HEILIGEN LIVIM S OVERLEDENEN. Luysterryke Ringstekiiig. MEN VRAEGT INSCHRYVING Tribunal de Commerce de Sl-Nicolas. PRY S-BOLLING. Gaeyschieting te Lede. VERKOOPING. VENBITIËk IJyt er hand te Koop BERIGT. Vtyilag is le Genii in den ouderdom van 59 jaren overleden den heer Goelhals van Wachtbeke, oud-proost der kapellevan Schreyboom te Gend. Den heer Goelhals, die tot een adelyk geslacht behoorde, was om zyne liefdadigheyd bekend en wendde zyn persooulyk vermogen mildelyk ten dienste van zynen even- meusch aen. Men leest in den Jfoni/eur de volgende veranderingen, welke er den I juny in de verlrek-uren zullen plaets hebben. Den treyn die nu van Turnhout vertrekt om 3 u. 10 en van Lier ten 4 u. 25 des namiddags zal zynen weg voortzetten, zonder van rytuyg lo veranderen lot Antwerpen, alwaer hv ten 4 u. 50 des avonds zal aenkomen. Het laetste vertrek van Antwerpen naer Lier en Turnhout zal plaets hebben ten 5 u. 45 des avonds in plaets van 4 u. 30dien treyn die insgelyks direkl is, zal le Turnhout aenkomen ten 7 u. 40. In de plakkaerten van de maend juny, zullen deze verande ringen opgenomen worden. Het onweder van donderdag avond heeft in de omstreken van Dendcrmonde geweldig gewoed en er ongelukken veroorzaekt. Te Audegem is den bliksem, rond tien uren 's avonds, gevallen op den koorn-windmolen der weduwe Donatus Matthys, en heeft de zwinden met de zeylen, de as, dry vensters en de muren op verscheydene plaetsen in gruys geslagen. De schade bedraegt 6000 franks. Den zelfden dag en op dezelfde uer is den bliksem ook gevallen te Grembergen op hel buys bewoond door den .heer Karei de Wildehel is de prooy der vlammen geworden. De schade word begroot op 1550 franks. Alles was verzekerd door de Securilas van Antwerpen voor i960 fr. Dvnsdag is de I' serie des 2™ zitlyds van het hof van assisen van Oost-Vlaenderen geopend, onder bel voorzitterschap van den raedsheer Onrael. Pieler Joseph Vermeulen, oud 26 jaren, kleer maker te Vlierzele, is tot de doodstraf veroordeeld. Hy was beschuldigd van in den avond van 29 January eeue kootumyl in brand gestoken te hebben. In zyne zitting van woensdag heeft het zelfde hof den genaemden Constant Arys, 41 jaren oud, dienstknecht te Erembo- degem, verwezen tot zeven jaren opsluyling, en na het eyndigen zyner straffe onder de waekzaemheyd "der politie te blyven.'om twee uerwerken gestolen le hebben in het buys van zynen meester, Lodewyk Abbeloos. Een beweenlyk ongeluk is te Gend voorgevallen. Eenen vleescbhouwers-knechi, woonachtig in den Nederkauter, was te wege een kalf le slachten ten gevolge eener beweging van het hoofd des diers, sleed hel mes langs den hals weg' en kwam de bil treffen van den stagier. Zoo hetschynt beeft het snyluyg eene slagader geraekt en beeft een overvloedig bloedverlies "te weeg gebragl. Aenstonds naer hel hospitael gedragen, is hel slagtoffer korts nadien bezwekenna den onderstand des godsdienst ontvangen te hebben. Een dramatisch voorval greep dezer dagen op een kasteel in de omstreken van Parys plaets. De oude burggravin van A.... bewoont haer buytengoed zonder ander gezelschap als eeue dienstbode en eenen hoveniersjongen. Over eenigen lyd bemerkte die dame, dat verscheydene