BEKEN 33MAIiIi\TG. worden le zyn om te vertrekken, door de gendarmerie uylcen- gecireven geworden; men heeft eenige aenhoudingen bewerk stelligd. De gemeeiile-overheyd had de persoonen die alhier de vry- wisselaers vertegenwoordigden aenzocht deze heeren aen te raden dal zy op eenen anderen dag der week hunne meeling zouden houden die aengekondigd was geweest voor den zondag om 6 uren, op eenen oogenblik dal de gansche bevolking zich op slrael en in kermis bevindende, zulks byna eene uyldaging daer- slelde om dezelve te trolseren doch, deze heeren geantwoord hebbende dat hunne meeling zon plaets hebben wat het ook niogte kosten, heeft men hun het regt onttrokken van gebruyk te maken van de concert-zael die hun vroeger was loegeslaen ge weest, mits betaling, gelyk zulks gewoonlyk geschied voor alle persoonen die er de vraeg van doen. De inriglers des meetings zyn Zondag om tl uren aengekonren, en, wat men diesaengaende ook moge gezegd hebben, men heeft in onze stad op hen de minste acht niet geslagen; geen lokael hebbende kunnen vinden, hebben zy de zitting uytgesleld en zyn vertrokken gelyk zy gekomen waren. Hel spvl ons dat eenige brusselsche dagbladen, met een vry- wisselaers oogwit, de daedzaken die alhier sedert eenige dagen hebben plaets gehad zoo geern onlaerd. hebben, en lot zoo verre zyn gegaeu van onze aehlbaersle burgers te durven lasteren; onder een ander oogpunt kunnen wy niet gertoeg de onregtveer- dige waerderiitg betreuren, welke door zeker dagblad gedaen word wegens de houding die onze gemeeulelyke overheyd geno men heeft 0111 de orde te herstellen welke een oogenblik ge stoord was. M. den gouverneur van Braband beeft de heeren arrondis- sements-kommissarissen en de gemeente-besturen berigl dat hel ter kennis van M. den minister van justicie gekomen is, dat eenige fabriekraden zonder volmagt meubels verknopen en voor werpen van weyuig aenhelang, en dat zy ook al, zonder hel hooger besluer te herkennen, oude grafzerken wegnemen welke de kerken bezitten. Dusdanige handelingen, zegt M. den gouverneur, zyn over tredingen der wetten en besltivlen op dj sloffe, onder anderen Van hel besluyl van 10 december 1809, het besluyt van 16 augus tus 1824 en hel kouinglyk besluyt van 1 july 1816. Het is'van belang, voegt by er by, dat die schikkingen nagekomen en de fabriekraden verzocht worden er zich lelterlyk aen te onder werpen, op straffe van zich aen de veranlwoordelykheyd diesaen gaende bloot le stellen. Onder de huwelyks afkondigingen die le Brussel aen den ingang des sladhuys zyn iiytgehaugen, bevind zich degene van JuIV. Zoé de Raddere de Te Lokeren, dochter van den volksver tegenwoordiger van hel arrondissement Aelst, met M. de Iloovere de Koosemttnd en d'Osteudael. Haemjag in den namiddag ontmoette eenen straetjongen irt de Mutsaerdstraet le Antwerpen een kind dal zyue eerste com munie had gedaen, ert vraegde aen hetzelve om eens zyuc z'ak- horlogie le mogen zien. Jlaer nauwclyks had den eersten eommu- niekaut dezelve Uyt zym*i gilelZak gehaeld, of den schurk snokte ze uyt zyue hand en stelde er zich mede op de vlugt. Eenen voor- bygauger die alles van verre gezien had, Volgde den dief achterna, greep hem by de kraeg, en na Item het uer'werk te hebben doen afgeven diende liy Item eene zeer wet verdiende afrossing toe. Men heeft reeds van veel zonderlinge dieften gehoord maer die weikè men thans uyt Gend meld, behoort gewis lot de zonder lingste: op de Yperslraet staen twee schildwachten. Nu, die wakers hebben zelfs