WS.-. :§S: ZONDAG 5 JULY 1857. ELFDEN JAEBGANG. - N' 360 Vertrekuren uyt de Statie Aelst XAEIV: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 4 July 1857. Nog een komplot der Liberaters. Wat nullen zy zeggen en wat zou den zy doen Brief van M. De Potter. De valsche nieuwslydingen. Oenderoi. 5-35 9-25 12-10 3-I5 6-50 8-50. Gend, Bruf^e, Ostende 8-20 - 12-10 0-00 Imkeren 5 35 12-10 6-15 6 50 O 00 frutsel 6-50 9-25 llr4ti 3-00, 6-4», ?-15. MecVi. Brus, Antw. 5-35 9-25 11-40 3-15 6-5 1 Leuv Thien Luyk5-35 6-50 9-25 11-40 3-15 6 40 Terv Land StTruvên,5-36 6-50 9-25 11-40 3-15 Gend 8-20-12-1*0—2-55—8-50 Tp lede staen ol de kónvovs. Te IDF.GEM staeu dere vertrekkende van Ath 6-50 10-» 5-20 en der.e vertrekkende van Aelst 6-50 9-256-50. 6taen te CYSEGÈM stil al de konvoys nyteenomen deren vertrekkende van Aelst 0-! 0 des morgens en 8 50 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 9-30 's avonds. Slaen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-50 9-25 's morg. 2-30 en 6-40 des avonds. Van Denderleeuw 7-00 's morg. 2-4Ö en 6-5C des avonds. i nu, "ii(i "J" -- 3-15 6-501* klas langs Dendermonde. Kortryk, Mouscroen, Rvssel (lanj'.s Lede) 8-20 12-10 2-55 3:15 -6-50. Doornvk, Ryssel (langs Ath 6-502-30—0-00 y Nin. Geornrdsb.Ath, 6-50—9-252-206-40. r»j Bergen, Quievrain 6-509*252-30 6-40 -'il - CUiQUK SUUM. VAN LOKF.RFN NAER Dendermonde, Aelst 7-30 9-20 3-00 5-459-00. Ninove, Geerardsbergen, Ath 7-30 9-20 - 0-00 5-45. VAN ATR NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 0-00 10-» 5-20. Geeraerdsbergon, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-5010-»5-20 y-15. Brussel (langs Denderleeuw) 6-5010-» 5-20— /-15. Gend, Brugge, Ostende 6-50 - (langs Lede.) 10-» 5-20 7*15. VAN GEN» NAER Aelst, Bruss, Ninove, Ath 5-15—8-4511-»2-156-00/-30. VAN BRUSSEL >AER Aelst, Gend'7-30— 11-20—2-00 64X1-8-00 Ninove, Geeraerd-b, Ath langs Denderleeuw) 6-15 9-15 2-00 6-00. VAN Dt'NiMiKttONOfc NAER Brussel la„.5 Veisó 7 55- 2-lU-fi-l5 1. Mech.l 5-55-8-55-9-50- 3-35-7-21 ,\e!st, 6 3» 7-55 -11-45 2 1(1 0-15 9-25. DEN DEHDEBBODE Willen wy nog liet volksvertegenwoordigend stelsel Willen wy nog Blyven 'l geen wv zyn? Willen wy onze nationale OHafltangiyklieyd nog behouden? Willen wy het slanihiiys van koning Leopold bewaren Willen wy, met een woord, onze constitutie blyven bandhaven 1 Zie daer eenige gewigtige vragen die door allen waren Belg, door allen treflèlyken vaderlander, door allen vriend van gods dienst en waer volksgeluk, mei JA zullen beantwoord worden. Welnu, indien wv dit. alles willen, wy moeten het daedzakelyk willen, endaerorn moeten wy op onze hoede zyn en de maatregels eener wyze krachtdadighevd verdobbelen, want 11a de crisis der maend mev, dreygt er -n ander gevaer te zullen onlslaen. Gelyk wy meermaels hebben gezegd, beslaet er in ons land eene kliek van slechte burgers, eene kliek van oproerstokers, ja zelfs, wy zullen liet ronduyt zeggen, eene kliek van landverraders En wat hebben z.y tu den zin? Deze kerels willen de provinciale raden onzer negen provinciën tegen de volkskamer doen opsteen, en mogten deze kwaedwilligen in hun voornemen gelukken, ons gouvernement zou niets anders meer zyn dan een be- lagciudvk gezag onze verkreukte we'gevmg zou zonder rnagt'of sterkte blyven om de wétten die zy stemt te doen handhaven 011 eerbiedigen onze constitutie zou eene doode letter worden, z.y zou niet meer beslaen alles zon onder ons wanorde en confusie worden wy zouden geen regt meer hebben van als onaflianglvke natie in Europa te beslaen, omdat wy