HEILIGEN EI MINT S OVERLEDENEN. LYSCIIRYVLYG AVIS. MEN YHAEGT laetst, door den gemeenteraed, byeengeroepen in openbare zit- tingi om een adres aen den Koning tegen de nieerderbeyd der Kamer te stemmen. De tweede was voor 's anderendaegs in den stad's schouwburg vastgesteld, en had eenen troep zwervende looneelspelers voor uylvoerders. Den ban alsook den achterban der plaetselvke liberatery was tot deze verlooningen geroepen geweest. \\'y" moeten waerlyk bekennen dat liet moeyelyk zou zyn te zeggen dewelke der beyde troepen zich best van hare laek gekweten heeft. M. den burgemeester die zulks niet gewoon is te doen, kende zyne rol wonderlyk wel. Voor het overige bad men hem een papier in de hand gestoken om des noods zyn verward geheugen gerust te stellen. Dit papier waervan M. den burgemeester lezing gaf, meldde aen den gemeenteraed dal de orde in onze stad niet gestoord was geweest, niettegenstaende de uytnoodigingen tot wanorders van den Dcnderbode. Na deze kleyne valschheyd uytgebragt te hebben, noodigde het papier de leden uyt om eene kommissie te benoemen ten eynde het ontwerp van adres op te stellen. Deze welhaest benoemd, begeeft zich in eene andere zael om'over hel schoon weder en de groote kennissen van M. den burgemeester te redekavelen, en eenige oogenblikken daerna treed zy weêr de zael binnen, haren Verslaggever aen 't hoofd, en het stuk in de vuysl. De dagbladen zullen dit merkweerdig stuk genoegzaem doen kennen, wy zullen er dan niets van zeggen. Bestaligen wy alleeu- Ivk dal men geenen beleren verslaggever had kunnen" kiezen, voor eenen akt, waerdoor onze gemeente vertegenwoordigers zich ootmoediglyk in hoedanigheyd van raedgevers der Kroon aen- stellen. Deze die zyne geschiedenis kennen, weten dal, voor 'l geen zyn versland en gezonde rede aengaet, hy M. Pieter van Virton zou overtreffen. Zy hebhen beyde dè zelfde wisselvallig heden in hunne loopbaen ondergaen. Het spreekt van zelfs dat het stuk door luydruchlige toejuychin- gen aenveerd wierd. En waerom niet? Zou men beter gepïaelsle persoonen kunnen vinden om raed aen den Koning te geven dan de magistraelsheeren der stad Aelst? Zyn zy in hunne rol niet geheel en gansch. zy die onlangs, toen eenen minister des Konings hen kwant bezoeken, zich niet geweerdigden van by hem te gaen, zy die toen een lid der koninglyke familie ook op zyne beurt kwam, zich evert min by hem aenboden, behalve den over sten der gemeente die van ver, de handen in zyne zakken en eenen regenscherm onder den arm, den prins sulachliglyk stond te bezien Maer de groote vertooning was deze van 's anderendaegs. Aldaer was er middel om den smaek van iedereen te voldoen, van de gevoelige hoorde en een Bal van aendoeningensoort van lekkerny waermede onze liberalen hunne vrouwen en dochters in hunne dagen van goede luym onthalen, tot de Brabanconne toe. In het programma bekleedde het nationnael lied de eereplaels. Zoo als, den vorigen dag, den gemeenteraed den eerhied vergeten had welken hy den koning verschuldigd is door onweltelyk op zynen wil'te drukken, zoo ook moesten andere looneelspelers den man van 't vaderland verkleynen en beschimpen. De brabanconne moest op nieuwe woorden door eenen looneel- kundigen gezongen worden, waervan hy en zyne weerdige aen- hoorders de opstellers zouden zyn. Ten dien eynde wierd er aen- gekondigd dat eenige rymen Item zouden ter hand gesteld worden, in den beginne der zitting, op dat hy ze zou kunnen bestuderen, terwyl de damen zich met de gevoelige Koord bezig hielden. Men begrypt dat alle liberale gezinden zich er mede bezig gehouden hebben, en dat de Brabanconne vervuld met rymen zoo als calotyn en libertyn carmeliel en harmaphrodiet en andere schoone dingen waermede wy onze pen niet willen bezoedelen, met den vurigsten geestdrift aenveerd wierd. Dit alles was voorop gekend. Ook verwachtte