ZONDAG MET 1857. ELFDEN JAËRGANG. - W SCO Vertrekuren uy! de Statie Aelst XAEH Vertrekuren uyt versehillige Statiën. AELST, den 25 Mey 1857. De Liefdadigheydswet. Hoe ging het Wat zouden wy er meê doen Eene nieuwe logenstraffing aen M. Frère. Dendertn. 5-40 8-05 10-00 3-10 5-30 8-50. Xokerrn 8-05 10-00 3-10 0-00 8-50. Brussel 7-50—11-40-8-15. Rlechelen Antwerp., 5-40 8-05- 10-» 3-10. LeuvThienLuyk, Verv5-40 8-05 10 3-10 8-15 •"Landen,St.Truvën, Hasselt, 5-4010-» -3-10 ■Gefld 8 10—11-251-258-50. Gend, Brugge, Ostende 8-10 U-25 1-23 3 -10 5-30 le klas langs Denderrnonde. Kortryk, Mouscroen, Rysscl (langs Lede)-8-10 11-25 3-10—5-30. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-50'1-055-15 Nin. Geerardsb.Ath,7-501-055-158-15. i|^ Bergen, Quievrain7-5Ö1-055 -d 51° en 2e kl. Te lbdb staen al de konvovs. Te idecem staen deie vertrekkende Tan Ath 6-30 4-00 0-00 en dere vertrekkende van Aelst 7-30 -1-205-30. -8taen te gysegbm stil al de konvoys uytgenomen dexen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 8-50 's avonds en van Denderrnonde ten 0 00 's morgens en 8-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-30 's merg. 4 en 7-15 des avonds. Van Den derleeuw 8-05 's morg. 1-20 en 8-40 des avonds. 'CUïQUE SU04. *Wi ii i i m—'I i i illf'Ji i VAN LOKEREN NAER Denderrnonde, Aelst 6-45 9-30 3-00 7-20. ïïiuove, Geerardsbergon, Ath 6-45 9-303-00 7-20. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, N-inove, Aelst,'Denderrnonde, Lokeren 6-309-55— 7-15, 'Geeraerdsbergen, Nincrve Aelst, Denderrnonde, 6-309-554-007-15. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 9 557-15. Gend, Brugge, Ostende 6-30 (langs Lede.) 9-55— 47-15. VAN CEND NAER Aelst, Bruss, Ninove, Ath 7-10 -11-904 307-30. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-15- 12-30—0-00 8-00. fliaove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-15 12-30 8-00 (1. Mecli. 3-00). VAN DKNDERMONDE NAER 'BtusscI langs Aelst) 7-25-00 0.1—0-00 - 8-00 (1. Mech-) 6--05—8-55—10-20 - 3-30. Aelst, 7 -25 8-40— 12-30 - 4-15 - 6-10-8-00. DEN DENDERB0BE Eyndelyk na vyf weken beraedslaging, die aen 't volk 60 duy- ï.enii franks gekost hebben, heeft de kamer eene stemming ken nen uytbrengen, doch niet zonder overgroote moeyelykheden, want de liberatery heeft alles gedaen om de stemming te beletten, en waerom Zie hier wat men algemeenlyk denkt De liberatery, die altyd zoekt gerucht te maken en te inlri- cneren tol het evnde toe, zon geern elders verkrygen 't geen liaer in do kamer geweygerd word. Zy zoekt dan tyd te winnen om te beletten dat den senaelde wet konne stemmen, om oudertusschen de provinciale raden byeen Ie hebben en daer de verslaefde aen- hangers der logièn tegen de kloosters en kloosterlingen alle soorten van reclamation en verloogschriften te doen voorbrengen. Weynig scheelt het immers aen de liberalers dat het land er door lyde en nutteloos geld verspille, als zy maer hunne driften konnen voldoen, als zy maer hun doel bereyken, al moest het land in oproer komen, en dal zy dit willen, daeraen valt niet te twyffelen, want hel blykl klaer dat al hunne poogingen, al hunne listen, al hunne schandalen geen ander inzigt hebben dan revo lutie le veroorzaken, dan de belgisclte naliè by de vremde sou- vereynen halelyk le maken. Dit heeft gebleken uyt de Itoogsl- buylensporige redevoering die den fameusen Pierre uyt de Ardc- nen heeft afgelezen, om hel sluylen der algemeene beraedslaging