BURGERLYKEIV-ST AND GEBOORTEN j^^ÏK '1 HUWELYKEN. OVERLEDENEN. Belangryk Beiigt. Een koninglyk besluyt van 9 april, magtigt de kerkfabrieken van Wèlleren, Syngliem, Leeuivergem en Massemen om uyt et hand eer.ige grouden le verkoopen. Den eersten dezer, is er brand ontstaen te Si-Maria-Hoore- beke, in een buys bewoond door den genoemden J. Denève, smid alilaer. De wooning, de smis, eenen stal en een groot deel der meubelen zyn vernield. Het verlies by deze ranrp geleden bedraegl 7 a 800 fr. Alles was verzekerd. Den 4 dezer beeft eenen brand le Leeuwergem een hofste deken in assche gelegd, bewoond doof den genaeinden Auguste Demaele. De schade bedraegl 500 fr. Het buys was verzekerd. Eenen brand heeft den 29 april te Beveren, by Vyfve-St- Eloi, gewoed op de hofstede van den landbouwer de Coninck; de woonsleile, den peerdenslal, den koeystal, de schüer, eene party tarwe, duyzend kilos liooy, eene koey, een zvvyn, den huysraed enz.zyn verslonden geworden. Het gebouw behoorde aen den beer Gottal, byzonderen te Gend. De schade bedfaegt ongeveer 6400 fr. Schier alles was verzekerd. Woensdag is er op hel Spanjaerdskasteel te Gend brand onstaen in eene fabriek van katoenen sargien loebehoorende aen M. Rigaud op korte stonden was gansch bet gebouw in vlammen. De pompiers zyn er in gelukt het vuer tnsscheii de muren der fabriek besloten te houden en aldus de aenpalende huyzen te bevryden. Om 1 1|2 's nachts was alle gevaer verdwenen. De brandspuyt van den Dok heeft nogmaels groote diensten bewezen. M. Ch. L. De Wolf, priester in het seminarie is onderpastor benoemd te Nükerke, in vervanging van M. De Spriet, overleden. Maendag 4 ntey beeft .Mgr. den bisschop van Gend de prachtige kapel ingewyd der Zusters van den H. Vincenlius-a- Paulo, le Eecloo, welke men le danken beeft aen de mildadig- bevd van M. den Ridder Stroo, oud-burgemeester dier stad. Deze week heeft er te Melle eene beweenlyke misgreep plaets gehad. Eenen koopman, zoo men zegt, van Vlierzeele, kwam van Slcydinge met een voer viggens in gemelde gemeente aengekomen bemerkte hy dat er dry manspersoonen van achter aen zynen wagen hingen geloovende dat hel dry kerels waren die hem kwaeii wilden, gebruykle hy eene soort van lans waer- mede by van op zynen wagen hen poogde af le weren twee derzelve verlieten lietrytuyg; denderden bleef er aen hangen, alsdan nam den voerman eene met zaed geladene pistool en schoot er mede naer dien persoon die de volle lading in zyn aengezigt ontving. Men zegt da! hy zich in eenen bedenkelyken toestand bevind. De dry gemelde persoonen waren vreedzame werklieden uyt de marmerfabriek van M. Geil, le Ledeberg, die van hun werk huyswaerts keerden. De policie van Leuven was op de spooren gesteld van eene vervalsching op groolen voet, bestaendein mengeling van grnys met houtzaegmecl. De pligtigen zyn ontdekt. De medepligtigen zyn in eene andere stad. Twintig zakken zaegmeel zyn te Leuven in beslag genomen, in eene maeldery, op het oogenblik dat men de menging met het gruys deed. De zaek word onderzocht. Het slichten van een amerikaenseh kollegie le Leuven, waervan wy reeds onze lezers iets hebben medegedeeld, is geen enkel ontwerp meer. Reeds heeft men ten diert eynde den aen- koop gedaen der gebouwen van het oud kollegie der abldy van Aulne! Deze abtdy was eertyds gelegen op de oevers der Sambre, in Henegouwen, en was gesticht geweest iti (156 door St-Landelyn. 