ZONDAG 31 MEI 1857. ELFDEN JAFRGANG. - W SCI Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 50 Mey 1857. Het gedrag der liberaters in de Volkskamer. Wat is er aen te doen Wat geven zy voor Gevolgtrekkingen. Laetste tydingen - oordeelt, Belgen. ©eriderm. 5-40 8^05 10-00 3-10 5-80 8-50. Jtokerw» 8-05 10-00 340 0-00 8-50. •Brussel 7-50—11-40—8^15. Mechelen Antwerp., 5-40-8-05 - 10-»— 3-10. •LcuvThien Luyk, \erv5-40 8-05 10*8-10 8 15 'Landen, St.Truyën, Hasselt. 5-4010-» -3-10 •Gend 8 10—11-251-258-50. 3 Gend, Brugge, Ostende 8-10 11-25 1-25 3-K) _5-30 le klas langs Dendermonde. Korlryk, Motiscroen, liyssel (langs.Lede) 8-10 11-25 - 3410—5-30. Doornik, Rvssel (langs Ath 7-504-055-15 Nin. Geerardsb. Ath, 7-501-055-158-45. 5 Bergen, Quievrain7-501-05—5-151® en2® kl. Te tEDB staen nl de konvoys. TeaDECEM staen-deze vertrekkende van Ath 6-30 4-00 0-00 en deze vertrekkende van Aelst7-30 1-20-5-30. Staen te CYSECE* stil al de konvoys uitgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 8 50's avonds en van Dendermonde ten O-OO 's morgens en 8-00 's avonds. sjjtaeu te Santbergen de vertrekken uyt Ath6-30 's morg. 4 en 745 des avonds. Van Den- detleeuw 8-05 's morg. 1-20 en8-4Ó des avonds. •eUIQUE SUUM. VAN LOKEREN NAT?R Dendermonde, Aèlst 6 45 9-30 3-00 ;-20. Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-45 9-303-00 7-20. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 9-55— 7-15. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-309-554-00 /-15. 'Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 9 55 7-15. Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 9-554 y-15. VAN GEND NAER Aelst, Bruss, Ninove, Ath 7-10—14-00—4 307-30. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-15— 12-30—0-00 8-00. Ninove, Geeraerdsb, Ath Oangs Denderleeuw) .7-15 12-30 8-00 (1. Mech. 3-00). VAN DENDER.UO .V DE NAER Brussél (langs Aelst) 7-25 - 00-00—0-00 - 8-00 (1. Meoh-) 6-05-8-55—10-20-3-30. Aelsi, 'j Só 8-40- 12-30 4-15 -13-10-8-00. DEN DENDERBODE Het ordewoord dat de liberaters in de kamer alle dagen uytvoeren, is 't land zal in opschudding komen, de gemoe deren zyn in volle gisting, er zal opstand gemaekt worden, de katholyken en de priesters moet men de vrees, den schrik aenjagen, hun met eene repetitie van 93 bedreygen zal goed doen, men moet aen 't volk en aen de bezitters van nationale goederen doen gelooven dat de abtdyën en de kloosters gaen terugkomen en dat zy al de goederen zullen weêrnemen die bun door de Jacobins ontstolen en voor nen appel en een ey verkocht zynMaer Picard, het volk is nog zoo onnoozel niet van alles te gelooven wat de lieete kopstukken der iiberatery uylkramen, het volk is nog zoo bedorven, zoo verblind niet 0111 de tallooze leugens, de schandelyke lasteringen dier fameuse liberaters predikanten aen te nemen, het gezond verstand heerscht nog onder onze bevolkingen, zy weten nog onderscheyd te maken tusschen treffelyke menschen en de onruststokers en revolutionnairen, tusschen de patriotten de ware vader landsvrienden en de regeriiigsluozen, tusschen godsdienst en grondwetminnende Belgen eii de hatende lasteraers onzes geloofs, onzer nationalileyl, alle gasten zonder trouw, zonder zeden, zonder trelfelykheyd, die alles zouden willen omversmyten om hunne kriminele plannen en booze inzigten te verwezenlyken, dit is te zeggen om het francmagonnismus op de puynen onzer nationale onafhanglykheyd te doen iieerschen. Maer de liberale lawytmakers, de schreeuwers, de laste raers zullen, God dank, hun doel niet bereyken, de wet op de liefdadigheyd zal doorgaen en hunne magtelooze poo gingen zullen een nieuw bewys daerstellen