hun eygen goed niet kunnen bewaren. Eenen hunner heeft zich maendag zynen ranselzak laten Ontstelen In den nacht van 29 dezer, is den genaemden P. Van Goethem, werkkoopman te Zele, op de publieke baen aldaer aengerand geworden door eenen kerel, die hem, met een snydend werktuyg, eene hevige wonde op het hoofd heeft toegebragt. Men gelooft op bet spoor van den dader te zyn. Den heer Billiet, van Sl-Nikolaes, heeft van wege den hertog van Braband eene diamanten speld, vergezeld van eenen vleyenden brief, ontvangen tot dankbeluyging voor zyne Vader- landsche Zangenwaervan Ity eenen exemplaèr aen Z. K. H. had toegezonden. Men leest in een blad van Audenaerde it Sedert eenige dagen loopt thans alhier weer het gerucht, dal onze spoorbaen op Gend nu op 1 mey aenstaeude gaet geopend wordeneenigen voegen er zelfs by, dat het slechts voor het Vervoer der koopwaren zal wezen. t< Deze geruchten verdienen nog niet meer geloof dan al de Vorigen; doch allyd is het zeker, dat den minister van openbare werken, op het aendriugen der koophandels-kamer van ons arrondissement en de aeugewende slappen van onzen gemeente- faed en van der. genen van Ronsse, zich met onze 'vollooyde spoorbaen heeft ingelaten. <t By brief van 25 dezer, heeft den minister van 's lands werken aen de koophandels-kamer onzer stad laten welen, dal Ity de koncessionnarissen van den yzeren weg van Audenaerde op Gend, op de dringendste wyze heeft uytgenoodigd de spoorbaen in slaet le stellen, om in 't kort le kunnen werkstellig gemaekt worden en dat Ity zich voorbehoud, indien de kompaguie aen dit verzoek niet voldoet, alle zulkdanige maetregels Ie' nemen die zullen noodig geoordeeld worden. Gedurende eenigen tyd was le Rooborst een-gerucht in öitiloop, als zoude er eenen weerwolf op den loop zyn, dien men floepciken noemde. Dezer dagen is Hoepelken, naer men meld, door eenen landbouwer van het dotp doodgeslagen, en toen den armen sul naer het lyk van den verslagenen ging zien, bemerkte Ity, dal hel zyne geyt way, die uyt haer kot was gebroken. Men leest in een hflllandsch blad inde verledenc week is te Zandatn ovet leden zekeren H, Dezen persoon door eene korte doelt hevige ongesteld hevd over vallen, moet op zyn doodbed, in verschrikkelykc benau-vdhevd, verklaerd hebben, dat by, 9 a 10 jaren geleden, het buys'in brand beeft gestoken, waervan zekeren K. KInt alsloen beschul digd en daerom veroordeeld wierd tol de straffe des doods, wefk vonnis echter op het door hcui ingediende verzoek om gratie is veranderd in eeue langdurige gevangenisstraf, geesseling en brandmerk. Men buy ver t op hel denkbeeld dat' de bekentenis waerheyd bevat, le meer daer den veroordeelden reeds rn de gevangenis zoo inen zegt van verdriet en hartzeer is ge storven. Wat er van de zaek is, zal mogelvk den tyd leeren, doelt dit schvnt eeue zekere waerheyd le zyn, dal gemelden Kluiten allen tvde en onder alle omstandigheden moet verktaerd hebben onsehuldig te zyn. Den 20 dézer isle Arnhem (Holland), overleden M. Peters, geboren te Leeuwarden, den G april 1745. Dezen achtbaren ouder ling had by gevolg zyn 113*jaer bereykt. Zyne ouders verloren hebbende toen Ity nog zeer jong was, w ierd hv ouder de soldaten- kinderen opgevoed, nam later dienst in Zwitser land en maekle deel vap een zwilsersch regiment, in garnizoen le Rootnen. In 1798 deed Ity onder Napoleon-Bonaparte, den veldfogt van Egvpten. Hv heeft niet opgehouden tot zvne laelste dagen toe eene tolkoraeno gezoudheyd en al zyue verstamivermugens le