ZONDAG U JUNY 1857. ELFDEN JAERGANG. - Nr 565 Vertrekuren uvt de Statie Aelst AAER: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 45 Juny 1857. De revolutie en de liberaters der Kamer. Wal is er spyligst Welke zullen de gevolgen zyn De adressen der Gemeenteraden. Denderm. 5-40 8-05 10-00 3-!0 5-30 8-50.fiend, Brugg«>, Ostpndc 8-10 11-25 1-25 Lokeviv8-05 10-01.' 3-1 0-OU 8 50 ij 310 -5- 'O le klas langs Dendermonde. Brussel 7-50—i I-40—8-15. x Koriryk, Momcroen, Kyssel (langs Lede) 8-10 Meche'en Antwerp.,5-40 -8-05 ll!-n3-'0. 11-25 3-lft5-30. I.euv Thien l.nvk, wnf>-40 8-05 10 3-10 8 15 l)ooin\k, Ryssel (langs AI h 7-501-05—5-15 l„aiiden,St.Tru>pn, Hasselt. 5-101Ü-» 3-lU Nin. Geerardsb. Ath, 7-501-055-158-15. fiend 8 10-11-241-25—8-50. Bergen,Quievrain7-501-055-15leen2ekl. Tfi LEDE staen al de koiivoys. Te id EC em siaen deie vertrekkende van Ath 6-30 4-00 O-00 en deze vertrekkende van Arlst 7-30 -1-20—5-30. Staen te CYSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 8 50's avonds en van Dendermonde ten 0-00's morgens en 8-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 0-30 's morg. 4 en 7-15 des avonds. Van Den derleeuw 8-05's morg. 1-20 en 8-4Ö des gvonds. CUIQUF, SLUM. VAN LOK ERI N NAF.R Dendermonde, Aelst 6 45 9-30 3-00 7-20. Ninove, Oeerardsberg< n, Ath 6-45 9-30 - 3-00 7-20. VAN Til NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-309-557-15. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde. 6-3U9-554-007-15. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 9 55 7-15. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs I.ede.) 9-5547-15. VAN CEND NAER Aelst, Bruss, Ninove, Ath 7-10 11-00 4 30 7-30. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-15— 12-30—0-00 8-00. Ninove, Ueerneidsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-15 12-30 8-00 (1. llech. 3-00). VAN DENP*RMONOE NAER: Brussel (langsAelst) 7-25-'0 000-00-8-00 (1. Mech*) 6-05—8-5510-20-3-30. Aelst, 7 25 8-40 - 12-30 -i-15 6-10-8-00. DEN DENDERBODE Ja, de revolutie was in vollen gang, de liberaters der kanier hebben er in gelukt verscheidene bvzondere vry- lieden onzer grondwet revolutiounairlyk te vernietigen. De voorzegging van een der byzonderste libcratersbladen of wy zulten in de kiezingen boven liggen, of tcg zuilen u revolutiunnairiyk neervellen is verwezenlykt. Om de revoiutionnaire reactie te beginnenheeft M. Frèi-e er eenen anderen kreet bygevoegd, wech met de kloosters dit is te zeggen wech met de priesters wech met den katliolvken godsdienstwech met de kerken weeh met de beelden der Heyligen wech zelfs met bet Hevlig der Ileyligen Ziet daer den vereenigings- kreet der liberaters-revolulionnaire secte, der Sansculotten van dees lydstip, ziet daer hunne inzigten en plannen Daervan innners hebben zv ons te Jemmappes het ramp zaligste bewys gegeven, want daer zyn liet klooster dei- Broeders van de cliristelvke scholen, de kapel met al de beelden der heyligen tot het II. Tabernakel toe ganscli verwoest, verdelgd en verbrand, zelfs heeft men den oversten der broeders naer den brandstapel gesleept om hem te martelenJa, ziet daer de inzigten en plannen der revolutie die de liberaters der kamer hebben in gang gesteken.... Wy hebben liet reeds gezegd, de daden van de Geuzen der 18e eeuw, de daden van den patroon der libcra- tery Marnix van Aldegondis, worden wonder wel nagebootst. Wy moeten ons verwachten dat, indien het gouvernement, blvft het bestaen, er geen eynde aen stelt, de godsdienstige vervolging haren vollen gang zal hebben geiyk in den tyd der Geuzen, gelyk in den tvd van den prins van