dieflon ten haren nadeele wierden gepleegd dte dieflen konden gedurende den dag niet begaen zyn' het was dus des nachts dat de booswichten in de wooning drongen! Zy verdacht hare twee bedienden niet, want zy kende hunne getrouwheyd. Mevrouw de burggravin van A.... en hare dienstboden hielden goed wacht, doch eene menigte voorwerpen bleven niettemin op eene geheymziunige en ouverklaerbare wyze verdwvnen. De kamer der oude dame was byna ledig geroofd. Hel was dus een geluk voor hel kasteel, wanneer den jon°en burggraef van Ajeugdigen officier die den veldtogt van den Krirn gedaen heeft, eenige dagen verlof bv zyne moeder kwam doorbrengen. Deze gaf hem hare vrees le kennen Er komen spoken in het kasteel, zegde zy, wy moeten er ons ten allen pryze van ontmaken. Den jongen officier belooft reeds van des andereudags de zwa- righeyd uyt den weg le ruyinen. Dy het vallen van den dag stelt hy zich met twee pistolen gewapend, op het uyleynde van eenen langen gang, derwvze dat hy de gansche kamer zyner moeder kon overzien. Tot op een uer des morgens ziet hy niets verschynen Doch wat bemerkt hy op dat oogenblik Eene schim die stil naer de deur komt. Zyn pistool wapenen, mikken en vuer geven is voor hem het werk van eenen oogenblik. Het wapen faelt, doch dank aen het licht door de ontploffing der kapsuel te weeg gebragl, erkent hy zyne eygene moeder De pistool valt hem uyt de hand. Hy loopt tol de vtouw, en bemerkt dat zy slaepwandelaerster is. Aenstonds markt hy 'haer wakker en hel geheym is opgeklaerd. Al de voorwerpen, die waren ontstolen geworden, wierden terug gevonden in eene oude kas in den gang, waerin mevrouw van A.... die zelve verborg. Men schryft uyt W'eenen Men verhaell dat den aerts- hertog Frans-Karei, vader des keyzers, zyne gewoonlvke morgend- wandeling doende in den Prater, eenen buytengewoonen samen- troep bemerkte voor eene herberg. Naer de oorzaek gevrae°d hebbende, vernam hy dat er ging overgegaen worden tot de verkooping van den buysraed en herberggerief van den armen herbergier, die vader was van een lalrvk huysgezin. Z. K. 11. verklaerde op staenden voet, dat hy de schuld van dien man zou belaeld hebben, welke omtrent de 3000 fr. bedroeg. Men leest in de Nieuwe RoUerdamschen CourantTe Den Ham, had op Hemclvaertsdag een yslyk tooneel plaets. Eenen braven huysvader namelyk komt in zyne wooning, zet zich neder, en pas gezeten,word hy en zyn zoontje, dat hy op den schooi had genomen, door den bliksem getroffen. Beyde waren oo<*en- blikkelyk dood. p Op denzelfden dag zyn te Steenwyk'erwold aen Lage Egge, op het land van den veehouder E. G door den bliksem! twee vette runderen doodgeslagen, lerwyl te Vollenhoven buylengewoone zware hagelsleenen en stukken ys uyt de lucht zyn gevallen. Vély-Pacha, algemeenen gouverneur van het Creta en oud gezant van Turkyen in Vrankryk en Belgien, komt eene som van duyzend franks te doen geworden aen de Societevt van den H. Vincenlius-a-Paulo van Brussel, voor de armen dezer stad. Den gracf Zichy, groot-meester van Z. K. H. aerlsherlog Ferdinand-Maximilaen, heeft alhier eenige dagen dcorgebragt om zyne zaken in orde te brengen en is naer Milanen teru» be keerd om Z. K. H. op zyne reys te vergezellen. De