Bolling voor 3 Zilveren Zalthorlogien KAETSSPEL. KAMPSPEL. BEKENDMAKING. Schoon Estaminet-Reslaurant Openbare Verkooping. Openbare Verkooping van Landen, BURGERLYRÊIY-STAIVD. GEBOORTEN J' ^NELYK jg OVERLEDENEN. at. Voorlaelsiep. donderdag is in het hotel le comle d'Egmont, te Gend, eene diefte gepleegdziehier in welke omstandigheden. Twee reyzigers waren samen in dit iiotel dynsdag afgestapt, komende van Oostende, alwaer zy elkander hadden leeren kennen. Terwvl donderdag morgend eenen hunner, P"* genaemd, en reyzende voor een huys van Brussel, uytgegaen nas, dtong zynen gezel, eenen Duytseher, binnen zyne kamer, en brak er, bv middel van een groot zakmes, eene lade open, waeriu Zich eenen lederen zak bevond met ongeveer 2000 fr. in goud en zilver. Met zynen buyl onmiddelvk vertrokken zynde, kwam hy omtrent 5 uren terug,'toen den diefstal gekend was en reeds de vermoedens op hem waren gerigt. Dadelyk aengehouden, ontdekte men op hem niets, doch vrydag omtrent 4 uren, op het oogenblik dat hy naer Oostende wilde vertrekken, hield men hem op nieuw aen in de statie,- en na hem nauwkeurig le hebben betast, vond men tüsschen deslof en de voeyering van zyne ondervest, een deel van het gestolen geld, in banknoten. Een ander deel banknoten, voor omtrent 1500 fr., vond men in zynen halsdoek genaeyd, hy had de geldspeciën doen uytwisselen. Den dag des diefslals zeiven had hy de 2000 fr. in eene kleyne herberg, onder het dak van het vertrek, verborgen. Dit heeft hy zelf bekend, alsook dat hy omtrent de Ivoornmerkt, den donderdag nacht heeft doorgebragl. Den dief was voorzien van een paspoort met den naem van Klipp, oud 27 jaren, geboren en woonende te Kassei. Hy beweert in Afrika en in hel leger van den Krim le hebben gediend. Alles doet vermoeden dat hy eenen weggeloopen pruyssischen soldael is. Zooveel le meer daer men in zynen reyszak eenige stuks van den uniform des pruyssischen legers heeft gevonden. Tol hiertoe ont breken nog omtrent 200 fr. der geroofde som. Eene nieuwe zelfslandigheyd is door de wetenschap ontdekt om de chloroform le vervangen, deze zelfslandigheyd heet amyléne. zy schvnt dezelfde eygenschappen op te leveren als de chloroform, zonder derzelver gevaren. Deze zelfstandigheyd (hetgeen gewis tnenigen verwonderen zal) word uyt den aerd- appel getrokken niaer de voornaemste moeyelykheyd is, dat men ze slechts met groote kosten kan verkrygeni Als iets zonderlings, en welk in eene lange reeks jaren niet meer zal geschieden, bemerkt men dat dit jaer, onder betrek van overeenkomst, de dagen «Ier week met de datums der maenden juyst op die vallen van het jaer 1846. Eene zaek die nog meer wonderbaar voorkomt, is dat al de veranderlyke feestdagen, zonder uylneming, op de zelfde dagteekenirigen en op de zelfde dagen vallen. Aldus komen Septuagesima, Aschdag, Paschen, de Kruysdagen, O. L. H. Hemelvaert, Sinxen, II Dryvuldigheyd- dag, H. Sakramen'tsdag, den Advent, in 1857 ju\st op dezelfde dagen, zonder de minste verandering als in 1849. De quater temperdagen zelve vallen op dezelfde datums. De zitting van hel Wesl-Viaendersch hof van assisen heeft woensdag een droevig schouwspel opgeleverd. Aldaer verscheen eenen ziekelyken jongeling, Louis Lachat geheelen, zoon van David, oud 25 jaren, werkman geboren te Clerken en woonende te Woumen, beschuldigd van deel genomen te hebben in ver- scheydene