alle constitutionnele principen zouden miskend en alle gezagregeling met de voeten getrapt hebben; met een woord, de vernietiging van Belgiën, zyn politiek bestaen van 27 jaren eenen droom doen worden, zie daer het komplot, dit is het iuzigt der vyanden onzes vaderlands, dit is het doel der inlriguen en kuvperyën van liet libera- tersgespan. Dat men er wel aen denke Men zal ons misschien zeggen dat wy ons bedriegen of dat wy overdryven maer wy zullen antwoorden dat wy gehcei in de waerlieyd zyn, en niets overdryven z.y be driegen, ja. zy bedriegen allerscliandelykst liet land die de attribution van deze en gene instellingen willen vernie tigen of veranderen zy bedriegen liet land die de rege- ringsloosheyd aenblazen, en die, onder het schynheyligste ^aller voorwendsels, beweren dat er hier alleen kwestie is van eenen akt van dankbaerhevd jegens den koning Van deze moet men zich wachten en mistrouwen,,want 't zyn liberale-regeringslooze wolven die, met een schapenvel gekleed, liet volk bedriegen en vcrleyden Als de provinciale raden limine adressen zullen doen spreken h ebben, zullen de liberaters op alle toonen iivl- i-oepen Ziel ge wel, de volkskamer heeft niet alleen de party der ruytenbrekérs tegen haer, maer bovendien nog de gemeente- en provinciale radén gv ziet wel dat de kamers 'stands vertrouwen niet meer bezitten, dat ze moeten ontbonden worden en dat de kiezers eene nieuwe uylspraek moeten doen En waerom O n de liberaters, door de medehulp van eenige bedorvene universiteylsjongens, straatschenders 'en riiylenbrekers van.alle slach, zich meester van het kieskamp Ie laten maken, hun te doen gelukken Belgiën op zyn francmafons te besturen, het. laetsle teekeu van godsdiens- figheyd te doen verdwynen en alles te beheerschen En dan, waer zou 't land door de liberaters heengevoerd worden Zv zouden de eene inconstitutionnaliteyt op d'andere stapelen 't een geweld vóór en 't ander na plegen zy zouden zicli met het geld der contributiebetalers vriendekens pii aanhangers maken zy zouden wetten van party en verdrukking stemmen immers, zy zouden zicli als verhongerde bloedzuygers op hunne prooy, dit is op het land werpen, en er, in korten tyd, al de levenskracht nytzuygen. Men ziet het dnydelyk, om tot de verloochening of tot de vernietiging van het parlementaire gouvernement te geraken word den koninglvken wil miskend de versmading der parlementaire vryheyd word als regel vastgesteld, de wetge vende magt word op den achtergrond geschoven, men wilt ze voor de provinciale- en gemeenteraden doen buygen en aldus vernietigt men de regeling van ons politiek bestaen. Met het gezag der kanier te vernietigen, ondermynt men de souvereyne magt, men hitst den oproer aen legen liet regerend siamhuys. Maer dit is het voornaemsle oogwit der liberaterskuyperyën, men mikt tegen de kroon van koning Leopold. Het is nog maer. eenige dagen geleden dat een magonniek blad, in eenen oogenblik van geestvervoering, sprekende van de wederkomst onzer vryheden, liet woord gelost heeft en gezegd dat die vryheden haren vollen groey onder de schaduwe van den URAlMEbOOM zullen moeten hernemen Zulke lael hebben de orangisten altyd gesproken, en daerom zou men moeten stekeblind zyn 0111 niet te zien dal het orangisnms werkt met dé liberaters-francmaQOiis en al de vyanden van 't vaderland om de souvereyniteyt van koning Leopold en onze nalionaliteyt te vernielen Wy gaen hier by deze bemerkingen eenige uytlrekken laten volgen nvt den nieuwen brief dien M. De Potter over de kuyperyën der liberaters geschreven