te bekrooneu. Na schandelyk een vremd gouvernement aengerand en beledigd te hebben, riep dien onbesehaemden spreker, als «enen bezetenen uyt, dat hy alles slaende hield, niettegenstaende men hem de onbelamelykheyd zvner gezegdens deed opmerken. M. Frère had een onderzoek gevraegd om den toestand der armoede en de wyze hoe er in voorzien word beter aen de kamer te doen kennen ten evnde aldus beter over de gepastheyd der wel te konnen oordeelen. Dit was een uylvlugtsel om de wet le doen verschuyven, om tyd en middels le winnen om 't land onder de slaverny van liet liberaters-despolismus in materie van liefda- aligheyd te behouden. Ook beeft de kamer de vraeg van M. Frère van de band gewezen omdat het doel en de inziglen er te zeer doorstraelden. Nooyt heefl men in de kamer zoo veel driften, zoo veel kwade trouw, zoo veel leugens, zoo veel schandalen dan ter gelegenheyd dezer beraedslaging gezien men zou gezegd hebben dal geheel de helle op de liberale banken plaets had genomen. Het zyn MM. Frère en Verhaegen die het meest driften hebben aen den dag gelegd in de aenrandingen legen de christelyke liefdadigheyd, legen de kloosters, tegen de verecnigingcn van liefdadigheyd, immers tegSn alles wat voor doel had den godsdienst nevens de christelyke liefdadigheyd ledoen bloeyén. M. Frère had voor byzonderstc poslpeerd eene zaek die bet hospicen-hospitael van Rousselaere aengaet. Hy had valschelyk gezegd, en dit op eenen uytdagemlen loon alsof hy zeker was van zyne aenlyging, dat de geestelykheyd van Rousselaere geweygerd bad de hulp des godsdienst "aen de zieken van dit hospilael te geven nadat de nonnekens er door de hospicen-commissie waren jjytgezel. Men had hem geantwoord dat dit onnauwkeurig was; maer wat deed hy om te houden staen wat hy gezegd had Hy heeft onbeschaemd weg geloochend dat hy van hulp des gods dienst gesproken had, hy zegde alleen gesproken te hebben over den goddclyken dienst die er le voren dagelyks plaets had, en dat hy geenzins had gesproken van hulp des godsdienst, daerover gaf -by de stelligste logenstraffing. Maer den heer Wasseige heeft in de kamer yerklaerd dat hy uaer dc drukkery van den Monileur geweest was en dat hy daer in den opstel der snelschryvers met eygeneoogen gezien had dat, M. Frère wezenlyk over de hulp des godsdienst aen de stervenden, gesproken had, maer dat men dezen opstel had veranderd en dat in 't verslag der kamer de woorden hulp des godsdienst door eene geheel andere zinsneê waren vervangen. Als M. Wasseige dces boterhammeken aen den liberaler Frère voordiende, heeft dezen slillekens gezwegen en zich wel gewacht Ajene leugenstraffing aen M. Wasseige te geven. Uyt dit feyt kan men besluyten wat weerde al de andere'aenhalingen van Frère hebben. In de zitting van 16 heefl er in de kamer eene nog al aerdige fcomedie plaets gehad 't was den vremdeling Rogier van Arrns -die op tooneel en voor de tweede mael 't woord voerde. Hy dacht dal hy de eerste mael geen effekt genoeg gemaekt had, omdat er geene handklakkingen hadden plaets gehad. Dien dag, gelyk een blad der hoofdstad zegt, waren de eerste plaetsen deriribunen al vroeg bezet door eene massa verdachte wezens. Als den ouden schoolmeester dit gezien had, was hy verzekerd dat de komedie zou plaets hebben, want de gehuerde handklakkers zyn in de kamer gekend gelyk kwaê stuyvers. Met de tranen in de oogen en eene gebrokene stem was den franschman aea de volgende zinsnede