dieften met bezwarende omstandigheden gepleegd. Hel aenhooren der getuygen heeft veropebbaei'd dat er ten laste van den ongelukkigen beschuldigden geen het minste straf baar feyt bestond; integendeel wierd hy als een voorbeeld van eet'lykheyd aengeprezen. Hoe is hy dan voor de assisen versche nen Zynen vader, zoo wy wel onderrigt zyn, is met eenen an deren kerel voor criminele dieften veroordeeld geweestdezen laetsten heeft den armen jongeling als zynen medepligtigen aen- geklaegd, terwyl hy in tegendeel het vaderlyk huys ontvlugt was, ten eynde geene getuygen te moeten zyn van de misdryven zyns vaders. Gedurig ziek, heeft den ongelukkigen Louis Lachat zeven maenden voorloopige aenhouding ondergacn, en nu over eenige dagen, heeft M. den procureur des konings zelf de in vryheyd- stelling van dezen ongelukkigen besloten. Den jury, het hof en de aenhoorigen, waren door dit droevig schouwspel diepgeraekt, en MM. dejureën, in hnnne raedkamer welstaenshalve getreden zyn, hebben zich verhaest uyt dezelve le treden om een verdict uyt te spreken dat men Lachat de vryheyd maer geenzids de gezondheyd moest terug schenken. Dejureën voorgezeten door M.den notaris Lagae, burgemeester te Heule, hebben onder hen eene geldinzameling gedaen waervan de opbrengst aen Lachat is behandigd geworden; van zynen kant heeft M. den procureur des konings aen dezen ongelukkigen de intrede in een gezondhejdshuys verzekerd. Een beweenensweerdig ongeluk heeft verleden Zondag le Veerle plaels gehad. Er lag een geladen geweer op de tafel van eenen landbouwer; den knecht komt binnen en val dit wapen in de handHetzelve springt af, en het schot treft eerr negenjarig rneysje welke aen eene naburige tafel zat, en levenloos heder- zeeg Den knecht is aengehouden, doch byna dadelyk weer op vrve voeten gesteld, daer het bewezen is, dat dit ongelukkig feyt ónvfywillig is gebeurd. Men leest in een blad van Brussel Eenen twist, die aen de liefhebbers van ergernis een aenstaende zeer prikkelyk regterlyk onderzoek belooft, heeft Zondag in de Nieuwstrael plaets gehad tusschen twee zusters, de juffers Louisa en Jeannetle W.... beyde behoorende tot zekere klas der in hel oog springende brusseische toiletten De oorzaek van dien twist was eenen zeer schoonen hond van echt ras, dien mejulf'er Louisa aen eenen band deed leyden door baren groom, en waervan zich hare oudere zuster mejuffer Jeannelte met geweld wilde meester maken, beweereude dal het dier (wy verhalen getrouw) eenen onderpand van liefde was, zonder hetwelk het leven Itaer geene aenlekkelykheyd meer aen- bood. Het verschil voor eenen dienstdoenden officier van politie gebragt zynde. deed mej. Louisa juyst dezelfde titels van eygen- dom gelden als hare zuster, en wat nog merkweerdiger is, den naem zelfs van den gever was denzelfden. In tegenwoordigheyd dezer dubbele aenspraek die van beyde zyden door eeden en tranen ondersteund wierd, stelde den officier van politie als eenen nieuwen Salomon voor, het verschil te verdoelen door den bewusten hond in tweeën te hakken. Maer op het hooren van dien barbaerschen verzoeningsaenbod, ontsnapte eenen hertverscheurenden kreet, als die eene moeder, aen de lippen van juffer Louisa, die verklaerde den bond te zullen houden, en steunende op Itaer billyk regl de beslissing van de reglbank te zullen afwachten van haren kant heeft zich me juffer .leanneile plegtig verbonden zich eveneens lol de reglbank te zullen wenden. Den polilie-koinmissaris te Charleroy heeft zekeren E. T. aengehouden om reilen van opsluyting van een zyner kinderen. Ten gevolge van hetgene dat tioor het publiek gezegd wierd, had eene huySzoeking plaels in den kelder vond men hel ongelukkig kind aen armen en beenen gebonden met eene koorde waervan hel ander eynde aen hei gewelf vastgebonden was. De twee vuyslen van tien ongelukkigen waren voor hel lichaem gebonden. Nevens het kind stond een glas water. Het kind, Lijaren oud, is uyt het eerste huwelyk van E. T. gesproten. Men geeft de volgende b'yzo'nderliedeh nopens de ontdek king der bedriegeryën in hët octrooy, welke het voorwerp der tezorgdheyd van de gemeenlclyke overheyd vaït Verviers is Eenen jongen knaep, die regt over het huys Duehateau met de marmers speelde, ziet denzelven eensklaps verdwynen in eene enge pyp waervan de opening ifauwelyks eenen otnkring van 22 millimeters aenbied. Eenige van zyne spiesgezellen roepen, eene lange wis halen orn in de buys le lasten, was Voor den knaep de zaek van eenige oogenblikken. Maer hoe groot was zyne verwon dering niet toen de wis hem uyt de hand ontsnapte en verdween. De bedienden van den octrooy zyn verwittigd, men Zoekt, men tast, men doorloopt de statie, en men vind eyndelyk, eene soort van yaldeur die tot ingang aen eenen onderaerdschen gang dient. De moedigslèn treden er in, zy slappen eenige in de rots gekapte trappen af, en loopen legen ryën tncl tonnen. Men aensteekt het licht en men bevind zich te midden van verscheydene duyzende stukken genever, waervan eenige honderden ledig zyn. Eene lange koperen buys was op de tonnen gelegd. Men beweert dat die buys de smokkelaers diende tot het overtappen van den gene ver in wagens met dubbelen bodem, welke tol twee Hekloliters kunnen bevatten. Het schynl dat die wagens in de statie van den yzeren weg te Verviers zwaer geladen toekwamen, en ze in sehyn ledig voor het bureel van den octrooy verlieten. Zou dit geencn aprilvisch zyn Naer men ons meld, zyn er meer dan vyf honderd persoonen die zich aenbieden als erfgenamen van M. Lacombe, die. gelyk men weet, verscheydene millioenen heeft nagelaten. Men leest in de Union de Gourlraiaapril: De kinder pokken gaen voort met in onze stad le woeden. Zy rand onver- schiiliglyk persoODen aen van allen ouderdom, kinderen en meer- derjaren, degenen die de pokken gezel geweest zyn zoowel als dezen die niet zyn ingeënt geweest. Echter zyn deze laetsle de talryksten. Wy vernemen dat gelukkiglyk het geflal der slagt offere zich bepaeld met eenige zwakke en kwynende kinderen. In het hospitael waer er zich een een groot getal bevind, zoo wel militairen als burgers, heeft er niet een sterfgeval plaets gehad. Wat meer is, de ziekte laet zelden teekenen na zich op de per soonen die zy aengelast heeft. Hoewei zy nog steeds blyft voort woeden, verhopen wy dat zy op haer eynde gael. Er is dezer dagen gemeld, dal den ouden joodschen brillen- koopman, welken te Antwerpen sedert jaren zyn bedryf uy toefent, een erfdeel was le beurt gevallen van SBtbÜOO fr. Dezen man, welken vooral des avontls de herbergen afloopt, om 'zyne koop waren aen den klant te brengen, is zeer dikwyls het voorwerp van de wel eens onlydige scherts der eslaminel-bezoekers. Ik herinner my echter een geval, waerin den brillenkoopman