genieten. AFSLAG VAN I1ET LEER. Den koophandels-Buüelyn van Parys kondigt deze week het volgende af Den merkelvkcn afslag, le Parys, op hel leer, heeft byzon- derlyk voor oorzaek het toenemende gebruyk van de moleslcine, welke voordeelig het leer Vervangt en schvnt algemeen le zullen worden. De besturen van oorlög én van hel zeewezen hebben lalryke kommanden van moleskiue gedaen voor de land- eu zeetroepen. De besltssendsle beproevingen zyn op de moleskine genomen geweest door de ingenieurs van den Wester-yzerweg, door de karossiers, de schoen- eu leerzenmakers van Parys, van de provincie en van den vremden. Dit voortbrengsel, dat ten minste zoo sterk en duerzaem is als de verniste eu gecireerde kalsvellen, word in alle kleuren verveerdigd en is van 30 tul 60 p. c. beter koop dan het leer hetwelk het vervangt. Men leest in een kunstblad van Turyn Volgens onze briefwisseling word er veel gesproken le Parys van eene nieuwe drukkunstige itvtvinding, welke zeer eenvoudig en niettegenstaende hoogst beiaugryk is. Mén heeft drukletters verveerdigd met letters aen de twee uyteynden. Den letterzetter doet zyn gewoone werk, ntaer den tiytslag van dit werk is eene dubbele kompositie, eene boven, eeite onder. Drukpersen voor deze tweezydige platen gemaekt, drukken langs twee kanten, en geven telkens twee zeer wel gedrukte bladen. Deze uylvinding zal van groot nut wezen voor de dagbladen, die op een groot getal exemplaren gelrokken worden. Eenen koopman der straet Montmorency te Parvs wierd zoodanig met de vrees der dieven gekwollen dat hy er schier van uylzinnig wierd. Hy verborgde zyn geld en zyne weerden in al de hoeken en kanten zvner wooning. Dy had er van een goed deel, bestaende in gouden speoion en brief,eits, verborgen in eene kachel die men nuoyl deed branden. Zyne vrouw eeue rekening op te maken hebbende iu het magazyn waer die kachel geplaetsl stond, gebood dal men ze zou amsteken. Ondrrtussehen kwam den man binnen eu eensklaps begon hy zich aen de geweldigste wanhoop over le leveren. Zoodra men de oorzaek zvner vreeslyke gebaren kende, spoedde men zich hel voer uyt ie dooven. ilex gotfd, een weynig zwart geworden, vond men terug. De briefkens, zoo men hel wel kan deuken, hadden geen enkel spoor gelaten. Dealdus uyt de schouw gevlogeue som beliep lot 1200 franks. De dagbladen der Vereenigde-Slalen geven de volgende nariglen, over de ysselyke ramp op den yzeren weg van Toronto naer Hamilton voorgevallen De ramp is gebeurd op tien yzeren weg van Great Western, op hel punt waer hel kanael van Desjardius doorloopt. Die brug, 60 voeten bovenhel water hoog, wipt sterk op hare sleunsels. Men veronderstelt, dat onder het gewigt van eenen kottvoy, weynig vroeger er over gereden, hel bovenvlak der brug zal ingezakt gebleven zyn, en dat dit voor gevolg zal gehad hebben, dal de rytuygen der reyzigers geweldig opgeligl zullen zyn en in bet kanae! geworpen. Den treyn waeraen de ramp gebeurde, was dien welke den dienst doet der statiën van Töronto naer Hamilton. Hy had de eerste dier sleden om 4 uren des namiddags verlaten met een getal reyzigers, dat men verschillend schat van 70 op 100. Van dit getal zyn er enkel vyftien levendig van onder de puynen ge haeld, en van die vyltien zyn er siots dien vyf bezweken. Het water van het kanael heeft 18 voeten diepte, derwyze dal degenen, die niet onmiddelyk in den val gedood wierden, zyn verdronken. Den stoomsleper en den tender, met den mekanieien en den vueistoker, vielen de eersten in liet