EENE NIEUWE KERK, Openbare Verknoping van Landen, OVERLEDENEN. BOLLESPEL. BEKENDMAKING. Schoon Eslaminet-Reslaurant AENBÊSTEDING Het liuwelyks-kontrakt der prinses Charlotte en des aerts- hertogs MaximiJiaen, is over eenige dagen te Brussel geteekend door M. den burggraef Vilain X1III, minister van buytenlandsche zaken, en M. den burggraef de Conway, inteDdent der burgerlyke Ivst van Z. M. den Koning der Belgen, van den eenen kant, en van den anderen kant door Al. den baron de Vrrents de Treuenfeld buytengewoonen afgezant en gevoliuagiigden minister van Z. Al. den Keyzer van Ooslenryk. en AI. den baron de Gagern, hufraed. Nog een bedroevend ongeval komt te Brussel het getal vermeerderen dergenen welke de phosphoorstekjes reeds hebben te wege gebragi. Verscheydene kinderen waren vrydag laelst bezig met spelen op een pleyn dat zich ir, den Leopoldswyk uyl- strekt tusschen de Troon en de Luxeinburgstraten. Een hunner die in 't bezit was van eenige phosphoorstekjes, kreeg de gedachte van een vuer te maken met eenige halmen strooy en brokketingen hout die voortkwamen van eenen in afbraek zynden bouw. Doch nauwelyks was dit ontwerp in uylvoer gebragt, dat een dochterje die er'ook deel aennatn door de vlammen gevat wierd, en op korte stonden* van het hool'd tot de voeten in vuer stond. Toen men er in gelukte den brand te blusschen die het ongelukkig kind verslond, leverde zyn lichaem en zyn aengezigt slechts eene wonde op. Na de eerste zorgen van eenen geneesheer der gebuerte ontvangen te hebben, wierd hel naer St-Jans hospitael gedragen, ahvaer hel zaterdag in de yslykste smerten overleden is. Het slagt- oirer van dit ongeval, nauwelyks zes jaren oud, is een der acht kinderen eener weduwe,' vrouw Bosse, woonende in de Koop- haiidelstraet. Het rneestcn deel der winkeliers van Antwerpen hebben de eer hel publiek en hunne kalanten te verwittigen dat, in eene algemeene vergadering, zy beslist hebben van de winkels de zon dagen en geboden feestdagen te slüyleö. Ingevolge zullen zy, te rekenen van zondag 19 april, niets meer bestellen aen hunne kalanten der stad en van den buylen. Zy verzoeken dan vrien- delyk bet publiek, hunne vrienden en kalanten van zich die dagen met meer aen te bieden, ten eynde geene weygering te ondergaen. Des zaterdaegs zullen hunne winkels open zyn lot 10 uren 's avonds, ten eynde aen eenieder hel vermogen te geven van zich voor *s anderendaegs te bevoorraden. Daerenboven hebben zy besloten van die dagen geene koop waren te aenveerden, welke bun langs yzeren wegen, vaerien* of andersints zouden toekomen. Het zyn niet alleenlyk de redenen die hen als christenen ver- pligten den zondag te heyligen welke hen aengepord hebben om die beslissing te nemen, maer wel ook de begeerte eenige dagen der rust te hebben, welke den minsten werkman geniet. Zondag lest, rond 5 uren namiddag, trok eenen burger van Bergen, die voor zaken naer de hoofdstad was gekomen, M. Van- derauwera, door de Galery des konings, te Brussel. Hy ontmoette eenen jongen officier der polytechnische school, en was zoo vermetel dezen heer te bezien. Dat wilde den officier niet hebben en zonder zich meer dan door eenige woorden te verklaren, bragl hy Aï. Vanderauwera eenen harden kaekslag toe. Voorbvgangers scholen toe en scheydden de vechters van elkander. Een paer dagen later boden zich twee jongelingen in burger- kleeding, leerlingen zeggende te zyn der polytechnische