'T was omtrent het jaer 1(129 dat den abt Edmónd Jouvert, zyne kloosterlingen de leergangen der hoogeschool van Leuven wil lende doen volgen, den aenkoop deed van een kollegie, gestaen iu de Namensche slraet dezer stad. In zekere herbergen heeft men de gewoonte van gedurende den dag gestadig eenen gazbek le bonden branden ten dienste van de pypen en cigaren der kalanten. Dit licht dat «ylnemende bleek is, kan nauwelyks by klaren dage onderscheiden worden, en slechts degenen die welen dat hel beslaet kunnen er gebruyk van maken. De moeyelykheyd om dit gazlicht le onderscheyden, heeft zon dag morgend, in eene herberg by de St-Gudulakerk te Brussel, eene nog al geestige grap te wege gebragl, hel sloffelyk nadeel op zyde gelaten. Eenen drinkgast op den linkeren kant van den toog een koperen roedje bemerkt hebbende, met eenen rank op het uvteynde, en oogenschynlyk tot gazbek dienende, geloofde het te mogen gebruyken voor eenen mnlsstok, en zonder dal iemand het minste acht sloeg op het geen hv deed, had by zynen hoed geplaetst op het opperste van den rank die eenige centimeters uvtslak boven de opening van hel buvsje. Men kan geinakkelyk den uylslag raden dezer ingeving, die echter zoo naluerlyk als eeuigzins mogelyk scheen. Uyt hel kope ren buvsje straelde een verraderlyk vlammetje, en toen den kwant zynen hoed wilde terugnemen, stond lij niet weinig te zien dat deszelfs bom de helft verbrand, en met eene breede ronde opening doorboord was. M. Leopold Wiener, onzen uylmuntendcn graveerder, komt de prachtige medalie te eyndigen ter gedachtenis van den zoo zeer betreurden graef Felix de Merode. Deze medalie verbeeld op de eene zyde bel hoofd van den doorluclrligen overledenen, welk niets te wenschen laet onder betrek van gelybenis; dezelfde zyde draegl bet opschriftGraef Felix de Merode, geboren le Maes- Iricht, overleden le Brussel, 7 february 1857. De overzyde draegt de wapenen van bet buys de Merode, omgeven met eene cyken kroon, en deze welgepaste woorden Aen den moedigen en getrou wen verdediger van GodsdiensVaderland en Vryheyd. Nooyl zal bel badseizoen le Oostende zoo levendig en schit terend geweest zyn dan hel dil jaer belooft te wezen. Reeds zyn een groot aenlal vertrekken op voorhand besproken, en de had- gestichten maken toebereidselen naer evenredigheid. Den prins Mcnchikoff zal le Oostende den zomer komen doorbrengen zulks weet men door een krediet van 150 duizend franks dal geopend is op een buys dezer stad, in den nrem van die doorluchtige slaelkundige persoouaedje. Eene vrouw van Antwerpen, heeft een 29p {zegge negen-en- twinligste) kind ter wereld gebragl. Moederen kind zyn welva rend. Den Avenir, van Antwerpen, die zoo men weet, vervolgd word wegens laster, om gezegd le hebben dal de schildwachten le Antwerpen de voorbygangers om tabak of cents voor tabak n bedelden, meld in zyrr nummer van zondag, dat aen eenen armen werkman door eenen schildwacht buylen de stad eene dergelyke vraeg is gedaen geworden. Dien man gaf een wevnig tabak, maer het wierd door de wacht gezien, en hy wierd door luier ongenblikkelvk aeugehoiiiien na een kwart uers liet men hem weder les, nadat hv den overschot van zynen tabak aen rle andere soldaten bad uylgedeeld. Hoe zal de vervolging legen tien Avenir nu haren gang nemen Over eenige dagen, tusschen 4 en 5 uren, kwam eenen twaelljarigen schooljongen uyt zyne. klas en hield stil om een ba to i I Ion van liet linieregimenl, dat by de Schaerbeekschepoort te Brussel over den boulevard trok, te zien voorbvgaen. wanneer eenen kaporael zonder eenige redenen rle gelederen verliet en hem met eenen bajonnetsïeek den schouder doorboorde. Wy hopen rial den pleger dezer tnisdaed de gevolgen zal ondergaen dezhr barbaersche daed. Men meld dat de gróöt'é' krygsoêfenfngen in hel kamp van Beverloodit jaer den 15 july zullen beginnen. By de beraedsla- ging over den budget van oorlóg, hadden de sekliën den weuscli uylgedrukt, dal de' mllilrens verlof zouden kunnen bekomen voor het tydslip van den oogst.