kanael, en bleven er 20 voeten onder de oppervlakte in vastzitten. De goederen-waggons en twee rytnygen met reyzigers wierden geheel aen stukken geslagen. Een dezer laelslen keerde van onder tot boven, en wierd byna geheel oveistrootnd. Men gaet voort met de lyken uyt te halen, op hel oogenblik dat men dit nieuws overzend lu een huys naby de statie van Hamilton ziet men van 50 tot 60 mannen, vrouwen en kindereD, op den plankenvloer uyfgestrekt. liet grootste getal reyzigers was van Hamilton, van Toronto, en der naburige plaetsen. Onder de slagtolfers bemerkt men Samuel Zimmerman, van Niagara Isaac Buchanan van Hamilton, onder voorzitter der kotnpagnieen kapiteyn Twokey, bevelhebber, op bel meer Ontario zeer goed gekend. Eene enkele dame is gered geworden, en nog beeft zy kneu zingen en lalryke wonden bekomen, Eene jonge dochter die zich in het achterrytuyg bevond, ziende dal den treyngelevder haeslig naer den uylgang snelde, volgde Item spoedig op. flv, den ge- leyder en dry andere persoonen, zyn de eenigen, die er met ligte kneuzingen zyn van afgekomen. Den heer heer C. J. Brydges, bestuerder van den yzeren weg, doktor Macklen en den heer C. Thomas, waren in het konvoov alhoewel sterk gekneusd hebben zy het leven beltouden. De dagbladen van de provincie Illinois (Noord-Atnerika) leveren eenige byzonderheden op nopens eene vreesseiyke ramp, hier onlangs op vyf mylen al'slands van Jolict (Illinois) voor gevallen is, by het overryden eener brug die over de rivier Page ligt. De aenhoudende regens hadden den stroom geweldig doen zwellen, de wateren waren buylen hun bed gelrokken eu 'hadden de baen overstroomd langs wederzyden der brug. Eenen treyu van koopwaren, samengesteld uyt eenen stoomsleper, deszeils tender en zeven waggons met peefdeu geladen, nadert den stroom. Den mekanieien, zonder de minste hinderpael te vermoeden, en geloovende dat de baen hoewel ouder water staende, daerom niet te min volkomen veylig was, zetlede zynen weg voort, eenen stroom van twee voet diepte doorklievende, en bestierd door de yzeren baen, tot dat h\ de brug bereykle. Doch welhaesl, ntaer ie lact, bat) hy de droevige verzekering dal den opgezwollen stroom niet alleenlyk de brüg overdekt had, maer dal Ity dezelve had weggespoeld. Den stoomsleper, den tender en de zeven waggons met de peerden die er in besloten waren, verdwenen den eenen achter den anderen in den stroom, die reeds diep genoeg was om voor aller oogen den treyn le verbergen dien hy ingezwolgen had. Alwal op dién konvoov was, man en peerden, vond' in dijn rampzaligen afgrond eene afgrysselyke dood. De ninerikaensehe dagbladen kondigen aen dal den nieuwen voorzitter der Vereenigde-Staien, M. Buchanan, onlangs schier het slagtoffer is geweest eener vergiftiging. Zie hier hoe den Courrier der Veremigtle-Slalen de daedzaek aeuhaeltDe briefwisselingen hadden laetst gemeld, dal de gezoudiieyd vau tien nieuwen voorzitter irt zoodauigen ernstigen toestand was dal hy den ingang van zyn huys moest weygeren aen de lastige bezoeker». Doch het is slechts lieden dal een blad van Lancaster de oytgeslrektheyd en de oorzaek doel kennen van hel gevaer dat eenen oogenblik hel leven zelfvan M. Buchanan bedrevgd heeft. Hel geltl hier niet min dan eene vergiftiging haeslén wy ons er hy le voegen dal deze vergiftiging tie uylwerking was eener volstrekt toevallige en levens zeer buytengewoiine oorzaek. tt De eerste ziekleieekenen hadden zich by M. Buchanan voor- gedaeu lydens hel verblyf eener week dal Ity 'te