heeftwy halen volgeern dezen schryver aen omdat liv den geest en de regeringslooze gevoelens der liberaterssecle in den grond kent. Zie hier hoe M. De Potter spreekt De gebeurtenissen dezer laetste dagen, zoo bf trenrlyk onder het oogpunt der vryheyd, die alleen ons tvdelyk tegen de wanorde kan vrywaren tot dat de rpde ons 't waer en duerzaem order geopenhaerd hebbe, deze gebeur tenissen hebben voor voorwendsel gehad de overhoersching van de catholyke geestelykheyd. Het is die vrees gevevnsd of wezenlyk die de geschreeuwen heeft ingegeven van Wech met de calotte Wech met de kloosters Die geschreeuwen, ten zy zy heteekenen dat men tie priesters van hunne politieke en burgerlyke regten moet berooven en rie geqgtelyke vereenigingen verbieden, hebben geenen zin. Zy hadden dus voor inztgt de afschaffing van het art. 6 der constitutie die verklaerl dat alle Belgen, zonder onderscheyd van orders, gelyk zyn voor de wet, en de afschaffing van het art. 20 die alle slach van vereenigingen toelaet. Nu, de herziening der constitutie is door de constitutie zelve voorzien geweest, zy regelt de wyze op welke er toe moet overgegaen worden (art. 131) en daerin is er geenzins kwestie van betooningen door samenrottingen, gegrol en mt- jouwingen. De calotte en de kloosters beteekenden slechts zeker slach van per- soonen de afkeuring der volkshoopen was ook gerigt lot eygennanipn. Men begrypt tot zeker pont dat de bedreyging, in eenen oogenblik van gisting, de mannen der openbare magt treft als zy beschuldig»! zyn van ze misbruykt te hebben; maer de mannen der naiie, door haer geroepen om hare zaken te onderzoeken, al vrylvk geheel hun gedacht te zeggen, die mannen aen de lanteern willen hangen omdat zy hun mandaet vervuld hebben, omdat zy gesproken hebben gelyk iv pevsdcu. ziedaer wat onbe- grypelyk voorkomt en tegen de reden opdrtivscht. Waerom niet geschreeuwd geene rryheyd van denkwyzen meer en bvgevolg geen vertegenwoordigend stelsel meer Vooreerst 'tis veel openhertiger en dan in de uytvoering zou het rapper gaen dan onze lanteernen te veranderen in instrumenten van liberalen voortgang. Eene waerhevd die gezegd en herzegd is geweest ortder alle vormen, maer die onder niet eenen schynt begrepen te zyn geweest, is deze de opiniën, de geloofsovertuvgingen wyken slechts voor de redenering, die haer 't zy andere overtuygingen 'tzy de rede in de plaets geeft. En de eerediensten vereyschen tempels waerin zy konnen uytgeoefend wor den, en de autaers priesters, religieusen, volgens dat de godsvrucht ver- eyscht om te bedienen. Alle geweld, zelfs dit der wet, stnet tegen de overtuygir.gen op, en do overtuygingen eenigen tyd onderdrukt, vertoonen zich wederom met eene levendigere en meer onweêrstaenbare kracht. Het is niet met de ruyten in te slaen dat men 't getal der kloosters zal verminderen, Vermindert de lysl der inschrvvers van een dagblad omdat men deszelfs drukpers ver- bryzeld heeft Welnu, gelyk een dagblad maer sterft bv gebrek aen in schrvvers, zoo ook eyndigt eenen eeredienst alleenlyk by gebrek aen ge- loovigen. En de geloovigen gelyk de inschryvers gaen vrywilliglyk weg als zy van den eeredienst of van het daghlad niet te vreden zyn. en niet omdat 't een of't ander aen anderen mishaegt. De kloosters zullen vallen als zy zullen ontvolkt zyn. en zy zullen ont volkt worden als deze die er ingaen er niet meer zullen vinden om te leven, de levensmiddelen zullen er ontbreken als den iever der geloovigen om die schuvlplaclsen te onderhouden teenemael zal verkond zyn NIET EERDEK. De