- Den minister van oorlog beeft de krygs- j verrigthrgen vyftien dagen vervroegd, en zoo zal hy eenen groo- j t'en dienst aen den landbouw! b-ewyzen. In hél artillerie kamp var, j Brasschael zullen de oefeningen tüssehen den 1 en 15 juny plaets hebben. Eenen omzendbrief van Si. den minister van justicie aen de provinciale gouverneurs toegesltterd, behelst dal alswanneer eenen koop uyt ei' band betreltkelyk den dienst der gevangen- huyzen, de weerde van 5bO fr. overtreft, er voorafgaendelyk- eene' aenbesteding moet gevergd worden en aen de goedkeuring van den minister aengeboilen worden. Men beklaagt zich in versclreydene ivyken der stad Brussel over het verbazende getal van rattenen nruyzen die, sinds eeni- gen tyd op eene schrikvenvekl.ende wyze aldaer vermenigvuldigen. De katten zyn niet meer iu stael om deze schadelyke viervoeters uyt te roeyen, die ten meerderen deele, vooVlskomen uyt de vuylnisgaten. Verledene week beeft zekeren D. Avermate, in de Schelde aen de Keyzefpoorl le Gend, twee zeehonden gevangen, den eenen ter lengte van 1 meter 10 c. en den anderen van 1 nieter. Men berrinnert zich niet n'oyt die soort te Gend le hebben aengetrolïen. Men schryft uyt Dixmutle De toebereidselen tot bet legged van onzen spoorweg worden vlylig voortgezet. Bvna alle dagen komen er bouwstoffen tot aen rle Hooge-bi tig. Op eenige uytzorr- deringen na, zyn te Esser al rle benoodigde gronden reeds aenge- kochf'en bclaeld. Te Zaire blvft men voort protesteren tegen de plaetsing der statie en liet leggen van eene brug over de Zarre- beke, welke by boog water de scheepsvaerl op dezelve zal verhin deren. In Veurue-Ainbaclil is men ook aen liet schallen der benoodigde perceeleu gronds- Eenen ryken lieer van Dixmude, eenen der bevoorderaers van den yzcren weg, en die van bet kleyn getal is dergenen die er groot voordeel nvt trekken, beeft in evenredigheid van 95,000 fr. per bcclaer duiven vragen voor een hoekje vetlegras dat hem toebehoort en hetwelk in de baen ingelyfd moet worden. De werklieden zyn in 't algemeen le vrede en winnen eenen behoorlyken dagloon. Men leest in een blad van Hasselt, de volgende inlichtingen over wanorders die in de gemeente Lommei hebben plaets gehad i Er is eene bloedige worsteling tusschen de werklieden der Kcm- pische vaerl uytgeborsten. Verscheidene dezer dronken zynde, hebben met hunne spaden en pieken gevochten. Het gevecht was s'morgends ten 9 uren begonnen en ten 5 uren namiddag nog niet geeyndigd. De gendarmerie van Overpell en de gemeenle-over- Ireyd van Lommei, hebben zich ter plaets begeven. Dank aen hare tusschenkomsl, doch niet zonder rrioeyte, hebben de wanorders een eynde genomen. Er heeft bloed gestroomd, ver- seheydene werklieden zyn zivaer gekwetst en twee gedood eenen dezer was het hoofd verbryzeld by middel van eene houweel. Verscheydene aenhondingen zyn gedaen. de gendarmerie blvft ter plaets en men verwacht alle oogenblikken de aenkomst van den regter van inslruktie. Eenige werklieden zyn afgedankt door M. Schools, broeder van den aenneuier der werken, die in deze droevige zaek veel krachtdadigheid