men er zich aen het vyaer stuk by het eyndigen van hel schouwspel te zien afgeven, en niettegenstaende het volkomenste vertrouwen in de militaire overheyd en de gendarmery, waeklen de inwooners, waren de eerlyke lieden op hunne hoede. In al de gewesten der stad, was hel volk en de burgery overeen gekomen. Eene ontelbare menigte hield zich gereed om de orde en de wetten te komen verdedigen. Er hadden zich burgers en werklieden ingerigl die de stad met de bewonderensweerdigste stille doorliepen, vooral omtrent de kloosterlyke gestichten wa kende. Vvf a zes honderd inwooners der omliggende gehuchten waren ook in stad gekomen al de andere wachtten' in hunne wooning het eerste teeken af. Wy hebben verscheydene van deze benden ondervraegd, en zie hier wat zy ons eenpariglyk antwoorden Eerder zullen wy sterven dan eene enkele inisdaed op de ministers van God te laten bedryven. Het spreekt van zelfs dat de stad met zoo eene ontzaggolyke wacht gerust gelalen wierd. MM. de belgische liberalen moeten er hun nut uyt trekken. Hunne kuyperyën om de openbare gemoederen te verleyden, kun nen by eenige straetgapers eenigen uytslag gehad hebben, altyd bereyd om de liberale lasteringen te aenveerden, en van eene verrassing gebruyk te maken om wanorders te plegen. Maer de achtbare lieden, die in Belgiën honde'rd tegen eenen zyn, zullen zich door eenige heerschzuchtige niet laten bedriegen Het voorbeeld gisteren door Aelst gegeven bekrachtigt mvii gezegde. Dat al de wanordermakers, zoo wei deze uyt de Kamer dan deze der straet, er aen denkenen dat het gouvernement wete, dat voor een handvol muyters wyken, wanneer de groote meerderheyd van het land den zegeprael der wet vereysciil, dit de schandelykste en belagchelykste der lafherligheden zou wezen. CORRESPONDENTIE Besten vriend uytN. wy hebben den zelfden dag uwe twee brie ven te gelyk ontvangen. Wy zullen nadenken wat er ons te doen valt. Gelyk gy zult ondervinden hebben wy ook niet ledig geweest Aenveerd myne vyf. M. B. uyt G. ik houd my aen mynen eersten brief, ik heb zeer wel overlegd wat ik u geschreven heb. Vriend S. uyt G. ik ben bereyd als ge wilt, maer ik moet het eene weck voorop welen. Dit zult gy inwilligen, daervan ben ik verzekerd. Vale. Geëerden vriend T. uyt V. bet spyt ons aen uwe vraeg niet te hebben konnen voldoen. Al de N" van zoudag waren weg gelyk den wind. Er zullen nog zulke komen. Segelsem, den 9 Juny 1857. Dry landbouwers der gemeente Segelsem, zyn zondag lest uyt deze gemeente vertrokken naer de stad Brussel, om hunnen da" aldaer op zyn Brussels overleltrengen en eeus don verntaerden faro te smaken, welken zy inderdaed goed gevonden hebhen, want lot heden 9 dezer beeft men dezelve niet kunnen ontdek ken, en voor het ambt welke zy in de gemeente hekleeden, zouden zy reeds moeten 't huys gekomen zyn. Het is reeds gekend dal zy daegs nadien het laetste convoy genomen hebben naer de stau Geerardsbergen, en daer zy zich op eene plegtige wyze verinaekt hadden, waren zy alle dry in eenen diepen slaep ge vallen, en hebben op deze wyze hunne reys voortgezet en bevin den zich nu waerschynelyk in Vrankryk. De familie van deze persoonen vergunt eene belooning in evenredigheyd hunner weerde, die dezelve kan ohtdekken, en in de gemeente doen toe komen hoegenaemd op welke wyze. SIGNALEMENT Eenen jongman van circa 25 jaren gewoone gestalte hair bruyn gekruld. Eenen getrouwden hair blond tfelken jonger opzicht heeft als den eersigenaemden. En eenen zwarten peerdensmid. XX. BOEKBEOORDÉËLilVG. Geestelyk Volksvverksken gemaekl door den Eerw. Pater Uillegeer, namelyk De deugd voor alle Stalen. Dc deugd der Ouders. Iels voor iedereen. De kunst van teel te sterven. De deugd der dienst boden. leis voor de Ouders. Middelen om wel te leven en wel te sterven. (Zie de annoncen.) Reeds verscheyde inael hebben wy moeten hooren Maer