gekomen Deze wel zal acn dc meerderhetjd ongeluk toebrengenen indien ik er viel aendoening van spreek(Rogier va egt drymacl zynen a neus af, dit was het gegeven tteeken) 't is niet omdal ik my moet ongerust maken voor mync tegenstrevers, maer t is omdat a ik gevoel dal die wel ongeluk aen M YN LAND zal toebrengen.... Op dit gegeven teeken, begonnen de gehuerde handklakkers lawyl le maken en toe le juychen. Dadelyk deed den .president al de tribunen ontniymen en daeimeê was 'l spel uyt. Doch welk is hel land 't welk Rogier durft MYN LAND heeten? Wilt hy spreken van Belgiën wel hy is geenen Relg, hy is eenen vremdeling, eenen vremdeling dien wy hier opgeraept hebben en die hier meennaels alleen gediend heeft om 't land leverer geren, deszelfs penningen le verkwisten, slechte wetten voor le stellen, enz. enz. enz. God beware ens van zulke landgenoten. Nogtans zie daer hoe de liberalers de belangen des lands en der armeu verdedigen. Wy zouden geheele boeken voischryven indien wy al de beledigingen, al de leugens en lasteringen moes- aenhalen die door de liberators tegen den godsdienst en tegen de catholyke geestelykheyd zyn uytgebraekt. Iets waervan men liet minste gesproken heelt, is van de wet; hel voornaemsle van al de liberale redevoeringen was gerigt tegen de gees4«lyke ver- eenigingen. En hierin heeft M. Frère geeue omwegen gedaen, hy heeft het masker van Jan Van Damme niet aengetrokken, zynen oproep was stellig dien van de vernietiging der kloosters, van alle vereeniging die regt- of onreglstneeks «iet de christelyke liefdadigheyd in verband slaet, en men mag zeggen dat de con ventie van 'tjaer 90, al de baldadigheden der Jacobins, der Sansculotten en Septembriseirrs van dit lydslip deze niet hebben konnen bereyken die onze liberatery, gedurende deze beraedsla ging, heeft bedreven. Neen, dit heeft men nooyt gezien het revolutionnaire Zwitserland, den oproerzuchtigen Piemont, geen land van wannorde, is zoo verre gegaenMaer nu moeten de oogen der natie geopend zyn, nu moet zy weten wat die schar.dsecte der liberalers zou doen indien zy ooyt voor goed aen 't roer was zy zou eene hcyligschendende hand leggen op kerken, kloosters, kapellen, liefdadige gestichten etc. en hare woede den vollen teugel geven.Belgen, weesl op uwe hoede, want van uwe waekzaemheyd, van uwe eendragl met elkander, van uwe liefde tol godsdienst en vaderland zal alles afhangen. zyn de zeJve in de gazetten le schryven nu die® weg zouden wy hun aenwyzen, wel verzekerd dat zy in de gazetten of andere schriften om twee hun oogeD hel honderdste deel niet zouden durven afkondigen van'l geen zy nu strafleloos in de kamer uytbraken.Want zy ook vreezen de reglbanken. Het onedel tooneel van onreglveerdige beschuldigingen en laffe aenrandingen legen weerlooze nonnen, van onbegrypelyke ver denking en ongehoorde versmading tegen de priesters, immers het schandtooneel van diepe verachting tegen alles wat met het geeslelyk karakter in materie van liefdadigheyd in verband staet, is deze week in de kamer nog voortgezel geworden, dit met eene woede en zoo verregaende schaemleloosheyd, dat de parlementaire jaerboeken van niet eene natie er 't voorbeeld van opleveren. Met een grievend spyt hoort men de liberale redenaers valsch- hedenlogens en lastering uylbraken tegen eerbiedweerde vrouwen, die zich lusscheu vier muren opsluyien, hare gezond- heyd, rust, gemak, ja zelfs haer leven ten beste geven om arme