aen den dag beeft gelegd. -Onze lezers zullen ziclt nog erinneren, dat wy over eenige iveken gesproken hebben van eene aftroggelary, die te Lier plaets had ten nadeele van M. Herrygers, hotelhouder, in de Comète. Over eenige dagen bevond zich eenen onder-officier der militaire school van Lier, in eene eslaminet le Leuven. Hy trof daer eenen kerel aen, die zeer sterk op voornoemden bedrieger geleek doch hy droeg blonde knevels in plaets van zwarte. Hel heerken speelde lustig eene party billard, en dit voor niet minder dan 50 fr. Toen het echter op betalen aenkwam, kwam hy 25 fr. te kort. Hy gael by den baes en vraegt ze in leening, en geeft hem, zoo als le Lier, een briefje van 400 fr. Daerna verlaet by de eslami net. Den herbergier word ongerust, en verwittigd door den onder-oflicier, van de aftroggelary door den billardspeler te Lier bedreven, loopl Iry den deugeniet achterna en legt de band op hem, op 't oogenblik dal by in bel konvooy voor Brussel ging treden. Den kerel wierd darlelyk in de handen der justicie over geleverd. Zynen opgegeven naem is de Temmerman. Naer alle waerschynlykheyd is dit denzelfden persoon, die, onder dien valsclien naem (zynen echten is Petrus Lud. Ghevel, geboren le Audenaérde) over eenigen lyd zich in een hotel dezer stad aen aftroggelary pliglig gemaekt en vervolgens hel hazenpad gekozen had. Zoo als wy vroeger hebben gemeld, is dien afzetter verleden jaer, wegens bedriegelyke bankbreuk door bet assisenhof van Vlaenderen, lot tydelyken dwangarbeyd verwezen geworden, en word tevens nog, zoo men verneemt, wegens scbriftvervalsching le Brussel vervolgd. Men speelt tegenwoordig in de omstreken van Doornik, en vooral in de gemeenten der kantons Flobecq en Celles, een kaerl- spel, onlangs"door eenen beestenkoopman uyt Vrankryk in Belgiên ingevoerd. Dil spel noemt men Friskin, en gelykt nog al veel aen den écarté Het nraekl eenen dollen opgang. In al die gemeenten denken de dorpelingen aen niets anders meer. Het is een opregl waegspei; bet bied kansen aen om sclrrikkelyk veel te verliezen. Men beeft gelukkige spelers op eenen nacht lot 600 fr. en meer zien winnen. Overal word dan ook liet friskin gespeeld, by de armen en by rle ryken, in de byzondere huyzen en in de herber gen, des morgens, des middags, des avonds en heel den nacht. Het beet er eene opregle speel woede; allen spelen, den vader des huysgezins. den landbouwer, den zoon en den knecht. Ge- ivoonlyk ziel men de spelers meer verliezen tlart zv bezitten, en God weel hoe zy aen 'l overige geld geld geraken Op eenen nacht verliezen soms werklieden de winst eener geheele week. De zaken gaen zoo verre, dat bel friskin de overheyd beeft bevreesd gemaekt voor ergere gevolgen liet gemeente-bcstuer van Velaines (arrondissement Doornik), heelt by plakkaerl dit spel verboden op straffe van 15 fr. lioel. en één tril vyf dagen ge vang; afzonderlyk of gezamenlyk. By hervulling zal de siralfc des gevangs altoos toegepast worden. Zoo het schynl zullen nog andere gemeenten dil voorbeeld volgen. Den Times geeft eene beschryving van bet tlrans op stapel staeiulc monsterschip the Great Eastern, dal in e'ene macird naer Indien n[ Auslralien zei len zal, en 4060 reizigers kan ntedenemen waervan 800 eerste klas, of anders zoo noorlig 10.000 mannen troepen. De bespiegelingen over eene dusdanige opeengepakte en tlryvende maelscbappy, vormen hel vertnakelyksle gedeelte van het artikel. De bézonderlreden betreffende hel schip dal uyt yzer verveerdigd word, zv intusscbetr