school, en vergezeld van eenen officier der kanonniers, ten huyze van Al. Vanderauwera aen. Daer Al, Vanderauwera niet t'huys was, gingen zy heên, maer kwamen later onvergezeld terug. Zy vroegen om AI. Vanderauwera zoon te spreken zynen vader ontving hun in zyne afwezigheyd. Deze heeren zegden hem dat hy de reden van hun bezoek mogt kennen. Er was kwestie van een iweegevecht. Zy drongen er op aen, dat hunnen kameraed herstelling bekwam. Al. Vanderauwera antwoordde hen, dat zynen zoon den aenrander niet was; dat zynen tegenstrever eene gekwetste teergevoeligheyd bad getoond vooreenen enkelen blik, die voor hem niet kwetsend washy deed bemerken dat zvnen zoon vremd was aen den wapenhandel dat hy zich zonder verdediging blootstelde aen bet treffen van hunnen vriend, door te vechten met eenen man, wiens stiel hel is de wapens te hanteren. Hy had schoon hen dit alles voor le houden, zy wilden naer niets löysieren, zeggende dat de eer van hunnen vriend in de waeg zynde, er een tweegevecht nood- zakelyk was. AI. Vanderauwera eyndelyk ongeduldig wordende, verzocht hen zyn huys te verlaten. Zy gingen weg onder het uyispreken van bedreygingen en terwyl zy verklaerdeu, dat, zoo Vanderauwera zoon naer Brussel kwam, hy er niet zou üylkomengelyk hy er in gekomen was. 'T is aen een dagblad van Bergen, waer M. Vanderauwera woont, dat wy het verhael dezer zaek ontleenen. Zoo als wy het gezegd hebben, den genaemden T., van Charleroy, vervolgd omdat men zynen zoon gebonden had ge vonden in den kelder, is in vryheyd gesteld geworden, niet omdat er geene genoegzame bezwaren tegen hem hestonden, maer omdat den tyd dien het kind in den kelder heeft overgebragt niet langdurig genoeg was om. volgens de wet, de misdaed van afzondering daer te stellen maer T. is voor de regtbank ver zouden voor mishandelingen gepleegd op zynen zoon. Alen schryft onder dagteekening van den 9, van de oevers van den RhynDe lente heeft eene wending genomen die gunstig ts aen de grauen en aen de fruytcn. Er is, wel is waer, geene genoegzame voldoende vocluigheyd. maer die zwarigheyd kan, van den eenen tol den anderen dag, verdwvnen, zoo haest er een weyriig. regen valt. aengezien den grond door de warmte niet is uytgedroogd. Den toestand der granen is niet min vol doende in sehyn dan bet voorleden ja-er, en daer den oogst in IS5G zoo goed is geweest dat de graenpryzen aenzienlyk gedaeld zyn, bestaen er reden om te hopen dat de opbrengst nog over vloediger zal wezen, en dat de pnzer» nog zullen verminderen. Deze hoop word nog verstekt door het gunstig voorkomen der aerdappelen. De frtrylen bieden ook de gelukkigste vooruyiziglen aen hel loeestendeel zyn uytgebloeyd, on de late fmvten staen in bloemen. Wat den wyngaerd aengael, de tydiogen zyn niet zoo even voldoende; men hoopt onderiusscheu veel van de goede gesteldheyd van het lente-weder. In het algemeen, lact alles toe te rekenen op een zoo goed jaer, gelyk men sedert lang nog geen heeft gehad. Over eenige dagen kwamen hollandsche lolelingen, welke zich naer hunne bestemming begaven te VHssingen aen; zy wierden by de burgers gelogeerd. Twee der lolelingen namen, volgens het hun gegeven biljet, hunnen intrek inde estamine! genaemd hel Leeuwken, waer zy heel wel ontvangen wierden. Na aldaer eenigen tyd vertoefd' te hebben, bemerkte de weerdin dat eenen der twee cr heel droevig nytzag, en zy vroeg naer de reden zyner droefgeestigheyd. Vernomen