de spotters beschaemd maekle. Hel greep plaets in eene herberg aen de standplaels van den yzeren weg. Eenen jongen heer vroeg aen den Israëliet, hoe hel toch kwam dat zynen baerd zoo klcyn bleef, daer zynen neus zoo buylengewoon lang was. Zulks is zeer eenvoudig (zegde tien sltmmen smous) en ik be- gryp niet hoe iemand die, zoo als gy, er nog al verstandig uyl- ziet, my eene zoo onnoozele vraeg kan doen'. Mynen baerd kan niet groeyen, dewyl hy in de schaduwe slaet; mynen grooten neus beneemt hem de zonnestralen. Den schachelaer verkocht dien avond elf brillen in de zelfde herberg. Een ongehoord, schandig en barbaersch feyt is deze week aen de statie der Guillemins, te Luyk gepleegd op een peerd, loebehoorende aen den heer J..., eygenaer van eenen omnibus. Zonder twyfel is deze misdaed het gevolg eener lage vraek. Eenen persoon heeft de long van het dier op twee derde deelen afge sneden. Deze stoute daed is voltrokken dewyl den lieer J... en zynen dienstknecht de aenkomst van het laetste reyzigers-konvoov afwachtten. De policie heeft een onderzoek begonnen. Wy hopen dat den dader niet ongestraft zal blyven. Dezer dagen is op den yzeren weg van Charleroy op Leuven (nyverheyds-zylak van Lodelinsart naer de Coupe) een ongeval ontslaen. Eenen treyn met koopwaren samengesteld uyt 14 wag gons, komende van de koolmyn van Amercceur, is digi by de groef N° 7 der mynen van Lodelinsart uyt het spoor geloopen. De loco motief heeft 11 waggons medegesleept, die allen den eenen op den anderen getuymeld en verbryzeld geworden zyn. Het ander deel yan den treyn op de baen gebleven, heeft de minste schade niet geleden. Ongelukkiglyk hebben wy de dood le melden van den 'vuerstoker, die letterlyk vermorzeld is tusschen den loomsleper en den tendermen heeft er hem nog niet kunnen van tusschen halen. Men ziet slechts zyn hand de prang nog vasthoudende, en zyn been dal hangt. Den genoemden Piron, machinist is buyten kennis gevonden in den tender. M. P.... oud koopman in kleyne voorwerpen van yzer en koper, te Parys, leeft heden, in een dorp der omstreken, van zyne renten. Hy heeft een huysje aen zich, eene voorplaets, eenen hof en eene schuyt op de rivier. Tot overmaet van voldoening, loopt eenen yzeren weg op -honderd slappen voor zyne kluys. M. P.... leeft dus gelukkig in gezelschap van eene dienslmeyd die al zyn vertrouwen bezit. Den hall-vastendag naderde, ert M. P.... ver langde nog eens de gemakkelyke vermaken van hel jongmans leven te smaken. Hel gemaskerd ba! en deszelfs zottigheden her leefden in zyn geheugen. Hy nam dan heymelyk hel besluyl van op halfvasten,'met eenen zyner vrienden, naer het bal le gaen op dien dag verliet hy zyn buys, zeggende aen zyne dienstmeyd dat hy te Parys zou blyven vernachten, acngezien belangryke zaken Item ongetwyfeld laet zouden bezig gehouden hebben. '7' was vermond in eenen tluyvel dat hy zich met zynen vriend naer hel bal der Opera begaf. Daer de buylensporige dansen hen welhaest hadden vermoeyd, gingen zy avondmalen. Zy dronken meer dan naer gewoonte. Als zy van de tafel opstonden, waren zy wat verdwelmd in hunne reden. De twee vrienden verlieten elkander om twee uren van den morgend. M P.... sprong in een huerrytuyg, vergelende zyne vermomming af te leggen,'en deed zich naer het dorp voeren, waer hy woontnog heel bedwelmd door de dampen van den wyn, begeeft hy zich