Wat zal het uijtwerksel zijn Hoe heeft men de Belgen verleyd en bedrogen De tienden, de doode hand en de kloosters. En de byzondere bestuerders dan? Ie komen van 'l welk zy, iloor 's lands veroordeeling, afgedrommen was; zy lieel'l in 'i midden der algemecne gisting nieuwe kiezin gen gewi d de kalme en weerdige redeneringen heeft zy beant woord met slraetgebuyl en kalsysleenen immers die oppositie heelt liaer regeriugsloos vaendel willen planten op de puynen van gestichten die, onder de bescherming der grondwet, de glorie en 't welzyn onzes vaderlands uylmaken.. Laet ons de Vborzieuigheyd bedanken omdat zv den slag heeft afgekeerd waermede vyanden van alles wat godsdienstig en deftig is, ons land bedreygd hebben. Nu welen de Belgen dnydelyk welke party alle gezag zoo geeslelyk als grondwettig wilt vernie tigen, nu kennen de Belgen de secte die, om haer doel van heerschzuchl en dwingelandy te bereyken, scliaemteloos de gru wel yks te lasteringen en hatelyksle leugens legen de ineerderheyd der kamer en tegen het ministerie durft uytbraken, om dan nadien zoo uylzinnig als leugenachtig te komen uytroepen hel land is mei ons! Neen, 't land is met u niet, revolutionnaire secte, 't land is met de meerderheyd der kamer, en de meerderheyd zal zich, door eene krachtdadige houding, door een wys en voorziglig gedtag, door den eerbied voor gioadwet en koning, van de gene- genhcyd en ondersteuning des lands meer en meer weerdig maken. Wy aenzicn de siuyling des wetgevenden ziltyds als eene dosis opium die hel ministerie aen de opioermal«ers-ruyienbrekers heeft ingegeven, om ze, voor eenigen tvd in slaep te wiegen. Maer mag mfen wel gelooven dal, als zy wakker worden, dien gedwon gen slaep hun zal verbeterd hebben Denkt men wel ernstiglyk dat, als zy van oproer zullen gedroomd hebben, zy den zeiven niet meer zullen maken, dat zy zich in de stralen niet meer zullen veiloonen om audermaei de eygendommen te verwoesten en liet leven der burgers te bedreygen Peyst men wel dal zy, wakker geworden zvude, meer eerbied voor de wetten en voor 'l gezag zullen hebben en zich nimmer aen baldadigheden overleveren Wy vreezen dal de tegenwoordige liberaters-oproermakers zich zoo gemakkelyk niet zullen beteren, want wy aenzien ze als de sansculotten van 'tjaer 92Noch door zachlmoedigheyd noch door toegeving zal men hunne stoutnioedigheyd overwinnen of ze wederlmuden 111 hunne noodlottige plannen 't is door eene on buigzame krachldadigheyd dat men naer jlit doei moet streven. Want als die gasten gewaer worden dat zy met goede mensclien, met een zwak en vreesachtig gezag te doen hebben, worden zy siouler en meer ondernemend. Sirenghevd, onbeschroomdheyd, onbevreesde uytvoering der lyfstiaflëiyke wetten, zie daer de middels om dil gebroed in le toornen. Het schynl dat hel ministerie de wel niet heeft willen intrek ken zonder de meerderheyd der kamer te raedplegen: 'lis 't geen bel zal doen by de opening van November. Maer w\ vragen andei- tnael of de intrekking der wel eenigen invloed op de muylers zal doen Als zy deze toegeving zullen bekomen, zullen zy vreed zamer zyu Zullen zy "l land niet meer in vuer en vlam le stel len Wy twvfelen er grootelyks am, want 'i is de wet niet die in 'l spel is. 