waerom spreekt gy van de werkskens van Pater Ililiegeer niet Al de gazetten spreken er vandezen keer zyt gy den eersten niet. Wy bekennen het, van de Deugd roor alle Staten hebben wy eenige regelen geschreven, inaer van de andere nog niet. Nu, hebben wy den bvval niet kunnen voorspellen, wy rekenen het ons eene pligt de buvten alle verwachting zynde verkooping dezer praktische en godsdien stige volkscbriftjens aen te wyzen, en dezelve met sprekende cyfers, lot lof van den ieverigen missionnaris en tot eer van onze christelyke vlaemsch sprekende landgenoten, te bestatigen. Na zulke bewysstukken, moet er geene aenpryzing meer gebeuren voor die boekskens Zy bevelen zich zelve de communale en zondagscholen of andere gestichten aen. Wv heb ben met belang vernomen dat er nog eenige ascetische voortbrengselen, ook met rymkens en spreuken aengenaemlyk voorgesteld, in de broevkas zitten en reeds beginnen wortel te krygen. Dezen keer zullen wy van de eerste zyn om dezelve te doorbladeren en aen onze lezers kenbaer te maken. Eerstdaegs zal er een aerdig werkje, betrekkelyk de tydsomstandigheden ia 't licht komen, voor titel voerendeGOD VERDOMT DEN DÜYVEL, wat is er nu weêr in de wereld voorgevallen Den heer Louis Renneboog, gouvernements-veearls in de stad Aelst, komt eenen hond van groote weerde te verlossen, loebehoorende aen d'heer Fr. Van Mol, vleeschhouwer alhier, door middel van dc keyzers-snede, dit is te zeggen dat hy den buyk en den draegzak heeft opengesneden en aldaer de jonskens uytgeliaeld, welke operatie met den hesten uytslag is bekroond geweest. Den bovengenoemden veearts, heeft ook onlangs het vyfde been afgezet aen een veulen loebehoorende aen de gebroeders Itoltiers, landbouwers in de gemeente Zonnegem, het welk zich nu ook in eene volkontcne genezing bevind. Ter gelegenhevd der oud vermaerde jaerlyksclie peerden en veemerkt van Scltellebelle, (arrondissement' Dendermonde, gezegd Potjesmerkt, zullen al de konvoys der beyde liuiëu van' den spoorweg van Gend naer Dendermonde en van Gend naer Brussel (uylgenomen de convoys van P klas) slil houden in deze gemeente, den zondag 14 en den macudag 15 dezer. Koninglyke besluvten keuren goed 1° De beraedslagingen van den gemeenteraed van Sotteghem, strekkende om de magliging te bekomen tot liet aengaen 'eener leening van 18,000 Ir., mits eenen intrest van 5 p. li., oflosbaer in 20 jaren en bestemd tol bel dekken der buytengewoone onkos ten der gemeente. 2° De beraedslagingen van den gemeenteraed van Sl-Maria- Laethem, strekkende om de magliging te bekomen tot het aen- gaen eener leening van 2000 fr., mits *4 p. h. intrest, allosbaer in 20 jaren en bestemd om de bouwtngskoslen te dekken eener gemeenteschool aldaer. Men spreekt omstreeks Soltegem veel van de aenhouding van den faineusen Leus van Soltegem, die eergisteren door de gendarmen is geligl geworden op mandal d'arrêl van den heer procureur van Brussel. Den heer Leus was op't eynde van Mey ook naer Brussel gegaen. De schade die de oproerige liberalers-francmacons aen het gesticht der Broeders van Jemmappes gedaen hebben, word be groot op 25 duvzend 200 franks. Dank aen liet gespuys der libe ratery, is die gemeente bierdoor byna geruïneerd, want zy moet, volgens de wet, alles dobbel betalen. Het onderzoek nopens de onlusten van Brussel en andere steden word vlvtig voortgezet. Het schyntdal verscheydene hoog- geplaetste ambtenaers er niet wil zullen van lusschen komen. Men verzekert, zegt de Emancipation, dat den Burgemeester van eene groote stad geweygerd beeft de namen der oproerlingen to doen kennen die hy aen 'l werk gezien beeft, en dat eenen'aiide- ren hoogen ambtenaer veroordeeld is tot eene boete omdat by op verscheydene vragen van den heer onderzoekingsregter niet beeft willen antwoorden. Den eerw. heer pastor van Lovendeghem komt aldaer in den