belangwekkend. De groollc is 22,500 tonnen last, de lengte 700 voeten en de hoogte 6(1. Er zyn 50,060 yzeren plalen noodig, waervan ieder eene derrie ton weegt en door 100 krammen aengebecbl word. Het schip zal sloom- schroef- en zeylvermogen bezitten, 10 stoomketels en 100 ovens bevatten. De sehroefluwer zal 24 voeten in middellyn hebber, en dn raderwielen 56 voeten; of zoo als den Times aen- merkl, aennierkelvk grooter dan den circus by Aslley. De lengte der suite-salons is 400 voelen en de omwandelingen vair bet dek zal 6 en 7 minuten vcreyschen. Er zullen 11,000 tonnen steen kolen aen boord zyn, en de verlichting zal door gaz geschieden die aen boord verveerdigd ivord, terwyl het electricke licht van den groolen masttop des nachts een bestendig maenschynse) zal afwerpen. Hel zeyldoek meel 6,500 ellen en den spoed van the Greal Eastern word gerekend op 18 engelscbe inylen in hel uer. Er zyn zeven masten en vyf stoomschouwen. Hoe de liglgeloovigheyd tocli voor iets kan deugen. Over eenige dagen stierf eene jonge vrouw, die alles te betreuren had, rykdom, schoonheid, eenen deugrlryken echtgenoot en twee be vallige kinderen. Noglaus zy was te vreden op liaer sterfbed, en zegde aen degenen die rond liaer bed stonden Waerora zoude ik my bedroeven? Voor zes weken die my nog zonden overblyven gelyk aen n allen; '1 is de moeyle niet vreerd hel leven te betreuren Zv geloofde dat de wereld gaet vergaen in juny aenslaende. Me» bad voordeelig gevonden haer dit troostvolle gevoelen in te boezemen hetwelk liaer den afschrik voor eene vroegtydige dood moest verzachten. Toen ze zich gevoelde sterven, bood zy de hand aen baren man, aen bare kinderen en aen hare vrienden, en Zegde Ik- vertrek de eerste. Tot ivederziens Tot den 15 juny Daerna, allyd al grimlagchen, gaf zy den geesA Eenen Engelsclrman, zeer gekend door zyne zonderlinge handelingen, bad gewed dat hy eenen schouder van1 een wild zwyu, eenen liaes, eenen faisant en 24 warme broodjes zou opeten; ceu lydverloop van 2 uren was bestemd voorde ten inlvoorlegging dezer weddingschap, maer er was nauwelyks een ander hall uer veiloopeir, sedert den gulzigaerd zich aen tafel gezet bad, of reeds verdween bet laelste der 24 broodjes met eene by ha ougeloolëlyke geriKikbelykheyd. Wal liet meest le verwon deren isin dil vreelznclilig ivaegsluk, is dal den Engelsehman slechts- twee aen hem loebehoorende lauden meer in den mond bail al de andere waren kunsttanden. Men scbryll uyt Leeuwarden Door eenen koopman in eyeren is dezer dagen toevallig een bedrog ontdekt, belangrvk genoeg om ter waersehouiving alge meen bekend te worden' gemaekt, Hy heeft namenlvk ontdekt, dat onder de doorhem ingekochte eyeren, sommige gedeellelyk met zand ivaren gevuld. Zulks beeft by bemerkt met deze eyeren die vuyl waren té willen wasscbeninderdaed, als hy ze in bet water legde, bemerkte Iry dal zy zonken, iels wat naluerlyk moest plaets hebben ter oorzaek hunner zwaerte. De schael der eyeren was, na deze oneerlyke bewerking, zoo netjes weder loegemaekt, dat hel bedrog nauwelyks ziglbaer was. Een groot sehandacl beeft plaets gehad in de Earner der Volksvertegenwoordigers van Washington, den 10 april. Den gouverneur King bad de aenneming gevraegd van eene wet die rle verhooging van jaarwedde vroeg voor zynen geheymsehryver, M. Seamon, M. Beekwith, van Washington, ondersteunde de bill. In den loop zyirer bemerkingen laekte by den uytgever van ecu republiekaehsch dagblad dier stad. die gezegd had dal zulk eene bill