naer zyn huys. Hy belt geweldiglyk aen hel hekken. Zyne gouvernante, nog halfslapende, komt voor om te openen, maer zoohaest zy tien tluyvel zag, vlugtle zy heel verschrikt. Te vergeefs riep M. P.... haer terug. Eyndelyk, half versleven door de koude, begon hy le wandelen om ,zich te verwarmen dan licht in een naby gelegen huys gezien hebbende, ging hy naer hetzelve. De deur dezer wooning was niet volkomen in slotby trad binnen. Op dit zigt, werpt eenen man yslvke kreten uyt. Dezen man waekte juyst by hel lyk van eenen inwooner der gemeente, daegs te voren gestorven, en wiens lyk in eene kamer daer nevens lag. De aenwezigheyd van den duyvel bad dien man door eene schiclyke vrees getroffen. Den schrik van welken M. P.... aldus de oorzaek is, doet hem een deel zyne gezonde rede terug krygeü. Hy bekykl zich, begrypl alles, en verwvdert zich. Den dag begon aen te breken, .41. P.... in zyne zakken tastende, word gewaer dat hy den sleutel heeft van eene kleyne deur in uen hof en verhaest zich om langs deze iu zyn huys te komen zonder gerucht te maken, simpt hy naer zyne kamer, trekt andere kleederfin aen, en als of hy nog maer l'huys kwam, roept hy zyne dienslmeyd. Zy antwoord niethy begeeft zich by haer, en vind haer byna iu bezwyming; zy heeft moeyte om hem hei bezoek van Satan te vertellen, en heden is hel niet zeer moeyelyk om aen de bewooners der gemeentezelfs aen de minst be vreesde geesten, te doen gelooven dat den duyvel, ten minsten eenen korten tyd aldaer is verschenen. Eenen gevreesden kwaeddoener, onlangs door de assisen van Seine-et-Marne (Vrankryk) veroordeeld,'moest voor het parket van Dreux verschynen, om reden van eene andere misdaed. Met gebonden nanden wierd hy door twee gendarmen door den bosch van Bièvre, by Pary9, geleyd, toen hy, voorby eenen ligten hout kant gaeode, eensklaps over eenen gracht sprong en uyt de oogen der gendarmen verdween. De eerste vervolgingen der gendarmen om hem weder te vinden bleven vruchteloos, ofschoon de gen darmen door een aenlal voorbygangers geholpen wierden. Eyn delyk, by het vallen van den avond ontwaerde eenen boer, op de oppervlakte van eenen vyver, een mensehenhoofd, dat hy aenzag als hel hoofd van ccncn Versmoorden, liet gras bedekte dat hoofd gedeellelyk. Toen men zich bevlyligde cm dat uyt hel water te trekken, wat men als een lyk beschouwde, erkende men dal men een levend man voor handen had, en wel niemand anders dan den vlugteling. VROUWELYK HUWELYKEN. Jósephns Matthvs; twvnddrsgast, met Maria Bicque, dienstmeyd. Felix Bocque, schoenmaker, met Sophia André, kantwerkster. Carohis De Moor, katoendrukkersgast, met Maria Th. Van Lierde, kant werkster. Pólydorus Hanielincks, 6 m., Mylbeke.Coleta ï)e Sohryver, 18 dagen, Korleridderslr.Cath. Porian, vrouw van Joannes De Nerf, kantw. 27 j.g Korteridilorstraet. Scholastica Van den Broeek, vrouw van Fr. Van Geert, landb. 42 j., Mylbrke. Maria Pet. Cornelis, vrouw van Petrus Van der Sluys, bez., 69 j., Zoulsliaet. Joanna Van Cleynenbreugel, vr. van GuilL Cappuyns, z. b. 48 j.. Molendricsch.Eg. Vinck, man van Judoca De C.