dat zy genegen zyn voor den oproer en voor de verdelging van 't vadei land. Het zal eene bladzyde zyn van schande voor de geschiedenis het zal een bewys te meer zyn dat bet eene godsdienst- en maetschappyvernietigende secte is, die niet leeft dan van wanorde en regetingsloosheyd. He driften die de Iiberatery tvdens de beraedslaging der liefdadigheydswet ten toon gesprevd heeft, waren geeye gewoone driften, het waren zelfs geene menschelyke maer we! helscheduvvelsche driften. Men zou gezegd hebben dat de ergste duyvels de kazakken van zommige liberaters hadden aengetrokken en zich op den linken kant der kamer waren komen stellen, want als zy er niet konden in gelukken door leugens, lasteringen, bedrog, bedreygingen enz. enz. als zy zagen datde kamer, hunne buvtensporigheden totwalgens toe beu, bun geene aendacht meer wilde verleenen, dan begonnen zy te huylen en te briesschen gelyk wilde dieren in de bos- schén. Daervan heeft men zich in de zittingen van zaterdag en woensdag konnen overtnvgen noovt heelt men in ons parlement zoo veel woede gezien, nooyt heeft men hier den ontketenden magonnieken duyvel zoo hooien brullen en zoo razend zien rondloopen zoekende wien iiv zou ver slinden, en dit allemael omdat de Iiberatery, die altyd gestoft en geboft beeft dat zy bel monöpolium der verdraeg- zaemlieyd en vrylieyd bezit, het woord vryheyd van liefda digheyd niet kan verkroppen. Dit woord ligt haer als een loodzwaer pak op 't herte, zy versmacht er onder, en 't is de woede der wanhoop die haer tot stervens toe in alles- beduydende stuyptrekkingen doet voortgaen. Op de dolzinnige declamatiën der liberaters antwoord een brusselsch blad volgender wyze a Op al uwe dreygementen, op al uwe uytdagingen is er maer een woord te antwoorden Vermits de wettigheyd en de vryheyd voor u niet genoeg zyn, komt ter straet en wy zullen zien of het land voor de orde of voor de wanorde t's icy zullen zien of er u een beter lot beschoren is dan aen de kerels van Risquons-Tout. Wy keuren deze mannelyke tael volkomen goed, want 't is hoogst noodig dat er aen al die bedrevgingingen, aen al dit getier, aen al die schandalige lasteringen een eynde gesteld worde, en dat zy zich niet alle oogenblikken ver nieuwen, om 't land in gisting te brengen en te bedriegen, dit telkens ten nadeele van het goed regt en tot schande van Belgiën, welk men aldus ondermynt en bv den vremden als onbestuenlyk doet doorgaen. Dat de Belgen dit maer wel weten al de imnyteryën en 't geweld der liberaters heeft voor uytwerksel de vremde mogendheden te doen zeggen dat ons land eenen vuerberg is, dat liet niet in staet is onafhanghpke natie te blyven, dat liet moet vaneen ge trokken en onder andere natiën versmolten worden Het is daer dat de kopstukken der francmagons ons zullen brengen indien wy in tydsdoor allerkrachtdudigste middel, het kwaed in den wortel niet vernietigen. Het groot argument der liberaters is dat de conservateurs, de ware patriotten, de ware Belgen de beraedslaging willen versmachten O schoon J O groot argumentWal, eene beraedslaging van zes weken, eene beraedslaging die reeds aen 't land 81) duyzend franks gekost heeft om te weten of het gouvernement moet meester blyven van den laetsten wil der stervenden te verbreken, van testamenten te vernietigen, of men aen de Belgen de volle vryheyd zul ontnemen van te geven gelyk zy het'goedvinden en gölyk zv dikwils, tot ontlasting hunner consciëntie, verpligt zyn.... Én als gv, liberaters, u gedurende vyf weken bezig ge houden hebt met nevens de kwestie te schermen, om al uwe galle op de geeslelykbeyd, op weerlooze nonnekens en religieusen te