hebbende daf liv dezelve toe schreef aen liet noodlottig nummer hetwelk hy getrokken bad, en aen den afkeer dien hy gevoelde voor d'en militairen dienst, sprak zy hem tnoed in. Eenige oogenblikken daer na haehleden jongeling ongemerkt een knipmes nvt zynen zak, wendde zich lol de weerdin en bragt haer eene snee in het aengezigt toe. Op haer geschreeuw snelde de dochter toe die insgelyks verscheydene sneden ontving. Naer helschynt is fry reeds vroeger voorde militie uylgesteld geweest, om zekere leekens van ziimeloosbeyd. Een heertjè, die koèt wat! kost al tyd fransch writ spreken, alhoewel het hem' niet afgnel', bevond jficlï óver èénige dagen in een koffvhuys dezen kadé heeft eenigen tyd in eene andere stad gewoond. Eenen zyner vrieiiden, die hem' sedert zyne wederkomst nog niet gezien had, gaf hem de hand en vroeg hem in lfet vlaernsch, Waer hy fvdens zyn'e lange afwezigheyd Verbleven had ons kerelken antwoordde liem in bót fransch zonder stamelen 3 ai élé un ane d Bruxelles el encore üri ane a Vervièrs Den slimmerik wilde laten hooreh dal hy een jaer te Brussel en een jaer le Verviers gewoond had en zonder het te welen ol' te willen, gaf hy te kennen dat hy oVeral ezel geweest wa$. Dal komt er van als men eene tael Wilt spreken welke men maer half verstaet. Reglbanlc van enkele policie van Antwerpen. Papa Ballhasar bied zich, statig en met vasten tred, voor de regtbank aen.'T is een man van rype jaren, dik, met roode en opgeblazen kaken met een woord, het model der oude s tan» in et-gasten. Den Voorzitter. Ballhasar, gy zyl beschuldigd van by naclite de ruste gesloórd le hebben. Ballhasar. (k\ lagchende)' Ah ah ah ah f Den Voorzitter. Zaturdag laetst, 9 dezer maend april, ten een ure 12 minuten 's nachts, hebt gy, door uw beledigend getier en geschreeuw, de estaminet gestoord van de Weduwe Ballhasar. Eh eh eh Den voorzitter. En daerna hebt gy een deel glazen en pinten om verre gestooten. Ballhasar. Hihihi Den Voorzitter. Dan hebt gy de stoelen in het midden der kamer geworpeb. Ballhasar. Oh oh oh Den Voorziller. Alet een woord gy hebt alles het onderste boven geworpen. Ballhasdt. Uli uh uh Den Voorzitter. Gy zyl veroordeeld lot elf frtfnks boet en de kosten. Ballhasar. Ah ah eh eh hihioh oh 1 hu hu Den veroordeelden Vertrekt al lagchende gelyk eenen zot De Bazinaenklaegster. AI. don president, zal die boete van elf franks dienen om de schade te beialcn die men in inyn staminet gedaen heeft Den Voorziller. Neen de boete is ten profyte van de stad en van de agenten der politie. De Bazin. Ey ey ey ey ey Eene zaek die van aerd is om wel droevigen indruk te doen onlstaen, is op ditoogenblik aen het vonnis der korrektionnele regtbank van Brussel onderworpen. Dry apothekers van St.-Jans- Alolenbeek* AIM. P.... C.... en C.... worden vervolgd als pliglig aen bedrog in de hoedanigheyd en in de hoeveelheyd van genees middelen door hen geleverd, en zulks in omstandigheden die byzonder sehandelyk zyn, aengezien de beligteu apothekers waren van het bureel van weldadigheyd, en dal het ten nadeele der gezondheyd van de arme mensehen was, dat zy de winst hunner bedriegeryen verwezenlykten. Het is na verscheydene inael de volkomene krachteloosheyd hunner medecynen besiatigd te hébben, dat het bureel van wel dadigheyd geloofd heeft een onderzoek te moeten doen beginnen. Sedert dienis eene scheykundige ontleding de cclnheyd komen bewyzen der aengedöyde feyten, en