ómmer, 65 j., Mylbekes— i.enpolrlus Bombeeck, 1 d., Schaerbeke. Maria Schokkaert; vrouw van Dominicus Verbustel, z. b., 42 j., Molestr. Joannes-Bte. Wauters, weduwenaer van Barbara Steenhoudt, metser, 79 j., Schaerbeke. Petrus Coessens, 1 j., Stoofstr. Joanna De Smet, kant werkster, 19 j. Lnngeridderstr. en voor Onder pry zen dry Zyden Halsdoeken, By August BAETENS, jn de Ilalce Macn te Erpe. Elk peloton moet van dry mannen zyn. Den inleg is 32 centimen den man. Men kan zich van heden af laten inschryven ter vermelde herberg. Men zal beginnen te bollen Zondag 19 April. F. DE MOL, te Erpe in de Sterre, heeft de eer de liefhebbers te laten weten dat er by hem met het Kaetsspel te winnen zal zyn eenen zilveren Bal voor opperprys en twee schoone Zyden Rrawatten voor Pluyin en Handschoen. Men zal beginnen in te schryven op Brloken Paesschen om met dèn 1» Zondag van Mey te beginnen kaetsen. Er is geenen inleg te betalen. Met den Kaetsbal te Erpe. 1° Voor eenen Zilveren BAL. 2° Voor de Pluvm, eenen kostelyken FOULARD. 3° Voor de Handschoen ook eenen kostelyken FOULARD, by Judocus Yermassen, te Erpe aen de Vyf Huyzeiv, op Zondag 26 April. Men kan zich van stonden af by voornoemden Yermassen laten inschryven. Zonder vergelding of inleg. Te bekomen goed en ongemengeld ZOET of SC1IOUWZWART aen fr. 250 den hektoliter of 2 liters Zich te aildresseren by J. F. Piémoint, Dykstraet N° 823, naby den Post te DendermonHe. N. B. De brieven moeten vrachtvry toegezonden worden. acn de Statie van den yzeren weg te Lede, te Huren. Zich te vervoegen ten kantoore van den Ontvanger DE PUTTER lot Lede. Kantoor van den Notaris BRECKPOT te Haeltert. A. Maendag 20 April 1857, om 9 uren 's morgens, op eenen Bosch te Welle, omtrent do Smids, aen de kalseide van Aelst naer Ninove, van 40 koopen Wilgen, Abeelen en Kanada BOOllEN, en van 52 koopen Elzen SCHAER- HQUT. B. Zaterdag 25 April voor den Instel en Zaterdag 2 Mei voor 't Verblyl', ter herberg het Zaegslcen, te Erembodegem buiten de Zoutstraetpoort te Aelst. 1° Van een hectaer G2 aren 98 centiaren SCHAER- HOUT-BOSCH te Welle, in de Wellemeerschen, naby de kalseide van Aelst op Ninove, S. A, N" 198 en 202. 2° En van 50 aren 75 cent. LAND, te Welle, op bet Nedersteenveld, S. B, N° 1167a in gebruik bv Jud. Beirens. TE MELDERT EN MOOBSEL. De Notaris D'HUYGELAERE, te Aelst, zal gelyk het behoort verkoopen 1° koop.Een perceelje LAND, groot acht aren drie centiaren, gelegen te Moorsel, waer men het zegt Biezeweede, palende oost Greg. Beeckmari, zuid de baen, west de weduwe Van Campenhout en noord de kinderen van Jan Hendrickx.In gebruik by Jan De Wolf, le Moorsel. 2C koop. Een perceel LAND, groot 13 aren 38 centiaren, gelegen te Moorsel, op den Perrekauter, palende oost Joannes Scheirlinck, zuid de baen, west Pieter llutsehaut en noord de dreef; ln gebruik by Michiel Bosteels, te Moorsel. 3e koop. Een perceel LAND, groot 17 aren 99 cpntinren, gelegen te Meldert, waer men het zegt Schaerbeke-veld, omtrent den Ko'-isteert, palende oost Cornelius Derop, zuid de baen, west Erancies Permcnlier en noord den armen van Moorsel;Irt gebruik by Jan Mocns. in de Klairhaep te Meldert. Om inet Kersdag aenstaende er van in gebruik te komen als niet schrif- tel\k verhuerd zynde. ZITDAGEN INSTEL DONDERDAG 23 APRIL lR._ VERBLYF DONDERDAG 7 MEI lö;>/ Telkens om 4 uren namiddag, by d'heer Charles Van Eeckhoorn, in den bal, Spruithoek te Moorsel, Voor eidere inlichtingen zich te vervoegen ten konloore van voornoem den Notaris. Men kun er ook gestadiglyk Groote en Kleine Kapitalen bekomen op voor- deelige conditiën.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3