'lis de liefdadigheydswel niet die de libera- lois lot den oproer heeft aengedreven, het ontwerp is immers veel voordeeliger aen hunne eygéne opinie dan hel stelsel 't welk nu besmet. Neen, duyzeud mael neen, de wel is de oorzaek niet geweest maer alleen bet voorwendsel, en die opinie is algemeen zoo binnen als buylen 't. land. De Gazelle d'Ausbourg, hel ernstig ste dagblad van geiieel Duytschland; wyd eeuen artikel toe aen de gebeurtenissen van Belgiën, waer in het zegt dat er in den schoot van dees landeken eene samenzwering van slechte en oproerige hoofden bestaei, die weieens de rust van andere landen zou kounen slooren, waermede er geene overeenkomst le treilen is en die alleen door de kracht van 'l gezag kan beteugeld wor den. Het duylsch blad drukt zich uytals volgt De wet is maer hel voorwendsel geweest van geheel dien twist. Zulke wel zou in Duylschlandin Engeland en overal zonder betwisting doorgogacn zynwan! zy behelst, in den grond niets u anders dart zeer deflige en billyke pr incipen. Maer in Belgian heeft men, naer voorbeeld der fransche demagogie, die arme (c wet by 'I hair gesleep!men heefl gezegd dal zy de instellingen der middeneeuwen ging herinvoeren, en naglans daervan is geen v enkel woord in al hare schikkingen le vinden. Wy herhalen hel dus. 'twas eene schynoorzaek van de pnrly Verhaegen om gisting v le onderhouden in een zeker gedeelte der burgerij die men doel sidderen alleen mei hel woord middeneeuwen...» W y zvn van '1 gedacht van de Gazelle d'Ausbourg dal men met toegeving niets zal winnen bv de francma^onsparty, en wy vragen dal bet g»uvernemenl krachtdadige maetregels neme om de vernieuwing van die eerlooze geweldenaryëu te voorkomen wy vragen dat het gouvernement strengelyk handele legen de amblenaers die hunne pligten niet gekweten hebben en tegen deze die weygeren inlichtingen le geven over de revolutionnaire schanddaden die hun bekend zyn. Ten dien pryze alleen is er eenen volkomen zegeprael over den opvoer le verhopen; ten dien pryze alleen is hel behoud onzer instellingen te verhopen; anders handelen 't zy mol le veel goedheyd, 'i zy mei benauwdhevd, is ons vaderland reddeloos verloren werpen. De liberaters-francmagons gevoelende dat limine party wechsmolt gelyk den sneeuw voor zonne, dal de hoop van nog aen 't schotelken te geraken om, met het geld der contributiebetalers, hunne vriendekens le ondersteunen, aenhangers te winnen, zich zelve te verryken en alle geld en eereposlen in te nemen, eenen droom was, hebben zy de koppen samengesteken en gezegd: AL OF NIET wy moeten onze grove batteryën voor den dag halen, ons arsenael van leugens bedriegeryën, valschheden, lastertael, en snoode eerrooveryën moet wyd open gezet worden; geheel ons liberatersleger, tot den laelsten man toe, moet in 't harnas komen; elk moet eene buytengewoone provisie wapens van schelmeryën nemen, dan, aldus uytgerusl en revsveerdig, zullen wy den moponnieken duyvel leenemael ontketend aen 't hoofd onzes legers stellen en eenen wun- hopigen aeuval ondernemen tegen de klerikale party, die onze mannen zoo ongenadiglyk nvt de ministerszeleis, van de kamerbanken en uyt de provintiale zitstoelen geligt heeft. De kopstukken der liberaters-francmacons hebben er hygevoêgd Moortelbroers, gy moet niet vreezen, de openbare opinie is gemakkelyk 0111 verleyden, als gy liet fyn aen boord weet te leggen om hare stoüeiyke belangen in 't spel te brengen, om op hare borze te kloppen, als gy liaei' kont opvyzen dat zy dees en geen verlies zal onder- guen, dal zy hier en daer van dit eu 'l geen gaet beroofd worden, dat de klerikalen die en deze strooperv gaen bewerken, immers als gy haer kont doen gelooven dat de' klerikalen alles gaen inslikken. Wy hebben eene scboone gelegenbeyd om ons doel te bereyken niet de wet op de' liefdadiglieyó onze hoofdmannen zullen eerst die wet onder een valscli daglicht stellen, zy zulien lasterende vertelsels met boopen afgeven zy zullen zich in eene toomelooze woede stellen, zy zullen protesteren door allergeweldigste redevoeringen, zy zullen zich op 's lands vonnis beroepen met oproer en revolutie bedreygen eyndeiyk er zal alles geduen worden 0111 't land te mis- leyden, en, desnoods, zullen