ouderdom van 68 jaren aen de liefde en genegenheyd zvner parochianen, door de dood ontrukt te worden. Z. H. den bisschop doet sedert Maendag, in onze dekenv, zyne omreys om het H. Sacrament des Vormsels toe te dienen. Overal word den hoogsleerbiedweerden prelaet met de meeste genegenheyd en geestdrift door 't volk onthaeld. Den eerw. lieer Van den Hende, bestuerder van het gendsch bisscboppelyk seminarie, is benoemd lot professor van zedelyke godsgeleerdlieyd by bet zelfde seminarie, in vervanging van wylen M. den kanonik De Witte. M. De Coen, onderpastor te Melle, is benoemd lot pastor te Souneghem. Men leest in den Journal de Charleroy Den koophandel, zoo als zulks natnerlyk is, gevoelt dc terug werking van de onlusten der laetste dagenen van de bezorgd- lieyd welke in de geesten blyven voortduren, niettegenstaende de orde oppervlakkig hersteld zy. De handelrevzigers zyn de eersten, welke eenen dergelyken staet van zaken bemerken zv riglen niets uyt. Verscheydenen van die persoonen zegden ons gisteren dat zy, by hunne aenkomst alhier, halen gevonden hadden welker aenneming geweygerd of uylgesteld was ugl hoofde der gebeurtenissen. Den Courier dc Verviers meld, dat den burger Henczet, wiens neus door eenen gendarm wierd afgekapt op 'l oogenblik dat hy bel peerd van den ruyter wilde tegenhouden, aen zvne wonde bezweken is. Men leest in den Journal (FAnvers, van 6 junv Eenige persoonen gisteren uyt Ryssel alhier toegekomen, mel den dal sedert de in ons land ontstane onlusten, hel garnizoen aldaer merkelyk is vermeerderd geworden. In de straten ontmoet men bvna niets anders dan soldaten, hetgeen zou doen veronder stellen, gelyk liet gerucht alreeds geloopcn heeft, dal onze nabu ren hunne maelregels willen nemen tegen de gebeurtenissen welke in Belgiën nog zouden kunnen plaet's grypen. Een koninglyk hesluyt van 8 juny roept het lies-kollegie van hel arrondissement Doornvk byeen voor den 2!) dezer maend, ten eynde eenen seualeur te 'kiezen in vervanging van wylen m'. B. Pollet. Gedurende zyr. verblyf in de Kempen is Z. M. den Koning byna den gansclien dag te peerd uylgereden in burgerkleeding. Als Z. M. voorby eene der oude hutten reed, welke nog op zyne heyden slaen, ging hy dezelve binnen en sprak, met de lieden in '1 vlaemsch en dit met eene ininzaembeyd en eene vaderlyke geraeenzaemlieyd die de goede lieden welhaest van hunne eerste ontsteltenis terug bragt, tui zy den koning vryelyk en naïvelvk antwoordden op de vragen die Z. M. lol ben riglle. (Kemp.) be liefhebbers zullen nidt gram wezen eenen onfeylbaren middel te kennen om zich te verzekeren of den kaffe dien zy gemalen koopen, suykery beval of niet. Hel is genoeg een snuyfje van den te onderzoeken kalle in een glas water te werpen de suykery, die sponsachtig is, zinkt ten gronde en liet kaffepoeyer blyfl boven zwemmen. Een opregt zeldzaem wondergeval lieefl te Zwolle (Holland) plaels gehad. Het heeft gedurende de nachten van 1 en 2 Juny zoodanig gevrozen dat verscheydene met aerdappelen beplante velden volkomen zwart zyn geworden. De boekweyt heeft insge- lyks zeer geleden en zal op meer dan eenen kant moeten lierzaevd worden. RERGERLY KEN-STAND. GEBOORTEN MANNEL™ 20 Vrouwelyk 41 HUWELYKEN. Josephus Roelaiidt, fab. in Ivnwned, te Kerckxken woonachtig, mot Natalia De Loose, bvzondere. lientardus Frnnck, twynd. met Judoca Van de Spiegel, kantwerkster. Bened. De Wolf, schoenmaker, met Alina Vonck, knntw. Jud. de Storcke, dienstknecht met Thercsia Van Geit, kantwerkster, Jac. Bourgeois, schrynwerker, inet Calhr. de Boom, dienstmeyd. Philomeno Wagemnn, 8 m., Schaerbeke. Benerius Snel, 5 j,, Zoulstr. -Petrus Podevyn, weikm. 24 j:,Mylbeke.— Joannes Ble. Cornells, z. b., 84 j., Langeridderstr. Andr. Col-son, 27 dagen, Mvlbeke. Judocus Meert, 4 j„ Yischmerkt. Henrietta De Decker, 20 dagen, Schaerbeke.