niet aengenornen moest worden. Eenige minuten later kwam den uytgever voorby M. Beekwith, en zegde dat hy hem na de zitting zou willen spreken. Op die woorden stond M. Beekwith, vertegenwoordiger van Wesl-Granville, in het graefschap Washington regt, en gaf den uitgever eenen zwaren 'vuystslag; doch zonder bet te willen, in zyne vlugge bewegingen, raekte hy ook M. Cameron, een ander lid der Kamer, die ziclr wal te digi by de tivee slryders bevond. Dadelyk zyn de verwarring en wanorde ten top gestegen. Te vergeefs poogde den voorzitter de slillte en kalmte le herstellen. Zelden heeft'men nog eene woeliger zitting geweten. De orde is niet hersteld geworden dan na dat M. Beekwith ziclr voor den zetel van den voorzitter is komen plaetsen, ver schooning vragende voor de verwarring welke by bad doen onl- slaen. Maer hv heeft zich in'1 geheel niet verschoond over den vuystslag welken hy gegeven had aen den uytgever van bet republiekaensch dagblad. Een dagblau van Rouaen (Vrankryk) spreekt over eene belangryke ontdekking van den beer 1. A. Grimanx, zoon hy zon eenen middel gevonden hebbenivaer den elektrischen telegraf gemakl.elyk depechen met gewoone karakters drukken kan, en zonder de overbrieving te vertragen. Den druk-telegraf, dien ik beden voorstel, zegt den heer Grimaux, bereykt hel doel op eene voldoende wyze. lly werkt zoo spoedig als den telegraf met eene naeld, en op eene zekerder ivvze :*de depeclie word reglstreeks gedrukt, zelfs in afwezigheid van den amblenaer, welke die moet ontvangen, en dit met de gewoone drukletters, en gevolgentlylt voor iedereen leesbaer. Êvndelyk, iels dat volgens'rnyn gevoelen van bel grootste belang is', Iry verhindert allen mogelyken misslag, door de karakters te zetten, wier beteekenis geenen livyfel overlael, en die, in betwis tend geval, ook toelaten gemakkelyk de getrouivheyd der over brieving le kontroleren in een woord, hel is eene miniatuer- drukkery door de elcklriciteyt in beweging gebragl. Gnsl De Toen, fali'. met looi» Vonder Noot, byzondere. Pb. Ee Wolf, koopmnn, met lleorietle Vnnder Noot, byzondere. Const. Van der Bies) Apo.beker mei l alhr. D'lh-rdl, byzondere. P. Heyvnert. koop mansklerk, met Nalhnlia lluilebroeck, zonder beroep. Fr. De Woel, landb met Xir—Dnseleir, landbouwster. Mart. Verhoest, Comtois met Joanna Roëlnndt, knntw. Antlr. Steenhout, wedn. von Isabella Van der Ween, Melsersgnst. mei Amelia Van Geyscghem, naeyster. Seraph, de Meersman, kalnendrnkkersgnsl, met Sophia Jacob dienstmeid. J U. Bourgeois, wever, met Pelr. Van Geel, kantwerkster. J. it. Van der Hnegen, 11 m., Sinte-Job. Jh. Const. Possemiers, man van Marin I an den llatiwe, '22 j.. te Dofstade woonachtig. Isabella Van Thieneu winkel. 78 Nieuwste. Catlir. Vervack. zonder beroep, o/ J„ Keritslr. Maria (leemput. 1 j., Mylbeke. Maria A. De Brabenter, wed. van Fr. D'lloir, zonder beroep, 31 j Vrybcydstrael. Clementie Tillon. 4 j Hlylbeke. Op Donderdag 21 Mev zal er te Denderleeuw op de Plaets, om 3 1,2 ure eenelovsu-mke RINGSTKK1NG plaets hebben. l)e Prvieii i.vn als volfjt lo 411 fr. - 15 fr,'- 3" 10 fr. -4-5 fr. Eenen 1,2 ki.'n Snnciss".. znl uitgedeeld worden aen eiken Royter van elke gemeenle'die meer dan 3 Kampers zal leveren. m De inschryving zal beginnen van 1 tol 2 1,2 "re by J Dt.ym en J. Slaels. Den Hn'mp'sVyd' inl'bewnekt worden door eenen juré door de Commissie dner toe Den Secretaris, Rameni de Con"n,ssier A DF. BOOM. Den PresKienl' F. V- VAIRMAN.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3