heeft aenieyding gegeven tol korrektionnele vervolgingen. Eenen vkerput te Parys. Te Passy, in de voorgebergten van Parys, is men sedert eenigen tyd bezig met eenen borl- of waterpot te booren. Den ondernemer van derwelvt-n beweert nu dat hy, met zyne damp- machien, en zyn nieuw boortnyg, zich sterk maekt, mits nog 5U0 meters dieper te booren, en met behulp vnn een kapitael van een- millioen, neder te dringen tot aen de onderaerdsche gnz, die in de kern, of middenholtc van den aerdbol gloeyt, en welke holte overwelfd is door opeen gestapelde spelonken of grotten, die de schors opspieren van de oppervlakte der aerde op welker schors zoo vele kouderachtige levende wezens krielen, die zich voeden met den schimmel der planten en gewassen, die er op groeyen en vergaen. Na zynen put gehoord te hebben tol op het harde gedeelte, om de inzygende waters tegen le houden, zaf zyn stalen werktuyg regelmatig nederdalen in de mtierfots en opening geven aen eenen stroom van ineen gedrongen gaz, die zal opstygen met eene snelheyd van 5U0 meiers per seconde, en welke gaz men gemakkelyk zal kn-nnen verkoopen tegen 1 centiem den kübieken meter hetgeen zal uylmaken 5 fr. per seconde, of 300 fr. per minuet, 18,000 fr. per uer, 432,(iOO fr. per dag. Dezen stroom van gaz Zal men kunnen leydeö tot op al de torens van Parys, van waer ze de groote hoofdstad van Vrankryk en der beschaving gratis zal verlichten en verwarmen. In de zoutmanen van China bestaen van overouds zulke vuer putten, op welker opening de werklieden hunnen pot doen koken, met eene gaszode tot 's anderendaegs. Jobard Eene hotelboudster der voorgeborglen van Pai vsy die wy niet nauw keuriger zullen aendutden, om hare zedigheyd niet tc kwetsen, had ermo kamer verhuerd aerr eenen jongman, welken zonderlinge manieren had, doch zekeren welstand scheen te genieten. Eens verzocht den huerraer de lmtellierster hem 100 fr. le willen leenen. Alhoewel deze vrneg de vrouw wonder voorkwam, aeizelde zy niet hem de somme ter band te stellen. Den huerapr ging uyt, en kwam niet mepr terug. Na eenige weken gewacht te hebben, deed de holelhoudsfer den koffer van haren schuldenaer by de beschikbare voorwerpen, plaetsen en verluierde zvne kamer aen anderen. Den gewezen hueiaer verscheen niet meer. De maenden verliepen aldus de vrouw verkocht haer hotel. Zy deed in hare hezondere woonplaets den in haer bezit gebleven koffer dragen, en bleef te vergeefs wachten. Hopende eenige inlichtingen over haren Zonderlingen schuldenaer te bekomen, besloot zy eyndelyk den koffer te openen. Zy vond eerst in den zelven niet anders dan vuyl lynwaed welk langzamerhand was verrot, en papieren in de grootste wanorder verder, op den bodem, twee kazen, men kan raden in welken stael. In weerwil van den walg welken dit zigt deed ontstaen, doorliep ëe vrouw de papieren-, niet ee» kon dienen om haer aen te wyzen wat zy zocht. Eyndelyk, de vuyligheden in den kuiler met epnen stok omroerende, zag zy eene hrieven- tesch. Zy opende met haest de portefeuille, en vond erin..... vy f-en-aertrg duyiPiid franks i» weerden oen den drager maer geene hoegenaemde inlichtingen over den itaem of de hoedanigheyd van dun cygenaer. De eerste zorg dezer achtingsweerdigc vrouw was, om van die 35,(100 fr. by haren notaris tc dragen, en hem te bevelen de neerstigste opzoekingen te doei? ten eynde den eygenaer der somme. of zyne erfgenamen, te ontdekken. Brieven