Washington deed, in 't begin' van february. Men schreef natuerlyker wyze dezelve toe aen de vertnoeyenissen der reys. Doch men vernam welhaest dat twintig a dertig persoonen, even als hy het hotel National. bewoonende, dezelfde ziektcleekenen opleverden. Alsdan begon inen een onderzoek, en men ontdekte dat al de zieken water ge dronken hadden voortkomstig uyt eenen hak die in het opperste gedeelte des huys stond. Men onderzocht dien bak, men vond er eene schrooinelyke menigte doode rallen in, en weldra herinnerde men zich dat men onlangs groot hoeveelheden arseniek had ge- geslrooyd in de gangen, op de trappen, enz., met hel oogwit het hotel van deze knaegdieren die er in overvloed waren, te ver lossen. Men verondersteld dal de ratten inwendig brandende door hel vergift, met menigten naer den bak zullen geloopen zyn, om er hunnen dorst le gaen blusschen, dal zy er in zuilen verdronken zyn, eu aldus liet water zullen vergiftigd hebben. M. Buchanan is er goedkoop van afgeraeklmaer verêchey- dene zyner reysgeuoten zyn gevaerlvk ziek geweest of zyn hel nog. Zelfs noemt men er eenen die overleden is. Waeraen houd 's men- schen leven Men schryft uyt Kaparonda (grens van Zweden Finland) dat den hongersnood onlzaggelvke verwoestingen aenrigt, in de landen die aen Lapland grenzen. Eenen amblenaer, die eeue reys naer het noorden beeft gedaen, ontzielt met eygene oogen vali den zaken toestand te overluygen, zegt kinderen te hebben gezien, die hunne eygene vingeren luidden afgeclen, en menschen welke van honger waren gestorven en slrooy in den mond waer- rnede zy zich hadden willen voeden Jaerlyks worden op de twee voornaemsle merkten van Londen verkocht: 1,756,IU0 gedoode kiekens, waervan 1,206,000 op de merkt vau Lcadenhall, en 490,000 op die van Newgate; 60,000 levende kiekens, 45,000 tip de eerste dier merkten en' 15,000 op de tweede; 1,002,000 duode ganzen, 888,000 le Lea- denhall en 1 11,000 te Newgate; 583,000 gedoode endvogels, 255,000 te Leadenhall en 148,000 le Newgate. 40,000 levende endvogels, in gelvke evenredigheyd tusschèn die twee merkten verdeeld 124.000 gedoode kalkoenen, waervan 69.000 voor Lea denhall en oa.000 voor Newgate; iets wat le samen eene totale opbrengst is van o.oho,000 stukken pluymgediertewaervan 2,523,000 voor de eerste merkt en 842,000 voor de tweede, liet isonmogelyk jttyst hel getal eyers le kennen, die jaerlyks in Engeland verbruykt worden, doch men schal hel ten naesle by op 2,500,000,000. De evers komen in Engeland, om zoo te zegen, uyt alle landen der wereld aen Vranbryk alleen zend er jaerlvks eene groote hoeveelheyd meer dan HO millioeuen naer toe ook uyt Belgiên komen er veel. Wanorders- Esc eland. De kieziugen van Kidderminster zyn door de belreurensweerdigste wanorders gestoord. Den kandidael, M. Lowe, heeft men hel hoofd ingeslagen men deukt echter niet! dal hy aen de gevolgen zvner wonde zal bezvryken. Verscheydenè boiulerde persoonen zyn gekneusd en gekwetst. Vyf duyzeod persoonen der gemeene bevolking, zynmeester van de stad geweest, en hebben in dezelve groote schade aengerigt. De riot-act is gelezen; de troepen en de policie hebben de straten doen onlruymen en de rust hersteld. Verlichting noon de watebgaz. De stad Narbonne is dooi de walergaz verlicht geworden. Het dagblad l'Indicateur de l'Héraullmeld het volgende over de uytsl'agen der eerste dagen van verlichting Wy welen heden dal het de geplalineerde walergaz is. Het is het eleklriek licht en zyne schitterende witte, met dit verschil