schikkingen betrekkeiyk de reys komen groote wyzigingen j te ondergacn. Den aerlsherlog zal in de eersfe dagen van juny vertrekken naer Modena en Florence, en zich te Livorno insche pen aen boord eener sloomfregat. Na eenige dagen doorgebragt te hebben in bet bof van Lissabon, zal 7.. iv. H. naer Londen de doorluchtige bloedverwanten zyner vorslelyke verloofde gaen bezoeken. Den 20 juny zal den aertshertog te Brussel aenkomen doch men houd als stellig dat het hnwelyk maer den 2» julv zal ge vierd worden. In middelerwyl deze twee tydstippen zal'Z. K. H. een uylstapje doen naer Weeuen, van waer zv terug zal keeren naer Brussel vergezeld van een lalryk en schitterende gevolg. Men verzekert dat den graef van Archinto zich eerlang naer 1 Brussel zal begeven, om, namens den Keyzer, de officiële en plegtige afvraeg te gaen doen van de hand der prinses Charlotte. Den edelen afgezant zal, zoo men zegt, ter dier gelegenheyd eene overgroote prael aen den dag leggen. In afwachting,van het tydstip zyns verlreks, is den aerlsherlog naer Trieste vertrokken om aldaer eenige zaken des departements van het zeewezen le regelen. De kauselary des aertsherlogs moet, op het eynde dezer maend van Milanen overgebragt worden naer Venetien, alwaer het jeudig vorslelyk paer zich heenwaerts' zal begeven by zyne aenkomsl uyt Brussel. LA GUEKKt. Kaertzien. Waerzeggery. Geen kind te Ant werpen ef het kent La Guerreden goochelaer, den waerzegger, den oud-veroordeelden en die men zegde by al zyne bedryven nog bet stieltje van mouchnrd der politie uyt le oefenen. Ieder beeft hem gezien met zyne witte broek, kort zwart fraksken, zwarten boogeu hoed, glanzende knevels, een stokje in de hand, eu soms rydendc op een stokoud afgeleefd peerd, zich met een trots hoofd in den zadel houdende die menigen adetyken jonker eer zou hebben aengedaen. Op welke wyze of wae.af La Gucrre te Antwerpen leefde blyft een onopgelost raedsel. Immer had hy de zakken vol geld, rookte sigaren, dronk bier en wyn, liet de straeljongens, naer centen grabbelen en werkte toch niet. Liet de winst, welke hy met eskamoteren yergaèrde, hem toe al deze uytgaven le doen De byzonder- heden welke hier onder voorkomen, geven maer eenen mageren dunk over de opbrengst dier broodwinning. Wal er ook van zy La Guerre leefde, leefde goed, leefde als eenen ryk geworden erfgenaetn, leefde als eenen tooueelspeler. Men had in den laelston tyd het gerucht van zyue dood ver- spreyd. Uvt wat hier volgt zal men zien, dot den Antwerpschen straetheld no» zou goochelend levend is, als toen hy by de Sint-Andrieskerk op een zol derken woonde in,... grooteu heer. Lu Guerreof om Item met zynen famtltenaem te noemen, Feidmand Curlier, bevond zich sedert eene maend in Kortryk, (West-Vlaendercii.) IIy liep daer do herbergen ar, het volk door zyne zonderlinge kleeding en kunsten vergeestigende gelvk het weekblad van genoemd stadje zegt. tty verscheen er woensdag voor de korrektiounele regtbank, onder beschuldiging van aftroggelary Verscheydene getuygen komen onder eed bevestigen, dat zv in de her berg de Stad Ityssel, aen Cartier verzocht hebben de kaert Voor hen te trekken, waervoor zy 25 en 50 celimen vooruyl betaeld hadden