aer» verscheydene persoonen geschreven, en oytstappen in verschillige streken gedaen, bleven een jat-r lang, zonder eenigen uyt- slag. De vrouw vermoeyde zich niet, en bleef hare opzoekingen voort zetten. Deze zeldzame aenhoudendheyd bekwam eenen uytslag. Men ontdekte dat den ouden liiieraer des hotels hy stonden krankzinnig was, en dat hy, den dag zelve op welken hy de 100 fr. had ontleend, te Clwren- ton was opgesloten. Aide zonderlinge trekken van den man, even als zyne afwezigheyd, verwierven dan eene oytlegging. Dit was niet afles den krankzinnigen liet eene vrouw en kinderen achter, welke door zyne waen- zinnige handelwyze tot armoede waren gebragi. De vrouw van den zinnelooaen wierd geroepen, en den notaris, hare reglen daergesteld hebbende, behandigd'e haer de 35.000 fr,, inet al de vereyschte voor- selrrifien die de mannen der wet behooren te volgen. Nu, zie hier het zonderlingste, indien- niet hel droevigste, van de ge beurtenis de vrouw des krankzinnigen kwam de hotelhoudster bedanken, en zegde haer regt uyt dat zy eene onnoozele was vnu aldus gehandeld te hebben, het was dit wooïd welk zy gebruykte. Niemand wist dat haren man die 35,000 fr. bezat, en de dame had dit geld op haer gemik voor zieb kunnen behouden zonder dat ooyt iemand haer dit zou hebben terug geeyscht. Voor al antwoord op deze zonderlinge bedanking, verzocht de geweze hotelhoudster de vrouw van den krankzinnigen te willen de 100 fr. die haren man schuldig was, terug geven, en hare aenmerkingen elders gaen doen. Eh wel, zou men het gclooven? Deze vrouw, aen welke men eene onverwachte som- en die voor haer, in haren toestand, eene opregte forluvn was, weygerde de geringe schuld van zoo geheyligden aerd, te betalen. Zv riep het voorbehoud in, welk de toekomst barer kinderen haer oplegde zy vond het buytengewoon dat haren man, die 35,000 fr. ia weerden bezat, 100 fr. by eene vremdelinge zou geleend hebben met èen woord, zy eyndigde niet de eerlykheyd barer weldoenster verdachC te houden. Men joeg haer weg dit was ook alles wat haer gedrag ver- diend'e. Öndertusscnén, na eene nür overweging, kwam deze onweerdigtf vrouw de 100 fr. terug brengen, en poogde eerr slach van verschooning te doen gelden Alen heeft, bv de uyilandsche zendingen, uyt de vereenigde- Staten, eenen brief ontvangen die de vroegtydige dood van Algr. den bisschop van Alinesola doet kennen. Deze dood is een groot verlies voor de bisschoppen en voor de kalholyken van die ge westen. Algr. Cretin is overleden, nauwelyks 54 jaren oud, aen de vermoeyjenisSen van éen aposfeldom welk reeds aenzienlykc vruchten heeft opgeleverd. Hel bisdom van Minesota, over tien „raren na-trwelyks 20,000 zielen bevallende, telt er heden meer dan 200,000. Het is het deel van Amerika, waer de uytwykelingen van Ewropa zfic'h hy voorkeur vestigen. Verscheydene kerken zyn er geslicht, andere zyn in houwdc geestelykheyd is er, van wegens de uytwykelingen of de ingehorenen, het voorwerp van herlelyke toegenegenheyd. Algr. Cretin was van Alontlucl (in d-e A-in)'hy was onderpastor in Srnt-Sulpicius te Parys geweest. BURGEKLYKEft-STAi\D GEBOORTEN ^rAXK,;LTK J jq Vrouwelyk O HUWELYKEN. Petrus Ilauman, kleermakér, met Seraphina Schollaevt, wedn. van Greg. De Potter en Jean De Kuibber, wass. Egidius llombeeck, iwynd. met Melania Verhulst, kantwerkster. Joannes Schollaert, werkiwau, met Maria De Witte, werkvrouw. Petrus Van Goethem, wedn. van Joanna Gillade, weikm., met Coleta Meert, dienstmeyd. Bruno Van ('auter, Wagenmaker^ met Melanin Van Mol, hovenierster. Philippus Brulit,- man van Joanna Podevyn, hovenier, 69 j., Mylbeke. Joannes Baptist» Stevenhye, wedn. vao Th. Bernaer en Joanna Van Geem,- landh.. 