Paters, schreeuwt men van alle kanten, zyn kloeke luyaerds die zeer wel zouden konnen werken. Maer beeft onze samenleving, zoo en gelyk zy opgevormd is, geene andere luye eters die zouden konnen wer ken Tusschen den religieus en den eygenrer <if kapitalist is er geen ander verschil ten zy dat de denkwyze der geloovigen het paert uytmaekt van den eersten, terwyl de geboorte of de fortuyn hel paert gemaekt had der andere; moeten de religieusen mis-chien ook aen de ploeg gesteld of in de nvverheyd gezonden worden Hel schynt ons zeer onvoorzigtig, in dezen staet van zaken, het vraegstuk op dien brandenden grond te brengen Üc armen, teenemael onzydig in de worsteling tusschen de kloosters en de geldkas, speuren er nogtans de verschillige wendingen van naer zy hebben eene fyne oor, en zy zouden uyt de verschillige argumenten die men op het lapyt brengt, wel gevolgtrekkingen konnen nemeu die geheel anders zyn dan deze waermede de belanghebbende zoo levendig bezig zvn. LAET ONS DAER STILLEKENS 0 VERG AEN Denkt men den val van het klerikael gezag te verbaesten door gewel- denaryëo Men bedriegt zich leelyk. liet gebruyk van brutnel of wettig geweld verbittert, daegt de obstiuaetsheyd uyt en, in d'oogen van allen edelmoeffigen raensch, leent aen de dwaling zelve de aentrekkelykheden welke hy, buvten alle geweld, alleen in de waerheyd vind. Iets wat in de 19e eeuw de priesters en de religieusen in de openbai denkwyze vpel heeft doen winnen, zyn de vervolgingen waervnn zy op he eynde der 18® eeuw het voorwerp geweest hebben. Het stelsel van be scherming waermeê den eersten kevzer der Franschen hun, in 't belang van zyn gezag, omringde, en het stelsel der gunsten waermede de Bour bons hun begiftigden, zouden geëyndigd hebben met de religie zelve te doen misachten. Onder het beheer van 't vry onderzoek, alle voorregt, zelfs ten voordeele van 't geen waer en goed is, verplettert; alle verdruk king vei heet lykthet geluk dat, door 't geweld of door bedrog bekomen word, eyndigt altyd met eene n< clpilaeg door een grooter geweld of door een bedrog dat beter aen boprd gelegd is. Het klaevste en het stelligste van 't geen er komt te gebeuren, is dat van dag tot dag het constitntionneel gouvernement inepr en meer vervalt. In Vrankryk is het door epnen stnetsaenslag omverregeworpen in Belgiën verslyt het zichzelf door de magteloosheyd die men het niet zonder rede te laste legt. Zoo haest de ininderheyd er zal in gelukken de me» rdeihevd te doen plooyën, door de vrees die zy altyd zal weten aen te jagen, het parlementaire stelsel, een spel geworden zynde dat dezen die verliest wint, zal in minachting vallen en verdwynen voor eenen enkelen maetregel van gespaerzaemheyd. De fniseurs van betooningen heeten diteene wet overhoop smy'en zy zyn te zedig. Het is hel wetgevend gezag begraven dal zy moeten zeggen. En dit alles nvt afkeer tegen de paters en nonnen Waer- lyk, den beer dip, om eene vlieg te dooden, eenen kalsysteen op 't hoofd wierp van dezen wiens slaep zy stoot de, deed het niet beter. Ik onderstel dat de mot.ikken, gelyk sommigen het beweeren, den grootsten inwend'gen hinderpaal zvn voor onzen voorspoed. Maer hebben wy ook geene uytwendige vyanden onzer vryheden en onzer orafhanghk- heyd, zonder welke er geenen waren voorspoed mogelvk is Welnu, deze verheugen zich over den oorlog dien men met zoo veel gedrmsch tegen de kloosters voert en zy trekken er profyl nvt om de zoetigheden te ver heffen van het zwygen en van de blinde gehoorzaemheyd en indien den twist zich by ons nog meer