dat het min hel gezicht vermoeyt. Het licht laet de voorwerpen hunne naluerlyke kleuren behouden, even als by hel zonnelicht. Op twee honderd stappen in de straten onderscheyd men de kleu ren van ieder gedeelte der kleeding van de voorbygangers, ternyl met de andere gaz op zekeren afstand de kleuren verward zyn, en niets anders aénbteden dan eene schim, zoo men die no« bemerkt. Geenen geur, geene de minste schade aen meubelen ol stoffen. Het is wonder om zien, hoe de kaffehuyzen en winkels van Narbonne verlicht zyn, zelfs door halve hekken, u AltVd de KOtrfEET In de dagbladen vind men eenen brief van den bekenden sterrekundigen Litlrow, over de komeet van 1856, welker ver schoning in dit jaer (men noemt 13juny) ?onder eenigen den minsten grond voorzegd word, welke voorzegging ook in Oostenryk zoo grooten schrik verwekt heeft, dat op vele plaetsen de hoeren den grond niet be bouwen, in afwachting der dingen die komen znlten en slechts bv den dag leven. Zulk eene verblinding zegt dèn professor, zoude men belachelyk kunnen noemen, zoo zv niet hetreurenswaerdig ware. Welk ook de bestemming der kometen in het heelal moge zyn zeke lyk hebben zy die bestemming niet, dat zy ons van de zorg voor de toekomst, moeten ontslaen. Men moet overigens al zeer jong zyn, wanneer men soorlgelyke ondergangen van de'wereld al niet zeer dikwyls onderstaen heeft M. Liltow meent overigens, dat de verschyning van de komeet van I80G ongeveer tosschen 1857 en 1860 kan gesteld, ofschoon deze versohvning nog niet eens als zeker kun beschouwd worden. Voorts ligt de ba«-n dezer komeet, volgens M. Littrow, zoo \er, dat onzen aerdLol haer slechts op 1 millioen duytsche mylen kan naderen en zy dns nog ruym 9 mael verder dan de maen van ons verwyderd is. BUKGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN ^aKINELYK 21 VROUWELYK H UWE LYKEN. Leandet de Waf-Ie, wedn. van Sophia Vnn Onrm, kleermaker, met Maria Theresia Seminck, kantw. Engelb. de Vyl Ier, schoenm. met Anionia Van der Speelen. kantw. Fr. Van der Eecken, werkm. met Francisca Lismont, kantwerkster. OVERLEDENEN. Ad. Clinckspoor. dagl. 13 j., Schaerh. Frederica Verslraete. Zwarte Zuster 23 j., Kappellestr. Clara Amant, vrouw van P. Van Geelruy, 2onder beroep, 60 j., Achterstr. Joafma lienrica Van der Biest, vrouw von Felix Brunfaut, zonder her., 67 j., Schaerh. -- Cathr. \011den Abeele, vrouw van J. B. de Preter, zonder 1 croep. 77 j., Volderstr. ^JT7~rrry-, Ter dritkkery van den Denderbode belast tUl men zich met het drukken van Boekwerken, Registers, Brieven, Factoren, Doodkaerten, Beeldekens, Plakbrieven en alles wat den drukkerstiel aengaet. Schoon en zuyver werk, spoedige bediening en zeer gematigde prvzen. Wy bevelen ons in de gunst van het geëerd publiek. WERIillUiS van Goud Zilver en Diamanten. DE V1DTS-P1NS, Goud-en Zilversmid te Aelst in de Kerkestraet N" 5, heeft de eer hel. publiek kenbaer te maken dat hy ten zvnen huyze eerè Werk buys heeft opgeregt voor het verveerdigen van alle Goude, Zilvere en Diamante voorwerpen alles na de laetste mode, alsmede van alle Kr-rk- Ornamenlen, welke hy vetkoopl aen de geringste pryzen, hy waerhorgt de goede hoedanigheyd van alle die voorwerpen. Hv koopt en neemt \n betaling aen de volle weerde, het oud ('.oud, Zilver eu Diamanten. Hy maekl en repareert aen heel kleyne pryzen, alle de goude, zilvere en diamante voorweipen, «le r»parotien woiden seffens afgemaekt j*b «U zelfden dag afgeleverd als men het verlangt.'

De Denderbode | 1857 | | pagina 3