wy de daden by de woorden voegen te weten REVOLLTIONNAIRLYK de klerikale party afmaken gelyk wy over eenige jaren in onze gazetten geschreven hebben. Zie daer liet strydplan der liberatersfrancmagons, doch 0111 des te zekerder tot I11111 oogwit te komen, hebben zy dry voorname veldstukken vooruylgezet die geladen waren met de venynigste lasteringen en niet de meest invloedheb bende leugens. Deze dry veldstukken waren DE TIENDEN. Van over ettelyke jaren beeft eenen artsleugenaei' francmagon met dit belagehelyk schrikbeeld de eenvoudige mensclien verleyd nu hebben gebeele zwermen betaelde liuerlingen der francmagoiislogiën zjch 't land door verspreyd om in de herbergen, op de merkten, in openbare en byzondere plaetsen, immers al waer volk verkeert af te geven dat de boeren, volgens deze wet, liet TIENDE DEEL van hunne veldvruchten zullen moeten aen den pastor dragen of naer liet klooster der gemeente als er een is dat de pastors alles zullen opsehryven en met karren en wagens gereed staen om hun paert te nemen als den oogst binnengescliuerd word, als de patalers, liet loof. de wortels en 't is gelyk wat vruchten uytgedaen worden; met een woord die liberaterspredikanten vertellen zoo maer onbeschaemd weg dat, als iemand komt te ster- veil zonder kinderen, de pastors krachtens deze wet, 't regt hebben 0111 't vyfde deel van 't goed des overledenen te nemen, of wel dat zy pastors liet testament, irt de plaets van den zieken, ten hunnen voordeele, mogen maken en dat de wettige erfgenamen teenemael buytengesloten zvn.. Dit zyn alle snoode leugens, valsche fopperyën en lislige streken die noch grond noch scbynvan goede reden hebben. De liefdadigheydswel spreekt daer geen enkel woord van, tenzy om uytdrukkelyk vast te stellen en te bevélen dat den biechtvader van eenen zieken geen liet minste testament of geene de kleynste gifte mag ontvangen of laten schryven, want dat allo testament of gifte ten voordeele van den biechtvader gemaekt of geschreven nietig, van geener weerde en zonder uylwerksel zullen zyn. Indien de liberaters, 't zy groote of kleyne geleerde, 't is gelyk wie ons konnen seliriftelyk bewyzen dat er van al de bovenaengehaelde zaken van TIENDEN, TESTA MENTEN, ONTERVINGEN enz. eene enkele letter in de wet staet, gelyk zy voorgeven, of dat 't geen wy zeggen niet. waer is, wy verbinden ons hun voor elk béwys eene soumie van 200 FRANCS te betalen. Zoodan, brave land- bewooners, dat gy die predikanten moogt aenzien als be driegers, die uwe liglgeloovigheyd of goede trouw komen exploiteren, met liet inzigt van 11 tegen uwe geestelyken op te maken, u te verbitteren en uwe genegenheyd voor bun te doen verliezen. Als zulke kerels in uwe huyzen komen, boud maer een oog in 't zevl, want die bekwaem is 11 in 'I een te bedriegen, zal niet missen u in andere zaken le foppen, als hy kan.. DE DOODE HAND. Wat is dat de Doode Hand De Doode Hand is een klinkend brnysschend woord, 't welk de liberaterspredikanten bedrieglyk gebruyken 0111 groote mensclien benauwd te maken, gelyk de mensclien zich sorntyds bedienen van 't woord Waterklcdden of Water duivel om de stoute kinderen bevreesd te maken. De libe- rhters willen door 't woord Doode Hand te kennen geven zekere grondgoederen, die voor ultyd in de zelfde handen blyven en dus van zekere contribuliën, zoo als mutatie- of verkoopingsregten bevryd zyn. En voor welke goederen bestaet de Doode Hand Bestaet zy voor de fondatiën of stichtingen van bewaerscholengpestelyke onderwysge- sticliten, werk- zondagscholen enz. NEEN, en lionderd- mael NEEN, deze stichtingen mogen, volgens uytdrukkelyk bevel der nieuwe wet, geenen enkelen akker land, geen enkel meerschken, geen liet minste boschken bezitten, zy