braken, dan zult gy komen zeggen dat dit beraedslagen, dat dit een vruegstuk onderzoekeu is Wy zeggen 't u 1 onduvt, wy zouden or na d eerste week eene spelde aen gesteken hebben, wy zouden 11 de toelating niet verleend hebben al dien liberalen boon, die rnaconnieke versmading te werpen op dat gene wat ons alleen gered heeft en in het toekomende alleen kan redden. Maer al die nytvatlen, al dit geschreeuw der linkerzyde, al die aenhitsingen der eeriooze libcraterspers, al die aentygingen tegen de meenderheyd konaen niemand meer bedriegen die niet wilt bedrogen wordenVersmachting der beraedslaging, zedelyh geweld.overrassing, zyn al vdele woorden, want de beraedslaging steelt hare eygêne uatuer- lyke dood een treflëlyk man is vermoeyd, walgt van altyd dezelfde ongegrondde verwytingen altvd dezelfde lastertael, altyd de zelfde leugens te liooren, het zyn maer de heete- kojipeude bedorvene liberatersdie priestersliatende gasten in de kamer en in 't land die zich aen dien droessem met greligheyd verzadigen de gematigde liberalen zehe zyn veronlweerdigd over het schandaleus gedrag der niaconnieke kopstukken, omdat zy ook voorzien dat die beklagelyke bandelwyze naer niets minder streeft dan nara den ondergang van 't land. Mogt geheel het land dees tooneel bygewoond hebben, het zou konnen oordeelen wat er van de liberaterssecte te vreezen is, het zou konnen beseften wat rampzalig lot die secte aen 't land voorbereyd, wat zy in 't zin lieeft, en hoe vurig zy verlangt hare bedreygingen van oproer en rege- ringsloosheyd te verwezenlyken. Neen, neen, de meerderhevd der kamer is geene reaeti- onnaire, geene verdoovendegeene vryheydsmoordende meerderheyd, zy wiit de Doode band niet, zy wilt de fonda- tiën niet misbruvken, zy zoekt geene overweldiging van testamenten zy" begeert geen bedrog, en dit weten de liberaters 7.00 wel dan iemand, maer zy willen 't niet weten, integendeel zy zyn overluygd dat zy zelve met die eeriooze gevoelens en btgeerten bezield zyn, en 'tis om die sehaemtelooze schelmery te bedekken dat zy ze op een andei zoeken te schuyven. De meerderheyd der kamer is maer in eene zaek pligtig, doch alleen voor de liberaters, en die pligtigheyd bestaet hierin dat zy MEERDERHEYD is en dat zv in 't gouverne ment wilt herstellen bet order, dat de Iiberatery zoo trouw loos als onwettiglyk vernietigd bad. Gaet naer den grond van al die liberale woede en gy zult geene andere oorzaek vinden dan deze. Er bestaet eene secte die maer in sehyn den regtzinnigen gang onzer instellingen wilt, of die van dien gang maer wilt onder de eemge en uytsluytelyke voorwaprde d.at zy aen 't roer zitte. Is die secte aen 't roer en 111 meerderheyd, zy schand vlekt, en ruineerl het land ten voordeele harer aenhangers, zy overschryd hare magt en lieeft gedurig in den mond liet spreekwoord van den overwinnonden barbaer Brennus, die, nadat hy overtuygd van valsehe gewigten gebruykt te hebben 0111 hel gewigte gouds te regelen dat als straf aen de overwonnene was opgelegd, tot de Romeynen zegde V.E VICIIS Wee aen de overwonnene. Maer als den onderstand van het publiek aen die secte ontsnapt en dut de meerder heyd tot den anderen kant overguet, dan verandert alles Van bet bestuer vervallen, wederhouden In bare buyten- sporige onwettigheden en onregtveerdiglieden, dan word die secte woedend net als of de magt haer ontweldigd was geweest, net als of zy de eenige wettige bezitster dier magt zyn kon. Zy weet wel dat liet land haer afgesteld en aen de deur gezet heeft, maer dan nog wilt zy zich vreken zoo veel zv kan, al'zoo veel mogelyk, liet princiep zelfvan ons bestaenstelsel af te slellon