheyd aen de grondwet, en betrouwen dat gg haér artikel waerby gezegd word dat alle Belgen gelyk zyn voor de wet, voor ons niet langer eene bittere beschimping zult laten. Wy hebben de eer ons met alle hoogachting te noemen Volgen de handteekeningen. Eenen brief uyt Brussel spreekt van aenstaende veranderingen, die in het persooneel der hoogc besturen van liet ministerie van iulandsche zaken gaen gebragt worden. Die veranderingen komen voorts uyt de natuerlyke getegen- lieden die zich nu aenbieden, M. den baron de Schiervel gouverneur der provincie Limburg on M. Smits, gouverneur der provincie Luxemburg, hebben hun ontslag gegeven. M. Teichmann, gouverneur van Antwerpen, is tot nu toe maer op zyneu post gebleven by gevolg der vurige aeudringuigeu, van 't gouvernement. De plaets van distrikl-kommissaris^ lè Veurne, staet open door het overlyden van M. Duprey; Zoo is het ook gelegen met- degene Vair provincialen opzigler j van het lager onderwys in West-Vlaenderen. Men beweert dal M den minister van binnenlandsche zaken deze gelegenheden zal te baet nemen om* groote veranderingen te doen in' het-persooneel der gouverneurs en distrikl-kommissa- i rissen, eu zulks zou reeds, zegt men* de toekomende week ge beuren. Den Écho de Luxembourg zegt dal hy slecht öfiderrigl was loeu hy aenkondigde da-i M Smits, gouverneur dezer provintie, zyn ontslag gegeven had eohler is het waer dat, om redenen van gezondheyd, M. Smits een onbepaeld verlof gevraegd en-ver kregen heeft. Sedert dat de liberaters-te Tumi, in Sardinian, het meester schap voeren, moet deze hoofdstad jaerlyks voor den onderhoud der vondelingen de som van 450 duyzcnd francs opbrengen. Vóór dit tydstip kwam rnentoe met de enkele som van 60 duy- zënd franks voor 'S zelfde voorwerp. Gelukkig landekeu dal door iibèraiers bestuerd word Maer wal zal den Thicllenacr daervan zeggen, hy die gedurig- z-eevert dal er te Roornen zoo veel-onweltige kinderen geboren* worden t' Zouden de vondelingen van Turyn- missciiien \vellige liberale kinderen zyn M. V. D. V. uyt M. L. ik hel) uwen brief met deszelfs'inhoud wel ontvangen. Dit stuk zai dienen om eenenie doen z wee tón als hy geenen gocderruytieg zal konnon geven. Ontvangen van M. D. B. te St G: NV. 6 franks voor 1857-: Amicissiine uyt C. wees herlelyk bedankt over uwe welwil lend heyd ik zal er gebmyk van maken. De penningen die gyaen den E. van U. hebt behandigd zvn my nfel overgeteld. Zv zyn in goede handen. M. V. D. ie 0. Ik zal u verwachten zoo haest mogelyk om de zaek te verelteuen. Geachten vriend B. uyt St P. C. ik zal zorgen da-t den man van B. lydelyk bediend worde. Herlelyk dankbaer over uwe goedheyd en ontvang myne vyf. Door konihglyk besluyt word- het inwendig reglement der middelbare school van Aelst goedgekeurd. M. V. J; Soetens, rooniseh-kalholyken priester, door Mgr. den bisschop van Gend benoemd word met het geestelyk oudèrwvs in dit gesticht gelast. Worden tot besluerleden van gezegde school benoemd, iu den gemeen leraed MM; Cuinont-Declercq, aftredend lid, en F. Van- dersmissen-Plas; buy ten den gemeenleraed MM. 8. VanLangen- hove, altredend en Ch. Debiieck, pastor-deken. By besluyt van den minister van justitie, in dato 26 maert; word den heer B. Siron, orgelist der parochiekerk van Aelst, tul orgelist en muziekmeester benoemd in liet militaire gevang te Aelst. M. J. B. Walraet; onderpastor van Si-Marten te Bonsse, is in de zelfde hoedanigheyd verplaetst naer de O. L. V. kerk te St- Nicolaes (waes). M. F. De Mèy, priester in het seminarie, is onderpastor be noemd te St-Marlcn, van Ronsse. M. G. Mortiers, pastor te Berlaere, is deken van Ronsse be noemd zyne inbezitneming zal waerschynlyk plaets hebben dynsdag 7 april aenstaende. M. P. Nachlergaele, onderpastor van O. L. Vrouwkerk te