81 j., Mylbe'ke.Josephus De Vos, twynderg. 26j'., Hontmerkt. Philomiena Meert, kantwerkster, 19 j., Schaerbeke. Ter gelegenheyd der Kermisten Roozen, zal er bv Jean Van Geit, herbergier, in den Plu'isanten-hof te' Aclst-Mylheek, op Maendag 27 April eene schieting met de Bolle plaets hebben. De pryzen zullen bestaen in geld naer evem edigheyd van mededingers. Het spel zal aenvung nemen om dry uren» en half namiddag. Te hekomen goed en ongemengeld ZOET of SCHOUWZWART aen fr. 225 den hektoliter of'2 liters. Zich te addresseren by J. F, PiÉMONT, Dykstrael N" 823, nahy d'en Post te Denderinoiule. Hy levert zyn goed in zyne eygene zakken. N. B. De blieven moeten vrachtvry toegezonden worden. FUOFYTIG MEST. Aen 55 franks de 100 kilogr., 150 a 180 kilogrammen vergenoegen om eene hectare Land» wel te Mesten, dit komt dus 50 a oo franks. Zrch te vervoegen voor de aenvragen by J. TEURLINCKX, Nieuwstraet N° 20 te Aelst, aen de Statie van den yzeren weg te Lede, te Huren Zich le vervoegen ten kantoore van den Ontvanger DE PUTTER lot Lede. TOT HET OPBOUWEN VAN TE VLECKEM, (LAND VAN AELST.) De Notaris DE SCUAEPDRYVER, te Nieuwerkerken, zal, namens den Kerkcnraed van Vleckem, en onder nadere goedkeuring der provintiale overheid, op Woensdag 6 Mei 185", om dry uren namiddag, ten Gemeentenhuis van Vleckem, overgaen tot de Aenbesteding by gesloten soumissien als te weten Het Opbouwen der nieuwe Kerk van Vleckem, betaende in een Lot. De plans, liet beschryf der werken en de voorwaerden van die Aenbesteding, berusten intnssehen ter inzage van een ieder ten Gemeentehuis Ie Vleckem. Een deskundigen zal ten dage der Aenbesteding, van 12 uren 's middags tot 5 uren nanoen, op den Driesch, te Vleckem, alwaer de Kerk zal opgeregt worden, aenwezig zyn, om inlichtingen nopens de te verrigten werkingen te geven. TE HELDERT EN MOORSEL. De Notaris D'HUYGELAERE, te Aelst, zal gehk het behoort verkoopen K00p.Een perceelje LAND, groot acht aren drie centiaren, gelegen te Moorsel, waer men het zegt Biezeweede, palende oost Greg. Beeckman, zuid de baen, west de weduwe Van Campeuhout en noord de kinderen van Jan lletidrickx.In gebruik hy Jan De Wolf, te Moorsel. 2e eoop. Een perceel LAND, groot 1o aren 38 centiaren, gelegen te ~Moorsel, op den Penekauter, palende oost Joannes Scheirlinck, zuid de baen, west Piuter Hulsebaut en noord de dreef, ln gebruik hy MichieF Bosteeïs, te Moorsel. 3° koop. Een perceel LAND, groot 1/ aren 99 centiaren, gelegen te Meldert, waer men het zegt Sehaerbeke-veld, omtrent'den Koeisteert^ palende' oost Cornelius Dump, zuid de baen, west Francies Permentier en noord den armen van Moorse!;— In gebruik hy Jan Moens. m de Klairhaeg te Meldert. Om met Kprsdag aenstaenóe er vau in gebrark te kome» als niet sclirif- telvk verhoerd zynde» ZITDAGEN INSTEL DONDERDAG 23 APRIL ,ftv7. YERBLYE DONDERDAG 7 MEI Telkens om 4 uren namiddag, by d'heer Charles Van Eeckhoom, in deir bal, Spruithoek te Moorsel. Voor verdere inlichtingen zich te vervoegen ten kantoore van voornoem den Notaris. Men knn er ook gestadiglyk Groole en Kleine Kapitalen bekomen op voo?- deeligc conditiën»

De Denderbode | 1857 | | pagina 3