mogen allecnlyk in eygendom houden het Iniys met den hof waer de religieusen in woonen, zoodat het woord Doode Hand al wederom een bedrog eene schandelyke foppery is die de liberaters gebruyken 0111 't volk te ver leyden en tegen de religieusen op le maken. E11 besiaën dan de goederen van Dooder Hand niet Ja zy bestaen en zy bestaen zekerlyk, maer 't is alleen voor de bnreelen van weldadigheydvoor de armgoederen, instellingen die uytsluylelyk onder 't wereldsch bestuer en geenzins onder 't geeslelyk staen de weldadighevdsbureelen alleen mogen dan de armgoederen in natuer bezitten en ze aen zekere contributiën onttrekken. Maer mogen de fondatiën of stichtingen by festamente met byzondere bestuerders dan geene goederen bezitten die zy ten eeuwigen dage in eygendom houden NEEN, zy moeten, volgens bevel der wet, de goederen die haer, by testament, gemaekt worden, verkoopen, zy mogen maer alleen huys, hutimenten en hof behouden en dit slechts voor zooveel de noodwendigheden der stichting vereysschen; de zuslerkens of broerkens, de wereldlyke onderwyzers, meesters of meesterssens koniien toch onder de kap der lucht niet woonen en van den heinelschen dauw leven Zoodat het geschreeuw van DOODE HAND al wederom eene eerlooze bedrieger)' is, een valscli solirikmiddel dooi de liberatersfranemagons gebruykt om de openbare 'denk- wyze te verdwalen, 0111 ze tegen den godsdienst en zyne be- dieiiaérs'op te hitsen, om gisting in 'lland Ie veroorzaken eiï aldus nog eens T bestuer in handen te krygen. Wy beloven1 audermaei 200 FRANKS aen al wie ons kan bewyzen dat- de wel op de liefdadigheyd in 't minste de Doode lland voordeelig is, aen al wie kan doen zien dat die wet 't zy regtslreeks-, 't zy zydelings liet herinvoeren der Doode' Hand ten doel heefl, of dat zy anders beoogt dan de' cnrislelyke liefdadigheyd onder alle betrekken, door alle waerborgen, op te wekken DE KLOOS IERS.Hier is de groole kwestie waerover' wy met de vob-sbedriegers eens wel gaen klappen, en waerop wy de ernstige aendaclit der Belgen inroepen. Wat hebben de liberaterspredikantenfrancmagons- gazetlen en geheel den kluhshaspei legen de kloosters af uytgebraekt? Welke tallooze leugens, valsche beschuldi gingen, onreglveerdige aentygingen en schaemtelooze las teringen hebben zy al afgegeven? Dit alles opnoemen is onmogelyk, want de boosheyd is onuytputtelyk geweest, 't was eenen peylloozen afgrond die scheen tot in de helle te gaen. Wy moeten ons dan bepalen de byzonderste leu gens en lasteringen aen te balen en te vergruyzen. De liberaters hebben aen de liefdadigheydswel den val- sehen naem van KLOOSTERWET gegeven, jnvst als of dre wet alleenlyk voor de kloosters gemaekt was. Niets is valscher, niets is leugenaebtiger, want de kloosters hebben geene wet van doen 0111 te bestaen, zy hebben, volgens de constitutie, 't regt van te bestaen zoo wel daw de francmagonslogiën, zoo wel dan de kfnbsen, zoo wel daw de maetschappyën van brandverzekering, van schieling enz. Deze wet gaet de kloosters zoo min aen als den keyzer van Chinaja maer, zeggen de liberaters, de kloosters gaen, volgens deze nieuwe wet. al de goederen, al de testamen ten, al de giften en legaten inslikken, zy gaen ryk en mag- tig worden, met een woord al 'l land 'dat er gaet te koop komen zullen zy koopen. In deze gezegdens zyn zoo veel schaemtelooze valschheden als er woorden in zyn, geen een- bevat de minste waerheyd. In Belgiën mag niet een klooster, krachtens deze wet, 't zy by gifte, 't z.'y by tesiümenl, iets ontvangen, niet een klooster geniet liet 'regt van burgerlijken1 persoon, uytgenoinen de gasllmysnonnen die dit regt aen Napoleon den 1 verschuldigd zyn; by gevolg konnen de- kloosters niet ryk worden, bygevolg megen