St-Nicolaes, oud-professor van dichtkunde in het kollegie van Geeraerdsbergen, is pastor te Berlaere. M. F. Peirsman, kapellaen der hoofdkerk van Sl-Baefs të Gend, is onderpastor benoemd te Zulle. M. De Decker, minister van het inwendig, heeft al zyne ambtgenoten aen zyne tafel ontvangen, ter gelegenheyd van den tweeden verjaerdag der samenstelling van het kabinet. Zyn benoemd by koninglyk besluyt van 18 Maert M.J. Cornet, vericateur van eerste klas van registratie en domeynen te Briissel, tol opzigler van tweede klas te Brugge; M. J. Hanssens, verificateur van derde klas van registratie en domeynen te Brugge, tol de tweede kfas idem; M.J Eyerman, verificateur van derde klas van registratie en domeynen te Aelst, tot de tweede klas idem; M. P. Dufour, ontvanger van registratie en domeynen te Poperinglie, tol verificateur van derde klas; M. B. Courtens, ont vanger van registratie en domeynen te Meulebeke, tot dezelfde bediening te Poperinghe; M. H. Termonia, tweeden kommies by het middenbesUier van registratie en domeynen, tot ontvanger vau idem te Meulebeke. Men .schryft ovt Kortryk Sedert eenige weken maekt de keelontsteking hier vele slagloffers ouder de minderjarige kindersï Het jongste meysje van M. Conscience is ook aen die ziekte over leden. Zy was nauweiyks twee jaren oud. Dezer dagen is te Dendermonde weder eenen soldaet uyt den Krim toegekomen, Jud. Smeekens dezer stad, soldaet by het vremd legioen en die de veldslagen van Alma, Inkermann en de bestorming van Sebastopol by woonde, is dynsdag in zyne geboor testad met' eervol congé teruggekeerd. Behalve eenemenigie sabel houwen verloor by hel linker oog by hel springen eener bom en wierd by de bil met eenen kogel doorschoten. Hy vertelt dat liet getal Denderlingen, die aen eten oorlog van liet schiereyland deelnamen, tol 12 beliep, waervan slechts eenen hel leven verloor. Het weekblad van Ronsse bevat de volgende regelen over de promotie of verheffing van den zeer eerweerden en hoogst acht baren heer Liedts als deken te Lokeren De iuwoouers van Ronsse hebben met innige droefhevd de onverwachte tyding vernomen der benoeming van hunnen eerbied- weerdigon deken. Mynheer H; J. Liedts als deken der stad Lokeren. Het vschynl waerlyk dal een noodlot over onze stad zweeft en dat zy moei beroofd zyn van alles wal edelmoedig, manhaftig, mensehlievend en belangloos is. H.t is ons niet toegelaten de inzichten te doorgronden welke zyne hoogweer- digheyd den Bisschop V3u Gend aengepord hebben om M. Liedts als deken der stad Lokeren-te beimemen. man' wy durven opmlyk zeggeu dat nooyt benoeming met meerder dro*'fheyd, met meer deren rouw is vernomen geweest. Niet alleen was den zeer eerweerden heer'Liedts eonen waren herder die dag en nacht zorgvuldig waekte over de kudde die hem toevertrouwd was, maer hy was ook daerby eenen tëederën vadery eenen goeden raedsman, en nooyt retn-and die lot hem zyneu toevlugt namy die hem zyne pynen openhaerde. is-van hem onge troost henen gegaen. De gebreklydendrn ver Hezen in hein-eenep milden beschermer, en vele huysgezinnen, ja zeer vele, zullen gevoelig zyn aen zyn vertrek. Met reden mag dien goeden herder zich de woorden van den propheet toepassen; lieer! ik heb den luy sier van uw liuys bemind,- want sedert schier de tien jaren dat hy als deken VaH ,St. Hermes aen het hoofd dier kerk staet, heeft hy niet opge houden tot hare verschooning te werken. De nieuwe marmere altaren die de bewondering der kunstvrienden verwekken, de zyde kapellen gebouwen volgens den trant der kerk, de dry nieuwe klokken, alle de verscbooniiïgen met een! woord aen de kerk loegebragt, zyn vvy verschuldigd aen zyne persoonlyke mildheyd en aen den invloed welken zynen iever voor het huys- Gods op godvruchtige en mildadige persuonen koude uylwerken. Nog menigvuldige