om de waerheyd van hein voorzegd te zyn. De le getuyge, eene vrouw, verklaert dat den waarzegger haer verze kerd heeft, dat zy altjd zul gelukkig zyn en nog in haer leven veel eeld zal erven. M. den Voorzitter, tot den verdachten. Cnrtier, hoe kunt ev verzekeren dat deze vrouw zal geld deelen Cartier. M. den president, dit is onfeylbaer, als die vrouw van goede familie is moet zy eens geld deelt-n. M. den Voorzitter. En als zy van slechte familie is Carlier. Nog blyft dit onmisbaer rr zyn slechte inenschen die ook geld bezitten....: Ten anderen, ik heb de gewoonte niet van voor iemand gratis te werken ik ben professeur de physique en kan boven de 2000 toeren der tooverkunst. Dat ik hun kwaed in plaets van goed moest voor zeggen j dan kropen zy van vrees in de aerde. C'est c/air ca.... Dry volgende getuygen komen nog verklaren dat zy by den waerzepger geweest zyn, om de kaert te doen trekken, en 50 centimen betaeld hebben. De laetste getuyge is Sophie Mariage, eene frissche meyd van ongeveer 20 jaren, die veiklaert dat den waerzegger haer verzekerd heeft, dat zv binnen de vvf maenden in huwelyk zal treden, met eenen kloeken en braven jongeling, (de getuyge staet op en doet eenen minzame» groet) en daerover, M. den president, zegt zy, ben ik gansch te vreden. Cartier. C'tst ca, voor 't vaderland I (Een langdurig gelach ontstaet onder de menigte volks, die in de zael der zitting opgepropt stond. De heeren voorzitter, prokureur des konings, en regters, kunnen ook hun gelach niet weerhouden.) M. den Voorzitter. Cartier, hoe kunt gy verzekeren dat deze dochter binnen de vyf maenden in huwelyk zal treden? Cartier. id. den president, ik zeg nooyt iets anders dan de waerheyd; want den persoon die met haer in huwelyk zal treden heeft het mv zelf verzekerd. M. den Voorzitter. Cartier wat hebt gy te zeggen voor uwe ver schooning Cartier doet eene treffende plevtrede, spreekt van Joseph den Droomer over de duerte der levensmiddelen, van de filosofen die dit alles voorzegd hebben, en wil aen de regtbank doen verstaen dat hy, a\a qirofcsseur de physique, bezitter is van bovennatuerlyke wetenschappen. Dy trekt uvt zynen zak dry bollekens, stelt zich al gauw aen het eskamoteren, en evn- digt met te zeggen dat hy van op den koer aen het volk zal doen kennen wat in de zael der zitting geschied. Dé regters gaen inde kamer van beraedslaging. Gedurende eenige minuten hoort men niets anders dan La Guerre 't Vaderland. Cartier antwoord stillekens dat hv altvd de waerheyd legt en lot getuygenis, alhoewel ik niet pligtig ben aen aflroggelary. voegt hy er bv, zyn de heeren bezig met rayn vonnis te strekken en' my tot het gevang te veroordeelen. De regtbank komt uyt de kamer der beraedslaging en den heer voor zitter geeft lezing van een 'vonnis, dot Cartier veroordeeld tot eeue gevang zitting van dry maenden en de kosten van 't proces. Cartier staet wat misnoegd op, goet'by de gendarmen en vooraleer het celkarreken in te klimmen, roept hy uyt Ik ben aen niets pligtig, die myne kunsten niet wilden moesten maer in hun huys llyten; maer dat, is altemael niets, het zyn diy maenden gevang roor 't vaderland. 