Oranje en der fransche Sansculolten men zal de priesters en goede catholyken aengrvpen, men zal de vryheyd ketenen van den godsdienst uyt te oefenen, immers de catholvke religie zal vervolgd worden gelyk in de dagen van schande, die met bloedige letters in de geschiedenis aengeboekt staen.... Dit is het doel liberaters-revolutionnairen de volvoering van hunnen haet, van hunne verblindde driften tegen het eatholicismus, en indien, gelyk wy honderdmael gezegd en herliaeld hebben, de liberatery noodig oordeelt dat den oproer en de revolutie als oppergezag aengesteld worden, zy zal het zonder uerzelen doenPast dan op, Belgen, want 't zal vari uwen moed afhangen om al die wandaden te zien of niet te zien gebeuren. Wy zouden dit alles van de sloutmoedigheyd der libe raters niet te vreezen hebben, want het zou allergemak- kelykst gaen om overwinnaers te zyn over een handvol bedorvene studenten en straetjongens, die door de liberaters- francmacons vooruytgezet worden om oproer en lawyt te maken, indien het gouvernement, indien eenigo ministers zoo benauwd niet waren van wat geschreeuw en baldadige geroepen, indien zy aen den oproer niet toegaven, indien zy niet reeds, door de opschorsing der kamer, eene be- weenlyke zwakheyd getoond hadden, dit zelfs in eenen oogenblik dat alle constitutionnele magten zich moeten bveen en vergaderd houden 0111 de muytery in haren oorsprong te dempen, indien ongelukkiglyk men niet reeds aenkondigde dat eenige ministers bereyd zyn aen den opstand volkomen gelyk te geven door de sluyting van den wetgevenden zittydBet is alsof het gouvernement en de souvereyniteyt gereed waren hunne magt neer te leggen en Belgiën te leveren in d'handen van eenen Frère. van eenen Verhaegen en consoorten'tis alsof het gouvernement en den koning op het leger niet mogten rekenen Zy moeten sterk verblind zyn die eenige ministers dan dat zy zoo eene gedragslyn volgen. Wy en onze politieke vrienden met 011s denken anders over 't leger, wy rekenen er op dat het zvne pligt zal doen, dat het de muytery zal verdelgen, dat het de constitutie, den koning en deszelfs hoogst voortrelf dyke familie zal beschutten togen de aen- vallcn van eenen roekeloozen oproer, en welhaest de rust iD geheel 't land herstellen. Van den anderen kant, wy weten uyt echte bron en anderen weten liPt met ons dat koning Leopold eenen eygeuhandigeo brief ontvangen heeft van wege eenen magtigen monark, die hem desnoods, eenen krachtdadigen onderstand aeubied, hem ter zeiver tyd aensporende van niet te wyken voor den oproer, voor een handvol revolu- tionnairen, en eyndelyk van de werkingen der wetgevende kamers te doen voortzetten. Als men zulke riiagtige waerborg heeft, hoe kan men de ongegronde benauwdhevd van eenige ministers begrvpen Zy moeten weynig patriot zyn, hunne liefde voor 't vader land moet koud zyn, de ware belangen des lands motten hun weynig ter herte gaen, hunne verknoclitlieyd aen 't koninglyk Stamhuys moet zeer koel, of wel 't moeten ziellooze ligchomen zyn zonder gevoelens en zonder over- luyging. Dit is't geen wy als het spytigste van geheelde zaek beschouwen, doch waervoor gemakkelyk middel kan gevonden worden, gelyk elkeen begrypt, zonder dal het noodig zy daerover langer te schryven Wy zullen in dees artikel de liefdadigheydswet niet onderzoeken, zy is gansch onpligtig g'heel onschuldig aen den oproer, zy heeft alleenlyk tot voorwendsel aen de liberatcrsiniiytery gediend. Wy zullen hier slechts eenige gewigiige omstandigheden aenstippen, te weten dat er geen hel minste petitionnement, geen het minste adres van eenig corps en