verbeteringen waren opliet punt van verwe- zentlykl te worden, toen eensklaps de tyding van die onverwachte vërploetsing alle deze ontwerpen is komen vendelen. Met hier de uytstekende deugden van den herder die onze stad komt te verliezen neêr tè schryven, zyn wy den tolk niet van eenige persoonen, maer wy mogen te regt zeggen dat alle de itiwooners van Ronsse het eens zyn om te bekennen dat den zeer eerweerden heer Liedts veel voordeel aen de stad gedaen heeft, dal hy den leydsman der verdrukten, dén vader der armen en den onderstand der werkende klas was. Terwyl vvy ons bedroeven over zyn vertrek, mag Lokereu zich verheugen ever den keus welken Mgr. komt ledoen om hunnen over léden deken te ver vangen. M. Liedts is eenen waren dienaer des Heeren, en de zuchten en tranen die zyn afscheyd van zyne kudde vergezellen, zullen vóór hem eenen zoeten'tyoosl zyn van de edele nagedach tenis die z-yn tekort verblyf te midden vïni ons allen gelaten heeft. By konióglvk besluyt van 28 Maert word hét kiezerskolle- gie van het arrondissement Soniën, provintie Henegouwen, op 22 april aenstaende, om 40 uren 'smorgends, byeen geroepen, onv over te gaen lot de kiezing van eenen senatèur. De vierde ka met van het hof van appel te Brussel komVopaénzoek van iU. dén advokaet-generael llynd'erick, regt te plegen over eenen der stoutmoedigste kwakzalvers waervan men tot thans toe heeft hooren spreken. Hfct is' nanrelyk Pieter-Jeseph Van de Zande, slaglers en vleesch- houwersknecht, 41 jaren oud, geboren en woonachtig te Braesschaet, die openlyk het beroep, aenving van kwakzalver. Hy was in gang met eene snelle fortuyn in te zamelen met zyn nieuw beroep; doóh ongelukkiglyk voor hem whs de vermaerdheyd zyner wondervolle genezing tot in de oeren komen klinken der regterlyke overheden. Onzen geneeskundigen held was niet anders meer bekend' dan onder den min of meer kensclvetsenden bynnem \an jefxeiv den stryker. Den prokureur des konings, wevnig vertrouwen stellende in de strykin- gen, vryvingen en andere dergelyke bewerkingen van dén bovennatuer- lyken genezer, geloofde het &yne pligt de zaek een wéynigje van na by te nroeten onderzoeken, en de navorschingen van dien magistraet overtuyg- den hem weldra dut Jefken d'-n sltykcr eenen aflioggelaer was van eerste sterkte, zoo gevaerlyk en slim als stoutmoedig. Uy legde hem ten laste de hiervolgende zondekens, hem tevens voor de correctionnelé regt-- bank van vVntwerpen verzénder.de <r Betigt voornoemden Pieter-Jóseph Van de Zande, gewezen vleesch- houwers-knecht, kwakzalver, geboren, en woonachtig te Btasschaet, van in deze gemeente en andere plaelseu in Belgiën in 185B en vroeger sedert min dan dry jaren. el" Zonder hoedanigheyddè geneeskunst uytgevoerd te hebben, a "2° Zich geld te hebben doen geven, enz: gebruyk makende van val- sche hoedauigheden of zich bedienende vhn bedriegelyke kuypervën oin te doen gelooven aen het bestaen eerier ir'.beeldige magt ol om dé hoop te doen geboren worden van eènen goeden nylslag of vanal anderen her-" senschinunrgen voorval, en door dien middel een deel der foTtuyn ont futseld te hebben i welke afiroggelaryën berekend worden opi de beuze ling van ongeveer de veertig a ry/tig duijzend franks) van een groot aental persoonen die hem wegens hunnen ziekelyken toestand kwamen raedplegen. Tydens meer dan 10 maenden, van 1855 tot 1856, gelukte Van de Zande er in op de goedgeloovigheyd des volks te spelen, by zoo verre dat' hy in eenen enkelen dag tot 400 bezoekers ontving, aen dewelke hy' arglistiglyk afperste hetgeen men niet naliet hem aen te bieden, in ver gelding van a zyne diensten, Die zieken en kranken stroomden processregewys naer Bfasschaet toe uyt al de omstreken van Antwerpen, maer wel byzonderlyk uyt de pro-- vintie Noord-Braband (Holland). Die zieken begaven zich op bedevaert naer Jefken den stryker', olie dagen waren er die hunnen toerlugt kwa men nemen tot de bovennalueilyke magt, wélke dien vermoerden' bedrieger zegde van God ontvangen te hebben om al'de kwalen te genezen waervan de menschen en de beesten aengedaen waren. Van de Zande was nauweiyks toereykend voor de uytoefening van zyn nieuvven braef geldgevedd baentje. Hy ging de zieken binnen huyze be zoeken, of wel hield zittingen in de herbergen, alwaer eenen knecht,' verhuerd aen twaelf stuyvers daegs, gelast was de zieken binnen te ge- levden en de eereloonen te ontvangen, en alwaer ook vier meyden in dienst waren om de zieke vrouwlieden te ontkleeden. Hiermede is het nog niet al. Niets wierd verwaerloösd om het goedge- loovend publiep te foppen, en eenen levendigen indruk op de massas te wege te brengen. Daer hy zyne stoute nyverheyd uytvoerde in het midden van goede katholyke en zeer godvruchtige bevolkingen, was het lot hunne godvrnchtigsle gevoelens dat hy zich wendde. Hy beweerde dat hy den apostel, den afgezonden van Christus was, dat hy van wegens den Zoou' 'Gods, onzen Zaligmaker, gelast was met al de kwalen te genezen. Veel andeie snoode streken, wvlke het ons tegensteekt aen te halen' wierden nog door dien snoeshans in 't werk gesteld. Den uvislag was verbazend. Zelfs overtrefte hy verre de verhopingen van onzen merktschreeuwer. Den vrederegter der plaets berekent op 26' a 25,000 fr. de in weynige dagen verwezenlykte winsten. Van de Zande had voorzorgen genomen om zich met 't straf-wetboek'in regel te stellen. Ik mag u niets vragen, zegde hy maer geeft de jonsfc! van uw hert Tengevolge eener lange onderhooring, geloofde de regtbank van Ant werpen, zieh stavende op het vroeger arrest in zake van wylen Driesken' Nypers, dat de eygenschappen door het straf-uelboek bepaeld hier niet te vinden waren, en zy sprak Yan de Zande vry. Den prokureur des konings ging in beroep tegen dit vonnis, welk» wederlegd is geworden in een schitterend en kundig requisitorium on' den advokaet generael die in de korrektionnele kamer zetelt van het hof' van appel te Brussel. liet-hof, de besluvtselen van het openbaer ministerie aefinemende, heeft' den beiigu-n verwezen tot 13 maenden gevang, f0 franks boet uyt hoofde* van aftioggelary, en 100 franks voor onweltelyke uytoefening der genees-- kunde, en verders tot de onkosten. Eergisteren om 5 uren heeft de inhulding plaets-gehad vané de verbindingslvn lusschen de statie en de siapelplaets der stad Gend. Eene deputatie van den gein een leraed en hel kollegie vau burgemeester en schepenen waren aen hel hoofd der plegtigheyd deze heeren hebben plaets genomen in een konvooy dat de gan- sche Ivn heeft afgereden. Eene redevoering is uytgesproken door M. den schepenen Kervyn dë Yolkaersbeke. Al de schepen die zich in den dok be vonden, de stapelplaets en de openbare gebouwen waren luysier-- lyk versierd met vlaggen. Een bedroevend ongeval heeft déze inhulditig gestoord. Het muziekkorps der pompiers bevond zich ter statie, en was bezig: met eenige airen uyt te voeren, toen eensklaps den muziekant' Soudan ineen zakte en tnssehen de armen zyner kameraden vi»*!. Al de atuigebragle bulptrriddeten' bteyeu vruchteloos men heelt slechts een lyk opgenomen. "SYy lezen m de*Économie vau Doornyk De luydi'uchlige betooniugeu onzer werkende volksklassen teg(Mi de vrywisselaers, hebben de-overheyd genoodzaekt haren loévlugl te nemen tot po I i t i e- m a etrege I ei die hunne nylvoeriug bekomen hebben den zaterdag avond»; eenige groepen zich ge vormd hebbende op de wyk van Sl-Brice, m *t midden eener overgronve menigte van nieuwsgierigen, zvn zy allen, g»oepen erv nieuwsgierigen, na dbor den polilie-kommissaris aengemaend ge-

De Denderbode | 1857 | | pagina 2