verbittert, iets wat noorlzakelyk zal gebeu ren, ten zy er eene oplossing tusschenkomt die voldoet, wy zullen ingepalmd worden in uaem der rust van Europa De Grieken zagen liever den turban der Turken die hun ondpr het sla^f- zweerd deden hukken, dan den hoed der kardinalen met welke zv in verschil waren nopens eenige punten van godsgeleerdheyd. Onze liberalen gaen zoo verre nietuyt haet legen den baerd dér kapucienen en tegen den drybek der jesuiten, stellen zy ons maer alleenlyk bloot bier de roode •broeken te zien komen om ons 't bevel te geven dat aen onzen gebuer zal behagenetc. De Potter. Wy raden de ryke 7,00 liberalen als catholyke aen deze bemerkingen nyt het oog niet te verliezen wy roepen et- zelfs de ernstigste aendacht des gouvernements op in, want deze bemerkingen bevatten grondige waerschouwingen voor de eene, en veelbeteekenende lessen voor het ander. Indien er geen profyt meè gedaen word, men zal, als liet te laet is, niet konnen zeggen wy hebben 't niet geweten Het zal dan verloren gejankt zyn. Men heeft bemerkt dat, tydens de famcuse dagen des liberalen oproers verscheyde persoouen en dit nog hooggeplaelsle persoonen valsche lydingen hebben «ylgeslrooyd, die van aerd waren 0111 meer en meer bel vuer des oproers aen te blazen en 't land in volle revolulie te zeilen. Men beeft geboord dal, lydens die dagen, eenen liberalen senuteur, den zoon van eenen ycnerael, eenen repretenlanlvan zuyvcrcn bloede in de voorzael der volkskamer zvn komen aenkondigen dal het bisschoppelijk paleys van Gend in brand stond en dat den bisschop ycvlugl was? En ofschoon deti minister Dumonl hield slaen dat er niets van die gezegdens waer was, dat hv zon even eene telegrafieke depecbe ontvangen bad die hein aënkondigde dal Gend rustig was, nog hielden dié zeggers staen dal eene lelegrafiieke depecbe die tyding kwam aen le'kon digenMen heeft mei zekerheyd vernomen dat er bun niet eene telegrafieke tyding was toegekomen. Zie bier een tweede leyt 'l welk eene hnoge liberale personnagie raekl Feu dagblad bad verhaald dat M Trove, gouverneur van Henegauw tut de boele veroordeeld was geweest orndal bv ge- wevgèrd bad te antwoorden op eene vraeg die hem gedaen "was, te welen el" bet waer was dal. lydens tie tear,orders, M. deri representant Demoor hem gezegd had dal BRUSSEL IN VE V II STOND. Wat zegt M. Demoor in eenen brief dien hy beeft afgekondigd Zie bier wal hv zegt Eenen Mynheerwas van Brussel gekomen, den zondag 31 mey, hy had gereysd, zegde hy, met a eenen ordonnantieo/licier of eenen aide de camp van eenen gene-' rael in garnisoen te Brussel. Dezen ollicier had hem aengekondmd dat er des avonds samenrotliugen moesten plaets hebben, dat de troepen geconsigneerd waren, dat het gouvernement ver- wiltigd was, dat de oproermakers van zin waren bet vuer aen cc de W'etstraet te steken langs een der minisleriën. Wie is nu dien Mynheer? Men noemt hem niet, men weet niet of hy bestaet, ipdien men hem noemde, misschien zou men hem vinden en misschien zou hy dit alles gladaf loochenenEn dien onbekenden Mynheer had die tyding verromen doorrenen aide de camp van eenen gencracl te Brussel in garnisoen Van eenen aide de camp van eenen generaelW'y zouden nieuwsgierig zyn te weten of dien generael en dien aide de camp mogen genoemd worden, en wy zouden nog nieuwsgieriger zyn om te weten wat die twee opper'ofiichrcn zouden antwoorden....... Doch wat er de zaek nog aertliger dan zeer aerdig maeki, is dat den heer gouverneur daeromlrenl zwygtwv weten wel dal tl.

De Denderbode | 1857 | | pagina 1