kranken te verzorgen, om behoeftige kinderen te leeren en ze bekwaem te maken lot eene magtige ondersteuning hunner ouders. Met een gevoel van droefheyd hoort men de godvreezendsie priesters door het slyk trekken, hun uytmaken voor afperssers, en, durfde men het zeggen, voor schelmen, die niet uyt zyn dan op hebzucht en roof, twee vuyge drillen die men slechts aen de leegst gedaelde wezens zou aenlygen. Met niet minder hertzeer hoort men er alle geesielyke ordens,# die zich aen het onderwys der jeugd, hel heylig ministerie of aen andere werken van godsdiensiigheyd loewyden, met smaed en hoon beladen, men hoort ze beschimpen en schandvlekken, immers men hoort ze aen de hatelykste volksdriften ten prooy werpen. Dan eyndelyk is men oorgetuyge van eene allerfoeyelykste ver achting van het heyligste gezag der wereld de bisschoppelyke inziglen, woorden en werken worden er met eene rampzalige stoulmoedigheyd aeugerandverkeerd en verdraeyd met een woord, men behandelt de prinsen der Kerk als de laeghertigste wezens, en men leent hun ontwerpen al gingen zy geheel 't Tand verslinden om zich zei ven te verryken Zulke booze aenslagen tegen het heylig karakter der bedienaers van den godsdienst, zulkelasterschigten. gerigt tegen eene instelling die den voornamen sieunpilaer is van ons volksbestaen, zulke geweldeuaryën gepleegd tegen de overgroote meerderheyd des lands, zulke verkrachtingen van waerheyd, ireffelykheyd en regl- veerdigheyd stellen baerblykelyk daer een schandalig mishruyk der parlementaire spreektribuen, en 't is omdat zy liberalers, bekwaem zyn eene vryheyd op zulke eerlooze wyze te misbruyken, dat zy het zelfde gedacht hebben dat een ander eene andere vryheyd, de vryheyd van liefdadigheyd, gelykelyk zou misbruyken. Noglans zy zyn in hert en ziel overtuygd dal de ingebeelde mis bruyken die zy gedurig als wezenlyke aen d'openhare opinie aen- klagen volstrekt omnogelyk zyndat de onlegensprekelykste waerborgen in de Wet geschreven zyn, en dal zy zelve 't publiek bedriegenMaer helpt dit alles by menschen die de driften voor leyddraed, de goddeloosheyd voor stelsel, en de regerings- loosheyd voor doel hebben. Wat er meè gedaen Volgens ons, is er geen ander middel dan hun geweld over 't hoofd zien, tot de stemming over te gaen en hun in de woestyn te laten preken. Als zy weten dat zy de waerheyd zeggen, moeten zy niet benauwd Tc Boem by Antwerpen, zult yy een hospieic of een gaslhuys vinden, over cenige jaren geslicht, en dal door eene burgerlijke a commissie besluerd was. .Men heeft hel nadien overgegeven in handen der religicmen a van llerenlhals, cn er zyn nu elf nonnen en vier dienstboden voor elf zieken en acht-en-lwinlig gryzaerds, die werken cn gezond zyn en geene zorgen noodiy hebben. De uylgaef is aenzienlyk. Op deze aenhaliug omvangen wy den onderstaemieri brief, dien wy ter lezing aenbevelen. liet is een nieuw bewvs bote juyst de aeulialingen van M. Frère zyn. De aenhaling van M. Frère-Órban, over het giisllmys van Boom ts verre van juyst le zyn. Zie hier de waerheyd De gemeente Boom beeft een gasthuys-hospicie, opgerigl den 50 Mey 1815 door de byzondei-e zorg 'van MM. J. li. Pauwels, bC. Van Reelb, Jausscns en Van Zeebroeck, onderpastor end. Trocb koopman, ten eynde de vereysclile zorgen te geven aen de ouderlingen van twee geslachten aen de ziekenen iien de wees kinderen. De fundatie is voor nolaris gedaen den 50 mey 4845, op voor- waerde dat zy zou bediend