of liever te ondermynen en poogen te vernietigen. Die secte vervalsclit dan alles, ge bruykt in alles geweld, bedrevgt, briesolil en tiert en wilt eyndelyk tot opstand en revolutie komen. Kortom de libe raterssecte wilt alleen faeersclien, alleen besturen, alleen meester over 't land zyn, dit is eene conditio sine quit non dit is te zeggen dat zy 't 'land naer den wenscli der Iranc- magons wilt doen dansen, en godsdienstzcdelvkheyd kerken, kapellen, bvzondere gestichten, onderwys, liel- dadigheyd, immers alles wat er is, naer haren willekeur en Welbehagen, bih-erenZullen wy dit verdragen, Bel gen Wat ons betreft, NEEN, e>n diiyzendmael NEEN, liever vochten wy er legen zóólang wy staen konnen, lyf om lyf, geweld tegen geweld, hoofd voor hoofd, tot dat wy, de vryheyd en onze grondwettige reglen zouden zege vieren, of ouder dcrzelver puynen begraven worden. Voor dit laetste is echter weynig te vreezeu, want de overgroote meerderheyd der natie verfoevt de walgelyke revolution- naire liberatersparty, en deze is maer stout omdat men er te langmoedig meé is; inogt zy eens voor goed en met den ruwen roskam behandeld worden, zy zou, gelyk allelaft'aerds, d'oorekens intrekken en zeggen het kan niet pakken ik moet myne matten oprollen, en daermeê ware setfens het lof uyt Woensdag heeft de kamer geluyge geweest van een veel- beduydend tooneel dit eenige oogenblikken vóór de stemming van het princiep der wet. Dit tooneel was al vroeg voorbereyd, al de tribunen waren vervuld, en meu zegde dat er te drinken gegeven was geweest aen eenige Picards. Op een incident, veroorzaekt door eenen uytval van den afgedankten minister l'Yère, die zegde dal de con servateurs eene komedie speelden, is er een hevig gerucht in de tribunen ontstaen, 'l was een gegrol op zyn engelsch eene voorop betaelde kwakzalversbetooning die de parle mentaire weerdigheyd uytermate verleegl en hatelyk inuekt. Dadelyk wierd de zitting opgeschorst en de tribunen wierden ontruymd, doch men moest de hulp der troepen inroepen. Nadien is den fameusen vremdeling Rogier met eene redevoering voor den dag gekomen die men geloofde voorbereyd te zyn voor de verwarring. Maer men heeft dadelyk regt over die redevoering gedaen men is tol de stemming overgegaen en de conservateurs hebben GO stem men tegen -40 bekomen. Dezen uyislag heeft de kopstukken der Iiberatery tot in 't lierte getroffen, byzonderlvk omdat de twyfelaers met de conservateurs gestemd hebben. De 40 waren liberaters van zuyvëren bloede aen welkers be keering niet te denken valt ten zy door eene welgeëondi- tionneerde afkoking. Na de zitting was het voorpleyn der kamer met volk vervuld: dit was om de liberaters mettoejuyeliingen te onthalen. Doch nu ziet men dat die kerels groote goeste liebben om de bedreygingen te verwezenlyken van namelyk de grondwet van Belgiën te veranderen of wettiglyk of met eene revolutie. Aldus vermoorden de liberaters het parle mentaire stelsel en brengen een onmelelyk kwaed aen Bel giën toe, zoodanig, dat men mag zeggen dat zy 't land aen den vremden verkoopen. Wy hebben vernomen dat den fransclien ambassadeur dadelyk zyn gouvernement onderrigt lieeft van 't geen er in onze kamer komt te gebeurenWy eyndigen ander- mael met tot de Belgen te zeggen Weest op uwe lio"de, verwvdert liet liberael element uyt alle besturen, kiest nooyt liberaterskandidaten meer, want er zou konnen eenen tvd komen op welken gy den onderstand, dien gy aen de liberaters verleend hebt, met het verlies uwer onalhang- lykheyd, met het verlies uwer voorregten en kostbare vry- heden zult te betalen en te boeten hebben.

De Denderbode | 1857 | | pagina 1