zells niet van eenen enkelen particulieren aen de kamer is toegestuerd, dat er geene de minste verga dering van kiezers noch burgers is gehouden geweest om aen de kamer de verwerping der wet te vragen, immers dat, door niet eenen constitutionnelen middel, het land zvne afgekeerdhevd tegen het wetsontwerp getoond heeft. Dit bewyst ten ovei vloede dat het land inderdaed zonder de minste vrees, zonder de minste ontsteltenis de beraed- slagingen der kamer beschouwde, terwyl het genoegzaem gekend is dat, als er zich de minste zaek" tegenstrydig aen eenig belang in de kamer voordoet, men zich seffens ver gadert, petitiën opstelt en (erkent om aen de volksvertegen woordigers te zenden ten evnde dat gene te verdedigen wat men gelooft hedreygd te zyn. De gevolgen dan die uyt dezen dolzimiigen oproer, welken de liberaters veroorzaekt hebben, zullen spruyten, zyn eene algemeene ontsteltenis in 't land, stremming van den koophandel, vermindering van den koophandel, vermindering van werk voor dè arbeydende klassen armoede voor de werklieden enz. enz. En daerby nog wat reputatie zal den liberatersoproer by den vremden aen Belgiën geven Men zal er zeggen dal liet een onbestuerbaer land is, eene natie die hare vryneden misbruykt, een volk dat niet in slaet is znlke constitutie te hebben En wat zullen de mogendheden die ons omringen denken? Zy zullen misschien weynig zeggen, veel denken en eyndelyk met eenen keer onze nationaliteyt opscheppenZiet daer wat wy aen de liberaters zullen verschuldigd zyn en dus mogen wy rondnyt zeggen dat zy landverraders zyn, die Belgiën willen verkoopen en leverenNog eens, Belgen weest op uwe hoede en verzet u krachldadiglyk tegen allen oproerigen buclit Eenige steden hebben het ordewoord der liberatery gevolgd en namelyk eenen onweltigen middel, eenen revo- lutionnairen middel gebruvkt die 't land moet in gisting houden, die onze nationaiileyt en de souvereyniteyt van den koning zal compromitteren. De stad Brussel heeft het seyn van die oproerige en onwettige hetooning gegeven, maer, o bevremdende zaek, is er eenen schryver die ten voordeele der vryheyd van d'aeimoes en van de liefdadig- heyd, ten voordeele van het princiep der voorhandige wet geschreven heeft, en die zelfs veel meer vryheyd aen deze wet zou verleend hebben, 't is wel den burgemeester van Brussel, 'tis M.Charles De BrouckereEn van daeg is hv den eersten om er een adres aen den Koning tegen te maken, zonder te denken dat hy hierdoor den oproer aenhlaesl en de zaek der vyanden van 's Konings troon dient Onzen fameusen gemeenteraed die onwettige dwaesheyd naapende, heeft ook een adres aen den Koning gestemd. Dees adres is het curieuste stuk dat men oovt gelezen hebbe, men ziet wel dat het opgesteld is geweest door eenen quidam die nog te Gend in liet peiisionnaet der philosophen gewoond heeft. Zie hier eene zinsnee van dit merkweerdig adres De aenbieding van het wetsontwerp op de liefdadigheyd die ons byna op den boord eens afgronds geleyd en het land in eene yroote onrust gcbragl heeftAE.\ HET MEEST VEULICHTTE DEEL der natie eenen ver~ blindden en vastbesloten terugkeer doende vnoruytzien naer rampspoedige verledene tyden, en in tegenstrijd met den geest der constitutie....,,» Dit adres is gemaekt voor het meest verlichtte deel der natie, men zal hier oordeelen welk het meest verlichtte deel onzer stad is, men hoelt maer te beginnen aen liaer hoofd en neder te dalen lot a»n het deel waermi-ë men de polka danst, men zal er niets anders vinden dan verlichting Maer hebben al die verlichtte mannen te samen wel gewe ten welke ellendige naiipery