worden door religieuïen en beheerd door eene administratie, afgezonderd van die van hel bureel van weldadiglieyd, (koninglyk besluyt van 24 jany 4845). M. Frère zegt dat het gaslhuys bestuerd WAS in plaets dat het besluerd IS door eene burgerljke kommissie, en dal men nu het besluer gegeven beeft in banden der religieusenDUBBELE LEUGEN Hel gasthuys WAS en IS bestuerd door eene bnrgerlvke commissie, met dit verschil dat in bet begin het katholykcu ware rij die er de bovenhand hadden, en dat liet nu de tegenpartv ister oorzaek van de opvolgende verwydering van MM. Van Zeebroetk en Trocb, cn hunne vervanging, door mannen van eene tegen overgestelde opinie. Hel zyn deze laelsten die er de wet geven en zelfs zeer streng de zusters dienen, zyn onderworpen, om geen ander woordje gebruykeu, doch zy besturen mei. Hier van zyn de opvolgende slinksclie beraedslagingen door welke verscheydene liefdadige gillen zyn onttrokken geworden, als mede de laelste welke wy des noods zullen kenbaer maken, nog andere bewyzen. Verder op zegt M. Frère, dal er elf zusters zyn hierin bedriegt hy zich, dewyl er integendeel twaelf zyn. Eene dezer is ziek, eens tweede is nu aen de beterhandslagloirers, als M. Frère liet weten wil, van den schrikkelyken typhus Die zusters moeten dag en nacht, zes zalen welke de mannen van de vrouwen scheyden, bewaken zy moeien de kleerkas in orde houden, den wasch en de keuken doen, eu dit zonder de hulp van andere persoonen. In geval van besmeltelyke ziekten, zyn zy vol opofferingen, en brengen zelfs Itacr leven ten offer, om dit van baren evenmensclt te redden. Zou M. Frère het zelve doen De vier dienstboden, waervan M. Frère gesproken heeft en lussehen welke er een kind is van dertien jaren, kosteloos daer geplaetsl door liet bureel van weldadiglieyd, bewyzen eygentlyk gezegd, geenen dienst aen bet gaslhuys zy worden gcbruykl op de hoeve en voor den landbouw van zeven hectaren groot. Ilct gaslhuys lelt in plaets van elf zieken, zoo als M. Frère zegt, twintigen de acb-en-twinlig gezonde gryzaerds en die volgens M. Frère arbeyden, zyri meest al vyf-cn-zeventig jaren ouden vragen dus meer zorg dan kleyne kinderen. M. Frère zegt geen woord over de weeskinderen, die ten getalle van vyflien zyn doch hy zegt ten slotte, dat de uylgaef meVkelyk is. Zie hier de juysle opgaef van de kosten Voor de weeskinderen0,15 c. Voor de zieken0,50 c. Voor de gryzaerds0,50 c. Men moet ook bemerken dat de kleederen dezer vorige gemelde hierin begrepen zyn. De zusters hebben voor tydelyken loon slechts kost en kleederen. Sedert hare installatie, hebben de zusters onmeetbare diensten bewezen, zoowel aen de gemeente als aen de menschheyd, voor dewelke zy gansch haer leven opofferen getuyge dit de officiële bewyzen van dankbaerheydhaer door den 'Burgemeester en Schepenen gegeven, en de geschenken, welke de bcwooners van Boom haer aengeboden hebben. Om alles le zeggen lydens den cholera van 1849 waren er over de dry honderd zieken in het gasthuys. Die dry honderd, waervan het grootste deel gestorven is, zoo ziek waren ze, hebben aen de gemeente de overgroote som gekost van dry honderd franken terwyl een enkel arm huyshoudcn van Boom, behandeld in het Walenland, niet minder dan dezelfde som gekost heeft En dan zegt men nogde kloosterzusters eten hel patri monie open met zulke valsche beschuldigingen wilt men de menschen misleyden Aeuveerd, M. enz. O.

De Denderbode | 1857 | | pagina 1