— Francisca Tillon, dienstin., 23 j., Mvlbeke. Theresia Van der Goten, dienstin. 49 j., Schaerbeke. August Boel, landb. 68 j Mylbeke, Car. de Decker, 22 d., Schaerbeke. Gust. de Schryver, 10 d., Schaerbeke. Const. Schoonjans, 2 j., Mylbeke. J. Merlens. lm, Leopoldstr. Marin T. Cammaert, ondervvyslcr. 31 j., Pontstr. J. B. Van den Bergh, smid, 56 j., Keyzerlvke Plaets. Melanie Van den Brande, vrouw van Jac. Wollekens, kantvv. 26 j Schaerbeke. Lud. J. de Vylder, man van Florenlina Lenoir, Coiffeur, 33 j., Leopoldstr. TWAELF-HONDERDJARIG JUBELFEEST TER EERE VAN DEN APOSTEL DER VLAENDEREN0 Tot het dekken der onkosten van de godsdienstige plegtigheden welke zullen gevierd worden te Sï-lieyens-Hautem, te St- Lievens-Esscue en te Gent, ter gelegenheid van de 1200"" verjaring der marteldood van den Heiligen Livinus, patroon der stad Gent en kruisgezant van hel land van Aelst. De tvvaelfmael honderdjarige Jubelfeesten der marteldood van den H. LIVINUS, hebben voor oogwit, dien grooten apostel der Vlaenderen te verheerlyken en door zyne magtige voorspreek te bekomen de behoudenis van het Kalholyk geloof in het gewest waer hy het Evangelie aenkondi°de en zyn bloed vergoot. De namen der inschryvers, welke door lmnne aelmoescn zullen bydragen tot den luister dezer godsdienstige openbaring, zullen op eenen"byzoo- deren register worden ingeschreven, die in de processieu van den 29 Juny en 13 July zal gedragen worden. Dezen register in een looden kistje ge sloten, zal daerna in het grof der raarlelaers te lljutem, neder^elegd worden. De geloovigen die voor ten minsten VYFTIC centimen inteekenen, zullen een boekdeel ontvangen, inhoudende eeu kort begrvp van bet leven des roemweerdigen Martelaers, de bulle der aflaten en het programma der Jubelfeesten. ZYN VERSCHENEN Ter Drukkery van de weduwe Van der Schelden en Zonen, Handelaars in nieuwe en oude Boeken, en zyn verkrygbaer ten bureele van dit blad Werkskens van den Eerw. Pater Hillegeer, van de Societeyt Jesu. Dp Deugd roor alle Staten. 5° Uytgaef. 312 bladzydcn. 60 centimen. 20,000 Exemplaren zyn er van in het licht gegeven ten tyde van een jaer. De Deugd mor alle Staten. Schoone uvtgave met kiaerdere letters. fr. 1-00. De Deugd der Ouders 3e Uytgaef, 102 bladz. 23 centimen. 12,000 Exemplaren 7.vn er van gedrukt ten tyde van zes maendeo. Iets roor iedereen, 3e Uytgaef", 110 bladz. 25 centimen. 13,000 Exemplaren zyn reeds verschenen. De kunst van wel te Sterren, 1* Uytgaef, 152 bladz.43 centimen. 5000 Exemplaren zyn er getrokken en byna uylgeput. Iets roor de Ouders, lc Uytgaef, 16 bladz, fr. 2-50 c. voor honderd. 22,000 Exemp. zyn ter pers gelegd geweest men zal er nog moeten nf trekken. De Deugd der Dienstbodenle Uytgaef, 32 bladz. 12 centimen. Nog maer vnn de drukkery gekomen. Middelen om wil te leren en wel te Sterren, 4 bladz. 75 c. voor 100 Geschikt om in de Missiën en op buytengewoone Predikatiedagen rond gedeeld te worden. Op al deze uytgavcn bekomt men 13 voor 1227 voor 2437 voor 50 115 voor 100 afdruksels. Publié en conformité des articles 472 et 510 delaloidu 18 Avril 1851. Les créanciers admis au passif de la faillite de Henri De Ries-Van Mol, ci-devant bonliquier-Commissionnaire, a Alost, sont convoqués en assemblee générale le Lundi 22 Juin prochain it dix heures du malin, en l'audiloire du tribunal de commerce de Saint Nicolas, pour entendre le rapport du curateur sur l'état de la faillite, les formalités qui ent été remplies et les opérationsqui ont eu lieu, comme aussi pour entendre le failli dans ses propositions, s'il croit pouvoir en faire pour parvenir it un concordat, si non conlinuer ia liquidalion. Le Curateur de la faillite, (Signé) VAN WAMBEKE. Eenen EERSTEN KLERK van Notaris voor de stad Gend. Zich te bevragen ten bureele van dit blad ouder de initiales. C. D.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3