men hun doen doen heeft Weten zy wel dat hun adres slechts eene farce is die zal doen lagchen Zyn zy zoo goed le gelooven dat den koning zoo onnoozel zal zyn dit belagchelyk stuk le aei.veerden Denken zy niet dat den koning maer al te wel weet dat, als hem een zoo onwettig stuk voorgedragen word, het een allront voor hem is dat zyne majestevt word aenge- daen Want men moet of wel verlicht zyn op zyn gemeen - teraeds van Aelst, of bedwelmd gelyk dén fameusen schry- velaer van dit dwaes stuk om te gelooven dat liet aen eenén" gemeenteraed toekomt zich met de staetszaken te bc- moevënde gemeente heeft zich bezig te honden met hare eygene zaken en geenzins met de wetgeving. Doch zoo is onze vaste overtuyging dal onze stadhiiys- heeren niet geweten hebben wat zy gedaen hebben, dat wy de vier vyfde van onzen gemeenteraed durven beroepen om in 't publiek, op de merkt, in eene herberg, of 't is gelyk waer bewyzen te geven dat zy de wet op de lief dadigheyd KONNEN verstaen. Wy 'zullen hun elk eenea tekst van de wet in 't fransch en in 't viaemsch in d'liand geven en nog zonden wy wanhopen dat zy konnen doen zien dat de schikkingen der wet, den geest der zelve, im mers de eenvoudigste bepalingen voor hun geen Ile- breeuwsch, Grieksch of Chaldeeuws zynEn zulke mannen stemmen adressen aen den koningHier meer dan ooyt is reden van met den onsterllvken Cicero uyt te roepen O tempora O Mores dit is té zeggen hoeveel O er ook byeenstaen, toch maken zy niets uyt. EEN WALGELYK THEATERSPEL. Wv voelen ons van schaemte blozen, de pen beeft ons in d'liand, wy hebben 't herte toegeprangd omdat wy, door onze zending, genoopt zyn, in naem der openbare zede- lykheyd, in naem der burgerlyke weerdighevd, in naem onzer nationale instellingen, te protesteren tegen een lioo-st walgelyk theaterspel, 't welk hier zondag lest, door eene bende rondzwervende kommedianten, is vertoond geworden. Wy zyn bedroefd en beschaemd voornamelyk omdat deze zoo scliandclyke als zedesehendende tooneelen niet alleen toegelaten zyn geweest door onze burgerlyke overheyd, maer omdat zy dezelve, door hare tegenwoordigheid! nog aengemoedigd en goedgekeurd heeft. Men verbeelde zich de vuylste vertooningen, zoo als la corde sensible, un bal d emotions etc. en daerby liet nationael lied de BRABANQONNE, onteëerd door alle soorten van slechte, goddelooze, revoiutionnaire en gods- dienstbeschimpende rvmwoordrn, die door de aeuwezi"en waren opgegeven en door eenen vremden rvmelaer onder de warmste tocjuychingen gezongen, en men zal een flauw denkbeeld hebben hoe onze stedelyke overheyd zich zelve en geheel de gemeente eerbiedigt Over de verregaende zedeloosheyd en hoogst ergernis wekkende theaterstukken willen wy niet veel uytwyden omdat wy overtuygd zyn van voor zekere kliek in de woestvn te preken, en omdat wy weten dat allen weldenkendén inwooner die bedprvende theaterplaets alsde pest geschouwd en gevlugt heeftmaer wy willen wel aen de overheyd zeggen dat zy by God de vreeslvkste verantwoordelykhevd 1 heeft ingeloopen, die zy vroeg of laet. of bitter zal beklagen, of op de gruwzaamste wyze uytboetenDe Emiwigè Waerhevd zegt immers dat het beter ware voor den vererger van nooyt geboren te zyn, of van met eenen molensteen aen den hals in 't diepste der zee geworpen le wordenDoch, wat ons hier als pohtieken schrvver ten pligte word opgelegd, is eene krachtdadige, eene openbare protestatie tegen de onteëering van ons nationael gezang, onder welks aenhelïing onze constitutie is ooire- rezen, onder welks aeuhefiing alle vaderlandsche féésten

De Denderbode | 1857 | | pagina 1