1 BURGERLV KEN-STAND GEBOORTEN ^4NNELYK ji? 10 VROUWELYK HUWELYKEN. Michel Hellinckx, boomkweeker, met Nathalia Soetens, hovenierster. Joannes De Latter, smid, met Anna Uyi tersprot, hovenierster. Egidius De Vos, schoenmaker, met Maria Anna Colin, wed. van Augus- tinus Verbestel, vischverkoopster. Leopoldus De Pril, werkman, met Catharina Schietyzer, landbouwer. Casimirus Borms, wed. van Scholastica De Smet, landbouwer, met Coleta De Cock, dienstineyd. Josephus De Raedt, 1 j., Mylb.— Dominicus üe Pauw, 2 maend, Hoppe- merkt.Franciscus Buys, 3 j., Schaerbeke.—Josephus Uolsteyn, gevanp- bewaerder, 28 j., te Gend oveileden. Carolus Van Langenhovo," wedn. van Melania Remory, verwer, 33 j., Mylbeke. Isabella De Pooler, wed. De C.raecker en Callebaut, zonder beroep, 64 j., Langeridderstr. Maiia Sergeant, vrouw van Jh. De Smet, spinner 41 j., Keyzerslr. Ludovicrs Veriaeren, wed. van A. Mirokaerf, en B. Maegerman, zonder beroep, 80 j., Leopoldslr.—Petr. Timmerman, 5 m. Mylbeke.Angelina Visart, wed. van J. Dnmoulin, dienstmeyd, 89 j., Keyzerlyke plaets.Franc. Meganck, 2 j,. Zoutstr.— Jh. llerreman, 1 j., Mylb. Petrus Van Mieghen^ man Yan C. De Moor, smid, 65 jPeperstrael. Op Zondag 14 Juny, zal er te Haellert om 3 1[2 ure eene schoone RING- STEKING pluets hebben. 1 Prys, eenen Zadel. 2 Prys, eenen schoonen Toom. 3 Prys Cra- vache en Sporen. 4 Prys, in Gelde. Eiken Ruytcr der zelve gemeente, die meer dan dry kampers heeft, zal eenen lialven kilo Saucissen bekomen. De Commissie heeft dry heeren aengesteld om alle geschillen in den Kampstrvd te slissen. De inschryving van 1 tot 3 uren by Benedictus lliano, in het fort. Inleg 2 fr. Namens de Commissie. Den Sekretaris, Den Voorzitter/ Ph. VAN LONDERSELE. G. VAN MELDERT. Eenen EERSTEN KLERK van Notaris voor de stad Gend. Zich te bevragen ten bureele van dit blad onder de initiales. C. D. TWAELF-H OND ER D JARIG JUBELFEEST TER EEltE VAN DEN APOSTEL DER VLAENDERERT. Tot het dekken der onkosten van de godsdienstige plegtigheden welke zullen gevierd worden te St-lievens-Hautem, te St- Lievens-Essche en te Gent, ter gelegenheid van de 1200sl* verjaring der marteldood van den Heiligen Livinus, patroon der stad Gent en kruisgezant van het land van Aelst. De twaelfmael honderdjarige Jubelfeesten der marteldood van den H. LIVINUS, hebben voor oogwit, dien grooten apostel der Vlaenderen te verheerlyken en door zyne magtige voorspraek te bekomen de behoudenis van het Katholyk geloof in het gewest waer hy het Evangelie aenkondigde en zyn bloed vergoot. De namen der inschryvers, welke door hunne aelmoesen zullen bydragen tot den luister dezer godsdienstige openbaring, zullen op eenen bvzon- deren register woiden ingeschreven, lie in de processie» van den 29'juny en 13 July zal gedragen worden. Dezen register in een looden kistje ge sloten, zal daerna in liet graf der inartelaers te lljutem, nedergelegd worden. De geloovigen die voor ten minsten vyftig centimen inteekenen, zullen een boekdeel ontvangen, inhoudende een kort begryp van helleven des roemwreerdigen Ma-.telaers, de brille der aflaten en het programma der Jubelfeesten. Jugement du 28 Mai 1857. Extrait prescrit pat' Fai t. 472 de la loi du 18 Avril 1851 sur les failiites et sursis. Vu l'aveu de cessation de