en konnen' zy' de goederen en testamenten, volgens deze wet, niet inpalmen, bygevolg is het teenemael onmogelyk dat de kloosters hel goed der armen konnen inslikken, bygevolg heeft 't land van deze wet en van de kloosters zoo min te vreezen als v»n- 't invallen der lachtHet is dan eene tiendubbele schandalige valschlieyd deze wet te doen doorguen als eene' kloosterwet, als eene wet die geschikt is 0111 paters en nonnen' te bevoordeelden, daer is niets van, en zoo zeker is 't, dat wy ons voor geheel 't land durven verbinden 1000 franks- te betalen aen al wie kan bewyzen dat deze wet in 't belang, inden intrest, vopr 't profyt der kloosters gemaekt is. Allons, liberale predikanten, komt uyt uwe gaten, neemt' den tekst der wet in d'band, beroept ons waer gy wilt, wy zullen komen, brengt uwe fynste klappers-mede, en wy maken ons sterk ti te beschamen en te overtuygen dat gy vnyge leugenaers en volksverleyders zyt, die niets anders voor oogen hebt dan de openbare opinie te bedriegen en revolutie te maken, omdat gy de liberale afkokingen iw kamers en ministerie niet kont verkroppen. Ah ja, dat is nog een punt, en wel liet voornaemste dei- wet. waertegen de liberalers-revolutionnairen het meesÊ gebriesclit en gehuvld hebben. Waerin bestaet. dan het: princiep der byzondere bestuerders? O111 dit klaer te doen verstaen zullen wy een voorbeeld geven, Luystert lieve lezers Eenen ryken persoon beeft geene kinderen, hy weet dat er in zvne parochie of stad veel armoede en ellenden zvn,- hy wilt dezen ongelnkkigen toestand verzachten en de arme mensclien ter hulp komen. Maer hy wilt dat den onderstand, de hulp, de vertroosting die hy aen den armen ellendigen bereyd is te verleenen, na zyne dood voortgezet woiden. Daerom maekt hy een testament, en bespreekt daerin dat de revenuen van dit testament zoo en zoo voor den armen moeten gebruykt worden, en dut dit of geen lid zyner familie, of den pastor, of den burgemeester of allen anderen geestelyken of wereldlyken amblenaer in welke hy meest betrouw heeft, met de uytdeeling en 't beslner van deze fondatie gelast zyn. Dit is 't geen men noemt eene fundatie met byzondere bestuerders maer de nieuwe wet voegt daerby Dat znlke fondatiën niet mogen aengenomen worden ten zy met de toelating des konings, 11a de goedkeuring van het weldadiglieydsbureel, van den gomeenltraed en van de permanente deputatie. Deze dry autoriteyten moeten die fondatie onderzoeken in haer oogwit, in hare middelen, in de waerborgen die de byzondere bestuerders opleveren. Dan nog mag den burgemeester alle oogenblikken van den dag naerzien of de zaken wel bestnerd worden, of er geen bedrog gepleegd word, of het goed van den armen niet verkwist of slecht besteed word, en altyd, in alle te nemen maetregels die de fondatie aerigaen mag den burgemeester de beraadslaging der byzondere bestuerders voorzitten. En opdat alle verkwisting, alle bedrog, alle ufkeering van de fondatiegelden zouden onmogelyk zyn, moeten de I e- stuerders jaerlyks eenen nauwkeurigen budget houden van alles wat zy hebben iivtgegeven, eene lyst voorbrengen van de armen die aelmoessen genoten hebben, immers eene omstandige rekening doen hoe. aen wie en wat zy hebben uytgedeeld. Deze rekening moet ter goedkeuring onder worpen worden aen den gemeenteraad en aen de perma nente deputatie bovendien moet zy publiek uytgeplukt worden, opdat elkeen konne onderzoeken of de uytdee- lingen wel gedaen zvn, of de revenuen wet en gelrotiwelyk zyn besteed. Daerby nog mag bet gouvernement eenen bvzonderen inspecteur noemen om alles naer te zien de bestuerders der fondatiën moeten gratis, kosteloos eu zonder de minste vergelding die fonctiën waernemen, zy

De Denderbode | 1857 | | pagina 2