paiement et vu les articles 442 etc. de la loi sur la matiére Le Tribunal declare que la faillite de Philippe Van Branteghem, Marchandd'Habillementsconfectionnés a Alost, est ouverte depuis le vingl six du courant mois de Mai, date de son aveu l'ait au Greffe etc. Nomine Monsieur Verdurmen Juge prés ce siège, com- missaire de la faillite, ei Curateur le sieur et Maitre Van Der Heyden, Avocat it Alost etc. Ordonne aux Créanciers de faire au Grefl'e la declaration de leurs créances dans le dclai de vingt jours a dater d'aujourd'hui. Fixe au Vendredi dix-neuf Juin prochain a 10 heures du matin, au local de ce Tribunal, la cloture du procés-verbal de verification des créances et les débats sur Jes contes tations a naitre de cette verification au Mardi trente da même mois. Ordonne etc. Pour extrait conforme Le Grefliier du Tribunal, signéL. DE SMEDT. In het Gemeente-huys te Oltergem by P. De Boeck, naer vier Satynzyden Ondervesten. Deze Boiling zal geschieden met partyën van elk vier mannen. De man nen der voorlaetst aenblyvende party zullen elk eenen Onderprvs bekomen te weten elk eenen schoonen Foulard. Men kan zich laten inschryven van heden af, beginnen bollen als men wilt. Op Zondag 7 Juny 1857, wezende groote Kermis, vooruyt 80 francs verdeeld op 3 Oppervogels. Inleg 7 fr., terug 6 fr., behouden te schieten het peloton N° 1 zonder vergeld.Inleg om 2 uren om de Schieting te beginnen om 3 uren juvst en te eyndigen ten 7 uren, ten ware den tour begonst ware. Tien centimen pylrnpersgeld. Aengezien de convoyën vertrekkende uyt Brussel ten 12 uren 30 minu ten des morgens en 8 uren des avonds en de gene komende uyt Gend ten 11 uren uren des morgens en ten 7 uren 30 minuten des namiddags hun stil houden in onze statie, vyf minuten afstand van de wip, zeer geraak- kelyk voor hel komen en terugkeeren der schutters. Den Secretaris. Den Hoofdman, 'A'. MATTHYS. V. DE KEHCHOVE. Studie van den Notaris MAES te Denderhautem. Woensdag 10 Juny 1857, om 4 uren nanoen ter herberg van Adriaen Van dem Haute te IddergBm, verblyf van 1°40 aren LAND, te Idderdemhoek beplant met schoone Notelaers, en andere Boomen, Sectie A, N° 893a en 894. (Slechts ingesteld fr. 2000.) 2° 10 aren 23 centiaren MEERSCH, te Denderhautem ter Warent. 3° 18 aren 60 centiaren MEERSCII, te Denderleeuw, Wyngaerd. 4° 20 aren 90 centiaren MEERSCH tc Denderleeuw Aelstbarm. 5° 2 aren 46 cent. BOSCH, te Denderleeuw, Wyngaerd. 6° 11 aren 47 centiaren LAND, te Iddergem op 't Specht. 7° 9 aren 61 centiaren LAND, te Iddergem, op 't Specht. Maendag 22 Juny 1857 en volgende dagen, om 8 uren voormiddag, ten hove van J. wed. en kiuders P. Joseph Rollier te Iddergem, venditie van al de Meubels, 6 Paerdert, 12 Koeibeesten, 4 Zwynen, Hooi, Strooi, 2 hectaren 15 aren Klavers, 1 hectaer 8 aren Patatten te velde, meer dan 3 hectaren Hooigras te Denderleeuw en Liedekerke, breeder by Plakbrieven aengeduid. 40 aren KLA.VERS, zich ie bevragen by P. F. De Cock, te Aelst- Mylbeke. D'heer LOCUS- VAN ASSCHE, heeft de eer het geëerd publiek kenbaer te maken, dat hy 7,ich komt te vestigen in de Kerkstraet N° 12'te Aelst. Hy beveelt zich in de gunst van een ieder.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3